Praktijkonderwijs in landbouwmechanisatie in Zeeland Vorsten van de Benelux RECHTSZAKEN VenhaAt toffees De geluidsmuur BEURSO VERZICHT AGENDA TEKEN VAN DE SOLIDARITEIT Reeds jaren bestaat tengevolge van de steeds voortschrijdende mechanisatie van de Nederland se landbouw behoefte aan prac tised onderwijs voor de werkers in de landbouw. Het gaat hier om praktische scholing in het ge bruik van en de omgang met trekkers en landbouwwerktui gen op het veld benevens prac- lische scholing t.a.v. rationele arbeidsmethoden tev. arbeids economie). Jaren leefde in West Zeeuws- Vlaanderen al het initiatief om te komen tot oprichting van een school, waar practisch onderwijs als boven vermeld zou kunnen worden gegeven. Het ontstaan vair dit initiatief in W. Zeeuws- Vlaanderen is logisch, daar dit gebied tot de zwaarst gemecha niseerde streken van geheel Ne derland behoort, zo niet het zwaarst gemechaniseerde is. West Z.-Vlaanderen is een vooruitstrevend landbouwgebied, waar al meerdere waardevolle initiatieven zijn ontstaan. Met recht kan worden gezegd, dat W. Zeeuws-Vlaanderen rijp is voor het bezit van een dergelijke praktijkvorm van landbouwon derwijs, naast natuurlijk het be staande algemeen vormende landbouwonderwijs (l.l.s., m.l.s.). Het is dan ook zeer verheugend dat, nadat de directeur van het "Landbouwonderwijs hiertoe enige tijd geleden zijn toestemming ver leende, praktijkonderwijs in ine- chanisaie en arbeidsmethoden in Z.-Vlaanderen tot stand is ge komen onder auspiciën van de R. M. L. S. te Schoondijke. De z.g. Werktuigencommissie voor W. Zeeuws-Vlaanderen, (be staande uit vertegenwoordigers der drie boerenorganisaties en der drie landarbeidersorganisa ties, met als adviseur de Rijks- landbouwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen), die al zeer veel t.b.v. de mechanisatie in het Zuid-Wes ten heeft gedaan, heeft bij de voorbereidingen hiertoe een werkzaam aandeel gehad. Door de directeur van het Landbouw onderwijs is dan ook aan de com missie verzocht te willen optre den ais commissie van advies in zake het genoemde praktijkon derwijs. Deze commissie heeft graag aan dit verzoek voldaan en verricht in dezen ook thans waar devol werk. Hoewel het gewenste onder' wijs dus onder leiding van de Di recteur van de R. M. L. S. te Schoondijke zal worden gegeven, is het bedoeld voor tenminste ge heel Zeeland (ev. het Zuid-Wes telijk zeekleigebied). De over eenkomsten in grondsoort, be- drijfstype enz. in dit gebied zijn van dien aard dat 1 school deze gehele streek volkomen doelma tig van dienst kan zijn. Hiermede heeft onze provincie een mogelijkheid gekregen die voor het gehele Zeeuwse platte land van grote betekenis kan worden. Met nadruk zij er op gewezen dat het hier gaat om scholing en niet om beproeving of demon stratie van machines en arbeids methoden. De omstandigheden voor het geven van dit onderwijs in Schoondijke zijn zeer gunstig, mede dank zij de welwillende en gewaardeerde medewerking van net Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Provinciaal bestuur en het ge meentebestuur van Schoondijke. Ten eerste is aan de R. M. L. S. aldaar een groot en goed geoutil leerd lokaal in aanbouw voor het mechanisatieonderwijs. Hoewel dit lokaal in de eerste plaats voor de leerlingen van de R. M. L. S. bestemd is, zullen de cursisten van het praktijkonderwijs er ook van kunnen profiteren. Ten tweede is de beschikking verkregen over plm. 5 ha grond, die achter en tegen het terrein van de R. M. L. S. is gelegen. Een gedeelte van deze grond kan worden ingezaaid, een ander ge deelte blijft braak liggen. Dit perceel is bestemd voor het leren lijden en gebruiken van de diver se machines door de cursisten. Ten derde kan, dank zij de zeer welwillende medewerking van vele zijden permanent worden beschikt over een uitgebreide inventaris van trekkers en land bouwwerktuigen. Er zal voldoen de materiaal zijn, zodat de leer lingen zelf regelmatig met de machines kunnen rijden (hetgeen juist voor dit onderwijs een voorwaarde is). Een goede berg plaats voor de grote inventaris zal worden ingericht. Ten vierde is in de persoon van de leraar voor mechanisatie aan de R. M. L. S. de leerkracht aan wezig om met dit onderwijs een begin te kunnen maken. Het ligt in de bedoeling om dit praktijkonderwijs te geven in de vorm van cursussen van kortere of langere duur, afhankelijk van de te behandelen onderwerpen. De cursussen staan open voor ieder die er aan wenst deel te nemen. Een vooropleiding wordt niet vereist. Zo zal het dus mo gelijk zijn cursussen te organi seren voor boeren, landarbeiders, loonwerkers, landbouwjongeren e.d. Zoals reeds gezegd gaat het om de practische kant van het werk en zal een groot deel van de les sen op het veld moeten plaats vinden. De cursisten zullen dan zelf onder leiding met de machi nes moeten werken. Voor groepen cursisten van buiten Z.-Vlaanderen zal natuur lijk een logeer- en ontspannings gelegenheid aanwezig moeten zijn. Hieraan wordt hard ge werkt en er bestaat de gerecht vaardigde verwachting dat ook dit spoedig voor elkaar zal zijn, zodat een groot gebied van het onderwijs zal kunnen gaan pro fiteren. Alvorens het praktijkonderwijs op volle kracht draait, is van zelfsprekend een aanlooptijd ver eist. In oktober a.s. zal met de eerste cursussen worden begon nen. Verwacht mag worden dat, ten gevolge van de ontwikkeling op het terrein van de mechanisatie en arbeidsmethoden, grote be langstelling voor praktijkonder wijs zal bestaan. Gaarne zal men in Z.-Vlaanderen alles in het werk stellen om de cursisten die naar Schoondijke komen zoveel mogelijk bij te brengen en hen een leerzame en aangename tijd aldaar te bezorgen. DINSDAG 12 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De moeder in elke vrouw". Zuidersportpark, 7 u.: Druk kerij v. d. Sande-Tern. Scheeps- bouwmlj. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Bei dir was en immer so schön". WOENSDAG 13 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Thea ter, 8 uur: „De moeder in elke vrouw". SAS VAN GENTOlympia- Theater, 8 uur: ,,Ik was een rebel". ONGELUK IN SPEELTUIN. Een ongeluk in een speeltuin aan de Bessemoerstraat te Gro ningen heeft het leven gekost aan een 10-jarige jongen, Sijtse Schepel uit de Radijsstraat te Groningen. Het kind viel zater dag bij het schommelen uit de bootschommel, bleef op de grond liggen en kreeg de terugzwaaien- de schommel tegen het hoofd. Ernstig gewond werd het kind overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. Daar is de jongen zondag aan de verwon dingen bezweken. De drie Benelux-landen zijn, gelijk ook met de drie Scandinavi sche staten het geval is, constitutionele monarchieën. Kan men in deze beide gevallen zeggen, dat de regeringsvorm geen toeval is en pleit voor de solidariteit, die zulke monarchieën geven? Nederland en Eelgië zijn als noordelijke en zuidelijke Nederlan den vijftien jaren onder het gezag van dezelfde Koning, onze Wil lem I, geweest. Twee andere, d.w.z. Nederland en Luxemburg, zijn tengevolge van de besluiten van het Congres van Wenen eeuw onder een persoonlijke unie verenigd geworden en moesten alleen uiteengaan met het oog op de grondwettelijke bepalingen van Luxemburg. Nederland en Luxemburg stammen uit dezelfde illus tere en oeroude familie der Nassau's; de derde, België, verkreeg een Koning afkomstig uit het kleine Duitse vorstendom Saksen- Coburg-Gotha, dat in de 19e eeuw naar zovele landen vorsten en waarlijk niet van de slechtsten „geëxporteerd" heeft. De Nederlandse Koningen wa ren, met uitzondering van Wil lem II, gehuwd met Duitse echt genoten. In België was er meer verscheidenheid; de achtereen volgende Koninginnen waren af komstig uit Frankrijk, Oosten rijk, Duitsland en Zweden. Groot hertog Adolf van Luxemburg, die Willem III opvolgde, was achtereenvolgens met een Duit se en een Russische vrouw ge huwd, zijn zoon Wilhelm met een Portugese. Zijn oudste dochter INTERNATIONALS VAST IN STILLE MARKT. Twee factoren hebben de beurs van maandagmiddag beheerst. Op de eerste plaats heeft Wall- street zich vrijdag weer bijzon der goed gehouden en vervol gens werd de beurs niet veront rust door ongunstige politieke berichten. Dit leidde tot een vaste stemming voor de interna tionale fondsen, welke tenden tie echter niet door de andere sectoren van de markt werd overgenomen. Een gebrek aan belangstelling belemmerde een voortzetting van de vaste ten- Britse persstemmen. De Britse pers heeft maandag het verslag van de wetenschappe lijke V. N.-commissie voor de uit werking van atoomstraling aan gegrepen om weer eens aan te dringen op afschaffing van kern proeven. De Times ziet ondanks het „voortdurende spelen van de mensheid met vuur" nog een lichtpuntje in de Geneefse des kundigenconferentie. De Man chester Guardian vindt het on voldoende om alleen te zeggen dat Chroesjtsjef geen inspectie wenst. Men moet hem uitdagen dit in het openbaar te verklaren, aldus dit blad, dat voorts het ge vaar groot acht dat binnenkort ook andere landen atoomproeven willen nemen. De Manchester Guardian meent dat de weg naar «en overeenkomst gemakkelijker begaanbaar zou worden indien Amerika „bereid was zijn trots tegenover China te laten varen". Schrijvend over de tocht van de Nautilus merkt de Daily Mail op, dat het nooit lang zal duren of ook de Russen zullen tot een dergelijke tocht in staat zijn, waarmee de noordelijke flank van Amerika zeer trefbaar zal zijn geworden. De Sunday Times noemde de reis van de Nautilus zondag de belangrijk ste gebeurtenis van de eeuw voor de scheepvaart. Chileens protest. Chili heeft bij de Argentijnse regering krachtig tegen de ver nieling van een vuurtoren op een Zuid-Chileens eilandje geprotes teerd, voor welke daad de be manning van 'n Argentijnse tor- pedobootjager verantwoordelijk zou zijn. Deze had zaterdag het bouwwerk eerst beschoten en was vervolgens op het eiland ge land om de toren te vernielen. In de protestnota wijst Chili er op dat het incident zich in een gebied voordeed, waar de Chi leense souvereiniteit nooit eerder was betwist. dentie. Ook in de hoeken van de internationale fondsen nam de handel geen grote afmetingen aan. Zelfs de Philipshoek, waar de vorige week naar verhouding bijzonder omvangrijke omzetten werden bereikt, bleef verstoken van een levendige handel, te meer daar buitenlandse aanko pen vrijwel uitbleven. Toch kon Philips zich de gehele middag boven de driemaal parikoers handhaven en op 302V2 was sprake van een winst van circa 2 '/a punt. Unilever trok aan tot 373 Vü, hetgeen op een koersver- betering van drie punten neer kwam. A.K.U. miste maandag middag een verdere stimulans. Vrijdag j.l. was het rayonfonds nog vast op het dividend van Internationale Viscose Compag nie en de koersontwikkeling van American Enka in Amerika, doch maandag zweefde A.K.U. tegen de hoogste koers van vrij dag aan. Koninklijke Olie trok weinig belangstelling. Van bin nenlandse zijde was er weinig te doen en op een koers van 173,70 achtte ook de arbitrage te weinig marge aanwezig om tot een behoorlijke affaire te komen. De scheepvaartaandelen wa ren merendeels prijshoudend. K.N.S.M. en K.P.M. kwamen wat beter voor de dag. K.L.M. was ongeveer een gulden hoger. Bij de cultuurwaarden kon weinig verandering worden waargeno men. Amsterdam Rubber was nauwelijks prijshoudend, H.V.A. en Senembah waren vrijwel on veranderd. De locale markt was kalm Voor Unie van ijsfabrieken werd geen notering opgemaakt in ver band met een bod op de aande len. Kaiser Frazer was op de mededelingen, verstrekt in de algemene vergadering j.l. vrij dag, vast. De beleggingsmarkt was prijs houdend. De staatsleningen ga ven geen noemenswaardige wij zigingen te zien. De leningen van de Bank voor Nederlandse gemeenten waren vrijwel onver anderd, ook de reeds verhandel de 4% pet. obligaties. Prolongatie 312. BEURSINDICES. 7/8 8/8 U/8 Int. Concerns 289.91 291.94 294.31 DRIE MAANDEN EN ONTZETTING UIT HET AMBT GEËIST TEGEN NOTARIS. De officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg-, mr. G. B. J. van de Dussen, heeft maandagmorgen een gevangenisstraf van drie maanden en ontzetting uit het ambt gevraagd tegen de notaris L. V. uit Vlissingen, die terecht stond verdacht van valsheid in geschrifte, subsidiair verduiste ring. De notaris bevindt zich niet in hechtenis. „Een bijzonder trieste en on aangename' zaak, want notaris V. was tot dusver een geacht en alom bekend man, die zitting had in tal van verenigingen, or ganisaties en het openbare leven", aldus de officier. Spreker vond het primair ten laste geleg de bewezen. In 1946 werd notaris V. met de uitoefening van het ambt te Vlis singen belast, doch reeds in 1949 kwamen er moeilijkheden en werd hij, mede als gevolg van hoge privé-uitgaven, onder toe zicht gesteld van de Kamer van Toezicht op de notarissen. De of ficier merkte in zijn requisitoir o.m. op, dat de notaris zijn uit gaven alleminst beperkte en in de afgelopen jaren de Kamer van Toezicht doelbewust zand in de ogen strooien, zodat hij door on juiste boekingen, die de officier kenmerkte als valsheid in ge schrifte, zijn vermogenspositie verbeterde. Op de laatste peilda tum, september 1957, bedroeg het negatief vermogen van de notaris 72-000. Het primair ten laste gelegde, de valsheid in geschrifte, had be trekking op 1953, toen de notaris een privé-uitgave had van totaal ƒ27.000,—. In zijn kantoorkas boek was slechts een bedrag van 9000,— verantwoord en om de Kamer van Toezicht om de tuin te leiden wat zijn uitgaven en financiële positie betrof, boekte de notaris een bedrag van ruim 18.000,— af op een onder zijn berusting zijnde boedelscheiding als uitbetaald. De notaris verklaarde, dat hij nimmer de bedoeling had men sen te benadelen. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat een cliënt benadeeld of hem iets niemand benadeeld is. Het subsi diair ten laste gelegde had be trekking op de opname van een tegoed van 4086,97 van een on der zijn berusting zijnd spaar bankboekje en dit bedrag had hij volledig in zijn privé-kas gestort. tDe manipulaties kwamen aan het licht tijdens een onderzoek door de belastingsdienst, waarna de officier van justitie een ver dergaand onderzoek vorderde. De heer G. W. Jansen uit Bre da, accountant bij de Rijksac- countantdienst verklaarde bij zijn verhoor als getuige-deskun- dige, dat hij slechts een beperkt onderzoek had kunnen instellen, voornamelijk gericht op het ver mogenverloop van de notaris en de liquiditeit. De boekhouding is, niet be trouwbaar gebleken, niet alle in komsten. en uitgaven zijn geboext en de privé-uitgaven zijn slechts gedeeltelijk genoteerd. De notaris heeft gelden van cliënten uitge leend, terwijl zijn vermogen fei telijk nihil was. Alles liep door elkaar, en. er was praktisch geen touw aan vast te knopen. De notaris weet dit alles aan nonchalance, doch de officier van justitie was van mening, dat de notaris steeds gedacht heeft „mij kan niets gebeuren" en een zeer lichtvaardig optimisme heeft getoond. Merkwaardig noemde de officier ook de kwes tie van de auto van de notaris, want in 1923, toen de Kamer van Toezicht reeds sterke druk op de notaris uitoefende, schreef hij aan deze Kamer op 9 november 1953 dat hij zijn auto zou afschaf fen omdat deze voor zijn ambt niet rendabel was, doch ruim een maand later op 14 december 1953 kocht hij een andere auto voor 7300,en in 1956 zelfs een tweede. Wanneer de notaris gewild had zouden deze moeilijk heden niet zijn ontstaan, want hij werd van alle kanten gewaar schuwd en van alle kanten heelt men hem steeds de helpende hand aangeboden. De verdediger, mr. F. Adriaen- sen, bestreed de verduistering ten stelligste doch gaf toe dat het primair ten laste gelegde zeer ernstig is. Men moet één ding niet vergeten, zo zeide hij ojn. i n.l, de notaris was een ver trouwensman van het publiek en de cliënt en hij heeft nimmer onthouden. Misschien is hem slechts aan te merken, dat hij boedelscheidingen te lang onder zich heeft gehouden, doch dit is te wijten aan personeelstekort, aldus de verdediger. Hij merkte vervolgens op. dat de notaris zijn aambt is begonen met een vrij groot negatief vermogen door het overnemen van het kan toor, waarop verscheidene tekor ten rustten en dat van het tekort van september 1957 reeds vele duizenden guldens is ingelopen. Hij vroeg de uiterste clementie en achtte de verduistering niet bewezen. Uitspraak donderdag 21 augus tus. Verklaring' van minister Fawzi. „De politiek van de landen in het Midden-Oosten moet door hen zelf worden» bepaald. Iedere andere voor het Midden-Oosten vastgestelde politiek kan slechts vals en verwerpelijk zijn", aldus heeft de minister van Buiten landse Zaken van de Verenigde Arabische Republiek, Fawzi, gis teren vóór zijn vertrek naar New York, waar hij de speciale zit ting der algemene vergadering der Ver. Naties zal bijwonen, verklaard. Waarnemers feiden uit de ver klaring af, dat cte V.A.R. zich zal verzetten tegen het plan van secretaris-generaal Hammars- kjoeld ter oplossing van de vraagstukken in het Midden- Oosten. Adelheid ging, onmiddellijk na het einde van wereldoorlog I, in een klooster; haar jongere zus ter Charlotte, die haar opvolgde en nog aan de regering is, trouw de een Prins uit het huis van Bourbon Parma. Alle drie deze vostenhuizen hebben vele en aanzienlijke verbindingende beide Nassause takken echter zonder twijfel de oudste. DE SOUVEREINEN Willem I was de eerste Neder landse Koning, als men ten min ste geen rexening houdt met de tegen de wil van ons volk opge drongen Koning Lodewijk Napo leon, die het overigens niet slecht met ons voor had. De voorvade ren van Willem I waren stad houders. Er was sprake van, dat Willem de Zwijger de oude gra felijke bevoegdheden van de ver schillende noordelijke gewesten zou krijgen, maar toen alles in kannen en kruiken was, trof hem het dodelijk schot van Balthasar Gerards. De stadhouders uit het noorden, stammende van zijn broeder Jan de Oude, vormden een neventak, totdat in 1747 alle gewesten zich onder één stad houder verenigden. Dat was on der Willem IV en daarna onder Willem. V. Willem T was aanvankelijk souvereine vorst. Hem volgde zijn zoon Willem II op, met de zuster van Keizer Alexander van Rusland getrouwd. Willem III was dus een zoon van deze Anna Paulowna en: toonde duidelijk Russische karaktertrekken. Hij huwde met de buitengewoon in telligente Prinses Sofie van Wurtemberg en haar vorstenhuis was nauw verwant met de Bona- partes en met Napoleon III. Door de dood van Prins Alex ander werd de vierjarige Wilhel- mina tot Koningin voorbestemd. Prinses Juliana werd als Kroon prinses geboren; hetzelfde gold, zij het sléchts indirect, van Prin ses Beatrix. Beiden hadden een vader1 van Duitse afkomst, die ieder op verschillende wijze, per soonlijke sympathieën hadden in ons volk. LIEVER LEOPOLD DAN WILLEM Prinses Charlotte, de dochter van George IV van Engeland, werd enige tijd aangezien voor de toekomstige bruid van onze (Advertentie) Maak er een feest tian mets. 22 CL per tQO gr. Koroeti Slct. elffT.SB Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 71) Nadruk verboden. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 148.37 148.40 148.70 134.00 134.65 135.50 123.86 123.86 123.37 86.42 86.69 87.06 203.73 204.78 206.04 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 172.00—173.50 Unilever: 372 Philips: 302 V2301 Va (ƒ173.65) (373V2) (302%) Ik mompelde iets van een be dankje en sprong weer in de wagen. Het was ongeveer een kwartier rijden naar Susan's flat. Laat haar daar zijn, bad ik in stilte, laat haar in 's hemels naam daar zijn. Susan deed open. Ze schrok toen ze me zag. „Dave, hoe kom jij hier? Is er iets ernstigs gebeurd?" „Is Jess hier, Susan?" vroeg ik gejaagd. „Ja, waarom... o God er is iets met Philip gebeurd!" Ze werd lijkbleek. „Nee, asjeblieft Susan, er is niets met Philip gebeurd. Met niemand. Je komt alles we] te weten, maar roep nu eerst Jess." Ze antwoordde niet meer, schud de alleen niet-begrijpend het hoofd. Ik liep achter haar aan naar de zitkamer waar zij het licht opdraaide. „Wacht maar even, dan zal ik Jess roepen." „Zeg haar dat ik niet voor niets bijna zeven uur gereden heb om haar hier te komen op zoeken", riep ik Susan nog na. Enkele minuten was het stil. Toen hoorde ik gedempt de stem men van de twee vrouwen. Ik bladerde nerveus in een tijd schrift zonder er iets in te zien. Ik móest haar spreken, al zou ik me met geweld toegang moe ten verschaffen tot haar kamer. Een ogenblik later was zij er. Het dieprode haar ging los over haar zwarte kimono. Haar ge zicht, wasbleek en zonder enige opmaak, was moe; alle kracht was er uit verdwenen. De kleur loze samengeknepen lippen spra ken slechts van afweer. Hard en koud waren de roodomrande ogen. „Zo", zei ze vijandig, heeft Philip zich nogal geamuseerd." „Nee", zei ik kort. ..Ik heb hem nog niets verteld. Hij weet niet eens dat ik hier ben. „Wat kom je doen? Het heeft geen zin meer hier te komen." ,,lk kom je halen. Je gaat het hem zelf vertellen, je gaat hem persoonlijk zeggen wat je mij een paar uur geleden hebt ge zegd' „Ik denk er niet aan. Is dat alles waarvoor je gekomen bent?" „Bijna ailes. Ik kom je ook verteilen dat je je vergist." Er kwam een spottende trek om haar mond. Ons gesprek was koel en beheerst geweest, als van twee vreemden die enkele woorden wisselen over een on belangrijke zaak. Maar nu kon ik mij niet langer bedwingen. „Er is niets dat tussen jou en Philip staat, Jess. Niets dan al leen jullie angst om je te geven zoals je werkelijk bent. Jullie hebt jezelf zo goed gecamou fleerd dat je vreemden gewor den bent voor elkaar. Jij verwijt Philip dat hij nooit je gevoelens ontzien heeft, maar hoe zou hij ook? De Jess die hij kende was niet de werkelijke Jess; de Jess die Philip kende was een harde, grillige vrouw die geen belangstelling had voor zijn moeilijkheden en die een deel van haar hart voor zichzelf wil de houden. Zo kende Philip je en zo kenden wij je allemaal." „Het is niet waar dat ik geen belangstelling had voor zijn moeilijkheden", protesteerde ze zwak. „Dat is wel waar, maar je ken de die moeilijkheden niet. Want omdat je ten koste van alles de zoigeloze, briliante jonge vrouw wilde zijn, dwong je Philip te doen wat ze zelf deed. Ook hij ging zijn gevoelens verbergen. In plaats van je te vertellen hoe oang hij soms was, ging hij de onbezorgde held spelen. Hij paste zijn rol bij de jouwe aan. Maar liet heeft hem misschien nog meer moeite gekost dan jou. Hij werd doodmoe van 't eeuwig op zijn tenen moeten staan, zoals hij het eens tegenover mij uit- di ukte. Maar de houding die Hij zich gaf, was volgens hem de r.ige die hem in jouw ogen ac ceptabel kon maken, waarmee hij de onbekende Jess zou kunnen veroveren. Want dat er een Jess was, die hij nog niet kende, daar van was hij overtuigd. En op dit punt was hij nog verder dan jij. Je weet dat hij over een paar uur met de „Prometheus" zal vliegen. Hij is je dat komen ver tellen omdat het veel voor hem betekent, heel veel. Ik weet niet precies in hoeverre hij zeker is van zijn zaak, maar hij heeft in ieder geval het voorbeeld van Tony voor ogen. Eigenlijk maak ik misbruik van zijn vertrouwen als ik je dit allemaal vertel, maar het is misschien de enige moge lijkheid om je de zaak duidelijk te maken. Hij kwam het je ver tellen om steun bij je te vinden, steun en zelfvertrouwen. En om dat hij je nog een keer gespro ken wilde hebben, voor die snel heidsproef plaats vond. Maar je hebt hem niet begrepen. Als hij straks in de „Prometheus" niet bang is, dan is dat alleen omdat zijn "moedeloosheid en zijn onver- sebilligheid nog groter zijn dan zijn angst. Hij zal daar eenzaam in de „Prometheus" zitten en niet weten of er iemand is die aan hem denkt, aan hem in de eerste plaats en niet aan het vliegtuig of de geluidsmuur. Op een hoogte van veertigduizend voet, alleen in die gruwelijke ein deloosheid, kan de wetenschap dat ergens een vrouw wacht van levensbelang zijn." „Dave!" onderbrak ze mij. Haar gezicht was vertrokken van wanhoop. „Ik begrijp het niet... Ik wist niet... waarom heeft hij dan „Later zul je het allemaal beter gaan begrijpen, Jess. Maar we hebben nu geen tijd meer te verliezen. Ik ben met de wagen van Will Sparks. Het is een snelle wagen (Wordt vervolgd.) Prins Willem, de latere Koning Willem II, die als medestrijder van Wellington, met het Engelse vorstenhuis in aanraking was ge komen, maar in 1816 tenslotte gaf zij de voorkeur aan Leopold, hertog van Saksen-Coburg, die zich had onderscheiden in de veldtocht naar Parijs. Prinses Charlotte stierf vroeg en de po sitie van Leopold werd daardoor een zodanige, dat de Engelsen zijn kandidatuur stelden voor de in 1831 plotseling ontstane Belgi sche troon. Leopold werd, als oom van de latere Koningin Victoria, een op prijs gestelde raadsman, al gaf Victoria, eenmaal aan het bewind gekomen, hem menigmaal duide lijk te verstaan, dat hij raadsman was en niet meer. Leopold I heeft op voortreffe lijke wijze er voor gezorgd, dat België als een afzonderlijke staat goed geregeerd werd. Een taak te moeilijker, omdat deze zuide lijke Nederlanden in de loop der eeuwen achtereenvolgens onder Spaans, Oostenrijks, Frans en liet hun toch altijd wat vreemde Nederlands bewind waren ge weest. Leopold II, zijn zoon, heeft vermaardheid gekregen als de man, die van Stanley, de Afrika- reiziger, gebruik maakte om de Belgische Congo te vestigen, eerst als praktisch privé-eigen- dom, later als Belgische kolonie. Leopold II had twee dochters, de ene was Stephanie, getrouwd met Rudolf van Oostenrijk, die zij door de dood van Mayerling ver loor; de andere, Clementine, die om vaders wensen te ontzien, eerst na zijn dood in 1909 trouw de met de pretendent van het huis Bonaparte, Victor Napoleon, te Brussel woonachtig. GEEN VROUWEN! Aangezien vrouwen in België niet voor opvolging in aanmer king kwamen, was Leopold's neef, Albert, de aangewezen Ko ning, die zich een bijzondere plaats in de geschiedenis heeft veroverd door zijn heldhaftig verzet tegen de Duitse inmenging in 1914'. Uit zijn huwelijk met de Beierse Prinses Elisabeth kwa men drie kinderen voort: Leo pold III, getrouwd met de in Bel gië verafgode Zweedse Prinses Astrid, zijn broer Karei, die on getrouwd bleef, zijn zuster Ma rie José, die met de Italiaanse Kroonprins Umberto trouwde en enkele weken Koningin van Italië is geweest. Leopold III heeft, tengevolge van zijn houding in Wereldoorlog II, misschien ook om andere re denen, geen gemakkelijk: Koning schap gehad. Het is geëindigd door zijn aftreden en zijn zoon Boudewijn is voortijdig aan het bewind gekomen. Hij is nog al tijd ongetrouwd, ook nadat bij de feestelijke opening van de Expo het grote bal' der Prinsessen te Brussel verwachtingen van het tegendeel deed koesteren. Hij opende dat bal' met Prinses Bea trix, maar als men in België spreekt over eert mogelijk huwe lijk, wordt de naam van Beatrix's jongere zuster, Irene, het eerst genoemd. IX HET GROOTHERTOGDOM Koning Willem I was de eerste onafhankelijke Groothertog van Luxemburg. Het had een om vang, meer dan dubbel zo groot als tegenwoordig; als vesting werd Luxemburg wel eens het Gibraltar van Europa's vasteland genoemd. Dat alles is veranderd tengevolge van de overeenkomst, die in 1867 Luxemburgs perma nente onzijdigheid gaf en de ves tingwerken van de hoofdstad tot slechting veroordeelde. Willem III kwam, niet veel in zijn Groot hertogdom, vermoedelijk, omdat hij er op voortreffelijke wijze werd vertegenwoordigd door zijn broer Hendrik, de Zeevaarder bijgenaamd, de enige Prins uit het Oranjehuis, die als zee-offi cier Nederlands-Indië bezocht. Aangezien ook in Luxemburg de manlijke opvolging gold, werd Koningin Wilhelmina geen Groothertogin, maar kwam de bejaarde neef van Willem II. Adolf van Nassau, op de troon. Zijn zoon Wilhelm liet slechts meisjes na en toen moest, wilde men niet naar een vorst buiten het huis Nassau zoeken, de grondwet worden veranderd. Adelheid, het vriendelijke vors- tinnetje, dat in 1908 de gast was van Koningin-moeder Emma kreeg een te grote schok door de Duitse bezetting in wereldoorlog I, dan dat zij haar regering na 1919 nog wilde voortzetten. Haar jongere zuster Charlotte, in 1896 geboren, was haar aangewezen opvolgster. Sixtus van Bourbon Parma, een broer van de Oosten rijkse Keizerin Zita, een oom. dus van Otto van Habsburg, werd haar echtgenoot. Uit dit huwe lijk stamt een zoon Jan. Prins Jan heeft vele zusters er menigmaal heeft de Luxemburg se bevolking met een der vorste lijke huwelijken meegeleefd. He' leven der Luxemburgse vorsten en vorstenkinderen is en was eenvoudig. Des winters in be groot hertogelijk paleis, midden in de hoofdstad Luxemburg, i:' voorjaar en zomer op het fraai gelegen slot Berg. Een leven, dat nog iets van het oude, directe medeleven tussen vorstelijke O' milie en bevolking doet zien e® kan doen zien, dank zij de klei'1'; omgeving van dit overigens doe" de natuur rijk gezegende groot hertogdom. VAN DER MANDERE- (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2