Macfio Tazelaai* Restanten NIEUWE PLATEN Van der Meer Eric de Noorman - Ingrid r 7 E. WITKAM lis-conservator BESTEEDT „MAISON MODERNE" KANTOORARTIKELEN Damesm odehuis Zaterdag 9 augustus 1958. DE VRIJE ZEEUW van de Ree pontiac horloges Nieuwstraat 1 4 Horlogemaker Juwelier TERNEUZEN - Telefoon 2284 Op verzoek tonen wij de collectie bij U aan huis jÊi- Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden betui gen wij, mede namens wederzijdse familie, onze hartelijke dank. S. VAN DER HOOFT. M. VAN DER HOOFT— KOLE. Terneuzen, 9 aug. 1958. Steenkamplaan 70. Voor de blijken van belang stelling, bij ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, mede namens wederzijdse ouders, onze hartelijke dank. M. DRADBE. J. DRABBE— VAN DOORN. Terneuzen, augustus 1958. Azaleastraat 19. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en medeleven na het overlijden van onze gelief de Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader JACOBUS VAN ALTEN, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid H. H. docto ren, directrice en verple gend personeel van het Juliana-ziekenhuis en Dr. Elenbaas voor de vele goe de hulp en diensten aan hem bewezen. C. VAN ALTEN DEN HAMER. Zaamslag, 9 aug. 1958. LOGOPEDISTE Groene Kruis AXEL Ziekenhuis HULST op 13-20-27 augustus AFWEZIG Te koop een zondei machine, inh. 70 1, 200,—. J. TIELEMAN Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN w? F l L aan Uw uiterlijk veel zorg, maar voor al aan Uw kapsel. Uw haarverzorging is bij ons in ver trouwde handen. Wij gaan 25 augustus met vakantie. Dames-Herenkapsalons - Parfumerie N1EEWSTRAAT 36 - ^TEL. 2070 - TERNEUZEN BURGEM.GEILL5TRAAT 10 - TELEF.2432 x§x§xëxëxëxëxë><§xëx£x§xëxëxëxëxëx§xëxëxëxëx§x§x&<§x§X£§><§xëx§x§xëxëx§>G><sxë>Gxë>G>< le PIANOCONCERT VAN TCHAIKOWSKY gespeeld door VAN CLIBURN (Winnaar van het Russische Tchaikowskv piano concours) 23, Muziek uit de meesterfilm van Cecil B. deMille „DE TIEN GEBODEN" 2 langspeelplaten in schitterend klcurenalbum met uitvoerige tekst 33, BALLETMUZIEK 4e in de serie „Lees en Luister", met 11 der bekendste balletten- Langspeelplaat met boekwerk 24,50 UW GRAMOFOONHUIS TERNEUZEN TEL. 2361 (K 1150) N.V. Fa P. J. v. d. SANDB 9,75 19,75 19,75 29,75 BLOUSES korthals4,75 BLOUSES aangeknipte mouw 9,75 Alle KINDERJURKEN Alle KINDERTOPPERS Alle DAMESTOPPERS Alle DAMESBLAZERS Alle KINDERMANTELS HALVE prijs Alle ZOMERJURKEN sterk verlaagd Alle MANTELCOSTUUMS en MANTELS99,75 en lager 100 BUSTEHOUDERS, HALVE prijs reeds van af 49 cent TERNEUZEN Gemeenteraad van Terneuzen (Vervolg van pagina 5.) heel summier, omdat het op zo korte termijn moest worden ingestuurd. Wij hebben dan in de jaren er na van de plannen weinig meer gehoord. Wij heb ben verschillende malen geïnformeerd: waar blijft het geld, wannneer kunnen wij beginnen, maar zonder resultaat. Wij konden nergens antwoord krijgen, omdat niemand wist wie erover te be slissen had. Alles was voor ons wel erg duister, toen plotseling vorig jaar een schema bij ons op tafel kwam vallen, waarin een bedrag was ver deeld onder de jeugdorganisaties ter plaatse, hele maal buiten het college van burgemeester en wet houders om, door inschakeling van de gemeente ontvanger. Hoe die er bij gekomen is, zonder dat burgemeester en wethouders het wisten, is ons tot nu toe een raadsel. Toen is er natuurlijk gezegd U, mijnheer de Voorzitter, heeft het al verteld dat het plan van de openbare leeszaal voorrang had. Ik geloof persoonlijk, dat het nog voorrang moet hebben, omdat tenslotte verdeling onder de jeugdorganisaties een versnippering betekent. Nu zal ik de laatste zijn om het de jeugd te mis gunnen; Terenuzen is wel de eerste gemeente in Zeeland geweest, die de jeugdorganisaties heeft gesubsidieerd; maar men zal een betrekkelijk klein bedrag krijgen en na verloop van enige jaren zal men niet veel meer hiervan zien, terwijl nu een permanent gebouw gesticht wordt, dat blijvend ten goede komt aan de gehele gemeenschap. Het is natuurlijk heel erg vervelend, dat deze zaak zo gelopen is, dat de jeugdorganisaties lekker zijn gemaakt met dit bedrag, want daar komt het op neer. Dit is gebeurd zonder enige voorkennis en zonder enig medeweten van de gemeente. Daar kunnen wij dus niets aan doen. Wanneer een jeugdorganisatie de huid verdeeld heeft voordat de beer geschoten is, dan is dat tenslotte iets, wat zij zelf heeft gedaan. Wanneer de heer Weterings zegt, dat er al een openbare leeszaal is, dan is dat onjuist, want die openbare leeszaal bestaat helemaal niet. Het is een uitleenbibliotheek, die nog onvolmaakter is dan de jeugdorganisaties. Op het ogenblik is het een inrichting, die niet voldoet aan de eisen, die een gemeente als Terneuzen toch mag stellen. Ik vind het jammer, dat dit zo gelopen is, maar ik geloof toch, dat de Commissaris der Koningin hierover moet beslissen. Het is niet onze taak om aan te dringen alle plannen, die reeds lang be slaan ten aanzien van een openbare leeszaal plot seling te gaan verzaken en latere plannen, die, op welke manier ook, uit de bus zijn gekomen, voor rang te geven. Ik geloof persoonlijk, dat dat fout zou zijn. Ais er werkelijk meer geld is, dan kan dat misschien aan de jeugdorganisaties worden gegeven en dan zijn er ook geen moeilijkheden meer. Dan kan men de oude plannen verwezen lijken en de jeugd misschien nog een ruimere bij drage geven. Het ligt op de weg van degenen, die de jeugd organisaties voorrang geven, om hard te werken en e trachten van het meerdere geld wat te pak- en le knjgen. Dat is meer de aangewezen weg t an nu plotseling alle vroegere plannen te laten \aten. Bp het ontwerpen van het bouwplan in het Oostelijk Bolwerk is rekening gehouden met dit bedrag t.a.v. de verwezenlijking van een open bare leeszaal. Wanneer dit bedrag niet komt, kunnen die plannen rustig terzijde worden gelegd en op de lange baan geschoven, want het is niet zo, dat het Rijk daarvoor subsidie geeft. Een leeszaal wordt gesubsidieerd in de jaarlijkse exploitatie, krachtens de Rijkssubsidieregeling. Men krijgt geen geld om zo'n leeszaal te bouwen. Men zal zelf moeten bouwen. Het is een particuliere in stelling, die zelf een gebouw moet zetten en in de exploitatie subsidie krijgt van het Rijk naar be paalde richtlijnen. Dit is dus niet gebaseerd op de bouwkosten. Als de kosten hoog zijn, doordat een belangrijk bedrag geïnvesteerd moest worden voor de bouw, moet de vereniging dat financieren. Het Rijk trekt zich daarvan niets aan. De subsidie wordt volgens een vaste formule berekend. De heer De Feijter: Ik zou het voorstel van de heer Weterings willen ondersteunen. Ik geloof, dat de jeugdorganisaties er inderdaad recht op hebben en heel wat met het geld kunnen doen. Nu zegt de heer De Vos, dat Terneuzen de eerste gemeente is geweest, die het jeugdwerk heeft gesubsidieerd. Dat kan wel waar zijn, maar het subsidiebedrag is betrekkelijk gering, dat kan ook niet hoger zijn in verband met de financiële toe stand, maar als men hier buiten de gemeente om, dus niet ten laste van de begroting, een bedrag voor deze verenigingen kan krijgen van 25.000, dan geloof ik dat wij dat met beide handen moe ten aannemen en hier voorkeur aan zullen moeten geven. De Voorzitter: Dit geldt in veel sterkere mate voor de openbare leeszaal. Wat geeft de jeugdver enigingen het recht om op het bedrag te rekenen? De heer De Feijter: Dat is sterk uitgedrukt, maar zij hebben er enigszins op gerekend. Dat is in de praktijk gebleken, U spreekt over de cor respondentie die gevoerd is. Dit is buiten de raad om gegaan, maar ik zou willen vragen om de cor respondentie tegen de volgende raadsvergadering voor de raadsleden ter inzage te leggen. De Voorzitter: Dat is kabinets-correspondentie, daar denk ik niet over. Daar zou ik toestemming van de Commissaris der Koningin voor moeten hebben. De heer De Feijter: De raad kan hier niet over beslissen, alleen de wens naar voren brengen. De heer Hol: Over deze kwestie is in de raad al meer gevraagd. Ik heb zelf hierover wel eens een vraag gesteld; ook de heer De Feijter. Het antwoord, dat toen gegeven is, was, dat er heel weinig van bekend was. Ik moet eerlijk zeggen, niet alleen ik, maar ook anderen, hebben de in druk gehad, dat er wel meer van bekend was. De Voorzitter: Bij wie? De heer Hol: Bij het college. De Voorzitter: Dat is niet waar. De heer Hol: Wat betreft de prioriteit vind ik dit van een te verstrekkende betekenis om direct de heer Weterings te ondersteunen. Ik zou een ander voorstel willen doen. Kan dit in het college van burgemeester en wethouders worden bespro ken en kan er dan bij de volgende raadsvergade ring een agendapunt van worden gemaakt, dan kunnen de fracties zelf ook nog eens onderling zich beraden of inderdaad prioriteit moet worden gegeven aan de openbare leeszaal dan wel aan het jeugdwerk. Vindt U dat niet beter? Wij zouden ook alleen stimulerend kunnen wer ken door de Commissaris der Koningin advies te geven zonder meer. De Voorzitter: Is het niet voldoende als de Com missaris de notulen van deze vergadering leest? Hij kan dan zien, welke wens hier naar voren is gekomen. Het gaat toch iets te vèr om over deze materie een motie in te dienen. De heer Weterings: Verre vandaar, ik vraag juist inlichtingen, omdat ik van alle kanten iets hoor. Zoals de heer Hol reeds zegt, schijnt er meer bekend te zijn. In ieder geval is door de Commis saris de heer Olijslager aangezocht om met de diverse jeugdverenigingen contact op te nemen over de verdeling van 25.000. Er schijnen vrij be hoorlijke toezeggingen te zijn gedaan. Ik begrijp niet, dat de Commissaris advies vraagt aan U, dat is voor mij een raadsel. De Voorzitter: Er moest met de grootst moge lijke spoed een tekening van de leeszaal inge stuurd worden. Daarna is de zaak drie jaar stil blijven liggen. De heer Weterings: Hebt U enige positieve toe zegging van de Commissaris, dat deze zaal gebouwd mag worden? De Voorzitter: Geen enkele toezegging. De heer Weterings: Het jeugdwerk heeft toch wel een toezegging. De Voorzitter: Van mij niet. De heer Weterings: Wel van de Commissaris. Hij heeft toch gezegd, 25.000 voor Terneuzen be schikbaar te stellen. Hij heeft de heer Olijslager verzocht contact te zoeken. Dat het geld al uitge geven is, vind ik ook niet juist. Men moet nooit op de feiten vooruitlopen. De Voorzitter: Het is een bekende methode, het fait accompli. De heer Weterings: Het is zakelijk helemaal fout, dat kan ik niet onderschrijven. Wethouder De Vos: Als er al een toezegging ge daan is, behoeven we ook niet meer te praten. De Commissaris beslist. Wethouder Van Langevelde: Het advies van de burgemeester is er al. De heer Weterings: Voor het jeugdwerk? De heer De Feijter: Is dat uitsluitend van de burgemeester of van burgemeester en wethou ders? De Voorzitter: Kabinetszaken, tussen de Com missaris en mij. De heer De Feijter: Dus de wethouders staan er buiten. Wethouder De Vos: Net zover als de raad. De heer Weterings: Dan voel ik heel veel voor het voorstel van de heer Hol. Ik zou deze zaak uitgepraat willen zien. Laat ons in de fracties deze zaak nader bekijken en in de volgende raadsver gadering vaststellen, öf nu de openbare leeszaal voorgaat óf de jeugdverenigingen. U kunt ook zeggen: de notulen opsturen naar de Commissaris der Koningin. De Voorzitter: Dat is toch voldoende. De heer Weterings: Het is niet om het op de spits te drijven, maar alleen om inlichtingen te verkrijgen. Wethouder De Vos: Ik wil hier nog even aan toevoegen, dat in ieder geval door het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal hier geen enkele stap is gedaan, dat dit zich allemaal buiten het bestuur om heeft afgespeeld. De Stichting weet hier niets van af. Het wist nauwelijks, dat er in dertijd plannen ingestuurd waren, ook niet, toen op initiatief van de burgemeester dit alles in het college is besproken. Het is dus niet zo, dat er een strijd zou zijn tussen het bestuur van de open bare leeszaal en de jeugdverenigingen. De heer Weterings: Dat begreep ik ook wel. De Voorzitter: Als het jeugdwerk vanaf het be gin in de running was geweest, was het wat an ders geweest. De wethouder heeft er op gewezen, dat de oorspronkelijke bedoeling was, dat het geld zou worden vastgelegd in gebouwen, als het ware een herinnering aan de mensen, die het geld ge schonken hebben. De heer Weterings: Er schijnen wel uitzonderin gen te zijn gemaakt. De Voorzitter: Dat is pas veel later gebeurd. De here Weterings: Ik meen zelfs vorig jaar, als ik goed georiënteerd ben. De Voorzitter: Al die tijd heeft het geld ergens gelegen. Hoevee] het precies is, weet ik ook niet, Wethouder De Vos: Het is een eigenaardige situaite, dat men nu nog geld heeft te verdelen, dat in 1953 is geschonken. De heer Weterings: De hele gang van zaken, hoe men tot de verdeling moet komen, vind ik on bevredigend. De Voorzitter: Laten wij hopen, dat de Commis saris vóór de volgende vergadering een beslissing heeft genomen. De heer Weterings: Als U de notulen aan hem toestuurt, dan ga ik ermede akkoord. De heer De Feijter: Dan krijgen wij dus nadere inlichtingen van burgemeester en wethouders tegen de volgende vergadering. Wethouder De Vos: Als wij zelf wat weten. De heer De Feijter: Ik wil nog een paar klei nigheden vragen. Indertijd is de gemeente door schenking gekomen aan de Leeuwtjes bij de Leeu wenlaan. Op het ogenblik zijn de beeldjes in een betrekkelijk vuile toestand. Kunnen die niet eens een schoonmaakbeurt krijgen? De Voorzitter: Die worden geregeld gewassen. Het heeft destijds in de bedoeling gelegen, om die monumenten te restaureren, maar we zijn erg geschrokken van de kosten, die Monumentenzorg daarvoor in rekening brengt. Met de eigen dienst kunnen we proberen ze wat op te knappen. De heer Weterings: Hebben deze leeuwtjes oud heidkundige waarde? Dan vind ik het jammer, dat zjj daar staan. Ze zijn nu overgeleverd aan alle mogelijke beschadiging door de jeugd. De Voorzitter: Dat geloof ik niet. De heer Weterings: Wanneer U het gezicht van het ene leeuwtje bekijkt, dit ie erg beschadigd. Als ze enige oudheidkundige waarde hebben, kunnen we ze beter opbergen. De Voorzitter: Neen, alles wat wij aan oudheid kundige dingen hebben moet öf beter beschermd worden öf in een museum. Een museum hebben wij niet. We zouden er een agent bij kunnen zet ten, of een leeuwentemmer! De heer De Feijter: Ik vind het juist, dat ze er staan. Ik heb nog een opmerking over de woningen: aan de Oudelandseweg te Driewegen in de Zuid- landpolder. Deze woningen hebben geen riolering. Is het mogelijk, om in samenwerking met de Pro vinciale Waterstaat te trachten de mensen van het water af te helpen? De Voorzitter: Dat is niet zo eenvoudig. De heer De F"eijter: De Provinciale Waterstaat heeft daar een sloot. Er moet dus toestemming gevraagd worden, om daarin te lozen. Kan dit bekeken worden? Wethouder De Vos: Dat is al bekeken. Inder tijd is aan de bewoners van de huizen een voor stel gedaan omtrent de kostenverdeling. Er is ech ter nooit op gereageerd. Wij hebben toen een be- grotinkje laten maken. Het is vrij kostbaar. Wij hebben ons bereid verklaard, om de raad voor te stellen, een bepaald deel van de kosten voor reke ning van de gemeente te nemen en de rest voor de bewoners. Wij hebben hen verzocht ons te wil len mededelen, of zij hiermede akkoord gingen, maar hebben hier nooit iets op gehoord. Nu is de eerste stap dus aan de bewoners zelf. De heer De Feijter: Is het juist om een bijdrage te vragen? Wethouder De Vos: In andere delen der ge meente is dit in de huur verdisconteerd. Als er woningen gebouwd worden, worden de totale kos ten van bouwrijpmaken met inbegrip van riolering e.a. in de grondkosten verdisconteerd. De riolering wordt dus ook in de stad wel dege lijk door de bewoners betaald. Daarom hebben wij huren van 13,per week. De heer De Feijter: Dat is in de nieuwe wijken. Voor de oudere huizen moeten we toch een ander standpunt innemen. Ik kan de kosten van een riolering niet schatten. Wethouder De Vos: De betreffende woningen zijn niet door de gemeente gebouwd. Het is nooit gemeentegrond geweest, alles is buiten de gemeen te om gegaan. Of de gemeente nu de totale kosten van de riolering voor zijn rekening moet nemen, is een vraag die men op billijkheidsgronden moet beoordelen. U weet ook, dat wanneer een wat uit het centrum gelegen wijk wordt aangesloten op het electrisch net of de waterleiding, de mensen een extra bijdrage betalen, b.v. de Hogendijk, de Zeven Huisjes enz. In al die wijken betalen de mensen zelf een bijdrage in de kosten, omdat die zelfde kosten ook in de stad door de mensen be taald worden, zij het niet direct, maar indirect in de huur of grondkosten. Dat valt dus niet zo op. De heer De Feijter: Hoeveel kost dat dan on geveer per woning? De Voorzitter: Dat weten die mensen zelf wel, het is hun toch geschreven. Wethouder De Vos: Als ik me niet vergis onge veer 300,per woning. De grootste helft der kosten blijft dus nog ten laste der gemeente. De heer De Feijter: Het zijn maar een stuk of zeven huizen. Wethouder De Vos: Het hele geval zal naar ik meen een 4500,kosten. Hoe minder woningen er zijn, hoe meer per woning. De Voorzitter: Het is nu aan de mensen zelf, om er op te reageren. De Voorzitter sluit de vergadering. Japan en de Amerikaanse kernwapenproefnemingen in de Grote Oceaan Kanji Soeda, hoofd van de af- ling hydrogeafie van de Japan se raad voor de veiligheid ter zee, heeft donderdag te Tokio op een persconferentie verklaard dat Japan zal ophouden met het uitzenden van waarnemings schepen in het kader van het internationale geofysische jaar, zolang de Ver. Staten doorgaan met het nemen van proeven met kernwapens in de Grote Oceaan. Hij verklaarde dat twee Ja panse waarnemingsschepen, de akoajo" en de „Satsoema", aie donderdag de haven van To kio waren binnengevallen, ver leden maand ten westen van net atol Eniwetok aan „krachti ge radio-actieve straling" had den blootgestaan. Hij had daar om alle Japanse waarnemings- schepen, die waren ingescha keld bij werkzaamheden in het raam van het internationale geo.ysische jaar, opdracht ge geven niet uit te varen, zolang de Amerikaanse kernwapen- De Tsjechoslowaakse grensoverschrijding in West-Duitsland Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft donderdag verklaard, dat een Tsjechoslo waakse soldaat die vrijdag j.l. West-Duitsland binnen kwam, een nieuw type automatisch ge weer bij zich had. Men gelooft, dat dit de reden was waarom een groep Tsjechoslowaakse soldaten de Westduitse grens schond om de man te zoeken, aldus de woordvoerder. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelde woensdag mee, dat West-Duitsland bij Tsjecho- Slowakije tegen de schending zal protesteren. proefnemingen nog voortgang vonden. Dr. Joship Hijama van de uni versiteit van Tokio heeft don derdag verklaard dat hij, bij onderzoeking van beide Japanse schepen, slechts weinig sporen van radio-activiteit had aanae- troffen. 26. Arnar likt een paar keer zijn lippen en kijkt de Noorman schuw aan. „Nou goed, ik zal het zeggen", stamelt hij dan, „we vochten samenIkik wilde niet dat Erwin wegging te paard want ik dachtdat hij... naar Hrap terug zou gaan." „Dat kan ik begrij pen", gromt Olaf, „Prins Erwin had het ook niet moeten doen, Koning, nu dat Ingrid weg is." ,,Ja", valt Arnar haastig in, „ik was ook bang, dat er meer achter zat. Ik vertrouw de het toch al niet want „Want?" zegt de Noorman ijzig, maar de blik in zijn ogen ziende schudt Arnar het hoofd en zwijgl. Erie denkt snel na. Hu kan wel zo ongeveer aanvoelen wat Arnar en wellicht ook Olaf denkt. En helemaal zonder redenen is dat zeker niet. Hij kent de impulsieve naluur van zijn zoon zelf te goed. Best mogelijk, dat Erwin op eigen houtje op onderzoek gegaan is. „Welnu", zegt hij, „het heeft geen zin om hier nog langer in het donker rond te hangen. In grid komt niet, daarop hoeven we niet te hopen. En eerlijk gezegd Olaf, ik ben niet zo benauwd om haar. Zij zal wel ergens een goed onderkomen hebben; vermoedelilk heeft Hrap daar voor gezorgd. Het lijkt me echter niet verstandig als Olaf nu naar Hrap terugging. Hij zou er niets anders bereiken dan een vechtpartij. Laten Svein en ik dit eens opknappen." „Het zij zo" bromt Olaf stroef, „het zou me niks verwonderen als je daar niet alleen je zoon, maar ook mijn dochter aantreft. En als dat zo is staan er rare dingen t« gebeuren."

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7