Is Sowjet-Unie eist buitengewone zitting van de Algemene Vergadering van de V. Murphy «optimistisch»overtoestand in Libanon Ook Turken op Cyprus willen bestand De oliepolitiek van Irak WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN wÊ WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4440 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Chroesjtsjefs antwoord aan Eisenhower Ook Amerika verzoekt om spoedzitting assemblee REACTIES OP CHROESJTSJEFS ANTWOORD Het Midden-Oosten De kwestie-Cyprus BRITSE PERS OVER BESTANDSAANBOD VAN DINGENIS DE TOESTAND Japanse schepen radio-actief besmet door Amerikaanse kernproef Spaans kustvaartuig gezonken DE TOESTAND DE PLAATS VAN EEN TOPCONFERENTIE IN VEILIGHEIDSRAAD LIBANEES KABINET NEEMT ONTSLAG LOUIS DE SAN KRIJGT TWINTIG JAAR VERKLARING VAN IRAAKSE MINISTER HERVORMINGEN IN IRAK DE VOORBEREIDING VAN DE IRAAKSE STAATSGREEP JORDANIË ISRAEL EN JORDANIË DE STOPZETTING VAN BRITSE MILITAIRE VLUCHTEN BOVEN ISRAEL m WEER Frankering bij abonnement: lerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. B M jjjt tA- xfcjr' ^>.1 w 1 Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. In antwoord op Eisenhowers laatste brief over de mogelijkheid van een topconferentie, heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie een buitengewone zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties geëist, zo meldt Tass. Chroesjtsjef zegt voorts in zijn brief dat het hem spijt dat Eisen hower en MacMillan zijn voorstel om een conferentie bijeen te roe pen van de regeringsleiders van Rusland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en India en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, niet hebben aangenomen. Chroesjtsjef zegt verder dat de Russische regering het in de huidige omstandigheden noodza kelijk acht de pogingen voort te zetten om de vrede in het Mid den-Oosten en Nabije Oosten te bewaren en te versterken. Om direct belangrijke maat regelen te kunnen nemen, die de agressie een halt moeten toeroepen, heeft de Russische regering haar delegatie bij de Verenigde Naties opdracht ge geven een buitengewone zitting van de algemene vergadering te eisen, waarop de kwestie van de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Liba non en de Britse troepen uit •lordanië besproken moet wor den, aldus Chroesjtsjef in zijn brief aan Eisenhower. Chroesjtsjef hoopt dat bestu dering van dit probleem in de al gemene vergadering waarin zowel grote als kleine mogend heden vertegenwoordigd zijn het mogelijk zal maken middelen te vinden om het oorlogsgevaar, in het Nabije en Midden-Oosten geschapen door de acties van de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië af te wenden. De Russische premier is ervan overtuigd dat een topconferentie zoals hij heeft voorgesteld, er toe zal bijdragen middelen te vinden om aan de koude oorlog 'n einde te maken en het uitbreken van een werkelijke oorlog te voor komen, mits dan de deelnemers aan deze conferentie zich hier voor volledig inzetten. Het onmiddellijk bijeenroepen van een topconferentie op het hoogste niveau is in het belang van alle landen, aldus Chroesjt sjef. Chroesjtsjef merkt dan volgens Tass op dat de Veiligheidsraad in zijn huidige samenstelling on- ler druk van de Verenigde Sta ten in feite een soort van com missie is geworden, waarin voor het grootste deel landen zitting 'nebben, die lid zijn van de Navo, de Verdragsorganisatie van Bag dad en de Zoavo (de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie) En in deze commissie wordt de plaats van de wettige vertegen woordiger van China ingenomen door een vertegenwoordiger van •het politieke lijk", Tsjiang Kai- Tsjek. Hierdoor is de Veiligheidsraad in feite verlamd en niet in staat, buiten de wil van de Verenigde Staten om, een besluit te nemen, dat werkelijk kan bijdragen tof het waarborgen van de vrede in de wereld, aldus de Russische premier. Hij zegt dan verder dat het dwaas is de Chinese volksrepu bliek te negeren; onder haar kun nen de Veiligheidsraad en de V. N. niet doeltreffend werken voor het behoud van de vrede en veiligheid, zo merkt Chroesjtsjef op. Hij zegt dat de landing van de Amerikaanse troepen in Libanon en van de Britse troepen in Jor danië in de hele wereld be schouwd wordt als een recht streekse aanval. Daarentegen hebben de rap porten van de V. N.-waarnemers in Libanon duidelijk aangetoond dat er geen sprake is van indi recte agressie tegen. Libanon van de zijde van de V. A. R. De Russische premier wijst er op dat het gevaar voor een ver scherping van het conflict in het Midden-Oosten niet uitgesloten is en dat de veiligheid van de Iraakse republiek en andere Arabische landen niet verzekerd is. Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten hebben hun troe pen niet teruggetrokken. In tegendeel, er worden nieuwe troepen naar dit gebied gebracht en in de landen, die aangesloten zijn bij de verdragsorganisatie van Bagdad, worden nieuwe mi litaire maatregelen genomen, al dus Chroesjtsjef. Hij zegt dan dat de Russische regering van mening is dat de contacten en betrekkingen tussen de staatslieden van alle landen op alle mogelijke manier ontwik keld moeten worden. Tenslotte uitte hij de hoop, dat de Verenigde Staten het voorstel tot bijeenroeping van een buiten gewone zitting van de algemene vergadering van de V. N. zullen steunen en beschouwen als een stap in de richting van een ont spanning, die de basis kan leggen voor een topconferentie op korte termijn. Tass meldt dat Chroesjtsjef zijn voorstel voor een bijeen komst van de algemene vergade ring ook heeft ontvouwd in brie ven aan MacMillan en De Gaulle. De Sowjet-Unie heeft dinsdag avond om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. De raar! zou het in bijzondere zit ting bijeenroepen van de V.N.- assemblee moeten overwegen. De Russische afgevaardigde Sobolef heeft het verzoek gedaan aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, de Fransman Georges- Picot. Ais onderwerp van bespre king in de assemblee noemt hij de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Libanon en van de Britse uit Jordanië. Georges-Picot heeft zich dade lijk in verbinding gesteld met de secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld. Men verwacht, dat de Veilig heidsraad heden zal bijeenkomen. De Ver. Staten hebben aange kondigd, dat zij om een spoedzit ting van de V.N.-assemblee zullen verzoeken ter bespreking van Libanons klacht over inmenging in zijn binnenlandse aangelegen heden door de Verenigde Arabi sche Republiek. In doorgaans welingelichte kringen in Parijs meent men dat er na Chroesjtsjefs antwoord aan Eisenhower maar heel wei nig kans overblijft op een top conferentie. Men ziet in C'hroesjtsjefs jong ste voorstel duidelijk de invloed van Peking, dat blijkbaar geen topconferentie wil waaraan het niet mag deelnemen. Men is in deze kringen voorts van oordeel dat Chroesjtsjefs voorstel om een bijeenkomst van de algemene vergadering bijeen te roepen er op wijst dat hij uit is op „een gevecht met propa gandamiddelen". In regeringskringen in Bonn kon men niet inzien dat de alge mene vergadering waarin zovele landen zitting hebben, een ge schikt orgaan kan zijn om tot 'n snelle oplossing te komen van zulke moeilijke vraagstukken als die inzake het Midden-Oosten. In kringen van ..de V. N. ver klaarde men dat er binnen 24 uur na het afwikkelen van de nodige formaliteiten een spoedzitting van de algemene vergadering uitgeschreven kan worden. De algemene vergadering kan ofwel bijeengeroepen worden door 7 van de 11 leden van de Veiligheidsraad of door 41 leden van de V. N., dus bij eenvoudige meerderheid. Als de tweede mo gelijkheid wordt gekozen, zal Dag Hammarskjoeld verzocht worden de meningen van de delegaties te peilen, zo zei men. De Turkse ondergrondse be weging op Cyprus, de T. M. T., heeft dinsdag op strooilbiljetten bekend gemaakt dat ook zij bevel heeft gegeven alle gewapende acties op Cyprus tot nader order te staken. Volgens radio-Nicosia heeft de Turkse Cypriotische leider, dr Kutchuk, het bestandsaanbod van de E. O. K. A. dinsdag „onop recht" genoemd. Het besluit van de T. M. T. kwam 24 uur na het bestaansaanbod van de E.O.K.A. De T. M. T. was twaalf dagen geleden door gouverneur Foot verboden. Nieuwe strooibiljetten van de E. O. K. A. vestigden er de aan dacht op dat de Grieken en Tur ken vele jaren op Cyprus in har monie hadden gewoond, maar dat aan de vriendschappelijke verhouding een eind was geko men door het „verdeel en heers"- dogma van de Britten. De E. O. K. A. acht Engeland onaan vaardbaar als bemiddelaar tussen Turken en Grieken op Cyprus: „De Britten moeten vertrekken". De Britse pers is voor een deel van mening dat de Britse rege ring moet ingaan op het aanbod van de leider der Griekse-Cypri- sche verzetsbeweging E. O. K. A. om tot een bestand te komen. De conservatieve bladen de „Daily Telegraph" en de „Yorks hire Post" opperen de mogelijk heid, dat kolonel Grivas uit zelf behoud een adempauze wenst. Toch moeten de Britten naar hun mening van zijn verklaring ge bruik maken. De liberale „News Chronicle" spreekt van een „straal hoop". De eveneens liberale „Man chester Guardian" schrijft dat men uit een verandering van de plannen van de E. O. K. A. wel licht zou kunnen afleiden dat de Ondanks de verklaring van de Eoka over een bestand, waren de veiligheidsmaatregelen dinsdag ochtend nog van kracht. Naar het scheen, waren de bur gers in de straten van Nicosia rustiger en minder gespannen. Britse vrouwen deden inkopen. Het patrouilleren van soldaten, gewapend met machinepistolen, in de Griekse en de Turkse wij organisatie nog wordt beïnvloed ken van Nicosia werd onvermin door de Griekse regering. Onge twijfeld zou de Turkse regering in dit opzicht ook 'n kalmerende rol kunnen spelen, zo meent het blad. De socialistische „Daily He rald" ziet Cyprus op de rand van een afgrond. Dit blad meent dat de Britse regering aartsbisschop Makarios naar het eiland moet laten terugkeren om daar zijn ge zag uit te oefenen ter bewaring van de vrede. De „Daily Mail" en de „Daily Sketch", twee conservatieve dag bladen menen dat er geen be stand kan worden gesloten, waar het om moord en moordenaars gaat. Het laatstgenoemde blad vraagt zich bovendien af of ko lonel Grivas de E. O. K. A. nog in zijn macht heeft. Een rechtbank te Nicosia heeft dinsdag de 24-jarige Turkse Cy prioot Jemal Hussein ter dood veroordeeld wegens het schieten op een Griekse Cyprioot tijdens ongeregeldheden tussen Grieken en Turken op 8 juni jongstleden. Op grond van de noodmaat regelen op Cyprus zijn de recht banken verplicht degenen, die on rechtmatig een vuurwapen af schieten, ter dood te veroordelen. Husseins advocaten zeiden, dat zij tegen het vonnis beroep zul len aantekenen. Twee Japanse schepen hebbenhebben in Moskou verklaard dat op veertien juli blootgestaan aan'de Russische kernproeven in Si- radio-actieve neerslag als gevolg van Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan. Een onderzoek door drie Ame rikaanse geleerden heeft echter aangetoond, dat dit feit voor de bemanningen geen schadelijke gevolgen heeft gehad. Dit is maandag meegedeeld floor een functionaris van de Amerikaan se commissie voor kernenergie. De getroffen schepen waren 't onderzoekingsschip „Tokoejo" en het patrouillevaartuig „Satsoe- ma" die in de Stille Oceaan een onderzoek deden als onderdeel van het Japanse aandeel in het internationale geofysische jaar. Japanse afgevaardigden bij de vijfde speciale commissie van het internationale geofysische jaar berië en het Poolgebied veel meer radio-actieve neerslag in Japan veroorzaken dan de Amerikaan se proeven in het gebied van de Stille Oceaan of in Nevada. De Japanners zijn van mening dat dit ook aan het dichter bij liggen van het Russische gebied ten op zichte van de Amerikaanse proef- terreinen moet worden toege schreven. Het Spaanse kunstvaartuig „Cabo Razo" is dinsdag, ter hoogte van de monding van de rivier de Ariosa, nabij Pontevre- dra, in Galicië (Noord-West- Spanje) gezonken. Vijf der op varenden zijn verdronken, terwijl er acht worden vermist. derd voortgezet. Reeds tweemaal heeft de Eoka een bestand afgekondigd. Bij die gelegenheden werd te Nicosia uiting gegeven aan blijdschap en vond verbroedering plaats tussen Britten en Cyprioten. Er is dins dagochtend niets gebleken van vreugde of verbroedering. Naar te Nicosia werd verno men is de tekst van het pamflet met het aanbod tot een bestand naar Londen gezonden, waar op hoog niveau overleg wordt ge pleegd over het antwoord, dat de Britse regering zal geven. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy, die thans als speciale vertegenwoordiger van president Eisenhower in het Midden-Oos ten vertoeft, is dinsdagmiddag met een Amerikaans militair vliegtuig uit Beiroet naar Cairo vertrokken, waar hij, naar ver wacht wordt, heden met presi dent Nasser zal beraadslagen. Voor zijn vertrek hield Murphy te Beiroet een persconferentie, waarop hij onder meer verklaar de „betrekkelijk ontimistisch" te zijn wat betreft de toestand in Libanon. Hij gaf te kennen dins dagochtend met president gene raal Sjehab onder meer te heb ben gesproken over een vertrek der Amerikaanse troepen, doch hij voegde hieraan toe dat het nog niet mogelijk was geweest een datum daarvoor vast te stel len. Murphy verklaarde opnieuw dat de Amerikaanse militairen zullen vertrekken, wanneer hier om door de Libanese regering wordt verzocht. Hij zei verder voldaan te zijn over de besprekingen, die hij te Bagdad met de nieuwe Iraakse leiders had gevoerd. „Zij hebben geen enkele vijandigheid ten aan zien van de Verenigde Staten aan de dag gelegd", verklaarde hij. Murphy verklaarde tenslotte dat de Verenigde Staten, bij zijn weten, niet voornemens zijn troepen naar Jordanië te zenden. Murphy verklaarde dat hem bij de besprekingen, die hij te Am man had gevoerd, was gebleken dat koning Hoessein van Jorda nië en zijn eerste minister „vol ledig begrip haddgn voor de re denen der aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon en voor de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van het Midden- Oosten in het algemeen". Zij hadden zich bereid verklaard hierin met de Verenigde Staten samen te werken. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken deelde mede na zijn bezoek aan Cairo naar Athene te zullen vliegen, voor een „algemeen overleg" met de Griekse regering. Daarna reist hij, via Londen, naar Washington terug. Murphy vatte de resultaten van zijn bezoek van twee weken aan het Midden-Oosten als volgt samen: „Wij maken op de goede wijze vorderingen". Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Beiroet heeft dinsdag gezegd, dat gene raal Sjehabs jongste verklaring de Amerikaansehe militaire plan nen niet beïnvloedt. De Amerikaanse troepen zullen het land verlaten zodra een wet tig gekozen regering hieromtrent Nu het nieuwe regime in Irak deer de meeste der Westelijke mogendheden is erkend verwacht men in internationale oliekrin gen te Londen, dat het volgende „gebaar'' van de nieuwe heer sers in Bagdad een herziening zal zijn van de overeenkomsten, die met de Westelijke oliemaatschap pijen werden gesloten, hetgeen later gevolgd zou kunnen worden door een nationalisatie zonder meer van de Iraakse olie. Men verheelt echter in genoem de oliekringen niet, dat elk ver langen met betrekking tot een herziening van de overeenkom sten in overeenstemming zou zijn met een briefwisseling van 1951, waarin de Iraq Petroleum, de Mosul Petroleum en de Basrah Petroleum uitdrukkelijk Irak het recht toekennen een wijzi ging te verlangen, wanneer één van zijn nabuurlanden betere voorwaarden zou verkrijgen dan een verdeling van de winsten in gelijke delen. Wat de mogelijk- neid van een nationalisatie aan gaat, het principe daarvan werd duidelijk vastgelegd in de nieuwe grondwet van Irak, waarin wordt gezegd, dat alle ondergrondse hulpbronnen van het land aan het volk toebehoren. De staat zal echter pas na een billijke schade loosstelling overgaan tot onteige ning van buitenlandse bezittin gen'. die onlangs door Saoedi-Arabië, Koeweit en Perzië met verschil lende maatschappijen werden ge sloten en die over het algemeen voorzien in een vergroting van de royalties, die aan de concessie- landen worden betaald. Men vreest echter te Londen, dat het nieuwe regime in Irak nog onver zoenlijker zal blijken te zijn dan de andere landen van het Mid den-Oosten. De nieuwe leiders in Irak bereiden reeds op discrete wijze de weg door te verklaren, dat de Sowjet-Unie, die bereid is de olie in Irak te exploiteren, ge noegen zou nemen met een winst van tien procent. Harold Beeley, de plaatsver vangende Britse afgevaardigde bij de V. N„ heeft dinsdag gezegd, dat het ernaar uitziet dat de voorgestelde topvergadering van de Veiligheidsraad over het Mid den-Oosten waarschijnlijk in Ge neve gehouden zal worden. Na besprekingen met functio narissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zei Beeley, dat als de bijeen komst in Genève gehouden zou worden de datum 12 augustus, zoals door Engeland en de V. S. voorgesteld, nauwelijks aange houden zou kunnen worden. Het zou „nog net mogelijk" zijn op 12 verzoekt, aldus de woordvoerder die eraan toevoegde dat Sjehabs rede zorgvuldig wordt bestu deerd. Een Amerikaanse militai re woordvoerder deelde mede, dat de huiige Amerikaanse troepen bewegingen naar Libanon met de aankomst van gisteren van nog eens duizend man ondersteu ningstroepen tot een eind zijn ge bracht. Er zijn nu een 15.000 Amerikaanse soldaten in het land. Premier Sami el Solh van Li banon heeft dinsdag aan presi dent Sjamoen het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Louis de San, de Belgische con sul-generaal te Damascus, is door het I.ibanese militaire hof van beroep wegens het uit Syrië binnensmokkelen van wapens voor de opstandelingen tot twin tig jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een krijgsraad had De San ter dood veroordeeld. „Het is onze wens. dat na een eventuele bijeenkomst van de Veiligheidsraad met deelneming van de regeringsleiders, het Na bije Oosten wordt uitgesloten van alle pacten." Dit heeft de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Abdoel Djabbar Djomard, verklaard in een vraaggesprek met een cor respondent van een niet-officieel Pools persbureau. „Dat is de enige weg die naar de vrede in het Nabije Oosten leidt. Wij zouden slechts deel kunnen uitmaken van een pact dat alle volkeren van de wereld zou omvatten. Ik ben van me ning, dat ons neutralisme grote diensten zou kunnen bewijzen aan de zaak van de wereld", al dus de minister. De Iraakse regering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij de verdeling van de opbrengst der landbouwgronden voortaan zal geschieden op basis van 50 pro cent voor de boer en 50 procent voor de landeigenaar. De grond eigenaars zijn voorts verant woordelijk voor het gebruik van hun land en moeten voor de wa tervoorziening zorg dragen. De correspondent te Bagdad van het Egyptische dagblad Al Akhbar heeft in zijn blad ont hullingen gedaan over de „ge heime organisatie van vrije Iraakse officieren", die op 14 juli j.l. de macht in Irak aan zich trokken. „Enkele revolutionair gezinde officieren waren erin geslaagd 't vertrouwen van premier Nouri es Said en kroonprins Abdoel Illah te winnen. Zij beschuldigden vele westelijk gezinde legerofficieren ervan met Nasser te sympathise ren. Zo ontdeed men zich van de trouwste aanhangers van het koningshuis en de Britten, terwijl de plaatsen van de gearresteer den door samenzweerders kon den worden ingenomen". De correspondent noemt met name generaal Abdel Kerim Kas- sem, leider van de revolutie en 1 nu premier, die ook het volledige vertrouwen van Nouri es Said en de kroonprins zou hebben ge- noten. Naar zijn zeggen hebben j de leiders van de Iraakse staats greep tevoren zorgvuldig het verloop van de Egyptische staats- I greep van midden 1952 bestu deerd en waren zij tot de conclu- sie gekomen dat men gelijktijdig 1 het koninklijk paleis en de Brit se troepen moest „neutraliseren". Jordanië heeft de Syrische le gering er telegrafisch van ver- Het lijdt geen twijfel of elk augustus een bijeenkomst _in j wittigd bereid te zijn de grens voor Syrisch verkeer te herope nen indien Syrië eenzelfde ge baar maakt. vei zoek van Bagdad tot herzie ning zal geïnspireerd worden door de nieuwe overeenkomsten, New York te houden maar Ge- nève was een waarschijnlijker plaats van samenkomst. Israëlische bladen hebben dins dag geschreven over de moge lijkheid van een Israëlische „pre ventieve oorlog" of annexatie van westelijke delen van Jordanië, vóór dat Jordanië in handen valt van de Verenigde Arabische Re publiek. Volgens één van de bladen is dit één van de belangrijkste on derwerpen van gesprek van de Franse minister-president, De Gaulle, en de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, me vrouw Meir. Deze ministers wa ren dinsdag te Parijs bijeen. Mevrouw Meir zou generaal De Gaulle duidelijk maken, dat Is raël niet kan toestaan, dat troe pen van de Verenigde Arabische Republiek of de Iraakse Repu bliek oprukken tot op anderhalve kilometer van het gebouw van het Israëlische parlement te Je ruzalem of tot binnen 15 km van de Middellandse Zee-kust in Is- raëls „wespentaille". Volgens gewoonlijk betrouw bare bron in de Jordaanse hoofd stad is er thans definitief een einde gekomen aan de militaire vluchten boven Israël ter bevoor rading van de Britse strijdkrach ten in Jordanië. Waarschijnlijk zal de bevoor rading nu via de Jordaanse ha ven Akaba gaan. Vandaag worden in Amman vier Amerikaanse deskundigen op het gebied van de aanleg van spoorwegen en havenbouw ver wacht. De Israëlische ambassade te Washington verklaarde dinsdag dat geruchten als zou een Russi sche nota aan Israël oorzaak zijn van het stopzetten van de Britse en Amerikaanse militaire vluch ten boven Israël niet op waarheid berusten. „Israël en Amerika hebben dit overvliegen steeds als tijdelijke noodmaatregel be schouwd en besprekingen om tot een andere regeling te komen zijn reeds enige tijd gaande", al dus de woordvoerder. ZUIDWESTELIJKE WIND De depressie ten noorden van Schotland die momenteel maar traag beweegt, drukte ook dins dag haar stempel op het weer boven de Noordzee en omgeving. Op het noordelijk deel van de Noordzee bleef een fikse wind staan die tijdelijk stormkracht bereikte. Het front dat bij de depressie behoort, beweegt zich langzaam over Engeland naar het oosten. Voor het front komt in onze omgeving vochtige lucht voor waarin dinsdag slechts in het zuidoosten van het land opkla ringen van betekenis werden gesignaleerd. De maximumtem peraturen waren daar dan ook 23 a 24 graden hetgeen onge veer 5 graden hoger was dan in het westen van het land. Het genoemde front zal van daag nog dichterbij komen en in vrijwel het gehele land veel be wolking veroorzaken met plaat selijk regen. Het is mogelijk dat later op de dag wanneer het front gepasseerd zal zijn enkele opklaringen binnendringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Plaatselijk regen Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk regen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 7 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.28 6.43 Terneuzen 7.03 7.18 Hansweert 7.43 7.58 Walsoorden 7.53 8.08 ZON MAAN op onder op onder Aug. 6 5.08 20.23 22.48 12.31 7 5.10 20.21 23.17 13.33

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1