Verenigde Naties Midden-Oosten over het Verenigde Staten zenden militaire uitrusting naar Indonesië Begrafenis slachtoffers van de ramp van de „Hugo de Groot Dulles over indirecte agressie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 20 AUBUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4452 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Popovic ZUID-AFRIKA WEER IN VERENIGDE NATIES Ali Khan Engen De conferentie over het waarnemen van atoombomproeven Rapacki DE AFRIKAANS- AZIATISCHE GROEP IN DE V. N. DE TERUGREIS VAN DE „PIET HEIN" NAAR NEDERLAND DE AARDBEVINGEN IN PERZIE 135 slachtoffers geborgen DE TOESTAND OP CELEBES LIBANON Indonesisch blad over aankomst van Amerikaanse mariniers in Singapore VERKLARING OVER DE AMERIKAANSE MARINIERS IN SINGAPORE AANVAL VAN RADIO-PEKING Frankering bij abonnement: l'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit blad, 20 cent meer. Gioot-Brittannië en de Ver. f- taten hebben zich maandag avond verbonden hun troepen uit Jordanië en Libanon terug ti (rekken als de Ver. Naties maat regelen nemen om de „interna tionale vrede en veiligheid" te waarborgen. Ce Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, en zijn Britse col lega, Selwyn Lloyd, hebben in bijna gelijkluidende brieven aan de voorzitter van de algemene vergadering toegezegd, dat hun landen zich zullen houden aan een „besluit" van de algemene vergadering, inhoudende dat het optreden van de Ver. Naties de aanwezigheid van hun troepen in libanon en Jordanië niet langer nodig maakt. De inhoud van de brieven werd bekendgemaakt kort nadat Cana da, Noorwegen, Columbia, Dene marken, Liberia, Panama en Paraguay een gemeenschappe lijke resolutie hadden ingediend, waarin secretaris-generaal Dag Ilammarskjoeld gevraagd wordt naar het Midden-Oosten te gaan om de vrede aldaar te bevorde ren. Van gezaghebbende zijde werd voorts medegedeeld, dat Lloyd en Dulles het volledig eens zijn geworden over de manier waarop de toestand in Jordanië moet worden aangepakt. Naar verluidt zijn Lloyd en zijn Russische collega Gromyko het eens geworden over de nood zaak van een „ontspanning" in Jordanië. De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Malik, heeft dinsdagmiddag bij de voortzet ting van het debat in de alge mene vergadering der Verenigde Naties over het .'Midden-Oosten gezegd dat Libanon dankbaar is voor de belangstelling die men voor zijn welzijn toont, maar dat het uiteindelijk toch alleen liet Libanese volk is dat in een vrije discussie werkelijk over een blij vende internationale status van het land kan beslissen. „Met het oog op de speciale en tere structuur van mijn land kun nen Libanons aangelegenheden alleen door het Libanese volk zelf worden behandeld", aldus dr Malik, die eraan toevoegde dat elke buitenlandse inmenging bij zonder nadelige uitwerking zal hebben. De Amerikaanse troepen waren echter op uitnodiging van de Libanese regering zelf geko men, die zodra de toestand zulks mogelijk maakt om terugtrek king zal vragen. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovic, bracht drie punten ter tafel om een oplossing voor liet vraagstuk van het Midden-Oosten te base ren: 9 Terugtrekking van de buiten landse troepen uit Libanon en Jordanië zonder verder verwijl, liefst met stelling van een tijds limiet. 9 Een geschilde vorm van aan wezigheid der Verenigde Naties in die landen als waarborg tegen buitenlandse inmenging. Een algemene internationale waarborg tegen elke mogelijk- Zuid-Afrika zal de vergaderin gen van de organen der Ver. Na ties weer gaan bijwonen, doch de Zuid-Afrikaanse vertegen woordigers zuilen debatten over de Zuid-Afrikaanse binnenlandse aangelegenheden boycotten, zo heeft minister Eric Louw in het parlement in Kaapstad verklaard. De Zuid-Afrikaanse delegatie is in 1956 weggelopen uit de al gemene vergadering der Ver. Na ties wegens bespreking van de rassenpolitiek en de kwestie- Zuid-West-Afrika, een mandaat gebied van de vroegere Volken bond. Sedertdien is Zuid-Afrika slechts door een symbolische de legatie bij de Ver. Naties ver tegenwoordigd. Minister Louw zal de komen de algemene vergadering, in september, bijwonen. De minis ter deelde maandag mede, dat B. G. Foerie zal worden benoemd tot permanent vertegenwoordi ger bij de Ver. Naties. heid van agressie in dat deel van de wereld. De Pakistaanse vertegenwoor diger prins Ali Khan bracht een plan van vier punten ter tafel: 4 Erkenning van Jordanië's en Libanon's recht om militaire hulp aan Engeland en Amerika te vragen en het recht van deze laatste landen om aan zulk een verzoek tegemoet te komen. Een verzoek aan de secretaris generaal om voort te gaan met de maatregelen die de V. N. reeds in Libanon hebben getroffen en om aan te bevelen wat voorts ge daan kan worden om de stabili teit in het gebied te verhogen. Q Een beginselbesluit tot op richting van een V. N.-politie- imacht en zo mogelijk aanbevelin gen van Hammarskjoeld voor dit doel. 9 Een beginselbesluit tot het verwerven van zoveel mogelijk steun voor stichting van een re gionale Arabische ontwikkelings organisatie. Khan zei van mening te zijn dat men Hammarskjoeld moet verzoeken het probleem van in directe agressie te bestuderen en er rapport over uit te brengen op de komende zitting. De Noorse onderminister van Buitenlandse Zaken, Engen, dien de dinsdag officieel de resolutie van de zeven landen in, welks in houd maandag reeds bekend werd. Engen zei zich ervan bewust te zijn dat de resolutie onvol maakt was maar meende dat zij zeer fundamentele elementen be vat die enkele standpunten van alle betrokken partijen vertegen woordigen, en dat zij dus als ba sis voor optreden van de V. N. kan dienen. De resolutie was ontworpen na overleg en voeling met de meest direct betrokken landen, waaruit één grondfeit telkens was opgedoken. Alle par tijen wilden ten spoedigste een toestand zien geschapen, waarin de volkeren van het betrokken gebied vrij zullen zijn hun eigen leven te leven, ongestoord door gewelddadigheden, inmenging van buitenaf of strijd. Zijns in ziens moet een optreden van de V. N. geschieden in de vorm van 'n opdracht aan Hammarskjoeld om deze landen te helpen in hun streven naar bovengenoemd doel. Op de conferentie tussen Oost en West over de waarneming van proeven met kernwapens zijn goede vorderingen gemaakt en in gezaghebbende kringen te Genève wordt verwacht, dat de werkzaamheden van de confe rentie heden of woensdag zul len eindigen. Atoomgeleerden uit acht lan den spreken reeds een tiental dagen over een ontwerp voor een internationaal stelsel van toezicht. De conferentie is op I juli be gonnen. De Poolse minister van Buiten landse Zaken, Rapacki, zei dat een door het Westen gesteunde resolutie voor de crisis in het Midden-Oosten ,.de deur zal ope nen voor een uitleg, welke ge wapende interventie zal sanc tioneren". Polen zou de Russische reso lutie voor onmiddellijke terug trekking van de Britse en Ameri kaanse troepen steunen. Beschul digingen van ondermijnende ac tiviteit van de Verenigde Arabi sche Republiek waren vals ge bleken en het jongste rapport van de V. N.-waarnemers had niet het minste bewijs voor deze stelling geleverd. De assemblee was nu in de gelegenheid en had de plicht om van deze interven tie de laatste van haar soort te maken en geen precedent voor verdere soortgelijke acties. De landen van (le Afrikaans- Aziatische groep in de Verenigde Naties hebben dinsdag een voor ontwerp van een resolutie over de toestand in het Midden-Oos ten onder de leden van de Ver enigde Naties doen circuleren, waarin de algemene vergadering wordt verzocht te verklaren, dat volgens haar de Amerikaanse en Britse troepen op korte termijn uit Libanon en Jordanië moeten worden teruggetrokken. Volgens het voorontwerp zou de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, worden uitgenodigd in overleg met de Arabische landen voort te gaan met de bestudering van economische toestanden, zoals vermeid in diens verklaring aan de algemene vergadering van 8 augustus j.l. Verder zou Hammarskjoeld vóór 30 september verslag moe ten uitbrengen over de ontwik keling in het Midden-Oosten. De groep zal zich er nog over beraden of zij een afzonderlijke resolutie zal indienen of een amendement op die van de zeven landen. Het koninklijk jacht „Piet Hein", waarop het koninklijk ge zin gedurende enige weken een vakantietoent over de Middel landse Zee maakt, zal aan dek van het m.s. „Japara" naar Rot terdam terugkeren. De „Japara", die op het ogen blik nog in de Rode Zee vertoeft, op weg van Indonesië naar Ne derland, zal het jacht op 26 augustus in de haven van Mar seille aan boord nemen. In de eerste week van september wordt het Lloydschip dan te Rotterdam verwacht. De „Piet Hein" werd in de tweede week van juli met het m.s. „Weltevreden" eveneens van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, naar Marseille verscheept. In deze haven werden toen het spe ciale juk, waarmee de 110 ton wegende „Piet Hein" door een drijvende bok aan en van boord werd gezet, alsmede de wieg, waarin het jacht aan dek moest rusten, achtergelaten voor het terugvervoer. De kapitein, de stuurman en de machinist van de „Piet Hein", die de uitreis met de „Weltevre den" meemaakten, keren even eens met de „Japara" naar Ne derland terug. Het Perzische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er tot dus ver 135 slachtoffers zijn gebor gen van de jongste aardbevingen. In de getroffen gebieden is veel vraag naar medicamenten. Het aantal gewonden is niet be kend, maar men gelooft dat het hoog is. Het epicentrum van de bevin gen was in de driehoek die ge vormd wordt door de Westperzi- sche steden Malayer, Nahavand en Twisergan. De gevolgen hebben zich doen gevoelen in een gebied met een straal van 65 km. Het aantal ge troffen dorpen wordt op 40 ge schat. Door gebrek aan verbin dingen is het nog niet mogelijk een totaalbeeld te geven. De „New York Times" heeft gisteren gemeld, dat de Ver enigde Staten lichte militaire uitrusting voor het Indonesi sche leger door de lucht naar Indonesië zendt, een stap die een belangrijke verandering in de politiek van Washington in luidt. De correspondent in Dja karta van het blad, die dit meldde, ontleende zijn gegevens aan „welingelichte kringen". Volgens deze gegevens hebben verschillende „Globemasters" van de Amerikaanse luchtmacht een verscheidenheid van ma teriaal vanuit Japan naar het vliegveld Kemajoran in Djakar ta overgevlogen. Vrijdag j.l. ar riveerden twee „Globemasters" en maandag, nogmaals twee. Aan het bericht werd nog toegevoegd, dat volgens onoffi ciële inlichtingen nog meer materiaal per schip onderweg is. In de Indonesische hoofdstad, aldus de correspondent tenslot te, verwacht men binnenkort een bekendmaking van Wa shington over haar nieuwe hou ding tegenover het regiem van Djakarta. De leverantie van Amerikaan se lichte wapens aan Indonesië, waarvan de eerste zendingen volgens gezaghebbende kringen dezer dagen zijn gearriveerd, is nog steeds door de grootste ge heimzinnigheid omgeven. Men verwacht echter, dat de Indone sische regering, na afloop van de wekelijkse kabinetszitting, een communiqué over deze kwestie zal verstrekken. In een officiële bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt medegedeeld: „De Verenigde Sta ten en Indonesië hebben een overeenkomst gesloten voor de verkoop door de Verenigde Sta ten aan Indonesië van een be paalde hoeveelheid militaire uit rusting en diensten". Er werd geen mededeling ge daan over de wijze van betaling. Wel zeide een woordvoerder van het State Department, dat het gaat ami de levering van lichte wapenen, vrachtauto's en jeeps. Vrouwen knielden in gebed neer in de stilgevallen, met zwar te doeken gedrapeerde straten van Galway, toen de baren met de stoffelijke resten van de 22 slachtoffers van de ramp van de „Hugo de Groot" voorbijtrokken in plechtige processie naar de begraafplaats van St. Mary's. De slachtoffers die dinsdag werden begraven, waren onbe kenden, passagiers of leden van de bemanning van de „Hugo de Groot", wier stoffelijke resten, opgehaald uit zee, niet konden worden geïdentificeerd en van wie niemand de nationaliteit en het vaderland weet. De mensenmenigte in de stra ten was tien rijelt dik toen de be grafenisstoet passeerde. Van de K. L. M. was er bij de bloemen kransen die de kisten dekten, een met het opschrift: „Mag De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Lulles, heeft maandag op een bijeenkomst van oud-strijders in New York veiklaard, dat, als iren „indirecte agressie" zou tolereren als instrument van de buitenlandse politiek, de gebeur tenissen „het tragische patroon" zouden volgen dal tot de tweede weieldcorlog Leeft geleid. En dat zou deze keer veel rampzaliger gevolgen hebben, zei hij. Volgens de Amerikaanse rege ring moeten de Ver. Naties zo veel mogelijk het tegengaan van indirecte agressie op zich nemen, meende Dulles, De minister omschreef indi recte agressie als „het aanstoken van burgerstrijd of het ondermij nen van buitenlandse regerin gen". Als de Ver. Naties de be strijding daarvan op zich nemen, zou het risico weggenomen wor den dat afzonderlijke landen wel licht gewapende interventie zul len gebruiken onder omstandig heden, die meer het eigen belang dienen dan de beginselen van het handvest. Volgens Dulles moet de open bare mening waakzamer worden voor gevaren afkomstig van po gingen om de onafhankelijkheid en veiligheid van een ander land te vernietigen. Men neemt te dik wijls aan, dat zolang legers niet openlijk grenzen overschrijden, de toestand getolereerd kan wor den. Doch als indirecte agressie wordt toegelaten als wettig mid del v oor het voeren van inter nationale politiek, zouden kleine landen ten dode zijn opgeschre ven en de wereld in constant chaos zo niet oorlog, terecht komen. Dulles waarschuwde tenslotte nog, dat de andere vrije landen er op moeten kunnen rekenen, dat de Ver. Staten een duidelijke en aanvaardbare koers volgen, anders zal de vrije wereld onder gaan in verdeeldheid. eeuwige rust de uwe zijn". Op het met bloemen bedekte grasveld voor het districtszieken huis te Galway was tevoren een rouwdienst gehouden, gecele breerd door zes geestelijken, die werd bijgewoond door ongeveer 500 personen, onder wie lucht vaartvertegenwoordigers van vice-president tot stewardess leden van het Ierse parlement, doktoren, verpleegsters, soldaten en politiemannen. Tijdens deze plechtigheid zeide de heer J. A. Bach, één der directeuren van de K. L. M., nadat hij enige woor den van rouwbeklag had gespro ken: „Wij vliegen, we doen on ze zaken vliegend en wij zullen blijven vliegen. Een ongeluk als dit sterkt echter ons geloof, dat wij, menselijke wezens, onze be stemming niet in eigen hand hebben en dat we ons hebben te onderwerpen aan het lot dat op ons rust." Aan het hoofd van de stoet schreed ter lengte van ruim 250 meter een afdeling van het eer ste Iers-sprekende legerbataljon van de Ierse republiek, gevolgd door vrouwen van de ambulance dienst en grijs-geuniformeerde politiemannen. Op de begraafplaats van St. Mary's brachten Ierse families een laatste bloemengroet. Ierse kinderen legden naast de uit 300 lelies bestaande K. L. M.-krans en de tuinen vol bloemen ter zijde van het gemeenschappelijke graf, handen vol bloemen en kleine zelfvervaardigde bloem kransen waarvoor achtertuintjes het bloemenmateriaal hadden ge leverd. Het geheel vormde een regenboog van kleuren. Er wa ren gladiolen, dahlia's, chrysan ten en anjers. Soldaten van de Ierse repu bliek droegen de kisten van de lijkauto's en plaatsten ze op me talen standaards alvorens ze in het graf werden neergelaten. Bijna 2000 mensen stonden langs drie zijden van het graf en zochten een plaats op banken en in bomen om de militairen de kisten langs een houten plankier naar beneden te zien dragen, waar ze op de bodem van het graf op granieten blokken wer den geplaatst. De begrafenis werd onder meer bijgewoond door familie leden van omgekomen passa giers, weduwen van bemannings leden, een volledige bemanning van een K. L. M.-vliegtuig na mens alle personeelsleden en de K. L. M.-directeuren ir. F. Besan- eon en de heer J. A. Bach als mede de heer S. O. Kuneman, hoofd van de afdeling passagiers K. L. M. S Prinses Elisabeth de oudste dochter van groot-hertogin Char lotte en prins Felix van Luxem burg, heeft maandag in het kas teel Colmarberg het leven ge schonken aan een dochter, Anne. Prinses Elisabeth is in 1956 ge huwd met prins Frans Ferdi nand van Hohenberg. Volgens de mededeling van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zal de beta ling voor uitrusting, materialen en diensten geschieden in dollars of rupiahs. Typen en hoeveelheid ervan zullen worden bepaald na verkregen overeenstemming tus sen beide landen. „De Indonesische regering heeft toegezegd, dat deze leve ringen uitsluitend zullen worden gebezigd voor het handhaven van de binnenlandse veiligheid en de gewettigde nationale zelfverde diging van Indonesië, in overeen stemming met de doelstelling en beginselen van het handvest der Ver. Naties. Indonesië heeft eveneens de verplichting op zich genomen, hetgeen onder de be palingen van de overeenkomst wordt gekocht, niet zonder we derzijdse toestemming van beide regeringen aan anderen over te doen". In gezaghebbende kringen is in Washington vernomen, dat Ne derland op de hoogte is gehouden van de onderhandelingen die tot de overeenkomst voor de wapen- leveranties hebben geleid. De overeenkomst is op 13 augustus gesloten. In deze kringen verwierp men de mogelijkheid dat de door Amerika geleverde wapens ge- Volgens radio-Makassar heb ben drieduizend opstandelingen in Noord-Celebes zich bij de Re geringstroepen aangesloten. Dit geschiedde in de zaterdag dooi de regeringstroepen veroverde stad Tomoohon, welke het laat ste grote bastion der opstande lingen in Noord-Celebes is ge noemd. Het blad van de Amerikaanse troepen in Libanon, „The Cedar" meldt, dat nog een bataljon ma riniers waarschijnlijk over een week Libanon zal verlaten. De woordvoerder van het Ame rikaanse bevel heeft geweigerd commentaar te leveren maar de publikatie van het bericht be treurd. Sam Brewer, correspondent van de New York Times in Liba non die ervan beschuldigd wordt de eer van generaal Sjehab on het Libanese leger aangetast te hebben door de publikatie van 'n artikel, is bij besluit van het Li banese ministerie van voorlich ting uitgewezen. Brewer moet binnen 48 uur Libanon verlaten hebben. 31 Bij de radiowedstrijd in bij belkennis te Jeruzalem waaraan vijftien kandidaten uit 14 landen deelnemen, heeft de Nederlandse deelneemster mej. Nieuwland zich in de finale weten te plaat sen. Zij behaalde in de voor ronde één punt, evenals een Italiaanse kandidate. Mevrouw Santos van Brazilië en Amos Hasjem van Israël kregen vier punten. NOG BUIIG In de onstabiele, vrij warme lucht die met zuidelijke winden over' Nederland werd aange voerd, kwamen vooral in de na middag van dinsdag onweersbui en voor die, gezien de 17 mm die een zo'n bui in De Bilt opleverde, plaatselijk van heftig karakter waren. De onstabiele lucht werd aan gevoerd door een depressie die langzaam over het Kanaal naar het oosten bewoog. Ook over Engeland strekte zich het lagedrukgebied uit en bracht er onstandvastig weer. Een rug van hogedruk scheid de dit druksysteem van een ac tieve depressie op de oceaan. De ze depressie, een oude tropische cycloon, trok dinsdagavond snel in oostelijke richting en werd woensdagmorgen vlak bij of bo ven Ierland verwacht. De rug ervoor is dan ook oost waarts opgeschoven. Dat bete kent dat het lagedrukgebied bo ven het Kanaal en Engeland on ze omgeving bereikt zal hebben. Er moeten dus nog buien ver wacht worden, terwijl de zuid westelijke wind van de depressie koelere lucht zal aanvoeren. De maxima, dinsdag nog plaatselijk omstreeks 25 graden, zullen dus lager zijn. medegedeeld door het K. N. M. 1.. geldig tot woensdagavond. NOG BUIKN. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Over het algemeen iets lagere temperaturen. DONDERDAG 21 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.07 6.24 Terneuzen 6.42 6.59 Hansweert 7.22 7.39 Walsoorden 7.32 7.49 ZON MAAN op onder op onder Aug. 20 5.30 19.55 12.29 22.20 21 5.32 19.53 13.43 23.00 22 5.34 19.51 14.50 23.46 23 5.35 19.49 15.50 24 5.37 19.47 16.41 OriO 25 5.39 19.45 17.24 1.40 26 5.40 19.42 17.59 2.43 bruikt zouden kunnen worden bij een Indonesische poging om Ne derlands Nieuw-Guinea te be zetten. Een officiële Amerikaanse woordvoerder deelde dinsdag avond in Washington mede, dat de leveranties niet kunnen wor den geïnterpreteerd als een wij ziging van de Amerikaanse po litiek. Hij merkte op, dat de opstan dige beweging tegen de regering in Djakarta cm zo te zeggen, ge ëindigd was. Het Indonesische verzoek om in Amerika voor 600 miljoen dollar aan wapens te mogen kopen, wordt nog steeds bestudeerd, aldus de woordvoer der. De in Djakarta verschijnende „Indonesian Observer" schreef dinsdag, dat de aankomst ge durende de laatste tien dagen van 2.000 Amerikaanse mari niers in Singapore „ons beslist alarmeert". „Op dit ogenblik bestrijden wij nog steeds de op standelingen die de hoop op buitenlandse interventie op grote schaal nooit hebben opge geven", aldus het regeringsge zinde blad. De landing van Amerikaanse mariniers op een eiland zo dicht bij Sumatra zou de geest der opstandelingen kunnen versterken. Hoe eerder de mariniers Singapore verla ten, hoe groter de kans dat de kortgeleden verbeterde betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Indonesië „niet nog maals door misverstand en wantrouwen zullen worden be- invloed", aldus de „Indonesian Observer" tot besluit. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard, dat Amerika aan Indonesië de verzekering heeft gegeven, dat de landing van honderden ma riniers in Singapore geen mili taire betekenis heeft. Nadat de dagbladen in Dja karta met grote koppen hadden gemeld, dat de mariniers van zes Amerikaanse marinetrans portschepen in Singapore wa ren aangekomen, heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Subandrio in een onderhoud met de Amerikaanse ambassa deur Howard P. Jones naar de bedoeling hiervan gevraagd. Minister Subandrio heeft de verklaring, dat de troepen slechts voor een ontspannings verlof in Singapore verblijven en spoedig weer zullen vertrek ken, aanvaard, zo zeide de woordvoerder. Hun komst in Singapore heeft geen enkele militaire betekenis. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van marine heeft dinsdag medege deeld, dat sedert enkele dagen ongeveer 1700 Amerikaanse ma riniers een ontspanningsver! of doorbrengen te Singapore. Het betreft hier, aldus de woord voerder, een routinebezoek met een tijdelijk karakter. De mari niers zijn te Singapore aan land gebracht in vier amfibievaartui gen van de Amerikaanse zeven de vloot en hun totale sterkte be draagt minder dan een bataljon op oorlogssterkte. De aanwezigheid van Ameri kaanse oorlogsschepen en mari niers in Singapore is volgens radio-Peking een openlijke mili taire bedreiging van de Aziati sche landen. Naar radio-Peking zegt, spant Engeland samen met „de Ameri kaanse imperialisten, die overal moeilijkheden veroorzaken". Een jong Frans echtpaar is maandag j.l, te Da, in Zuid- Frankrijk, verdronken, toen het poogde een bal van zijn vierjarig dochtertje uit een rivier te halen. O Er heerst een epidemie van hersenvliesontsteking in Zuid- Korea, die, blijkens een medede ling van het ministerie voor openbaar welzijn, tot nu toe aan 71 personen het leven heeft ge kost. Tweehonderd lijders aan de ziekte worden thans behandeld. Volgens te Seoel verschijnende dagbladen beschikt de Zuid- koreaanse regering over onvol doende middelen, om de ziekte te bestrijden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1