K.L.M.-Super-Connie ,Hugo de Groot' ten westen van Ierland in zee gestort Selwyn Lloyd steunt Eisenhowers plan in de Verenigde Naties Beperkingen op de handel met het Oostelijk blok verzacht Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Vermoedelijk geen overlevenden «Falcons» 149,75 «Big-Bens» Japonnen VOERMAN-de PAUW Frankering bij abonnement: i'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VBUE ZEEUW VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4448 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. In de vroege morgenuren van donderdag 14 augustus is het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot", een super Con stellation van het type L 1049 H, met aan boord 91 passa giers van uiteenlopende nationaliteit en 8 bemannings leden (allen Nederlanders) in de Atlantische Oceaan ten noord-noord-westen van Shannon verongelukt. De PH-LKM „Hugo de Groot" was op woensdagavond te 23.55 uur van Schiphol opgestegen en op donderdag morgen te 4.05 uur (Ned. tijd) van Shannon vertrokken met bestemming Gander, New Foundland, waar het toe stel te 12.15 uur (Ned. tijd) had moeten landen. Te 4.40 uur Nederlandse tijd had men voor het laatst radiocon tact met de „Hugo de Groot". Toen men geen radiocontact meer met het vliegtuig kreeg werd men ongerust, doch het ergste werd nog niet vermoed, aangezien het vliegtuig nog voor enige uren benzine aan boord had. Donderdagmiddag te 14.45 uur kwam echter vast te staan, dat het toestel was verongelukt, toen een der zes ter opsporing uitgezonden „Shackleton" vlieg tuigen van de Engelse koninklij ke luchtmacht meldde wrakstuk ken en half opgeblazen rubber reddingvlotten te hebben waar genomen. De K.L.M. berichtte te tien minuten voor vier 's middags of ficieel dat de „Hugo de Groot" was verongelukt op weg van Amsterdam via Shannan en Gan der naar New York. Het vlieg tuig voerde een zgn. „verdubbe- lingsvlucht" uit op de dienst KI. 607 onder nr KL 607e (extra). De wrakstukken zijn op een af stand van 130 mij! uit de kust van Shannan op Ierland in de Atlantische Oceaan waargeno men. De directeur van het vliegveld Shanon heeft medegedeeld dat Franse treilers half opgeblazen reddingvlotten hebben opgepikt. Er bevonden zich geen personen in. Het weer in dit gebied wordt langzamerhand slechter. De scheepvaart in het gebied waar de „Hugo de Groot" is ver ongelukt, is verzocht eventuele overlevenden of wrakstukken naar Galway (aan de westkust van Ierland) te brengen. ENKELE STOFFELIJKE RESTEN GEBORGEN. De Franse treiler „General Leclerc" heeft gemeld dat hij in totaal zeven stoffelijke over schotten aan boord heeft geno men waarbij dat van één (ver moedelijk) Nederlandse. De Franse treiler meldde ver der dat er een boei is gevonden „waarschijnlijk van 't vliegtuig Voorts is het stoffelijk over schot gevonden van de heer Paul Kristofic. Het horloge van de heer Kristofic is stil blijven staan op 4.48 uur. Het Engelse tankschip ,,B. P Distributor" heeft drie stoffelij ke overschotten opgevist, twee van mannen en één van een jong meisje. WITTE VUURPIJLEN WAARGENOMEN. Volgens een bericht van het vliegveld Shannon hebben vlieg tuigen om twee minuten over twaalf Nederlandse tijd witte vuurpijlen gezien op een geschat te afstand van ongeveer 90 km ten westen van het dorpje Kilkee in Ierland. DE OMGEKOMEN BE MANNING. De bemanning van de PII- LKM de „Hugo de Groot", een ■Super Constellation" van het type L 1049 H, bestond uit: ge zagvoerder F. A. E. Roelofs, de Onderzoek van defensieministerie wekte Eisenhowers woede Een onderzoek van het Ameri kaanse ministerie van Verdedi ging naar de gevolgen van een eventuele overgave in een kern- schijnt woensdag presi dent Eisenhowers woede te heb- PPnieW?kt' Een senator, die on- r ,cl wenste te blijven, ver- dat hij de president nog nooit zo woedend had gezien: 'J keerde alles ondersteboven om het geval uit te pluizen," en derdaad verklaarde een ambte naar van het ministerie dat de president een diepgaand onder zoek heeft gelast. Een Amerikaans blad meldde dat de studie van een mogelijke overgave in opdracht van het mi nisterie door een particulier we tenschappelijk bureau werd uit gevoerd. tweede vlieger T. Dijkstra, de derde vlieger D. M. Jorna, de eerste boordwerktuigkundige P. C. Dekker, de tweede boordwerk tuigkundige S. van Dijk, eerste steward A. Schilperoort, tweede steward Th. de Raay en de ste wardess mej. H. W. Hamel. Gezagvoerder Roelofs was ge boren op 30-1-1922 te Winschoten en sinds 1-8-1946 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in Amstelveen. De tweede vlieger Dijkstra was geboren op 18-8-1922 te Dokkum, sinds 1-10-1950 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd an had één kind. Hij woonde in Nieuw- Loosdrecht. Derde vlieger Jorna, op 14-5- 1931 te Bergen op Zoom geboren, sinds 1-2-1957 in dienst van de K.L.M. was gehuwd en had één kind. De heer Jorna woonde in Bloemendaal. Eerste-boordwerktuigkundige Dekker was geboren op 7-4-1922 te Wormerveer. Sinds 1-10-1947 in dienst van de K.L.M. Hij'was gehuwd en had vijf kinderen. Hij was woonachtig te Zaandam. Tweede-boordwerktuigkundige Van Dijk was op 19-6-1927 te Kampen geboren. Öinds 1-6-1952 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had een kind. Hij woonde in Nieuw Loosdreeht. Eerste-steward Schilperoort was geboren op 13-6-1924 te Til burg en sinds 6-5-1948 in dienst van de K.L.M. Hij was gehuwd en had één kind. Hij woonde in Voorschoten. Tweede-steward De Raay was geboren op 20-10-1929 te Nijme gen, sinds 1-6-1954 in dienst van de K.L.M. Hij was ongehuwd en woonde in Amstelveen. De stewardesse mej. Hamel was geboren op 23-5-1926 te Haarlem, sinds 1-3-1949 in dienst van de K.L.M. Zij was onge huwd en woonde te Haarlem. ELF NEDERLANDERS AAN BOORD. Van de 91 passagiers bezaten er elf de Nederlandse nationali- •i <le an,!eren waren van Ame rikaanse, Franse, Duitse, Israë lische Poolse en Britse nationali teit. Van een aantal staat de na tionaliteit nog niet vast. De namen van de Nederlan- zlAn:,.de heer Van Haaster, van Haaster, de heer H. M. Kuypers en mevr. A. J. uypers (Duitse nationaliteit), mevr I L. M. Schilling en haar drie kinderen. J. Bering W. A." tj ii°k ,va" Eeuwen mevr. e! H. M. de Kok van Leeuwen Bresser en hun baby Bernadotte. BOUW VAN HET VLIEG TUIG. De vliegtuigen van het tvne L-1049 H kunnen honderd passa giers vervoeren. De totale be taalde lading, die meegenomen kan worden, bedraagt tiendui zend kg. De snelheid bedraagt 545 km per uur. De vier motoren ontwikkelen elk 3445 pk. Het maximum-startgewicht is 64.513 kg. Het vliegbereik is 5200 km. De spanwijdte van de vleugels is 37,49 m.; de romplengte 35,38 m, de hoogte 7,57 m. RADIO WIJZIGDE PROGRAMMA'S. De omroepverenigingen heb ben in verband met de vliegtuig ramp verschillende wijzigingen in de programma's aangebracht. Nadat in verscheidene extra uitzendingen de luisteraars over de ramp waren geïnformeerd, werd in de programma's over beide zenders een minuut stilte betracht, toen om half vijf het definitieve bericht van de ramp door de nieuwsdienst was omge roepen. De A.V.R.O. had inmiddels reeds de uitzending van het lich te programma „Da's geen kunst" laten vervallen en zond serieuze muziek uit tot half zes. Daarna keerde men terug naar het be staande zendschema, omdat de omroepverenigingen enige tijd geleden hebben besloten in der gelijke gevallen het programma slechts voor kortere tijd te wijzi gen. De N.C.R.V.-programmaleiding besloot toch diverse lichtere facetten uit het programma te schrappen en het programma van de gehele verdere dag een meer serieus karakter te geven. VREUGDE EN DROEFENIS OP NEWYORKSE LUCHT HAVEN. De internationale luchthaven van New York was getuige van diep verdriet, maar ook van vreugde onder familieleden, die gisteren passagiers van de K.L.M. kwamen afhalen. Vreugde heerste bij de ouders van Marijke Pennock, een 18-ja- ïig meisje uit Leidschendam, dat twee dagen geleden werd opge beld door de K.L.M. en werd meegedeeld, dat haar boeking voor de verongelukte „Hugo de Groot" was overgebracht op vlucht 635, met welk toestel zij donderdagochtend veilig bij haar wachtende ouders op het vlieg veld aankwam. Dit was een gelukkige hereni ging, daar Marijke zeventien maanden van het gezin werd ge scheiden, toen dit op het punt stond uit Nederland naar de Ver. Staten te emigreren. Zij bleek bij het medisch onderzoek t.b.c. te hebben en zij mocht niet ver trekken. Besloten werd, dat Ma rijke in Nederland zou blijven voor behandeling en dat haar ouders vooruit zouden gaan. Later werden bijzondere maat regelen getroffen om haar in staat te stellen als herstellend patiënte naar de Ver. Staten te reizen. Zij zal thans naar een sanatorium in New Jersey gaan. De heer en mevrouw Peter Miller uit Plymouth (Michigan) wachtten vergeefs op hun zoon Keith met zijn vrouw, Phyllis, die op het verongelukte vliegtuig waren geboekt. De heer Miller vertelde, ter wijl hij zijn tranen niet kon be dwingen, dat zijn vrouw de plaatsen in Europa had willen laten zien, waar hij tijdens zijn militaire dienst in Duitsland was geweest. De heer David Sami uit New York wachtte op het vliegveld op zijn ouders, Manachin en Ra chel Rahamin. Hij vertelde, dat het echtpaar vier jaar lang in Is raël op een visum voor de Ver. Staten had gewacht. Zij waren uit Bulgarije naar Israël geëmi greerd en daar waren uiteinde lijk regelingen getroffen voor hun vertrek naar New York. Zij zouden voor de eerste keer hun kleinkinderen hebben gezien. Op het vliegveld Shannon wa ren onder de passagiers, die hier instapten, twee Amerikanen, die op het laatste moment een plaats in de „Hugo de Groot" konden krijgen, nadat zij niet op eerder verrekkende vliegtuigen hadden kunnen boeken. (Advertentie) vanat I 9,7"' weer aangevuld Restanten Enorme koopjes Noordstraat 51-53 Mejuffrouw Phyllis McCala- mont, 35 jaar, kwam met een toe stel van de P.A.A. uit Londen in Shannon aan en reisde met de K.L.M. verder, omdat zij geen boeking had voor een doorreis naar New York met hetzelfde vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij. Nog een Amerikaanse passa gier, de 35-jarige John Bacon, had besloten verder te reizen met het K.L.M.-vliegtuig toen het toestel van de Ierse maatschap pij, waarvoor hij had geboekt, met motorstoring had te kam pen. VERKLARING VAN BEN GOERION „Onze militaire macht vormt een waarborg dat de Arabische landen het niet zullen wagen ons aan te vallen. Daarom moeten wij sterk blijven", zo heeft pre mier David Ben Goerion donder dag bij een plechtigheid in de krijgsschool van -Jeruzalem ver klaard. De Israëlische regeringsleider zei niet te verwachten, dat de huidige zitting van de algemene vergadering var de Verenigde Naties een eind zal maken aan „de revolutionaire beweging die zich in alle Arabische landen als nationalisme aandient". DE STRIJD TEGEN HET ANALFABETISME IN ALGERIE In de komende acht jaar zal een bedrag van 145 miljard frank (ongeveer 1,32 miljard gulden) worden besteed voor de bestrijding van het analfabetis me in Algerië, zo heeft de Fran se minister van Onderwijs, Ber- thoin, woensdag bekend ge maakt. Dit acht-jarenplan is, zo zei hij, opgesteld op persoon lijk initiatief van premier De Gaulle. Op het ogenblik volgt het grootste deel van de Mohamme daanse kinderen geen onderwijs als gevolg van een gebrek aan onderwijzend personeel en aan schoolruimte. In 1965 wil de Franse regering onderwijs kun nen geven aan 2,5 miljoen kin deren van deze bevolkings groep. Het onderwijs zal ook door volwassenen kunnen wor den gevolgd. De Westerse landen hebben donderdag het sein ontvangen om hun handel met het Russisch- Ghinese blok uit te breiden. Bijna 40 van de produkten die tot nu toe niet naar de communistische landen konden worden geëxpor teerd, zijn met ingang van don derdag van de embargolijst af gevoerd. Volgens de nieuwe „gestroom lijnde" embargolijst zijn voor een grote verscheidenheid van pro dukten, variërend van diamanten tot aardolie en van drijvende dokken tot autobanden, de be perkingen op de uitvoer naar het Oostelijk blok opgeheven. De nieuwe lijst die bijna 8.000 woorden telt is opgesteld na maandenlange moeizame onder handelingen tussen de 15 landen die lid zijn van de coördinatie commissie voor het toezicht op de handel tussen Oost en West. De olie-industrie zal in staat zijn benzine en kerosine (geen vliegtuigbrandstof), smeeroliën en andere smeermiddelen uit ruwe olie uit te voeren. Ditzelfde geldt voor giysol en bepaalde andere bijprodukten. Ook vliegtuigen en vliegtuig motoren voor normaal civiel ge bruik zijn nu geheel van de lijst afgevoerd. De contingentering van de uit voer van koperdraad is opgehe ven terwijl ook alle andere vor men van koper vrijgesteld zijn. Ditzelfde geldt voor aluminium. Alle soorten motorvoertuigen zullen kunnen worden uitge voerd indien deze niet zijn ge bouwd volgens militaire specifi caties. Ook banden voor civiel gebruik vallen niet langer onder het embargo. Onder de kapitaalgoederen waarvoor de beperkingen zijn op geheven worden genoemd: drij vende dokken, boorinstallaties voor de olievelden en exploratie- materieel (met uitzondering van roterende rotsboren) en alle tur bines. Tevens alle installaties voor olieraffinaderijen, materieel voor de produktie van smeer oliën, alle soorten elektromoto ren (met uitzondering van duik bootmotoren), verdér zijn vrijge steld alle soorten installaties voor het opwekken van elektri citeit, met uitzondering van mo biele generators met een capa citeit van meer dan 5.000 kilo watt. Een groot aantal machine werktuigen is nu van het embar go ontheven. Voor wat betreft de scheeps- bouwindustrie wordt medege deeld dat de uitvoer is toegestaan van; tankschepen met een snel heid tot 18 knopen, visserssche pen met een snelheid van minder dan 17 knopen en andere sche pen met snelheid beneden de 20 knopen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties de wens te kennen gege ven dat de Ver. Naties zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen nemen ter verzekering van de onafhankelijkheid van Jordanië. Hoe eerder deze maatregelen worden genomen, hoe vlugger wij onze troepen uit Jordanië kunnen terugtrekken, aldus Sel wyn Lloyd. Hij stelde voor secretaris-gene raal Dag Hammarskjoeld te ver zoeken in overleg met de betrok ken regeringen de nodige maat regelen te treffen opdat de on afhankelijkheid van Jordanië er. Libanon gehandhaafd kan wor den. Selwyn Lloyd verklaarde zich voorts voorstander van de oprichting van een permanent politieleger van de Verenigde- Naties, dat gebruikt kan worden in tijden van crisis. Hij steunde verder Eisenho wers voorstel voor economische ontwikkeling van het Midden- Oosten. De vergadering werd hierna verdaagd tot 20 uur. Dr. Ronals Walker van Austra lië opperde het denkbeeld van 'n speciale commissie voor het Mid den-Oosten voor het verzamelen van feiten. De eerste stap die ge daan diende te worden voor de vrede in het Midden-Oosten was het scheppen van een klimaat waarin de afzonderlijke regerin gen in het Midden-Oosten hun politiek kunnen uitstippelen zonder druk van buitenaf. De voorgestelde commissie zou in functie moeten blijven totdat er aanwijzingen zijn voor een duurzame rust in het gebied. Naast de commissie zou een po litiemacht van de V. N. moeten optreden die bedreigde grenzen zou kunnen bewaken. De Australische regering, al dus Walker, is voorstander van een internationale organisatie voor bijstand aan landen van het Midden-Oosten bij het exploite ren van hun bronnen en het uit breiden van een wederzijds voor delig handelsverkeer met de rest van de wereld. Het hoofd van de Jordaanse afvaardiging Momen Rifai, zei, dat president Nassers bedoelin gen in Jordanië „de bron van strijd en één van de twee voor naamste factoren in de huidige moeilijkheden in de Arabische landen" zijn. De „niet-recht- streekse aanvallen en gecamou fleerde gewapende activiteit tegen de Arabische landen" zou den ongetwijfeld voortduren tot dat zij alle delen van het Arabi sche schiereiland en Noord-Afri- ka bestreken. De internationale verwikkelin gen zouden dan veel ernstiger zijn dan nu en buiten de macht van de internationale diplomatie liggen. Maatregelen van de Ver. Na ties om de onschendbaarheid van Jordanië te verzekeren zouden niet de verzending van strijd krachten van de Ver. Naties of het uitsturen van waarnemers der Ver. Naties naar Jordanië moeten meebrengen. „Jordanië zal zich op zijn eigen leger en veiligheidstroepen blij ven verlaten ter handhaving van orde en wet in het land tegen in menging van buitenaf", aldus Rifai. Volgens Rifai moeten de Ara bieren het Arabische nationalis me bevrijden van ,,de dubbelhar tigheid en het misbruik waartoe het vervalt". Het Arabische na tionalisme is niet een nieuwe be weging en kan niet door welke Arabische leider van nu ook als iets van hemzelf genoemd wor den. Koning Hoessein en andere Arabische leiders hadden presi dent Nasser gesteund toen hij in Egypte aan de macht kwam en tijdens de Suezcrisis in 1956. Maar zij waren beloond met „vij andigheid van de zijde van de Egyptische president, die zekere oogmerken in Jordanië schijnt te hebben". In Jordanië hadden „de expan sionistische bedoelingen van Cai ro" schipbreuk geleden, maar in de Libanon hadden agenten van de Ver. Arabische Republiek on geregeldheden tegen de wettige regering kunnen verwekken. Terwijl in Libanon bloed vergo ten werd deed zich „een nieuwe tragedie in de Arabische wereld" voor: de militaire staatsgreep die alle leden van de koninklijke fa milie in Irak het leven kostte. Rifai zei verder, dat de Ver. Naties de onschendbaarheid van het Jordaanse gebied moeten waarborgen. De Jordaanse afgevaardigde verklaarde, dat Jordanië materië. ie bijstand nodig heeft waardoor het de nodige wapens krijgt en zijn leger kan versterken zodat dit leger tegen zijn taak is op gewassen. Rifai eiste stopzetting van vij andige propaganda en aanvallen door middel van pers en radio. De Jordaanse regering zou geen bezwaar maken tegen een com missie voor het afluisteren van „ophitsende" radio-uitzendingen naar Jordanië. COMMENTAAR VAN NEHROE Premier Nehroe van India heeft donderdag in het parle ment in Nieuw Delhi verklaard, dat de normale toestand in het Midden-Oosten niet kon "terug keren zolang daar buitenlandse troepen zijn. Nehroe sprak zich uit tegen het zenden van V.N.-t roepen naar het gebied. Uitbreiding van de groep V. N.'-waarnemers zal India „in goedgunstige overwe ging" nemen, doch die uitbrei ding heeft slechts zin als zij door de betrokken Arabische landen worden aanvaard. Voorts verklaarde de Indiase premier, dat hij tegen alle mili taire pacten is en tegen elk stel sel van „gedwongen neutraliteit" voor het Midden-Oosten. De gehele toestand is vol ge vaar en zal gevaarlijk en explo sief blijven zolang buitenlandse troepen in het Midden-Oosten blijven, zo meende Nehroe. De kwestie-Israël kon volgens hem niet door een oorlog worden opgelost, doch slechts door sa menwerking van de betrokken landen en nadat de vraagstukken van het Midden-Oosten geregeld zouden zijn. REACTIES OP EISENHOWERS VOORSTELLEN De Jordaanse minister-presi dent, Samir Rifai, heeft donder dag in een officiële verklaring gezegd, dat de voorstellen van president Eisenhower voor het Midden-Oosten „zeer grote aan dacht en overweging verdienen". Indien de Verenigde Naties Jordanië geen veiligheid kunnen bieden is dit land volkomen ge rechtigd maatregelen te nemen en methoden toe te passen, waar mee het zijn bestaan als een on afhankelijk en vrij land kan waarborgen, aldus Rifai. Het plan van president Eisenhower voor het Midden- Oosten is over het algemeen door de Jordaanse pers met in stemming begroet. De bladen wijzen evenwel tevens op de noodzaak dat een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk wordt gevonden. De Jordaanse regering is woensdagavond laat vijf uur bijeengeweest om de verklaring van president Eisenhower voor de algemene vergadering te be spreken. Het Eritse liberale blad Man chester Guardian noemt Eisen howers voorstel van zes punten voor het Midden-Oosten een van de hoopvolste ontwikkelingen in de Westelijke politiek tegenover het Midden-Oosten. De Times vraagt zich af of met de V.N.-vredesmacht een groep waarnemers of een gewapende politiemacht wordt bedoeld, maar juicht overigens de oprich ting van zulk een macht en van een ontwikkelingsinstituut voor de Arabische landen toe. De Daily Herald meent dat Eisenhower de Westelijke poli tiek voor het Midden-Oosten ean beter gezicht heeft gegeven, maar dringt desniettemin aan op terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen. De Amerikaanse bladen New York Times en Daily News zien in Eisenhowers rede een ant woord op het verwijt dat Ame rika geen politiek voor het Mid den-Oosten zou hebben. De New York Herald Tribune verwacht van Eisenhowers plan een histo- x-isch keerpunt in de ontwikke ling van de Verenigde Naties. Gromyko's rede betitelde het blad als „het afdraaien van af gezaagde frasen". Het Franse blad Aurore be wondert de oprechtheid in de rede van de Amerikaanse presi dent, terwijl de Figaro daar Gro myko's rede tegenover stelt -en diens „opsomming van het vol ledige arsenaal Russische propa gandaclichés laakt. Het links- onafhankelijke Combat merkt op dat Gromyko nog niet met zo veel woorden Eisenhowers voor stellen heeft afgewezen. In de Egyptische pers is don derdag echter kritiek op Eisen howers program geuit. „Al Ahram" spreekt van „een twee de Eisenhower-leer", volgens ..Al Sjaab" rechtvaardigt Eisen hower de agressie. „Al Akhbar" verwijt Eisenhower, dat hij van de Ver. Naties „controle op ra diostations" eist. De Britse „Manchester Guar dian" meent, dat „Eisenhower en zijn raadslieden goede vor deringen hebben gemaakt se dert de dagen van de Eisenho wer-leer". Als Eisenhowers voor stellen een werkelijke aanwij zing zijn voor de toekomstige Amerikaanse politiek en als de Arabieren de geest van deze voorstellen aanvaarden, zal de Amerikaanse president mogelijk gelijk krijgen met zijn verkla ring, dat de huidige crisis het keerpunt in de geschiedenis der Arabische volken en hun be trekkingen met het Westen kan zijn, aldus het blad. De „Manchester Guardian" voegt hier nog aan toe, dat de westelijke mogendheden moeten erkennen, dat een grotere poli tieke eenheid wellicht een noodzakelijke voorwaarde kan zijn voor werkelijke economi sche vooruitgang in de Arabi sche landen. Ook de Syrische pers heeft Eisenhowers verklaring ongun stig ontvangen. De bladen zien er een „nieuwe bevestiging van de Amerikaanse kolonialistische politiek" in. „De Arabische openbare mening zal de zes punten van het plan-Eisenho- wer verwerpen, omdat het plan Joods-imperialistisch geïnspin reerd is", aldus de bladen. Zij hopen „dat de Ver. Naties niet zullen aarzelen het plan-Eisen- hower te verwerpen en niet in gebreke zullen blijven om te onthullen dat dit plan alleen maar de deur wil openen voor Amerikaanse inmenging in de zaken van de landen van het Midden-Oosten onder de dek mantel van de Ver. Naties". De begreniingszöne tussen vochtige, vrij warme lucht en drogere, koele lucht, die boven ons land aanwezig was, lag de afgelopen dag boven Noord- Frankrijk en het Kanaal. Het zuiden van ons land lag daar het dichtste bij en daar was dan ook veel bewolking, terwijl in het noorden opklaringen voor kwamen. De hoogste temperatu ren donderdagmiddag, 21 graden, werden dan ook uit de noorde lijke provincies gemeld. In de ZATERDAG 16 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsorden v.m. n.m. 2.19 2.35 2.54 3.09 3.34 3.49 3.44 3.59 ZON MAAN op onder op onder Aug. 16 5.24 20.04 7.12 20.18 17 5.26 20.02 8.32 20.45 18 5.27 20.00 9.52 21.14 genoemde frontale zóne trokken kleine storingen west-oost over het Kanaal en België. Donderdagavond lag een nieu we storing ten zuidwesten van Ierland. Deze werd voorafge gaan door een rug van hogedruk. Die zal in ons land vrijdag aan vankelijk opklaringen brengen. Daarna gaat de bewolking weer toenemen op het naderbijkomen van de storing bij Ierland.'Later is enige regen, het eerst in het zuidwesten van het land, niet uit gesloten. Met zwakke tot matig zuidwes telijke winden blijft de aanvoer gehandhaafd van lucht met ma ximumtemperaturen rond 20 gra den. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Aanvankelijk enkele opklarin gen, later van het zuidwesten uit mogelijk plaatselijk enige ïegen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1