UIT DE PROVINCIE Radio en Televisie ux Binnenlands nieuws Eric de Noorman - Ingrid handboogsport marktberichten' Breskens blijft niet bij de pakken neerzitten Hongaarse verstekelingen wilden niet weg BRESKENS Het komende pr°ces te Bagdad. CADZAND GROEDE NIEUWVLIET. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. SAS VAN GENT. ST. ANNA TER MUIDEN SLUIS STOPPELDIJK IJZENDIJKE Y0EIBAL Eduard Streltsov 12 jaar gevangenisstraf. Hem, de latere Koning I, die als medestrijder ngton. met het Engelse lis in aanraking was ge- maar in 1816 tenslotte voorkeur aan Leopold, an Saksen-Coburg, die onderscheiden in de naar Parijs. Prinses stierf vroeg en de po- Leopold werd daardoor anige, dat de Engelsen lidatuur stelden voor de lotseling ontstane Belgi- in. d werd, als oom van de oningin Victoria, een op telde raadsman, al gaf eenmaal aan het bewind hem menigmaal duide- rstaan, dat hij raadsman liet meer. d I heeft op voortreffe- ze er voor gezorgd, dat s een afzonderlijke staat regeerd werd. Een taak ijker, omdat deze zuide- ierlanden in de loop der achtereenvolgens onder Oostenrijks, Frans en toch altijd wat vreemde nds bewind waren ge ld II, zijn zoon, heeft rdheid gekregen als de van Stanley, de Afrika- gebruik maakte om de Congo te vestigen, praktisch privé-eigen- :er als Belgische kolonie. II had twee dochters, de Stephanie, getrouwd met van Oostenrijk, die zij dood van Mayerling ver- andere, Clementine, die Iers wensen te ontzien, zijn dood in 1909 trouw de pretendent van het naparte, Victor Napoleon, sel woonachtig. GEEN VROUWEN! ezien vrouwen in België opvolging in aanmer- kwamen, was Leopold's lbert, de aangewezen Ko- e zich een bijzondere n de geschiedenis heeft door zijn heldhaftig ■gen de Duitse inmenging Uit zijn huwelijk met de Prinses Elisabeth kwa de kinderen voort: Leo- getrouwd met de in Bel- erafgode Zweedse Prinses zijn broer Karei, die on- wd bleef, zijn zuster Ma- die met de Italiaanse orins Umberto trouwde en. weken Koningin van Italië eest. lold III heeft, tengevolge houding in Wereldoorlog schien ook om andere re- geen gemakkelijk Koning- gehad. Het is geëindigd aftreden en zijn zoon zijn is voortijdig aart het gekomen. Hij is nog al- jetrouwd, ook nadat bij de ke opening van de Expo te bal' der Prinsessen te verwachtingen van het el deed koesteren. Hij dat bal met Prinses Bea- ïaar als men in België over een mogelijk huwe- rdt de naam van Beatrix's zuster, Irene, het eerst ld. IN HET GROOTHERTOGDOM ng Willem I was de eerste nkelijke Groothertog van burg. Het had een om- meer dan dubbel zo groot tegenwoordig; als vesting Luxemburg wel eens het Itar van Europa's vasteland md. Dat alles is veranderd zolge van de overeenkomst, 186? Luxemburgs perma- onzijdigheid gaf en de ves- erken van de hoofdstad tot ag veroordeelde. Willem am niet veel in zijn Groot- dom, vermoedelijk, omdat op voortreffelijke wijze erteCTenwoordigd door zijn Hendrik, de Zeevaarder ;enaamd, de enige Prins uit Oranjehuis, die ais zee-offi- Nederlands-Indië bezocht. Langezien ook in Luxemburg manlijke opvolging gold, werd ningin Wilhelmina geen aothertogin, maar kwam de aarde neef van Willem II, van Nassau, op de troon, zoon Wilhelm liet slechts na en toen moest, wilde niet naar een vorst buiten huis Nassau zoeken, de hvet worden veranderd, leid, het vriendelijke vors- dat in 1908 de gast was Koningin-moeder Emma. een te grote schok door de bezetting in wereldoorlog dat zij haar regering na og wilde voortzetten. Haar zuster Charlotte, in 1896 was haar aangewezen ster. Sixtus van Bourbon een broer van de Oosten- Keizerin Zita, een oom. dus Otto van Habsburg, werd echtgenoot. Uit dit huwe- tamt een zoon Jan. ns Jan heeft vele zusters en ïgmaal heeft de Luxemburg- evolking met een der vorste- huwelijken meegeleefd. He' der Luxemburgse vorsten vorstenkinderen is en was ludig. Des winters in het hertogelijk paleis, midden hoofdstad Luxemburg, laar en zomer op het fraa 'en slot Berg. Een leven, ciat 'iets van het oude, directe :leven tussen vorstelijke fa- en bevolking doet zien en doen zien, dank zij de klei 'eving van dit overigens d°" natuur rijk gezegende groot- togdom. VAN DER MANDERË- adruk verboden.) Brits jacht gestrand. Het Engelse motorzeiljacht „Terminist", met zestien Engel se jongens aan boord, dat maan dagmorgen vroeg uit Vlissingen was vertrokken, is bij Cadzand op het strand gelopen. Uit Bres- kens voer de reddingboot „Presi dent Wierdsma" uit. die het jacht op sleeptouw nam en het om elf uur te Breskens binnenbracht. Tien van de opvarenden waren door de „Wierdsma" overgeno men, de zes anderen waren aan boord van de „Terminist" geble ven. Het jacht maakte veel wa ter. Uit Vlissingen voer een pomp- boot uit, die echter niet aan het werk hoefde. Naar het A.N.P. nader ver neemt, is de „Terminist" een motorzeilkotter met twee mas ten om elf uur op een strekdam bij de Zwarte Polder tussen Breskens en Cadzand gelopen. Om vijf uur maandagmorgen werd hulp gevraagd. De opva renden waren jongens tussen 12 en 16 jaar met enige volwassen leiders. In het gezelschap was één vrouw. De tien opvarenden, die aan boord van de „President Wierdsma" genomen zijn, zijn met de door de reddingboot mee genomen vlet overgebracht. De „Terminist" is naar een scheepswerf te Breskens ge bracht. Tijdens eb is het jacht gekapseisd en lag op bakboord zijde. De opvarenden, die maan dagmorgen in Engeland terug hadden moeten zijn, zijn nu met een andere reisgelegenheid teruggekeerd. De „Terminist" uit Plymouth is wel door pech achtervolgd. Zij maakt geregeld met Britse zeeverkenners van Engeland uit tochtjes naar de Zeeuwse stran- Er bevinden zich zes journa listen onder de 108 mensen, die als gevolg van de revolutie in Irak moeten terechtstaan. Tot de beklaagden behoren gewezen premiers, ministers en officie ren, alsmede correspondenten van Reuter en Associated Press. Men heeft nog niet meegedeeld waarvan de 108 worden beschul digd, noch wanneer het proces begint. WOENSDAG 13 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws, 8.18 Gram.; 8.50 Voor de jeugd; 9.05 Gym.; 9.15 Gram.; 9.35 Wa terstanden 9.40 Gram.10.00 Vakantie met een boek op zak; 14.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Gram.; 11.00 Causerie; 11.30 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.33 Voor het platteland; 12.38 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel en zang13.45 De vermetele ont dekkingsreizen naar het Noord pool- en het Zuidpoolgebied; 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd; 16.00 Volksliedjes en -dansen; 16.15 Voor de zieken; 17.00 Va- kantietips17.50 Emigratie praatje 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act.; 18.30 Lezing; 19.00 Voor de kinderen; 19.10Sabbath- dienst met gezang; 19.30 Voorde jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Tus sen de regels door; 20.15 Thea terorkest20.50 Hoorspel22.00 Gram.; 22.10 Marimba, geïllu streerde magazine; 22.50 Medi sche kroniek; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.50 Soc. nieuws in Es peranto. HILVERSUNM II7.00 Nws; 7.10 Gewijde muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Vernuft en tech niek; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Kamerorkest; 12.05 Lichte muz.12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Ma rinierskapel; 14.00 Gram.; 14.35 Kamerorkest15.30 Viool en pia no; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Gram.; 18.15 Spectrum van het Chr. organisatieleven; 18.30 Vrouwenkoor; 18.55 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.30 Bui tenlands overz.19.50 Gram. 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.30 Muz. luisterwedstrijd; 22.00 Causerie; 22.15 Vocaal kwartet en orgel; 22.45 Avondoverden- king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI): 12.00 Gram.; 1230 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13 00 Nieuws; 13.11 Gram.; 14.00 Opera- en balletmuziek; 15.00 Koorzang; 15.40 Symf. muziek; 16.15 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 en piano; 17.30 Gram.; ïlPn Boekbespr.18.00 Gram.; 18.30 voor de soldaten; 19.00 tVfiVws' 19,30 Wereldtentoon- rri^g;oo?,0 00 Hoorspel; 21.25 mS 2^Nieuws; 2215 Jazz" zèelièdon 'eUWS; 23,00 Voor TELEVISIEPROGRAMMA. 2ivvPtT;V': 17,00 V°or de jeugd, "nw r ■'Paard °P schOOt; 21.00 t 3 Luipaard op schoot; 21.00 ntermezzo; 21.15 Salzburger Festspiele 1958. tonï'' BEtL£' T,v-: 16.30 Wereld tentoonstelling; 17.00 Int. auto- wedstr. voor kinderen te Noord- wijk aan Zee; 19.30 Nws; 20.00 Filmprogr.20.15 Volksmuziek; 20.45 Interview; 21.15 Orkestcon cert te Salzburg; 22.20 Dans met de Doormes; 22.45 Nieuws den Ook nu bevond zich een vijf tiental jongens aan boord in leeftijd variërend van 12 tot 17 De „Terminist" is een kiel- jacht. De kapitein wenste niet dat het personeel van de jacht werf 'n tros om de mast zou leg gen om 't schip voor ovallen te behoeden. Het zou volgens hem zo'n vaart niet lopen. Doch om twee uur viel de „Terminist" langzaam op bakboordzijde. Bij het opkomen van het water zou men trachten het Engelse jacht recht te trekken en de schade zo spoedig mogelijk te herstellen doch drie dagen zullen hiermee minstens voorbij gaan. Aanrijding. Nabij de duinen in Cadzand vond een aanrijding plaats tus sen de bromfietser V. uit Aar denburg en een personenauto, die in de richting van het haven tje reed. Zij passeerden elkaar vlak bij een geparkeerde auto, waardoor een botsing onvermij delijk was. De bromfiets werd zeer zwaar beschadigd en ook de auto liep flinke materiële schade op. Concert. In samenwerking met de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer alhier, hield de muziekver eniging E.M.M. zaterdag j.l. een concert op de kiosk op het Prin ses Marijkeplein. In verband met de gunstige weer bestond voor dit concert van de zijde der bad gasten grote belangstelling. Na het concert werd er nog een lam pionoptocht voor kinderen ge houden. Strandfeest. In samenwerking met de plaat selijke V.V.V., de muziekvereni ging „Nut en Genoegen" en het Oranje-comité werd j.l. zondag een strandfeest georganiseerd. Door de zeer gunstige weers omstandigheden heerste er een dusdanige drukte op de weg bij het strand, dat de rijkspolitie een zware taak had om het ver keer te regelen om de vele auto's te parkeren. Voor dit strandfeest bestond zeer grote belangstelling zodat het niet aan deelnemers ontbrak, De diverse wedstrijden en spe len, welke onder leiding van het Oranje-comité stonden, waren zeer spannend. Bij de wedstrij den, kregen de eerste 3 winnaars een geldprijs en de overige deel nemers een waardebon als troostprijs. In de volgende volg orde werden de spelen gehou den: vlaggetjes-steken; blokjes- rapen; schatgraven; zaklopen; hardlopen met en zonder hin dernissen. Na dit strandfeest hield de muziekvereniging „Nut en Ge noegen" hierop aansluitend nog een" zeer geslaagde uitvoering nabij „De Schorre" van Nieuw- vliet, waarna deze druk bezoch te festifiteiten des avonds be sloten werden met een leuke uit voering van de Nieuwvlietse Boerenkapèl. Jongen viel van zijn fiets. De 9-jarige W. M. uit Arne- muiden is maandagmorgen, tij dens een fietstochtje, op de bin nendijk te Nieuw- en St. Joos- land van zijn fiets gevallen, om dat hij het stuur niet vasthield. Bewusteloos bleef hij liggen. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis te Middel burg vervoerd. Tijdens dit trans port is hij overleden. Koninklijke onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer A. E. S. Hamerlinck alhier, technisch di recteur van de suikerfabriek „Sas van Gent". Orgelconcert. In de Ned. Herv. kerk alhier werd een concert gegeven ten bate van het orgelfonds aldaar. Dit concert werd op uitstekende wijze verzorgd door mevr. C. A. SchijveAnthonisse (mezzo-sp- praan) en de heren P. H. Fey (hobo), S. Schijve (orgel, altblok fluit) en C. Schijve (orgel, so praan en blokfluit). Het concert bestond uit werken van Swee- linck, Telemann en J. S. Bach. Muzikale wandeling. De harmonie van het Belgische Geraardsbergen bracht in Sluis een onverwacht concert. Op weg naar huis werd in Sluis nog even aangelegd en een muzikale rond wandeling door de gemeente ge maakt. De begeleidende echtge- COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUVVSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 37,30. Per stuk: Bloemkool A II 31 ct, B II 15—27 ct, afw. 10—24 ct; Groene komkommers C 1516 ct; Witte komkommers 810 ct. Per bos: Peen 1015 ct; Kro ten 3V2 ct; Uien 26 ct. Per kg: Andijvie 716 ct; Stoksnijbonen 25—39 ct; Prinses- sebonen 25—37 ct; Slabonen 25 34 ct; Pronkbonen 18—24 ct; Kroten 5 ct; Rode kool 4V211 ct; Spitskool 57 ct; Savoye kool 719 ct; Waspeen 1011 ct; Prei 2935 ct; Rabarber 1419 et; Tomaten A 4251 ct; B 43- 54 ct, C 35—41 ct; Uien I 10—18 ct, II 4—6 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen I ƒ5,70—ƒ10, II ƒ4; Bintjes ƒ6— ƒ10; Eigenheimers I ƒ9.90ƒ10, II 5—6.90. FRUIT. Per 100 kg: Appelen: Yellow Transparant I ƒ31, K ƒ30—ƒ41, F 25, kroet 1415; Perzikrode Zomerappel I 30—46, II 21— 23, K ƒ28—ƒ34, F ƒ16—25, kroet 14. Peren: Précoce de Trevoux maat H 60 93,50, 50—60 58,30, 505o 33,50, II 3036, K ƒ35, F 17—31. Per kg. Pruimen: Ontario I ƒ0,90—ƒ1.04, grof ƒ0,75—ƒ0,90, F ƒ0,64; Washington I f 1,01 ƒ1,08, grof ƒ0,77—ƒ0,79, F ƒ0,70 ƒ0,80; Czar I ƒ0,70—ƒ0,79, II 0,560,69, grof 0,71, F 0,44 0,66. Druiven 1,701,75. Per doosje: Frambozen 44 ct; Bramen 4144 ct. noten van de actieve muzikanten lieten zich ook niet onbetuigd en dansend begeleidden zij de stoet. De muzikale attractie, waarop niemand had gerekend, duurde ruim een uur en dan te weten dat dit corps zich de gehele dag in smorende hitte reeds had be ijverd om ook andere gemeenten in onze provincie te laten genie ten van haar muzikale prestaties. Benoemd. Mej. E. van Kruijssen uit Kloosterzande, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Pauluspolder, is als zodanig be noemd aan de R.K. lagere school te Sluiskil. Vakexamen. Bij het te Arnhem gehouden examen slaagde onze dorpsge noot de heer G. va njole voor constructie-bankwerker. Auto van de dijk. Toen de heer J. V., in gezel schap van de heer C. de S. en twee hunner kinderen, op weg was om in de zee onder Nieuw- vliet te gaan vissen, geraakte de auto even buiten Nieuwvliet van de weg. Door het natte wegdek slipte de auto in de ter plaatse zijnde haarspeldbocht en reed van de dijk in een greppel. Op zichter DeS. botste met zijn hoofd door de voorruit en be kwam hierdoor diepe snijwonden aan zijn gelaat en brak zijn rech terpols. Het zoontje van de heer V. de 12-jarige Oswald, kreeg een diepe hoofdwonde. Beiden werden naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, en kon den na behandeling huiswaarts keren. De bestuurder kwam. met de schrik vrij, terwijl het zoon tje van de heer De S. enkele schrammen opliep. De auto werd aan de linkervoorkant erg be schadigd. DODELIJK ONGEVAL. De 32-jarige landbouwer E. G. M. Perik is zaterdagavond bij het opladen van rogge dodelijk verongelukt. De man bevond zich boven op een wagen, toen hij plotseling van de rogge werd geslingerd. Het bleek dat een mastboom die aan beide uiteinden was vastge bonden, los was geraakt. Daar door werkte de mastboom als een catapult. De landbouwer werd door een omhoogzwiepend eind van de mastboom getroffen en viel van de wagen. Hij werd levenloos opgenomen. Vermoe delijk heeft hij de nek gebroken. Hij was ongehuwd. Maandagmiddag ontvouwde het onlangs in het leven geroepen actiecomité Breskens voor de pers een aantal plannen, welke, in nauwe samenwerking met het directoraat voor de Middenstand van het ministerie van Economi sche Zaken, zijn ontwikkeld. Zondagavond omstreeks 9 uur hebben drie Amsterdamse agen ten bijgestaan door 7 leden van de brigade IJmuiden der konink lijke marechaussee zich de woe de van enkele honderden toe schouwers op de hals gehaald, toen zij in IJmuiden vier zich hevig verzettende Hongaren, die een week geleden met een Bra ziliaanse boot als verstekelingen ons land waren binnengekomen 1 weer aan boord van het schip terug moesten brengen. Het viertal was por auto naar IJmuiden gebracht en was met woorden niet te overtuigen. „Wij gaan onder geen voorwaarde te rug naar Brazilië", zo maakten zij duidelijk, „zie nu maar, dat jullie ons aan boord krijgt". De agenten besloten toen de Hongaren één voor één aan boord te brengen van de Alberto Dodero, het Braziliaanse schip, dat in IJmuiden voor vertrek ge reed lag en waarop zij ons land waren binnengekomen. Buiten de auto begon de eerste Hongaar zich door te slaan en te schoppen te verweren. Het samenge stroomde publiek was er daarna getuige van hoe de agenten en de leden van de brigade de tegen stribbelende man aan handen en voeten over de loopplank aan boord droegen. De tweede Hongaar vocht al even hard, de derde kon men iets gemakkelijker aan boord brengen en de vierde, die blijk baar in zag, dat verzet niet meer baatte, liet zich gewillig over de loopplank leiden. Intussen was een rel ontstaan, omdat sommige toeschouwers het publiek nam het unaniem voor de verliezende partij op - probeerden in te grijpen. „Ze hebben de Hongaren beestachtig geslagen en getrapt," verklaar den maandagochtend enkele Haarlemmers, die van het schouwspel getuige zijn geweest. Van de plaatsvervangende chef van de vreemdelingendienst ver nam het ANP, dat de Hongaren geheel volgens de ministeriële in structies, die voor verstekelingen van kracht zijn, aan boord moes ten worden gebracht van het schip, waarmee zij Nederland waren binnengekomen. Het uit leiden van ons land zonder pa pieren binnengekomen vreemde lingen is een onprettige taak, vooral in die gevallen, waar het vluchtelingen betreft. Maar met nadruk werd medegedeeld, dat de agenten ondanks het hevige verzet, dat er gepleegd is en on danks de pogingen van het pu bliek om in te grijpen, van geen De voorzitter van het actiecomi- té, de heer J. van Laarhoven, ontvouwde deze plannen. Hij be gon met de sympathieke mede deling, dat, ondanks dat door de verplaatsing der veerhaven Bres kens van haar levensader is be roofd, men toch algemeen ver heugd is, dat de grootste en mo dernste veerboot van Europa de dienst met Breskens onderhoudt. In een gesprek, dat de direc teur-generaal voor de Midden stand, de heer Groenevelt Meijer, met de leden van het actiecomité had, heeft hij de toezegging ge daan, dat men Breskens verder zal helpen, mits men in Breskens zelf met initiatieven komt en er ook wat voor over heeft om van Breskens een badplaats van eni ge betekenis te maken. Indien Breskens zelf wil, en hier vol ledig achterstaat, kan men op medewerking rekenen. Er moet, aldus de heer Van Laarhoven, haast achter al deze plannen gezet worden. De door de minister toegezegde boulevard had al klaar moeten zijn, terwijl het voor Bieskens toch wel erg teleurstellend is, dat het Rijk ai- leen maar voor het kunstduin zorgt en de gemeente voor de rest laat opdraaien. Het actiecomité wil echter gaar ne vlot werken en zal de gemeen te voorstellen een Stichting N. V. Zeebad Breskens in het leven te roepen, waarin particulieren aan delen kunnen nemen van b.v. 100. Deze Stichting zou tot doel moeten hebben alles ter hand te nemen wat samenhangt met de sti andexploitatie. Zo zou o.m. het strand schoongemaakt moe ten worden en nabij de nieuw aan te leggen boulevard een camping moeten komen, terwijl de westelijke havendam tot wan- delpier zou kunnen worden ge promoveerd. Vanaf deze wandelpier heeft men een aardig zicht op de uit gaande en binnenkomende vis sersschepen. Aan het eind van deze pier zou dan een speciaal visrestaurantje kunnen geplaatst worden. Heel bescheiden begon nen, kan dit misschien uitgroei en tot een specialiteit voor Bres kens. Het campingterrein moet, al dus de heer Van Laarhoven, ge zien worden als een bescheiden begin van een bungalowpark. Naast deze plannen voor de be vordering van het toerisme zal net actiecomité ook aandacht be steden aan het aanboren van ge heel nieuwe bronnen van inkom sten voor de middenstand, n.l. het aantrekken van nieuwe in dustrie, waarbij o.m. wordt ge dacht aan een kleine scheepswerf welke zich later zou kunnen ont wikkelen. Op de regering zou een beroep moeten wordert ge daan om voor Breskens en het achterland meer werkgelegenheid te verschaffen. De heer L. Korstanje, rijkscon sulent voor de Middenstand, licht te de plannen nader toe, waarbij hij te kennnen gaf, dat het mi nisterie van Economische Zaken bijzondere belangstelling voor Zeeland aan de dag legt. Werd er in het verleden grote aandacht besteed aan Ierseke en Veere, thans staat Breskens in de belangstelling, en is men bereid bepaalde acties en plannen te steunen. De heer- Korstanje bracht hulde aan het actiecomité, alsook aan de gemeenteraad van Breskens, welke B W. in overweging ga ven een welvaartstichting voor Breskens in het leven te roepen. Het actiecomité heeft aan de gemeenteraad voorgesteld een commissie ad hoe te benoemen, welke een welvaartsplan voor de gemeente moet voorbereiden. Hierin zouden zitting moeten hebben, enkele raadsleden, de Kon. Ned. Middenstandsbond en zien is, dat het wel zal lukken om naast Cadzand ook van Bres kens een badplaats van enige be tekenis te maken. Allereerst zal getracht worden bij het ministerie aan te dringen op het nemen van bijzondere maatregelen voor Breskens daar de slagader van haar inkomsten werd afgesnoerd. Men wil n.l. aantonen dat de verlegging der veerhaven niet maar een gewone wegomlegging is geweest, doch het opheffen van een haltestop in Breskens, waarop de middenstand zich had ingesteld. Ook de niet-Horecabe- d rij ven langs de Scheldekade zien reeds hun bron van inkomsten opdrogen. De heer Korstanje wees er op, dat in oktober, nadat de resulta ten van dit seizoen bekeken kun nen worden, een bespreking zal worden georganiseerd met de middenstanders, waar onderzocht zal worden of hier de zelfstan digheid der bedrijven niet in het gedrang komt, en er eventueel bijgesprongen zal moeten wor den door het bureau Sociaal Eco nomische Hulpverlening, woners der Scheldekade nog een Inmiddels dreigt voor de be- nieuwe ramp, n.l. de uitlopen van de boulevard,, een zeewerende muur zal langs de Scheldekade gebouwd worden, waardoor de cafébedrijven het aantrekkelijk uitzicht op de havenbedrijvigheid ook nog zal worden ontnomen. Tegen de aanbouw van deze zeewering zal ernstig geprotes teerd worden. De waterkering zal geen gevaar lopen, als de muur breder wordt gebouwd, waardoor de hotels het aantrekkelijk uit zicht behouden. Nadrukkelijk werd er op gewe zen, dat het scheppen van recrea tiemogelijkheden niet alleen maar aan Breskens, doch aan het gehele achterland ten goede zal komen, terwijl mede in het kader van het Deltaplan steeds gebrek zal zijn aan een rustige plaats om zijn vakantie door te brengen. Met nadruk werd er op gewe zen, dat als Breskens zelf niet bij de pakken neer blijft zitten en. met plannen komt, welke voor verwezenlijking vatbaar zijn, ook de overheid bereid zal zijn met medewerking van de interdepar tementale commissie mee te hel pen Breskens aan nieuwe in komsten-bronnen te helpen. enkel wapen gebruik heeft ge maakt, dus niet van de gummi- de Winkeliersvereniging, alsmede stok en niet van de revolver, enkele leden van het actiecomité Noodgedwongen hebben zij de zich zo hevig verzettende verste kelingen krachtig aan moeten grijpen, daar het onmogelijk was Het is de bedoeling dat reeds deze winter overal reclame wordt gemaakt voor Breskens als bad plaats. Men heeft goede hoop, te- hen met zachte hand aan boord meer daar er reeds een begin van te brengen. ontwikkeling als badplaats te VECHTPARTIJ TUSSEN AMBONNEZEN EN HONGAREN. In het centrum van Apeldoorn is zondagavond omstreeks negen uur een vechtpartij ontstaan tus sen een groepje Ambonnezen en een groepje Hongaren. De politie stelt naar de juiste toedracht nog een onderzoek in, maar vermoedelijk was een vrouw aanleiding tot de twist. Beide partijen hanteerden mes sen bij de vechtpartij waardoor enige vechtersbazen flinke steek wonden opliepen. Vier van hen moesten in het ziekenhuis wor den behandeld en één van de vier moest zelfs ter verpleging wor den opgenomen. In afwachting van het onderzoek heeft de poli tie de overige deelnemers aan de twist in het bureau opgesloten. BOERDERIJBRAND TE BERLICUM. Zondagnacht om half twee is door blikseminslag brand uitge broken in een kapitale boerderij te Berlicum, gelegen in de Wer- resteeg en bewoond door twee gezinnen n.l de familie Van Lok ven en hun zoon, die pas inge- trouwd was. Daar het dak uit stro bestond en bovendien erg droog was, was het spoedig één vlammenzee. Honderden meters vei' vlogen de vonken. De bewoners konden in allerijl de brandende woning ver- laten. De brandweer uit Berlicum en die uit Hertcgenbosch waren spoedig ter plaatse. Het woon huis was niet te behouden en ging geheel verloren. De huis houdelijke inboedel alsmede de landbouwinventaris, bevattende hooi en stro, landbouwwerktui gen enz. gingen verloren. DE REL OP HET REMBRANDTSPLEIN. De officier van Justitie te Am sterdam, mr. J. F. Hartsuiker, heelt bij de rechter-commissaris ren voi dering ingediend tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek tegen de 36-jarige Til. van der V. uit de hoofdstad, die dinsdagavond 29 juli j.l. een rel had veroorzaakt in het caba ret ,,'t Uiltje" van Kees Manders aan het Rembrandtsplein. De ca baretier sloeg toen met enkele slagen zijn lastige klant knock out en waarschuwde de politie. Later heelt de heer Manders bij de officier van Justitie tegen Van der V. een aanklacht wegens huisvredebreuk, belediging en mishandeling ingediend. De vordering, die de officier nu ingediend heeli, omvat: mishan deling en locaal vredebreuk. Na afsluiting van het gerechtelijk vooronderzoek zal de officier be slissen of tot vervolging zal worden overgegaan. JOYRIJDENDE MILITAIR TE WATER. Een dienstplichtig soldaat, A. H. D., 19 jaar, uit Naarden, maakt zich dit weekeinde na af loop van een feestje onrechtma tig eigenaar van een in Naarden geparkeerd staande auto, eigen dom van een Huizer ingezetene, de heer C. de V. De militair gebruikte de wa gen om enkele meisjes, gasten op een feestje, naar huis te brengen. Op de terugweg vloog hij op de Valsekampweg, onder Hilversum, uit een bocht. De wagen sloeg een paar maal over zijn kant en schoot toen het water van het zogenaamde Luie- gat in, dat naast de Valsekamp weg ligt. Door een ducdalf werd de auto in zijn val geremd. De joyrijdende militair wist op het goede moment uit de wa gen te komen en zette liftend zijn tocht naar huis voort. Voor bijgangers ontdekten later de wagen, die enigszins uit het water stak en reeds door zijn eigenaar als vermist was opge geven. De politie achterhaalde de jongeman, die aan de mare chaussee in Bussum werd over gegeven BRAND BEGON IN PRULLEMAND. Zaterdagmiddag is brand ont dekt in de agenturenzaak van de heer G. J. G. Nijenhuis, welke is gevestigd op een verdieping van de N.V. Broodbakkerij „De Concurrent" aan de Wilhelmi- nastraat 42 te Enschedé. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een stuk kar- I ton, dat vlam had gevat, en dat toen men meende het vuurtje gedoofd te hebben, in eeh prul- leniand was gestopt; daar op nieuw is gaan branden. Het vuur werd na werktijd ontdekt. Een gedeelte van het agenturenbedrijf is uitgebrand en aan de voorraad knopen, rits sluitingen en andere artikelen is aanzienlijke schade aangericht. De totale schade wordt geschat op circa een ton. t A VERDRONKEN. De 22-jarige F. Koernap uit Dubbeldam is zondagmiddag bij het zwemmen in het wantij ver dronken. Hij was gehuwd en vader van een kind. 28. „Oh, ik ken jul lie", mompelt Hrap, ais hij zijn bezoekers even goed opgenomen heeft. Hij maakt een veelzeggend gebaar met zijn bijl. „Verdwijn!" „Komaan, Hrap. waarom zo vijandig?" glimlacht Eric, ter wijl hij bedaart op de zonderling toestapt. „Je hebt van ons niets te vrezen. We hadden gehoopt hier de nacht door te kunnen bren gen „Verdwijn" herhaalt Hrap onbewogen. De Noorman haalt de schouders op. „Zoals je wilt Hrap. Niemand kan je dwingen mensen binnen te latenMaar misschien kun je ons dan met wat anders helpen..." Oude Hrap loert bedachtzaam van de een naar de ander en perst zijn lippen op elkaar. „Mijn zoon, de prins van Noor wegen, is verdwenen", vervolgt Eric. „Wij vermoedden dat hij hierheen gegaan was, maar ik zie zijn paard niet. We zullen ons dus wel vergissen?!" Hrap zwijgt even, waarschijn lijk om te bedenken of hij er kwaad mee kan op deze vraag te antwoorden. Dan schudt hij stroef het hoofd. „Ik heb niemand gezien die zich prins noemt. Allemaal smoesjes, om iets over Ingrid aan de weet Ie komen." Hij zwijgt opeens en kijkt Eric onderzoekend aan „Maak je je ongerust, vreem deling? Hmik heb je zoon hier niet gezien, dat kunt ge van me gelovenmaar ik zal naar hem uitkijkenhm De oude kluizenaar kijkt slape riger dan ooit. „M'n hond is een kwaaie," mompelt hij, ,,'t gaat mij aan m'n hart om hem los te laten, maar dat zal ik toch beslist doen, als jullie nu niet binnen vijf tellen verdwenen zijn." SCHIETING TE SLUISKIL. Zondag j.l. hield de handboog mij. „De Herleving" te Sluiskil haar vastgestelde schieting. Hoe wel er in de naaste omgeving veel schietingen waren georgani seerd was de deelname goed te noemen, dank zij vooral het bij zonder mooie zomerse weer. In totaal namen 48 schutters aan de wedstrijd deel. E>e uitslag luidde als volgt: HoogvogelB. C. Baert te Koe wacht; zij vogels: B. C. Baert, vnd. en J. Bruggeman te West- dorpe; kallen: P. Talboom te Zuiddorpe, andere verloot (Alg. Goethals uit de Zandstraat). Het hoger beroep dat Eduard! Streltsov, tot voor kort één der grootste sterren der Russische nationale voetbalploeg, tegen de uitspraak van het districts-ge- rechtshof van Moskou heeft aan getekend, is maandag door het hoger gerechtshof verworpen. Dit betekent, dat Streltsov 12 jaar gevangenisstraf zal moeten uitzitten voor straatroof en straatschenderij. VEEMARKT ROTTERDAM. 11 augustus. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 1759 dieren, zijnde 1088 vette koeien en 671 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van ƒ2,50ƒ3,20; varkens 1,831,87, alles per kilogram. De aanvoer van vette koeien was korter, de handel goed, de prijzen waren goed prijshoudend, prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets meer, handel vlug, prijzen wat hoger, enige prima exemplaren boven notering.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3