UIT DF. PROVINCIE Nederlandse Nationale Dag Expo BINNENLANDS NIEUWS Electrische visvangst De geluidsmuur BEURSOVERZSCHT BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING AGENDA MARKTBERICHTEN TERNEUZEN AXEL NIEUWVLIET. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. ZAAMSLAG ZIERIKZEE Zeeuwse dansen en Brabantse vlaggen rond Atomium BRAMENAANYOER GAAT TOENEMEN In onze provincie begint de aanvoer van bramen toe te ne men. Tot vorige week waren het nog maar enkele honderden kilo's per dag welke werden aangevoerd, maar maandag be droeg het aanbod in Kapelle in totaal reeds ruim 5 ton. Er werd toen begonnen met leveringen voor de industrie. Voor dit doei werd op de eer ste dag 3 ton aangeboden en deze werden verkocht voor 1.24 per kg voor de eerste kwaliteit. In de komende tijd wordt gerekend op een vlugge toeneming van het bramenaan bod in kapelle, het centrum van deze teelt op Zuid-Beveland. Het vorig jaar bedroeg de to tale bramenaanvoer op deze veiling 271.000 kg. Thans staat het gewas er weer zeer goed voor en wanneer zich geen bij zondere omstandigheden voor doen, wordt gerekend op een even grote oogst als in 1957. Be halve in Kapelle-Biezelinge en omgeving worden er in ons land ook bramen in een kwantum van betekenis geteeld rond Zaltbommel. Ook hier gaat de aanvoer nu op gang komen. Terneuzense successen op hondenmatch. De eerste clubmatch die de kynologenclub „Zeeland" in haar éénjarig bestaan in het „Schut tershof" te Goes hield, is een groot succes geworden. Hondenliefhebbers uit Terneu- zen hebben er bovendien goede resultaten bereikt. Van de onge veer 60 honden was de cocker- teef Peptalk of Pelynt van de heer J. van Dixhoorn in de alge mene rangschikking vierde, ter wijl hij in zijn soort als eerste werd geklasseerd. Bij de Schotse herders was het Tarzano van de heer J. Soetmul- der die als eerste eindigde. Een speciaal applaus kreeg de 10-jarige Harry van Leussen, toen hij met zijn terrier Dandy of Brugley in de ring verscheen en bovendien de eerste prijs in zijn klase weghaalde. De poedel Son ja van de heer B. van de Bospoort werd even eens met een eerste prijs be kroond. Chr. fanfare Hosanna". De Christelijke fanfare „Ho sanna" heeft op haar laatste be stuursvergadering besloten om haar slagwerk uit te breiden. Inmiddels zijn reeds enige aan kopen gedaan, w.o. een buik trommel, zodat zij nu ook een aparte bekkenslager krijgt. Bij voldoende deelname zal ook overgegaan worden tot aankoop van 4 kleine trommels, benevens wat signaalinstrumenten. Er komt dan ook een opleiding voor tamboer-hoornblazer. Opbrengst collecte. De collecte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft in de ge meente Nieuwvliet 27,50 opge bracht. Kimfarzorg. De gezamenlijke kollektes voor Kinderzorg te Middelburg brach ten het laatste kwartaal 78,02 op. Benoeming. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. P. Dierkx werd benoemd tot leraar timmeren aan de lage re technische school te Goes. Ongeval. Zondagavond omstreeks half elf liep het echtpaar Van H. uit Sas van Gent te wandelen op het fietspad langs de Westkade tus sen douanekantoor en Glasfa briek. Zij kwamen uit de richting Zelzate toen zij net even vóór de woonhuizen van de Glasfabriek door een achteropkomende brom mer werden aangereden. De brommer, de heer De C., eveneens uit Sas van Gent, raak te met zijn stuur of trapper de heer Van H. waardoor beiden ten val kwamen en zodanig gewond, dat dokter Puylaert hen moest verbinden. De wandelaar werd gewond aan voorhoofd, knie en voet, terwijl de bromfietser let sel aan het onderbeen bekwam. Waterpolo. Zondag j.l. nam het Bruinvis zevental deel aan een waterpolo- tournooi te Roeselare in België. In de voorronde kwam de Bruin vis uit tegen het tweede zevental van Ghent Swimming Club en moest in deze sterke combinatie zijn meerdere erkennen en ver loor met 104. In de verliezers ronde kwam Bruinvis uit tegen ZEER STILLE MARKT Er waren gisteren weinig fac toren, die de beurs nieuw leven konden inblazen. Wall Street was weliswaar met vastere koersen afgekomen, doch de oliewaarden aldaar sloten te leurstellend. Het begin van het terugtrekken van de Ameri kaanse troepen 1500 man ma riniers) uit de Libanon, werd door de beurs eerder als een zwakte opgevat. Men zag hierin het begin van het prijsgeven door het westen van het gehele SAS VAN GENT Geboorten: 1 juli: Marie-Clai- re M., d. v. U. Janssensde Roc ker, Brandspuitstr. 6; 13 juli; Ingrid, d. v. L. A. Adamvan Waes, Kanaalstr. 6; 29 juli: Jac queline M. C„ d. v. E. C. van Hijftevan den Bunder, Vrede- str. 35. Huwelijken: Hendrik Scheele, 25 jr, van Terneuzen, en Hilda M. C. Brouwer, 20 jr; Jan D. Riemens, 24 jr, van Terneuzen, en Rosette D. de Backer, 20 jr. Overleden: Irma M. Mangnus, 60 jr, echtgenote van C. H. Lam mens; Maria C. Adam, 76 jr, echtgenote van C. Dutrée; Emma M. C. Dootjes, 77 jr, wed. van E. van den Berg. SAS VAN GENT Ingekomen personen: M. C. Horstmann, Westkade 38a, van Den Haag; E. A. M. van Aerde, Markt 7, van Roosendaal; O. E. S. van Geetsum, Wilhelminalaan 13, van Westdorpe; G. A. Arens- manRas, Julianastr. 20, van Ooltgensplaat; O. F. Corijn Martens, Suikerdijk 4, van Aar- denburg; W. T. de Maertelaere, Westdam 7, van Roosendaal; D. E. van HulluWanzeele, Kloos terlaan 31b, van Zelzate; O. Y. van der Burgh—Romijn, Oostka de 17, van De Bilt; S. M. Fer- montPeters, Poelstr. 46a. van Rheden; I. C. van Vooren, Zuid- str. 17, van Westdorpe; P. J. Vale Vredestr. 34, van Breda, P. R. van Assche, Kerkhoflaan 2, van Utrecht; M. L. R. Poppe, Paardenvest 6, van Breda; L. D. de Feijter, Irenestr. 8, van Ter neuzen. Vertrokken personen; R. A. L. Brion en gezin, N. Bogaardstr. 11, naar Antwerpen; J. M. P- Kuijpers, N. Bogaardstr. 1, naar Vlissingen; P. C. de Groff, Wa- fermolenstr. la, naar Apeldoorn; J. J. Hopstaken, Westdam 84, naar Breda; M. L. T. van Boven, Westkade 17, naar Zelzate; J. C. Mareels met gezin, Oostdam 31, naar Canada; J. Vermast, naar Gilze; H. H. E. de Meijer, naar Breda; J. Melieste, Westkade 27, naar Hilversum; A. T. M. de Sut ter, Zandstraat 127, naar IJzen- dijkeCarlo A. A. M. Nevejan, Stationsstr. 55, naar Tilburg; H. M. C. Scheele—Brouwer, P. Kru- gedreef 8, naar Terneuzen. Midden-Oosten. Weliswaar blij ven er nog circa 13.000 man Amerikaanse troepen in de Li banon over, doch dit kon niet nalaten, dat de tendentie voor aandelen Kon. Olie, die een be hoorlijk belang hebben in het Midden-Oosten, bij de opening van de beurs gistermiddag aan de lage kant was op 171.30, te gen een. vorige slotprijs van 173.70 en een Amerikaanse pa riteit van 172.20. De handel was niet groot, doch de geringe vraag kon niet verhinderen dat een vrij lage openingskoers voor de aandelen tot stand kwam. In het verdere beursuur trokken de aandelen aan tot 171.80. De internationale arbi trage bleef hier uit de markt. Ook in de hoeken van de overi ge internationale waarden was de handel minimaal. Philips hield zich goed bij een ope- ningsprijs van 302 pet, om tegen het slot op te lopen tot 303. De koerswinst bedroeg een half pet vergeleken bij maandag. Aandelen Unilever trokken zich hoegenaamd niets aan van de prijsverlaging van margarine door de Engelse tak van de maatschappij. Het geringe aan bod kon gemakkelijk worden opgenomen. Op 372:2 wilde de arbitrage wel een paar stukjes hebben doch deze prijs bleek te laag. Het fonds draaide rond de 373 ofwel een fractie beneden de koers van maandag. AKU's waren lichtelijk in reactie en verloren in een kalme handel 2 pet. Aandelen KLM werden een halve gulden lager geadvi seerd. Voor de scheepvaarten bestond een vrij behoorlijke be langstelling en de stukken gin gen vlot in andere handen over, bij geringe koersfluctu aties. Door elkaar werd een koerswinst in deze sector ge boekt van circa 1 pet. In de cultures was het zeer stil. De affaires kwamen heel moeilijk tot stand en de koers bleef vrijwel onveranderd, Staatsfondsen lagen verdeeld. Aandelen Unie van ijsfabrie ken werden op 198 a 200 ge taxeerd. Zoals bekend, wordt een bod op deze aandelen ge daan van 203 pet. De miljoenen opdracht voor de Amsterdamse Ballastmaatschappij in India, bracht de aandelen 7 punten hoger op circa 206. Metaalbui- zenfabriek Excelsior werd op 58 (60) vernomen. Prolongatie 3! - procent. BEURSINDICES 8/8 U/8 12/8 Int. concerns 291.94 294.31 292.45 Industrie 148.40 148.70 148.78 Scheepvaart 134.65 135.50 135.93 Banken 123.86 123.37 123.21 Ind. fondsen 86.69 87.06 87.15 Algemeen 204.78 206.04 205.22 NABEURSKOERSEN. de Noord-Franse ploeg „Les Cheminots d'Hellemès" uit Rijsel. Met de rust was de stand nog 11, maar het eind kwam met een 51 nederlaag voor de Sas- senaren. Bezoek zwembad. Gedurende de maand juli brachten niet minder dan 14-986 personen een bezoek aan het Sasse zwembad. Sedert de ope ning op 19 mei j.l. hebben tot op 31 juli niet minder dan 33.607 personen een bezoek aan het zwembad gebracht. De drukste dag in de maand juli was woens dag 9 juli toen 1288 personen op één dag het zwembad bezochten. Zweeds vrachtschip heeft maehinesehade. De in Vlissingen gestatio neerde sleepboot „Scaldis", heeft maandagmiddag het Zweedse vrachtschip „Salen", 2736 bruto-registerton, eigendom van de rederij Lundgren and Borjessons uit Helsingborg, op gehaald uit het Oostgat. De „Salen" lag voor anker, op on geveer acht mijl afstand van de daar liggende loodsboot, met maehinesehade. De rederij had met de „Scaldis" een contract voor het ophalen afgesloten. De „Salen" werd naar de bui tenhaven van Vlissingen ge bracht waar de N.V. Koninklij ke maatschappij „De Schelde" een onderzoek naar de schade heeft ingesteld. Het bleek dat reparatie enige weken in beslag zou nemen. Omdat de „Salen", met hout geladen, is bestemd voor Antwerpen, is besloten het schip naar Antwerpen te doen overbrengen zodat herstel ge lijktijdig met het lossen van de lading kan geschieden. Twee Belgische sleepboten hebben de Salen" gistermorgen naar Antwerpen gesleept. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspoli tie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en terug te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Huissleutel, Axelsestraat 58; mondharmonica. Plein 16. Vrije veren. In het „Huis van Nassau" te Zierikzee zal morgen de eerste openbare protestvergadering ge houden worden van het actieco mité voor vrije veren op Schou- wen-Duiveland. In deze vergade ring zal onder meer de voorzitter van het Zeeuwsvlaamse comité voor vrije veren, de heer H. Col- sen uit Sluiskil, het woord voe ren. De protestbijeenkomst zal ook bijgewoond worden door een aan tal bestuursleden van het actie comité voor betere en goedkope re veerverbindingen op Goeree- Overflakkee. Een van de be stuursleden van het comité van dit Zuidhollandse eiland zal in de vergadering eveneens het woord voeren. Ronde Zeeuwse en Brabantse Gildebroedcrs zullen een feeste lijk accent geven aan de stoet, die Nederland op 20 augustus de Nederlandse Nationale Dag vertegenwoordigt op de Expo. Een optocht, die vele honderden meters lang zal zijn en zal gaan van het Nederlands paviljoen naar de Belvédère. Onder hen zijn de Middelburg se volksdansers, die hun eigen dansen zullen demonstreren in hun eigen karakteristieke cos- tuum; zij dansen de Rei- of klompendans, de horiepijp, een satyre in dansvorm op de dorps roddel. Met gebaren van instem- WOENSDAG 13 AUG. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: „De moeder in elke vrouw". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Ik was een rebel". DONDERDAG 14 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Voor wie de klok luidt". DRIE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL Gistermorgen is in de ge meente Hardenberg, in de buurtschap Brucht, een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan de drie inzittenden van een vrachtwagen het leven heeft gekost. Een vrachtwagen van het aannemersbedrijf G. B. Plegt uit Langeveen onder de ge meente Tubbergen reed langs het Overijssels kanaal op weg naar een werk in Hardenberg. Ter hoogte van de lagere school te Brucht merkte de bestuurder van de vrachtwagen niet tijdig genoeg een personenwagen op, die juist op de verkeersweg be zig was te draaien. De chauf feur van de vrachtwagen moest plotseling krachtig remmen, waarbij hij de macht over het stuur verloor en de wagen in het Overijssels kanaal reed. Hoewel omwonenden onmiddel lijk pogingen in het werk stel den het portier te openen, ge lukte dit niet. De politie, die spoedig ter plaatse was, wist de drie inzittenden op het droge te brengen, doch toen bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. De burgemeesters Colenbran der van Tubbergen en De Goe de van Hardenberg waren bij het reddingswerk aanwezig. De drie slachtoffers zijnde 33-jarige G. B. Plegt, de 29-jari- ge B. H. Rikhof en de 22-jarige G. J. Grotelaar, allen afkomstig uit Tubbergen. De eerste twee waren gehuwd. DODELIJK ONGEVAL Tussen Leeuwarden en Irn- sum is maandagmorgen de 19- jarige G. E. uit Irnsum door onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom ge botst, toen hij op weg was naar huis. Met een schedelbasisfractuur werd de jongeman naar het zie kenhuis te Leeuwarden overge bracht, waar hij maandagavond is overleden. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD De rijkspolitie te Dalen en te Dalerpeel heeft met medewer king van de PTT een clande stiene zender ontdekt in Daler- peel. Deze zender, bediend door de 25-jarige W. Z. aldaar, opereer de onder de naam van „Valken burg" en werd reeds geruime tijd gezocht. MAN SLAAT VROUW MET HAMER OP HOOFD De 41-jarige Amsterdammer C. van W. heeft gisternacht zijn 55-jarige hospita, mevrouw J. H. D. uit de Von Zesenstraat levensgevaarlijk verwond door haar met een hamer op het hoofd te slaan. Van W. werd korte tijd later in een met bloedvlekken besmeurde pyjama en een overjas door een agent op straat aangehouden. De vrouw werd in haar slaapkamer aangetroffen. De man, die thans zit opgesloten in het bu reau Linnaeusstraat, is nog niet gehoord. Over de aanleiding tot deze daad is de politie nog niets bekend. Van W. was maandag uit het ziekenhuis ontslagen. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING IN HAAGS CAFE Maandagmiddag zat de 62-ja- rige C. F. uit Hoorn in een Haags café. Hoewel de man zijn verteringen had betaald, drong men er op aan, dat hij dit nog maals zou doen, iets waarvoor F. natuurlijk niets gevoelde. Toen F. het café wilde verlaten, greep de 33-jarige bierhandelaar A. S. hem beet en sloeg de man bewusteloos. Bijgekomen, gaf de caféhoudster de 50-jarige M. C. hem zijn portefeuille terug, waaruit 250 bleek verdwenen. F. deed aangifte bij de politie, die A. S. en M. C. arresteerde alsmede twee buffetjuffrouwen, de 30-jarige A. C. de K.B. en de 18-jarige M. E. I. S. Bij on derzoek kwamen uit het tasje van M. C. twee bankbiljetten van honderd gulden te voor schijn, die F. toebehoorden. De man had namelijk de nummers van de bankbiljetten, die hij op zak had, genoteerd. Uit de café lade werden twee bankbiljetten van 10 in beslaggenomen eveneens eigendom van F. MEISJE VERDRONKEN Maandagmiddag omstreeks zes uur is het 9-jarige meisje Anneke de Haan tijdens het vissen bij de ouderlijke woning in de Amstel gevallen en ver dronken. Het lijkje is later op- gehaaid. DUBBEL BOVENHUIS TE 's-GKAVENHAGE UITGE. BRAND. Dinsdagmiddag heeft een kor te felle brand het dubbele boven huis in de Balistraat 117 te 's-Gravenhage, dat van 'n nieuw verfje werd voorzien, vernield en drie bejaarde dames en een echtpaar met twee jonge kinde ren dakloos gemaakt. Omstreeks vijf uur kwam de melding „uitslaande brand" bij de Haagse brandweer binnen, die met groot materieel uitrukte en de brand vrij spoedig meester was. Door het springen der rui ten werd het vuur echter zo aan gewakkerd, dat in korte tijd de eerste étage geheel en de tweede étage voor het grootste deel uit brandde. Op de eerste étage woonde de eigenaresse van het pand, mevrouw Mioch met haar beide zusters, mevrouw Boon en mejuffrouw De Korver. De twee de étage werd bewoond door het echtpaar Fletterman met twee jonge kinderen. Alleen de 82-ja- rige mejuffrouw De K. was thuis toen de brand uitbrak. De oorzaak van de brand is on- fcekend. In het benedenhuis woont het echtpaar Eikelhof, van wie de man een elektrisch installatiebu reau heeft. Dit huis liep grote waterschade op. De bewoners, die bij familie en buren zijn ondergebracht, zijn al len tegen brand verzekerd. ming en afkeuring, met handge klap en voetgestarrip, typeren zij de kleine dagelijkse gebeurtenis sen in de Zeeuwse stadjes en dorpen. Soms wordt het ritme onderstreept door de kleppers, een wat sobere uitvoering van de Spaanse castagnette. (En is het niet zo, dat de donkere ogen van de Zeeuwse schonen wel eens in verband worden gebracht met hun Spaanse voorouders?) Bij een koninklijke verjaardag op Paleis Soestdijk, bij het ver trek van de Toer de France, in de Royal Albert Hall in Londen, in Nice hebben de Zeeuwen hun dansen gedemonstreerd. En dit deden zij dan in hun traditionele klederdracht, wat de vrouwen betreft met de afhangende kap pen en wat de mannen betreft met de afgeplatte en ronde dop hoeden op het hoofd. Vaandels uit Peel- en Kempenland. Meer dan vijf, zes, eeuwen oud zijn de Gilden uit Peel- en Kem penland die met hun vaandels een waardige zwier zullen geven aan de stoet. Voorop gaat naar ongeschreven wetten een heraut te paard van het St. Joris- gilde uit Eindhoven. Achter hem volgen de standaardrijders in hun glanzende volkoperen har nas. Zij dragen de standards van het H. Kruisgilde uit Gerwen. Na hen komt St. Maarten, hoog te paard, die naar oude over levering zijn mantel in tweeën snijdt voor de bedelaar, die hin kend meeloopt. Midden in de stoet wandelen de Keizer en de Keizerin, de heer en mevrouw Roxg van het St. Jorisgilde uit Vlokhoven. Rammelende zilve ren trofeeën hangen op 't vest dat om de schouders ligt. Zij wandelen vlak achter de Ko ningsvogel, die nu eenmaal op iedere Gildedag wordt meegedra gen. En na hen komen de 14 vendeliers uit Peelland, die in hun totaliteit een beeld geven van de oude historie van de „ge zelschappen van vrije mannen, die verkregen rechten gezamen lijk verdedigden en elkaar broe derdiensten verleenden". Want dit is in wezen de achtergrond van de mannen, die in velerlei kleding de vendels vrij-uit laten waaien. Beschermers van Kerk en Staat, als deze hun steun no dig hadden. Zo kan men in Zuid-Nederland op hoogtijdagen dikwijls de ven deliers trommelend en met hun vaandels de kerk zien binnen trekken of men kan hen op een dag dat H. M. de Koningin in dorp of stad komt de ven dels zien spreiden over de grond, als een sierlijk looppad voor de Vorstin, die als enige dit merk waardige voorrecht geniet. Zo trekken zij mee in de grote stoet naar het Belvédère: de Deken en de Hoofdman, de Ka pitein en de Vaandrig, het Loper- tje en de Standaardruiter. met hun hand- en voetbogen en wap perende vlaggen over de schou der en deze vlaggen zijn versierd met de veelkleurige emblemen van St. Joris en St. Sebastiaan, St. Maarten, St. Hubertus en alle Gildepatronen, onder wier schutse men in een wonderlijke mengeling van het profane en religieuze elkaar bekampt op het Landjuweel. En zo zullen zij ook op 20 augustus hun kleuren verdedi gen op het grote Landjuweel van naties en volkeren: de Expo '58. VEEMARKT ROTTERDAM. 12 augustus. Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren aangevoerd 2708 dieren, zijnde 350 vette koeien en ossen, 806 stuks gebruiksvee, 267 vette kalveren, 240 graskal veren, 225 nuchtere kalveren, 37 varkens. 25 biggen, 94 paarden, 106 veulens, 543 schapen of lam meren en 15 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van ƒ2,50ƒ3,20; Vette kalveren 2,103,-10; Slachtpaarden 1,952,30, al les per kg. Graskalveren van ƒ300ƒ500; Nuchtere kalveren 6383; Veulens 300475; Schapen 55ƒ70; Lammeren 50ƒ70; Melk- en kalfkoeien 850--ƒ 1200; Vare koeien ƒ660ƒ825; Vaar zen ƒ600900; Pinken ƒ400 625, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer iets meer. handel goed, vooral niet lager in prijs. Vette kalveren: aanvoer korter, handel kalm, niet geheel prijshoudend. Graskalveren: aanvoer iets kor ter, handel stug, prijzen ongewij zigd. Nuchtere kalveren: aan voer iets kleiner, handel vlot, wat hoger in prijs. Slachtpaar den: aanvoer even meer, handel kalm, niet geheel prijshoudend. Veulens: aanvoer ruim, handel levendig, alleen 1ste kwaliteit wat stijver in prijs, verder on veranderd. Schapen en lamme ren: aanvoer iets korter, handel stroef, iets minder in prijs. Melk en kalfkoeien: aanvoer matig, handel stil, prijzen als vorige week. Vare koeien: aanvoer klein, derd. Vaarzen en pinken: aan voer tamelijk, handel lui, prijzen constant. Als eerste Nederlandse kotter zal de KW. 65 „Volharding" eind van deze maand of begin sep tember dicht bij de Nederlandse kust op de gronden, waar schol en tong wordt gevangen, experi menteel ter „elektrische visserij" gaan. Deze nieuwe visserij metuode (octrooi is aangevraagd) is ont worpen door de eigenaar van de kotter, de heer D. van der Plas uit Katwijk aan Zee. Van vele kanten heeft hij medewerking toegezegd gekregen. Daar hij zelf slechts één kotter in de vaart heeft, zullen zeer waarschijnlijk ook proefnemingen worden ge daan aan boord van de IJmui- dense kotters IJM. 78 „Corrie" en IJM. 40 „Arend Willem" (van reder W. Goos te IJmuiden). Eventueel kan ook de KW. 52 „De vrouw Anna" worden inge schakeld. Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 72) Nadruk verboden. Kon. Olie 171.00168.50 Unilever Philips 371%369 302%—301 (171.70) (372%) (303%) „Ik ben met vijf minuten klaar". Er was geen spoor van aarzeling meer in haar. Ze ren de de kamer uit. Even het ge luid van haar snelle voetstap pen, dan een deur die open ging en weer dicht. Toen van ver het geluid van vrouwen stemmen. Susan, dacht ik, we hebben Susan vergeten. Ze zal willen weten wat er gebeurd is. Tien minuten lang liep ik on geduldig de kamer op en neer, telkens op mijn horloge.kijkend. Ik stond voor het raam en keek naar buiten in de donkere nacht toen ik achter mij de deur hoorde opengaan. Beide vrouwen stonden in de deur opening, hun jas aan. Susan hield haar kind gewikkeld in een reisdeken in de armen. Ik keek Jess vragend aan. „Susan gaat mee Dave. Ik heb haar alles verteld, tenmin ste zoveel als ik haar in die paar minuten vertellen kon. Bovendien wist ze verschillende dingen al. Ik heb haar gezegd dat ze hier moest blijven, maar ze wil beslist mee". „Ik geloof dat je toch beter doet om niet mee te gaan, Su san. Het is een vermoeiende tocht, vooral voor het kind", probeerde ik haar te overreden en ik seinde met mijn ogen een dringend verzoek om steun naar Jess. Er kon met Philip van alles gebeuren en Susan mocht niet precies hetzelfde nog eens meemaken. Jess haalde met een machteloos gebaar haar schouder op, maar zei toch nog „Kom dan morgen of overmor gen met de trein, Sue, dan reis je toch veel prettiger". ,Ik ga mee", zei Susan kort en ze begon de lichten uit te draaien. ,Wil jij Tony voor mij de trap afdragen, Dave?" De klank van haar stem maakte elk verder argumenteren over bodig. Op de weg terug wisselden Jess en ik elkaar achter het stuur af. Susan zat al die tijd achterinde kleine Tony, die zij in haar armen hield, sliep bijna onafgebroken in de war me beschutting van de deken. Soms. als Jess reed, draaide ik mij even om en sprak een paar woorden met Susan. Ik vroeg mij af wat haar zo vast had doen besluiten om mee te gaan. Ik weet het nu nog niet, maar ik geloof dat het voor namelijk een diepe, onbreekbare solidariteit met Jess was. Na de regens en stormen van de vorige avond bracht de nieu we dag een stralende zon in een wolkenloze hemelhet weer zou voor de proef met de „Prometheus" geen belemme ring zijn. Ik keek van tijd tot tijd tersluiks op mijn horloge, maar één keer zag Jess het. „Halen we het?", vroeg ze, zon der haar blik af te wenden van de weg vóór haar. .Proberen", zei ik. „Kun je nog harder?" De kilometerteller schoof trillend van honderdtien naar honderd vijftien. Om half elf in de mor gen waren we nog tien kilome ter van het Ridgefield vliegveld verwijderd. De kleine wagen suisde langs de weg. Na enkele minuten minderde Jess vaart; de banden gierden toen ze de betonnen toegangsweg opdraai den. In de verte zag ik de neer gelaten slagboom, maar de por tier herkende blijkbaar Will's wagen, want hij kwam uit zijn hokje en opende de boom. Bijna zonder vaart te minderen schoten we door de toegangs hekken. Ik wees Jess de weg. „Linksaf hier rechts hier nog eens rechtsToen we langs de hangars en werkplaat sen reden in de richting van de controletoren, zag ik ver weg over het veld, aan het eind van de startbaan iets glinsteren in het zonlicht. Ik legde mijn hand op Jess' arm. terwijl ik uit het raampje bleef kijken. „Doe maar rustig aan Jess", zei ik. Ze be greep het onmiddellijk en zette de wagen stil. We stapten uit. „Philip", hoorde ik Jess zacht zeggen. Over het veld kwam het aan zwellende .gieren van de straal motor. Langs de startbaan schoot een ranke flits, waaruit de zen haar vonken sloeg. Wij keken de „Prometheus" zwij gend na toen hij snel verdween in het peilloos diepe blauw van de hemel. HOOFDSTUK XXVI Het was als toen met Tony. Will Sparks stond met zijn vin gers te trommelen op de ramen en J.R. lag languit in een stoel, één hand onder het hoofd, de ogen gesloten. Ik had de beide vrouwen naar Madgeworth Court willen brengen, maar dat hadden zij geweigerd. Om dat ik haar niet wilde mee nemen in de controletoren had ik Susan en Jess in de nu ver laten kamer van J.R. gebracht. Toen Will me zag binnenko men. keek hij me afwezig aan. „Ben je daar weer", mompelde hij, ,dat heb je ook gauw ge daan". Hij ging verder met zijn nerveus getrommel op de ruit. J.R. opende even de ogen, maar sloot ze onmiddellijk weer toen hij zag dat ik het was. Ik liep naar een van de controleurs en legde een briefje voor hem neer met een boodschap voor Philip. Hij las het en riep toen Philip op: „Toren tot één-vier. Jess is hier. „Roger", meldde Philip, dat hij de boodschap ontvangen had. J.R. keek op. Onze ogen ont moetten elkaar, maar we spra ken geen woord. Er lag een lichte verbazing over zijn ge zicht, maar niets van de woede of verwarring die ik verwacht had. Het kon me ook eigenlijk niet rneer schelen. Zelfs al wa ren al mijn theorieën fout ge weest, dan nóg zou de komst van Jess niet voor niets zijn. Naar Will's gezicht te oordelen begreep hij er niets van, maar hij had op dit ogenblik andere zorgen en zou er dus zijn hoofd wel niet over breken. (Wordt vervolgd.) De heer Van der Plas wil de ca. 400 kg wegende wekkerket tingen voor het treilnet vervan gen door een stroomdraad, die elektrische stroomstoten juist voor de netopening veroorzaakt. De vis zou hierdoor opgeschrikt worden en zodoende worden be let nog te ontsnappen. De gebrui kelijke wekker kettingen hebben bij de thans bestaande treilnet- ten reeds de functie om de vis op te schrikken en tot een wil lige prooi te maken vooi het daarachter komende net. De heer Van der Plas ver wacht een vergroting van de vangstmogelijkheden en een ver mindering van de vereiste trek kracht van de kotter. Ter verho ging van de veiligheid wordt de stroom via een geïsoleerde kabel naar de visborden van het net in het water geleid. Aan boord kan de stroom worden uitgescha keld, wanneer het net met de vangst wordt scheepgehaald. De proeven worden in visserij- kringen en ook door de visserij biologen, de directie der visse rijen en het proefstation met be langstelling tegemoet gezien. T.N.O. (toegepast natuurweten schappelijk onderzoek) te Den Haag doet nagaan hoe sterk de stroomstoten moeten zijn om de vis inderdaad op te schrikken en gevangen te houden. NATIONALE RECLASSERINGSDAG OP 27 SEPTEMBER. Op zaterdag 27 september wordt dit jaar de nationale reclasse- ringsdag gehouden, op initiatief Vein de Vereniging van reclasse- ringsinstellingen. Met het houden van deze dag heeft men een tweeledig doel voor ogen: ver breiding van de reclasseringsge- dachte en fondsenwerving voor de reclasseringsinstellingen van alle gezindten. De actie-periode duurt van 15 tot en met 28 sep tember. HOEVEEL LUISTERAARS E>' KIJKERS TELT NEDERLAND" Op 1 augustus 1958 bedroeg het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen 2.438.983 tegen 2.426.902 op 1 juli 1958. Het aantal geregistreerde tele- visictoestelen steeg in hetzelfd? tijdvak van 315.878 tot 325.395 (t/m 11 aug. 328.773). Op 1 augustus 1958 waren ei 514.029 aangeslotenen op_ het draadomroepnet tegen 515.550 op 1 juli 1958.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2