De bijeenkomst van de Veiligheidsraad Militaire op Formosa verloven ingetrokken Maarschalk Amer onverwachts naar Koning Saoed 24 VeroritwaardiQing over beperking van de melkproduktie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Russisch schip met radio-activiteit besmet VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4442 EERSTE BLAD Gewijzigde Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad ingediend Algemene Vergadering binnen uur bijeen GEWIJZIGDE AMERIKAANSE RESOLUTIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Verklaring van vertegenwoordiger van Iraakse republiek AANVARING VAN TANKSCHEPEN BIJ RHODE ISLAND Nederlandse matroos nam Duits meisje mee naar Verenigde Staten Landbouwschap wil heffing ve?Vonbekende voorraden liggen, op v eenoeken om daardoor oen voorraadsheffing ondoenlijk de melkproduktie te doen en vreest zij dat deze gezien mo- verminderen. gelijkheden tot ontduiking, tot De toestand in het Midden-Oosten SCHOTSE JAGERS IN JORDANIË FANFANI SPRAK MET DE GAULLE OVER HET MIDDEN-OOSTEN VERKLARINGEN VAN NEHROE DE TOESTAND IN IRAK PERSSTEMMEN OVER HET MIDDEN-OOSTEN ZUIDAFRIKAANSE PREMIER STRIJDOM ERNSTIG ZIEK INCIDENT IN BERLIJN DE DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN Frankering bij abonnement: terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 oor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Verenigde Staten hebben donderdag in de Veiligheidsraad een gewijzigde resolutie inge- diend) waarin wordt voorgesteld de algemene vergadering in spe ciale vergadering bijeen te doen komen ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. De ontwerpresolutie luidt: „De Veiligheidsraad, die de krachten van Libanon en Jordanië over inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden heeft bespro ken, besluit, met het oog op het gebrek aan overeenstemming tussen zijn permanente leden, die op de twee jongste vergaderin gen aan de dag is getreden, het geen de raad verhindert zijn voornaamste verantwoordelijk heid, namelijk het handhaven van de internationale vrede en veiligheid, uit te oefenen, een speciale noodbijeenkomst van de algemene vergadering uit te schrijven". Een „speciale noodbijeenkomst" van de algemene vergadering moet binnen 24 uur, nadat de Veiligheidsraad hiertoe besloten heeft, worden uitgeschreven, dit in tegenstelling tot._een „speciale zitting", die binnen een halve maand na het desbetreffende be sluit van de Veiligheidsraad moet worden gehouden. SIR PIERSON D1XON De Brit sir Pierson Dixon zei, dat zijn regering niet gekant is tegen een bespreking van de toe stand in Jordanië en Libanon door de algemene vergadering mits de manier waarop de verga- van Irak het recht te ontzeggen i dering wordt belegd niet van te de^H De Russische vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, Sobolef, heeft donderdag als eerste spreker in het debat over bijeenroeping van een buitengewone spoedzitting van de algemene vergadering over het Midden-Oosten gezegd, Jat de landen van het Pact van Bagdad militaire voorbereidin gen treffen tot uitbreiding van ,,de agressie tegen de Arabische landen". Volgens Sobolef hebben de Amerikanen en Britten strijd krachten in paraatheid gebracht om „hun agressieve plannen" in het Midden-Oosten te verwerke lijken. Op het ogenblik zijn er in dat gebied of omgeving ongeveer 70.000 Britse en Amerikaanse militairen met meer dan 1.000 vliegtuigen, die deels op vlieg velden, deels op vliegkampsche pen gestationeerd zijn. Aldus is de wereld niet bevrijd van het gevaar van een uitbreiding van het conflict. De gebeurtenissen in Irak en Libanon dragen een zuiver bin nenlands karakter en zijn niet teweeggebracht door gebeurte nissen van buiten. Deze gebeur tenissen zijn een uitdrukking van ie woede van de bevolking van de Rrabische landen tegen de re gimes, „die hun door buitenland se kolonialisten zijn opgelegd", aldus Sobolef. Verder beschuldigde de Russi sche vertegenwoordiger de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië ervan de pogingen om een topconferentie te houden, te heb ben doen mislukken. De rege ringschefs van India, de Ver enigde Arabische Republiek en Frankrijk waren vóór een top conferentie, zo zei Sobolef. De Rus zei, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië te vergeefs hebben getracht 't volk zijn als de algemene vergadering de klachten van Jordanië en Li banon over inmenging van de V. A. R. zou bespreken. Het is noodzakelijk, aldus Dja- wad, dat de algemene vergade ring zich in de eerste plaats be zig houdt met het ingrijpen van de Ver. Staten en Groot-Brittan- nië in Libanon en Jordanië om snel een geschikte oplossing te kunnen vinden voor de hierdoor ontstane toestand". De 11 leden van de Veiligheids raad hebben donderdagavond met algemene stemmen besloten, bin nen 24 uur een speciale spoedbij- eenkomst van de Algemene Ver gadering over het Midden-Oosten te beleggen. De permanente vertegenwoor diger van de nieuwe Iraakse re publiek bij de V. N. Hasjim Dja- wad, verklaarde in de Veilig heidsraad dat zijn regering vast besloten is samen te werken met de leden van de Verenigde Na ties. Hij zei dat de opstand in Irak een zuiver binnenlandse aangelegenheid is geweest met het doel Irak te bevrijden van een corrupte regering. De nieuwe re gering van Irak zal haar interna tionale verplichtingen op politiek en economisch gebied nakomen en trachten deze verplichtingen in overeenstemming te brengen met de behoeften, die uit de nationale en internationale omstandighe den voortvloeien, aldus Djawad. Twee tankschepen zijn donder dag in dichte mist bij de ingang van Newport in de Amerikaanse staat Rhode Island met elkaar in aanvaring gekomen. Naar nader bekend wordt, ge schiedde de aanvaring tussen de ruim 10.000 ton metende „Gulf Oil" van de „Gulf Oil Corpora tion", en een kleiner tankschip, de „Graham", dat benzine ver veerde en waarvan geen nadere gegevens bekend zijn. Beide vaartuigen vlogen in brand. De reddingsoperaties werden door mist belemmerd. Volgens de Amerikaanse kust wacht bedraagt het aantal doden 15. 12 bemanningsleden worden vermist. 26 zeelieden zijn naar het ziekenhuis gebracht. De nog brandende „Gulf Oil" is naar de kust gesleept. De „Graham", die ook brandt, is op een klein eiland in de haven aan de grond gelopen. De 20-jarige Nederlandse ma troos A. V., die heeft getracht een Duits meisje de Verenigde Staten binnen te smokkelen, is donderdag, evenals het meisje, tot een dag gevangenisstraf ver oordeeld. Na de straf wordt het paar het land uitgezet. V. had het meisje, de 18-jarige Karin Grauel, verborgen gehou den in zijn hut op het Noorse vrachtschip Havmoy. Zij werd door de Amerikaanse douane ge- voden toen het schip op 17 juli in Brooklyn aankwam. Men is inmiddels het vuur meester geworden. regering te kiezen die het voren een beoordeling van de Aile verlof voor militairen en politie op Formosa is ingetrok ken wegens de gespannen toe stand in de Straat van Formosa. Een woordvoerder van het na tionalistische ministerie van De- nen opleveren voor een spoedige bijeenkomst van regeringsleiders zoals Chroesjtsjef aanvankelijk heeft voorgesteld. Deelneming van communistisch China aan een dergelijke bespreking zou dan vanzelf ter sprake komen. Sen. wenst. Die landen hebben hun troepenzendingen naar Libanon kwestie inhoudt, en Jordanië trachten te recht vaardigen door te wijzen op de „zogenaamde inmenging door de Verenigde Arabische Republiek". De Rus eiste, dat de Ameri kaanse en de Britse troepen zon der verwijl uit respectievelijk Libanon en Jordanië worden te ruggetrokken, daar deze troepen een permanent gevaar voor de vrede en de veiligheid zijn. Indien de Verenigde Naties geen stap pen ondernemen in deze richting, doen zij „een concessie aan de agressors". REDE LODGE De Amerikaan Lodge ant woordde, dat de Sowjet-Unie „haar gebruikelijke grondig ver draaide lezing heeft gegeven over het gebeurde in het midden oosten en in de Veiligheidsraad". Hij herinnerde eraan, dat hij op 15 juli, de dag van de landing van de Amerikaanse troepen in Liba non, had gezegd, dat dit niet de ideale manier is problemen op te lossen en dat de troepen zullen worden teruggetrokken, zodra de Verenigde Naties zich met de zaak zouden belasten. Een Russische veto heeft de aanneming van een resolutie ver hinderd, die een begin van de te rugtrekking mogelijk zou hebben gemaakt, aldus Lodge. Hij zelf had op 18 juli een resolutie inge diend voor een buitengewone zit ting van de algemene vergade ring. Hij had hier verder geen werk van gemaakt in verband met pogingen van Japan een een compromis te vinden. Ook deze Japanse poging werd door een Russisch veto getroffen. Lodge gaf een overzicht van de nota's en het diplomatieke con tact van de laatste weken over een topconferentie in de Veilig heidsraad. „Toen ging de heer Chroesjtsjef naar Peking en ver anderde van gedachten en histo rici in de toekomst zullen mis schien eens weten waarom". Het is duidelijk, aldus Lodge, dat de Russische heersers geen bijeenkomst van de Veiligheids raad op hoog niveau wensen". fensie zei, dat de troepen op For mosa en de door de nationalisten Wij zijn gereed onze actie in bezf*e eilanden voor het Chinese Jordanië te rechtvaardigen, aldus vasteland waakzaam zijn om het sir Pierson Dixon, die voorts hoofd te bieden aan een e meedeelde dat Groot-Brittannië *ue'e aanva' t,er communisten. al begonnen is met Hammars- kjoeld (e overleggen over de uit- L^ekons in het Chinees ver werking van voorstellen die moe- Hongkong het cnmee ten leiden tot hulp van de V.N. I ^hl^e"<*e aan de regering van Jordanië. (Waarheid zijn de Chinese natto- 5 nalisten begonnen met „evacu- Bixon stelde voor de algemene atie-operaties" op de eilanden i Matsoe, Quemoy en de Pescado- vergadering w oensuag a.s. te Ia- fjje na^y Formosa voor het ten beginnen met de besprekin- vasteland liggen. I Het blad, dat een zegsman op IRAK Formosa aanhaalt, schrijft, dat Ide maatregel erop kan duiden, De vertegenwoordiger van Irak,c|at men Spoe(jjg een aanval der Hasjim Djawad, verklaarde de communisten verwacht. Amerikaanse ontwerpresolutie IWaarnemers te Moskou mer ken op dat een hernieuwing van niet te kunnen steunen omdat het c]e spanning in het gebied van „niet realistisch en onlogisch zou Formosa een argument zou kun- ..„„iH j jacht de handel het opleggen van ongewenste concurrentieverhou- Een in besloten kring ge- dingen zou kunnen leiden. Voor nomen besluit van 't Landbouw-!£e olie-industrie acht men een I hogere koekenpnjs bepaald na- schap om minister dr. ir. A. Von-, delig, omdat men met deze rest- ileling voor te stellen een heffingverwerking toch al in een rnoei- op veekoeken te leggen teneinde P^oe^d!'Veekoeken taat". de weideboeren als het ware te i Beurs en handel hebben op het dwingen minder krachtvoer te'bericht. dat het Landbouwschap het voorstel tot heffing aan de vervoederen en daardoor de minjster van Landbouw zal doen, melkproduktie te verlagen, heeft snel gereageerd. De indruk he in industrie- en handelskringen staat, dat menige handelaar en veel opschudding veroorzaakt. Het bestuur van het Landbouw schap hoeft gemeend uit de vele „kwade wegen" om tot vermin dering van melkproduktie te ko men, deze weg te moeten kiezen. Hoe de (minister van Landbouw op dit voorstel zal reageren isvlotte vraag. boer zich met de stalperiode in het vooruitzicht althans enigs zins zal willen indekken. Van en kele eiwitrijke produkten voor veevoeder is de prijs reeds ge stegen. Naar grasmeel dat men een paar maanden geleden moei lijk kwijt kon, bestaat thans een vooralsnog niet te bezien. Mengvoeder- en oliefabrieken alsook de importhandel vragen zich af hoe een eventuele heffing op veekoeken te realiseren zai zijn. De heffing zal, wil men het beoogde doel bereiken, tamelijk hoog moeten zijn. Gezien het feit, dat bij enkele duizenden bedrij- Hoewel het allerminst zeker is, dat de voor te stellen maatregel ook werkelijk genomen zal wor den, wordt thans dus reeds ge speculeerd, waardoor de gezonde handels- en concurrentieverhou dingen zijn verstoord, aldus wordt in handelskringen ver nomen. BETER WEER MET MEER ZON Tot op grote hoogte in de at mosfeer treffen we tussen de 4.0e en 50e breedtegraad een krachtige westelijke stroming aan die zich van de Rocky Moun tains in Amerika via Oceaan en West-Europa tot over Rusland voortzet. Langs de noordllank van deze stroming ontwikkelen zich onop houdelijk nieuwe depressies, waarvan kleinere afsplitsingen in de stroming worden opgenomen en het weer in West-Europa bij voortduring een onbestendig ka rakter geven. Zo trok de afgelopen 24 uur een regenstoring over Zuid-En- geland en Het Kanaal recht op Nederland af, waardoor het weer in ons land meer aan de herfst dan aan de zomer deed denken. Maxima van omstreeks 16 gra den, normaal voor oktober, en op vele plaatsen 5 tot 1 mm regen. Achter de storing bevindt zich een zwakke rug van hoge lucht druk, die tijdens het voorbijtrek ken een tijdelijke weersverbete- ring zal veroorzaken. Opklarin gen, vrijwel nergens regen meer, zwakke tot matige westelijke wind en hogere temperaturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Opklaringen en iets warmer Zonnige perioden, vooral in de kustgebieden. Slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Zwak ke tot matige westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren Maarschalk Abdel Hamin Amer, de vice-president van de Verenigde Arabische Republiek, is woensdag onverwachts per vliegtuig naar Taif in Saoedi- Arabië vertrokken, waar hij die zelfde avond nog een gesprek had met koning Saoed. Politieke waarnemers te Cairo zian hierin een bewijs dat presi dent Nassers streven naar een vereniging van de Arabische we reld snel vordert. Nog maar vijf maanden geleden ontstond er een ogenschijnlijke kloof tussen Sa- oedi-Arabië en de Ver. Arabische Republiek doordat Cairo koning Saoed ervan beschuldigde twee miljoen pond te hebben geboden om president Nasser te laten ver moorden en de Unie tussen Egyp te en Syrië te doen mislukken. Als Nasser er in slaagt, koning Saoed aan zijn zijde te brengen, zal de Westelijke invloedssfeer in het Midden-Oosten zich beper ken tot het woestijnachtige Jor danië, de olierijke sjeikdommen langs de Perzische Golf en het protectoraat Aden. Het eerste bataljon Schotse jagers (Cameronians), dat door het Britse vliegdeksehip Bulwark van Aden naar de Jordaanse ha venplaats Akaba is gebracht, is later per vliegtuig bij de hoofd stad Amman aangekomen. Deze route was gekozen van wege het verbod van de Israëli sche regering om over Israëlisch gebied te vliegen. Dit verbod werd ten aanzien van Ameri kaanse vliegtuigen voorlopig op geheven en zes Amerikaanse toe stellen hebben inmiddels mate riaal en leeftocht van Cyprus naar Amman gevlogen. Te Londen werd verklaard dat de Britse regering haar troepen in Jordanië wil houden en hun verbindingslijnen wil verzekeren totdat in het kader van de Ver enigde Naties een oplossing voor het Jordaanse probleem wordt gevonden. Zij wil wat de voor ziening van de troepen betreft niet van de welwillendheid van de Israëlische regering afhanke lijk zijn, men wijst verder, in ver band met het feit dat de Schotse jagers door de Bulwark in Aka ba werden ontscheept, op het eerder door de Britse regering tot uiting gebrachte standpunt dat de Golf van Akaba als een internationale waterweg moet worden beschouwd en niet, zoals Egypte en Saoedi-Arabië zeggen, als een Arabische binnenzee. ZATERDAG 9 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden AUGUSTUS v.m. n.m 8.17 8.52 9.32 9.42 8.43 9.18 9.58 10.08 Aug. 8 9 10 ZON op onder MAAN op onder 5.11 5.13 5.14 20.19 23.51 20.17 20.15 0.32 14.34 15.33 16.29 I Premier Fanfani van Italië heeft donderdag in Parijs met premier De Gaulle gesproken over het Midden-Oosten. Een woordvoerder van De Gaulles kabinet verklaarde dat Fanfani en De Gaulle gesproken hebben over het Midden-Oosten en Europa. Er is een „grote mate van overeenstemming" bereikt over de wijze waarop men tot politieke stabiliteit in het Mid den-Oosten moet komen en we gen kan vinden om de levensom standigheden in dit gebied te verbeteren. Beide staatslieden hebben te kennen gegeven, dat hun resp. regeringen vastbesloten zijn tot grotere samenwerking in Europa te komen door toepassing van 't Verdrag van Rome, waarbij de Europese Economische Gemeen schap in het leven werd geroe pen. Zij zijn het er voorts over eens, aldus de woordvoerder, dat over leg tussen de Europese landen over vraagstukken die van be lang zijn voor de toekomst van Europa, zoals b.v. de crisis in het Midden-Oosten, noodzakelijk is. Fanfani zal vandaag een be zoek brengen aan 't hoofdkwar tier van de NAVO in Europa, dat bij Parijs gevestigd is. De Indiase premier, Nehroe, heelt donderdag tegenover ver slaggevers de toestand in het Midden-Oosten wei gevaarlijk maar niet zo kritiek genoemd dat er elk ogenblik een oorlog uit kan breken. Hij deed een heftige aanval op het verdrag van Bag dad dat z.i. zolang als liet bestaat steeds zijn eigen doel, het bren gen van meer stabiliteit in het Midden-Ooosten, zal ondergraven. De staatsman was van mening dat de algemene vergadering der Verenigde Naties de toestand in het Midden-Oosten in zijn geheel en niet in afzonderlijke punten moet bespreken. Gevraagd of hij zelf de vergadering bij zou wo nen antwoordde Nehroe ontken nend. Hij zei op een vreedzame regeling van de ArabischIsraë lische kwestie te hopen, die een Arabische erkenning van Israëls bestaan zal inhouden. Nehroe sprak zich voorts uit voor terug trekking van de buitenlandse strijdkrachten in het gebied en tegen het eventuele zenden van een internationale strijdmacht. Hij keerde zich ook tegen de koude oorlog van radio- en kran ten propaganda in het Midden- Oosten. Nehroe noemde tenslotte de toestand in de overwegend communistische Zuidindiase staat Kerala, waar verscheidene politieke moorden zijn gepleegd, niet al te best. In Bagdad zitten ongeveer 100 mensen in arrest in afwachting van een onderzoek naar hun po litieke verleden. Daarnaast zijn krachtens een nieuwe zuiverings- wet 170 vooraanstaande rege ringsambtenaren geschorst of op pensioen gesteld. Premier Kas- sem vertelde aan verslaggevers dat hij dagelijks vele telefonische verzoeken ontving van mensen die opneming in een gevangenis verzochten teneinde „tegen het volk beschermd te zijn". Men maande hun dan echter aan rus tig thuis af te wachten, „want indien we alle misdadigers zou den arresteren zouden de gevan genissen uitpuilen", aldus Kas sein. De plaatsen van gezuiverden worden veeldl door jongeren in genomen. In de kranten verschij nen geregeld lijsten van wegge zuiverde functionarissen. De „Manchester Guardian" op pert de mening dat communis tisch China ten aanzien van de Sowjet-Unie een „evengevaar- lijke rol zou kunnen gaan spelen als Oostenrijk—Hongarije ten aanzien van Duitsland voor de eerste wereldoorlog". Wat zijn jongste nota aan het Westen be treft zou Chroesjtsjef toegege ven kunnen hebben aan druk van Chinese zijde, aldus het blad, en men weet niet in hoeverre zijn positie in de Sowjet-Unie nog zeker is. Het blad wijst in dit ver band op de hernieuwde aanspra ken die op Formosa worden ge daan en vraagt zich af of de lei ders van communistisch China misschien in de crisis in het Mid den-Oosten een gelegenheid zien om deze kweste te „regelen", zoals Chroesjtsjef de Hongaarse kwestie geregeld heeft bij ge legenheid van de vorige crisis". In het commentaar van het Sowjetrussische persbureau Tass over het Midden-Oosten waarbij wordt uitgegaan van „berichten in de buitenlandse pers" wordt gezegd dat men kan verwachten dat de eerstvolgende manoeuvre zal bestaan in een aankondiging van de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Liba non. Deze aankondiging zou vol gens Tass onverwachts en op sensationele wijze worden ge daan en moeten dienen als ca mouflage voor „zeer reële plan nen om de positie van de Ver enigde Staten in de Arabische landen te bestendigen en voor een hergroepering van de Ame rikaanse troepen op punten van strategisch belang". De Zuidafrikaanse .minister van Justitie Charles Swart, heeft donderdag in de Volksraad mede gedeeld dat de toestand van de zieke Zuidafrikaanse eerste mi nister Johannes Strijdom in de afgelopen 24 uur een ernstige wending heeft genomen door het optreden van een long-embolie. Zijn verblijf in het ziekenhuis zal hierdoor voor onbepaalde tijd worden verlengd. De thans 65-jarige Strijdom werd 26 juli j.l. te Kaapstad in 'n ziekenhuis opgenomen, omdat een niet goed werkende hartklep, waarvan de premier reeds enige jaren last had, hem opnieuw ver moeid maakte en ongerief ver oorzaakte. Strijdoms geneesheren hadden hem reeds, voor zijn opneming in het ziekenhuis, volkomen rust voorgeschreven. In een dezer door de leiding van het ziekenhuis uitgegeven bekendmaking was medegedeeld dat Strijdom geen bezoek mocht hebben. Minister Swart deelde ook me de, dat Strijdoms echtgenote Su- zanna eveneens ziek is: zij lijdt aan trombose in een been. Machinerieën op het dek van het Russische schip „Witjaz" zijn in mei van dit jaar met radio activiteit besmet, toen het vaar tuig in de Stille Oceaan in regen voer, die radio-actief was tenge volge van Amerikaanse kernproe ven, aldus heeft de Russische ge leerde Gabrilof geschreven in het donderdag verschenen nummei van het blad van de Sowjet- vloot. De bemanning mocht alleen om zeer dringende redenen aan dek verschijnen en dioeg bescher- mende kleding. Na elke regenbui werd het dek schoongespoten. Echter ook hef oceaanwater en de daarin leven de dieren, in het bijzonder vlie gende vissen, bleken radio-actief te zijn. De radio actieve regen viel ongeveer 2400 kilometer van de plaats van de Amerikaanse kernproeven. De „Witjaz" is een schip van het Instituut voor Oceanologie van de Russische academie van wetenschappen. Nadat het schip in radio-actie ve regen had gevaren, is het eer der dan de bedoeling was naai Wladiwostok teruggekeerd. De Amerikaanse bevelhebber in West-Berlijn, generaal-majoor Hamlett, heeft donderdag krach tig geprotesteerd bij de Russi sche commandant in Oost-Berlijn, generaal Zacharof, tegen een schending van West-Berlijns grondgebied door leden van de Oostduitse politie. Volgens generaal Hamlett is een Oostduitse politiepatrouille de West-Berlijnse enclave Stein- stücken binnengetrokken om een gedeserteerde politieman te grij pen. Voordat de politie de en clave binnendrong, was het ge bied geheel omsingeld door on geveer 800 Oostduitse politieman nen, aldus het protest van gene raal Hamiett. Volgens mededelingen van de sterrenwacht te Utrecht zal de vuurpijl op heden vrijdag 8 aug. te zien zijn om 21.47 uur M.E.T. in 't noord-oosten op een hoog te van 36 graden, gaande van noord naar oost en om 23.31 uur in het zuid-westen op een hoog te van 70 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan is te zien om 22.50 uur in het noord-oosten, op een hoogte van 50 graden, gaande van noord naar oost. Zaterdag 9 augustus is de vuur pijl te zien om 21.39 uur in het noord-oosten op 40 graden hoog te, gaande van noord naar oost en om 23.24 uur in het zuid-wes ten op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan is dan te zien om 21.31 uur in het noord-oosten op een hoogte van 30 graden, gaan de van noord naar oost, om 23.18 uur gaat hij door het Ze nith in de richting noord-west naar zuid-oost. Op zondag 10 augustus is de vuurpijl te zien om 23.16 uur in het zuid-westen gaande van v/est naar zuid, op een hoogte van 50 graden en de kunstmaan om 22.00 u. precies in het noord oosten op 40 graden hoogte, gaande van noord naar oost en om 23.48 uur in het zuid-westen op een hoogte van 50 graden, gaande van west naar zuid.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1