Uit de Provincie De geluidsmuur <Vc L TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 9 augustus 1958. TERNEUZEN SAS VAN GENT. PHILIPPINE. ZAAMSLAG GROMIKO HOOFD VAN DE RUSSISCHE DELEGATIE 815 MILJOEN MEER VOOR AMERIKAANSE DEFENSIE STEVENSON UIT MOSKOU NAAR WARSCHAU VERTROKKEN SOWJET-OEFENINGEN BIJ TURKSE EN PERZISCHE GRENS GEËINDIGD i ZONDAGDSENST ARTSEN DE LUCHTBRUG OVER ISRAEL AGENDA Voor de zondag BINNENLANDS NIEUWS Gemeente Terneuzen De nieuw Oplichting DE KNUPP SPOORWAt Utrech onder SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand juli. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 260 384.962 Geschut afvaart 246 351.859 Gelust of geladen te: Terneuzen 25 47.546 Sluiskil 9 35.327 Sas van Gent 1 4.673 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Ton Stoom, en Motorschepen 1495 505.540 Sleepschepen 323 146.988 Afvaart. Aantal Ton Stoom, en Motorschepen 1546 525.050 Sleepschepen 307 141.349 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 379 90.819 Sluiskil 222 115.461 Sas van Gent 161 47.101 Kapelaan A. C. Jainssen overgeplaatst naar Rijen. Na drie jaren in de parochie van de H. Willibrordus te heb ben gewerkt, gaat kapelaan A. C. Janssen Terneuzen verlaten. Hij werd met ingang van 16 augustus a.s. overgeplaatst naar Rijen (N.-B). Speciaal de Katholieke jeugd zal kapelaan Janssen missen want het grootste deel van zijn vele werkzaamheden ligt toch wel op dit terrein en daar zijn belangstelling veel verder ging, zullen zeker ook niet-Katholieke Terneuzenaren die wegens het jeugdwerk met hem in aanmer king kwamen, spijt hebben van zijn vertrek. Vanaf het begin, drie jaar ge leden, toen kapelaan Janssen van het semenarie kwam, heeft hij zijn aandacht aan de Ter- neuzense jeugd gewijd en in die drie jaren een uitgebreid jeugd werk opgebouwd. Alle schoolkinderen ongeacht, de godsdienst van hun ouders, waren 's zondagsnamiddags in het parochiehuis welkom. Hij bouwde voor de oudere Katholieke jeugd de instuif op zondagavond op, zorgde voor een bloeiende K(atholieke) A(r- beiders) J(eugd) en Virouwelij- ke) K(atholieke) A(rbeiders) J(eugd). Drie wapens had hij in de hand om zijn doel te berei ken: een grote liefde voor de jeugd; een grote kennis van mu ziek en van de film. Voor de jeugdraad gaf hij herhaaldelijk muziekavonden waarbij hij duidelijke verklarin gen gaf. Ook de moderne jeugd wist hij hiermee te boeien. Filmkenner bij uitnemendheid gaf kapelaan Janssen voorlich ting over dit medium. Tenslotte was kapelaan Jans sen geestelijk adviseur voor de K.A.B. en K.A.V. Ook hiervoor zette hij alles in en kwam hier bij zijn liefde voor de moderne arbeider tot uiting. In zijn plaats is tot kapelaan te Terneuzen benoemd de eerw. heer W. Jacobs, priester van het semenarie. Jubileum A. E. S. Hamerlinek. Vrijdag 8 augustus was het 50 jaar geleden dat de heer A. E. S. Hamerlinek, directeur van de fa briek „Sas van Gent" van de Centrale Suiker-Maatschappij in dienst trad als beginneling op het fabriekslaboratorium. Als 15- jarige jongeling deed liij deze stap om door zelfstudie zich in de scheikunde te bekwamen. Het was natuurlijk de suikerchemie die zijn aandacht trok. De toen malige directie zag zoveel toe komst In de heer Hamerlinek dat zij hem naar de Ecole de Sucre- rie te Waremme zond. waar hij zich specialiseerde in de fabrica ge van bietsuiker. Na met goed gevolg zijn eind examen aan deze school te heb ben afgelegd, volgde zijn benoe ming tot bedrijfsleider in 1918, en tot technisch directeur in 1928. Ook in het openbare en vereni- ginsleven is de heer Hamerlinek geen onbekende, vooral op chari tatief gebied heeft hij veel tot stand gebracht. Om die reden verleende de Paus hem in 1956 de ridderorde van Gregorius de Grote. Ook is hij dijkgraaf van de Poelpolder en St. Antoniuspol- der. Gedurende meerdere jaren nam hij actief deel aan 't jeugd werk. Gisteren werd op grootse wijze dit gouden jubileum herdacht. De grote suikerloods was hier toe herschapen in een feestzaal. Het begon reeds 's morgens toen in intieme kring, d.w.z. temidden van het personeel, de heer Ha merlinek en zijn familie werden gehuldigd. Ook waren aanwezig de heer G. van Loon, directeur van de C. S M. uit Amsterdam, het gemeentebestuur en de adju danten van de Rijkspolitie en de Kon. Marechaussee, resp. de he ren Van Dommelen en Pauwels. De heer J. Bun, assistent van de heer Hamerlinek, opende de rij sprekers en roemde de heer Hamerlinek om zijn werklust en ijver die hij in deze 50 jaar be toond heeft. Hij beklemtoonde dat de functie van de heer Ha merlinek zoveel moeilijker te be reiken geweest is als voor de nieuwkomers, die reeds een technische kennis verworven heb ben vóórdat zij hun maatschap pelijke loopbaan aanvangen. Hij vond het een hele eer op een be drijf werkzaam te zijn dat door zulk een eminente leiding tot zo'n hoge bloei is gekomen. De heer S. Antonissen. procu ratiehouder, leidde vervolgens de sprekers in. Burgemeester R. A. J. den Boer memoreerde dat een 50-jarig dienstjubileum heel iets bijzon ders is en daarbij nog te denken dat de heer Hamerlinek, die nog niet aan 't „Dreestrekken" toe is, van de laagste sport naar de hoogste sport is opgeklommen. Volgens de burgemeester bestaan er voor de heer Hamerlinek slechts 2 jaargetijden n.l. de cam pagne en de rest van het jaar. Tijdens de campagne is de heer Hamerlinek onbereikbaar, maar na de campagne bereidt hij weer de volgende voor, maar vindt daarnaast nog tijd om zich aan tal van functies te wijden in de gemeente en in het gewest. Enkele jaren geleden werd hij van kerkelijke zijde beloond met de ridderorde van de H. Grego rius de Groote en deed de burge meester dan ook veel genoegen de heer Hamerlinek te kunnen mededelen dat het Hare Majesteit de Koningin heeft gehaagd de heer Hamerlinek te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje. Nassau. Hierna spelde de burgemees ter de heer Hamerlink de ridder orde op. Namens het gemeentebestuur werd de heer Hamerlinek een as sortiment sigaren aangeboden. Hierna dankte de heer Hamer linek via de burgemeester Hare Majesteit de Koningin voor de versierselen. Vijf en twintig jaar geleden wilde de heer Van Rom- pu hem voordragen voor een onderscheiding, maar hij achtte geen termen aanwezig om in aanmerking te komen, nu. 25 jaar verder, na een pauselijke onderscheiding stelde hij de ko ninklijke onderscheiding op zeer hoge prijs. Hierna sprak de heer G. van Loon, directeur van de C.S.M. te Amsterdam. Hij betreurde het ten zeerste dat twee van zijn collega's in het buitenland ver toefden en zodoende niet aanwe zig konden zijn, maar zijn andere collega zou in de loop van de na middag op de receptie verschij nen. Het wordt voor de jubilaris langzamerhand een sombere tijd. de jaren stijgen, 1 oktober wordt de jubilaris 65 jaar en de directie heeft daarom gemeend om de heer Hamerlinek een steun te geven door de heer J. Bun met ingang van die datum te benoe men tot adjunct-directeur, zo doende kan de heer Hamerlinek zich langzamerhand wat gaan terugtrekken en gaan denken aan een welverdiende rust. Namens de directie werd de heer Hamerlinek een volautoma tische wasmachine aangeboden en een ijskast, want in de loop der jaren is mevr. Hamerlinek ook wat ouder geworden en ver dient het evenzeer om het wat gemakkelijker te krijgen, trou wens dit was de wens van de heer Hamerlinek zelf. Verder overhandigde de heer Van Loon nog een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de heer E. Sarneel. Het perso neel had bij de heer Hamerlinek steeds een gewillig oor. Waar moeilijkheden waren trachtte hij ze op te lossen. Vooral in de oampagnetijd kon men de heer i Hamerlinek op alle mogelijke tijdstippen in het bedrijf vinden. Was er stagnatie, een stoot op de stoomfluit en de heer Hamer linek verscheen ter plaatse of hing aan de telefoon. Men heeft wel eens geprobeerd om een stagnatie te verhelpen zonder een waarschuwing, maar als bij intuïtie verscheen hij in de fa briek om leiding te geven aan de reparatie. Hierna dankte de heer Hamer linek de diverse sprekers. Na een gezellig samenzijn werd deze bijeenkomst gesloten. Des middags had in hotel „Centraal" een receptie plaats die zeer druk werd bezocht en waar talrijke bloemstukken en geschenken werden aangeboden. We bemerkten o.a. de heren Raaymakers en Van Loon, direc teuren der C.S.M., de heer J. Smit van de fa Visser Smit, de heer Wats, consul van België, ir. Horstmann, voorzitter der Kamer van Koophandel, be stuursleden van het Sociaal Cha ritatief Centrum, Wit-Gele Kruis en de directie van de suikerfa briek te Moerbeke. Om 5 uur werd aan alle perso neelsleden en hun dames een diner aangeboden, welke even eens in de suikerloods geser veerd werd. Te 7 uur bracht het muziekge zelschap „De Verenigde Vrien den" een serenade aan de jubi laris. 's Avonds had een feestavond plaats waaraan medewerkten het radio-ensemble van Charles Aerts met medewerking van Mr. Doodle, Annie de Reuver, The Hodlars, Fransky, de inter nationale muzikale clown en Tonny Schifferstein. Na afloop hiervan volgde nog een zeer gezellig bal, dat ver zorgd werd door het Sasse Dans- orkest en tot in de kleine uurtjes duurde. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het Frans M.O.-A mej. F. A. L. M. Rammeloo, alhier. Verkeersongeval. Gistermiddag te half vijf had op de Provinciale weg nabij Zaamslag-Veer een verkeerson geval plaats doordat een bestel auto van de P.Z.E.M. door de gladheid van het wegdek tijdens motregen slipte en op een langs de weg staande boom terecht kwam. De bestuurder, de heer W, uit Koudekerke, en de naast hem zittende medepassagier S. uit Goes bekwamen verwondingen aan het hoofd. Nadat dokter Elenbaas eerste hulp had verleend werden beide personen naar hun woning ver voerd. De bestelauto was aan de voorzijde ingedrukt. De moeder-overste van een klooster te Casalvecchio in Zuid- Italië heeft woensdagavond ge schoten toen mannen in haar klooster trachtten in te breken. De mannen namen de wijk. In de afgelopen drie maanden was tweemaal in het klooster inge broken. Om hieraan een einde maken, hebben de nonnen een wachtdienst ingesteld. Tijdens deze dienst dragen de klooster zusters een revolver bij zich. Woensdag, toen de moder-over- ste de wacht had, poogde men voor de derde maal in te bre ken. De Russische minister van Bui. tenlandse Zaken, Gromiko, zal aan het hoofd staan van de Rus sische delegatie naar het debat in de algemene vergadering der V. N. over liet Midden-Oosten, zo meldt het officiële Russische persbureau Tass. Van de delegatie zullen de vice- minister van Buitenlandse Zaken Zorin en de gewone Russische vertegenwoordiger bij de V. N. deel uitmaken. Bovendien zijn er 10 adviseurs van de delegatie be noemd. De bekendmaking maakt een eind aan de vraag of premier Chroesjtsjef het debat wellicht zal bijwonen. Hef Amerikaanse congres heeft donderdagavond goedgekeurd, dat er in het belastingjaar dat op 30 juni 1959 eindigt, 39.500.000.000 dollar wordt besteed aan defen sie. Dit is meer dan in vredes tijd ooit in de Verenigde Staten voor de verdediging is uitge geven. Plet besluit moet nog worden goedgekeurd door president Eisenhower. Het bedrag is 815.500.000 dollar hoger dan het door president Eisenhower verzochte bedrag. Dit meerdere is bestemd voor de bouw van reuzenbommenwerpers en duikboten voor het lanceren van lange-afstandsprojectielen. Adlai Stevenson, de leider dei- Amerikaanse democratische par tij, is vrijdagochtend per vlieg tuig uit Moskou naar Warschau vertrokken. Plij heeft, vergezeld door zijn twee zoons en een aan tal vrienden, vier weken in de Sowjet-Unie doorgebracht. Stevenson, die inmiddels uit Moskou te Warschau is aange komen, zal aldaar vijf dagen ver blijven. Hij zal met Poolse lei ders spreken en hij zal mogelijk een onderhoud hebben met de leider der Poolse communistische partij Gomulka. Voor zijn vertrek uit Moskou zei Stevenson, zeer getroffen te zijn door de onwetendheid, die in de Sowjet-Unie heerste over de V. S. Hij wekte op tot Russisch Amerikaanse uitwisseling niet alleen op het gebied van kunst of sport maar ook op dat van denkbeelden en inlichtingen. „Laten wij op deze gebieden vreedzaam wedijveren in opbou wende en niet in afbrekende zin. Laten wij zij aan zij strijden voor economische ontwikkeling, verbetering van de gezondheid, het onderwijs en de internatio nale vriendschap, opdat de toe komstige geslachten deze eeuw zegenen in plaats van vervloe ken", aldus Stevenson. Stevenson gaat dinsdag naar Tsjecho-Slowakije. Blijkens een bericht in „Praw- da" het orgaan van de Sowjet- russische communistische partij, zijn de maarschalken Andrei Gretsjko en Kiril Meretskof, die de manoeuvres van 't rode leger in de gebieden bij de Turkse en de Perzische grens hebben ge leid, te Moskou teruggekeerd. De oefeningen zijn inmiddels geëin digd. Zoals bekend kondigde Moskou deze manoeuvre aan, kort nadat de Amerikanen in Libanon waren geland. Later werd medegedeeld, dat Sowjet-militairen ook zouden meedoen aan oefeningen in Bul garije. „PmrfëH M 4, «ft Jelë'l" - R IJ.N B E K;G-'S H-.A,N;D4 L SAU.RE.A U TERNEUZEN „TELEFOON 7304 NOORDSTRA^T 78 Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 69) (Nadruk verboden.) Hij was er niet. Ik zocht over al in het grote huis, maar ner gens was hij te vinden. De werk kamer van J. R. was donker en verlaten. Ik belde Factor. „Weet jij soms waar ik me neer Peel of meneer Ridgefield kan vinden, Factor?" Hij keek me met zijn onbewo gen gezicht aan, zijn mond be woog nauwelijks toen hij ant woordde „Beide heren zijn een half uur geleden samen vertrok ken, meneer. Meneer Ridgefield zei me dat de heren niet voor morgenochtend tien uur terug zouden zijn." „Weet je niet, waar de heren naar toe zijn gegaan?" „Ik kan het u tot mijn spijt niet zeggen, meneer." Hij wacht te beleefd of ik hem nog meer te vragen had. „Dank je, Factor." Hij boog even 't hoofd en schreed plech tig heen. Had J. R. het zekere voor het onzekere genomen? Wilde hij me toch beletten een lang gesprek met Philip te heb ben en had hij hem op een net te manier ontvoerd? Maar hij kon toch niets weten van het telefoongesprek dat ik nog maar even geleden met Jess had ge voerd? Dat hoefde ook niet, hij had toch wel reden genoeg om te vrezen dat een gesprek tus sen Philip en mij zijn plannen in dewar kon sturen. Als hij ten minste begreep dat ik hem door zag. Of was het toch maar een samenloop van omstandighe den? Ik kwam er niet uit en het kon me op dit ogenblik ook niet schelen. Er was nu maar één ding belangrijkPhilip mocht morgen niet op die geluidsmuur afgaan zonder dat die andere muur van vooroordelen en ver keerd begrip tussen hem en Jess was opgeruimd. Ik belde het kantoor van Will Sparks op. Die was natuurlijk wel aanwe zig. „Weet jij waar Philip en J. R. uithangen. Will?" ,,Nee, zijn ze dan verdwenen?" vroeg hij verwonderd. „Ja maar er is niets bijzonders je hoeft je niet ongerust te ma ken. Zou ik vannacht jouw wa gen mogen gebruiken, die is nog al snel, is het niet? Ik zal je morgen alles wel uitleggen." „Natuurlijk. Hij staat hier. Ik kom wel even naar je toe, als jij me dan weer naar mijn kan toor terugbrengt", bood hij aan. „Graag, kom je zo gauw mo gelijk?" ,Ik ben al weg!" Ik schoot mijn jas aan. klop te even op mijn zakken of ik si garetten en lucifers bij me had en liep naar buiten. Het was een gure, donkere avond. Het regen de en in het licht van de grote lantaarn boven de deur schitter den de diagonalen der regen druppels als een windvlaag door de oprijlaan veegde. Tussen de bomen door zag ik de sterke kop lampen van Will's wagen nade ren. Ik liep hem tegemoet. Hij stopte en stak zijn hoofd uit het raampje. „Ga maar meteen ach ter het stuur zitten, ik schuif wel op." Ik schoof op de leren zitting en keerde de wagen. Op het lage dak kletterde de regen. „Wat bezielt jou om er in dit weer nog uit te gaan?" Hij hui verde in de kraag van zijn jas. „Hoelang rijd ik er over naar Londen?" vroeg ik. Ik voelde dat hij me verbaasd van opzij aankeek. „Kleine be roerte", zij hij met ontzag, „dat kost je minstens een uur of zes. Kun je het niet uitstellen tot morgenmiddag? We moeten er met een kist naar toe." „Nee, ik heb je al gezegd dat ik het je later wel allemaal zal uitleggen", zei ik ongeduldig en rekende uic: „Het is nu negen uur. Dat is om drie uur in Lon den als alles meeloopt. Hoe laat is die proef met de „Prome theus?" „Als het weer niet beter wordt helemaal niet. Anders waar schijnlijk om een uur of tien, elf." „Kan ik net terug zijn." Ik stopte. We stonden voor het hoofdgebouw op het verlaten vliegveld. Hij vroeg niets meer en stapte uit. „Nou sterkteIk heb hem vanmiddag juist vol laten gooien met benzine, maar je moet hem onderweg nog maar een keer bijvullen, als je een pompstation ziet. Anders sta je misschien ineens op een afge legen plek." .Bedankt. Als iemand mocht COOP VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 8 augustus GROENTEN. Per 100 stuks: Sla ƒ3—ƒ8,70. Per stuk: Bloemkool All 56 ct, Bil 24—32 ct, afw. 10—21 ct; Groene komkommer C 1516 ct, Witte komkommers A 8 ct, B 8 et, C 8 ct; Meloenen I 73 ct, II 37 ct. Per bos: Selderij 112 ct; Peen 10—13 ct; Uien 4—7 ct. Per kg: Andijvie 710 ct; Stoksnijbonen 3237 ct; Princes- sebonen 2537 ct; Saxa 25 ct; Sabo 3035 ct; Stamsnijbonen 39 ct; Kroten 34Vt ct; Rode kool 79 ct; Spitskool 56 ct; Savoye kool 717 ct; Waspeen 10 ct; Prei 4348 ct; Tomaten A 53—57 ct, B 57 ct, C 44—46 ct; Uien II 1015 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen I 7 ƒ11, II ƒ3—ƒ3,80; Bintjes I 7Eigenheimers I 6,90 10,10. FRUIT. Per kg. Appelen: Yellow Tran sparant I 3163 ct, F en K 31 34 ct, F 20—30 ct, Kroot 12—23 ct; Perzikrode zomeranpel I 55 70 ct, II 20—25 ct. K 34 ct, F 16 —31 ct,' kroet 10 ct, val 6—10 Ct. Peren: Précoce de Trévoux I ƒ0,45fl; Oomskinderen I 41 67 ct, II 22—28 ct, F 10—20 ct, kroet 6—11 ct. PmimenOntario 1,101.21, grof ƒ1,44; Czar I ƒ1.18— f 1,25, 11 ƒ0,88—ƒ1,19, F 53—92 ct; Washington grof 90 ct. Druiven2,052,20. Per doosje: Frambozen 43 ct; Bramen 43 ct. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waar genomen door dokter Th. Bos, Telef. 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. •k De politie te Buffalo heeft tussen leegstaande huizen een stuk grond ontdekt, dat met ma rihuana was beplant. De oogst zou voldoende geweest zijn voor de vervaardiging, van 2000 siga retten, die „zwart" een dollar per stuk kosten. vragen waar ik ben, zeg dan maar dat je het niet weet. Rond rijden met een vriendinnetje voor mijn part." Hij grinnikte. „Dat lijkt me een aannemelijk smoesje. Voor al als je pas morgenochtend te rug bent." Hij sloeg het portier dicht en verdween met een paar grote sprongen in het duister. Ik bracht de wagen weer op gang en ging een paar maal ver zitten om de gemakkelijste hou ding te vinden; de eerste uren zou ik weinig bewegingsvrijheid hebben. Er was nog veel verkeer op de weg maar dat zou steeds minder worden naarmate het later werd. Terwijl de straatste nen, glanzend in het licht van mijn lampen, onder mij weg schoten, overdacht ik de jaren waarin ik Jess en Philip had gekend. Kleine voorvallen scho ten mij weer te binnen, die ik niet of verkeerd begrepen had op het ogenblik dat zij plaats vonden en die nu volkomen ble ken te passen in die puzzle die Jess heette. Daar was dat kleine incident in de cantine tijdens de oorlog, toen wij elkaar nauwelijks een uur kenden. Philip had met To ny een druk gesprek over vluch ten die hij gemaakt had en Jess was begonnen mij dat dwaze verhaal te vertellen. Opeens die uitval, ik hoorde nóg haar stem „Philip hou toch asjeblieft op met dat geklets, ik kan het niet meer aanhoren." Tony had haar toen aangekeken met die vreem de blik, alsof er iets in haar was dat hij haatte. Tony had het niet begrepen, zoals wij allen het niet begrepen hadden. (Wordt vervolgd.) Oranjestraat 2 „Ingeblazen onofficiële verkla ringen" van Britse ambtenaren in Amman, volgens welke er Britse strijdkrachten in Jordanië zijn om dat land tegen Israël te be schermen, behoren tot de rede nen, waarom Israël niet wil toe staan, dat er een Brits-Ameri kaanse luchtbrug naar Amman over Israëlisch grondgebied loopt, aldus hebben Israëlische ambte naren vrijdag in particuliere ge sprekken te Jeruzalem meege deeld. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Jeruzalem werd verno men, dat de bevoorrading van de Britse troepen met Amerikaanse transportvliegtuigen binnen en kele dagen zal worden opge schort. Voor deze vluchten over Israël zijn geen Britse vliegtui gen gebruikt. Tel. 565 AXEL ZATERDAG 9 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: De gebrandmerkte I van de Veenhoeve. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Mijn hart zingt voor jou. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 8 uur: Bei dir war es immer so schön. ZONDAG 10 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 2 uur: De moeder in elke vrouw; 4.30 u.: Mein Bruder Josua; 8 uur: De gebrand merkte van de Veenhoeve. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: Mijn hart zingt voor jou; 8 uur: De schaduw van Zorro. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 2.30 uur: Ik was een rebel; 5 en 8 uur: Ja, ja, die Lie'oe in Tirol. Zü allen wachten op U, dat Gü hun hun spijze geeft te zijner tijd. Doet Gij Uw hand open, zij worden met goed verzadigd. Ps. 104 27, 28. Hoe onmetelijk groot is toch de huishouding Gods! Dagelijks zorgt Hij voor al Zijn schepselen, mensen, dieren, ja, voor heel de schepping. Ook de ondankbaren, die Zijner niet gedenken en hun spijze niet uit Zijn hand ontvan gen, maar als Kaïn aan eigen krachtsontwikkeling toeschrijven, gedenkt Hij. Ook over de godde- lozen, die naar Hem niet vragen, doet Hij Zijn zon opgaan. Wat intussen het wachten op God betreft, waarvan hierboven de dichter spreekt, daarvan wil len zeer veel mensen niet meer weten. Het gevolg daarvan is, dat zij ook niet meer „met goed verzadigd worden" uit de hand des Heren. Het is immers velen niet meer te doen om spijze op Gods tijd, noch om het nodige levensonderhoud, maar om rijk dom en overdaad op hun tijd. Hoe meer men daarvan heeft, hoe meer men begeert. Hoe meer men verzamelt, hoe meer men bijeen wfl vergaderen. Want aards bezit op zich zelf, niet uit de hand van God, en dus niet als een zegen ontvangen, laat ze ledig en koud! Houden wij ons toch vooral vrij van deze tijd geest. Wie op de Here wacht, zal al tijd ondervinden, dat de Here Zijn hand opendoet en mildelijk geeft. Gods gaven verzadigen altijd en stemmen het hart tot dankbars aanbidding. Zo staak, m[jn ziel, dat angstig [jagen Naar wat geen arme wereld [heeft. Zo leer m', o God, van U steeds [vragen Wat G[j alleen, maar zeker, [geeft! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") ONGEWILDE SCHIETPARTIJ IN ERMELO Tijdens een standwerkerspa rade die donderdagavond op een feestterrein te Ermelo is gehou den, zijn de Amsterdamse jour nalist Bussink en de 14-jarige H. Rutgers uit Apeldoorn ge wond geraakt toen plotseling kogels over het terrein floten De jongen kon na behandeling in het ziekenhuis Salem haar huis gaan, doch de Amsterdam mer moest er langer blijven, aangezien hij een kogel in het been heeft gekregen die opera tief moet worden verwijderd. De kegels bleken afkomstig te zijn uit het gebouw van de schietvereniging „Piet Cronjé", dicht bij het feestterrein, waar geoefend werd. De kogels moes ten worden opgevangen door een ijzeren plaat van anderhal ve centimeter dikte. Deze be scherming, die al sedert 1923 in gebruik is, bleek op een bepaal de plek zo dun te zijn gev/orden, dat de projektielen er doorheen gingen. BANDRECORDERS BEHOEFDEN NIET MEER GEDEMONTEERD TE WORDEN De man, die op 31 juli bij een Amsterdamse firma twee band recorders op zicht bestelde, acht te een demonstratie van deze apparaten volmaakt overbodig. Toen de verkoper deze week verscheen om te demonstreren hoe de recorders werkten, wa ren deze niet alleen verdwenen, doch ook de onbekende man. Daarmee is de firma de dupe geworden van een handige op- lich.terstruc. Bij het opgeven van de bestelling gaf de onbekende zich uit voor de heer F. van de firma F. en Co. aan de Singel. Toen de verkoper de gevraagde toestellen kwam afleveren, stond de z.g. heer F. in de gang van het perceel reeds op hem te wachten en sprak af. dat de ver koper de volgende week de re corders zou komen demonstre ren. Zolang kon hij de appara ten wel achterlaten. Toen de verkoper deze week bij de fa F. en Co. terugkwam wist men daa rniets van de be stelling af en bleek de heer F. helemaal niet de heer F. te zijn. De waarde van de twee recor ders en een microfoon bedraagt 928,-. VADER VOND ZIJN VERDRONKEN ZOON Nabij de groenteveiling te Noord-Scharwoude is donder dagmiddag de 13-jarige André Winter zonder dat iemand het bemerkte te water geraakt en verdronken. Toen de ouders la ter op de dag ongerust werden over zijn wegblijven, ging de va der met anderen op zoek. Het was de vader, die het stoffelijk overschot van zijn zoon vond. WIELRIJDER GEDOOD De 54-jarige J. H. E. Schilling uit IJmuiden is donderdagavond omstreeks elf uur op de rijks weg tussen Velsen en Haarlem om het leven gekomen toen de man ter hoogte van Santpoort plotseling op de fiets de weg overstak en daarbij werd aange reden door een personenwagen uit Rotterdam. De heer Schil ling werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het Antoniusziekenhuis in IJmui den-Oost. WIM KENNIS IS TERECHT De 15-jarige Wim Kennis uit Amsterdam, die op 28 juli j.l. spoorloos verdween en naar wie de politie in het hele land op verzoek van de hevig ongeruste ouders speurde, is terecht. Hij logeerde bij een tante in Ter- winselen De jongen was deze zomer van school gekomen en kort daarna in betrekking gegaan op een kantoor in het centrum van Amsterdam. Maandag 28 juli was hij gewoon op zijn fiets van kantoor naar huis gegaan, zo meende men, maar hij kwam daar niet aan en nadien ont brak van hem elk spoor. Deze week deed de kinderpo litie een beroep op de Amster damse pers door publikatie van de verdwijning en van een sig nalement mede te werken aan de opsporing en dat hielp prompt. Reeds direct meldden zich enige automobilisten, die zich konden herinneren de jon gen in het zuiden van het land een „lift" te hebben gegeven. Maar ook de tante in Terwinse- len kwam het bericht aan de weet en bracht de zaak tot op heldering. Wim was eind juli bij haar binnen komen vallen en had haar verteld, dat hij va kantie had. Bovendien deelc'a hij haar mede, dat hij met toe stemming van zijn ouders bij haar mocht logeren. BEROVING IN SCENE GEZET ECHTPAAR AANGEHOUDEN Uit een onderzoek clat de re- cherche heeft ingesteld is ge bleken, dat mevrouw Van der S., echtgenote van de concierga van een verkooplokaal in Dor drecht die op 7 juli bij de poiitia aangifte deed van een beroving, deze beroving samen met haar man in scène heeft gezet. De vrouw had op de bewus'a dag de politie opgebeld met h' t verzoek haar te komen bevr'j- den uit haar keuken, waar zij door een onbekende man wl.3 ingesloten. De onbekende zen volgens haar vernaai haar een portefeuille met pn inhoud van 1200,— hebben afhandig ga- maakt, nadat hij haar verzocht had een biljet van 25,— te wis, selen. Uit de verklaringen van het echtpaar is thans komen vast te staan, dat het echtpaar in fi nanciële moeilijkheden bleek ta zijn geraakt en dat het daarom, de beroving in scène heeft gezet. Het echtpaar is aangehouden en opgesloten in het hoofdbu reau van politie. Het heeft be kend. GEMEENTEREKENINGEN De algemene gemeentereko- ningen van het woningbedrijf, net grondbedrijf en de dienst voor maatschappelijke zorg, aüa voor het dienstjaar 1956, zijn aan de gemeenteraad overgelegd en gedurende een tijdvak van veertien dagen voor een iede* ter inzage nedergelegd ter g» meentesecretarie. Tegen betaling der kosten zijn afschriften van genoemde be scheiden verkrijgbaar. Terneuzen, 8 augustus 1958. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN. Voorzitter, A. J. DEES, Secretaris. Za?errTaö at Wie over va: plaats aan Hil( dagen toch ook of aan de vak; koninklijke jacl Prinses Irene H. K. H. mag or herinneren aan Oranjeprinses Van herdenke mers zaterdag die later algemi Emma van W« maart 1934 is grafkelder in d ook uitgekozen moreerd werd, weest voor de voor heel ons waren getroffei Minister Alg we veerboot teit, die de ni< singen en Bre zal moeten met de naam is gedoopt, ol i gesteld. Hela: wat halsstar tegenover de was zij blijkh! lijk voor augustus 't. r ontstond een schroef en de terug. Overigi weinig enthc Zeeuwen voe stelling, wan paard met de (verhoogde) Toen enige ti onwillige Deen de Nederlandss weid uit een tr worden verwijd de (gummi) knt derhok, in casi geworpen. De protesteerden spoorwegen eve Nu is er doo Deense collega onderzoek inge hele onaanger.; staan te zijn do van misverstan schappijen hebl tuigd over de g daarmee is de getekend. De spoorweg gelopen weken riere wijze van 2 Een transforms der dan 140 toi worden van MI Daar was een wagen, van voor nodig. Ma; het hele gevaa in beslag (bree een lengte van der spoorwegve van het vervoei Daarom hadde Zwitserse, Duit spoorwegen ee gesteld, dat va nuut moest wo hele grapje kv leen voor de vei In Utrecl menteel een hagen in sc op te geven Utrechtse fa ven wordt gebakjes, ta; ijs en zelfs Het is een enkele maai kop opstak politie macl laatste dag; niak echter rein uitgebr Hij gaf te lingen op vi de Homerus straat, de Leidseweg, lengde Hoog zartlaan, voor woon Leidsekade. De Utrecl nemingen hebben ree geefse ritte, deze adresse vallen kwan dat er acht deur stonde vijf bloemist bakkers, drii begrafenisor De man met zijn spei nisondernem voor bepaald aardebestelli een vader o: schoonmoed» H

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2