aren en <=Qijden RADIO EN TELEVISIE Utrechtse families worden bedolven onder niet geplaatste bestellingen De toestand in Hongarije en de deelneming van de Russische Orthodoxe Kerk aan de Wereldraad van Kerken KERKDIENSTEN KERKNIEUWS BEURSOVERZICHT Za?er3ag 9 augustus '1958. DE VRIJE ZEEUW De nieuwe veerboot Oranje De spoorwegen (doen van zich) spreken Oplichting en verduistering Cees Manders en Bartje K.L.M. en C.H.U. Mechanisatie en muziek Wie over varen en rijden spreekt, denkt wellicht in de eerste plaats aan Hildebrands Camera Obscura. Maar mogelijk in deze dagen toch ook aan eigen zeilvakantie op de Nederlandse plassen of aan de vakantie van de koninklijke familie, die met de beide koninklijke jachten vertoeft aan de kusten van de Middellandse Zee. Prinses Irene vierde er haar 19de verjaardag en de naam van H. K. H. mag ons in deze van oorlogsdreiging zo volle tijd wel weer herinneren aan de zorgvolle dagen van 1939, toen onze tweede Oranjeprinses werd geboren. Van herdenken was de afgelopen week ook sprake in Delft. Im mers zaterdag 2 augustus was het honderd jaar geleden, dat zij, die later algemeen is bekend geworden als „de koningin-moeder", Emma van Waldeck-Fyrmont, te Arolsen werd geboren. Op 20 maart 1934 is haar stoffelijk overschot bijgezet in de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. Deze plaats was daarom ook uitgekozen voor een korte plechtige herdenking, waarbij geme moreerd werd, dat koningin Emma niet alleen een moeder is ge weest voor de huidige koningin-moeder prinses Wilhelmina, maar voor heel ons volk en met name voor hen, die door leed en lijden waren getroffen. WEIGERENDE „PRINSES" Minister Algera heeft de nieu we veerboot met grote capaci teit, die de nieuwe havens Vlis- singen en Breskens met elkaar zal moeten verbinden en die met de naam „Prinses Beatrix" is gedoopt, officieel in gebruik gesteld. Helaas. H. K. H. bleek wat halsstarrig te zijn, niet tegenover de minister daar was zij blijkbaar toch te hoffe lijk voor maar toen op 1 augustus 't publiek opdaagde, ontstond een defect aan de schroef en de „Prinses" moest terug. Overigens was er toch al weinig enthousiasme bij de Zeeuwen voor de ingebruik stelling, want deze ging ge paard met de invoering van de (verhoogde) veertarieven. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in een bewo gen zitting een motie aangeno men, waar ernstige teleurstel ling in wordt uitgesproken over de handhaving van het regeringsbesluit betreffende de veertarieven. De Staten ver zoeken de regering zo spoedig mogelijk gelden beschikbaar te stellen, teneinde de verhoging van de tarieven ongedaan te maken. De actie voor vrije veren is intussen ook overgenomen door Schouwen en Duiveland voor de OosterscheJde en er zullen nog wel meer liefheb bers bij komen. DE KNUPPEL IN DE SPOORWAGON Toen enige tijd geleden enkele onwillige Deense toeristen door de Nederlandse politie met ge weld uit een treincoupé moesten worden verwijderd, was daarmee de (gummi) knuppel in het hoen derhok, in casu de spoorwagon, geworpen. De Deense reizigers protesteerden en de Deense spoorwegen eveneens. Nu is er door de N. S. en hun Deense collega's een uitvoerig onderzoek ingesteld en blijkt de hele onaangename situatie ont staan te zijn door een combinatie van misverstanden. Beide maat schappijen hebben hun spijt be tuigd over de gang van zaken en daarmee is de vrede dan weer getekend. De spoorwegen hebben de af gelopen weken nog op geheel an dere wijze van zich doen spreken. Een transformator van niet min der dan 140 ton moest vervoerd worden van Milaan naar Velsen. Daar was een speciale, z.g. kuil- wagen, van Zwitserse makelij voor nodig. Maar bovendien nam het hele gevaarte zoveel ruimte in beslag (breedte 3.28 m naast een lengte van 41 m), dat elk an der spoorwegverkeer op de tijd van het vervoer onmogelijk was. Daarom hadden de Italiaanse, Zwitserse, Duitse en Nederlandse spoorwegen een reisschema op gesteld, dat van minuut tot mi nuut moest worden gevolgd. Het hele grapje kwam zodoende al leen voor de vervoerskosten al op ongeveer 50.000 te staan! Of u maar even bij wilt passen. DUISTERE WERELD Het aantal oplichtingen en ver duisteringen houdt nog steeds aan. Wij zijn er vrijwel aan ge wend geraakt, dat de krant da gelijks een of meer gevallen van duistere praktijken meldt, maar deze gewenning mag ons toch niet de ogen doen sluiten voor de ernst van de situatie. Op tal van postkantoren in Amsterdam, Haarlem en Leiden werden in totaal 30 valse chèques geïnd, tot 'n gezamenlijke waar de van 23.000. Een drietal op lichters in deze affaire is aange houden. Een vertegenwoordiger meldde zich bij de politie te Apeldoorn met de mededeling, dat hij een bedrag van ongeveer 30.000 had verduisterd ten nadele van zijn werkgever. Bij een coöperatieve landbouw- vereniging in de Alblasserwaard is een geval van fraude aan het licht gekomen, waarbij het om een verduistering van 40 mille gaat, in de loop der jaren ge pleegd. Enz. enz. Wie gelooft er nog in het „goed" zijn van de mens? DEFENSIEVE MAATREGELEN In antwoord op hun in de Tweede Kamer gestelde vragen hebben de ministers Staf en Hel ders gezegd: „De voortgaande le- In Utrecht opereert mo menteel een man die er be hagen in schept bestellingen op te geven voor een aantal Utrechtse families dat bedol ven wordt onder bloemen, gebakjes, taarten, croquetjes, Üs en zelfs grafkransen. Het is een kwaad dat reeds enkele maanden geleden zijn kop opstak en waartegen de politie machteloos staat. De laatste dagen heeft de ma niak echter zijn operatieter rein uitgebreid. Hij gaf telefonisch bestel lingen op voor families aan de Homeruslaan, de Kanon straat, de Kanaalweg, de Leidseweg, Otterstraat, Ver lengde Hoogravenseweg, Mo zartlaan, Haendelstraat voor woonschepen aan Leidsekade. De Utrechtse taxi-onder- nemingen Ratax en Utax hebben reeds tal van ver geefse ritten gemaakt naar deze adressen. In enkele ge vallen kwam het zelfs voor dat er acht auto's voor de deur stonden tegelijk met vijf bloemisten, twee banket bakkers, drie slagers en twee begrafenisondernemers. De man gaat zelfs zover met zijn spel dat hij begrafe nisondernemingen opbelt om voor bepaalde families de ter aardebestelling van een zoon, een vader of een inwonende schoonmoeder te verzorgen. en de Als de mannen van „De laat ste eer", „Ons Belang" en andere coöperatieve lijkbe- zorgingsverenigingen dan diep in het zwart zich bij de families vervoegen blijkt dat er in totaal geen overledene in huis is. Bloemisten die met dure grafkransen kort voor de „begrafenis" arriveren, worden teruggezonden en zien zich genoodzaakt de vaak dure bloemen weer voor andere doeleinden te ge bruiken of weg te gooien. De banketbakkers zijn in middels op hun hoede. Men bezorgt niet direct als blijkt dat het opgegeven adres niet een cliënt is. De maniak zint telkens op nieuwe middelen. Zo liet hij een grote auto met grind bezorgen bij een fami lie die daarom in het geheel niet gevraagd had. Veronderstellingen dat men hier te maken heeft met iemand die wraak wil nemen op bepaalde personen wor den onjuist geacht omdat het aantal geplaagde Utrechtse families bij de dag groeit. De maniak opereert ook niet uitsluitend in een bepaald stadsdeel. Hij wisselt regel matig van besteladressen, terwijl hij ook de keuze van de leveranciers met grote nauwkeurigheid bepaalt. De politie kan niets uit richten tegen deze „grappen maker", van wie men denkt dat hij niet alleen opereert maar assistentie krijgt van jongelui die met hun vakan- tietijd geen raad weten. vering aan de republiek Indone sië van verschillende soorten wa pens, waar onder zeer moderne, en een in intensiteit toenemende propaganda voor de z.g. „bevrij ding" van Nederlands Nieuw- Guinea, doen in Indonesië een si tuatie groeien, die de verhoudin gen wijzigt". „De verdediging van Nieuw-Guinea wordt thans in technisch opzicht aangepast aan de ontwikkeling der laatste decenniën." Tot op heden kunnen dienst plichtigen van de landmacht al leen naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden, wanneer zij zich daar vrijwillig voor beschikbaar stellen. Minister Staf zal echter volgende maand een voorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet indienen, waardoor dienstplich tigen ook zonder hun toestem ming en zonder speciale machti gingswet naar onze rijksdelen overzee kunnen worden uitge zonden. Defensieve maatregelen van heel andere aard hebben een der tigtal portiers van ontspannings gelegenheden aan 't Rembrandts- en Thorbeckeplein te Amsterdam genomen. Zij zullen elkaar hulp en bijstand bieden, wanneer dronken of andere lastige lieden in een van hun gelegenheden de boel op stelten willen zetten. Directe aanleiding tot het defen sief verbond: de aanval, die een figuur uit de Amsterdamse on derwereld heeft ondernomen op Zwarte Riek, echtgenote van Cees Manders, die een cabaret aan het Thorbeckeplein exploi teert. WINST EN VERLIES De K. L. M. boekte in 't tweede kwartaal van 1958 nu eens winst. Maar het verlies over het eerste kwartaal beliep bijvoorbeeld al 'n kleine 214 miljoen en dat is dus zo maar niet goedgemaakt. De Chr. Hist. Unie hield op „Woudschoten" in Zeist haar zo- merconferentip onder leiding van haar nieuwe voorzitter mr. Beer- nink. En Bartje, de door Anne de Vries in zijn roman geschapen en alom bekend geworden figuur werd voor de rechter gedaagd ter oorzake van onwettig met hem gepleegde handelingen. De beste jongen heeft al heel wat moeten meemaken. De Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout vervaardigde in 1955 een beeld van hem, dat aan de Noordersin gel in Assen werd geplaatst. Eerst werd Bartje ontvoerd naar Groningen en later werd hij van zijn voetstuk gestoten, waarbij hij zijn beide benen brak. En nu is een warenhuishoudster zwarte Bartjes gaan verkopen, die zo sprekend op de beeltenis aan de Noordersingel lijken, dat de beeldhouwster het niet nam en de zaak voor het gerecht bracht. Arme Bartje! DE MENS OVERBODIG De Nederlandse bedrijfsbond voor de tabakverwerkende indus trie komt in het orgaan van de bond tot een onrustbarende con clusie. luidend: „Door mechani satie in de sigarenindustrie zul len, wanneer werknemers- en werkgeversorganisaties niet in grijpen, in drie jaar tijds enige duizenden sigarenmakers over bodig zijn". Wat is er aan de hand? Er Is een bolknakmachine uitgevonden en in omloop gebracht, die een technisch model kan maken en die tien sigarenmakers vervangt. En aangezien het in de bedoeling ligt, in de volgende drie jaren tel kens 50 machines te plaatsen, ligt de conclusie voor de hand. Het lijkt wel, of de handwerken de mens steeds meer overbodig wordt In Kerkrade houdt men er in tussen de moed nog maar in, want daar werd door de staats secretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. R. Höppener, het wereldmuziekcon cours geopend. (Nadruk verboden)'. GOEDKOPE APPELS EN PEREN IN HET VERSCHIET Bij de meeste in de Betuwe ge houden verkopingen van laat fruit aan de boom was de pu blieke belangstelling aanmerke lijk groter dan de animo van de handel om zich van een of meer boomgaardgewassen meester te maken. De handel is terughou dend voor appels en peren, hoe wel de kersen over 't algemeen goede resultaten hebben opge leverd. De Betuwe boomgaarden zitten goed geladen, maar de kwaliteit wordt niet zo geroemd. De mees te soorten appels hebben veel van schurftaantasting te lijden gehad als gevolg van het sterk afwis selende en doorgaans vochtige weer. Sommige eigenaars maakten in publieke verkoop voor nog te plukken boomgaard gewas mooie besommingen. Baron van Boetze- laar van Oosterhout verpachtte 'n boomgaard voor ruim 12.000. Anders goed geladen boom gaarden besomden 8600 en ƒ7900. De schatting komt per kist van 20 kg inhoud op het hout ongeveer neer op 2,50 tot 4,50. Daaruit zou afgeleid kunnen worden dat de prijs van appels en peren in de huishoudkwaliteit voor de consument dit najaar zelfs beduidend lager zal komen te liggen dan vorig jaar. BESCHULDIGINGEN VAN „BORBA" Het officiële orgaan van de Zuid-Slavische communistische partij, „Borba", heeft vrijdag de pers van het Sowjet-blok met uitzondering van Polen be schuldigd van „uitgebreide pogin gen om de Zuid-Slavische buiten landse politiek in deskrediet te brengen". Volgens een hoofdartikel heb ben regeringsbladen in de Sow jet-Unie, China en de Oost-Euro- pese landen behalve Polen de verklaringen waarin Belgrado het Amerikaans-Britse optreden in het Midden-Oosten veroordeel de, verzwegen. Hetzelfde was ge schied met de boodschappen, welke president Tito onlangs aan de leiders van andere niet bij enig blok aangesloten landen heeft gezonden. Daarentegen had de pers in ge noemde landen gemeld dat Zuid- Slavië aan de zijde van „de impe rialisten" staat, dat het tot de be wapening van West-Duitsland heeft meegewerkt en dat de Zuid- Slavische marine oefeningen houdt met oorlogsbodems van Navo-landen. „Als Chroesjtsjef beweert dat er zich in Rusland en de landen achter het „ijzeren gordijn" geen concentratiekampen meer bevinden spreekt hij bepaald onwaarheid. Meer dan een achtste gedeelte van de bevolking van de Sowjet-Unie leeft in kampen van waaruit zij slavenarbeid moet verrichten terwijl zich alleen reeds in Hongarije zeven concentratiekampen bevinden waar o.a. degenen gevangen zitten die aan de opstand van verleden jaar hebben deelgenomen. In een van deze kampen zijn zelfs 2000 Russische offi cieren en soldaten opgesloten die zich hebben schuldig gemaakt aan verbroedering met de Hongaarse bevolking". Aldus verklaarde vrijdagmiddag de voorzitter van de federatie van gewezen Hongaarse politieke gevangenen dr. Bela Fabian, tijdens een persconferentie. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 10 AUGUSTUS. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag: 2.30 uur uur Vic. Joh. Brezet, van Terneuzen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. (Bed. H. Avondmaal.) Philippine: 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Sas van Gent: 10 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Vic. Joh. Bre zet; 3 uur Ds. W. J. van Meeu wen, van Hoek. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 u. Ds. Ph. M. Becht. (Bed. H, Doop.) DINSDAG 12 AUG. Terneuzen: 11.30 uur Ds. J. Schol ten. (Bevestiging en inzegening huwelijk.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3.00 uur Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. R. de Boer. van Ermelo. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. G. W. van Houte, van Ulrum. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 7.30 u. Verlossingssamen komst o.l.v. sr. kapt.e. F. Kiel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H, Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 10 AUGUSTUS. Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Met- ting van Rijn. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even. huis. Breskens: 9.30 uur Ds. J. Bouwers, van Delfzijl. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. J. Happee. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eügen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Wika Duiver man, van Den Haag. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen; 7 u. Liturg. Lofzang met korte meditatie. Retranehement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondjjke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. W. Brug man, van Amsterdam. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. S. Tijmstra, van Retranchément. St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rijn. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoon- dijke. IJzendiike: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuyl- man, WOENSDAG 13 AUG. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Sluis toez. F. A. Pannekoek, kand. te Gorinchem, Dr. Fabian verklaarde verder dat, naar thans is gebleken, Imre Nagy en Paul Maleter niet in Boedapest doch in Moskou wer den terechtgesteld. Kadar was hiervan, twee uur voordat het bericht door het persbureau Tass werd gepubliceerd, persoonlijk door Chroesjtsjef in kennis ge steld. Ik kon niets doen om de te rechtstelling te verhinderen om dat ik van niets wist, zo zou hij later hebben gezegd, zo vertelde dr. Fabian. Geheime processen Volgens dr. Fabian worden thans sedert februari de meeste processen achter gesloten deu ren gehouden en niet voor de normale rechtbanken doch voor een zgn. „Troika", een uit drie leden van de communistische partij bestaande raad. De be klaagde wordt veroordeeld op grond van de bevindingen van de geheime politie, zonder dat ge tuigen worden gehoord. Doodvonnissen worden bin nen twee uur na uitspraak en in het geheim voltrokken. Vele leiders van de revolutionaire arbeidersraden werden reeds het slachtoffer van deze ge heime proeessen. Op het ogenblik bevinden zich. aldus de heer Fabian, 55.000 Hon garen in Hongaarse concentra tiekampen terwijl er 75.000 naar de Sowjet-Unie werden gedepor teerd. Onder deze laatsten bevinden zich 50.000 arbeiders van de fabrieken in Csepel, die daar na AANHOUDEND VAST voor INTERNATIONALE WAARDEN Voor de laatste beursdag van deze week lagen de internatio nale waarden vrijdag wederom vast in de markt. De grote weer stand, die dagenlang in de Phi- lipshoek door belanghebbenden werd geboden t.a.v. de pogingen van arbitragezijde om door de barrière van 300 pet, voor deze aandelen te breken, werd vrij dag ten val gebracht. De stijd- bijl was begraven en direct op de opening volgde een koers van 300' j pet in een zeer rustige han del. In deze koers kwam in het verdere beursverloop niet veel verandering meer en de koers winst vergeleken bij donderdag beliep één pet. De aanhoudende vaste koers voor aandelen Kon. Olie op de Newyorkse beurs gaf het Dam rak vrijdag een duw in de op waartse richting. Hiervan pro fiteerde de arbitrage. De aande len werden verhandeld rond de ƒ173, tegen ƒ170,80 als slotprijs van donderdag. Pariteit Ameri ka bedroeg 172,60. In de ope ningskoers kwam ook hier niet veel verandering meer. Het der de fonds van de internationale waarden, de A.K.U., ontmoette goede vraag tengevolge van het dividendvoorstel van 10 pet. (v. j. nihil) door- de internationale Viscose Compagnie. Het A.K.U.- concern, dat een meerderheids belang in de Viscose heeft, be groette deze prettige verrassing en honoreerde het met een koerswinst van 4 punten. K.L.M. kón zich nog niet herstellen en werd onveranderd geadviseerd. Unilevers konden bij de gunsti ge stemming niet achterblijven en werden op 371, plus 2 pet., verhandeld. In verband met het naderende weekeinde droeg de handel een kalm karakter. De scheepvaartsector opende vrijwel op de slotkoersen van de vorige dag, maar bij het slui ten van de beurs kwam er lichte vraag voor K.P.M. en Scheep vaartunie, waardoor deze aan delen circa 3 punten hoger no teerden. In de Cultures was bij na niets te doen en de verande ringen waren niet om over naar huis te schrijven. De verlaging van het callmo- ney (daggeld) door de banken van 214 pet. tot 2 pet. had tot gevolg dat de staatsobligaties over de gehele linie hoger waren bij grote omzetten. Belangstelling voor het kleuteronderwijs blijft toenemen Uit door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde gegevens betreffende het kleu teronderwijs in 1957/'58 blijkt dat het aantal leerlingen per 1 januari 1958 361.936 bedroeg. Vergeleken met het aantal per 1 januari 1957 betekent dit een stijging van 3Va To. De geboor tegeneraties, waaruit deze leer lingen afkomstig zijn, zijn vrij wel gelijk, zodat de toeneming van het aantal leerlingen ge heel toegeschreven moet worden aan de nog steeds groeiende be langstelling voor het kleuteron derwijs. Ook het aantal scholen en het aantal leidsters nam toe, en wel resp. met 4 en 3 Volgens emittenten kan de in schrijving op de 100 miljoen 4-It pet. obligatielening 1953 (2e lening) ten laste van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, welke vrijdag plaatsvond, als ge slaagd worden beschouwd. Prolongatie 3'/a pet. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Beursindices 6/8 7/8 8/8 290.42 289.91 291.94 148.27 148.37 148.40 134.00 134.00 134.65 123.86 123.86 123.86 87.52 86.42 86.69 204.09 203.73 204.78 Kon. Olie 172.80—174.00 Philips 30030114 A.K.U.: 194 Conv. Philips: 128% Nabeurskoersen (172.35) (299%) (193'A) (128 7/16) de revolutie stakingen hadden georganiseerd. Na hun aan komst in Rusland werden deze arbeiders verder doorgezonden naar China waar zij thans te werk zijn gesteld in de nieuwe fabrieken in Mandsjoerije. Ook duizenden jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar, die gevochten hebben te gen de Russische troepen, wer den, aldus dr. Fabian, naar de Sowjet-Unie gedeporteerd. Het voornaamste doelwit van de communisten in Hongarije vormen thans de zgn. revisionis ten, de nationale communisten, en op bevel van Chroesjtsjef worden de processen van 1Ö3 in tellectuelen, onder wie voorna melijk journalisten, die men ver antwoordelijk acht voor het uit breken van de opstand, thans herzien. De Russische Orthoxe Kerk Dr. Fabian verklaarde hierna dat de laatste 15 jaar de Russi sche Orthodoxe Kerk een gehoor zaam werktuig is geworden van het Sowjet-stelsel. Nimmer heeft zij in die periode haar stem laten horen tegen de deportatie van priesters en de vervolging van de religieuze sectes, zo betoogde hij. De deelneming van de verte genwoordigers van de Russische Orthodoxe Kerk aan de bijeen komst van de Wereldraad van Kerken in Utrecht noemde dr. Fabian een communistische infil tratie op kerkelijk terrein. De kerkelijke organisaties moe ten er zich wel bewust van zijn wat dit inhoudt, zo zeide hij. Hij verzocht degenen die de Russi sche Orthodoxe Kerk in de We reldraad opgenomen wensen te zien, dit slechts te doen indien de Russische gedelegeerden bere'd zijn zich te verzetten tegen de kerkvervolging, waar deze ook plaats vindt, en te eisen dat de duizenden priesters die thans nog gevangen worden gehouden in de concentratiekampen worden be vrijd. Zijn de vertegenwoordigers van het Patriarchaat van de Rus sisch Orthodoxe Kerk op de hoogte van de wreedheden die bedreven worden in deze kampen en zo ja doen zij er iets tegen, zo vroeg hij nog. ENGELAND. Gevangene voor veertiende maal uitgebroken De dertigjarige Terence Cutts is donderdag voor de veertiende maal uit een Britse gevangenis gebroken. De vorige maal dat hij ontvluchtte, was in februari. ZONDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8.00 Nws en postduivenber.8.18 Voor het platteland; 8.30 Weer of geen weer; 9.45 Caus.; 10.00 Instr. oc tet; 10.30 Boekbespr.10.40 Ca baret; 11.20 Gram.; 12.00 Gevar. muz.12.30 Sportspiegel12.35 Gevar. muz.; 13.00 Nieuws; 13.07 Caus.; 13.17 Meded. of gr.; 13.20 Voor de strijdkrachten; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Kamerorkest; 15.20 Trefpunt Toronto, hoor spel; 15.40 Gevar. muz.; 16.30 Sportrevue; 17.00 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Nws, sport uitslagen en sportjourn.18.30 Ned. Herv. kerkdienst; 19.00 V. d. jeugd; 19.30 De open deur; 20.00 Nws; 20.05 Amus. muziek; 20.35 De jacht op de dader, hoor spel; 21.10 Die Czardasfürstin, operette; 22.15 Gr.; 23.00 Nws; 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II8.00 Nieuws 8.15 Gram.8.25 Hoogmis10.00 Geref. kerkdienst; 11.30 Gram.; 11.40 Tenor en orgel; 12.15 Gr.; 12.20 Apologie; 12.40 Gr.; 12.55 Zonnewijzer13.00 Nws en Kath. nws; 13.10 Gram.; 13.30 Lichte muziek; 13.45 Boekbespr.; 14.00 Wereldmuziekconcours14.45 Caus.; 14.55 Amus. muz.; 15.40 Gram.; 16.10 Sport; 16.30 Ves pers; 17.00 Kerkdienst; 18.15 Caus.; 18.35 Idem; 18.45 Pasto rale rubr.19.00 Kerkelijk nws; 19.05 Geestelijke liederen19.30 Caus.; 19.45 Nws; 20.00 Gram.; 20.30 Act.20.45 Metropole ork. 21.15 Gram.21.30 Geronimo en de rovers, hoorspel; 22.30 Gr.; 22.35 Uit het Boek der Boeken; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.15 Amus. muz.; 12.30 Weer- ber.12.34 Amus. orkest13.00 Nws; 13.15 Voor de soldaten; 14.00 Operaconc.; 16.00 Gram.; 17.00 Sportuitslagen17.15 Gas- paronne, operette; 17.40 Gram.; 18.00 Viool en piano18.30 Gods dienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Gevar. progr.22.00 Nws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. BELGIË (VI.): pl.m. 16.00 Re portage; 16.30—18.00 Wereldten toonstelling; 19.30 Nieuws; 20.00 Feuill.20.25 Cesare, TV-spel. MAANDAG 11 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de jeugd; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gr. (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Caus.10.05 Morgenw.10.20 V. d. vrouw; 10.30 Gram.; 10.55 Promenade orkest; 11.35 Alt en piano; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Act.; 13.20 Lich te muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Cellorecital14.15 Weekend bij de Angkatells, hoorsp.; 16.15 Zestig minuten voor boven de zestig; 17.15 Vakantietips18.00 Nws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Orgel en zang; 19.00 Vocaal dub- belkwartet; 19.15 Lichte muz.; 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroepork.21.25 Caus.; 21.40 Promenade orkest; 22.05 Toeristische indrukken met muziek; 22.45 Sopr. en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II8.00 Nieuws 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voordr.; 10.00 Gram.; 10.15 Theologische etherleergang 11.00 Gram.; 11.30 Promenade- ork. en omroepkoor; 12.10 Hon gaarse volksliederen; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevar. muz.; 13.40 Gram.; 14.30 Vocaal ens.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijkkwartet; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Bariton en piano; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Lichte muz.17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.18.00 Orgel spel; 18.30 Gram.; 18.45 Negro spirituals; 19.00 Nws; 19.10 Gr.; 19.15 Kamermuziek; 19.35 Caus.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.40 Mensen en minuten, hoorspel; 21.30 Politie- kapel; 22.00 Boekbespr.; 22.15 Muz. caus.22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Kamer orkest en clavecimbel. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.;' 12.30 Weerber.12.34 Voor de landbouwers12.42 Gram.13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Operet- temuz.15.00 Gram.15.52 Idem 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 16.30 Idem; 17.00 Nws; 17.10 Kamer muziek; 17.35 Caus.; 17.45 Hoorn en piano; 18.00 Gr.; 18.20 Prot. caus.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoon stelling; 20.00 Vocaal ens.; 20.45 Pianorecital; 21.30 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA. 20.00 Journ.20.20 Film; 21.05 Film. BELGIË (VI.): 14.00 tot 16.00 Zang en dans uit de Sowjet- Unie; 16.30 tot 18.00 Wereldten toonstelling; 19.30 Nieuws; 20.15 Disneyland; 21.00 Speelfilm; 22.30 Weekkron. v. d. Wereldten toonstelling; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3