Uit de Provincie Rotterdam wenst het gehele gebied van het Botlekplan tot eigen territoir Eric de Noorman - Ingrid Bu De schadeloosstelling van nazi-slachtoffers Biervliet richt een monument op voor Willem Beukelsz. AGENDA WIE BURGERL Voorstel tot een verzoek aan H. M. de Koningin ZAL CHROESJTSJEF V. N.-VERGADERING BIJWONEN ZEEPOST TERNEUZEN BIERVLIET. HOEK. RETRANCHEMENT. RECHTSZAKEN Franse straaljagers in moeilijkheden Panie automa Vakbonden en herstelle onder go ver Vrij voor Ar VOÏ Aan de Rotterdamse raads leden is door B. en W. het voor stel verzonden, om aan H, M. de Koningin het verzoek te richten (art. 157 gemeentewet) de ge meentegrenzen van Rotterdam, Rozenburg, Spijkenisse en Geer vliet te wijzigen. Het gaat hier om hei Botlekgebied. De bedoeling is, dat de grens wijziging zal omvatten: a. van de gemeente Rozen burg 631.40.50 ha, waarvan 474.77.95 ha grond en 156.62.55 ha water; b. van de gemeente Spijkenis se 782.95.01 ha, waarvan 650.82.36 ha grond en 132.12.65 ha water; c. van de gemeente Geervliet 137.37.31 ha, waarvan 136.39.59 grond en 0.97.72 ha water. Het gehele aan Rotterdam toe te voegen gebied beslaat derhalve in totaal een oppervlakte van 1551.72.82 lia, waarvan 1261.99.90 ha grond en 289.72.92 ha water. Wat de in het Botlekgebied nog staande opstallen betreft merken B, en W. op, dat het de bedoeling is deze zo spoedig mogelijk te slopen, voorzover voor de uitvoe ring van het Botlekplan nodig Hiervan zullen worden uitgezon derd 9 woningen aan de Kerk dijk te Rozenburg, waarvan de afbraak thans niet urgent is. Ten Westen daarvan staan nog twee woningen aan de Kerkdijk, die wel bij de grenswijziging zijn be trokken, maar buiten de onteige ning zijn gehouden. Dit is ook het geval met twee sluiswach terswoningen nabij de Hartel- sluis onder Spijkenisse. B. en W. merken voorts op, dat nog slechts een gering aantal be woners aangetroffen wordt in de onder Rozenburg en Spijkenisse vallende gedeelten. De grens wijziging laat de bestaande woon gedeelten van de betreffende ge meenten geheel intact. B. en W. merken in hun voor afgaande toelichting op, dat de aanleg van de nieuwe haven- en industrieterreinen in het Botlek gebied in een snel tempo ter hand is genomen, maar h. i. is ten aan zien van dit gebied een situatie ontstaan, die gelijkt op die te Per nis in 1927. Daar moest om streeks 1929 met havenaanleg worden begonnen, terwijl de eer ste petroleumhaven in de jaren 193135 in exploitatie kwam. Deze situatie heeft er toe geleid, dat de gemeente Pernis en Hoog vliet, alsmede gedeelten van de gemeenten Poortugaal en Rhoon in 1934 bij Rotterdam zijn ge voegd. Ook thans verkeert de gemeen, te volgens B. en W, in de moei lijke omstandigheid, dat ten be hoeve van de door de economi sche ontwikkeling noodzakelijk geworden havenuitbreiding grote technische werken moeten wor den uitgevoerd en voor een groot deel reeds tot stand zijn gebracht op het grondgebied van andere gemeenten, die een overwegend agrarische structuur hebben en bestuurlijk noch technisch inge steld zijn op de oplossing van de vraagstukken, welke de aanleg en exploitatie van zeehavens met zich brengen. Daarom is, naar het oordeel van B. en W., nodig dat de volledige publiekrechte lijke zeggenschap in dat gebied bij Rotterdam komt te berusten. Het behoeft, volgens B. en W., geen nader betoog, dat een veel heid van voorschriften en tarie ven, van vergunninggevende, toe zichthoudende en andere instan ties met verschillende beoorde lingsmaatstaven. welke zou ont staan als de bestuursbevoegd heden van de gemeenten Rozen burg, Spijkenisse en Geervliet on verminderd van kracht bleven, geenszins bevorderlijk is voor een vlotte en doelmatige behan deling van zaken en een unifor me exploitatie van de havens. Daar komt h. i. bij, dat de gren zen tussen deze gemeenten veel al niet zullen samenvallen met de grenzen der aan haven- en in dustriële bedrijven in huur of erfpacht uit te geven terreinen. Volgens B. en W. bestaat der halve de mogelijkheid, dat op enige van de vorengenoemde punten ongelijkheid niet slechts tussen de diverse ondernemingen ontstaat, maar ook tussen ver schillende delen of hoeken van het terrein van dezelfde onder neming. B. en W. merken dan op, dat de hier bedoelde moeilijkheden, welke nu h. i. reeds aan den dag treden, zich in het bijzonder doen gevoelen met betrekking tot de regeling van de geldelijke ver goedingen voor het gebruik van de havens en kaden verschuldigd, de orde en veiligheid in de ha vens en op de industrieterreinen, de politiebewaking, dfi behande ling van bouwaanvragen e.d. Voorts vestigen zij er de aan dacht op, dat de gemeente als ex- ploitante van openbare nutsbe drijven gas-, elektriciteits- en watervoorziening eveneens grote belangen heeft bij het nieuwe industrie- en havenge bied. Ook wijzen zij er op., dat voor het onderhouden van goede verbindingen met het Botlekge- Adlai Stevenson, de voormalige democratische kandidaat voor 't Amerikaanse presidentschap, heeft donderdag in Moskou ge zegd, de indruk te hebben, dat Chroesjtsjef de mogelijkheid van bijwoning van een bijzondere bij eenkomst van de algemene ver gadering niet uitsluit. Stevenson heeft dinsdag een onderhoud van meer dan 2 uur met de Russische premier ge had, kort voor de publikatie van Chroeslj,tsjefs laatste voorstel aan het Westen. Westduitse regeringsdeskundi- jjen werken zo is donderdag te Bonn vernomen, momenteel aan antwoordnota's voor Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Denemarken, Griekenland, En geland, Italië, Oostenrijk, Noor wegen en Zwitserland terzake van schadeloosstelling voor nazi- slachtoffers, welke niet onder de Westduitse schadevergoedings- wet vallen. Over de inhoud van de nota's wordt vooralsnog het strengste stilzwijgen bewaard, evenals over de datum van indie ning der nota's. Men zoekt inmiddels naar mo gelijkheden om in enige vorm aan de verzoeken van de elf betrok ken landen tegemoet te komen- De Westduitse regering heeft de betrokken regeringen in fe bruari 1957 medegedeeld dat, uit financiële en juridische overwe gingen, geen uitbreiding kan worden gegeven aan de reeds ge definieerde categorieën van hen, die als voormalige slachtoffers der nazi's voor schadeloosstelling in aanmerking komen. Zij heeft zich echter bereid verklaard om, uit 'n oogpunt van menslievend heid, financiële tegemoetkoming te verlenen aan hen, die buiten de voor afzonderlijke personen of bepaalde groepen getroffen schadeloosstellingsregeling val len. Dit is nog steeds het stand punt der Westduitse regering. Men overweegt te Bonn thans een stichting in het leven te roe pen, die zich met deze gevallen zou moeten bezig houden. Als overwegingen, waarom, het de Westduitse regering niet mo gelijk is officieel uitbreiding te geven aan de categorie van hen, die, als voormalige nazi-slacht offers, recht op schadeloosstel ling bezitten, worden genoemd: L Dergelijke personen moeten op een bepaalde datum in 1937 in Duitsland woonachtig zijn ge weest. 2. West-Duitsland heeft na 1945 aanzienlijke herstelbetalingen gedaan, die niet in de laatste plaats als schadeloosstellings uitkeringen waren bestemd. 3. Volgens artikel vijf van de Londense overeenkomst betref, fende de Duitse schulden kun nen geen uit de tweede wereld oorlog voortkomende aanspra ken tot gelding worden ge bracht. 4. De regeling voor de Duitse schadeloosstellingen is onder invloed en met goedkeuring van de voormalige bezettende mogendheden in Duitsland tot stand gekomen. 5- De Westduitse republiek heeft thans reeds schadeloosstelling verplichtingen op zich geno men, die een totaal bedrag van veertien tot 24 miljard mark belopen, dat waarschijnlijk nog zal worden overschreden en dat over vijf jaar geheel zal zijn uitgekeerd. Een uitbreiding van de catego rie rechthebbenden zou tot nieu we aanspraken leiden, waarvan de financiële gevolgen niet te overzien zouden zijn. bied de gemeente, wat het open bare personenvervoer per auto bus betreft, thans afhankelijk is van de commissie vergunningen personenvervoer. H. i. heeft de ervaring geleerd, dat het samen stel van wettelijke bepalingen en richtlijnen, dat bij deze ver gunningverleningen wordt ge hanteerd, niet past op de zeer bij zondere situatie, welke zich hier voordoet. Langs de weg van samenwer king, aldus B, en W, van Rotter dam, door het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in de zin van de wet van 1 april 1950, kan naar onze mening geen bevredigende toestand worden geschapen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Mendoza" 14 aug. Australië s.s. „Heidelberg" 11 aug. s.s. ..Orontos" 14 aug. Brazilië m.s. .Zaanland" 12 aug. s.s. „Alphard" 12 aug. Canada s.s. „Baeverdell" 12 aug. Chili: via New York 14 aug. Indonesië s.s. „Manusa" 14 aug. Ned. Antillen s.s. „Agamemnon" 11 aug. Nieuw-Zeeland: via Engeland 16 aug. Suriname m.s. „Willemstad" 13 aug. Brits Oost-Afrika s.s. „Europa" 14 aug. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. Na 500 jaren, gaat Biervliet^king van Biervliet reeds dru^n zijn grote zoon Willem Beukelsz. eren door 't op de Markt plaat sen van een beeld, dat ontwor pen is door de heer Philip ten Kooster uit Veere. Het stelt een vissersman voor, die bezig is met haring te kaken. Hij heeft in de linkerhand een kaakmesje, en in de rechter hand een haring. Dit bronzen 1 m 70 hoge beeld, zal op een stenen sukkel van 1 meter hoogte geplaatst worden. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal het beeld onthullen. Dit zal geschieden op vrijdag 5 september a.s. des middag om half vier. Hieraan zal een ont vangst van de genodigden in de Ned. Herv. Kerk voorafgaan. Irr "deze kerk, waar onder de gedenkramen van Willem Beu kelsz. een sfeervolle omlijsting van de inzet der feestelijkheden verkregen wordt, zal dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de Stichting Nederlandse Visse rij en van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvis serij, voor de genodigden een voordracht; houden over „Het kaken en de haringvisserij". Na afloop hiervan gaat het gezelschap naar de Markt waar de plechtige onthulling van het monument zal volgen. Hierna zullen alle schoolkin deren, begeleid door het muziek gezelschap van Biervliet, een zanghulde, brengen. Ondertussen heeft zich een grote historische optocht gefor meerd, waaraan ruim 200 perso nen deelnemen, welke door de gemeente zal trekken. Verschillende historische ge beurtenissen, welke zich rond Biervliets verleden voltrokken, zullen hierin voorbij trekken. T.z.t. zullen wij hiervan een uitvoerige beschrijving in ons blad plaatsen. Op het marktplein zullen, bij goed weer althans, de genodig den worden onthaald op haring en bier, een smakelijke combi natie. De volgende dag, zaterdag 6 september, zal de stoet nog maals door de gemeente trekken en de tijd in Biervliet enkele honderden jaren terug worden gezet. De landbouwjongeren zullen vervolgens een grootse sportde- monstratie geven, waaraan ook Belgische groepen zullen deel nemen. Voor de Biervlietse kinderen zullen er kinderspelen zijn, en zal er een behendigheidswed strijd met traktoren worden ge houden, terwijl het slot van de feesten waarschijnlijk gevormd zal worden door een wedstrijd in 't haringkaken. Getracht zal worden hieraan een aantal vis sers te laten deelnemen. Diverse muziekgezelschappen zullen voorts te Biervliet een concert geven. Vrijdagavond zal er door de muziekgezelschappen uit Sluis, Oostburg en Biervliet een tap toe worden geblazen, welke dan tevens het sluitstuk zal zijn voor de eerste feestdag. Naar burgemeester A. P. Kos- tense mededeelde is de bevol- de weer met de voorbereiding der feestelijkheden. Zo verlenen grote groepen uit de bevolking hun medewerking aan de historische optocht, waarvan de kleding o.m. ge leend wordt van de Keukenhof. Deze optocht kost hoofdbrekens aan mevrouw Hoevenagel, en de heren De Die en Francke. In de optocht zullen enige mu ziekcorpsen worden opgesteld om het geheel op te vrolijken. De kinderfeesten zullen van zelfsprekend in de belangstel ling der schooljeugd staan, ter wijl de opgroeiende jeugd ruim schoots aan zijn trekken komt door de sportmanifestaties en de traktorbehendigheidswedstrij- den. Omdat Biervliet de 5e en 6e september in het teken van de haring staat zullen haringstal letjes geplaatst worden, om de Biervlietse bevolking, die prak tisch geen haring eet, met het kostelijk zeebanket kennis te la ten maken. De gelden, nodig voor het ont werpen en vervaardigen van het beeld zijn bijeengebracht door het bedrijfsleven der visserij, terwijl de haringsteden Vlaar- dingen, Scheveningen, Katwijk, Breskens en IJmuiden, alsmede het ministerie van O. K. en W. 'n bijdrage zullen verlenen. Ook vele particulieren, alsmede de provincie droegen bij om Wil lem Beukelsz. in brons te ver eeuwigen., In vissérijkringen heeft men daarom zoveel belangstelling voor het beeld van Willem Beu kelsz., omdat ruim 600 jaren na de uitvinding' van het haringka ken, de haring op nog precies dezelfde wijze gekaakt wordt, als Willem Beukelsz. als eerste heeft gedaan. Van het erecomité, dat de no dige gelden bijeenbracht, was Z.K.H. Prins Bernhard voorzit ter, terwijl ook de ministers Cals en Mansholt hierin zitting hadden. Ruim 3 jaar is men in Bier vliet doende de gelden, nodig voor het oprichten van het ge denkteken bijeen te brengen. Thans is er voldoende bijeen, aldus verzekerde ons burgemees ter A. P. Kostense. Uiteraard worden de bijko mende feestelijkheden niet uit het gedenktekenfonds bestreden. Hiervoor heeft de Biervlietse burgerij zelf een groot geldbe drag op tafel gelegd, terwijl de gemeente er nog een bedrag aan toevoegde, waardoor men er van verzekerd kan zijn, dat de Wil lem Beukelsz.-feesten in Bier vliet een gebeurtenis zal worden, waaraan men in geheel Zeeuws- Vlaanderen veel genoegen kan beleven. Tot de 6e september zal de enorme haring' op de Biervlietse molen geduldig 's avonds aan- en uit flikkeren om iedereen die langs Biervliet reist te vertel len, dat er iets bijzonders aan de hand is. Want een bijzonder heid is het wel, dat men na 600 jaar voor één zijner grootste zo nen eindelijk een gedenkteken opricht. Officiële ontvangst der deelnemers aan de Pavil ion d'Or 1958. Door burgemeester mr. P. H. VV. F. Teilegen, tevens voor Ter- neuzen algemeen- en erevoorzit ter, werden gisteravond in de be nedenzaal van hotel „Rotter dam" de deelnemers aan de Pa vilion d'Or 1958 (internationale wedstrijd voor plezierjachten) of ficieel ontvangen. Na de aanvang te Ostende op 31 juli, 1 en 2 augustus en het verblijf te Brugge op 3 en te Gent op 4 en 5 augustus kwamen on geveer 70 Nederlandse, Belgi sche, Franse, Engelse en Duitse jachten te Terneuzen aan de Mid- densluis aan, waar de rijk-gepa- voiseerde jachten die tot vanmid dag 1 uur aldaar zullen blijven liggen om daarna naar Antwer pen te vertrekken, voor de vele belangstellenden een prettige aanblik boden. Boven Bath zullen zij door het Belgisch Comité worden ontvan gen en van 9 tot 10 augustus in de Sinjorenstad verblijven om tenslotte op maandag 11 augus tus in Brussel aan te komen. Burgemeester Tellegen sprak zijn welkomstwoord, wegens de aanwezigheid van vele Engelse deelnemers, in 't Engels en had een speciaal woord van welkom voor de Duitse deelnemers, van wie hij hoopte dat zij nog vele malen aan de Pavilion d'Or zou den deelnemen. De burgemeester wees er op, dat deze Pavilion d'Or ook voor Terneuzen een traditie is gewor den waaraan zeer prettige her inneringen zijn verbonden. Hij herinnerde aan de ontvangst te Gent." De ontvangst hier in Ter neuzen vormt hierop een anti climax, aldus de burgemeester er op wijzend dat Terneuzen geen historische gebouwen heeft, maar een stad is die zich op de toekomst richt. Hij was er dan ook van over tuigd dat velen onder de aan wezigen het grote verschil zou den zien tussen Terneuzen van voor enige jaren en het Terneu zen van heden. Burgemeester Teilegen sprak voorts de hoop uit dat het ver blijf in Terneuzen van de meest aangename aard zou zijn en vroeg de aandacht voor de verschillen- d bijzonderheden en het prach- i.ge uuzicht dat de Schelde biedt. Hij oesloot met de wens uit te spreken dat de aanwezigen nog vele malen zijn stad zullen bezoe ken. Daarna overhandigde hij, namens de gemeente, een beker aan de heer H. J. Briggs van het jacht, „Vidas", als vierde die tot nu toe de grootste afstand heeft afgelegd. Tenslotte ontvingen alle deel nemers een wandbordje waarop de watertoren is afgebeeld. Tijdens deze receptie werden verversingen aangeboden door meisjes in Axelse klederdracht en werd na het concert door „Harmonie Terneuzen" de dag be- sloten met een bal in hotel „Rot terdam". Geslipt Gistermiddag te ongeveer half vijf wilde de heer A. J, A. M. B. wonende te Oosterwijk op de provinciale weg voorbij Driewe gen met zijn auto een vóór hem rijdende gemotoriseerde driewie- lige bakfiets passeren. Tijdens dit voorbijrijden slipte de auto van de heer B., draaide een slag om en reed vervolgens achteruit de naast de weg liggen de sloot in. Het liep bijzonder goed voor de heer B af, daar hij geen enkel letsel had bekomen, terwijl zijn auto, welke later door een kraan wagen van de garage Visser uit de sloot werd getrokken, vrijwel onbeschadigd was. Biervlietse bejaarden een dagje uit. Voor de Commissie rijtoer ouden van dagen is de reis, wel ke zij voor de bejaarde ingezete nen van Biervliet ook dit jaar weer heeft kunnen organiseren een bijzonder succes geworden. Allereerst kreeg de commissie flinke financiële medewerking van de ingezetenen, ten tweede namen ruim 30 bejaarden meer aan de reis deel dan andere ja ren en ten derde is de reis vol komen geslaagd doordat eens deels het weer, dat er aanvan kelijk niet zo heel best uit zag zich van de beste kant heeft laten zien en het een stralende zonnige dag werd, andersdeels, dat hetgeen werd geboden zo bijzonder in de smaak is geval len, dat de oudjes geen woorden konden vinden om hun tevre denheid en vreugde hierover te uiten. Woensdagmorgen 9 uur werd van de markt te Biervliet ge start. De 112 deelnemers vonden plaats in twee grote bussen van de Z.V.T.M., terwijl het commis sielid H. Verdegen zijn perso nenauto welwillend beschikbaar had gesteld en waarin ook een viertal oudjes plaats had ge nomen. Via Oostburg en Sluis passeer de men de grenspost Sint Anna ter Muiden. Toen ging het op Brugge aan, waar op de markt in een restaurant 'n verversing werd gebruikt. Vervolgens ging men nog even het grote waren huis Galeries Modernes bezich tigen. Om 12 uur vertrok men weer via Gistel en Veurne naar De Panne, het doel der reis. In het bijen- en vogelpark „Meli" al daar werden genoeglijke uurtjes doorgebracht. Achtereenvolgens bezichtigde men het park, de sprookjestuin. het amusements park en tot slot woonde men nog een voorstelling bij van het unieke waterorgel, wat zeer ze ker een prachtig sluitstuk vorm de van dit bezoek. Rond half vijf vertrok men weer uit de Panne om nu langs de kust via Nieuwpoort, Oosten de en de Haan naar Blanken- berghe te rijden. Te Blanken- berghe werd nogmaals uitge stapt. Aldaar werd een wande ling' langs de prachtige Boule vard besloten met een gezellig zitje op het terras van één der langs de boulevard gelegen res taurants en ook nu weer werd een consumptie aangeboden. Via Heist en Knokke aan vaardde men de terugtocht. En passant werd nog even naar de nieuwe veerhaven te Breskens gereden, alwaar de nieuwe veer boot „Prinses Beatrix" juist bin nenliep. Hierna werd huiswaarts gereden. Aan het begin van de Gent- schestraat stond de drumband en de koninklijke muziekvereni ging „Harmonie" de reizigers op te wachten. Met de drumband en de Harmonie voorop hielden de bussen met de voldane oud jes hun intocht in het dorp. Op de tocht door de gemeente slo ten zich steeds meer inwoners bij de stoet aan, zodat bij aan komst op de Markt om kwart over negen het gehele dorp te zamen gestroomd leek om ouders, familie, vrienden of ken nissen af te halen. De vitaalste onder de oudjes, die weinig of niet moe bleken te zijn van de lange reis, maakten, begeleid door de drumband en Harmonie nog een rondedans op het Marktplein. Tot slot sprak de heer M. Maas, voorzitter van het Comité, nog een woordje, waarin hij gewaag de van de bijzonder goed ge slaagde dag. Hij bracht dank aan de ingezetenen, die door hun milde financiële steun deze prachtige reis voor de bejaarden mogelijk hadden gemaakt. Voorts bracht spreker dank aan het gemeentebestuur dat steeds haar medewerking heeft willen verlenen. De muziekver eniging en haar drumband be trok de heer Maas eveneens in zijn dankwoord om de bussen op een dergelijke feestelijke wij ze in te halen. Aan B. en W. bracht spreker ten slotte dank dat zij gevolg heeft willen ge ven de reis mede te maken en hierdoor van haar grote belang stelling blijk heeft gegeven. Nadat de Harmonie nog diver se nummertjes ten beste had gegeven ging het grote gezeb schap uiteen, wel vermoeid maar toch uiterst voldaan over hetgeen hun deze dag weer door de ingezetenen was aangeboden. De wielerwedstrijden De op de eerste dag van de feestelijkheden gehouden wieler wedstrijden, die des avonds van 7 tot half 9 werden gehouden, sloten zich goed aan bij de school- 25. Aangezien er aan deze zijde van de beek geen enkel spoor te vinden is en het bo ven te donker gewor den is besluit Eric terug te keren naar zijn punt van uitgang. Weliswaar gaat het hem aan het hart te bedenken, dat Ingrid zich geheel alleen er gens in dit duistere woüd ophoudt, maai er is toch niets aan te verhelpen. Bijna gelijktijdig dui ken ook Olaf en Svein weer op. „Niks gevonden aan deze zijde van de beek", snauwt Olaf, „het is een beroerde geschie denis." Eric knikt en staat op het punt te vragen waar Erwin blijft, als hij een beweging tussen het ge boomte ziet, een eindweegs van hen vandaan. „Erwin" roept hij de gestalte toe, maar deze verdwijnt zonder om te kijken uit het gezicht. Bevreemd vraagt de Noorman zich af of het wel zijn zoon ge weest. is en op zijn aandringen blijven de mannen nog enige tijd wachten ,Nou, kom mee, Koning" gromt Olaf tenslotte, „wie zou het anders geweest moeten zijn dan je zoon", en haastig aanvaarden zij dan de terugweg. Arnar staat hen bij de paarden op te wachten en knikt zwijgend ten groet, maar Erwin is niet bij hem „Hebt ge mijn zoon niet gezien?" vraagt Eric de jongeman, terwijl een plotselinge argwaan bezit van hem neemt. „Hij... hij is weggegaan", mom- peil Arnar. Bliksemsnel t,elt Eric de paar- j den Erwin's paard ontbreekt hij neemt het stamhoofd eens nauwlettend op. De man kan zijn gejaagde ademhaling nauwelijks verbergenzijn kleding zit ver fomfaaid en vertoont een scheur... Snel treedt hij tot vlak voor Ar nar die verschrikt achteruit wijkt. „Vertel geen smoesjes", bijl Eric de ander toe „je beweert dat Erwin weggegaan is, te paardMaar ik heb geen hoefslag gehoord. Zeg op vriendwat is hier voorge vallen? Waar is Erwin?" sportwedstrijden in de middag uren. De belangstelling was ook hier. bij zeer groot. Het parcours voor deze ronde van Hoek wasLange, straat, Molendreef, Dr Leen- houtsstraat, Nieuwstraat. De uitslag was als volgt: Leeftijd van 1316 jaar le pr. J. de Caluwé 5,2e pr. W. Rammeloo 2,50; 3e pr. H. de Mul 1. Leeftijd van 1621 jaar le pr. W. Jansen ƒ7,50; 2e pr. J. de Groote ƒ5,3e pr. H. de Graaf ƒ2,50. Leeftijd 21 jaar en ouder le pr. J, Volwaarde 10,2e pr. R. van der Staal 5,3e pr. J. de Blaey ƒ2,50. Tijdens de wedstrijden werden herhaaldelijk premies uitgeloofd, waardoor de spanning er tot het einde in bleef. Voor morgen, zaterdag, is een zeer gevarieerd programma sa mengesteld. Het zou zowel voor het feestcomité en de deelnemers aan de diverse wedstrijden, als voor de belangstellenden jammer zijn zo de regen die dag als spel breker zou optreden, al zouden de danslustigen dan toch wel aan hun trek komen. Conoei-t. Tot afsluiting van de kermis gaf het muziekgezelschap „Ons Genoegen" samen met de muziek vereniging „Apollo" uit Sluis, op de markt alhier een concert on der leiding van de heer J. v. d. Bussche Sr. Vooraf marcheerden beide gezelschappen met de drumband van „Apollo" voorop, door de gemeente. De burgerij en veel toeristen toonden zowel voor de muzikale wandeling als voor het goedgeslaagde concert grote belangstelling. Bloemen. Wij wijzen er de natuurliefheb bers op. dat de Zwinbloemen in het natuurreservaat thans weer in volle bloei staan. VRIJDAG 8 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor Thea- ter, 8 uur: De gebrandmerk te van de Veenhoeve. SAS VAN GENT: Olympia Theater, S uur: Ja, ja. die Liebe in Tirol. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor Thea- ter, 8 uur: De gebrandmerkte van de Veenhoeve. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Mijn hart zingt voor jou. SAS VAN GENT: Olympia Theater, 8 uur: Bei dir war es immer so schön. PROCURATIEHOUDER WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD De rechtbank te Breda heeft gisteren in voortgezette behande ling de procuratiehouder van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Roosendaal, H. J. H., we gens verduistering van 125.000 veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, daar bij incorporerend een feit, dat te voren achter gesloten deuren was behandeld. De officier van Justitie persis teerde bij zijn eis van twee jaar gevangenisstraf onvoorwaarde lijk, met aftrek van voorarrest. ER ONTBRAK EEN STUK. Voor de rechtbank te Breda stond donderdag J. M. uit Ruc- phen terecht. Hij moest zich ver- antwoorden wegens diefstal. Op 28 november van het vorige jaar had hij namelijk in een café te St. Willebrord naar hij zei een briefje van honderd gulden op de vloer zien liggen. Hij had „dit maar bij zich gestoken". De officier van justitie achtte diefstal niet bewezen, wel ver duistering. Acht maanden met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling eiste hij tegen M., die reeds zevenmaal was ver oordeeld en van 3 december af in voorarrest zat. De verdediger, mr. J. van der Biesen, vroeg onmiddellijk uit spraak. Na raadkamer hief de president het bevel tot voorlo pige inhechtenisneming op. Hi) verklaarde de officier niet ont vankelijk en beval onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Bij de stukken bevond zich name lijk niet de wettelijke aanklacht. M. kon dus gaan. maar hij had acht maanden in voorarrest ge zeten. Twee Franse straalvliegtuigen, van het type F 84 F die voor een routinevlucht in Duitsland wa ren opgestegen hebben, waar schijnlijk door moeilijkheden met het weer, brandstofgebrek gekregen. Eén der vliegers is uit het toestel gesprongen. Het toe stel is neergekomen bij Meppel- De bestuurder van het toestel is behouden aan ziin parachute bij Oosterwolrie in Drenthe ge land. Hij is door een helikopter opgehaald en naar de basis Leeuwarden gebracht. Het toestel is neergekomen op 12 kilometer ten oosten van Heerenveen. Het tweede toestel heeft een normale landing kun nen maken. WEST-DUITS Er heerst par ders van autc retten en filrr bied van Darn oplichters is e gekomen, dat muntstukken t zelfde afmetir gewicht hebbf munten ter mark. De Me die ten opziet munten een de hebben, sigaretten- ook gevonden maten van voor een munt stukken van 0 te geven. De politie w de Mexicaanse Duitsland zijn geen enkele Mexicaanse n strekken. Men xicaanse mum re schaal geb den omdat da in West-Duits king gesteld r ENGELAND Leiders van van de arbei scheepswerven nationale Verb werkers voorgi gehele werelc inzake het bou van schepen, d vlag varen, uit dit verbond zij half miljoen gelse scheeps ten. In een bij gelse vakbond: algemene stem van deze strek De resolutie h< schepen, die vt van Panama, en Costa Rica. VERENIGDE De bekende neelschrijve: echtgenoot va bekende films roe, is in ho; sproken van gelegde „min congres", waa: jaar in eersi voorwaardelijl dagen gevang ZOMERAVO: H. K. C.—P. Z. W1ELRENNI OVE1 In het St. I te Breda is woensdag op leden de 16-j wielrenner R. den. Riethove j.l. tijdens de, betrokken bij liep daarbij fractuur op. Geboren: 12 j Neeltje, d. var en Jacomina d Huwclijks-ar Jacobus de Br Terneuzen en 19 j. j.d. Huwelijksvo Daniël Izaak j.m. van Rott nella Wilhelm: j.d.; 10 juli. P j.m. van Gouc nella de Braai, Overleden: II. A. J. Van Oostakker (B. Arsène Ch. L. Julia M V. V Wilfried' R. G Oostakker (B. dorus M. G. d garetha B. Pieter Michiel: van Geertruid Janna Cathari j., echtg. van C hove. ZAA Huwelijks-aa Adriaan Pieter dijke), 23 j., er Dieleman, 21 j Drabbe (van en Janna van Huwel.-voltri Adriaan Pieter dijke), 23 j. en Dieleman, 21 j Drabbe (van T Janna van Doo Geboorten: 1 van Cornel is 1 hanna M. Poor 0\ .-lijden gena; 74 j., w Pootc:-. 18 juli ter, 78 j., wed de Putter. 29 luk, 88 j., wed. vink.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2