alt De eerste Amerikaanse maanraket kort na de start ontploft Soeka Rede van rno Vliegtuigongeluk op Nantucket Het proces in Bagdad De toestand in Jordanië pvoeding Reacties op de poging een raket naar de maan te zenden WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN SN KARAKTER van de week „HET JAAR VAN DE UITDAGING" HET WEER Rapport van waarnemers in Libanon Is. met stralende ik willen je willen net nood- mogelijk en, zoals anepakjes naakt om el van de m is een eigenlijk i kleding- maar be kte. odellen in met wei- euk pakje lovenstuk- stof met >inatie die ikkelijk te wikkelrok ie van het norend bo- overal in ïen op een sn, dan be- een enkele u bent in an het al verbieden, want dan het toch niet geloofd, ensen moeten nu een- f ondervinden, om een keer wijzer en voor- te zijn. tten kindje. Moeder, r een lekker kopje thee, n we met ons drieën tig over een paar din- en, die je nu ook weten as de eerste keer, dat vond, dat vader met inge principes „moder- de opvoeding was dan MARCELLE. ik verboden.) l we nog midden in de 'ten, ruikt het in de bos- al naar herfst! De pad- i vliegen de grond uit iddestoelenkenners hoe- niet lang te zoeken! verschillende soorten )ele groenterhandelaren n zijn, kan men de pad- och een plaatsje in het iu inruimen, ook al kan de eetbare en niet-eet- rten niet onderscheiden, destoelen moeten zo mogelijk klaargemaakt ittigd worden daar ze bederven en er dan gif fen ontstaan. Vers ge in smakelijk toebereid :e echter voor een heel 1 afwisseling bij de war- roodmaaltijden. Cr: Tomaten gevuld met ngnonragout; roastbeef, nen, aardappelen; ci- la. 'AG: Rest koud vlees, 'een aardappelen, prin- onen; wentelteefjes. 1G: Spaanse omelet, opelpurée, sla; water- DAG: Varkenslapjes, ie, aardappelen; yog- net vruchten. RDAG: Gebakken can- len, rijst, tomatensla; i de pan. IG.- Visragout, aardap- krootjes; meloen. DAG: Zomergroente- warme beschuitpudding. SE OMELET: persoon 2 eieren klutsen eierdopje melk, 10 g ge- 1 oude kaas en iets peper it. '.en stukje boter wat ge- tomaat, ui en kleine sperciebonen bakken, eierbeslag mengen en er let van bakken. Dit met beslag mengen en er een van bakken. Voor het op- omelet royaal met ge- :aas bestrooien. E BESCHUITPUDDING ieschuiten, 3 a I eieren, r melk, 70 g suiker, 150 g 100 g rozijnen of gema- nandelen, 1 theelepel ka lf citroenrasp, boter, pa- leel. ren roeren met suiker en of citroenrasp. De melk en, de beschuiten met de esmeren en in het vocht eken tot het er geheel in kken. De massa laag om t de rozijnen of gemalen len in een met boter en neel geprepareerde war- idingvorm overdoen en marie gaar laten koken uur). Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. f> MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4450 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De eerste Amerikaanse maanraket is zondag 77 seconden na de start ontploft. In een officiële be kendmaking werd gezegd: ..Het experimentele ruimtevaartuig, dat zondagochtend op de Atlanti sche raketbasis is gelanceerd, is na een vlucht van 77 seconden ontploft". De oorzaak zal niet bekend zijn vóórdat de ontvangen gegevens zijn onder zocht, aldus de bekendmaking. Er werd aan toegevoegd, dat op een later tijdstip een nieuwe poging zal worden gedaan 'n maanraket te lanceren. In het ministerie van Defensie te Washington stonden zondag journalisten rondom een ambte naar, die in telefonisch contact met Cape Canaveral stond. Toen het elftal van de seconden zijn einde naderde, telde de ambte naar mee:... vijf, vier, drie, twee, een. Het was doodstil in de ka mer waar de ambtenaar en de journalisten bijeen waren. De woordvoerder van het ministerie zei: „Het hart van iedereen staat stil". Zeven seconden later zei hij: „Zij is gestart". In de tien minuten daarop vol gend, drongen de journalisten aan op gegevens. Het was name lijk de bedoeling, dat dadelijk na het lanceren een officiële be kendmaking zou worden gege ven, maar deze bekendmaking bleef uit. Toen de ongeveer 27 meter lan ge Thor-Able-raket zich om 13.18 Nederlandse tijd van de lanceer basis van Cape Canaveral ver hief, was er niets dat er op duid de, dat de proef niet zou slagen. De raket, die 52 ton woog, ging langzaam omhoog onder het uitstoten van een enorme gele vlam en witte stoom. Veertig se conden lang steeg de raket steeds sneller recht omhoog, vervolgens boog zij enigszins af in noordoos telijke richting. Na zeventig seconden kon men zien, dat de eerste trap zich los maakte van de andere die de ruimtevaart zouden voortzetten. Een witte rookwolk werd zicht baar en toen kwam het nieuws, dat de eerste poging van de mens uit de boeien van de aarde te breken, was mislukt. De vlucht had 77 seconden geduurd. De mislukking betekent, dat er vóór september geen ande re poging kan worden onderno men. Men moet namelijk wach ten tot de maan en de aar de weer dicht bij elkaar staan. Indien er zich een technische moeilijkheid zou hebben geopen baard bij het aftellen, zou heden een nieuwe poging zijn gedaan. De mislukking kwam niet on verwachts, Ambtenaren van het ministerie van Defensie hadden vóór het lanceren gezegd, dat de kans op succes één op tien was. De toeschouwers in de omge ving van Cape Canaveral hebben niet kunnen zien, dat de raket ontplofte. Tweeëneenhalve mi nuut na het lanceren meenden zij nog, dat de raket haar reis voort zette. Zij verkeerden in de me ning de uitlaatgassen te zien. In de controlekamer daarente gen was het anders. Daar ont ving men 77 seconden lang hel der en duidelijk de signalen van de raket. Toen was het afgelo pen. De eerste trap was een „Thor", de tweede een gewijzigde „Van guard" en de derde een geheel nieuwe vaste-brandstofraket. die nog niet eerder was beproefd. De „Thor" en de „Vanguard" zijn raketten met vloeibare brand stof. Onder de deskundigen in de controlekamer was enige teleur stelling, maar de poging werd niet beschouwd als een misluk king. Eén van hen zei, dat het hier ging om het lanceren van een geheel nieuwe raket en dat naar het oordeel van hem en zijn collega's een lancering van een nieuwe raket een gedeeltelijk succes is, indien zij van de grond komt. Er is alleen sprake van een mislukking als de raket op de lanceerinrichting ontploft. Ambtenaren van het ministe - rie van Defensie te Washington hebben later vernomen, dat er in de „Thor'' iets niet goed heeft gewerkt. De ontploffing, die op 15 km hoogte geschiedde, is niet teweeggebracht door een signaal van de grond, zo zeiden de amb tenaren. Roy Jonhson van het bureau voor gevorderd wetenschappelijk onderzoek heeft dit op een pers conferentie te Cape Canaveral bevestigd. Hij deelde verder mee, dat de raket 16 km ten noorden van Cape Canaveral is terechtge komen. Generaal Schriever, die belast is met de leiding van het maan- plan van het ministerie van De fensie, zei, dat verondersteld wordt, dat de ontploffing het ge volg is van eer,-lek in of breuk van een brandstofleiding. Het zal ongeveer een week duren vóór dat de oorzaak definitief kan worden vastgesteld, aldus Schrie ver. Johnson zei nog, dat de raket uit 300.000 onderdelen bestond en dat een fout van één van deze de oorzaak van de ontploffing ge weest kan zijn. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat niet alle delen van de raket de gelegenheid hebben gehad in werking te komen. De eerste trap van de „Thor" had na 157 seconden uitgewerkt moeten zijn. De grootste prestatie van de proef was, aldus generaal Schrie ver, dat men erin is geslaagd de raket slechts een paar minuten na het vastgestelde tijdstip, 13.14, te lanceren. De raket verhief zich om 13.18, Generaal Schriever voegde hier nog aan toe dat het volgende schot op de maan op of om streeks 14 september afgevuurd zal worden. GEGEVENS VAN DE MAANRAKET Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft de volgende gegevens over de maanraket vrij gegeven Totale lengte ongeveer 27 m; eerste trap een normale Ame rikaanse luchtmachtraket van het type „Thor" (vloeibare biandstof), die ongeveer 45,360 kilo weegt en een voortstuwings vermogen heeft van ongeveer 68.050 kg. Tweede trap: Een gewijzigde tweede trap van de „Vanguard" (ook vloeibare brandstof), voor zien van acht impulsraketten voor extra-stabiliteit in de lucht. Gewicht 1815 kg en vermogen 3360 kg. Derde trap: Raket op vaste brandstof, welke trap met lading bedekt is door een aërodyna misch neuskapsel, dat na afwer pen van de tweede en eerste trap eveneens zal worden afgeworpen. Gewicht van de derde trap 181 kg, vermogen 1133 kg. De vice-voorzitter van de inter planetaire vereniging, Gatland, heeft, naar zondag uit Londen wordt gemeld, na de ontploffing van de „Thor-Able" verklaard, dat de Amerikaanse luchtmacht en het Amerikaanse leger elk nog over twee maanraketten be schikken. Die van de luchtmacht zullen waarschijnlijk in septem ber en oktober worden gelan ceerd, zo meende Gatland. Die van het leger tezelfdertijd of later. Nederlands kustvaartuig in brand. Er is zondag brand uitgebro ken in het voorste ruim van het 500 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Santa Margheri- ta", dat in de Zuidengelse haven Shoreham (Sussex) ligt. Het schip liep deze haven onlangs binnen met een lading hout uit Zweden. Brandweerlieden, die met gas maskers waren uitgerust, hebben in de dichte rook de vuurhaard nog niet kunnen vinden. Men meent dat het schip niet in on middellijk gevaar verkeert. De zes Britse en Amerikaanse geleerden, die met de radio-tele scoop van Jodrell Bank in Groot- Brittannië de maanraket zouden volgen, toonden zich teleurge steld. Maar het hoofd van de Amerikanen, Taber, zei, dat men niet al te teleurgesteld of verrast moet zijn als er zulke dingen ge beuren. De Amerikaanse groep blijft té Jodrell Bank. Britse geleerden vroegen zich na de ontploffing bij Cape Cana veral af. hoever de Russen nu zijn. Men meent te weten, dat de Russen van plan zijn kleine „tanks" naar de maan over te brengen, die zich kunnen ver plaatsen en gegevens naar de aarde kunnen seinen. De vakantie van de koninklijke familie. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen zijn zon dagmiddag met de „Piet Hein" uit Porto San Stefano aan de Toscaanse kust vertrokken. De „Piet Hein" zette koers naar Piombino, een havenstadje dat tegenover het eiland Elba ligt. Vóór het vertrek van het schip bood de commandant van Porto San Stefano de Koningin een Ro meinse vaas aan. De burgemees ter van de stad schonk haar een boeket bloemen. Prinses Marijke door fietser aangereden. Prinses Marijke is zaterdag in het stadje Porto Santo Stefano door een wielrijder aangereden toen zij een byouteriewinkel ver liet. Zij viel op de grond, doch werd, een beetje beduusd, onmid dellijk door voorbijgangers over eind geholpen. Het Prinsesje is daarna weer naar de „Piet Hein", die in de haven voor anker ligt, terugge keerd. President Soekarno heeft Zon dag verklaard, dat het nationa lisme van de Oosterse wereld, als het wordt erkend en begrepen en alleen wordt gelaten, zich zal ontwikkelen tot de grootste mo gelijke bijdrage tot het welzijn der wereld en de wereldvrede. Het nationalisme van de Oos terse wereld, aldus de Indonesi sche president, is de derde macht die op het ogenblik de wereld be ïnvloedt. In tegenstleling tot de beide andere (communisten en anti-communisten), die met el kander in botsing komen en soms op het punt staan elkaar aan te vallen, is deze macht tegenover geen enkele partij vijandig ge zind. Zij wenst slechts te worden erkend, te worden begrepen, in vrede te worden gelaten". President Soekarno zeide dit in een toespraak tot zijn volk van af de trappen van zijn paleis in Djakarta, ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van Indo- nesie's onafhankelijkheidsprocla matie. Bij het vliegveld van Nantuc ket (Massachusetts) is vrijdag avond laat een 2-motorig vlieg tuig van de „North-East Air lines" tijdens het landen neerge stort en in brand gevlogen. Later is officieel bekend ge maakt dat 22 mensen om het le ven zijn gekomen en 12 gewond. Officieel telde het toestel 33 in zittenden, doch er was een 34ste, een kind van twee maanden, dat de ramp overleefde. Zijn 18-jari. ge moeder is omgekomen. Senaat wil van geen onderzoek inzake Amerikaanse overgave weten. De Amerikaanse senaat heeft zich vrijdag met overgrote meer derheid uitgesproken tegen het gebruik van staatsgelden voor een bestudering van eventuele plannen voor een Amerikaanse overgave in tijd van oorlog. Hagerty, de perschef van het Witte Huis. verklaarde namens president Eisenhower dat deze, ook al zou hij geld voor een der gelijk doel krijgen, dit toch nooit zou gebruiken. „De hele kwestie is te belachelijk om er verdere commentaar op te leveren", al dus de perschef. Er was al eerder gemeld dat de president woedend was over een rapport dat het ministerie van Defensie toestemming had verleend voor een onderzoek van genoemde strekking. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Vrij warm weer. Tamelijk zonnig en vrij warm weer met later op de dag kans op enkele verspreide onweersbuien, wakke tot matige wind tussen zuid en oost. DINSDAG 19 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.29 4.49 5.04 5.24 5.44 6.04 5.54 6.14 ZON MAAN op onder op onder Aug. 19 5.29 19.58 11.12 21.45 20 5.30 19.55 12.29 22.20 21 5.32 19.53 13.43 23.00 22 5.34 19.51 14.50 23.46 23 5.35 19.49 15.50 24 5.37 19.47 16.41 0A0 25 5.39 19.45 17.24 1.40 26 5.40 19.42 17.59 2.43 WARM WEER. Tijdens het weekeinde was het in vrijwel geheel West-Europa gunstig weer. Dit was te danken aan de aanwezigheid van een hogedrukgebied dat zaterdag bo ven Engeland lag en zich via de Noordzee langzaam naar het oosten verplaatste. Bij ons was er daardoor zondag weinig wind en liepen de tempe raturen tot even boven de twin tig graden op. In Zuid-Frankrijk, waar het kwik tot bijna dertig graden op liep, ontstond een onweersstoring die zich in de richting van Zwit serland verplaatste. Enkele honderden kilometers ten zuidwesten van Ierland be vindt zich een depressie, die zijn invloedssfeer oostwaarts uit breidt, waardoor de luchtdruk in geheel West-Europa weer gaat dalen. Een eerste gevolg van het na derbij komen van de Oceaan depressie is, dat de wind bij ons tijdelijk zuidoostelijk wordt en warme lucht zal aanvoeren. Tegen de avond kan dan plaatselijk, voornamelijk de zuidelijke pro vincies, onweer voorkomen. In liet gebouw van de Iraakse Kamer van Afgevaardigden te Bagdad is zaterdag het proces begonnen tegen 108 militairen en burgers, wie verraad, samenzwe ring en corruptie ten tijde van de monarchie ten laste wordt ge legd. De eerste, die werd gehoord, was generaal-majoor Ghazi Da- ghistani, voormalig plaatsvervan gend stafchef van het leger, die beschuldigd wordt van „samen zwering met een buitenlandse mogendheid om Irak in een oor log te betrekken". Deze samen zwering had volgens de openbare aanklager betrekking op een komplot van twee jaar geleden van leden van het vorige regime om met hulp van de V. S., Enge land, Israël en Turkije de Syri sche regering omver te werpen. Leider van het komplot was oud premier Noeri as Said geweest, die aan de Syrisch-Israëlische grens een incident had willen veroorzaken, waarop Iraakse troepen van Irak en Jordanië uit Syrië zouden binnentrekken om dit land „te beschermen". Men zou zich echter met hulp van om gekochte Syrische militairen en politici van de macht meester maken en de Iraakse kroonprins Abdoel Illah zou tot koning wor den uitgeroepen. Generaal Ghazi Daghistani zei van een dergelijk komplot tegen Syrië niets te weten. Wel had hij enkele malen in opdracht van Noeri as Said aan de Iraakse militaire attaché te Bei roet (Libanon) geld ter hand ge steld. Ook zei hij te weten, dat er in 1956 driemaal een voorraad wapens aan de Iraakse militaire attachés te Beiroet en Damascus was gezonden. De eerste twee zendingen omvatten, naar zijn zeggen, achthonderd geweren. Generaal Rafiq Aref, de voor malige stafchef van het leger, die ook terechtstaat, verklaarde als getuige ook dat er geen mili tair plan tegen Syrië bestond. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Fahdel el Djamali ver klaarde hetzelfde. Men verwacht dat het proces voor het „speciale militaire hoog gerechtshof" twee maanden zal duren. De Iraakse oud-vice-premier Achmed Moechtar Baban heeft zondag bij een verhoor ver klaard, dat wijlen koning Feisal zich heeft verzet tegen een plan van zijn oom, wijlen kroonprins Badoel Illah, Syrië binnen te val len. Baban is een van de verdach ten. Hij werd als getuige gehoord bij de behandeling van de aan klacht tegen generaal-majoor Ghazi Daghastani. Volgens het openbaar ministe rie wilde wijlen minister-presi dent Noeri es-Said de Syrische regering omverwerpen en kroon prins Abdoel Illah tot koning van Syrië uitroepen. Volgens Ba ban hadden hij, Daghastani en de koning zich in 1956 verzet tegen het plan tot een inval in Syrië. De Griekse delegatie naar de V. N. heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht, de kwestie-Cyprus op de agenda van de gewone zitting van de al gemene vergadering te plaatsen. Deze zitting moet op 16 septem ber beginnen. Het toestel verongelukte toen het in zware mist probeerde met zijn instrumenten te landen. Het vliegtuig raakte boomtoppen en stortte toen neer. Eén van de slachtoffers is de vroegere voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoom energie Gordon Dean. Dean is 52 jaar geworden. Hij was aanvankelijk jurist en werk te vóór de oorlog op het ministe rie van Justitie in Washington. Na de oorlog, tijdens het proces te Neurenberg, was hij assistent van de Amerikaanse rechter Jackson. In 1949 werd Dean be- se commissie voor atoomenergie, noemd tot lid van de Amerikaan- in 1950 werd hij voorzitter van de commissie. Hij bleef dit tot 1953. Toen trad hij in dienst van een investeringsbank. De Russische regering heeft de Indiase regering esn plan voor het Midden-Oosten voorge legd, dat zij op de buitengewone vergadering van de V. N.-assem- blee wil indienen, zo is uit goede bron te Nieuw Delhi vernomen. De Indiase regering had haar steun aan het plan gegeven. In het verdere verloop van zijn 51 bladzijden lange rede ontken de Soekarno de beweringen van de opstandelingen in Midden-Su- matra en Noord-Celebes, dat de tegenwoordige regering commu nistisch was of dat hij zelf een exponent of op zijn minst een werktuig van het communisme zou zijn. „Iedereen weet, dat onze poli tiek is het zoeken van vriend schap met iedereen, de Verenigde Staten inbegrepen. Iedereen weet, dat ik een nationalist ben, een revolutionaire nationalist". Voorts deed president Soekarno een beroep op de bevolking om de fanatieke Darul Islam-bewe- ging, die jarenlang de voor naamste bron van onrust in ver schillende delen van West-Java, Zuid-Celebes en Atjeh is ge weest, te vernietigen. Met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea zeide de presi dent, dat de nieuwe koers van In donesië in de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea „precies de juiste weg" is geweest. Soekarno zeide bereid te zijn alle verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het innemen van de eerste plaats in de campagne om Westelijk Nieuw-Guinea van december j 1., die culmineerde in het overnemen van Nederlandse bedrijven en de repatriëring van duizenden Nederlanders. Volgens hem heeft deze actie „ieders be wondering" gewekt. Sprekend over de opbouw van het land, zeide Soekarno: „Op economisch gebied zijn velen van ons nog steeds behept met de ziekte van het „Nederlans den ken". Voorts drong het Indonesische staatshoofd er bij zijn volk op aan om het partijenstelsel te ver eenvoudigen, door de bestaande wet op de algemene verkiezingen te veranderen en een wet in te voeren tot controle op het par tijenstelsel. Hij zeide dat, hoewel de politieke fase van de Indone sische revolutie nog niet geëin digd is, het land thans de socio- economische fase" binnentreedt, die leidt tot verwezenlijking van sociale rechtvaardigheid. „Laat ons deze fase verwelkomen, door de invoering van een democratie met leiderschap, gewoonlijk „ge leide democratie genaamd". In dit verband kondigde de pre sident aan, dat de nationale plan- raad zich in het stadium van in stelling bevindt. Het wetsont werp voor deze instantie is vol tooid. (De nationale planraad komt na de nationale adviserende raad, onder leiding van de presi dent, die het recht heeft aan het kabinet adviezen uit te brengen, daarom gevraagd is of niet. De nationale adviserende raad, die bestaat uit functionele groeprin- gen van de gemeenschap, werd verleden jaar ingesteld, als eerste fase van uitvoering van presi dent Soekarno's ontwerp voor 'n geleide democratie.) Tenslotte noemde Soekarno dit jaar voor Indonesië „het jaar van de uitdaging". Als uitdagingen noemde hij: de uitdaging van de opstand van Midden-Sumatra en Noord-Celebes, de uitdaging van of daarom gevraagd is of niet. De nog niet geheel bedwongen is de uitdaging van de „andere koers" in de West-Irian-cam pag- ne, de uitdaging van de dreiging van een derde wereldoorlog als gevolg van de situatie in 't Mid den-Oosten, de uitdaging van buitenlandse subversieve inter ventie en agressie, en de uitda ging om een bankroet van ons land af te wenden. De vliegramp bij Shannon Van de zijde van het hoofd van de medische dienst van de K.L.M., dr K. Vaandrager, ver neemt A.N.P. dat lijken van 25 vrouwen, acht mannen en één kind zijn geborgen in het zieken huis van Gahvay. Op de lichamen der slachtof fers zijn geen olievlekken ge vonden. Het is zeker, dat de ver minking na de dood van de pas sagiers moet zijn opgetreden. Gevraagd waarom de slachtof fers van de ramp, die door de schepen uit zee zijn opgepikt, vrijwel zonder kleding werden geborgen, antwoordde dr'Vaan drager, dat de kleding na het on- luk door de druk van het water moet zijn verdwenen. Ierse luchtvaardeskundigen wa ren van oordeel, dat de passa giers waarschijnlijk zijn omgeko men, vóór het toestel, dat op on geveer 12.000 voet hoogte moet hebben gevlogen, op het water is terecht gekomen. Van de 34 slachtoffers van het ongeluk zijn er tot dusver 9 ge ïdentificeerd. Het overbrengen van het stoffelijk overschot van deze slachtoffers wordt voorbe reid in overleg met de nabestaan den. Van het Engelse persbureau wordt verder vernomen, dat dinsdagmiddag de nog niet ge ïdentificeerde stoffelijke over schotten ter aarde zullen wor den besteld op het St. Mary kerk hof te Galway Geestelijken van 5 goedsdienstige richtingen zul len begrafenisdiensten houden. Drie kampen voor Palestijnse vluchtelingen bij Amman zijn vrijdagochtend afgezet om mili tairen in de gelegenheid te stel len in de kampen naar wapens te zoeken. Er verblijven ongeveer 30.000 Palestijnse vluchtelingen in kampen in en om Amman. Aan veiligheidsmaatregelen in Amman wordt onverminderd de hand gehouden. Op iedere weg die naar de stad leidt, zijn ver sperringen aangebracht, waarbij AANVAL OP HONGAARSE LEGATIE IN BERN. Twee armoedig geklede jonge mannen van circa 20 jaar, ver moedelijk Hongaarse vluchtelin gen, hebben zaterdagochtend bijna twee uur een vuurgevecht geleverd met leden van de Hon gaarse legatie in Bern, nadat zij de lagatie waren binnengedron gen en zich in een kamer hadden verschanst. De vechtpartij, waarbij meer dan honderd maal is geschoten, begon om tien uur. Om kwart vóór twaalf kwam er een einde aan, toen de Zwitserse politie, te se gezant, met behulp van traan- bracht. De jongemannen werden on middellijk naar een gevangenis gebracht. Chroesjtsjef over kernwapens. De Sowjet-Unie is bereid, te zamen met de regeringen van de V. S. en Engeland te beloven, onder geen enkele omstandig heid kernwapens te gebruiken, hetzij door middel van vliegtui gen hetzij met behulp van raket ten. Dit heeft premier Chroesjt sjef, blijkens een bericht van Tass, geschreven aan de afde ling Brentwood van de Britse „beweging voor kernontwape ning". de papieren van degenen, die de stad willen binnengaan, worden gecontroleerd. In de stad staan op kruispunten en bij regerings gebouwen en banken militairen met automatische wapens en met de bajonet op het geweer opgesteld. Ook op daken van belangrijke gebouwen en op heuveltoppen staan soldaten. Na de speurtocht naar wapens zeiden officieren, dat er weinig is gevonden. Alleen wat poli tieke pamfletten en een kleine hoeveelheid wapens. Een aantal personen, die geen identiteits kaart hadden, werden in verze kerde bewaring gesteld. Naar aanleiding van berichten uit esn buitenlandse bron, vol gens welke een nieuw komplot tegen koning Hoessein is ont dekt, is van officiële zijde mee gedeeld, dat dit bericht onjuist is. Volgens de gewraakte be richten zou er donderdag in het gebied van Nabloes een aantal officieren zijn gearresteerd, die een samenzwering tegen de ko ning op touw hadden gezet. De discussies over het Midden Oosten in de Y. N. Men verwacht dat Noorwegen vandaag in de algemene verga dering van de Ver. Naties, gewijd aan de crisis in het Midden-Oos ten, een ontwerpresolutie zal in dienen. Hoewel er geen bijzonderheden over deze ontwerpresolutie be kend zijn gemaakt, verklaarde men in welingelichte kringen, dat zij wellicht een verzoek aan secretaris-generaal Dag Ham marskjoeld bevat om de oprich ting van een permanent politie- leger van de V. N. in studie te nemen. Men was voorts van mening, dat Hammarskjoeld in de reso lutie gevraagd zal worden onmid dellijk stappen te doen om de territoriale en politieke rechten van Jordanië en Libanon te waarborgen en de terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen te vergemakkelijken. Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben wel denkbeelden gegeven, die in de resolutie ver werkt zijn. doch zullen, zoals de zaken nu staan, niet behoren tot de landen die de resolutie zullen indienen. De groep waarnemers van de V.N. in Libanon heeft gerappor teerd, dat mogelijke onwettige infiltratie in en wapensmokkel naar Libanon „merkwaar is verminderd" sinds de Libanese presidentsverkiezing op 31 juli. In hun derde rapport aan de veiligheidsraad sinds de groep op 11 juni werd gevormd, zeg gen de waarnemers, dat „vanaf die tijd ongeveer in de meeste roerige gebieden" nagenoeg een wapenstilstand heeft geheerst. Wel werden volgens het rapport daden van roverij en wetteloos heid, die geen verband hielden met de politieke situatie, in toe nemende maten gerapporteerd. Aan vele van deze daden liggen economische overwegingen ten grondslag daar het normale le ven in het gehele land ernstig ontwricht was door de langdu rige staat van burgeroorlog, zo wordt gezegd. De waarnemers, die in vorige rapporten hadden gezegd, geen bewijzen te hebben kunnen vin den voor infiltratie op grote schaal, zegen nu. dat voor de jongste presidentsverkiezing in sommige gebieden op beperkte schaal wapens ingevoerd kun nen zijn. Het rapport is getekend door een Indiër, een Noor en Gala Plaza uit Ecuador. In het rapport wordt verder gezegd, dat het duidelijk is, dat de aard en de omvang van het werk der waarnemers onvermij delijk afhangt van de vooruit gang die gemaakt wordt hij de behandeling van de binnen landse politieke aspecten van het Libanese vraagstuk en de terugkeer tot normale omstan digheden op het platteland en in de steden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1