zten IE d. Sande Kwestie Nieuw-Guinea Chroesjtsjef antwoordt op brief van MacMillan Brits-Israëlische onder handelingen te Londen SS8 pSar^ De Scandinavische tol-unie en Rede van Prinses Wilhelmina Oorzaak van rode haring gevonden Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Weer tomaten naar België. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4445 CYPRISCHE LEIDERS UITGENODIGD VOOR BESPREKING MET MACMILLAN KWESTIE-CYPRUS VOOR DE V.N. GEVECHT IN ZUID-VIETNAM DODEN BIJ SPOORWEGONGELUK IN DE STAAT NEW YORK MURPHY TE LONDEN EN PARIJS Geen militair ingrijpen van Indonesië? De tocht van de „Nautilus". JOLIOT-CURIE ERNSTIG ZIEK Engelsen uit Irak vertrokken. Oostduitsers willen Westduitse levensstandaard evenaren. Brits plan voor kunstmaan? De derde Russische kunstmaan. LESVLIEGTUIG VAN DE K. L. VERONGELUKT ONRUST IN BOLIVIA Aanslag in Algerië. Bond van Wereldburgers richt zich tot minister Staf. Boodschap van Chroesjtsjef aan Saoedi-Arabië. De Libanese delegatie voor de Algemene Vergadering. Dp 31 mei j.l. werd de export n Nederlandse tomaten naar lgië stopgezet wegens de ijsontwikkeling voor dit pro- kt op de Belgische markt. Ge rende de afgelopen 2 maan- n, toen er grote tomatenaan- eren in ons land waren, moch- n deze niet naar België worden ëxporteerd. Thans is dat ver- iderd, want met ingang van igustus mogen weer Neder- ndse tomaten in België worden gevoerd. Het betreft de sorte- ngen A, B en C. Op de tomatenveilingen zijn 3 laatste dagen de prijzen van tomaten opgelopen, onder in' [oed van iets afnemend aanbod i toegenomen vraag. Voor de oede kwaliteiten wordt weer h" it 60 cent per kg betaald. r John Angelo Lamarca, die negens ontvoering van het km Veinberger ter dood was ver- ordeeld, is donderdagavond Ie Sing-Sing gevangenis op a lektrische stoel terechtgesteld- Frankering bij abcnnement: i'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 555T Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. -bi_ - Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De leiders van de Griekse en de Turkse gemeenschap op Cy prus zijn uitgenodigd maandag avond deel te nemen aan een be spreking met de Britse minister president, MacMillan, in het re geringsgebouw te Nicosia. MacMillan was maandagna middag uit Ankara te Nicosia aangekomen. Griekenland heeft besloten de kwestie-Cyprus opnieuw voor de Verenigde Naties te brengen, zo wordt van betrouwbare zijde ver nomen. Er zal worden verzocht de zaak op de agenda te plaatsen van de algemene vergadering die 16 september begint. Grieken land zal dan een resolutie indie nen. Op de vorige assemblee-zitting heeft een Grieks verzoek om zelfbeschikkingsrecht voor de Cyprische bevolking niet de ver eiste meerderheid van tweeder den gehaald. Engeland en Tur kije stemden toen tegen. Over de inhoud van de nieuwe resolutie van Griekenland is nog niets be kendgemaakt. Een gevecht tussen Zuidviet- namese strijdkrachten en bende leden, die een plantage bij Dau- tieng hadden geplunderd, heeft 38 mensenlevens geëist, aldus een maandag' te Saigon uitgege ven communiqué van de Zuid- vietnamese regering. Talrijke persopen werden gewond. Voigens het communiqué heeft de bende grote vernielingen op de plantage aangericht en is zij met een aanzienlijk bedrag ver dwenen. De rovers lieten dertig doden op het terrein van de strijd ach ter. Zij voerden verscheidene ge wonden met zic-h mee naar hun schuilplaatsen. De verliezen van de strijdkrachten waren acht ge vallenen en elf gewonden. Twee personentreinen zijn maandag nabij het dorp Sterling- ton in de Amerikaanse staat New- York rechtop elkaar ingereden, waardoor zeker vijf personen zijn omgekomen en ongeveer dertig zijn gewond. President Eisenhowers bijzon dere afgezant naar het Midden- Oosten, Murphv, heeft maandag te Londen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, en daarna te Parijs met de Fran se minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, gespro ken. Murphy zei bij aankomst te Londen van oordeel te zijn, dat hij in het Midden-Oosten grote vorderingen heeft gemaakt. Na zijn besprekingen met Cou ve de Murville te Parijs zei Mur phy, dat er tussen de Verenigde Staten en Frankrijk geen me ningsverschillen bestaan over het Midden-Oosten. Een regeringswoordvoerder in Djakarta heeft maandag ver klaarddat de Dakota-toestellen, welke de Indonesische regering van de Garuda Indonesian Air ways heeft gehuurd, niet voor militaire operaties worden ge bruikt. De vliegtuigen, die het groot ste deel uitmaken van de twin tig Dakota's van de G.I.A., zullen dinsdag weer aan de maatschap pij worden teruggegeven, zodat de binnenlandse vliegdiensten, die op 9 augustus werden ge staakt, dan kunnen worden her vat We weten nu voor welk gebied de raket Polaris", die van een duikboot afgevuurd kan worden, gemaakt is, aldus schrijft de „Frankfurter Allgemeine", in een commentaar over de Pooltocht van de Amerikaanse atoomon derzeeboot Nautilus". „Polaris" en „Nautilus" zijn het Ameri kaanse antwoord op de dreiging van Sowjetrussische interconti nentale projectielen, aldus het blad. „De gehele noordelijke flank van de Sowjet-Unie ligt voortaan open." De Franse professor Frederic Joliot-Curie, winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde, is in de nacht van zondag op maan dag in zeer ernstige toestand op genomen in een ziekenhuis te Parijs. Een woordvoerder van het zie kenhuis heeft meegedeeld, dat prof. Joliot-Curie een operatie heeft ondergaan en dat de toe stand zich goed ontwikkelt. Hij zei niets over de aard van de ziekte. Uit Bagdad is maandag een vliegtuig naar Cyprus vertrok ken met de eerste groep van 48 Engelsen van de basis Habbanya in Irak, die sinds de opstand van 14 juli in Irak geïsoleerd zijn. De groep bestaat hoofdzakelijk uit vrouwen en kinderen van Engel se vliegers wier diensttijd in Irak is verstreken. Oost-Duitsland wil minstens 35 tot 40 procent van de bevol king mobiliseren voor „vrijwilli ge arbeid ten behoeve van de na tionale ontwikkeling", zo heeft de voorzitter van het „nationale front", prof. Correns, maandag bekend gemaakt. Het „nationale front" is een door communisten geleide orga nisatie van politieke partijen, vakbonden en jeugd- en vrou wenverenigingen. In een vraaggesprek met het Oostduitse persbureau A.D.N. verklaarde prof. Correns dat deze mobilisatie nodig was om tegen 1961 de Westduitse levensstan daard te evenaren, hetgeen de communistische partij wil berei ken. Tot dusver is nog geen offi ciële verklaring over het ge bruik van de vliegtuigen door de regering verschenen, behalve dan een verklaring van de G.I.A., dat zij werden gebruikt voor de „be langen van de regering". Westerse diplomaten zeiden maandag, dat er geen aanwijzin gen zijn dat Indonesië een on middellijke actie heeft voorbe reid om zich met geweld mees ter te maken van Westelijk Nieuw-Guinea, dat op het ogen blik door Nederland wordt be stuurd. Een regeringswoordvoerder heeft herhaald, dat president Soekarno de gelofte had afge legd het beheer over Nieuw-Gui nea door vreedzame middelen terug te krijgen. Hoewel het Indonesische kabi net heeft beraadslaagd over de vraag of de kwestie-Nieuw- Guinea weer aan de volgende algemene vergadering van de Ver. Naties zal worden voorge legd, is hierover geen officiële verklaring uitgegeven. Ganis Harsono, de woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, verklaarde later dat de G.I.A.-toestellen niet zijn gebruikt voor het vervoer van troepen. „Zij werden gebruikt voor het overbrengen van voed sel- en kledingvoorraden naar de buitengewesten". „Het is volkomen onwaar om te zeggen, dat in Indonesië mili taire strijdkrachten worden op gebouwd", aldus deze woordvoer der. De legerwoordvoerder was niet beschikbaar voor het ver strekken van inlichtingen. In Djakarta was maandag avond geen enkele aanwijzing te bespeuren voor ongebruikelijke activiteit. Volgens gewoonlijk goedinge- lichte kringen in Washington, die goed op de hoogte zijn met Indonesische zaken, is het vrij wel zeker dat de vliegtuigen van de Garoeda gebruikt worden voor het overbrengen van troe pen en voorraden van Surabaja, Bali en Djakarta naar Celebes, waar de strijd tegen de opstan delingen voortduurt. Volgens het Britse blad „Daily Express" koestert men in Enge land plannen een kunstmaan af te schieten, later gevolgd door -een raket naar de maan. Beide plannen zouden in sa menwerking met bepaalde Euro pese Navo-landen worden ver wezenlijkt, zo schrijft de weten schappelijke medewerker van dit blad, die in dit verband Frankrijk en Nederland noemt. De Britse minister van Bevoor rading, Aubrey Jones, heeft maandag tegenover verslag gevers te Melbourne in Austra lië (waaraan hij momenteel een bezoek brengt) verklaard, dat Engelands nieuwste raketten, de zwarte ridder en de blauwe straal, gemakkelijk voor de lan cering Aan een kunstmaan ge bruikt zouden kunnen worden. Met beide raketten zullen eerst daags in Australië proeven wor den genomen. Vanavond zal volgens de Utrechtse sterrenwacht de vuur pijl te zien zijn om 21.11 uur in het noordoosten op een hoogte van 45 graden gaande van noord naar oost en om 22.55 uur in het zuidwesten op een hoogte van 40 graden gaande van west naar zuid. De kunstmaan zelf is te zien om 21.11 in het noordoosten op een hoogte van 30 graden, gaan de van noord naar oost en om 22.59 in het zuidwesten op een hoogte van 70 graden gaande van west naar zuid. Woensdag 13 augustus is de vuurpijl te zien om 20.56 uur in het noordoosten op een hoogte van 40 graden gaande van noord naar Oost en om 22.41 uur in het zuidwesten op een hoogte van 40 graden gaande van west naar zuid. Op 14 augustus is de vuurpijl te zien om 20.43 uur in het noordoosten op een hoogte van 40 graden gaande van noord naar oost en om 22.27 uur in het zuidwesten op een hoogte van 40 graden gaande van west naar zuid. De kunstmaan gaat om 22.08 uur door het zenith, richting noordwestzuidoost. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond voor de zenders Hilversum I en Hilversum II de volgende toe spraak gehouden: „Bijzonder erkentelijk voor de hartelijke wijze, waarop de 100ste geboortedag van mijn geliefde moeder herdacht is, wens ik mijn vreugde daarover langs deze weg tot uit drukking te brengen. De bloemenhulde haar gebracht, de korte plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft waren een schone uiting van de gevoelens, die bij zovelen voortleven. Treffend zijn de artikelen door de grote meerderheid van de pers, aan haar gewijd, evenals de persoonlijke brieven, die ik mocht ontvangen. Zij alle getuigen van zoveel fijn gevoel en zoveel begrip en waardering voor haar persoonlijkheid, voor haar streven, voor het doel dat zij zich in haar leven gesteld had. Bovenal, van haar liefde voor haar volk. Wat zij voor mijn man en mij en voor ons kind geweest is, is niet onder woorden te bren gen. Haar voorbeeld leve nog lang in ons aller herinnering voort". De rede werd vooraf gegaan door het volkslied van Wal- deck-Pyrmont gespeeld door het radiophilharmonisch orkest, en besloten met het Wilhelmus. De luchtmachtvoorlichtings dienst deelt mede dat maandag middag omstreeks half vier op de vliegbasis Eindhoven een les- vliegtuig met straalaandrijving van het type T 33(„Shooting Star") van de koninklijke lucht macht tijdens de start is neerge komen en in brand geraakt. Het toestel moet bij de start van de baan zijn geraakt. Eén der inzit tenden slaagde er in uit het vliegtuig kruinpen. De ander kwam in de vlammen om. De ge wonde heeft ernstige brandwon den opgelopen. Hij is naar een ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Een tienduizend gewapende boeren uit het Boliviaanse depar tement Cochabamba hebben zon dag San Pedro de Buena Vista, ten noorden van Potosi, aange vallen. Een paar dagen geleden vielen zij de hoofdstad van de provincie Charcas aan. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. De opstandige boeren hebben zichzelf in een soort militie ge organiseerd en trekken nu plun derend het land door. In Bolivia is maandag voorts een algemene staking van spoor wegpersoneel begonnen. De spoormannen eisen hogere lonen. Na jarenlang onderzoekings werk is het Instituut voor Visse rij produkten te IJmuiden erin geslaagd de oorzaak op te spo ren van het verschijnsel, dat men in het visserijbedrijf onder de naam „rode haring" kent. Wan neer het verschijnsel zich voor deed bleek de pekel van aange leerde kantjes haring rood te zijn. Ook de vinnen en het vlees 'ie haring waren rood ge- Thans heeft men ont- e dat een bepaalde stof in de werkt VerkleurinS in de hand vloten k?ndoUmenawSe ****&- werd verondersteld dat bacte riende oorzaak waren. inTgfi Stftunt vnnnderZOek d°°r het in" vo°r visserijprodukten te malen ^g0nnen' Tientallen aten werd men met het ver schijnsel van de rode haring ge confronteerd maar men slaagde er niet in de oorzaak ervan op te sporen. Enige weken geleden werd echter een vaatje haring aangeboden dat zeer sterk was gekleurd. In één dag tijd werd toen de oorzaak gevonden. Het instituut heeft nu alle re ders, handelaren en de dienst van de Nederlandse haringcon trole verzocht monsters van de pekel, afkomstig van partijen rode haring, aan het instituut toe te zenden, zodat het onderzoek binnenkort kan worden afgeslo ten en de resultaten aan de han delaren en de reders bekend kun nen worden gemaakt. Omtrent het verschijnsel rode haring, deelt het instituut voor visserijprodukten te IJmuiden nader mede, dat de verkleuring is veroorzaakt door zeer kleine concentraties natrium nitriet. Hoeveelheden van enkele tien duizendste percenten hiervan blij ken al voldoende een vat gezou ten haring in rode haring te ver anderen. Een dergelijke hoeveel heid is echter beslist onschadelijk voor de consumptie. In enkele soorten vleeswaren zijn hoeveel heden natrium nitriet toegestaan die vele malen groter zijn. De minister van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittanhië en Israël, Lloyd en mevrouw Meir, hebben maandag te Londen „een zeer nuttige gedaehtemvisseling" over het Midden-Oosten gehad aldus een maandagavond te Lon den uitgegeven communiqué. Mevr. Meir was maandagoch tend te Londen aangekomen voor een onderhoud met minister Lloyd voor diens vertrek naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York. Mevr. Meir zei op een perscon ferentie te Londen, dat alle lan den die belang hebben bij vrede in het Midden-Oosten, de onaf hankelijkheid van de landen in dat gebied dienen te waarbor gen. In antwoord op vragen zei zij, dat indien de Verenigde Arabi sche Republiek of Irak Jordanië bezetten, Israël ernstig zal over wegen welke maatregelen het zal moeten nemen om zijn grenzen en veiligheid te beschermen. Ter voorkoming van nieuwe gevaarlijke ontwikkelingen in het Midden-Oosten dienen collec tieve internationale waarborgen te worden gegeven, aldus mevr. Meir. Toen men haar vroeg of de Verenigde Naties deze garanties dienen te geven, zei zij, dat de Verenigde Naties alleen maar resoluties kunnen aannemen en dat is in het verleden niet altijd voldoende gebleken. De Veiligheidsraad heeft er, aldus mevr. Meir, bij de Arabi sche landen op aangedrongen 'n einde te maken aan de propa ganda zegen en de economische boycot van Israël, maar de Ara bische landen zijn er mee door gegaan. Mevr. Meir zei, dat zij niet Lloyd heeft gesproken over de Brits-Amerikaanse luchtbrug naar Jordanië. Toen de Verenig- Er is maandag tussen Les At- tafs en Rouina in Algerië een personentrein tot ontsporing gebracht door middel van een mijn. Drie militairen kwamen om het leven en één werd gewond. Ook verscheidene niet-militaire inzittenden van de trein werden gewond. de Staten en Groot-Brittannië Israël verzochten over zijn grondgebied te mogen vliegen, was de toestand zeer ernstig en het was in het belang van Israël dat een grote ramp vermeden werd. Later heeft Israël om sta king van de luchtbrug verzocht. De Sowjet-premier heelt in een brief aan zijn Britse collega, MacMillan, de hoop uitgespro ken, dat de buitengewone alge mene vergadering der Ver. Na ties op woensdag opgewassen zal zijn tegen het werk dat haar wacht en dat zij daardoor in aan zienlijke mate de weg zal vrij maken voor een conferentie van staatslieden uit Oost en West, De dringende noodzaak voor een dergelijke conferentie blijkt steeds duidelijker uit de gebeur tenissen in het Midden-Oosten, aldus Chroesjtsjefs brief, die een antwoord is op een brief van MacMillan van 7 augustus over de kwestie van besprekingen over het Midden-Oosten. De Sowjet-premier verklaart, dat MacMillan in zijn brief in feite de essentie omzeilt van de kwestie van een topconferentie van vijf landen, die de Sowjet- Unie heeft voorgesteld ter be spreking van een „grote reeks internationale vraagstukken die rijp zijn voor een oplossing". De Sowjet-regering had „een positieve houding" aangenomen ten aanzien van MacMillans voorstel voor een bijeenkomst van regeringsleiders binnen het kader van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten, toen als ge volg van omstandigheden, die niet aan de Sowjet-Unie te wij ten waren het Sowjet-voorstel voor een topconferentie van vijf mogendheden niet verwezenlijkt kon worden. Doch later bleek, dat de westelijke mogendheden slechts een gewone vergadering van de Veiligheidsraad bedoel den, „met alle negatieve aspec ten en tekortkomingen die ken merkend zijn voor de raad in zijn huidige samenstelling". Engeland had besloten een der gelijke bijeenkomst van de Vei ligheidsraad bij te wonen „om de agressieve daden van de Ver. Staten en Groot-Brittannië te rechtvaardigen" met gepraat over „indirecte agressie". Het wilde zodoende de verant woordelijkheid voor de gevaar lijke toestand in het Midden- Oosten, die het gevolg is van het Brits-Amerikaanse miliaire optreden, op andere landen af wentelen. aldus Chroesjtsjef. De Ver. Staten wilden volgens de Sowjet-premier met Britse steun de Sowjet-Unie in een on vruchtbare discussie verwikke- De technische voorbereidingen voor een Scandinavische Tol- unie zijn nu bijna voltooid. Het uitgewerkte plan voor de Tol- unie zal waarschijnlijk op de eerstvolgende zitting van de Noorse raad in oktober a.s. te Oslo worden besproken. De bond van Wereldburgers, sectie Holland, heeft aan de mi nister van Defensie, ir. C. Staf, een adres gericht met betrek king tot de door de minister voorgestelde wijziging van de dienstplichtwet. In het adres wijst de bond er op, dat het uitzenden van mili tairen naar de rijksdelen over zee: Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen, volgens hem uitslui tend dient te geschieden op basis van vrijwilligheid evenals zulks voor 1956 te doen gebruikelijk was. Voorts verdient het volgens de bond aanbeveling de samen stelling te bevorderen van mili taire eenheden, bestaande uit Ambonezen en overige hier te lande vertoevende, verjaagde in woners uit het voormalige Ned. Indië, die zowel door militaire als tropenervaring reeds het be wijs hebben geleverd voor hun taak berekend te zijn. De bond verzoekt de minister tenslotte de emigratie te bevor deren van de in ons land verblij vende Ambonezen naar de rijks delen, bij voorkeur naar Nieuw- Guinea, een land, dat volgens de bond, bij uitstek geëigend is om mensen uit een hun min of meer verwante omgeving op te nemen. De Noordse raad is een inter- Scandinavisch lichaam waarin de parlementen en tevens de re geringen van de vier betrokken landen zijn vertegenwoordigd. Indien de raad het plan voor de Tolunie zal goedkeuren wat als een uitgemaakte zaak wordt beschouwd zal dit ver volgens aan de vier betrokken regeringen worden voorgelegd. De Noorse premier Gerhard- sen heeft onlangs de wens ken baar gemaakt om deze belang rijke zitting van de raad uit te stellen tot na de herfstbijeen- komst van de O.E.E.S. De toe komst van de Europese markt zal van beslissende betekenis zijn voor de Scandinavische plannen. De gedachte van de Scandinavi sche Tolunie kan goed worden ingevoegd in de plannen voor een Europese vrijhandelzone. In dien deze vrijhandelszone echter niet tot stand komt, zal het on der de bestaande plannen voor de Tolunie niet mogelijk zijn om Scandinavië te betrekken in de Europese gemeenschappelijke markt. Gerhardsen verklaarde niet te verwachten dat het plan voor de Tolunie op grote weer stand zou stuiten van de zijde van industrie en handel in Noor wegen. De deskundigen hebben over eenstemming bereikt over de in voerrechten op automobielen. De regeling die hierover aan de Noordse raad zal worden voor gelegd, ziet er als volgt uit: 1. Een algemeen Invoerrecht van 12 procent zal worden ge heven bij de invoer van auto's in Scandinavië. Hierdoor zullen de ingeverde auto's relatief duurder worden dan de Zweedse Voivo en de Saab. 2. Alle inteq-Scandinavische tarieven op auto's en -onderdelen zullen worden afgeschaft. 3. Het gemeenschappelijke Scandinavische tarief op auto's die in de Tolunie worden geas sembleerd, zal enige procenten lager zijn dan bij de invoer van complete auto's. 4. De assemblage-fabrieken (die vooral in Denemarken lig gen) zullen uit de heffing bij de invoer van auto's een zodanige uitkering ontvangen dat deze be drijven een gelijkblijvende mate van protektie zullen genieten. len, doch dat had geen zin. Daar om is de Sowjet-regering tot de conclusie gekomen dat niet de Veiligheidsraad, doch een buiten gewone zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties bij eengeroepen moet worden, ten einde snel maatregelen te kun nen nemen die nodig zijn om de agressie tot staan te brengen, aldus de brief van Chroesjtsjef aan MacMillan. Het Egyptische blad „Al Ah- ram" meldt, dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie een boodschap aan de Saoedi- Arabische premier, prins Feisal, heeft gezonden, welke betrek king heeft op de toestand in het Midden-Oosten. Onder meer wordt de steun van Saoedi-Arabië voor terug trekking der Amerikaanse en Britse troepen uit Libanon en Jordanië gevraagd. Chroesjtsjef heeft in de afge lopen dagen soortgelijke bood schappen aan Griekenland en Zweden gestuurd. De oppositie in Libanon, die zich verzet tegen afvaardiging van de minister van Buitenland se Zaken, dr. Charles Malik, naar de speciale zitting van de algemene vergadering van de Ver. Naties over het Midden- Oosten, heeft melding gemaakt van plannen om haar eigen af vaardiging naar de Ver. Naties te zenden, welke zou bestaan uit de afgevaardigden Nassim Maj- dalani en Waffik Najja. De oppositie acht Malik in hoge mate verantwoordelijk voor het uitbrengen van be schuldigingen over Syrische in terventie en het verzoek om zen ding van Amerikaanse troepen. De pers van de oppositie in Libanon oefent heftige kritiek op de suggesties van Dag Ham- marskjoeld voor regeling van de kwesties in het Midden-Oosten. Maandag kwamen aanvanke lijk bij zuidelijke winden zonnige perioden voor. De temperaturen liepen daarbij op een aantal plaatsen nog tot boven de 25 gra den op. Later op de dag kwamen buien binnendrijven, waarvan sommige van onweer vergezeld WOENSDAG 13 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.17 12.37 Terneuzen 0.52 1.12 Hansweert 1.32 1.52 Walsoorden 1.42 2.02 ZON MAAN op onder op onder Aug. 12 5.18 20.12 2.18 18.04 13 5.19 20.10 3.24 18.44 14 5.21 20.08 4.36 19.18 15 5.22 20.06 5.53 19.49 gingen. De meeste neerslag werd gemeld uit zuidwest Nederland, waar Vlissingen 10 mm regen mat. Over Zuid-Engeland stroomde geleidelijk minder warme lucht naar het oosten. Deze lucht zal ons dinsdag bij matige zuidwes telijke winden bereiken. Te ver wachten wisselende bewolking, waaruit enkele verspreid optre dende buien zullen vallen. De maximumtemperaturen zullen opnieuw lager zijn, waardoor een eind zal komen aan de zomerse temperaturen van het afgelopen weekeinde. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Gematigde temperaturen. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Matige zuidwestelijke wind. Ge matigde temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1