Verenigde Naties vervolgden maandag hun debat over het Midden-Oosten J4 Over de Nederlandse economische ontwikkeling Gerechtelijk onderzoek naar vliegtuigramp Weer Britse nabestaanden naar Nederland De aanslag op de Hongaarse legatie in Bern e benzine! DER BEVOLKING DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4451 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Toan zitting begon één afgevaardigde aanwezig Perzië en het plan van Eisenhower voor het Midden-Oosten. Couve de Murville heden te New York ARRESTATIES IN AMMAN 241 arbeiders bij „Aviolanda" ontslagen Drie ministers naar Nederlandse dag op Expo DE NEDERLANDSE DAG OP DE EXPO OVERSTROMINGEN IN INDIA DE POGINGEN EEN RAKET NAAR DE MAAN TE ZENDEN MANCHESTER GUARDIAN" Vooruitgang zou de verwachtingen van de Nederlandse regering hebben overtroffen Voor bezoek aan de graven van hun familieleden die omkwamen in de bevrijdingsstrijd STUKKEN VAN DE EERSTE MAANRAKET GEVONDEN De opstand in Nrd-Celebes DE VLIEGTUIGRAMP BIJ SHANNON Het bezoek van Feisal aan Cairo ZWEEDSE EN GRIEKSE PRINSES TIJDENS RIT LICHT GEWOND HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN beschikking met >ment dal j een nieuwe ;an uw n. ook de "silent jtage tot een uw motor tiger op en U rijdt tuatie over IE en Franeina Suzanna an Wel, 24 j., jd. 14 aug. Johannes Risseeuw (van 3 j., jm. en Tannetje Jaco- elaar, 28 j., jd. iden. 9 aug. Jacobus Jo- Verlinde, 80 j., echtg. van Prudentia de Rooij, 79 ;ew. met P. J. Gelderland. Thomas Meertens, 56 j., an T. Snakenborg. Geer- ornelia van Krieken, 76 j., v. met J. Donze. 13 aug. i Maria Schelleman, 71 j., won. te Axel). TERNEUZEN. e gemeente hebben zich in open week gevestigd: C. ScheeleBrouwer, Fa- 1, van Sas van Gent; M. Hooft—Koole, Steenkamp- van Wissenkerke; J. P. A. ithem, Zeven Triniteitsstr. lissingen; C. A. E. van der •heldekade 44, van Harlin- h. P. W. de Bakker, IJs- iat 24, van Goes; A. P. ik, Esdoornlaan 33, van J. Van MelleBulté, Ro- it 21, van Sas van Gent; A. )oppegieter, Hendrikstraat Hulst; W. A. M. van der .eeuwenlaan 14, van Den F. G. Smink, Rozenstraat Indonesië; J. van Duiven- rnhardstraat 31, van Delft; Bierhoff, Westkolkstr. 2, msterdam; J. P. A. van n, Zeven Triniteitsstraat 1. megen; A. N. R. de Waal, veg 112, van Etten en Leur. okken: J. de Bruijn. Korte iat 5, naar Hoek; F. S. J- ourikvan Wel, Schelde naar Utrecht; K, Rottier, indingsstr. 13, naar Zaam- Versteeg, Dr. Bujjzestr. 3, festdorpe. Frankering bij abonnement: ï'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. _tt-- Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Jordaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties heeft maan dagmiddag op de vergadering van de Assemblee over het Mid den-Oosten verklaard dat zijn land steeds bereid is de aanwe zigheid in Jordanië van de V. N. in een vorm die zijn regering ge schikt lijkt om de huidige crisis te boven te kunnen komen te verwelkomen. De vorige week had Rifai nog verklaard dat Jordanië tegen de aanwezigheid in zijn land van een V. N.-politiemacht- of waar nemers gekant is. Rifai herhaalde echter dat zijn regering het zenden van een groep waarnemers „niet het ant woord op het huidige vraagstuk" achten ook gekant is tegen het legeren van een politiemacht der Verenigde Naties. „Zodra de Assemblee werkelijk tot actie overgaat en gepaste maatregelen neemt om aan de huidige toestand tegemoet te ko men zal de Jordaanse regering zonder verwijl vragen om onmid dellijke terugtrekking van de Britse troepen", aldus Rifai. Uit betrouwbare bron is ver nomen dat de resolutie die maan dagochtend aan de Assemblee is aangeboden, ontworpen is door Noorwegen, Columbia, Denemar ken en Canada. In de resolutie vragen de vier landen aan de secretaris-gene raal om. ,in overleg met de be treffende regeringen praktische maatregelen te treffen die men geschikt acht om de doelen en be ginselen van het handvest met betrekking tot Libanon en Jor danië te helpen nastreven". De resolutie is in drie delen ge splitst: a. Waarin men er bij alle le- den-staten op aandringt om zich te houden aan de verplichtingen en doelstellingen van het hand vest en om te verzekeren dat men zich in woord en gedrag hieraan zal houden waarbij speciaal op het Midden-Oosten wordt ge doeld. b. Waarin men Hammars- kjoeld het verzoek doet prakti sche maatregelen te treffen die men geschikt acht om de doelen en beginselen van het handvest met betrekking tot Libanon en Jordanië te helpen nastreven, hem bovendien vraagt niet later dan in september verslag uit te brengen, hem aanspoort zijn be studering van de vraag of men in de komende gewone Assemblee vergadering de uitvoerbaarheid van de oprichting van een V. N.- vredesmacht zal bespreken, voort te zetten en hem. verzoekt over leg met de Arabische landen te plegen over mogelijke steun voor een Arabisch ontwikkelingsinsti tuut, en c. Waarin men de leden ver zoekt om samen te werken bij de tenuitvoerlegging van de resolu tie. Perzië zal president Eisenho wer's plan van zes punten voor het Midden-Oosten steunen, al dus heeft de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hek- mat, zondag te Teheran bekend gemaakt. Het plan van Eisenhower zal bijldragen tot het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten. De opstand en omwenteling in Irak heeft bijgedragen tot con solidering van het Pact van Bag dad en de leden van dat bondge nootschap werken thans nauwer met de Verenigde Staten samen dan tevoren, aldus Hekmat. De minister veroordeelde de moord op koning Feisal, maar hij zei, dat het nieuwe regime in Irak, dat gebaseerd is op het po sitieve nationalisme, dichter bij dat van Perzië staat dan het vorige bewind. Het oude regime was onrechtvaardig jegens per zië en heeft de regering van vele belangrijke geschillen tussen beide landen in de weg gestaan. Minister Hekmat legde deze verklaring af op een persconfe rentie. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken zei tot verslag gevers dat de resolutie voor de communistische landengroep niet aanvaardbaar is. De nationalistische Chinese vertegenwoordiger verklaarde sympathiek te staan tegenover het streven naar Arabische een heid, maar vond dat de V. N. evengoed bij alle leden het onver vreemdbare recht op zelfbeschik king moeten voorstaan en dus ook Libanon en Jordanië de noodzakelijke garanties moeten geven. De Roemeense vertegenwoor diger betuigde zijn steun aan de Russische resolutie en achtte de Brits-Amerikaanse interventie een gevoelige slag voor 't presti ge van de Verenigde Naties. De Griek Palamas betoogde dat de landing van de Amerika nen in Libanon volgens de bepa lingen van het handvest niet een daad van agressie was en noemde een dergelijke kwalificatie een gevaarlijke en kortzichtige inter pretatie van art. 51 van het hand vest over het recht van collec tieve en idividuele zelfverdedi ging. De Indiase afgevaardigde, Lall, zei dat de nieuwe bewindvoer ders in Irak zich veel humaner tonen dan hun voorgangers, die het volk onderdrukten. India kon de gegeven redenen waarom bui tenlandse troepen naar het Mid den-Oosten werden gezonden niet aanvaarden. Lall kantte -zich tegen het zen den van politietroepen van de Verenigde Naties naar het Mid den-Oosten. Er kan geen sprake van zijn dat de V. N. middelen beramen om de ontwikkeling van het Arabische nationalisme een halt toe te roepen, aldus Lall. Als de Verenigde Naties zul len trachten een speciaal bewind of een speciale regering kuVist- matig in het leven te houden, zou dit een inmenging in binnen landse aangelegenheden zijn, die onverenigbaar is met het hand vest van de V. N., zo vervolgde hij. De Argentijn Cesar Barros Hurtado verklaarde dat zijn re gering al het mogelijke zal doen om een constructieve oplossing voor het huidige probleem, te vinden. Hij noemde het recht van alle volkeren om hun eigen lot te bepalen, ongehinderd door directe of indirecte agressie van buiten af, de hoeksteen van de vrede. De permanente vertegenwoor diger van Indonesië, Ali Sastroa- midjojo, deed een beroep op de algemene vergadering om „te be ginnen bij het begin" een aan te dringen op de terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troe pen uit Jordanië en Libanon om de weg vrij te maken voor de be studering van andere voorstellen. Sir Leslie Munro, de voorzitter van de algemene vergadering, heeft zich maandag boos ge maakt over het feit, dat verschei- dene delegaties afwezig waren toen de bijeenkomst begon. Hij legde er de nadruk op dat het hier een spoedzitting betrof. Sir Leslie verklaarde van plan te zijn de bijeenkomst van maandag te laten voortduren totdat de lijst van sprekers was afgewerkt „zelfs als dit betekent dat van nacht moet worden doorverga derd". Toen de bijeenkomst moest be ginnen om 15.30 uur was de publieke tribune goed bezet doch er zat slechts één vertegenwoor diger op zijn plaats. n.I. de afge vaardigde van Brazilië. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, liet zich maar eventjes zien, evenals trouwens Cabot Lodge, de permanente afgevaardigde van de Ver. Staten, en zijn Brit se collega sir Pierson Dixon. Ook de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, was maar kort aanwezig. OVEREENSTEMMING TUS SEN V. S. EN SOW JET-UNIE? Naar verluidt zijn Dulles en de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, het ach ter de schermen voor een belang rijk deel eens geworden over de plannen t.a.v. Libanon. Men verwacht dat zij zich nu zullen wijden aan de crisis in Jordanië, die men over het alge meen meer acuut acht dan de crisis in Libanon. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur ville, zal vandaag te New York aankomen, aldus is maandag in Franse kringen van de Verenig de Naties vernomen. Door de aanwezigheid van Couve de Murville te New York wordt het mogelijk een conferen tie te houden over het Midden- Oosten van de belangrijkste mi nisters van Buitenlandse Zaken, zo werd in diplomatieke kringen gezegd. Het is bekend, dat de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, voor stander van een dergelijke confe rentie is. Mohammed Chalifeh, <le leider van de Mohammedaanse broeder schap in Jordanië, is zaterdag avond in Amman gearresteerd, zo heeft een officiële woordvoer der bekendgemaakt. Chalifeh, een van de vier af gevaardigden van zijn partij in het parlement, had zich verbor gen gehouden in de woning van Mohammed Nimer Wahbi, een lid van de organisatie. Ook Wah bi is gearresteerd. Chalifeh is gearresteerd „om de veiligheid van het land te be schermen", aldus de woordvoer der. De broederschap steunt ge woonlijk de politiek van koning Hoessein. Maandagmiddag is aan 241 ar beiders van de N.V. Maatschappij „Aviolanda" te Papendrecht ont slag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met het feit, dat eind november of begin december een eind gekomen zal zijn aan de produktie van „Hunter"-vlieg- tuigen en er op korte termijn geen nieuwe orders te verwach ten zijn. De ontslagperiode is drie maanden en zij zal lopen van be gin september tot einde novem ber. Bij „Aviolanda" is reeds eerder kantoor- en fabriekspersoneel ontslagen. In 1955 kwam de „Hawker- Hunter"-serieproduktie bij „Avio landa" op volle gang. De fabriek heeft nu nog onder meer een af deling in bedrijf waarin het on bemande elektronisch bestuur bare vliegtuig van het type AT- 21 wordt gebouwd. Minister-president W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van Oorlog, ir. C. Staf, zullen woensdag de Neder landse nationale dag op de we reldtentoonstelling te Brussel bijwonen. Minister-president Drees zal 's avonds het concert bijwonen, dat het Residentie-orkest onder leiding van Bernard Haitink zal geven in het groot-auditorium van de wereldtentoonstelling en zal aanwezig zijn bij de militaire taptoe op dé Esplanade. Minis ter Luns zal de receptie bijwonen van de Nederlandse commissaris- generaal mr. H. F. van Walsum, en aanzitten aan de lunch, die de Belgische commissaris-generaal, Baron Moens de Fernig, zal geven. Minister Staf is voor nemens de gehele dag bij te wonen. De Nederlandse Televisie Stichting zal in samenwerking met het N.I.R. op woensdag 20 augustus van 13.40 tot 14.10 uur een directe uitzending verzor gen van het Expo-terrein te Brussel. Deze uitzending zal ge wijd zijn aan één der hoogte punten van de Nederlandse na tionale dag op de tentoonstel ling, namelijk de aanbieding van de Expo-tulp en de roos „Moens de Fernich" aan de di recteur-generaal Baron George Moens de Fernich. De huide stoet, die daarbij zal defileren, wordt gevormd door 27 Neder landse folkloristische groepen, bestaande uit ruim 600 personen en 10C paarden. Als gevolg van het wassen van tie rivier de Kosi zijn in (1e Indi sche staat Bihar driehonderd dorpen overstroomd. Verschei dene honderdei. woningen zijn in gestort. Veertien personen zijn om het leven gekomen door beten van slangen, die door het water uit hun holen zijn verdreven. Door het wegslaan van de spoorbrug over de rivier de Kan- kal zijn het noorden van Benga len en de staat Assam geheel van de rest van India afgesneden. De volgende maand zullen de Verenigde Staten voor hun schot naar de maan waarschijnlijk de zelfde raket-combinatie gebrui ken als zondag j.l., aldus is maan dag in welingelichte kringen te Washington vernomen. Amerikaanse raketdeskundi gen hebben gesproken over de mogelijkheid, dat de Russen de volgende maand één dag eerder dan de Amerikanen zullen trach ten een raket naar de maan af te vuren. Autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering van de Amerikaanse maanplannen, zei den met nadruk, dat de Verenig de Staten niet meedoen aan een wedstrijd naar de maan. Volgens de deskundigen zijn de Russen in moeilijker positie voor het afschieten van een ra ket naar de maan, omdat hun lanceerinrichtingen verder naar het noorden zijn gelegen dan die te Cape Canaveral. Luchtmachtautoriteiten te Cape Canaveral zijn er zeer teleurge steld over, dat de „Thor-Able" zondag reeds na 77 seconden faal de, aldus werd maandag gemeld. De Manchester Guardian ge waagde maandag in een artikel van de „verbazingwekkende eco nomische vooruitgang" die in Nederland gedurende de laatste jaren valt waar te nemen. Vaak wordt vergeten, zo schrijft de financiële redacteur van het grote Engelse liberale blad, dat West-Duitsland niet het enige land is waar een wonderbaarlijk economisch herstel tot stand is gebracht. In Galway is maandag het ge rechtelijk vooronderzoek begon nen naar de ramp met het itLM-vliegtuig „Hugo de Groot". Een functionaris van het vlieg veld Shannon, de heer J. Geoge- han, werkzaam bij de dienst die het luchtverkeer regelt, verklaar de, dat het toestel komende uit Amsterdam een normale landing had gemaakt Het enig onge wone was, dat de hoge-frequen- tiezender van het toestel zeer vervormd werd en nauwelijks hoorbaar was, zo zei hij. „Ik stelde de bestuurder van het toe stel hiervan op de hoogte kort voordat hij landde. Na de lan ding deelde de piloot mij mede, dat de radioverbindingen van de radarcontrole zeer vervormd wa ren. De radarcontrólepost ver zocht mij toen, het toestel mee te delen, dat zijn radioverbindingen eveneens zeer vervormd waren". De heer Geogehan deelde mee, dat de verbinding met de „Hugo de Groot" zeer goed was nadat zuidelijke provinciën. Maandag 1 september wordt een bezoek gebracht aan de oor logsbegraafplaatsen van Nijme gen, Groesbeek, Venray, Ooster beek, Miisbeek, Amersfoort, Ber gen op Zoom, Nederweert, Eind hoven, Diever (Dr.), Nieuw Dordrecht (Dr.) en Holten Ov.). Op woensdag 3 september ver trekken de deelnemers aan deze vierde „pelgrimage" weer met het vliegtuig vanaf Zestienhoven naar Engeland. De politie heeft thans de na men bekend gemaakt van de 2 Hongaren, die zaterdag een inval in de Hongaarse legatie te Bern hebben gedaan. Het zijn de 22- jarige Sandor Nagy en de 21- jarige André Papp. die vroeger in het verzet hebben gewerkt. Volgens de politie wilden zij ge heime documenten wegnemen. Nagy verkeert in zorgwekken de toestand. Hij heeft een kogel in het hoofd en één in de nek gekregen De Hongaren zullen in Zwitserland worden berecht. De aanvallers hadden bij hun arrestatie revolvers en een flinke voorraad ammunitie bij zich. De Zwitserse politie heeft niet geschoten, doch slechts traan- gasbommen geworpen. Er zijn nog 5 Hongaren aan gehouden, die men had horen zeggen, dat zij ean nieuwe aan val op de legatie wilden doen. Sandor Nagy is nog steeds be wusteloos. De vijf Hongaren die gearres teerd zijn, worden nog in preven tieve hechtenis gehouden. Er is geen aanklacht tegen hen uitge bracht. Drie Hongaren, die zondag avond jl. werden gearresteerd, omdat zij zich op verdachte wijze in de omgeving van het legatie gebouw ophielden, zijn maandag ochtend weer op vrije voeten ge steld. Zwitserse politie houdt de wacht buiten het gebouw. De Hongaarse vluchtelingen in Zwit serland zijn gewaarschuwd niet in de buurt ervan te komen, daar zij anders de kans lopen in preventieve hechtenis te worden genomen. Voor de vierde keer dit jaar komt een groep Britse nabe staanden naar ons land om een bezoek te brengen aan de graven van hun zoon, vader, man of broer, die hier gedurende de be zettingsjaren werd neergescho ten of sneuvelde in de bevrij dingsstrijd tussen september '44 en mei '45. De nabestaanden zijn weer de gasten van het Nederlands oor logsgraven comité, dat hiertoe in staat wordt gesteld uit de op brengst van de Klaprooskollekte. De reis werd voorbereid in sa menwerking met „The British Legion", de grote Britse organi satie van oud-strijders en nabe staanden. Het gezelschap dat drie en veertig personen telt komt op 29 augustus om 12.45 uur aan op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam. Zij worden op de heenreis begeleid door major G. Gudgeon en mr. M. F. Janes van The British Legion. Na de lunch in „Lommerrijk" te Rotterdam-N. rijdt men met bussen naar Nijmegen, waar de Britse nabestaanden gedurende hun verblijf in ons land zullen logeren bij particulieren. Op zaterdag 30 augustus wordt een korte rondrit door de omge ving van Nijmegen gemaakt. De volgende dag, zondag 31 augus tus, is er een plechtige doden herdenking op de begraafplaats „Jonkerbos" bij Nijmegen. Hier rusten 1513 geallieerde militai ren, die allen sneuvelden bij het offensief, dat in september 1944 de bevrijding bracht aan onze Duikers hebben achttien me ter onder de oppervlakte van de Atlantische Oceaan stukken van de eerste trap van de raket ge vonden. De opsporingen worden voortgezet om zoveel mogelijk stukken te kunnen onderzoeken. Radio-Djakarta heeft zondag gemeld, dat eenheden van het Indonesische leger zaterdag To- mohon hebben bezet, dat het laatste grote bastion van de op standelingen in Noord-Celebes wordt genoemd. Een aantal opstandelingen heeft zich overgegeven, aldus is volgens de zender door het le ger bekendgemaakt. het toestel naar Gander vertrok ken was. Om 4.16 en 4.40 meldde het toestel zich en kreeg het de opdracht andere toestellen mee te delen, dat het op zijn juiste koers lag. De „,Hugo de Groot" zond deze boodschap uit en deel de de verkeersleiding op Shan non mee, dat andere toestellen de ontvangst ervan hadden be vestigd. „Ik bedankte de 607-E (de Hugo de Groot) en dat was mijn laatste contact met hem", aldus de heer Geogehan. „Bij dit laatste contact was de stem van degesn die de radiotelefoniezen- der bediende duidelijk en nor maal", verklaarde hij. De heer Geogehan besloot zijn verklaring met de mededeling, dat ten tijde van het laatste contact de „Hugo de Groot" ongeveer 120 zeemij len ten W.N.W. van Shannon vloog. Na de verhoren heeft de jury als haar oordeel uitgesproken, dat de dood van de slachtoffers is veroorzaakt door „een hevige schok, ondergaan in 'n vliegtuig boven de Atlantische Oceaan". De jury voegde er aan toe, dat er geen bewijsmateriaal is waar uit de oorzaak van deze schok kan blijken. De heer A. W. Fournier van de Rijksluchtvaartdienst heeft zon dag een bezoek gebracht aan Cork, waar het weerschip, dat gewoonlijk bij het Oceaanstation „Julietta" ligt, was binnenge komen. Op dit schip bevonden zich enkele uit de Oceaan opge viste stoelen, van de „Hugo de Groot", stukken uit het plafond paneel van het vliegtuig en ver der een aantal persoonlijke be zittingen, die aan de passagiers hebben toebehoord. Al dit mate riaal wordt naar Schiphol voor nader onderzoek opgestuurd. De mogelijkheid dat de moto ren uit het water naar boven kunnen worden gebracht, vormt nog een punt van bespreking tussen de deskundigen, waarover tezijnertijd een beslissing zal worden genomen. Er zijn hieraan namelijk grote technische pro blemen verbonden, hetgeen dui delijk zal zijn indien men weet dat op het gedeelte van de Oceaan, waar de „Hugo de Groot" moet zijn neergestort, de diepte zeker ongeveer tweehon derd meter is. Kroonprins Feisal, de premier van Saoedi-Arabië, heeft maan dag voor zijn vertrek naar huis verklaard, dat de besprekingen die hij het afgelopen weekeinde met president Nasser heeft ge voerd „hun doel bereikt hebben en volledig geslaagd zijn". Prins Feisal, die vrijdag in Egypte aankwam, vertrok van het militaire vliegveld Almaza, uitgeleide gedaan door president Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek. Desgevraagd zei Feisal, dat de politiek van zijn land t.a.v. de gebeurtenissen in het Midden- Oosten deel uitmaakt van de po litiek van de V. A. R. Saoedi-Arabië is voor neutra lisatie van het Midden-Oosten, aldus prins Feisal. De Arabische landen dienden neutraal te blij ven in elk conflict tussen 't Oos ten en het Westen. „Wat zouden de Arabieren winnen als zij het ene blok tegen het andere steu nen?" Radio-Cairo heeft een gemeen schappelijk Saoedisch-Egyptisch communiqué gepubliceerd, waar in verklaard wordt dat de twee staatslieden de „aanwezigheid van vreemde troepen op het grondgebied van Arabische lan den" afkeuren. De besprekingen hebben een „opheldering van de atmosfeer tussen de twee broederlanden" tot doel gehad en de „consolida tie van het Arabisch nationalis me op basis van niet-aansluiting bij blokken en postieve neutrali teit". Voorts is uiteraard gespro ken over de internationale toe stand, vooral die in het Midden- Oosten. De gedachtenwisseling heeft tot algehele overeenstemming en tot een nieuwe bevestiging van de broederschap en vriendschap tussen de twee landen geleid, al dus het communiqué. De resultaten die Nederland in de afgelopen 10 jaar heeft be reikt zijn indrukwekkend. Sinds 1952 is de werkgelegenheid met 14 gestegen terwijl de produk tie met 40 9de produktiviteit met 23 en de uitvoer van in dustriële produ.kten met 50 91 is toegenomen. De Nederlandse produktie is nu 79 groter dan tien jaar geleden. De Manchester Guardian voegt hieraan toe dat deze vooruitgang zelfs de verwachtingen van de Nederlandse regering heeft over troffen. Ongetwijfeld heeft de Nederlandse economie geprofi teerd van de algemene hoogcon junctuur waardoor het land in staat was de toevloed van werk krachten uit Indonesië op doel treffende wijze te benutten. Het blad wijst er echter op dat ook het hoge niveau der investerin gen een belangrijke rol heeft ge speeld. Daarenboven hebben bui tenlandse ondernemingen, vooral Amerikaanse doch ook Britse en Belgische, in Nederland 124 vesti gingen gesticht en belangen in 117 Nederlandse bedrijven ver worven. In een aantal ge vallen zijn deze bedrijven nog in opbouw, doch als deze ontwik keling voltooid zal zijn, zal Ne derland behoren tot de belang rijkste producenten van kantoor machines, machinewerktuigen en petrochemische produkten. Het Engelse blad besluit met de opmerking dat de dalende conjunctuur en de ontwikkeling van de Europese gemeenschap pelijke markt de Nederlanders waarschijnlijk voor moeilijkheden zullen plaatsen doch „het valt moeilijk eraan te twijfelen dat de Nederlanders eens te meer zullen slagen". Prinses Desiree van Zweden en prinses Irene van Griekenland zijn zondag jl. licht gewond, toen een jeep, waarin zij reden, in de omgeving van de stad Kerkyra, op het eiland Korfoe, slipte. De prinsessen werden onmid- delijk in het ziekenhuis opgeno men. Prinses Desiree liep een kneuzing aan de linker knie op. IETS MINDER WARM In de lucht die met zuidooste lijke wind werd aangevoerd kwamen vooral maandagochtend vele zonnige perioden voor. De temperatuur bereikte daardoor zomerse waarden. Snel trok in de middag de lucht dicht met wolkenvelden die sa menhingen met een frontensys teem van een depressie ten zuid westen van Engeland. Plaatselijk vielen onweersbuien. De depressie breidt zich in noordoostelijke richting uit. Een koufront dat erbij behoort lag maandagavond boven Frankrijk en veroorzaakte plaatselijk on weer. We verwachten dat dit front ons land bereiken zal in de voormiddag van heden. Na de passage komt de wind uit de zui delijke hoek. Daarmee wordt dan iets minder warme lucht aange voerd, waarin zonnige perioden naast enkele buien zullen voorko men. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Veranderlijk. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen, of on weersbuien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Iets minder wind. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.18 5.53 6.33 6.43 n.m. 5.37 6.12 6.52 7.02 ZON MAAN op onder op onder Aug. 20 5.30 19.55 12.29 22.20 21 5.32 19.53 13.43 23.00 22 5.34 19.51 14.50 23.46 23 5.35 19.49 15.50 24 5.37 19.47 16.41 0.40 25 5.39 19.45 17.24 1.40 26 5.40 19.42 17.59 2.43

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1