De geluidsmuur De arbeidsmarkt in Juli ^Veiüyc Radio en Televisie De besmetteJapanse schepen Geluidskrant voor blinden Gemeenteraad van Groede Vrijdag 8 augustus 1958 12e jaargang no. 4442 Maak er een feest van met VRIJE Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid geeft in een analyse van de reeds door hem verstrekte gegevens over de geregistreerde arbeidsreserve in juli j.l. nog de volgende cijfers: In de afgelopen maand is het aantal werkloze mannen iets ge stegen, n.l. van 58.904 tot 64.125. De geregistreerde arbeidsreserve, welke dus behalve de geregi streerde werklozen ook de op aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, steeg van 73.579 tot 77.302. Het aantal werkloze vrouwen onderging in de maand juli een stijging van 4821 tot 6052. Vanzelfsprekend, aldus het mi nisterie, heeft het zomerseizoen grote invloed op het werkloos heidscijfer. Teneinde een indruk te krijgen van deze seizoenin vloed wordt volgens bepaalde methoden een zogenaamd trend- cijfer van de werkloosheid, ge- orrigeerd voor seizoeninvloeden wrekend. Dit min of meer the oretische cijfer zal dus veelal in de wintermaanden lager en in de zomermaanden hoger liggen dan het feitelijke werkloosheidscijfer. Voor het verkrijgen van een in zicht in de ontwikkeling van de werkgelegenheid heeft dit trend- cijfer wel betekenis. De plotselinge stijging van het julicijfer is, aldus het ministerie, minder verontrustend dan zij op het eerste gezicht lijkt. Zij is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de jeugdigen, die in deze tijd van het jaar de scholen ver laten, thans minder snel door het bedrijfsleven worden opgenomen dan anders. Deze stijging draagt grotendeels een tijdelijk karakter, aangezien de thans nog inge schreven jeugdigen over enkele maanden wel in het arbeidspro ces zullen zijn opgenomen. Hoe wel het tempo van opneming enigszins trager is geworden, is de opnamecapaciteit nog wel de gelijk aanwezig. Jaarlijks ver iaten er ongeveer 80.000 manne lijke leerlingen de scholen. Zij komen voor het merendeel in de maanden juli en augustus op de arbeidsmarkt. Per eind juli j.l. bedroeg het aantal ingeschreven mannelijke werklozen jonger dan 19 jaar 6.040, zodat 'n groot aan tal jeugdigen voordien reeds hun weg naar het bedrijfsleven moet hebben gevonden. Daarnaast is van een vervanging van ouderen door jeugdigen nog weinig merk baar daar het aantal ingeschre ven*: van 19 jaar en ouder in de verslagmaand een kleine daling vertoonde. In de metaalnijverheid komt de tragere opneming van jeugdigen het sterkst naar voren. Aan het eind van de verslagmaand waren er ruim 2.000 jeugdige metaalbe- W ereldgezondheids- organisatie over influenza Van 11 tot 16 augustus zal het comité van deskundigen op het gebied van virusziekten der ademhalingsorganen van de we reldgezondheidsorganisatie in het Karolinska instituut te Stock holm een bijeenkomst houden, waarop deskundigen overleg zul len plegen over de influenza en de bestrijding van deze virus ziekte o.m. door gebruikmaking van een vaccin. Deze bijeenkomst zal de eerste gelegenheid zijn, waarop specia listen uit diverse landen gegevens zullen uitwisselen die verkregen zijn uit de recente epidemie van de z.g. Aziatische griep. Het comité zal ook, tijdens een gezamenlijke bijeenkomst met deskundigen van de F. A. O. (de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties), in be schouwing nemen het probleem van een mogelijk dierlijk reser voir van de influenza. Nederland is in het comité ver tegenwoordigd door prof. J. Mul der van het Academisch Zieken huis voor inwendige geneeskun de te Leiden. werkers meer werkloos dan aan het begin. Het aantal oudere werklozen in deze bedrijfsklasse onderging echter een geringe da ling. Hoewel nog niet van een duidelijke opleving in de metaal nijverheid k^in worden gespro ken, valt hier en daar wel enige verbetering van de orderpositie waar te nemen. In de textielindustrie is de si tuatie over het algemeen nog weinig gunstig. Slechts in het zuiden des lands bracht de fabri cage van winterstoffen enige vermeerdering van de werkgele genheid. De geregistreerde arbeidsre serve in de landbouw nam, met rond duizend toe, doordat de ver- plegingswerkzaamheden en de hooioogst afliepen, terwijl de eigenlijke zomeroogstwerkzaam- heden nog niet waren begonnen. De toeneming van het aanbod van kantoorpersoneel bestaat ge heel uit jeugdigen. Als toelichting op de analyse voor de geregistreerde arbeids reserve deelt het ministerie mede dat het hiaat tussen de verple- gings- en de oogstwerkzaam- heden in de landbouw alsmede het beëindigen van de veencam- pagne de seizoenwerkloosheid tij dig enigszins deden toenemen. De stijging van de wrijvings werkloosheid is geheel toe te schrijven aan de inschrijving van jeugdige werkzoekenden. Tegenover een geregistreerd aanbod van 6.000 jeugdigen stond een geregistreerde vraag van ruim, 12.000, zodat inderdaad is te verwachten, dat deze categorie binnen afzienbare tijd in het ar beidsproces zal zijn opgenomen. De lichte opleving, welke zij het nog incidenteel in verschil lende bedrijfstakken was waar te nemen, leidde tot een geringe daling van de conjunctuurwerk loosheid. De toeneming van het aantal werkloze vrouwen moet eveneens worden toegeschreven aan de in schrijving van meisjes, die de school hebben verlaten. Het be trof hier voornamelijk handels- en kantoorpersoneel, waarvoor eveneens voldoende vraag aan wezig is. ROSTOCK WORDT DE GROOTSTE ZEEHAVEN VAN OOST-DUITSLAND De Oostduitse regering is van plan de havenstad Rostock te maken tot de grootste zeehaven van Oost-Duitsland, die de con currentiestrijd met Hamburg zal kunnen opnemen. De haven van Rostock zal volgens de plannen een omslagcapaciteit van 7 mil joen ton krijgen. Alle andere zeehavens van Oost-Duitsland die eveneens zullen worden uit gebreid, zullen een gezamenlijke capaciteit hebben van 4 miljoen ton. De Oostduitse regering ver wacht van de uitbreiding van de haven van Rostock een deviezen- besparing van ruim 800 miljoen roebel per jaar. Deze deviezen moeten thans uitgegeven worden in de Westduitse en de Poolse havens. Voor de uitbreiding van Rostock heeft de Oostduitse re gering in het lopende jaar 65 mil joen mark beschikbaar gesteld. Naar de Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, heeft ver klaard, baren deze uitbreidings plannen hem geen al te grote zorgen, daar de Oostduitse zee havens geen behoorlijke aanslui ting op het spoorwegnet en de binnenwateren hebben. Op een echte massale goederenomslag zullen de Oostduitse havens vol gens minister Seebohm dan ook niet kunnen rekenen. Een grote menigte nieuwsgie rigen was donderdagmorgen aan wezig bij de ontscheping van de 113 bemanningsleden der beide Japanse waarnemingsschepen die de vorige maand westelijk van 't Amerikaanse atoom,proef gebied Eniwetok in een sterk radio-actieve zóne terecht kwa. Volgens de opvarende vertonen een tiental van hun kameraden typische leukemieverschijnselen. De schepen zowel als de beman ning ondergingen direct na aan komst een zorgvuldig onderzoek op radio-activiteit. De Japanse regering heeft be kendgemaakt dat zij Amerika om schadevergoeding zal vragen in- DE FRANSE SOCIALISTEN EN DE ONTVVERP-GRONDWET De Franse socialistische partij heeft woensdagavond een beslis sing over premier De Gaulles ontwerp voor een nieuwe grond wet uitgesteld tot 11 september. De datum waarop het nationale congres van de partij begint. Het dagelijks bestuur maakte bekend dat er een memorandum, met opmerkingen en suggesties wordt gezonden aan de socialis tische leden van de commissie die de regering over het ontwerp van advies moet dienen. Eerder op de dag hadden zes tig socialistische leden van de nationale vergadering en de raad van de republiek een resolutie aanvaard, waarin zij te kennen gaven dat het ontwerp in zijn huidige vorm „ernstige gevaren voor de republiek bevat". dien er werkelijk van stralings besmetting sprake is. Het Japan se zeeliedenverbond wijst er in een protesttelegram aan presi dent Eisenhower op dat de be trokken zone een eind buiten de Amerikaanse veiligheidsstrook valt. Het Japanse persbureau Kyodo maakte later op de morgen be kend dat het onderzoek had uit gewezen dat er aan boord een geringe graad van radio-actieve besmetting heerst. Men vermoedt dat echter al veel besmettings sporen door het dekschrobben zijn verwijderd. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Amerikaanse landbouw overschotten zullen nog minstens vijf jaar blijven bestaan President Eisenhower heeft een rapport aan het Congres doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Amerikaan se landbouwoverschotten nog minstens vijf jaar zullen blijven bestaan. In zijn mededeling zegt de president: „In de afgelopen 4 jaar, waarin verkopen van land bouwoverschotten hebben plaats gevonden, hebben wij de neiging gehad het vraagstuk van deze overschotten als tijdelijk te zien en dus onze besluiten t.a.v. deze overschotten op een van jaar tot jaar basis te nemen. Wanneer de gevolgtrekking gerechtvaardigd is zouden wij er goed aan doen onze plannen en ons denken in de onmiddellijk voor ons liggen de periode te baseren op over wegingen op langere termijn." De totale verkopen van over- schotprodukten sedert de Public Law 480 in 1954 van kracht werd en die via handelskanalen tot 'stand kwamen hebben de rege ring 3.702.600.000 dollar gekost, maar de exportwaarde ervan was 2.540.500.000 dollar. In deze vier jaar bedroegen de kosten voor het vervoer over de oceaan 301,8 miljoen dollar. De verkopen on der de genoemde wet waren een belangrijke factor voor de ver groting van de agrarische export. Gedurende de vier jaar, dat de wet van kracht is, vertegenwoor digde de export onder deze wet 26 procent van de totale agari- sche export. ALBUMS N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Indonesisch marine beschoot concentraties van opstandelingen Blijkens een communiqué van 't marine hoofdkwartier in Dja karta hebben eenheden van de Indonesische marine opstande lingenconcentraties in de omge ving van de plaatsjes Adinoro en Bukok, in -het gebied van Goron- talo in Noord-Celebes, onder vuur genomen. Hieraan werd toegevoegd, dat de operaties met succes verliepen. De betrokken eenheden waren de korvetten „Pati Unus" en de „Tenggiri". Het eerstgenoemde schip kwam kortgeleden uit Ita lië in de Indonesische wateren aan. Het werd op de Ensaldo- werven in Livorno voor Indone sië gebouwd. TOFFEES DE RAAD VAN GROEDE GAAT FEL PROTESTEREN TEGEN DE VOORGESTELDE GRENSWIJZIGINGEN. Groede gaat een fel protest op stellen tegen de door Ged. Staten voorgestelde grenswijzigingen met de gemeente Breskens. Deze grenswijziging komt hier op neer, dat het gedeelte van de Rijksweg, dat thans bij Groede behoort, bij Breskens „ingelijfd" zou worden. Hier wonen onge veer 100 personen, hetgeen de ge meente Groede op een belang rijke vermindering van inkom sten komt te staan. Het argument van G. S. onder schreef de raad der gemeente Groede beslist niet. Als men meent, dat de Rijksweg op Bres kens is georiënteerd, dan moét men dit argument ook conse quent doorvoeren, en het gedeel te ten westen van de Slikken- burgse weg, dat geheel in Groede domicilie heeft bij Groede voegen. B, en W. van Breskens vroegen zich echter af, waarom er niet met een geheel grenswijzigings plan voor Westel. Zeeuws-Vlaan- deren is gekomen. Overal lopen de grenzen buitengewoon grillig. Bovendien heeft Groede als agrarische gemeente een groot grondgebied nodig om zich te kunnen ontplooiien. Breskens heeft zelf nog ruim te genoeg voor b.v. de aanleg van een sportveld, terwijl zoals de heer Vinjé het uitdrukte, Bres kens de ruimte voor nieuwe in dustrie niet nodig heeft, omdat zij in de afgelopen jaren geen kans gezien heelt zich verder te ontwikkelen als industrieplaats. Groede zou, als deze annexatie plannen er door komen 6 grote boeren bedrijven verliezen, 2 kleinere bedrijven, een graan- drogerij en een vismeelbedrijf, alsmede een aantal woningen. Er voor in de plaats komt slechts een geringe compensatie n.l. en kele kleine boerenbedrijven en 3 arbeiderswoningen. Op voorstel van B. en W, be sloot de raad niets ongedaan te laten om dit alles te voorkomen. Allereerst zal een audiëntie aangevraagd worden bij G. S. zo wel als bij de minister van Bin nenlandse Zaken. De gehele raad voerde over deze voor Groede zo belangrijke aangelegenheid het woord. Men protesteerde fel en noemde het meten met twee maten unfair tegenover Groede. Ged. Staten willen Breskens graag schadeloossteilen voor de gevolgen, welke voortvloeien uit het verplaatsen van de haven, doch Groede mag hiervan niet de dupe worden. De raad besloot geen mede werking te verlenen aan de mo tie van 's Heerenhoek inzake de Vrije Veren. Men meende, dat nu het standpunt reeds bekend ge maakt was door adhaesie te be tuigen aan de motie Terneuzen, de raad zijn standpunt reeds had bepaald. De vogelbeschermingswacht W. Zeeuws-Vlaanderen krijgt geen subsidie toegewezen, daar Groede meent, dat niet alles, wat goed is, gesubsidieerd kan worden. Slechts wanneer het gemeentebe lang hier direct bij betrokken is, kunnen B. en W. vrijheid vinden een voorstel tot subsidieverle ning aan de raad voor te leggen. Aan G. S. zal een schrijven worden gericht, waarin men de hogere veertarieven niet in het belang van Westelijk Zeeuws- Vlaanderen acht. Aan de Stichting Militaire Te huizen Humanistisch Thuisfront werd geen subsidie verleend. De Nederlandse Amateur-Unie zag haar verzoek om een bijdrage eenter wél ingewilligd, daar men meent dat de werkzaamheden van de adviseur, de heer Lemaire, de toneelvereniging Groede zeer goede diensten bewijst. De destructieverordening werd aangepast aan de landelijke rege ling en de verordening op de rioolrechten opnieuw vastgesteld. Aan het gemeentepersoneel werd de bekende 2 huurcom- pensatie-toeslag verleend. Voor het lagere gemeenteper soneel werd de Rijksregeling overgenomen voor wat betreft de periodieke verhogingen der salarissen. Het bestuur van het Water schap „Het Vrije van Sluis" deel de mede, dat men niet het voor nemen heeft de oprit naar het badstrand te verbeteren. In het kader der Deltawet zal hier een vast wegdek komen. Men oor deelde het niet nodig nu reeds voorzieningen te treffen. Boven dien bestaat de mogelijkheid, dat deze oprit zal komen te vervallen. De raad was van oordeel, dat, al vindt de dijkgraaf dit niet, de op rit wel degelijk slecht is en on gelukken ziet zullen uitblijven. Voor de nieuwe uitvalsweg, welke inmiddels is aanbesteed, en welke in D.A.C.W.-verband zal worden uitgevoerd, kreeg Groede de ietwat teleurstellende mede deling, dat het Rijk geen 75 subsidie zal verstrekken over het gehele werk, doch slechts 60,2 Daar Groede de gronden reeds heeft aangekocht, stelden B. en W. voor hiermede accoord te gaan en de gunning van het werk te verlenen. Inmiddels zul len besprekingen gevoerd wor den om tot een hogere D.A.C.W.- bijdrage te komen. Met de N.V. Bank van Neder landse Gemeenten werd ten be hoeve van de financiering van deze weg een geldlening aange gaan. Ten behoeve van de aanleg van elektriciteit van twee z.g. on rendabele woningen werd een bedrag van ƒ175 uitgetrokken. Ten behoeve van de nieuw te bouwen kleuterschool werden de voor de bouw benodigde gronden aangekocht groot 1293 ca voor de prijs van 2 per ca. Het werk is inmiddels opgedragen aan de fir ma Van Kerkvoort Zonen te Groede. De bouwgronden langs de nieuwe uitvalsweg werden door de raad aangekocht, zulks om speculatie hiermede in de toe komst te voorkomen. Het betreft hier een aankoop van 14.226 ct voor de prijs van 20.000 van de heer H. C. van Houten te Am sterdam. Van de gemeente Nieuwvliet werd een aanbod ontvangen voor een lening ten behoeve van de bouw van de kleuterschool. B. en W. stelden voor dit aanbod dankbaar te aanvaarden, en op dezelfde voorwaarden als van de N.V. Bank van Nederl. Gemeen ten, totaal 9000 te lenen. De jaarwedde van dê onder wijzeres nuttige handwerken aan de O. L. schooi werd verhoogd en op ƒ2,50 per uur gebracht. Voor de afsluiting van de cur sus sierteeltgewassen, welke de gemeente-werkman ie Schoon- dijke volgde, werd 55 uitgetrok ken, ter deelname aan de excur sie naar Aalsmeer en Bussum. De geloofsbrieven der nieuwe raadsleden werden in orde be vonden. Nadat van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt, dankte de voorzitter de raad in zijn hui dige samenstelling voor het vele belangrijke werk, dat men de af gelopen jaren heeft verricht in het belang der gemeente, In zeer hartelijke bewoordin gen nam de voorzitter afscheid van de heer J. Vinjé, welke al vele jaren deel uitmaakt van de raad, en thans zijn plaats heeft ingeruimd voor een jongere kracht. De heer Vinjé dankte op zijn beurt de raad en de burgemees ter voor de prettige samenwer king en de warme vriendschap, welke hij jarenlang als raadslid heeft ondervonden. Militairen en politiemannen hebben negentig leden van een in Algiers opererende verzetsorga nisatie, opgericht door de „Alge rijnse nationalistische bewe ging", gearresteerd, zo is woens dagavond bekendgemaakt. Deze organisatie zou zijn op gericht nadat een soortgelijke groep van 't concurrerende „na tionale bevrijdingsfront" door de Fransen was uitgeschakeld. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8 18 Gram.8.50 Voor de kinde ren; 9 05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Caus.10.05 Morgenw. 10.20 Gram.; 13.00 Nws; 13.10 Vara- Buitenl. weekoverz.; 11.35 Bas en piano12.00 Gram.12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.1g Vara- varia13.20 Hawaiianmuz.13.45 Sportpraatje; 14.00 Swingmuz. 14.25 Voor de jeugd; 15.00 Gr.; 15,35- Omroepork.16.30 Caus.; 16.45 Gram.; 16.55 Vakantie- Naar de Engelse film „rhe Sound Barrier" door C. BAUER 68) (Nadruk verboden.) Dezer dagen is te Kopenha gen een speciale nieuwsdienst voor blinden in werking getre den. De Deense blindenvereni- ging geeft thans n.l. een „ge luidskrant" uit, een geluidsband waarop het laatste nieuws is op genomen en die door de blinde abonnees 'op een gewoon weer- gave-apparaat kan worden afge- gedraaid. De „geluidskrant" wordt de abonnees om de dag toegezon den in een platte bus waarin hij ook aan de vereniging toe gestuurd wordt zodat de band voor een nieuwe éditie kan worden gebruikt. De bus heeft een omkeerbaar adresplaatje dat aan de ene kant het adres van de abonnee draagt en aan de andere kant dat van de ver eniging. De uitgave van de ge luidskrant is mogelijk geworden door het vinden van een metho de om een bandopname snel te vermenigvuldigen. De Deense bevolking van vier eneenhalf miljoen telt een zes duizend blinden. Van staatswe ge zijn zeshonderd bandappara ten ter beschikking gesteld van de blindenvereniging, die deze kosteloos aan de leden ten ge- bruike geeft. Totnogtoe werden de apparaten hoofdzakelijk ge bruikt voor het beluisteren van op de band gezette boeken uit de bibliotheek van de vereniging die een driehonderdtal „gespro ken boeken" bezit. De geluidskrant heeft 'n leng te van een uur. De helft daar van is gewijd aan nieuws dat niet door de radio is gegeven en de andere helft aan commen taar en artikelen uit de Deense pers. De geluidskrant heeft reeds een honderdtal abonnees. De uitgevers hopen er mettertijd een „dagblad" van te kunnen maken dat door alle Deense blinden „beluisterd" wordt. „Met Dave", zei ik wanhopig naar een geschikt begin zoe kend. ,,Hoe gaat het met jou?" „Dank je, wat ben jij ineens nieuwsgierig naar mijn gezond heid!" ,,Er is eigenlijk een andere re den." „O ja?" zei ze vlak. „Ja!" zei ik nadrukkelijk. „Philip." ,Wat is er dan met hem?" „Nóg niets", zei ik onheilspel lend. „Doe niet zo verdraaid ge heimzinnig, Dave. Wat is er met Philip?" drong ze ongeduldig aan. „Weet je dat hij morgen die test met de „Prometheus" zal uitvoeren?" „Ja, dat heeft hij me verteld. Daarvoor had je me niet hoeven opbellen", snibde ze. Haar toon maakte me driftig. ,,Dat heeft hij je verteld, in derdaad", herhaalde ik, „maar ik geloof niet dat jouw reactie op zijn mededeling de juiste was." „O nee?" zei ze ironisch. „Nee", zei ik hard. Ik wist nu ook wat ik tegen haar ging zeg gen. „Nee, zoals trouwens jouw hele houding tegenover zijn werk altijd verkeerd is geweest. Met je nare, hooghartige, onge ïnteresseerde houding heb je hem altijd de indruk gegeven dat het voor jou niet meer be tekende dan kinderspel. Je hebt nooit begrepen dat voor een man zijn werk een groot gedeel te van zijn levensinhoud bete kent. Met je hele scherpe intel ligentie heb je nooit kunnen ontdekken hoe Philip werkelijk is. Zelfs nu, nu hij morgen een vlucht moet maken, die Tony het leven heeft gekost, nu praat jij over geluidskunstjes. Hij weet niet dat ik je opbel en als hij er achter komt, zal hij voor goed kwaad op mij zijn. Als hij de dag van morgen tenminste overleeft. Maar het kan me niet schelen wat hij van deze in menging in zijn zaken denkt. Voor het geval jij en ik elkaar nooit meer mochten spreken, wilde ik je nu nog even zeggen hoe ik over je denk. Wat jij met Philip hebt gedaan, is ronduit walgelijk. Hij houdt van je, meer dan waarschijnlijk eimand an ders ooit van je gehouden heeft en jij. „Hou je mond", haar stem was schril van opwinding. „Hou je mond, versta je! Je hebt het recht niet te oordelen over din gen waar je niets van afweet. Wat kun jij ook weten van de angst die ik om hem heb uitge staan, wat heeft hij er zelf van begrepen? Dat hij van me houdt hoef ik waarachtig niet van jou te horen. Denk je nou werkelijk dat er één vrouw is die niet zelf binnen een minuut weet of een man van haar houdt? Maar jul lie zijn allemaal dezelfde stom me egoïsten, je denkt alleen aan je eigen gevoelens. Als die maar begrepen worden, de vrouw komt er niet zo op aan. Om die te begrijpen, daar doen jullie op je gemak jaren over. Dag aan dag, al die jaren door heb ik lo pen wachten op het bericht dat er iets met hem gebeurd was. In die vervloekte oorlog heb ik nachten niet geslapen, maar waat begreep hij daar van? Hij vertelde iedere keer uitgebreid hoe erg het wel was geweesthij verlangde van me dat ik er om lachen zou, als de anderen. Wat kon ik doen? In tranen uitbar sten, zodat hij zijn arme, bange vrouwtje zou kunnen troosten? Me als een idioot aanstellen, zodat hij het laatste beetje re spect voor me verliezen zou? Het enige dat ik kon doen, was er zo weinig mogelijk aandacht aan besteden, proberen om met een achteloze houding die wilde waaghalzerij van hem een beet je in toom tehouden, proberen het te vergeten, dsnoods met 'n andere manEr klonk een kille klik. Ze had de verbinding verbroken. „Jess!" riep ik alsof ik haar terug wilde halen. Er werden me plotseling tientallen dingen duidelijk. „Jess!" Ik vroeg haar nummer op nieuw aan. Minuten gingen er voorbij, minuten waarin tiental len beelden uit het verleden weer scherp voor mijn geest kwamen. En al die beelden wa ren raadsels die alle een en de zelfde oplossing bleken te heb ben. De telefoon rinkelde weer; de zakelijke stem van de tele foniste: „Het nummer in Lon den antwoordt niet, meneer". „Maar dat kan niet, probeert u het nog eens", zei ik wanho pig. „Spijt me, meneer, ik heb het een paar maal geprobeerd." Ik legde moedeloos de hoorn op de haak. HOOFDSTUK XXV. Ik zag geen enkele andere mo gelijkheid haar te bereiken. Ze zou natuurlijk de telefoon niet meer opnemen. En ik moest met haar spreken, nu en op dit ogen blik. Het ging om het geluk van twee mensen, misschien zelfs om het leven van Philip. Het enige dat ik nu nog kon doen, was met hem gaan praten, pro beren hem aan het verstand te brengen dat Jess toch anders was, dat ze bepaalde gevoelens altijd voor hem verborgen had gehouden, zoals ook hij zich tegenover haar altijd anders had voorgedaan dan hij in wer kelijkheid was. Ze hadden van elkaar gehou den omdat ze beiden onbewust de andere ware mens achter het masker vermoedden, maar zij waren nooit tot het démasqué gekomen. Dat zou ik Philip gaan vertellen, hoewel er maar één was die het hem geheel duide lijk zou kunnen maken. Maar zij was onbereikbaar ver in Lon den, op haar kamer waar een telefoon rinkelde die zij niet zou opnemen. Angst overviel me dat Philip me niet begrijpen zou, of niet geloven. Dat hij het zou zien als een poging om hem op te beuren. Maar het was nu de enige mogelijkheid en daarom ging ik naar zijn kamer. (Wordt vervolgd.) tips; 17.30 Weekjournaal18.00 Nws. en comm.; 18.20 Ritm. mu ziek; 18.45 Gitaarspel; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 en 19.55 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz.; 20.35 Prome- nadeork.21.15 Zijn vrouw, hoor spel 21.50 Socialistisch comm. 22.05 De Knopendoos; 22.35 Op sporing verzocht; 23.00 Niéuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II7.00 Nieuws 7.15 Gew. muz.7.45 Morgenge bed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Intern. muzikaal uitwisselingsprogr. 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Gr.; 14.40 Kron. v. letteren en kun sten; 15.05 Gram.; 15.10 Lichte muziek; 15.30 Koorzang; 15.50 Boekbespr.16.00 V. d. jeugd; 16.50 Gregoriaanse zang; 17.20 Sportpraatje; 17.30 Gram.; 18.00 Journ. weekoverz.; 18.10 Gram.; 18.25 Promenadeork.18.45 Vra- genbeantw.19.10 Nieuws; 19.10 Comm.; 19.15 Gram.; 20.10 Cau serie 20.25 Act.20.40 Gram. 21.10 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958; 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansl. Avondge bed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gr.; 13.00 Nws; 13.11 Radio-almanak; 14.30 Gr.; 14.55, 15.15, 15.45, 16.15 en 16.40 Idem; 17.00 Nws; 17.10 Dagklap per en lit. kal.; 17.20 Gr.; 17.50 Idem; 18.00 Gevar. muz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoonstelling; 20.00 Gram.21.15 Amus. ork. 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nws; 23.05 Dansmuziek. TELEVISIEPROGRAMMA. 17.0017.40 Voor dè kinderen; 20.00 Journ. en weeroverz.20.20 Gesprek aan de schrijftafel 20.3022.00 Franse chansons. In de pauze pl.m. 21.10 De oude draaidoos. BELGIË (VI.): 18.00 Wereld tentoonstelling; 19.00 Voor de jeugd; 19.15 Vedetten uit de die renwereld; 19.30 Nws; 19.45 De week in beeld; 20.15 Lichte me lodieën; pl.m. 22.00 Feuilleton en Met een luipaard op schoot.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5