Eisenhower ontvouwt in V.N. vredes plan voor het Midden-Oosten 1) Reacties op Eisenhowers voorstellen De status van Israël Raket in de de maan ichting van Planta wasmachines '"^enoodigdheden 2) 3) 4) 5) 6) 2) 3) Jordaanse vertegenwoordiger bij de V.N. afgetreden r Slecht weer in Oostenrijk Weeroverzicht U geeft ADRI VAN WIJCK Jchool- Rusland eist directe terugtrekking van Anglo-Amerikaanse troepen Jordanië: ,,Wij worden bedreigd'' HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT ag en gretig tt stralend sla en kom- er wel bij haar tafel! irodukt van aven lekker 1 Plants! U MODE-COIFFURES ZVIDLANDSTRAAT TO Telefoon 2533 GLOEDNIEUWE geheel emaille uitvoering, zo rechtstreeks van de fa briek voor 150, J. TIELEMAN Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE hmhi )E SANDE Frankering bij abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4447 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties hij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. President Eisenhower heeft woensdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een hulpprogram ma van zes punten voor het Midden-Oosten voorgesteld. De voorstellen van de president omvatten het zenden van een vredesmacht van de Verenigde Naties, maat regelen ter voorkoming van een nieuwe bewapenings spiraal en een plan voor regionale economische ontwik keling. Eisenhower herhaalde zijn toezegging, dat de Ameri kaanse troepen geheel en al uit Libanon zullen worden teruggetrokken, indien de wettige regering van Libanon dit verzoekt of indien door toedoen van de Verenigde Naties of andere wijze Libanon niet langer bloot staat aan gevaar. De Verenigde Staten zullen, aldus Eisenhower, in de algemene vergadering maatregelen steunen, die strekken tot handhaving van de onafhankelijkheid en onschend baarheid van Libanon, zodat „het politieke lot van het volk van Libanon in zijn eigen hand blijft". Jordanië is een ander spoed eisend probleem, aldus de Ame rikaanse president. „Indien wij niet onmiddellijk in Jordanië handelend optreden, kan een nieuwe gevaarlijke crisis ont staan, want de methode van in directe agressie, die in Jordanië wordt waargenomen, kan leiden tot conflicten, die de vrede in ge vaar brengen", aldus Eisenho wer. Volgens de president dragen de Verenigde Naties een bijzon dere verantwoordelijkheid in het geval Jordanië, omdat het Pale stijnse bestand van hen is uitge gaan en omdat de zorg voor de Palestijnse vluchtelingen onder auspiciën van de Verenigde Na ties valt. Resoluties van de Verenigde Naties, die tot doel hadden op ruiende radio uitzendingen van het ene land naar „de huizen van de burgers van andere landen" tot een einde te brengen, zijn in het Midden-Oosten „in vele rich tingen" geschonden. Hij zei van oordeel te zijn, dat de algemene vergadering haar reeds uitgesproken politiek moet bevestigen en maatregelen dient te overwegen tot beluistering van radiouitzendingen, die „ge richt zijn tegen landsgrenzen" in het Midden-Oosten. Verder dient de assemblee zich te beraden over het bestuderen van klachten van landen, die hun nationale veiligheid door propaganda van buitenaf in gevaar gebracht ach ten. De landen in het Midden- Oosten moeten bevrijd worden van gewapende druk en infil tratie van over de grens, aldus Eisenhower. Indien een derge lijke inmenging dreigt, dienen die landen onverwijld en doel matig optreden van de Ver. Naties te kunnen inroepen om te heipen hun onafhankelijk heid te waarborgen. Hiervoor is nodig, dat er een doeltreffend apparaat is om de aanwezigheid van de Verenigde Naties in het gebied van de moei lijkheden duidelijk te maken. Volgens Eisenhower dient de algemene vergadering stappen te doen in de richting van de vorming van een parate vredes macht van de Verenigde Naties. De behoefte aan een dergelijke macht is, zo zei hij, duidelijk aan getoond door de gebeurtenissen in het jongste verleden. De president somde zes pun ten op voor een vredesplan voor het Midden-Oosten. Deze punten zijn: Bemoeienis van de Verenig de Naties met Libanon. Maatregelen van de Ver. Naties tot handhaving van de vrede in Jordanië. Beëindiging van de opruiing van buitenaf om een bur geroorlog te ontketenen. Een vredesmacht van de Ver. Naties. Een plan voor regionale economische ontwikkeling ter bespoediging van de ver- da-fr!"? v?n levensstan den!^ Ara,,is<'be lan- Maatregelen ter voorko ming van een nieuwe be wapeningsspiraal in hot Midden-Oosten. Eisenhower zei, dat zijn voor stellen ten doel hebben een land en zijn volk in het genot te laten van het recht hun eigen toe komst te bepalen in overeen stemming met de verplichting de rechten van anderen te eerbiedi gen. De Arabische landen hebben onmiskenbaar het recht hun eigen lot te bepalen. Andere lan den moeten zich van inmenging onthouden, zolang de Arabische landen van hun recht gebruik maken op een wijze, die in over eenstemming is met de interna tionale vrede en veiligheid. Alleen door het verbeteren van de economische omstandigheden kunnen waarlijk onafhankelijke landen zich staande houden. „Dit is een ware uitdaging aan het Arabische volk en aan ons allen", aldus de president. Hij stelde voor: 1 Dat de secretaris-generaal J in overleg met de Arabische landen treedt om vast te stellen of er overeenstem ming kan worden bereikt over een instituut voor ont wikkeling op regionale ba- Dat bij dit overleg wordt gesproken over de samen stelling en de eventuele ta ken van een dergelijk insti tuut voor ontwikkeling op het gebied van de industrie, landbouw, watervoorzie ning, volksgezondheid en onderwijs. Dat andere landen en par ticuliere organisaties, die bereid zijn het instituut te steunen, te zijner tijd even eens zullen worden geraad pleegd. Indien de Arabische landen hun medewerking aan een der gelijk instituut willen geven, zijn de Verenigde Staten bereid het eveneens te steunen, aldus Eisen hower. De leiding van het insti tuut moet in handen van de Arabische staten liggen. De Ver. Staten zijn er niet op uit de lei ding van dit instituut te krijgen. De Verenigde Staten is tevens bereid met andere landen en de wereldgezondheidsorganisatie te werken aan ziektebestrijding in het Midden-Oosten. De landen, die betrokken zijn geweest bij de Arabisch-Israëli- sche vijandelijkheden in 1948, wensen misschien, dat de Ver. Naties een onderzoek instellen naar de aanvoer van zware wa pens naar die landen, aldus Eisenhower. De Verenigde Sta ten zullen gaarne hun medewer king geven aan de oprichting van een daartoe geschikt orgaan. De president zei, dat men zijn plan voor vrede en vooruitgang ais één geheel moet zien en be handelen. Hij sprak de hoop uit, dat de algemene vergadering maatregelen zal voorbereiden, die een sfeer van veiligheid in het Midden-Oosten zullen brengen. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, heeft in de algemene vergadering van de Ver. Naties gezegd, dat Ame rika en Engeland door hun „ge wapende tussenkomst" in Liba non en Jordanië inbreuk op de vrede hebben gemaakt. Het internationale recht en het handvest van de Ver. Naties hadden zij zodoende met voeten getreden. Zij hadden het gedaan om hun greep op de nationale hulpbronnen te handhaven en niet, zoals zij gezegd hebben, om de twee landen tegen de V.A.R. te beschermen en de eigen bur gers tegen gewelddaden. „Er is geen enkele Amerikaanse of Britse burger een haar ge krenkt," aldus de Russische mi nister. Interventie door de V.A.R. hadden Washington en Londen niet kunnen bewijzen. De waar nemers van de Ver. Naties en secretaris-generaal Hammars- kjoeld hadden niets van inmen ging gemerkt. Het is absurd, aldus Gromyko, de gebeurtenissen in Irak aan te halen als reden voor interventie in Libanon en Jordanië, aange zien Amerika en Engeland de Iraakse republiek hebben erkend. De verzoeken van president Sjamoen en koning Hoessein om Amerikaanse en Britse hulp be tekenden „een schending van de grondwetten van Libanon en Jor danië". De leus „indirecte agres sie" was slechts propaganda om de eigen „agressie" te dekken. Gromyko herinnerde er aan, dat de Verenigde Naties er niet in zijn geslaagd een definitie voor agressie te vinden. Het is niet toevallig, zei hij, dat Dulles vori ge maand te kennen gaf het on gewenst te vinden agressie te omschrijven. Naar de mening van de Russi sche minister plegen „de heer sende kringen in Amerika" al lang indirecte agressie tegen an dere staten. „Olie en meer olie dat is wat de monopolisten in Amerika en Engeland drijft", zei hij. Na de tweede wereldoorlog hadden Engeland en Amerika getracht „de landen in het Nabije en Midden-Oosten tot een arse naal te maken". De bevolking van de Arabische landen had zich echter daartegen verzet. Gromyko sprak van „gevaar lijke militaire avonturen" en „een spelen met vuur". De Sowjet- L'nie kon niet onverschillig blij ven voor het feit, dat in de na bijheid van haar grens een oor- Iogssteunpunt werd opgebouwd. Eisenhowers voorstel tot het verlenen van economische hulp aan het Midden-Oosten noem de Gromyko „beslist een goed ding". Het verdiende zorgvul dig te worden overwogen, maar eerst moesten de troepen wor den teruggetrokken. Het spre ken over economische hulp zou de aandacht van de verga dering van dat belangrijke punt afleiden. Rusland was altijd voorstander van economische hulpverlening zonder politieke of militaire voorwaarden geweest. Voor de vrede in het Midden-Oosten was het noodzakelijk, dat de mogend heden zouden beloven zich van inmenging te onthouden. Gromyko kritiseerde de terug trekking van slechts één Ameri kaans bataljon uit Libanon. Hij noemde dit een schijnstrategie, die niets met een herstel van de vrede te maken had. Tot slot las Gromyko de Rus sische resolutie voor, waarin on middellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse uit Jordanië wordt geëist. Na Gromyko sprak de Jor daanse afgevaardigde Moneim Rifai. Hij zei dat zijn land zich tegenover indirecte agressie ge plaatst ziet. Bij het weerstand bieden aan deze druk stond Jor danië echter niet alleen. De woorden van de Amerikaanse president vervullen de kleine landen met hoop. Dr. Fawzi, de minister van Buitenlandse Zaken van de V.A.R., verklaarde dat de Britse en Amerikaanse troepen dadelijk uit Libanon en Jordanië moesten worden teruggetrokken. De V.A.R. zou zich aan de bepaling van het Handvest houden, dat er geen geweld moet worden ge bruikt bij de oplossing van ge schillen. Assemblee komt heden weer bijeen De algemene vergadering «van de Verenigde Naties komt van daag om 15.30 uur opnieuw bij een. Een Britse regeringswoord voerder heeft woensdag in het gebouw van de Verenigde Naties te New York gezegd, dat presi dent Eisenhowers toespraak in de algemene vergadering „vol opbouwende ideeën was, die ge volgd dienen te worden". In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Duitse bondsregering, is de „in hoge mate opbouwende aard" van Eisenhowers voorstellen met instemming begroet. In Bonn zijn de voorstellen in het bijzon der welkom door de betekenis, die de president hecht aan een economische consolidering in het Midden-Oosten als basis voor de pacificatie in dat gebied. In regeringskringen te Rome werd president Eisenhowers pro gram voor het Midden-Oosten evenzeer met tevredenheid ont vangen, speciaal omdat het plan tot regionale economische ont wikkeling in overeenstemming is met de opvatting van de Ita liaanse regering, dat een perma nente oplossing van de crisis in het Midden-Oosten kan worden gevonden door economische hulpverlening. Het Russische persbureau Tass heeft echter woensdagavond ver klaard, dat Eisenhower de „ge wapende interventie van de Ver. Staten in Libanon" heeft willen rechtvaardigen door zich te be roepen op een verzoek van „de wettige regering" van dat land en te zeggen, dat de landing van Amerikaanse troepen in Libanon niet een schending is van het Handvest der Verenigde Naties. In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Franse regering is woensdag avond gezegd, dat het uit zes punten bestaande voorstel van Eisenhower de gelegenheid biedt om de toestand in het Midden- Oosten te stabiliseren, maar het voorstel zou gevolgd moeten worden door een werkelijke top conferentie. Men was verder van gevoelen, dat zonder de mede werking van de Sowjet-Unie iedere politiek gericht op rust in het Midden-Oosten waarschijnlijk moeilijk uitgevoerd zal kunnen worden. Vele afgevaardigden waren van oordeel,dat de gematigde toon waardoor de rede van Eisenhower werd gekenmerkt, van invloed is geweest op de houding van de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Men had gezien, dat Gromyko de tekst van zijn ver klaring wijzigde terwijl Eisenho wer nog aan het woord was. Gro myko, did na Eisenhower het woord voerde, zou naar men ver wachtte 90 minuten spreken. Maar hij ^prak nog geen drie kwartier. Volgens waarnemers bezigde hij, gezien de omstandig heden, een tamelijk gematigde taal, hoewel hij ook vele van de oude Russische beschuldigingen tegen het Westen herhaalde. Ook Eisenhower had verande ringen aangebracht in zijn rede, zelfs nadat exemplaren ervan aan de pers waren uitgereikt. Ambassadeurs van Arabische staten hebben woensdag in Nieuw Delhi een bezoek ge bracht aan premier Nehroe om opheldering te vragen over diens verklaring van de vorige week, dat de Arabische staten het be staan van Israël dienen te aan vaarden als een voldongen feit. Een Indiase woordvoerder deelde na het gesprek mede. dat de ambassadeurs (van de Ver enigde Arabische Republiek, Irak, Saoedi-Arabië, Marokko en Soedan) „voldaan" waren over de opheldering die premier Neh roe heeft verschaft. Nehroe verklaarde de vorige week op een persconferentie te hopen, dat te eniger tijd de een of andere vreedzame regeling zou worden bereikt tussen de Arabische landen en Israël. Een dergelijke regeling zou „natuur lijk het voortbestaan van Israël inhouden en aanvaarding van Is raël door de omringende en an dere Arabische landen", zo zei Nehroe toen. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft president Nasser de vorige week aan Eisenhowers vertegenwoordiger voor het Midden-Oosten, Mur phy, meegedeeld, dat de Ver. Arabische Republiek met troepen zal ingrijpen als Israël zou pro beren de westelijke oevers van de Jordaan te bezetten. Wij heb ben verklaard, zo zei Nasser, dat de troepen van de V.A.R. Irak tegen elke aanval zullen verdedi gen, en dit geldt ook voor Jorda nië. Als echter Jordanië Irak zou aanvallen, zou de Ver. Arabische Republiek Irak daadwerkelijk steunen. Baha Oed Din Toekan is dins dag afgetreden als permanent vertegenwoordiger van Jordanië bij de V. N. Naar verluidt is Toekan afge treden uit protest tegen de be noeming van Abdoel Monem Ri fai ambassadeur te Londen en broer van de Jordaanse premier als hoofd van de Jordaanse delegatie in de algemene verga dering. Zij zijn van gelijke diplo matieke rang, maar Toekan zou te Amman hebben geprotesteerd tegen de benoeming van Rifai, omdat deze een „Palestijnse Jor- daniër" zou zijn. In Jordaanse officiële kringen te New York wordt ontkend dat er een politieke kwestie in het geding zou zijn. DE GEBEURTENISSEN IN JORDANIË. De leider van de Mohamme daanse broederschap in Jorda nië, Chalifeh, heeft woensdag te Amman meegedeeld, dat hij aan koning Hoessein een nota van de broederschap heeft overhandigd, waarin wordt verzocht om terug trekking van de buitenlandse troepen uit Jordanië. Verder zei hij, dat de broeder schap de koning volledige steun heeft aangeboden voor het geval van een aanval van buiten op Jordanië. DE BRITSE TROEPEN IN JORDANIË. Volgens de Britse bladen News Chronicle en Daily Mail heeft de Britse regering dinsdag haar DOODSTRAF GEKST IN PROCES TE AMMAN De militaire aanklager in Am man heeft woensdag de dood straf geëist tegen een 19-jarige studente, Nadia Salti, die ervan beschuldigd wordt dat zij in haar tas staven dynamiet heeft ver voerd en dat zij geholpen heeft bij het plaatsen van de bommen die onlangs in het gebouw van de „British council" in Amman zijn ontploft. Tegen de verloofde van het meisje en nog drie jon gemannen, die mede terecht staan wegens ondergrondse ac tiviteit, eiste de aanklager even eens de doodstraf. PRINSES BADIA VAN IRAK NIET VERMOORD Het Egyptische blad „Al Ah ram" heeft gisteren gemeld, dat prinses Badia van Irak, haar echtgenoot en hun vier kinderen, niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, vermoord zijn toen de opstandelingen in Irak koning Feisal en andere leden van de koninklijke familie doodden. De prinses is met haar man en kin deren in Egypte aangekomen. goedkeuring gehecht aan een plan voor terugtrekking der Britse troepen uit Jordanië. De News Chronicle meldt dat uit voering van het plan afhangt van de besluiten, die de V. N.- assemblee mogelijk over Jorda nië neemt. De evacuatie dei- troepen zou van Akaba uit ge schieden. De Daily Mail bericht evenwel dat de Britse troepen in Jorda nië met Amerikaanse strijd krachten zouden kunnen worden versterkt, dit ingevolge een be lofte van Dulles tijdens zijn re cente verblijf in Londen. Als de Amerikanen Libanon verlieten zou men de Britse troepen niet geïsoleerd achterlaten. Ingeval van het zenden van een inter nationale politiemacht zou men zich opnieuw beraden. DE AMERIKAANSE HULP AAN JORDANIË. De Jordaanse minister van Financiën heeft van de Verenig de Staten een chéque van 3.890.000 dollar ontvangen. In het belastingjaar dat op dertig juli j.l. eindigde bedroeg de Ame rikaanse financiële hulp vijftien miljoen dollar, ongeacht de an dere Amerikaanse bijdragen tot verschillende ontwikkelingspro jecten. HET VERTREK DER AMERIKAANSE MARINIERS UIT LIBANON De inscheping van het tweede bataljon van liet tweede regi ment mariniers de eerste Amerikaanse militairen die Li banon verlaten is woensdag ochtend in en nabij de haven van Beiroet begonnen. De ongeveer 1.700 man zullen aan boord van schepen der zesde vloot gaan, nadat hun uitrusting en wapens, waaronder gemotoriseerde ka nonnen, daarheen zijn overge bracht. Men verwacht, dat de gehele operatie in drie dagen voltooid zal zijn. De mariniers zullen als „drij vende reserve" aan boord van schepen der zesde vloot blijven. KONINKLIJK GEZIN OP ELBA Het koninklijke jacht de „Piet Hein" is woensdag in de haven van Porto Ferraio op Elba aan gekomen. De Prinsessen zijn aan land gegaan en hebben een wan deltocht gemaakt door het pitto reske plaatsje. OPROEP VAN VAKBEWEGING OP CYPRUS Vakbondsleiders op Cyprus, die zestigduizend arbeiders verte genwoordigen, hebben hun leden opgeroepen, elke provocatie en iedere actie te vermijden die zou kunnen leiden tot een hervatting van de vijandelijkheden tussen de Griekse en de Turkse bevol kingsgroep. De leiders staan aan het hoofd van linkse, rechtse, onafhankelijke Turkse vakbon den. Naar van welingelichte zijde te Nicosia verluidt hebben de Britten na de besprekingen van premier MaeMillan te Athene met zijn Griekse ambtgenoot Ka- ramanlis de uitzendingen van radio-Athene niet meer gestoord. Dit station prees dinsdagavond in een voor Cyprus bestemde uit zending de Britse premier om zijn pogingen om een oplossing voor de kwestie-Cyprus te vin den. Dr. Kutchuk, de leider van de Turkse Cyprioten, heeft aan de correspondent van het Engelse blad Daily Telegraph verklaard dat hij gouverneur Foot binnen kort een plan zal voorleggen om de Turken op het eiland te bewa penen. Drieduizend in beslagge nomen vuurwapens zouden dan aan bepaalde Turken ter hand worden gesteld om hun gemeen schappen tegen de Eoka te kun nen verdedigen. Amerik. transportvliegtuig verongelukt. Een viermotorig transport vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is woensdag bij St. Vith in Oost-België verongelukt. De zeven bemanningsleden zijn omgekomen. Het toestel, van het type B-50, had een vracht benzine van En geland naar Wiesbaden gebracht en was leeg op de terugreis. Vol gens ooggetuigen verloor het vliegtuig een motor, waarna het brandend neerstortte. Uit goede bron is vernomen dat de Amerikaanse luchtmacht op zóndag 17 augustus tegen 13.30 uur (Ned. tijd) wanneer de omstandigheden daartoe gunstig zijn, te Cape Canaveral in Flori da een raket in de richting van de maan zal lanceren. Wanneer de raket, die uit drie trappen bestaat en ruim dertig meter lang is, niet binnen dertig minuten in de richting van de In Zuid-Oostenrijk zijn militai ren en politie te hulp geroepen om spoorlijnen en wegen vrij te maken die na zware stormen in de nacht van dinsdag op woens dag geblokkeerd zijn. Verscheidene dorpen zijn ge ïsoleerd. In Allerheiligen in het dal van de Mur worden vijf men sen vermist, doch men houdt re kening met de mogelijkheid dat zij in aangrenzende dorpen een onderkomen voor het slechte weer hebben gevonden. In het Noord-Italiaanse berg gebied hebben ook zware onwe- ders gewoed. Vijf mensen zijn om het léven gekomen; drie van hen door het instorten van een huis te Naturno. Volgens nadere berichten zijn tengevolge van het noodweer, dat zich in Zuid-Oost-Oostenrijk heeft voorgedaan minstens vier mensen om het leven gekomen en wordt er een tiental vermist. Dóór hevige regen zijn over stromingen ontstaan in het dal van de Mur. De exprestrein Bel gradoOostende kon nog op het laatste ogenblik stoppen voor eèn versperring van rotsblokken en modder op de lijn. Ook de ex press WenenRome vond haar weg versperd. Honderden toeris ten, die uit het zuiden naar Wenen wilden, werden door de gehouden. Wegen en spoorwegen overstroming in het Mur-dal op zijn hier en daar onder meters hoge hopen steen en modder be dolven. Politie en militairen hel pen bij de opruimingswerkzaam heden, Verscheidene bruggen zijn vernield. De dorpen St. Jakob en St. Erhard in het dal van een zij rivier van de Mur zijn geïso leerd. Men zou daar slechts wei nig levensmiddelen en geen drinkwater in voorraad hebben. Volgens een bekendmaking van het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn er zeker vijf personen om het leven gekomen en zes ernstig gewond. Veertien mensen worden ver mist. maan gelanceerd kan worden, zal de poging tot 18 of 19 augustus worden uitgesteld. Na 20 augus tus zouden de omstandigheden ongunstig zijn. De lancering zou dan tot midden-september moe ten worden uitgesteld in verband met de stand van de maan ten opzichte van de aarde. De raket, die zestig uur nodig zal hebben om in de buurt van de maan te komen, zal een foto- elektrisch apparaat bevatten dat opnamen van de maanoppervlak- te kan uitzenden. Om de aan trekkingskracht van de aarde te overwinnen zal de raket een snelheid van minstens veertig duizend km per uur moeten be reiken. De commandant van de basis van Cape Canaveral, generaal Yates, heeft woensdag meege deeld, dat het tijdstip van de lan cering van de Amerikaanse maanraket nog niet is vastge steld. De berichten hierover, uit welke bron die ook mogen ko men, zijn onjuist, aldus de gene raal. Hij zei, dat wel voorbereidin gen voor de lancering worden getroffen. De raket zal uit vier trappen bestaan en een snelheid kunnen hereiken van 37.800 ki lometer per uur. Bij matige tot vrij krachtige westelijke winden stroomde gis teren nog enigszins onstabiele lucht over ons land. Op een aantal plaatsen vielen in de loop van de dag buien, in het oosten van het land kwam nog onweer voor. Over Engeland VRIJDAG 15 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.39 1.56 Terneuzen 2.14 2.31 Hansweert 2.54 3.11 Walsoorden 3.04 3.21 ZON MAAN op onder op onder Aug. 15 5.22 20.06 5.53 19.49 16 5.24 20.04 7.12 20.18 17 5.26 20.02 8.32 20.45 18 5.27 20.00 9.52 21.14 naderde intussen in vrij snel tempo een depressie, die naar de Noordzee bewoog. Het bijbeho rende regengebied bereikte in de avond het westen van ons land. Deze en een volgende Oceaan storing zullen donderdag het weer van ons land beheersen. Daarbij zal er op de meeste plaatsen tijdelijk regen vallen bij een vrij krachtige zuidwestelijke wind. In de temperaturen, die woensdag tot 18 a 21 graden op liepen, komt echter weinig ver andering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. OPNIEUW REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijde lijk enige regen. Matige af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1