Binnenlands nieuws De geluidsmuur Vader Levenstein naar verloren gewaande zoon in Warschau Vakbondsfunctionaris rnetbenzine overgoten en in brand gestoken Kantongerecht te Terneuzen BEURSOVERZICHT HAPPY-END VAN NAZI-DRAMA MOORD OP 73-JARIGE TE EDE FRANS-MAROKKAANS OVERLEG Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor- NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL SPAARCIJFERS R. P. S. RECHTSZAKEN IRAK EN HET VERDRAG VAN BAGDAD beursindicd Uit het K.L.M.-toestel uit New York stapte op het platform van Schiphol cle 48-jarige Sam Leven stein, een kleine bouwer van hui zen in het stadje Hillside in de staat New Jersey. Hij was op weg naar Warschau, waar hij zijn verloren gewaande zoon, de 28-jarige Philip, die hij in 19 jaar niet heeft gezien, zal treffen. De geschiedenis van Sam Le venstein blijkt een nazi-drama te zijn geweest, waarbij de thans ge naturaliseerde Amerikaan zijn echtgenote, twee dochtertjes en een zoon heeft verloren. In de oorlogsjaren werd de Poolse jood Sam Levenstein door de nazi's van het ene concentratiekamp naar het andere gesleept. Na de orlog bleek, dat zijn 30-jarige vrouw, zijn 11-jarige en 10-jarige dochtertjes alsmede een zoontje van 2V> jaar door de Duitse be zetters van Polen waren ver moord. De zoon Philip, die in 1940 negen jaar oud was, bleek, toen de vader was opgepikt, te J|_ zijn ondergebracht bij een oom.J-"naar Warschau? Wat er in de bezettingsjaren pre cies is gebeurd, weet Sam Leven stein nu nog niet, maar in ieder geval schijnt Philip in Sowjet- Rusland verzeild te zijn geraakt. Vier weken geleden kreeg Sam Levenstein een brief van Philip, waarin stond: „Ik ben in Polen teruggekeerd, ik vertoef in het stadje Opole Lubelski", het plaatsje waar de familie Leven stein oorspronkelijk vandaan .komt. Nerveus vertelt Sam Leven stein dit verhaal, kijkt af en toe zijn tweede vrouw Fanny aan, vraagt intussen hoe laat het K.L.M.-vliegtuig naar Warschau vertrekt hij zit nauwelijks een uur in de Europawachtkamer van Schiphol en verontschuldigd zich dat hij in een wat opgewon den staat verkeert. Op 6 mei 1945 is Levenstein door het Amerikaanse leger in bet concentratiekamp Ebensee in Oostenrijk bevrijd. Hij ging twee jaar later naar de Verenigde Staten en heeft zich daar een nieuw bestaan opge bouwd. Bij stukjes en beetjes beeft hij de geschiedenis van zijn vrouw, zijn beide dochtertjes en zijn ene zoon vernomen. Van Philip had hij nooit meer iets ge hoord. Zijn verstand zei hem, dat ok Philip was omgekomen, maar intuïtief had hij de stille hoop, dat de jongen misschien ergens ter wereld nog in leven zou zijn. Philip leefde inderdaad nog, kwam vier weken geleden uit Sovjet-Rusland in Polen terug, en informeerde in Opole Lubel ski. van boer tot boer gaande, of men hem iets over zijn familie kon vertellen. Stavinsky, één van die boeren, kon de nu 28-jarige Philip Leven stein mededelen, dat zijn oom Ju lius in New York woonde. Hij wist ook het adres en Philip schreef aan oom Julius. De laat ste stuurde het epistel door aan vader Sam. In de afgelopen weken heeft vader Sam Leven stein vier maal met zijn Philip in Opole Lubelski getelefoneerd één van die gesprekken duurde 20 minuten. Hij bestelde twee vliegtuigbiljetten bij de K.L.M., van New York via Amsterdam naar Warschau (wat een eind is dat over die grote zee naar Am sterdam, verzuchtte Fanny) en nu zat het echtpaar dus op Schip hol. Hoeveel uren is het vliegen Ziet Warschau er nu anders uit? Gaan wij rechtstreeks of zijn er nog tussenlandingen? Deze en andere vragen vuurde Sam Levenstein op iedereen af, want het uur van hereniging tus sen vader en zoon was nabij. Ja, hij zou alles in het werk stellen om Philip mee terug te nemen naar Amerika. Na de hereniging, na 19 jaar van scheiding, was dat toch wel het minste, wat de Ame rikaanse en Poolse autoriteiten zouden toestaan,, mompelde hij. Ingeslagen schedel en aan de voeten geboeid In zijn woning aan de Weke- romseweg te Ede is dit weekein de de 13-jarige heer C. H. A. C. V., gepensioneerd bouwkundig tekenaar van de genie door nog onbekenden vermoord. >Iet ingeslagen schedel en aan de voeten geboeid is het slacht offer maandagavond laat op zijn bed op de bovenverdieping van zijn woning door de politie gevon den. Roof is zeer waarschijnlijk de drijfveer geweest en vermoe delijk is de moord reeds zaterdag of zondag geschied. De neer C. V. woonde al jaren alleen in zijn achter dennebomen verscholen huisje. Het is niet be kend. of er geld of waardevolle voorwerpen ontvreemd zijn. Maandagmorgen merkte de pe- troleumventer H. uit Ede, dat de deur van de woning niet vergren deld was en dat op zijn bellen geen gehoor werd gegeven. Hij vond het vreemd, maar nam nog geen maatregelen. Des avonds ging een der buurtbewoners eens op nader onderzoek uit. Hij zag evenmin tekenen van leven in het huisje en ook brandde er geen licht. Hij alarmeerde daarop cle politie. Toen deze verscheen, trof zij de bejaarde bewoner met in geslagen schedel en geboeid op bed liggend aan. De Wekerom- seweg enkele kilometers buiten Ede's centrum ligt in de stille buurtschap de Driesprong. Louis Joxe, de Franse secre taris-generaal van Buitenlandse Zaken, heeft te Rabat met ko ning Mohammed V van gedach ten gewisseld over de crisis in het Midden-Oosten. Volgens een communiqué dat later werd uit gegeven, heeft de vorst de Fran se regeringsvertegenwoordiger meegedeeld, dat elke conferentie die over de Arabische staten handelt, door deze landen moet worden bijgewoond. Voorts had hij de nadruk gelegd op „de so lidariteit tussen de landen van Noord-Afrika en die van het Midden-Oosten". Tenslotte had de koning op regeling van de hangende pro blemen tussen Marokko en Frankrijk, in het bijzonder dat van de Franse troepen in Ma rokko, en beëindiging van de strijd in Algerië aangedrongen. Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering DODELIJK ONGELUK De 12-jarige Roelof Koopmans uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam is maandagavond, toen hij in die straat op een verkeersheuvel hardlopende een tram van lijn 3 tegemoet ging, gestruikeld en tegen de achter kant van de wagen gevallen. Hij was zo ernstig gewond, dat hij naar het Westerziekenhuis ver voerd moest worden. Bij aan komst bleek hij al overleden te zijn. KNAAP ONDER MESTKAR De elfjarige Albert van Gie- restein uit Veendam, logé bij de veehouder W. Jansen te Lem mer is maandagmiddag onder een kantelende mestkar terecht gekomen en gedood. De jongen speelde met twee andere jon gens op de kar en daarbij moet het paard zijn geschrokken. Het dier week ver uit, zodat de kar in de sloot kantelde. Twee van de jongens konden veilig van de wagen springen, maar de elf jarige logé, die aan de linker kant zat, kwam onder de lading terecht. AANVARING OP BINNEN IJ Op het Binnen-IJ te Amster dam zijn maandag omstreeks het middaguur nabij een stei ger een'vissersvaartuig en een passagiersvaartuig met elkaar in aanvaring gekomen. Hoewel de snelheid van de schepen ge ring was ontstond toch flinke schade aan de „Eemstroom", een Amsterdams passagiers vaartuig dat 110 personen aan boord had. Een gedeelte van de houten en glazen opbouw werd vernield. De andere boot, een zeevissersvaartuig uit Urk liep geen schade op. VERENIGDE STATEN Voor zijn leven wordI gevreesd De internationale verwikke lingen hebben de besparingen bij de rijkspostspaarbank in juli niet of nauwelijks beïnvloed. Ingelegd werd 76,1 min gld, opgenomen 57,5 min gld. Het spaarverschil bedroeg dus plus 18,6 min gld (vorige maand plus "12,4 min en in juli 1957 plus 4,7 min Het inleggerstegoed was eind juli 2023.7 min. In 1958 is tot dusver bij de r.P.S. gespaard 67,6 min tegen 44,4 min in hetzelfde tijdvak ran 1957. Het saldo-tegoed per ultimo juli 1958 bedraagt 2023,7 min (vorige maand 2005,1 min en ulto juli vorig' jaar 1957,-5 min m De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir. heeft te Parijs met haar Franse ambtgenoot Couvé de Murville beraadslaagd over de toestand in het Midden-Oosten. A In de afgelopen twee weken zijn naar schatting driehonderd Inwoners van het dal van Kat- mandoe, in Nepal, aan cholera overleden. Bijna dertigduizend Nepalezen rijn tegen de gevreesde ziekte ingeënt. m De politieke commissie der Arabische Liga zal zes septem ber a.s. te Cairo bijeen komen om te spreken over de politiek, die de Arabische landen zullen volgen in de zestien september beginnende algemene vergade ring der Verenigde Naties. Een functionaris van de mach tige Amerikaanse vakbond van vrachtautochauffeurs, Frank Kierdorf, is maandag in de om geving van Pontiac in Michigan, naar hij zwaar gewond in een ziekenhuis te Pontiac heeft mee gedeeld, door twee mannen met benzine overgoten en in brand gestoken. De mannen hadden hun slachtoffer later in een auto naar een ziekenhuis gereden en hem op een grasveld voor het ge bouw neergelegd. Kierdorf kwam wankelend met zware brandwonden het zieken huis binnen. Aanvankelijk wei gerde hij zijn naam te zeggen. Zijn identiteit werd vastgesteld met behulp van vingerafdrukken. Zijn toestand werd kritiek ge noemd. Frank Kierdorf werd vorig jaar door een commissie van on derzoek van de Amerikaanse Se naat ondervraagd over misbrui ken bij zijn bond. Hij beriep zich veertig maal op het recht beant woording van vragen te weige ren indien hij zich zelf hierdoor in een kwaad daglicht zou stellen. De desbetreffende senaatscom missie zal dinsdag de voorzitter van de vakbond van vrachtauto- chauffeurs, James Hotfa, onder vragen over de betrekkingen tus san de bond en Frank Kierdorf. Frank Kierdorf is een neef van Hoffa's assistent, Herman Kierdorf, die vorige week voor de senaatscommissie is gedaagd om te worden ondervraagd over bedreigingen aan het adres van een vrouwelijke getuige. Ook Herman Kierdorf maakte toen gebruik van de wetsbepaling, die hem het recht geeft beantwoor ding van vragen te weigeren. De bond van vrachtrijders, de grootste vakbond in de V. S., is het voorwerp van een onderzoek door een senaatscommissie we gens gevallen van afpersing die zich onder zijn leiding zouden hebben voorgedaan. Herman Kierdorf heeft een gevangenis straf van zes jaar uitgezeten wegens een overval in Akron in 1941. Frank Kierdorf heeft ver klaard, door twee mannen, onder bedreiging met vuurwapens, van zijn huis naar een bos gereden te zijn. Daar was hij als een fakkel aangestoken en vervolgens voor een ziekenhuis afgezet. Herman Kierdorf, één van de naaste medewerkers van Hotfa, de voorzitter van de vraehtrij- dersbond, heeft medegedeeld, dat hij telefonisch is bedreigd. Men had gezegd, dat hij „de volgen de'' zou zijn. Herman verdween daarop. In Washington wordt Hoffa verhoord door de reeds genoem de senaatscommissie. Herman Kierdorf, de oom van Frank 'Kierdorf, is spoorloos ver dwenen. Men vraagt zich at, of zijn beurt al gekomen is of dat hij vertrokken is om aan zijn beulen te ontkomen. De toestand van Frank Kier dorf wordt hopeloos geacht. De beide Kierdorfs hebben in dertijd geweigerd te getuigen voor de regeringscommissie, die een onderzoek instelt naar de be betrekking tussen de vakvereni ging en de onderwereld. Enkele passagiers van de „Eemstroom" kregen snij- en schaafwonden. Twee van hen zijn naar het Binnengasthuis vervoerd om daar verbonden te worden. Onder de passagiers heerste op het moment van de aanva ring grote verwarring. BRAND TE ROSMALEN Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de nabij de boerderij gelegen hooimijten van de landbouwer P. Verzant- voort aan de Kruisstraat te Ros malen. De vlammen sloegen snel over naar twee in de nabij heid staande roggemijten en ook een landbouwschuur werd door het vuur aangetast. Een vijftal brandweren, waaronder die van 's-Hertogenbosch en Rosmalen, slaagden erin het nieuwgebouw de woonhuis te redden. De twee hooimijten, de twee roggemijten en de landbouwschuur gingen echter geheel verloren. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de schade. DE GROTE INBRAAK TE AMSTERDAM Ongeveer 50.000 gulden be draagt de waarde der gouden sieraden en briljanten die het afgelopen weekeinde uit de ju welierszaak aan het Damrak in de hoofdstad zijn gestolen. De verzekeringsmij. heeft voor aan wijzingen, die leiden tot het op sporen van de buit, een belo ning van 10 procent der waarde van de teruggekomen goederen uitgeloofd. DE INKOMSTEN DEK STRANDVONDERS. De minister van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie hebben een onderzoek doen in stellen naar de gemiddelde jaar lijkse inkomsten der strandvon ders over de jaren 1952 tot en met 1956. Uit de verstrekte ge gevens blijkt, dat deze inkom sten over het algemeen gering zijn. Behoudens in een zevental gevallen Terschelling, Vlie land, Texel, Velsen, Urk, Rotter- dam'en Hoek van Holland zijn de- gemiddelde inkomsten aan be- heerloon minder dan 100 per jaar. Onder de genoemde zeven gevallen zijn er drie, waarin het gemiddelde boven 300 is ge komen. Het hoogste bedrag was 558,38 (Texel), hetwelk werd bereikt door een zeer aanzienlijk bedrag in een jaar, waartegen over "echter twee jaren staan, waarin in het geheel geen be- heerloon werd ontvangen. De minister van Verkeer en Waterstaat ziet voorshands geen aanleiding tot wijziging van het in de wet op de strandvonderij neergelegde beheerloon over te gaan, zo deelt hij mee in een brief aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van deze wet. De 35-jarige meestergast J. G. S. uit Zelzate was er niet van te overtuigen, dat hij terecht moest staan, omdat zijn fiets geen deugdelijke achterverlich ting had, terwijl het allang don ker was. Hij meende, dat de verbalisant hem had bekeurd omdat hij dronken was, een feit dat hij ter zitting met grote na druk ontkende. Met Jobsgeduld trachtte de kantonrechter, mr. H. v. d. Belt hem aan zijn verstand te bren gen. dat hij niet voor de groene tafel moest verschijnen omdat hij „zat" geweest was, doch om dat zijn fietsverlichting niet in orde was. Uiteindelijk begon er iets bij de Belg te dagen. Met een triom fantelijk gezicht, omdat hij niet „zat" geweest was, doch met een boete van ƒ5, subs. 1 dag ver liet hij hoogst voldaan de zit tingszaal. C. J. J. M., ambtenaar bij het Waerschap te Oostburg, had op de baileybrug te Terneuzen een minder gelukkige stunt uit gehaald. Tijdens het oprijden zag hij, dat de brug reeds bezet was door een tegenligger, waar aan hij voorrang diende te ver lenen. Hij trachtte zijn auto achteruit te rijden, doch had blijkbaar niet opgemerkt dat hij op de ,,voet" gevolgd werd door een Belgische wagen. M. was niet ter zitting ver schenen, doch de getuige de heer J. K., wachtmeester le klasse der marechaussee had er vlak bij gestaan, en vertelde de edelachtbare heren hoe het pre cies gegaan was. Uit dit getui- genrelaas bleek wel, dat een en ander beslist niet roekeloos was gebeurd. Niettemin werd M., die niet verschenen was, schuldig geoor deeld aan de uit deze gebeurte nis voortvloeiende botsing. Het kostte hem 15 of drie dagen brommen. Mevrouw E. Z.Van R. uit Philippine reed met haar luxe auto op de Provinciale weg tus sen Axel en Rode Sluis, toen zij vrij plotseling links af wilde slaan voor het nemen van de bocht naar Koewacht. Met deze manoeuvre had zij pech, want een aldaar staande post van de rijkspolitie constateerde dat zij haar richtingaanwijzer niet uit zette. Mevrouw Z. ontkende dit, doch de wachtmeester D. B. uit "uiddorpe was die dag speciaal met het oog op de verwachte drukte van de motorcross in België op dat punt gestatio neerd. Hij constateerde dat 2 HUWELIJKSZWENDELAAR VEROORDEELD De rechtbank te Rotterdam heeft maandag de dertigjarige bankwerker W. N. uit Rotter dam, veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had zich in Duitsland voorgedaan als ir. Wilhelm Karl Nescher, Freiherr D'archarbourg, ook voorgegeven bezitter te zijn van een grote tabaksplantage in In- dië en erfgenaam te zijn van een rijke grootpapa. Onder val se vlag had hij terwijl hij reeds getrouwd was trouwbe loften gedaan aan het Duitse meisje A. S. uit Wassen en haar en anderen onder valse voor wendsels geld afhandig ge maakt. J§ In Londen wil men wonder olie gaan gebruiken voor de achterassen van de 7000 bussen met een verdieping. Hoewel won derolie duurder is dan de ge bruikelijke minerale olie is uit proeven gebleken, dat 't brand stofverbruik twee lot drie pro cent wordt beperkt door de ge ringere wrijving van met won derolie gesmeerde assen. achter mevrouw aankomende auto's hard moesten afremmen om ongelukken te voorkomen. Er hielp geen moedertjelief meer aan. Het O. M., bij monde van mr. Andrea meende, dat als een wachtmeester speciaal op dit kruispunt wordt geplaatst om op het verkeer te letten, hij stellig dit verkeer dan ook naar behoren observeert, hoewel als pleister op de wonde werd ver zekerd, dat het niet zo'n heel erge overtreding was. De eis luidde 15, subs. 3 dagen. De kantonrechter deed er 5 af, zo dat er een ronde boete van 10 uit de bus kwam. D. A. de V., chauffeur-mon teur te Terneuzen, was „zo maar" met een zeer zware truck met aanhanger de rechterzijde van de weg nabij Hontenisse afgereden. Het zware gevaarte kwam echter niet zomaar di rect tot staan. Eerst werden 3 bomen meegenomen, en tegen de vierde kwam de combinatie tot stilstand. Van overmoeidheid, zo bleek overduidelijk, kon geen sprake zijn, daar de chauffeur pas was begonnen. De auto was tech nisch zeer goed in orde en in een uitstekende staat van on derhoud. V. gaf zelf als oorzaak op, dat hij te vee! rechts gereden had, en daardoor even van de weg at was geraakt. Zo'n grote combi natie heeft men echter niet één twee-drie terug de betonweg op, waardoor de genoemde schade kon ontstaan. Het O. M. wees met grote na druk op de grote verantwoorde lijkheid, welke de chauffeurs van deze grote vrachtcombina ties dragen. Voortdurend scherp opletten is de boodschap, an ders gebeuren de grootste onge lukken langs de weg. De V. voerde nog aan, dat hij niet dagelijks met deze grote vrachtwagens rijdt. De eis luid de ƒ30, subs. 6 dagen. De uit spraak was 25, subs. 5 dagen, met de ernstige waarschuwing in het vervolg de nodige voor zichtigheid in acht te nemen. Huiselijke moeilijkheden had den C. V., werkzaam op de scheepsbouw, er toe genood zaakt zijn oudste dochter, die nog leerplichtig is van de R.K. school te Sluiskil te houden. De toestand bij V. thuis is niet zo daverend. Er zijn her haaldelijk moeilijkheden. Daar er nog een aantal schoolgaande kinderen in het gezin zijn, werd hem ernstig op het hart ge drukt de kinderen niet onnodig de school te laten verzuimen. Eis 25. subs. 5 dagen. Uit spraak 20, subs. 4 dagen. H. D., landbouwer te Sas van Gent, had een stier op stai, die niet was gekeurd. Dit mag' niet, doch uit zijn verklaring bleek, dat hij verkeerde inlichtingen had ontvangen. Eis en uitspraak luidden 10. subs. 2 dagen. TERRORISME IN WEST-JAVA De laatste dagen zijn door ben den van de Darul Islam-bewe- ging in West-Java dertien men sen om liet leven gebracht, ter wijl meer dan 100 woonhuizen door de benden in brand werden gestoken. Voorts werden nog omstreeks 350 woonhuizen ge plunderd. De terroristen opereerden voor namelijk ten noorden en ten zui den van Bandung. In het plaatsje Tjipeureudeuji werd een politiepost aangevallen. Volgens de plaatselijke autori teiten van Bandoeng houdt de verhoogde activiteit van de Darul Islam verband met het naderen van de dag van uitroeping van de „Islamietische staat Indonesië", de 7e augustus. Donderdag is het negen jaar geleden dat de D. I.- leider Kartosuwirjo in 't gebergte nabij Bandoeng de instelling van deze staat afkondigde. Tegenaanval van opstandelingen in Prapat Uit Medan is gemeld, dat op standelingen in Noord-Sumatra de politiepost in Prapat, het va kantie-oord aan het Tobameer, hebben aangevallen en ontwa pend. Dit was de tweede maal in deze maand, dat dit bungalow dorp door opstandelingen werd aangevallen. Na een felle strijd, die enkele uren duurde, werden de aanvallers door de regerings troepen teruggeslagen. Irak zal geen besluiten inzake het Verdrag van Bagdad nemen zonder eerst contact met de an dere leden van het pact te hebben opgenomen. Dit heeft de Iraakse eerste-minister, brigade-gene raal Karirrr al Kassef unaandag op een persconferentie verklaard. De voor de hand liggende op lossing voor de Jordaanse kwes tie noemde hij een volksstem ming. „Koning Hoessein heeft mij ter dood veroordeeld, maar wij doen niets tegen hem. Laat rijn volk beslissen", aldus de pre mier. O Volgens een Oostduits blad is een Oost-Duitser, die een cos- tuvm in West-Berlijn gekocht meende te hebben en dit in de trein op weg naar huis Dres denwilde aantrekken, zonder broek in Dresden aangekomen. Op het toilet had de man zijn oude broek uitgetrokken en uit het raam gegooid. Toen hij het pak waarin zijn nieuwe kostuum had moeten zitten opende, be merkte hij dat de Westberlijnse winkeljuffrouw alleen de jas er van had ingepakt. DELI'S VAST IN OVERIGENS GERESERVEERDE MARKT De markt gaf dinsdag ten aan zien van de handel, vrijwel een zelfde beeld te zien als de vori ge dag. Er werden weinig zaken gedaan doch de tendentie was opgewekter. Van de internatio nale fondsen kwamen Kon. Olie na een opening op 167, op 167.40, om daarna weer op de openingsprijs terug te vallen. De koerswinst bedroeg circa 60 ct„ doch het fonds bleef 1,40 onder pariteit New York. Zwit serland was wederom met wat stukken aan de markt. Men bleef ter beurze gereserveerd en wilde liever eerst eens afwach ten hoe Wallstreet zou reage ren op de verhoging, door de Federal Reserve Board, van het Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 66) (Nadruk verboden) Maar uit niets liet hij merken dat hij mijn woorden als zoda nig opvatte. ..Ik hoop dat je ge lijk krijgt", zuchtte hij en met korte, zorgvuldige bewegingen kerfde het mesje kleine splin tertjes van het potlood. „Ik hoop dat je gelijk krijgt. Als er iemand in de juiste positie ver keert om hem die rust en be zonnenheid te geven, dan is het Jess wel. Maar ik betwijfel het Ik had hem niet moeten laten gaan." Er klonk bezorgdheid in zijn stem. Comediant, dacht ik, vóór je Philip in dienst nam ben je naar me toegekomen om over hem te praten. Toen heb je gezegd dat er omstandigheden zijn waarin een zekere roekeloosheid onont beerlijk is. Daarom heb je hem genomen. En nu zul je 't tegen deel van hem verwachten. „Wil je me een groot genoe gen doen, Dave?" „Natuurlijk J. R." „Wil jij eens met Philip pra ten, als hij terug komt? Jij bent één van zijn beste vrienden en je kunt misschien enige invloed op hem uitoefenen. Ik zou waar achtig op het ogenblik niet we ten wat je tegen hem moet zeg-, gen, dat hangt van zijn stem ming af. Maar je begrijpt me welbeur hem wat op, als hij down is; breng er wat leven in als hij onverschillig mocht zijn geef hem wat rust als die paar dagen in Londen zijn zenuwen geen goed gedaan hebben. Het is een vage opdracht, maar pro beer er wat van te maken. Er staat zoveel op het spel." Hij keek me ernstig' aan. „Goed", zei ik kort, „hebt u me nog nodig?" Hij schudde ontkennend het hoofd. Ik ging mijn kamer uit in totale verwarring. Had ik toch ongelijk? Verdacht ik hem dan toch "ten onrechte? Was alleen maar de schijn tegen hem? Want als hij inderdaad dit subtiele, duivelse spel speel de, was hij ook geslepen genoeg om te begrijpen dat ik daarvan od de hoogte was. En waarom zóu hij me dan aanmoedigen eens rustig met Philip te pra ten, met het risico dat ik Phi lip van mijn vermoedens over tuigde? Ik twijfelde opnieuwe aan ai- les. HOOFDSTUK XXIV. Op de ochtend van de dag vóór die waarop de test met de ..Prometheus" was vastgesteld, belde J. R. me op. „Dave, ik heb een vervelende boodschap voor je. Er is in Hillbahk een vrij belangrijke vergadering over de show. Je weet dat er nog ver schillende dingen geregeld moe ten worden. De besprekingen zullen waarschijnlijk twee of drie dagen in beslag nemen. Nu zijn er drie mogelijkhedenóf we stellen de test van morgen uit, óf ik ga naar die vergade ring en maak de test dus niet mee, óf jij gaat er naar toe. Het eerste kunnen we natuurlijk niet doen, onze tegenwoordig heid bij die besprekingen is ten slotte niet van doorslaggevende betekenis. De tweede oplossing valt wel binnen het terrein der mogelijkheden, maar je zult je kunnen voorstellen dat ik lie ver hier blijf. En aangezien jij de man bent, die het meeste voorbereidende werk voor de show hebt gedaan.... enfin, je begrijpt het wel. Ik vind het be roerd maar ik zie ook geen an dere oplossing. Kom je nog even langs om een paar dingen te bespreken?" Ik vloekte toen ik de hoorn op het toestel liet vallen. Ik zou er dus morgen niet bij zijn. Maar dat was niet het belang rijkste ik zou ook geen kans hebben met Philip te spreken. Was dit opzet? Had J. R. me ge vraagd nog eens rustig met Phi lip te praten omdat hij wel wist dat ik er tóch geen gelegenheid toe zou hebben? OI was het al lemaal zuiver toeval? De datum van de test was veel eerder vastgesteld dan die van de ver gadering. Op het bepalen van de eerste had J. R. invloed kun nen uitoefenen, maar toen kon hij dus nog niet weten dat er juist op d&t ogenblik een ver gadering zou zijn. Of was hij altijd van plan geweest me voor een paar dagen uit de buurt te houden en had hij nu alleen maar geluk dat deze vergade ring samenviel met het ogen blik van de test? Ik ging naar Hillbank met het vaste voornemen hemel en aar de te bewegen om zo gauw mo gelijk terug te kunnen zijn. Nog dezelfde avond om zeven uur stond ik weer voor het bureau van J. R.waren de goden hém welgezind mij hadden ze ook niet in de steek gelaten. Ik had op één dag al mijn zaken kun nen afhandelen. Toen ik binnenkwam moet de triomf van mijn gezicht te lezen z.ijn geweest, maar geen sterve ling zou getwijfeld hebben aan de oprechtheid waarmee J. R. zijn vreugde uitsprak over mijn snelle terugkeer. Ik vertelde hem wat er op de vergadering bespreken was en welke beslui ten er genomen waren. Hij knikte tevreden en zei toen..Philip is vanmiddag te ruggekomen. Ik geloof niet dat hij overloopt van vreugde. Pro beer hem maar wat op te beu ren." Ik haalde mijn schouders op wat hij waarschijnlijk ver sleet voor een: Ik kan het in ieder geval proberen maar wat in werkelijkheid betekende van jou krijg ik ook geen hoogte. Ik ging naar Philip's kamer. Hij lag languit op een bank een sigaret te roken en draaide nau welijks zijn hoofd om toen ik binnenkwam. „Hoei!" zei ik bij wijze van begroeting. (Wordt vervolgd.) stortingspercentage van 50 pet. tot 70 pet. op de aan- en ver kopen van effecten in Amerika. Een en ander hoitdt verband met het inflatiespook dat al daar tenngevolge van de loons verhogingen en de daarop ge volgde prijsverhogingen naar voren begint te treden. Is de verhoging van het stortingsper centage niet voldoende, dan ver wacht men op het Damrak, dat een discontoverhoging in Ame rika zal volgen. Op de Amerikaanse afdeling van de beurs in Amsterdam was de stemming voor de Shares eer der iets lager bij een zeer kalme handel. Van d einternationale waar den draaiden verder Philips rond de 296 (plus 1), Unilevers konden dan een koerswinst van 2'punt boeken en A.K.U.'s la gen eén half puntje hoger. Deze koersen gaven dus niet zo heel veel gehoor aan de vaste slot- koersen van Wall Street. K.L.M. werd een halve gulden lager vernomen ingevolge New York. De stemming in de scheep vaartsector was iets beter, doch de handel bleef uiterst stil. Merendeels kwamen koersver- beteringen van 1 punt tot stand vergeleken bij maandag. Staatsfondsen, vooral voor de Staffellening, aan de vaste kant. Van de Cultures bestond et een goede belangstelling voor certificaten Deli. Na een ope ning op 112, tegen een slot- koers van maandag ad 110-80 liep de koers op aanhoudende, vraag op tot 114,50. De stijging vond plaats op geruchten, da' de Deli Tabak in Amerika eer. stuk grond zou hebben ver- kocht, waarvan certificaten Der Prolongatie 3'pet. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 1/8 4/8 5 284.32 283.65 285 6' 148.19 147.60 147.8s 133.58 1 33.58 134.; 124.19 124.19 124.® 85.59 84.94 85 200.94 200.40 201.» NABEURSKOERSE> Kon. Olie: 168.00—170.50 ged. en laten f 167.40 Unilever: 376 L—371 ged. en laten (367H Philips: 298—300 ged. en laten (297 Deli: 114.50 ged. en laten (ƒ114 3)1 Conv. Philips 127' -■-128 126 Senembah: 8687 (85

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2