5Colonel rivaó Na de ramp met de „Hugo de Groot' Jordaanse afgevaardigde treedt af Kwestie Nieuw-Guinea komt niet voor de Verenigde Naties Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4449 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW onzichtbaar leider der Cyprioten DULLES SPRAK MET GROMYKO DE ALGEMENE VERGADERING VAN DE VER. NATIES STREEFT HAMMARSKJOELD NAAR MINISTERS VERGADERING ALGEMENE VERGADERING GAAT MAANDAG VERDER DE BRITSE PERS OVER HET ONGELUK VAN DE „HUGO DE GROOT". Fr ankering bij abonnement: ï'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Sroidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 unr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. (Advertentie) B INN ENVERINGSED het beste bed Er leeft op Cyprus in bijkans geheimzinnige afzondering een man, die leiding geeft, harde, niets ontziende leiding aan het verzet 'Ier Cyprioten. >Ien noemt hem Dighenes, d.w.z. de Leider, maar in werkelijkheid is het kolonel George Theodoras Grivas, die on geveer 60 jaar geleden geboren werd in het kleine dorpje Trikomo, bij de havenstad Famagusta, waar men nog kan aanschouwen wat de woning van de Venetiaanse gouverneur Othello was. Grivas genoot zijn opvoeding aan de militaire academie te Athene en maakte de veldtocht in Klein-Azië in 1922 mede. Hij was nauwe lijks 30 jaar toen hij als officier naar de hogere krijgsschool te Parijs werd gezonden. Hij was leraar in de taktiek op de krijgs school te Saloniki toen Italië in 1940 Griekenland binnenviel. Hij was chef van een der Atheense divisies toen de tegenstand door het ingrijpen der Duitsers ineenstortte. Grivas deed niet mede aan het algemeen ondergronds verzet, dat van de communisten uitging. Hij en andere officieren hadden een eigen, naar hun mening doeltreffender afweer, die grote verliezen aan de Italianen toebracht. De ondank, die hij na het herstel der monarchie in 1944 genoot en die voortduurde, ook toen de Rus sische satellieten geheel Griekenland bedreigden, is hem diep in het hart gevreten. Hij is vóór Enosis, d.w.z. aansluiting bij Grie kenland, maar zijn Eoka is op dictatoriaal-afwerende wijze gevormd. OOG OM OOG In Griekenland kende men Grivas nauwelijks van naam, toen de Duitsers terugtrokken, maar hij was in 1951 nauwelijks op zijn geboorte-eiland terugge keerd, of hij kon binnen een jaar over 30.000 man beschikken. Hij vergeldt terreur met terrein en hij straft niet slechts verraad, maar ook plichtsverzuim onmee dogenloos. En deze man, in wezen veel belangrijker dan Makarios, die als christelijk leider een zonder linge leiding geeft, heeft na de gebeurtenissen der laatste weken toegestemd in een wapenstil stand. Want alleen in juli eiste de strijd 100 mensenlevens, om .an gewonden niet te spreken. Grivas heeft nu Turkse woede ontketend tegenover Cyprioti sche terreur, ten onrechte door Athene gesteund. Hij heeft in de Engelse gouverneur Foot, die zijn militaire bekwaamheden prijst, een tegenstander, die noodgedwongen ook wel eens terreur op hem zou kunnen los laten. Hij vreest toch blijkbaar de mogelijkheid, dat de Engel sen, die aan Cyprus uitsluitend als militaire basis waarde hech ten, hun troepen geheel op de havens zouden terugtrekken. ZEVENJARIG BESTAND? MacMillan, wiens energie valt te loven, is plotseling in persoon in Athene en Ankara verschenen. Direkte resultaten hebben zijn besprekingen niet opgeleverd, maar in Athene schijnt men hem te willen steunen in een 7-jarige adempauze. Mits Turkije dit ook doet! MacMillan is nu naar het eiland gekomen met de bedoe ling er met de Grieks- en Turks- gezinde leiders der opstandelin gen zelf te praten. Vermoedelijk heeft hij geen bevredigende steun in de beide hoofdsteden ontvangen en hij gaat het nu zelf proberen ter plaatse. Het kan wel eens zijn, dat hem ge lukt wat zijn Griekse en Turkse ambtgenoten niet eens probeer den! Dit optreden heeft te mêer ver rassing gewekt, omdat tijdens zijn besprekingen te Athene, de niet anders dan als brutaal te beschouwen brief binnenkwam van Chroesjstjef, die Grieken land onder pressie zette, om zo aanstonds in de Verenigde Na ties vóór het Russische voorstel te stemmen. CHINA'S WIL WAS WET. Bedoeld is vermoedelijk het voorstel, dat Rusland tegelijk met of zelfs na Amerika indien de terzake van het Nabije Oos ten. Want, wat is geschied ter wijl Washington zat te wachten op het antwoord op Eisenhowers uitnodiging om 12 augustus in de Veiligheidsraad samen te ko men? Chroesjtsjef kon nog geen antwoord geven, want hij was gedwongen of vrijwillig, op weg naar Peking. Daar maakte men zich ongerust over Ruslands toe nadering tot de Verenigde Naties, waar Peking nog altijd buiten staat en Formosa een vaste zetel bezit. at er besproken is, ook in met de hele of halve toa' w Peking voorbereidt egen 1 ormosa, is natuurlijk niet hekend Maar Peking zond niet «in minister naar Moskou, maar ontbood blijkbaar Chroesjstjef hd zich. En als gevolg daarvan verlangde Chroesjstjef nu de bij eenkomst van de assemblee der v. N., waarin Amerika toestem de. Vandaar, dat de Veiligheids raad, zij het ia een scherp debat, eenstemmig tot bijeenroepen der assemblee besloot. Ter voorbe reiding kwam deze reeds dezelf de dag bijeen. Als grondslag neemt men de klachten van Libanon en Jorda nië, en Rusland, dat inmiddels niet door Chroesjtsjef zelf ver tegenwoordigd zal zijn, heeft nu volop gelegenheid om over de agressiviteit van het Westen te fulmineren. De brieven, inmid dels tot Zweden gericht over de wijze van stemmen an tot Zwit serland over de atoom-bewape ning, spreken een andere taal. HOE IS DE STAND? Naar veler mening heeft Amc- rika's houding opnieuw aan kracht verloren. Geheel- juist komt dit verwijt ons toch niet voor. In de Gibanon gingen Amerikaanse, in Jordanië Engel se troepen aan land. Zij hebben tot doel om een herhaling van de Iraakse moordpartij, die nu wel met sociale misstanden wordt vergoelijkt, te voorkomen. In Libanon is thans op wettige wijze een nieuwe president geko zen; in Jordanië toont de jonge koning Hoessein grote moed. Moed, in het biezonder tegenover de indirekte agressie, die Nasser als middel tot aanval heeft ge kozen. Murphy, Washingtons biezondere afgezant, is, nadat hij overal heeft geconfereerd, opti mistisch gestemd. Dat was Ham- marskjoeld ook en hij is het nog steeds, maar aan hem ligt het niet, dat in de Libanon de rust is teruggekeerd. Hij heeft nu plannen ontworpen voor de as semblee, evenals de V. S. en En geland dit ook hebben gedaan. Men wil zelfs Jordanië en misschien ook Libanon onder de hoede van de Ver. Naties stel len. Cyprus leert echter, dat on partijdig bewind gelijk de V. N. zouden moeten voeren, alleen dan betekenis heeft, als de wapens het steunen, IN FRANKRIJK ANDERE ZORGEN. Het bijeenroepen van de As semblee is een prestige-verlies voor Frankrijk, dat immers de zelfde gedachte onwikkeld had als daarna China deed. De Gaul le geeft echter begrijpelijk zijn voornaamste aandacht aan de nieuwe grondwet en het refe rendum, dat erover moet beslis sen. Het is nu vervroegd tot een der laatste dagen van sep tember. Dit kan, omdat het advi serend comité zijn arbeid deze week beëindigde en de regering er dan op kan uittrekken om de overigens geringe tegenstand tegen de nieuwe grondwet te be strijden. Men maakt zich in Frankrijk over dat referendum niet druk. Veeleer over de in november daaropvolgende nieuwe verkie zingen, waarvoor de partijen om gevormd en nieuw verbonden worden. De vraag gaal vooral uit naar de overzeese gebieden, waarbij Frans West- en Frans equatoriaal-Afrika een rol spe len. Zij willen volstrekte onaf hankelijk en De Gaulle heeft dit niet zonder meer verworpen, maar vaderlijke raad gegeven wat het betekent, indien zij zich zonder Frankrijk moeten redden! En temidden van al deze wir war van praten en overleggen is er de belangrijke daad van de Amerikaanse atoom-onderzeeër „Nautilus", die weer een der fan- tasiën van Jules Verne's tot wer kelijkheid heeft gemaakt. De „Nautilus" onder overste Ander son voer bijna 13.000 km onder water, waarvan 3400 onder het poolijs. Als nu de nieuwe maan- sateliet van Washington slaagt, zullen de Amerikanen wellicht hersteld zijn van de schrik die de eerste Spoetnik gaf! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Naar gemeld wordt, heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles bij een geheime bespreking met zijn Russische ambtgenoot Gromyko een grote mate van overeen stemming bereikt over een ver sterking van het waarnemings- apparaat der Verenigde Naties in Libanon. Foutief bericht van naspeuringen naar Heel de nacht hebben Ierse en Engelse vliegtuigen gepatrouil leerd in het gebied, waarin don derdagmorgen de K.L.M. Super- Constellation „Hugo de Groot" is neergestort. Op ongeveer 100 km uit de Ierse kust, waar Shackle- ton-vliegtuigen van de R.A.F. de eerste wrakstukken ontdekten, zijn lielitfakkels en boeien uitge worpen, teneinde het rampgebied te markeren voor de veertien schepen die op volle kracht op weg waren naar de plaats van het ongeluk. De vliegtuigen signaleerden stoffelijke overschotten van slachtoffers, half-opgeblazen rubberbootjes en gedeelten van het vliegtuig. Gedurende de dag arriveerden 40 tot 50 vaartuigen in het aangegeven gebied en na men deel aan de opsporings werkzaamheden. Voor zover tot dusver bekend zijn 35 stoffelijke overschotten Bij de hervatting van het de bat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ver klaarde de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Fatin Rustu Zorlu vrijdag, dat Turkije het plan van Eisenhower om een V.N.-apparaat rn liet leven te roepen, dat een einde moet ma ken aan de bedreiging van onaf hankelijke staten, zal steunen. Zorlu richtte zich voorts tot de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, die ge zegd had dat de omstandigheden in het Midden-Oosten Turkije „in de maalstroom, van de oor log" kunnen slepen. Hij kon niet inzien dat de op verzoek door Groot-Brittannië en de Verenig de Staten aan Jordanië en Liba non geschonken hulp de oorzaak van een oorlog kon worden. Ahmad Sjoekairy van Saoedi- Arabië verklaarde dat de olie geen object van politiek gesja cher mag worden. De olieprodu cerende landen en de landen, die als doorvoergebied voor de olie fungeren, kunnen onder elkaar wel uitmaken wat er besproken moet worden en wanneer er con tact moet plaatsvinden. Sjoekairy kantte zich voorts tegen de voorstelling van zaken, als zou er in het Midden-Oosten onmiddellijk een oorlog dreigen uit te breken tussen de Arabi sche landen. Hij zei dat Saoedi- Arabië elke resolutie zal steunen, waarin aangedrongen wordt op onmiddellijke terugtrekking van buitenlandse troepen, echter niet alleen uit Jordanië en Libanon, maar van elk stukje Arabisch grondgebied. Over Eisenhowers plan tot economische ontwikkeling van het Midden-Oosten merkte Sjoe kairy op dat economische ont wikkeling niet de voornaamste sleutel is voor de oplossing van de moeilijkheden. Hij wees er verder op dat er een grondige wijziging moet komen in de po litiek van het Westen tegenover het Midden-Oosten. Het neuro tische haatcomplex, gericht te gen president Nasser, moet met wortel en tak uit het Westerse denken gerukt worden, zo ver volgde hij. Sjoekairy pleitte er tenslotte voor de Aarabieren als één volk te beschouwen en te behandelen. Foedzjiama, Japans minister van Buitenlandse Zaken, was van mening, dat het voorstel van Japan, dat versterking van de waarnemersgroep van de Ver. Naties beoogt, een doeltreffend middel blijft om de terugtrek king van de Amerikaanse troe pen uit Libanon mogelijk te ma ken. De vertegenwoordiger van Per- zië, Djalal Abdoch, verklaarde dat maatregelen overeenkomstig de door secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld geschetste lijnen zulen bijdragen tot het scheppen van omstandigheden, waarin Li banon en Jordanië tot vrije en vreedzame ontwikkeling kunnen komen. Abdoh was er zeker van, dat de Britse en Amerikaanse troe pen volledig uit Jordanië en Libanon teruggetrokken zullen worden, als de Ver. Naties op af doende wijze in beide landen ver tegenwoordigd zijn. Hij zag voorts mogelijkheden voor een compromisoplossing inzake de toestand in het Midden-Oosten, die voor alle landen aanvaard baar is. Het feit, dat uit de ont werpresolutie van de Russische delegatie blijkt dat de Sowjet- Unie het principe van een waar nemersgroep in Jordanië en Li banon heeft aanvaard, schenkt ons reden te geloven dat er een compromisoplossing gevonden kan worden, aldus Abdoh. De vergadering werd hierna geschorst tot 20 uur. De vaste vertegenwoordiger van Jordanië bij de Verenigde Naties, Baha Oed-Din Toekan, heeft medegedeeld, dat hij is af- Het Franse persbureau AFP meldt uit zeer goede bron in Washington vernomen te hebben dat Hammarskjoeld bezig schijnt te zijn om naast de V.N.-assem blee een soort privé-vergadering van de ministers van Buitenland se Zaken der grote mogendheden en verscheidene Arabische lan den, welke bij de huidige crisis in het Midden-Oosten zijn betrok ken, te beleggen. Gezaghebbende kringen in Djakarta hebben vrijdag ver klaard, dat Indonesië het geschil met Nederland over Westelijk (Nederlands) Nieuw-Guinea niet zal voorleggen aan de dit jaar te houden algemene vergadering van de Verenigde Naties. Deze kwestie is door het kabinet in zijn laatste twee zittingen gron dig besproken. De beslissing is in overeen stemming met de na de laatste assemblee door de Indonesische regering afgelegde verklaring, dat Indonesië in de strijd om Nieuw-Guinea een volgens de bepalingen van de Verenigde Naties het geschil minste één maand voor de ope ning van de assemblee had moe- andere ten zjjn ingediend. Hij voegde er koelL ,z°u gaan volgen. aan toe, dat de Indonesische de- Tot dusver heeft Indonesië legatie bij de Verenigde Naties deze kwestie vier maal aan de jn opzicht nog geen enkele eremgde Naties voorgelegd stap heeft ondernomen en dat de nn innrmool V< T 4- Jn nlrynmnvm 1 -. en viermaal heeft de algemene vergadering een Indonesische resolutie, waarin om hernieuw de onderhandelingen met Ne derland werd verzocht, ver worpen. De regeringswoordvoerder in Djakarta weigerde vrijdag de verklaring van bedoelde gezag hebbende kringen formeel te be vestigen, doch hij wees er op, dat bijeenkomst van de algemene vergadering binnen een maand zal beginnen. Pierre Mendes-France, de radicale oud-premier van Frank rijk. is donderdag van een be zoek aan communistisch China en Moskou te Parijs terugge keerd. Hij had direct een onder houd met premier De Gaulle. getreden omdat hij het niet eens is met de politiek, die zijn dele gatie op de spoedbijeenkomst van de assemblee volgt. Hij verklaarde dat hij zijn ont slag had ingediend toen Abdoel Momen Rafai, de Jordaanse am bassadeur in Londen en de broer van de Jordaanse premier, in New York aankwam om de dele gatie te leiden. Door iemand van de Jordaanse delegatie is medegedeeld, dat Toekan bezwaar had tegen zijn vervanging door Rifai en dat hij naar Jordanië was teruggeroe pen, Vrijdag is officieel bekendge maakt, dat de algemene verga dering der Verenigde Naties dit weekeinde niet bijeen zal komen maar eerst maandagmiddag de zitting zal voortzetten. Britse verklaring over Cyprus Engeland hoopt dal het na een staking van de gewelddaden op Cyprus mogelijk zal zijn de van het eiland verbannenen weer toe te laten. Dit wordt gezegd in een verklaring, die de Britse re gering heeft uitgegeven na ken nisneming van de standpunten van Griekenland en Turkije en van het advies van de gouver neur van het eiland. Foot. Er zullen kiezerslijsten voor Cyprus worden opgesteld. Intus sen zal de gouverneur, waar wenselijk, machtiging verlenen tot de instelling van afzonder lijke Griekse en Turkse gemeen teraden. Als de kiezerslijsten klaar zijn, zal het mogelijk zijn verkiezin gen te houden voor de twee Huizen van Afgevaardigden. Aan de regeringen van Grieken land en Turkije wordt verzocht voor 1 oktober vertegenwoordi gers te benoemen, die op Cyprus alle faciliteiten krijgen, die zij nodig hebben om zich van hun taak te kwijten. Deze vertegen woordigers kunnen echter geen deel uitmaken van de gouverne mentele raad onder voorzitter schap van de gouverneur. Zodra de Huizen van Afge vaardigden zijn gekozen, zo gaat de Britse verklaring voort, zul len deze hun vertegenwoordi gers kiezen in de gouvernemen tele raad. Deze raad wordt het gezaghebbende orgaan voor alle aangelegenheden die niet onder uitsluitende bevoegdheid van de Huizen van Afgevaardigden of van de gouverneur vallen. De Britse regering verzoekt alle betrokkenen met de volgen de twee voorwaarden in te stem men 1. Een periode van rust en het staken van de gewelddaden. 2. Een definitieve oplossing zal pas over zeven jaar worden gezocht. Het plan is in overeenstem ming met deze twee beginselen opgesteld. Zij schijnen door alle betrokkenen algemeen te wor den aanvaard, aldus de Britse verklaring. Gander vertraagde verongelukte toestel geborgen, waarvan sommige verwondingen hadden. Hieronder is dat van een kleine jongen, de enige die voorzien was van een reddingsgordel. Verder zijn de voorwielen van het toestel gevonden, nogmaals twee wielen, delen van de romp, meubelstukken, bagage en ge deelten van de cabinebekleding. Deze voorwerpen worden verza meld voor het onderzoek naar de ramp. K.L.M.-fimctionarissen in Engeland en Ierland hebben het vermoeden geuit, dat de grote spreiding van de wrakstukken er op zou kunnen wijzen, dat de „Hugo de Groot" met hoge snel heid van grote hoogte is neerge stort. Volgens de laatst ontvan gen berichten tussen vier en vijf uur donderdagmorgen was het toestel op weg naar de kruis- hoogte. Het horloge dat op één der slachtoffers, de Amerikaan Kristofis, is gevonden, stond stil op 4.48 uur, zes minuten nadat het toestel bij kalm weer en re delijk goed zicht van Shannon Airport was opgestegen, op weg naar de vlieghaven Gander op New Foundland. Bij de nasporingen, waarvoor gegevens worden verzameld op Shannon Airport, zal volgens het persbureau Reuter grote aandacht worden besteed aan een foutief gebleken bericht afkom stig uit Gander. Om 6.20 uur donderdagmorgen had het vliegveld Shannon alarm geslagen over het wegvallen van de radioverbinding met de Super- Constellation. Om 7.30 uur was dit alarm opgeheven, toen van Gander bericht kwam dat daar weer signalen van de „Hugo de Groot" waren opgevangen. Om 9.20 uur ging het alarm weer in, aangezien Gander terugkwam op het bericht, omdat de signalen afkomstig bleken te zijn van een ander vliegtuig. De K.L.M.-vluchten op het tra ject zijn sinds donderdagavond normaal voortgezet met nage noeg volgeboekte vliegtuigen. Ket Britse blad „Daily Tele graph" schrijft vrijdag over het ongeluk van de „Hugo de Groot" van de K.L.M., dat deze ramp op tragische wijze herinnert aan de gevaren, die zelfs bestaan op de best geoutilleerde luchtroutes. Ongelukken met deze grote verkeersvliegtuigen boven de Atlantische Oceaan komen zel den voor, maar wanneer zij ge beuren, zijn het bijna onvermijde lijk rampen van zeer grote om vang, zo schrijft de „Daily Tele graph". De omstandigheden, waaron der de „Hugo de Groot" is ver ongelukt, moeten nog worden vastgesteld, maar uit het feit dat de ramp dicht onder de Ier se kust is gebeurd, doet veron derstellen, dat zij niet moet wor den toegeschreven aan de meer bekende risico's van lange-af- standsvluchten boven water. Velen zullen, aldus het Britse blad, nu vragen of het niet mo gelijk is met behulp van de we tenschap meer te doen voor de veiligheid van het luchtverkeer. Dezelfde vraag is gesteld naar aanleiding van de spoorwegonge lukken in Groot-Brittannië in de afgelopen winter. Maar de les van het officiële onderzoek is, dat er geen enkel veiligheidsstel sel waterdicht is. Op onver klaarbare wijze kunnen spoor weg- en vliegongelukken gebeu ren. Dat .is een deel van de prijs voor de vooruitgang van het ver keer. Maar niets wijst erop, zo concludeert de „Daily Tele graph",, dat grotere snelheid wordt gekocht ten koste van de veiligheid. Het aantal dodelijke ongevallen op de geregelde luchtlijnen is vorig jaar voor de eerste maal gedaald tot minder dan één per 100.000.000 mijl. Het moet mogelijk zijn dit cijfer nog meer te vei beteren, maar het ge vaar kan niet geheel worden weggenomen. Naar aanleiding van het onge luk met de „Hugo de Groot" schrijft de Britse „Daily Mail" vrijdag, dat vele mensen een vlucht over het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan nog altijd een riskante onderneming vinden. Dit onjuiste denkbeeld zullen zij bevestigd zien in het ongeluk met een Nederlands verkeersvliegtuig. Maar het aantal ernstige on gelukken met verkeersvliegtui gen boven de Atlantische Oceaan kan geteld worden op de vingers van één hand, aldus de „Daily Mail". Dat dit één van de druk ste luchtwegen is, volgt daaruit, dat het één van de veiligste moet zijn. Wanneer er echter een onge luk gebeurt, is dat meestal met een groot vliegtuig met vele pas sagiers. Het vliegtuig van de K.L.M. had 99 personen aan boord. „Het schijnt helaas, dat de meesten, zo niet allen, zijn om gekomen. Het Britse volk geeft uiting aan zijn innig meeleven met het volk van Nederland", aldus de „Daily Mail". Laat in de middag is de eerste trailer met stoffelijke overschot ten aan boord in de haven van Galway aangekomen. Naar de Public Relations of ficier van de K.L.M. de heer Page, meedeelde, schijnt het dat het vliegtuig is gebroken toen het op het zeeoppervlak neer kwam. Het was echter niet mo gelijk dit precies na te gaan. Sommige van de gevonden stof felijke overschotten hadden ver wondingen, zo zei hij verder, maar de aard van die verwon dingen zou niet bekend zijn voor de stoffelijke resten aan land zijn gebracht. (Volgens andere be richten waren van vele slacht offers ledematen afgerukt.) Het zoeken is thans geheel op gegeven. De heer Page deelde mee, dat er geen enkele hoop meer is nog overlevenden te vin den, of nog meer wrakstukken die voor het onderzoek dienstig kunnen zijn. In het afgezochte gebied is niets meer te zien en verder zoeken zou doelloos zijn. Nog steeds ligt het weer in West-Europa binnen de invloeds sfeer van Oceaandepressies. Eén ervan heeft zich de afge lopen 24 uur langzaam over het oostelijk deel van de Oceaan ver plaatst naar het noordelijk deel van de Britse eilanden. Een randstoring ervan, welke ontstond in het overgansgebied tussen vochtige en warme lucht die aanstroomde over de Golf van Biscaye en koelere lucht uit het noorden, welke achter de de- ZONDAG 17 AUGUSTUS n.m. 3.18 3.53 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.03 3.38 4.18 4.28 4.33 4.43 MAANDAG 18 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.45 4.20 5.00 5.10 n.m. 4.03 4.38 5.18 5.28 ZON MAAN op onder op onder Aug. 17 5.26 20.02 8.32 20.45 18 5.27 20.00 9.52 21.14 19 5.29 19.58 11.12 21.45 20 5.30 19.55 12.29 22.20 21 5.32 19.53 13.43 23.00 pressie om naar Zuid-Engeland werd gevoerd, trok mei een vrij snel tempo over Zuid-Engeland en het zuidelijk deel van de Noordzee naar ons land. He regengebied van de rand storing gaf voornamelijk in een strook ten noorden van de grote rivieren aanleiding tot flinke regenval. In de zuidelijke provin cies, alsook in het uiterste noor den viel op de meeste plaatsen maar enkele tienden millimeters. De komende 24 uur wordt de kern van de Oceaandepressie op het noordelijk deel van de Noord zee verwacht. Een buienstoring, die aan de zuidflank wordt aangetrokken, zal dan van Engeland naar Duits land trekken, en bij ons naast en kele opklaringen, opnieuw buien veroorzaken. Achter de buienstoring bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke de storing volgt en later een tijdelijke weerstver- betering kan brengen. medgedeeld door he K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. ONBESTENDIG. Enkele opklaringen, maar tijde lijk ook buien, met een kans op onweer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1