De bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V N. De besprekingen over Cyprus De grote gevaren van atoom-straling Rede van Chroejtsjef De schoolkwestie in Belg ie Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Rapport van de Verenigde Naties attgtSFös T93ST ir Terneuzen Frankering bij abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4444 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Secretaris-generaal Hammar skjoeld heeft vrijdag op de eer ste bijeenkomst van de spoedzit ting van de algemene vergade ring over liet midden-Oosten een !an geschetst voor het oplossen \;;n bepaalde vraagstukken in at gebied. Dit initiatief is ken nelijk een poging om op deze zit ing, waarvan men vrijwel alge neen weinig meer dan onvrucht bare polemieken verwachtte, tot oncrete resultaten te komen. Hammarskjoelds betoog, dat in zeer voorzichtige bewoordingen was gesteld, bevatte een aantal suggesties waarvan de volgende de voornaamste waren: 1. Een verdere ontplooiing van de groep V.N.-waarnem,ers in Libanon en 'n mogelijke „ver andering van benaderingwijze" voortdurende bezorgdheid van de om uitdrukking te geven aan „de volkerenorganisatie voor de on afhankelijkheid en onschend baarheid van Libanon". President Worosjilof in Brussel President Worosjilof van de Sowjet-Unie is zondag per vlieg tuig te Brussel aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan België, waarbij hij ook de We reldtentoonstelling zal bezichti gen. Hij werd welkom geheten door koning Boudewijn. Verder waren ter begroeting aanwezig de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken, Wigny en Scheyven, en de Sowjet-ambas- sadeur te Brussel, Awilof. President Worosjilof was ver gezeld van de Russische minister van Volksgezondheid, mevrouw Kowrigina, en de onderminster vanCulturele Zaken, Kaftanof. Na een kort onderhoud tussen de president en de koning en het spelen van het volkslied van de Sowjet-Unie, inspecteerden de staatshoofden een erewacht. Vervolgens nam koning Bou dewijn afscheid van president Worosjilof, die zich naar de Sow- jet-ambassade te Brussel begaf. MURPHY IN LONDEN. Robert Murphy, de speciale af gezant van president Eisenhower naar het Midden-Oosten, :is zon dag te Londen aangekomen voor overleg met Selwyn Lloyd de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Hij verklaarde over de toestand in het Midden-Oosten niet pes simistisch te zijn. In Libanon had men z.i. enorme vooruitgang ge- maakt. De door de pas gekozen p-esident, generaal Sjehab, on derschreven politiek zou tot een verzoening leiden, zo meende Murphy. Behalve in Beiroet is hij ook in de hoofdsteden van Jordanië, Irak, de Verenigde Arabische Re publiek, Ethiopië en Grieken land geweest. Vandaag gaat hij nog naar Parijs, alvorens naar Washington terug te keren om president Eisenhower verslag uit te brengen. Murphy verklaarde dat de V. S. „volkomen sympathiek" staan tegenover de idealen van koning Hoessein van Jordanië en hem zoveel mogelijk steun verle nen. Op de vraag of het de bedoe ling van de V. S. is om koning Hoessein op de troon te houden, antwoordde Murphy dat dit z.i. het geval is. „Ik heb een grote bewondering voor hem" zo voeg de Murphy er aan toe. GROMYKO IN NEW YORK. De Sowjet minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromy- ko, is zondag per vliegtuig te New York aangekomen om de leiding op zich te nemen van de Russische delegatie in de alge mene vergadering, die woensdag haar spoedzitting over het Mid den-Oosten voortzet. De minister deelde mee, dat er geen plan bestond voor de komst van premier Chroesjtsjef naar New York. Gromyko werd vergezeld door 18 deskundigen, onder wie de mi nister van Buitenlandse Zaken van Wit-Rusland en de Oekraine, resp. Kisilef en Palamartsjoek. FORMOSA. Volgens in Taipeh ontvangen berichten zijn zondag nationalis tische oorlogsschepen, die ge steund werden door kustgeschut, hij het nationalistische eiland Matsoe in gevechten gewikkeld geraakt met vier communistische vaartuigen, vermoedelijk kanon neerboten. De communistische vaartuigen werden op de vlucht gejaagd en één er van zou gezon ken kunnen zijn, aldus de berich ten. 2. „Speciale maatregelen" voor Jordanië waaronder „enige versterking" van de V.N.-com- missie voor toezicht op de nale ving van het bestand in Palesti na. 3. Een bevestiging van de zij de der Arabische staten dat zij zich zullen houden aan de begin selen van de Arabische Liga be treffende „wederkerige eerbied voor de onschendbaarheid en soevereiniteit van eikaars grond gebied". „Non-agressie", „niet inmenging in eikaars binnenland se aangelegenheden" en „samen werking op basis van wederzijds, even groot voordeel". 4. Verlening van economische en technische hulp aan het Mid den-Oosten via de V.N. 5. Algemeen begrip en eer bied voor „de vraagstukken en aspiraties" van de Arabische vol keren door hen te verzekeren, dat zij „hun eigen toekomst mo gen bepalen op een zodanige wij ze dat het belang van zowel eik afzonderlijk land als van het ge hele gebied het best wordt ge diend". Secretaris-generaal Ham.mar- skjoeld zei bij het ontvouwen van zijn denkbeelden, dat „de Ver. Naties naar het schijnt, speciale aandacht moeten besteden aan de essentiële rol, welke Jordanië heeft te vervullen in het streven van de volkerenorganisatie om te helpen bij het scheppen van voorwaarden voor een vreedzame en constructieve ontwikkeling". Wanneer men van oordeel zou zijn dat er ..speciale maatregelen wenselijk zijn" naast de activiteit van de V.N.-commissie voor toe zicht op de naleving van het be stand, zou de kwestie rijzen „hoe men dergelijke maatregelen kan treffen, zodat zij geschikt zijn voor de bijzondere situatie die er op het ogenblik in Jordanië heerst." „Ook zou men moeten denken over de kw-ïstie, hoe men de maatregelen het best kan combineren met de andere af spraken van de Verenigde Na ties in het batrokken gebied", al dus de secretaris-generaal. Vóór de vergadering had hij een ge sprek met sir Pierson Dixon van Engeland gehad. Zoals bekend bevinden zich sinds vorige maand Britse troepen in Jordanië inge volge een verzoek van koning Hoessein. Naar verluidt wordt o.a. gedacht aan een „neutralisa tie" van Jordanië om de terug trekking van de Britse troepen mogelijk te maken. Waarnemers hebben geconsta teerd dat het plan van Hammar- skjoeld enige ideeën bevat die al eerder zijn geopperd, met name in Washington. Het is niet uitge sloten dat enige van deze sugges ties door de Amerikaanse delega tie waarschijnlijk geleid door mi nister Dulles, in de vorm van voorstellen zullen worden inge diend. Voorts is het opgevallen dat de secretaris-generaal zijn sug gesties beperkt heeft tot de Ara bische landen in het Midden- Oosten en b.v. niet het vraag- stuk-Israël heeft aangeroerd. Deze beperking zou ten doel hebben te trachten tot concrete oplossingen te komen waar dit mogelijk wordt geacht, en de vraagstukken waarvoor op het ogenblik geen oplossing wordt gezien, te laten rusten. Het plan van Hammarskjoeld dat de rich ting uitgaat van een gedeeltelij ke neutralisering, raakt niet de feitelijke oorzaken van de span ning, maar aanvaarding er van zou kunnen verhinderen dat pre sident Nasser van de V.A.R. zijn invloed in de Arabische wereld verder uitbreidt. De suggestie dat er op grote schaal economische en technische hulp aan de landen van het Mid den-Oosten moet worden gebo den, is niet nieuw. Het benodig de geld kan niet door de Verenig de Naties zelf worden verschaft, maar het zal moeten komen van de grote mogendheden, voorna melijk van de Verenigde Staten. Wanneer de algemene verga dering woensdag weer bijeen komt zullen verscheidene delega ties, waaronder die van de Sow jet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Canada, waarschijn lijk geleid worden door de res pectievelijke ministers van Bui tenlandse Zaken. Hun aanwezig heid zal Hammarskjoeld gelegen heid geven voor overleg achter de schermen. Te Washington wordt alge meen verwacht dat president Eisenhower een bezoek van één dag aan New York zal brengen om de algemene vergadering toe te spreken. (Advertentie). KONINKLIJK GEZIN IN PORTOFINO. Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix, Irene en Margriet zijn vrijdag aan boord van de „Piet Hein" in de haven van Portofino, een badplaats op on geveer 30 km afstand van Genua, aangekomen. Het gezelschap di neerde in een karakteristiek res taurant aan de haven en luister de daarna naar Napolitaanse lie deren gespeeld en gezongen door twee guitaristen. Tegen 11 uur gingen H. M. en de Prinsessen weer aan boord. RADIOTOESPRAAK H. K. H. PRINSES WILHELMINA. Op heden, 11 augustus des avonds om acht uur, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina over beide zenders Hilversum 1 en 2 een korte toespraak houden in ver band met de wijze waarop het Nederlandse volk de honderdste verjaardag van de geboorte van wijlen Koningin Emma heeft herdacht. Er is zaterdag te Athene een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de minister-president van Groot-Brittannië, Macmillan, en die van Griekenland, Kara- manlis, een „zeer openhartige en zeer volledige gedachtenwisse- ling hebben gehad en het erover eens zijn, dat hun besprekingen nuttig zijn geweest". Er kan echter niet worden ge zegd, dat hun standpunten in al le opzichten met elkaar stroken, aldus het communiqué. Diplomatieke waarnemers te Athene hebben gezegd, dat uit het korte communiqué dat na de besprekingen tussen Macmillan en Karamanlis werd uitgegeven, niet mag worden afgeleid, dat Macmillans poging de zienswij zen van alle belanghebbende par tijen met elkaar te verzoenen, is mislukt. dtkopfwrwt Moporta cocW SKv4f [6 vroor 9 modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies onze vakantie is van 18 t/m 26 augustus De Sowjet-Unie zal alles doen om er voor te zorgen dat er een einde komt aan „de militaire in terventie" in Libanon en Jorda nië, zo heeft premier Chroesjtsjef zondag verklaard. Hij sprak ter gelegenheid van de ingebruikneming van de reusachtige waterkrachtcentrale te Koeibysjef in Mdden-Rusland De oorlogsdreiging in het Mid den-Oosten noemde hij nog zeer acuut. Rusland en zijn bondge noten zullen een „vreedzame bui tenlandse politiek" blijven vol gen, maar zij zullen tezelfdertijd alles doen om „de zeer agressieve kringen in het Westen te breide len". De nieuwe centrale waaraan 7 jaar is gewerkt, wordt de groot ste ter wereld genoemd. Zij wordt van Moskou uit een afstand Vliegtuig bij Benghazi neergestort. Een „Viscount" van de „Cen traal African Airways", die van Salisbury in Rhodesië op weg naar Londen, is zaterdagochtend nabij Benghazi in Libië neerge stort. Het toestel zou kort na het vertrek uit Benghazi tegen een heuvel zijn gevlogen. Met in- inbegrip van de 6 leden van de bemanning waren er 54 Engelsen en Rhodesianen aan boord. Volgens uit Rome uit Benghazj ontvangen berichten zijn er 35 mensen omgekomen, waaronder 4 leden der bemanning. VIJFLING IN BOLIVIA. In La Paz is een vijfiing, allen van het mannelijk geslacht, ge boren. De babies, die evenals de moeder, mevr. Luisa de Toro, in uitstekende gezondheid verkeren, zijn in couveuses geplaatst. Zij wegen 1500 tot 1700 gram en hebben een lengte van 30 tot 35 cm.. De vader is een mijnwer ker. Mevr. De Toro heeft al ver scheidene malen tweelingen ge kregen. van 900 km bediend. In de ma chinehal zuilen slechts vier man nen dienst doen. De voltooiing van de centrale vormt de eerste stap naar de totstandkoming van een eenvormig krachtnet voor Europees Rusland. De centrale bevat twintig turbinegeneratoren met een capaciteit van 2.100.000 kwu. Naar Chroesjtsjef meedeelde wordt het project de Lenin-Wol- ga-centrale genoemd. De pre mier zei dat men meer geld moest investeren in de zware in dustrie. De radioactieve neerslag, die het gevolg is van kernwapenont ploffingen, doet de sterkte van de atoomstraling in de wereld steeds meer toenemen, hetgeen nieuwe en voor een belangrijk deei onbekende gevaren voor de huidige en toekomstige wereld bevolking met zich mee brengt. Dit is de voornaamste conclu sie van het rapport dat de we tenschappelijke commissie van de Ver. Naties zondag heeft ge publiceerd over de uitwerking van de atoomstraling op de mens en zijn omgeving. De commissie, aldus het rapport, is van mening dat alle maatregelen, die beogen deze straling tot een minimum terug te brengen, zullen bijdra gen tot bescherming van de ge zondheid van de mens. Het is eensdeels noodzakelijk zich niet meer dan nodig is bloot te stel len aan straling, die het gevolg is van medische toepassingen of het gebruik van kernenergie voor andere vreedzame doelein den en anderzijds nodig een ein de te maken aan de radioactieve besmetting, veroorzaakt door kernwapenexplosies, zo vervolgt het rapport. Hierin wordt voorts opge merkt, dat het de commissie be kend is, dat een doeltreffend toe zicht op al deze bronnen van straling nationale en internatio nale besluiten vooronderstelt, die buiten het kader van de werk zaamheden der commissie vallen. De conclusies van de commis sie zijn met algemene stemmen aanvaard, met uitzondering dan van de zinsnede over het toe zicht op de stralingsbronnen. De vertegenwoordigers van de Sow jet-Unie, India, Tsjecho-Slowa- kije en de Ver. Arabische Repu bliek, wilden dat hieraan een dui delijk omlijnde aanbeveling aan toegevoegd zou worden inzake het staken van de kernwapen proeven. In het rapport wordt er voorts de nadruk op gelegd, dat elke schatting over de gevolgen van de straling voor de mensheid in l)e schoolkwestie in België is wederom actueel geworden. Zij is indertijd ontstaan uit de tegen, stelling tussen de Christelijke Volkspartij, die grote subsidies aan het confessionele onderwijs toegekend wilde zien, en de link se partijen die in beginsel alleen ondersteuning van het openbaar onderwijs voorstonden. Thans wordt ernaar gestreefd deze kwestie uit de politieke sfeer los te maken, dus een soort compromis te bereiken. Premier Eyskens heeft de gedachte ge opperd van instelling van een nationale commissie die de mo gelijkheid van een dergelijk com promis zou moeten onderzoe ken. De leider van de socialisti sche partij, Buset, heeft dit voorstel in beginsel aanvaard op voorwaarde dat de commissie alleen verantwoordelijke figuren uit de drie nationale partijen zal omvatten en dat het recht van initiatief van de staat in zake het onderwijs onaangetast blijft. Ook de liberale partij heeft zich voorstel verenigd en thans zijn besprekingen met de premier aan de gang. Anderzijds heeft de liberalp afgevaardigde Hilaire Lahaye 'n wetsvoorstel ingediend strek kende tot algehele gelijkstelling van het openbare en het bijzon dere onderwijs. Dit voorstel is bij de Christelijke Volkspartij in goede aarde gevallen. Het zou echter alleen in behandeling ko men wanneer de regering zelf geen voorstel zou doen. Bespre king ervan zal in elk geval moe ten wachten tot de heropening van het parlement in november daar de Kamer reeds op reces is gegaan en de Senaat ook aan vakantie toe is. Manoeuvres in Japan. Voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn zondag in Japan gecombineerde militaire manoeuvres begonnen. Boven het heuvelachtige ter rein bij Imazoe in West-Japan sprongen parachutisten naar be neden uit transporttoestellen. De valschermtroepen werden gedekt door jagers en andere jachtvlieg tuigen ondernamen schijnaanval- len tegen marine-eenheden die met het regerings-voor de westkust opereerden. het huidige stadium slechts op pervlakkig kan zijn. Maar, zo wordt vervolgd, de afwezigheid van betrouwbare gegevens, in 't bijzonder over de genetische ge volgen van atoomstraling, eist dat de mensheid met des te meer voorzichtigheid handelt omdat de betekenis van de schadelijke ge volgen wellicht onderschat is ge worden. Amerikaanse commissie voor kernenergie over radio-activiteit. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft verklaard dat de genetische schadelijke ge volgen van radio-activiteit als gevolg van kernproeven gering zullen zijn in vergelijking met die van natuurlijke radio-activiteit. De commissie prijst het rapport van de wetenschappelijke com missie van de V. N. als „een grondige studie van het hele on derwerp der kernstraling", dat zij als een bevestiging ziet van het in juni 1956 uitgegeven rap port van de Amerikaanse acade mie van wetenschappen over de gevaren van radio-activiteit. De Amerikaanse commissie voor kernenergie acht het van belang, dat de V. N.-commissie er de aandacht op gevestigd heeft, dat wat bloed- en beenkanker betreft, er geen zekerheid be staat, dat radio-actieve neer slag nieuwe gevallen van een van beide ziekten zal veroorza ken. Aan de andere kant heeft de V. N.-commissie een schatting gegeven van het grootst moge lijke aantal gevallen die het ge volg zouden kunnen zijn van ra dio-actieve neerslag als men van de meest pessimistische ver wachtingen uitgaat, aldus de Amerikaanse commissie voor kernenergie. De Amerikaanse commissie constateert met voldoening, dat de V. N.-commissie als haar overtuiging uitspreekt, dat de kwesties verbonden aan de radio activiteit geen beletsel behoeven te zijn voor een toenemend vreedzaam gebruik van de kern energie. De Amerikaanse commissie steunt de aanbevelingen van de V. N.-commissie voor verdere diepgaande studie op vele ter reinen van de gevolgen van ra dio-activiteit. ENGELSE REACTIE. De kans, dat radio-actieve neerslag als gevolg van proeven met waterstofbommen ziekten veroorzaakt, is naar de mening van Britse geleerden, die com mentaar geleverd hebben, op het rapport van de wetenschappelij ke commissie van de V. N„ uiterst gering. Dr. A. C. Stevenson uit Oxford heeft verklaard, dat als de kern proeven dit jaar gestaakt zouden worden, er in de gehele wereld de komende jaren in het geheel naar schatting 2500 tot 100.000 ziektegevallen, veroorzaakt door radio-active-neerslag zullen zijn. Bij voortzetting van de proe ven zouden het er bij benadering 50 tot 40.000 gevallen per jaar zijn. Vrijdag werd bekendgemaakt dat het aantal werklozen in de Ver. Staten de vorige maand met 143.000 is verminderd tot 5.294.000. Deze vermindering was kleiner dan voor die maand nor maal is. Van Britse zijde is vernomen, dat de Grieken op bepaalde pun ten bezwaren hebben tegen het Britse plan zeven jaar lang de status quo op Cyprus te handha ven. Deze zeven jaar zijn lang genoeg om orde en rust op Cy prus te herstellen en kort ge noeg om de Grieken en Turken niet te ontmoedigen in hun ver langens naar een eigen regering, aldus Macmillans oordeel. Naar verluidde, is Griekenland het er mee eens, dat een periode van 7 jaar kan bijdragen tot herstel van de orde. De twee ministers presidenten zijn het er over eens, dat er geen vorderingen in de richting van een politieke oplos ing kunnen worden gemaakt, zolang het bloedvergieten voort duurt. In Britse kringen werd verno men, dat aartsbisschop Makarios en alle andere verbannen Cyprio ten naar het eiland zullen mogen terugkeren, indien het huidige bestand lang genoeg duurt. Vol gens minister Averoff is tijdens de besprekingen niet besloten, dat Makarios zal terugkeren. Macmillan zei vóór zijn ver trek naar Ankara van oordeel te zijn, dat zijn besprekingen met Karamanlis over Cyprus zijn reis volledig hebben gerechtvaardigd. MACMILLAN BEËINDIGT OVERLEG TE ANKARA Premier Macmillan heeft zon dag het overleg met zijn Turkse ambtgenoot Menderes over de kwestie-Cyprus beëindigd. Aan vankelijk zouden de twee staats lieden vandaag nog een onder houd hebben, maar dit was niet nodig daar men de besprekingen al had voltooid. Men heeft te Ankara onoffi cieel verklaard de indruk te heb ben, dat Macmillan zowel te Athene als te Ankara heeft ge tracht steun te krijgen voor een politiek van herstel van de vrede en rust op Cyprus, nu het onmo gelijk was de samenwerking van Griekenland te verkrijgen voor het Britse plan voor een deelge nootschap. Een Turkse regeringswoord voerder zei zondagavond, dat Turkije er voorstander van is, dat het huidige bestand op Cy prus wordt omgezet in een duur zame vrede, Griekse diplomatieke waarne mers hebben zondagavond te Athene him bezorgdheid uitge sproken over de snelle beëindi ging van de besprekingen tussen Macmillan en Menderes. Er kan, zo zeiden zij, geen overeenstemming over Cyprus worden bereikt, indien de Brit ten zich verbinden aan het einde van de door Macmillan voorge stelde periode van 7 jaar de een of andere vorm van verdeling toe te passen of een regeling in te voeren, die tot verdeling leidt. Amerikaans vliegtuig boven Syrië beschoten. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft zondagavond uit Damascus ge meld, dat luchtdoelartillerie in Syrië heeft geschoten op een Amerikaans vliegtuig, dat boven Syrië vloog. Veerboot op de Hooghly omgeslagen. Er is zondagavond op de rivier de Hooghly nabij Barrackpore, 25 km van Calcutta, een veerboot omgeslagen. Gevreesd wordt, dat 25 mensen zijn verdronken. Vijf personen werden gered. Nederlandse textieljaarbeurs op de Wereldtentoonstelling met Grand Prix onderscheiden. Een internationale jury van van textieldeskundigen heeft in de afgelopen maanden de ruim tachtig textielinzendingen van zeventien landen op de wereld tentoonstelling in Brussel be zocht. In de diverse textielsecto ren werden punten toegekend, waarbij vooral de wijze waarop de textielpodukten voor de expo santen gepresenteerd worden be langrijk was voor de punten waardering. De stichting Neder landse textieljaarbeurs, die in het Nederlandse paviljoen de produkten van de Nederlandse textielnijverheid exposeert, heeft een groot aantal prijzen toege kend gekregen. Voor de afdeling katoen, wol, vlas, hennep, jute en harde vezels werd de Neder landse jaarbeurs onderscheiden met de grand prix van de wereld tentoonstelling. NEDERLANDS SCHIP IN AANVARING BIJ EASTBOURNE De 7.328 ton metende „Prins Willem van Oranje" is zaterdag ochtend vroeg in een dichte mist ter hoogte van Eastbourne (zuidoost-Engeland) in aanva ring gekomen met de 498 ton metende Duitse kustvaarder „Tarbek" uit Hamburg. Het Duitse schip liep zware schade op. Het vaartuig liet echter weten dat het niet direct hulp nodig had maar zou wachten op de Nederlandse sleepboot „Loire" uit Dover om op sleeptouw te worden genomen. De „Prins Willem van Oranje" van de Oranjelijn heeft slechts lichte averij opgelopen. Chroesjtsjefs brief aan Karamanlis. De Sowjet-Unie heeft er bij Griekenland op aan gedrongen tegen Amerikaanse en Britse re soluties te stemmen, die worden ingediend bij de behandeling van de kwestie van het Midden-Oos ten in de algemene vergadering van de Ver. Naties, aldus is za terdag van bevoegde Russische zijde te Athene vernomen. De Russische aanbeveling is vervat in de brief van de Rus sische minister-president, die za terdag aan minister-president Karamanlis werd overhandigd. Het is in het belang van Grie kenland gehoor te geven aan de ze aanbeveling, daar het Cypri sche probleem direct in verband staat met de kwestie in het Mid den-Oosten, aldus Chroesjtsjef. De brief werd door de Russi sche ambassadeur Sergejef naar het bureau van Karamanlis ge bracht, toen deze nog in bespre king was met de Britse minister president Macmillan. De gebeurtenissen op Cyprus. Gemaskerde mannen hebben zondagavond nabij het dorp Tokhni in het zuiden van Cyprus een Grieks-Cyprische politieman doodgeschoten, aldus is officieel te Nicosia bekend gemaakt. Britse troepen hebben overal op Cyprus versperringen en con troleposten aangebracht, toen zondag de tijdsduur van het door de Eokaleider Dighenis afgekon digde bestand verstreek. Dighenis had gezegd, dat zijn illegale organisatie zich het recht voorbehield de strijd zondag weer te hervatten, indien in de één of andere vorm de provocatie door de Britten en de Turken zou voortduren. Gedurende het weekeinde stroomde warme lucht over ons land. De maximumtemperaturen, die vrijdag omstreeks 18 graden waren, liepen zaterdag in het zui den van ons land al tot 22 a 23 graden op, terwijl zondag waar den tussen 24 en 28 bereikt wer den. Daarbij was er overal zonne schijn. Dit hadden we te danken aan een rug van hogedruk, die echter zondag over Denemarken DINSDAG 12 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.47 12.22 1.02 1.12 ZON MAAN op onder op onder Aug. 11 5.16 20.13 1.21 17.20 12 5.18 20.12 2.18 18.04 13 5.19 20.10 3.24 18.44 wegtrok. Zondagavond bereikte een zwakke frontale storing van het zuiden uit ons land, die ech ter weinig actief bleek. Over de Britse eilanden voerden zuidwes telijke winden intussen minder warme lucht aan. Het binnen dringen ervan bracht in West- Engeland plaatselijk nog al wat regen. Het zag er echter naar uit, dat deze koelere lucht ons maandag pas later zou bereiken. Voor heden verwachten we pe rioden met zonneschijn, maar ook later bewolking met plaat selijk enkele buien, sommige met onweer. Zwakke tot matige zui delijke wind. Overdag iets min der warm. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Zuidelijke wind Perioden met zonneschijn, maar later plaatselijk enkele bui en met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Iets minder warm.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1