Chroesjtsjef en MaoTseToeng dringen aan op het houden van topconferentie Nog steeds aanslagen op Cyprus Hoessein heft Iraaks Jordaanse Unie op WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HiiT WEER MJ MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4438 Terugtrekking geëist van Amerikaanse iroepen uit Midden-Oosten BUITENLANDSE PERSSTEMMEN DE KONINKLIJKE FAMILIE TE SAN REMO MURPHY IN IRAK DE POLITIEK VAN IRAK Prinses Irene ivordt 19 Amerika erkent Irak VRAAGGESPREK MET KONING HOESSEIN De gebeurtenissen in Jordanië. sal me j*<rhèpt" Frankering bij abonnement: l'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. OE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De eerste minister van de Sow jet-Unie en eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie. N. S. Chroesjtsjef, heeft in Peking een onderhoud gehad met de voorzitter van het centrale comité van de Chinese communistische partij en presi dent van de Chinese volksrepu bliek, Mao Tse Toeng. Na de bij eenkomst is een communiqué uit- gegeven. Zendag zijn Chroesjtsjef en zijn gezelscnap, onder wie maar schalk Maiinofsky, de vice-minis ter van Buitenlandse Zaken Koez- netsot en het lid van het centrale comité van de communistische partij der Sowjet-Unie Ponoma- ref, per vliegtuig weer naar Mos kou vertrokken. De besprekingen tussen Chroesjtsjef en Mao Tse Toeng hebben van 31 juli tot 3 augustus geduurd, zo meldt Tass nader. De deelnemers aan de bespre kingen hebben volledige overeen stemming van opvattingen over actuele en belangrijke vraag stukken van de huidige interna tionale toestand vastgesteld, als mede aangaande kwesties van verdere versteviging der betrek kingen van vriendschap, bondge nootschap en wederzijdse steun tussen de Sowjet-Ume en de volksrepubliek China en over Kwesties van de gemeenschappe lijke strijd voor een vreedzame oplossing van internationale pro blemen en de verdediging van de v ereldvrede. Reuter tekent aan, dat de jong ste besprekingen de eerste zijn geweest tussen Mao Tse Toeng en Chroesjtsjef sind het bezoek an Mao Tse Toeng en Chroesj tsjef sinds het bezoek van Mao Tse Toeng in november vorig jaar aan de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie en China, aldus i»et communiqué, eisen het bijeen roepen van een topconferentie en <le onmiddellijke terugtrekking van Amerikaanse en Britse troe pen uit Libanon en Jordanië. De wereldvrede kan naar de mening van de deelnemers aan de Russisch-Chinese conferentie slechts verzekerd worden door entwapening, uitschakeling van kernwapens, opheffing van de ba sis van sommige lanoen in ande re landen en ontbinding van mili taire blokken. Als de „imperialisten" een we reldoorlog zouden ontketenen, zouden aue vredelievende volken van de wereld zich verenigen en hen verpletteren teneinde een duurzame vrede te verzekeren. De Sowjet-Unie en China heb ben met voldoening de ontwikke ling van broederlijke betrekkin gen met vriendschap tussen hun ommuninstische partijen, rege lingen en volken geconstateerd, aldus het communiqué. Verder wordt o.m. gezegd, dat de gebeurtenissen iri het Midden- Oosten en andere delen van de wereld aantonen, dat de nationa le bevrijdingsbeweging niet te =tuiten is, het tijdperk van het kolonialisme voorgoed voorbij is fit dat elke poging om een kolo nie heerschappij te handhaven of te herstellen de zaak van de vrede afbreuk doet en tot misluk king Ls gedoemd. De twee partijen bij de confe rentie hebben uitvoerig van ge dachten gewisseld over de belang rijke vraagstukken waarvoor de •Sowjet-Unie en China in Azië en Europa in de huidige internatio nale situatie zijn gesteld. Zij wer den het volledig eens over maat regelen die genomen moeten wor den om „agressie" te weerstaan en de vrede te waarborgen. China en de Sowjet-Unie zul len alles in het werk stellen om de internationale spanning te verlichten en een nieuwe oorlogs ramp te voorkomen, zo wordt verzekerd. De twee partijen ter conferen tie bevestigen dat het recht van elk volk om zijn eigen sociale en politieke stelsel te kiezen geëer biedigd dient te worden. De twee partijen besloten, hun pogingen om een samenwerking in alle opzichten verder uit te breiden voort te zetten en de so lidariteit van het socialistische kamp nog meer te versterken, evenals hun solidariteit met alle andere vredelievende volken en landen. De partijen bereikten vol ledige overeenstemming over alle besproken onderwerpen. De twee partijen waren het vol komen eens in hun beoordeling van de taken waarvoor de com munistische partijen van China en de Sowjet-Unie gezamenlijk staan. De onwrikbare eenheid van deze marxistisch-leninisti- sche partijen is altijd de beste waarborg voor de overwinning van onze gemeenschappelijke zaak, zo wordt verklaard. De -communistische partijen van China en de Sowjet-Unie zul len geen moeite sparen om deze heilige eenheid te bewaren, de zuiverheid van het marxisme- leninisme te behouden, de begin selen van de verklaringen van Moskou van de communistische en arbeiderspartijen van verschil lende landen hoog te houden en een onverzoenlijke strijd tegen revisionisme te voeren, het voor naamste gevaar in de communis tische beweging, dat duidelijk tot uiting is gebracht in het pro gram van de liga van communis ten van Zuid-Slavië. De twee partijen spreken ten slote als hun vaste overtuiging uit, dat de dagelijks groeiende krachten van de vrede en socia lisme zeker in staat zullen zijn om alle hinderpalen op hun weg te overwinnen en een grootse overwinning te behalen. Reacties op het Russisch- Chinese communiqué Uit het feit, dat Chroesjtsjef niet dadelijk heeft geantwoord op dc jongste Westelijke nota's over een topconferentie in het Midden- Oosten, meende men zondag in diplomatieke kringen te Parijs te kunnen afleiden, dat communis tisch China bezwaar heeft tegen een topconferentie in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties. De oproep, in het Russisch-Chi nese communiqué van zondag om onmiddellijk een topconferen tie te houden, moet gezien wor den als een poging van commu nistisch China om zich toegang te Verschaffen tot een dergelijke conferentie. Waarnemers te Belgrado heb ben zondag gezegd de passage over Zuid-Slavië in het commu niqué te lezen als een waarschu wing, dat de anti-Zuidslavische campagne nieuw leven zal wor den ingeblazen als het in het Mid den-Oosten wat rustiger gewor den zal zijn. Vele Zuidslaven zijn van oordeel, dat China zeer aan dringt op een campagne tegen Zuid-Slavië. Verder zeiden waarnemers in de Zuidslavische hoofdstad niet verrast te zullen zijn, indien Chroesjtsjef thans zou gaan po gen China aan een topconferen tie te doen deelnemen. Een an dere theorie in Belgrado was, dat Chroesjtsjef de vrije hand heeft gekregen in de kwestie van de topconferentie in ruil voor diens aanvaarding van China's strenge opvattingen over de ideologische politiek van het communistische blok. Het Britse zondagsblad „Obser ver" acht het redelijk dat de Wes terse mogendheden de Sowjet- Unie voorstellen in te stemmen met neutralisering van Libanon en het doen bewaken van de grenzen van Israël en Jordanië door een politiemacht der Ver enigde Naties. Omtrent de nieuwe Franse grondwet schrijft dit blad dat de ze „fouten hééft, welke onder een andere president dan generaal De Gaulle noodlottig kunnen zijn". „The People", een ander Brits zondagsblad, meent dat Frankrijk onder leiding van generaal De Gaulle, „ernaar schijnt te streven Europa een onafhankelijke plaats in de internationale politiek, los van de Verenigde Staten, te ge ven". De „New York Times" waar schuwt zondag in een hoofdarti kel tegen het „gevaar der com munistische indirecte aanval, dat zich thans in verscheidene delen der wereld aftekent". „Zowel in het Midden-Oosten, als elders vormt de menselijke vrijheid het eerste doelwit van het communisme. En wanneer de rechtstreekse aanval mislukt, zo als in Korea en Vietnam, wordt overgeschakeld op de indirecte agressie", aldus dit onafhanke lijke en vooraanstaande Ameri kaanse dagblad. Niettegenstaande de oproepen van de premiers van Griekenland, Turkije en Engeland om de ge welddadige acties op Cyprus fe beëindigen, zijn zaterdag twee Griekse Cyprioten en een Britse militair gedood. De Brit werd in een drukke winkelstraat van Nicosia van achteren neergeschoten. De Griekse Cyprioten, een echtpaar, werden op een akker bij Soekioe (West-Cyprus) gevonden. Bij Pergamos in het zuiden werd een Turkse Cyprioot ge wond. Antwoord van Dighenis Dighenis, de leider der Griekse verzetsorganisatie EOKA, heeft zaterdag, in antwoord op het jongste Britse verzoek om beëin diging van de gewelddadigheid, op premier MacMillan een beroep gedaan de Britse troepen en de Turken opdracht te geven het vu ren te staken. De Griekse Cyprio ten zouden een dergelijke maat regel op gelijke wijze beantwoor den. Nabij het dorp Trimetousha in het. oosten van het eiland zijn zon dag de lijken gevonden van drie vermoorde Griekse jongeman nen, aldus is officieel te Nicosia bekendgemaakt. In een tuin te Limassol is zon dag een Britse militair doodge schoten. Beroep van Turkse premier op Turkse Cyprioten De Turkse premier, Menderes, heeft een beroep gedaan op alle Turkse Cyprioten om ertoe bij te dragen, dat er een einde komt aan alle terroristische activiteit op het eiland. De Turkse Cyprioten hadden altijd de onzekere levensomstan digheid met „waardigheid, kracht en kalmte" verdragen, maar in de afgelopen maanden, toen de terroristische activiteit toenam en gericht werd tegen de Turkse gemeenschap, werd het voor de Turken een plicht gebruik te ma ken van hun wettig recht op zelf verdediging, aldus Menderes. De Griekse premier, Karaman- lis, heeft woensdag een soortge lijk beroep op de Griekse ge meenschap gedaan. Hij beschul digde de Turken ervan de geweld daden te zijn begonnen. De verklaringen werden uitge geven op verzoek van premier MacMillan van Engeland. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Dezelfde temperaturen Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 5 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAAN op onder v.m. n.m. 5.11 5.26 5.46 6.01 6.26 6.41 6.36 6.51 ZON op onder Aug. 4 5.05 20.26 5 5-06 20.25 21.59 22.22 10.25 11.28 De Nederlandse koninklijke fa milie, die aan boord van de jach ten „Piet Hein" en „Groene Draeek" een kruistocht door de Middellandse Zee maken, heeft za. terdagavond een wandeling door San Remo gemaakt zonder door iemand te zijn herkend, aldus wordt uit die stad aan de Ita liaanse Rivièra gemeld. De persoonlijke vertegenwoor diger van president Eisenhower in het Midden-Oosten, Murphy, heeft zondag te Bagdad meege deeld in een gesprek met de Iraakse minister-president, briga de-generaal Kassem, niets te heb ben gemerkt van vijandige gevoe lens van deze jegens het pact van Bagdad. Murphy zei dit tot ver slaggevers. De nieuwe Iraakse bestuurders zijn nog altijd bezig met het pact te bestuderen. Zij bleken, aldus Murphy, van enkele punten niet op de hoogte te zijn. Hij zei uit leg te hebben gegeven van de Amerikaanse denkbeelden over collectieve beveiliging. Murphy zei verder nog, dat hij de indruk heeft, dat de Iraki's de Amerikanen er niet meer van verdenken het nieuwe regime in dat land omver te willen werpen. De nieuwe regering schijnt zich in het bijzonder te gaan wijden aan liet ongedaan maken van de zonden uit het verleden en aan het verhogen van de levensstan daard, aldus de Amerikaan. De landing van Amerikaanse troepen in Libanon beschouwt men te Bagdad als een vergis sing. Zij luisterden echter aan dachtig naar de motivering van deze Amerikaanse maatregelen, zo zei Murphy. Na het vraaggesprek is Mur phy uit Bagdad naar Beiroet ver trokken. Hij zei van plan te. zijn dinsdag Cairo te bezoeken en daarna naar de Verenigde Sta ten te zullen terigkeren. In een gesprek met de corres pondent van het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt" heeft de nieuwe Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Abdoel Jab- bar Jomard verklaard, dat Irak technische hulp van de Sowjet- Unie zal aanvaarden, maar geen Russische wapens zal kopen. Dit laatste was voorlopig niet nodig, ondanks het feit dat het Westen de leverantie heeft gestaakt. Jonard zei dat zijn regering niet uit het pact van Bagdad is getreden, maar dit, voor zover het haar betrol, buiten werking heeft gesteld. De verdere samen werking met de leden van het pact zou van hun houding afhan gen. De nieuwe regering zou nauw met Cairo samenwerken, maar niet toetreden tot de Verenigde Arabische Republiek, althans voorlopig niet. Het grondbeginsel van de nieuwe buitenlandse poli tiek was neutraliteit. Volgens „Die Welt" heeft Jo mard gezegd, dat de erkenning van de nieuwe regering door West-Duitsland aangenaam was, maar te laat kwam. De eerdere erkenning door Óost-Duitsland had indruk gemaakt in Irak, dat gaarne betrekkingen met dit communistische land wilde aan knopen. VOCHTIGE LUCHT Geheel West-Europa was zon dag bedekt door tamelijk koele lucht, waarin in ons land on danks de flinke zonnige perioden het kwik niet hoger dan 18 tot 20 graden kon stijgen. De versprei de buitjes die nog vielen, hadden over het algemeen zeer weinig te betekenen. In Duitsland en Frankrijk werd het maar een paar graden warmer dan bij ons. Pas bij de Rivièra en Italië be gint het gebied van een warmere luchtsoort, waar dan ook maxima van 30 tot 40 graden worden ge meten. Het over het algemeen vrij zon nige weer in onze omgeving was te danken aan een rug van hoge luchtdruk, die inmiddels naar het oosten wegtrekt en gevolgd wordt door een storing boven de Britse eilanden. Deze storing, die vergezeld gaat van een warme, maar zeer vochtige luchtstro ming, zal vandaag over het alge meen veel bewolking veroorza ken met plaatselijk wat regen of motregen. Hierdoor zal het kwik ondanks het feit dat de luchtsoort van origine warm is, niet veel ho ger kunnen oplopen dan zondag. Boven de oceaan ten zuiden van IJsland trekt een actieve depres sie naar het oosten. Deze zal het weer echter niet voor heden avond kunnen beïnvloeden. Een recente opname van H. K. II. Irene, die 5 augustus a.s. haar 19e verjaardag hoopt te vieren. Foto N. F. P. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag bij decreet be paald, dat de Iraaks-Jordaanse Unie heeft opgehouden te be staan. Deze unie werd in februari in het leven geroepen, twee weken nadat Egypte en Syrië zich had den verenigd tot de Verenigde Arabische Republiek. Twee weken geleden deelde ko ning Hoessein nog mee, dat hij zich na de moord op zijn neef Fei- sal als hoofd van de Unie be schouwde en alles in het werk zou stellen om in het Iraakse deel van de unie „vrede en stabiliteit te herstellen". Zoals bekend hebben sindsdien echter tal van mogendheden waaronder de Sowjet-Unie, de V. S., Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan het republikeinse be wind in Irak erkend. Koning Hoessein onderschreef de beslissing van zijn kabinet om de Jordaanse grondwet te her zien, nu „de constitutie van de Arabische federale staat is opge schort en in feite niet kan wor den toegepast". Voorts werd besloten, dat de regering alle fondsen en eigen dommen van de Arabische fede rale staat welke thans in Jorda nië zijn, in beheer zal houden. Radio-Cairo meldt, dat de Ver enigde Staten de republiek Irak hebben erkend. Het „State Department" heeft later het feit van de erkenning officieel bekendgemaakt. In de" mededeling wordt gezegd dat de Amerikaanse regering door bemiddeling van de secreta ris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, had kennis ge nomen van de verzekeringen van de nieuwe Iraakse regering, dat j zij zich gebonden acht aan het handvest van de Ver. Naties en haar andere internationale ver plichtingen. In een nota aan del regering te Bagdad waren deze verzekeringen aanvaard, waarna het besluit van de erkenning was meegedeeld. Dit besluit was ver gezeld van de goede wensen van de Amerikaanse regering voor het nieuwe -Iraakse bewind. De ambassadeur, die de V. S. vóór de staatsgreep in Bagdad vertegenwoordigde, Waldemar Gallman, behoudt deze post. De regering van Canada heeft de Iraakse republiek erkend, zo is in Ottawa bekendgemaakt. Engeland heeft het republikeinse bewind in Irak erkend. Dit is meegedeeld door het ministerie van Buitenlandse Zaken te Lon den. Na talrijke andere landen heb ben thans ook de regeringen van Libanon, Denemarken, Finland, Portugal en Zwitserland het nieuwe bewind in Irak erkend. Koning Hoessein van Jorda nië heeft in een vraaggesprek met een correspondent van het Franse blad Le Figaro gezegd, dat Jordanië evenveel hulp van de vrije wereld verwacht als de communisten hun vrienden hel pen. De koning zei. dat infil traties aan de noordelijke grens van Jordanië toenemen. Jorda nië zou moeten deelnemen aan een internationale conferentie over het Midden-Oosten. Koning Hoessein verklaarde desgevraagd geen verzoek aan de V.N. te zullen doen om strijd krachten te zenden. ,,Wij heb ben onze vrienden gevraagd ons te helpen tot wij in staat zijn voor onze eigen verdediging zorg te dragen. Als wij onszelf alleen kunnen verdedigen, zul len de Britse troepen vertrek ken". De openbare aanklager van een Jordaanse krijgsraad, majoor Sjammaa, heeti zondag de dood straf geëist tegen zestig person die worden beschuldigd van po ging tot omverwerping van h< t huidige Jordaanse regime en van verboden wapenbezit. De openbare aanklager zei, dat j de 28 voor de krijgsraad geleide verdachten hebben bekend. De anderen worden bij verstek be- recht. j De 28 aanwezige verdachten, allen inwoners van Koefr Soem I nabij de Syrische grens, werden j vorige week zondag en maandag gearresteerd. Uit Amman te Nicosia op Cy prus aangekomen journalisten hebben zondag meegedeeld, dat er censuur in Jordanië is inge steld, Alle buitenlandse corres pondenten te Amman is verzocht hun berichten ter beoordeling voor te leggen aan de censors van het ministerie van Buiten landse Zaken. De journalisten noemden de Jordaanse censuur inconsequent, vaak onlogisch en altijd willekeu rig. Verder zeiden de journalisten, dat mensen die koning Hoessein in de laatste anderhalf jaar van tijd tot tijd hebben gezien, van oordeel zijn, dat de koning er in de laatste tijd vermoeid en ge spannen uitziet. Hij verlaat zijn paleis alleen maar onder zwaar gewapend escorte. Koning Hoessein van Jordanië heeft de secretaris en de culture le attaché van de Jordaanse am bassade te Bagdad „wegens mis daden tegen de staat" ontslagen en van hun burgerschap verval len verklaard. Te Amman is voorts de arres tatie van een Libanees echtpaar bekendgemaakt, dat ontplofbare stoffen in het gebouw van de Jor daanse raad voor economische ontwikkeling zou hebben ge plaatst. (Advertentie). óe koppe- aaf wf apoi+t toduf wart) 16 brcvwtnjslzoaf 9 modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies onze vakantie is van 18 t/m 26 augustus

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1