op commando! wmmmmww svper ic+ en ic+ Zomeravondvoetba! jchool- Senoodigdheden BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING matroos wasmachines Deze advertentie is gedrukt in een drukkerij de krachtigste benzine Grote sortering in alle prijsklassen Premier Djuanda over Ned. Nieuw Guinea. Groot tekort op de Indonesische begroting. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND HET CONFLICT OM DE VISWATEREN RONDOM IJSLAND RUSSISCH DIEPZEE-ONDERZOEK ZEEPOST. Perzië en het Eisenhower Midden-O Hiermede geven wij U kennis, dat tot onze droefheid, na een lang durig geduldig gedra gen lijden van onze zij de is heengegaan, onze geliefde Broeder, Zwa ger en Oom JACOB DE BREE, in de ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, P. A. DE BREE. Terneuzen, 16 aug. 195S. Donze-Visserslr. 103. De teraardebestelling zal plaats hebben op dinsdag 19 augustus, des namiddags te 2 uur. Heden nam God plotse ling tot Zich onze gelief de Vrouw en Moeder, Mevrouw ALIDA ANNETTA SIMONS, geb. Vreugdenhil, in de leeftijd van ruim 48 jaar, overleden in het ziekenhuis te Sorengo- Lugano. Z. J SIMONS PETER JAN WIM Terneuzen, 16 aug Axelsestraat 164 195S Heden ontvingen wij het droevige bericht, dat te Sorengo-Lugano (Z.) is overleden onze geliefde Dochter, Schoondochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mevrouw ALIDA ANN ETTA SIMONS, geb. Vreugdenhil, in de leeftijd van ruim 48 jaar. Fam. VREUGDENHIL Fam. SIMONS Terneuzen, 16 aug. 1958 GEVRAAGD: voor motorsleepboot. Sleepdienst WILLEM MULLER, Scheldekade 31, Terneuzen Tel. 2145 GLOEDNIEUWE geheel emaille uitvoering, zo rechtstreeks van de fa briek voor 150, J. TIELEMAN Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN Zuidersportpark. DINSDAG 7 uur: HKC—DE HOOP Te koop: 4-pers. auto, i.g. s.z. Motor gerev. Benzine 1 18 Bel. ƒ48,p. jaar. Koopje. Adres Narcis straat 45, Terneuzen. N.V. Fa P. I- v. d. SANDE Eerst wordt de tekst (van de gehele krant) gezet door een zetter, daarna komt alles op een grote drukpers, die bediend wordt door een drukker. Zo gaat het met alle soorten drukwerk, en altijd is het vakmanschap van de maker van groot belang. Jongens die de 7e klas l.o. (of 1 jaar mulo of hbs) met succes doorlopen hebben, en op 1 januari 1958 nog geen 16 jaar waren, kunnen in een drukkerij worden opgeleid met leereontract en schoolbezoek Inlichtingen: Federatie der werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, V. Eeghenstraat 70, Amsterdam-Z.l Telefoon 796551, toestel 26 6» kapp*f bet oporti c<xht>: j murfe 16 kr«/wtrijsfr<ic+ 9 ftHNuzeti onze vakantie is van 18 t/m 26 augustus Voor Zeeland: ZEEUWS GRAFISCH BUREAU Van Dusseldorpstraat 102, GOES, Telef. 01100 sa 3087 Een formidabele krachtsreserve staat tot uw beschikking met Caitex Platinum Super IC+... juist op het moment dat U die reserve het hardst nodig hebt Dank zij een nieuwe rafTinage-methode, "platforming" genoemd, kan uw motor extra kracht leveren, waardoor pingelen, ook de "silent ping", uitgesloten is. Deze veredelde benzine beperkt corrosieve slijtage tot een minimum en verlengt dus de levensduur van uw motor aanzienlijk De motor start vlotter, trekt vinniger op en U rijdt zuiniger en veiliger U beschikt nu in elke situatie over alle kracht die U nodig hebt. Voor Vulpennen Van de sande Op Uu versoek graveren taf Vu naam in de pen De Indonesische minister-pre sident, ir. Djuanda, heeft zater dag verklaard, dat het Neder landse bewind over Westelijk Nieuw-Guinea een „gevaarlijke situatie" schept. In een overzicht voor het par lement aan de vooravond van Indonesie's dertiende geboorte dag van de onafhankelijkheid, bracht hij in herinnering dat In donesië vorig jaar zijn aanspra ken op Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties heeft voorge legd en dat dit werd gevolgd door een „beheerste" en „ordelijke" overnamev an de Nederlandse bezittingen in Indonesië. De premier betoogde dat Indo nesië de Verenigde Naties een kans had gegeven „om zijn hulp bij te dragen tot het uit de weg ruimen van een gevaarlijke situa tie, welke door de Nederlanders werd geschapen door het doen voortduren van de bezetting van een deel van ons gebied, en het voortgaan met het zenden van gewapende eenheden en militaire uitrusting naar Westelijk Nieuw- Guinea". Na de debatten in de assam- blee werd „de strijd om, Westelijk Nieuw-Guinea ditmaal gevolgd door het optreden van het volk in Indonesië, dat zeer buitenge woon, doch beheerst was", aldus premier Djuanda verder. De overname van de Neder landse bezittingen was een slag, welke de econmische kracht van Nederland in Indonesië heeft ge broken. In zijn schriftelijke verklaring voor het parlement gaf de pre mier geen enkele aanwijzing over de toekomstige plannen van In donesië in zijn campagne om het omstreden gebied terug te krij gen. Zaterdagavond heeft de Indo nesische minister-president, Dju anda, aan de vooravond van de 13e herdenking van de Indonesi sche onafhankelijkheidsprokla- matie, in liet parlement medege deeld, dat de opstanden in mid- den-Sumatra en op Celebes, voor de schatkist extra uitgaven heb ben gevergd ten bedrage van 3 miljard rupiah. Djuanda deelde verder mede, dat thans het tekort op de begro ting voor 1959 meer dan 8 mil jard rupiah bedraagt. De totale inkomsten voor 1959 worden ge raamd op rp 20.9 miljard, het geen 2.4 miljard minder is dan die voor 1958. De onwettige ruilhandel in de buitengewesten, aldus Djuanda, berokkenen de Indonesische staat nog steeds grote verliezen. In de periode van maart tot en met mei 1958 was met de onwet tige ruilhandel een bedrag ge moeid van 640 miljoen rupiah. De Indonesische Centrale Bank heeft voor geheel 1958, volgens een mededeling in haar verslag van juni van dit jaar, het bedrag, dat bij de onwettige ruilhandel betrokken'is, gesteld op 1,3 mil jard rupiah, waarbij de bank aannam, dat in het tweede half jaar van 1958, in de algemene toestand een verbetering zal in treden. Indien zulks niet het ge val mocht zijn dan valt uit een becijfering van de dienst van uit- voerrechten en accijnzen op te maken, dat de staat een verlies zal lijden van ongeveer 4 miljard rupiah als gevolg van de ruilhan del in de buitengewesten, aldus Djuanda. Als maatregelen ter verbete ring van de economische toe stand stelde Djuanda o.a. in het vooruitzicht: Verbetering van de kwaliteit van uitgevoerde goederen; Voorzieningen in het tekort aan scheepsruimte; Bespoediging van de afvoer van goederen, waarvan thans in de buitengewesten een opeenho ping is ontstaan; Het zoeken van nieuwe afzet markten in het buitenland. De restricties op de import zullen worden opgeheven zodra de positie van de uitvoer zulks veroorlooft. De regering zal over gaan tot een verscherpte invorde ring van belastingen van onder nemingen en natuurlijke perso nen, en het aantal diplomatieke ambtenaren en attache's in het buitenland verminderen. Het aantal huwelijken in ons land is, volgens opgave van het C.B.S., in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met de eer ste helft van 1957 gedaald van 43.953 tot 42.106. Het aantal le- vendgebdrenen bleef in vergelij king met vorig jaar vrijwel on veranderd op 118.248 tegen 118.219, terwijl voor het aantal overledenen een stijging valt te melden van 40.727 in de eerste helft van 1957 tot 44.554 in de eerste helft van 1958. Het aantal immigranten is in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met vorig jaar ver dubbeld van 22.585 tot 45.215, terwijl het aantal emigranten is gedaald van 35.141 tot 28.101. Op 1 juli 1958 bedroeg het aan tal inwoners van ons land 11.186.207. Gezagvoerders van de visserij- vloot van Huil hebben medege deeld dat zij zich niet zullen sto ren aan het besluit van IJsland om per 1 september zijn territo riale wateren van vier tot twaalf mijl uit te breiden. De Britse treilers zullen slechts de vier- mijlszöne in acht nemen. Naar verluidt worden in Schot se havens voorbereidingen ge troffen voor de bescherming van de treilers door schepen van de Britse marine. De Canadese liberale opposi tieleider Lester Pearson drong er bij de regering te Ottawa op aan, het geschil over het vissen in IJslandse wateren aan de Navo voor te leggen, voordat het tot een botsing komt. Vol gens Pearson is de Navo niet ge raadpleegd over het besluit van Engeland om zijn treilers binnen de twaalf-mijlszöne te beseher men. tilus" van Jules Verne, een grote reis maken voor onderzoekingen in de gebieden waar de Russen de visserij beoefenen, zo heeft het regeringsblad „Izwestia" be kendgemaakt. Of deze duikboot met behulp van kernenergie wordt voortgedreven, werd niet gezegd. Het vaartuig wordt uitgerust met foto- en televisie-apparaten en allerlei instrumenten voor metingen en het bepalen van het zout- en zuurstofgehalte van het zeewater. Het doel van de reis is het onderzoeken van de gedra gingen van de vissen met het oog op een verbetering van de methoden die bij de visserij wor den toegepast. Het Sowjet-blad maakte geen melding van het feit dat kort na elkaar twee Amerikaanse atoom duikboten onder de ijskap van de Noordpool zijn doorgevaren. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Bloemfontein (20 aug.) Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. Aan het eind van het jaar zal een Sowjet-duikboot die in enige opzichten herinnert aan de „Nau- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentië: m.s. Gaasterland (21 aug.) Australië: m.s. Sibajak (21 aug.) Brazilië: m.s. Uruguy Star.419 aug. Canadam.s. Prins Willem van Oranje (18 aug.); s.s. Maas dam (19 aug.); s.s. Beavercove (23 aug.); s.s. Nieuw Amster dam (23 aug.) Chili: Via New Fork (21 aug.) Ned. Antillen: m.s. Maron (18 aug.); m.s. Sibajak (21 aug.) Nieuw Zeeland: m.s. Sibajak (21 aug.) Suriname: m.s. Doris (20 aug.) TERNEUZEN. Geboorten. 7 aug. Johnny, z. van Jannes Scholing en Johanna E. Balnikker (Blokken 1213). Gilles, z. van Arie Karreman en Maria de Haas (Acaciastraat 1>. 8 aug. Minikus, z. van Salomon Jansen en Pieternella de Braai (Aagje Dekenstr. 10). Johannes Louis, z. van Minikus Wisse en Johanna M. Nieuwenhuijse (Aza leastraat 24). 9 aug. Birgitta Adriana Hendrina Maria, d. van Mathys A. P. van Grondelle en Adriana A. Ch. van Stiphout (Nieuwstraat 56). Katharina Mar. garetha Maria, d. van Cyriel de Vetter en Rosalia P. M. C. Jansen (Lindenlaan 38).. 11 aug. Janneke, d. van Pieter van den Berge en Tannetje Verschelling (won. te Axel). Lambert, z. van Arend Strijker en Jacobje Gort (won. te Zwartsluis). 13 aug. Etiënne Al fred Martha, z. van André A. Mat- tens en Marcella A. de Boever (won. te Koewacht). Stanislawa Bogna Janna, d. van Leszek J. Stwerka en Petronella M. Kuüpers (wpn. te Axel). 14 aug. Johannes Antonius, z. van Franciscus J. de Brouwer en Maria G. Gommers (Louisastraat 62). Huw.-aangiften. 12 aug. Jan Leendert Steketee (van Ouder- Amstel), 24 j., jm. en Maria Neel- tje Kolijn, 24 j„ jd. 14 aug. Pie- tro De Marco (van Goes), 22 j., jm. en Johanna van Driel, 19 j., jd. Huwel.-voltrekkingen. 12 aug. Gijsbert van Mourik (van Utrecht), 26 j., jm. en Francina Suzanna Jacoba van Wel, 24 j., jd. 14 aug. Jacobus Johannes Risseeuw (van Hoek), 33 j„ jm. en Tannetje Jaco ba Dobbelaar, 28 j., jd. Overlijden. 9 aug. Jacobus Jo hannes Verlinde, 80 j., echtg. van C. Beeke. Prudentia de Rooij, 79 j., geh. gew. met P. J. Gelderland. 11 aug. Thomas Meertens, 56 j., echtg. van T. Snakenborg. Geer- truida Cornelia van Krieken, 76 j., geh. gew. met J. Donze. 13 aug. Mathilda Maria Schelleman, 71 j., ongeh. (won. te Axel). TERNEUZEN. In deze gemeente hebben zich in de afgelopen week gevestigd: H. M. C. ScheeleBrouwer, Fa- briekstr. 1, van Sas van Gent; M. van der HooftKoole, Steenkamp- laan 70, van Wissenkerke; J. P. A. van Benthem, Zeven Triniteilsstr. 1, van Vlissingen; C. A. E. van dei' Hert, Scheldekade 44, van Harlin- gen; Th. P. W. de Bakker, IJs- baanstraat 24, van Goes; A. P. Hamelink, Esdoornlaan 33, van Axel; P. J. Van MelleBulté, Ro zenstraat 21, van Sas van Gent; A. M. L. Doppegieter, Hendrikstraat 14, van Hulst; W. A. M. van der Poel, Leeuwenlaan 14, van Den Bosch; F. G. Smink, Rozenstraat 114, van Indonesië; J. van Duiven- dijk, Bernhardstraat 31, van Delft: C. B. M, Bierhoff, Westkolkstr. 2. van Amsterdam; J. P. A. van Benthem, Zeven Triniteitsstraat 1 van Njjmegen; A. N. R. de Waal. Kanaalweg 112, van Etten en Leur- Vertrokken: J. de Bruijn, Korte Dijkstraat 5, naar Hoek; F. S. J- van Mourikvan Wel, Schelde kade 34, naar Utrecht; K. Rottier, 2e Verbindingsstr. 13, naar Zaam- slag; C. Versteeg, Dr. Buijzestr. 3, naar Westdorpe. r.emers gekant is. Rifai herhaalde regering het zendi groep waarnemers woord op het huidig achten ook gekant legeren van een poli Verenigde NaHes. „Zodra de Assemb tot actie overgaat maatregelen neemt huidige toestand teg men zal de Jordaa: zonder verwijl vrage dellijke terugtrekki Britse troepen", aldi Uit betrouwbare nomen dat de resolui dagochtend aan de aangeboden, ontw Noorwegen, Columb ken en Canada. In de resolutie landen aan de sec raai om. ,in overle; treffende regeringe maatregelen te trel geschikt acht om ginselen van het betrekking tot Lib danië te helpen nast De resolutie is in splitst: a. Waarin men den-staten op aandi te houden aan de en doelstellingen vest en om te verzek zich in woord en ge zal houden waarbij het Midden-Oosten doeld. b. Waarin men kjoeld het verzoek sche maatregelen ti men geschikt acht en beginselen van met betrekking tot Jordanië te helpei hem bovendien vrat dan in september v brengen, hem a'ansj studering van de vrc de kamende gewon: vergadering de uit van de oprichting v vredesmacht zal bes te zetten en hem vi leg met de Arabisc plegen over mogelij een Arabisch ontwi tuut, en c. Waarin men zoekt om samen te tenuitvoerlegging v tie. Perzië zal presit wer's plan van zes het Midden-Oosten dus heeft de Perzi van Buitenlandse mat, zondag te Tei gemaakt. Het plan van E bijldragen tot het de vrede in het IV De opstand en or Irak heeft bijgedr: soiidering van het dad en de leden va nootschap werken met de Verenigde dan tevoren, aldus De minister ve moord op koning hij zei, dat het niet Irak, dat gebaseerd sitieve nationalise dat van Perzië s vorige bewind. Hel was onrechtvaardi; zië en heeft de reg€ belangrijke gesel- beide landen in de Minister Hekma verklaring af op e ren tie.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 4