Wie wint de wereldpot? Amerika vraagt V eiligheidsraad om bijeenkomst op 12 augustus Vraaggesprek met Iraakse ambassadeur bij de V. A. R. Persconferentie van Foster Dulles Europa-zegels 1958 De kwestie van de deelneming aan de topconferentie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 ~S& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4437 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnum.mer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW VOORLOPIGE INZET: DE TOPCONFERENTIE Zijn we nog, gelijk een week tevoren, in afwachting van de dingen, die komen zullen of nemen wij wellicht reeds aan, dat de nieuwe topconferentie, ditmaal rondom de V. N. te organiseren, als mislukt moet worden be schouwd? „De diplomaten" in New York wie zijn dat eigenlijk? verkeerden na het bruskerende antwoord van Chroesjtsjow in twijfel. Misschien vinden zij de zonderlinge verhoudingen, die ontstaan zijn door het ingrijpen van Eisenhower in de Libanon, toch nog aan trekkelijker dan een beslissing, die ten gunste van Rus land zou kunnen uitvallen. Zonderlinge verhoudingen Zonderlinge verhoudingen zijn er in de eerste plaats in 't Nabije Oosten zelf. Irak zegt nog altijd deel uit te maken van het Bad- dad-pact, thans versterkt door dat Amerika in feite daartoe is toegetreden. Maar de deelhebbers aan dit pact, naar de Iraakse hoofdstad genoemd en door de Iraakse regering tot stand ge bracht, nodigen Irak niet ter con ferentie te Londen uit, omdat het hun, ook in deze politiek onfat soenlijke tijden, nog wat zwaar op de maag ligt om met vrij brute geweldenaren aan één tafel te gaan zitten. Irak daarentegen wat al weer begrijpelijk is kan niet komen zolang het door de vijf anderen niet is erkend. Irak zegt met nadruk, dat het zijn weste lijke koers niet zal veranderen, maar het sluit onmiddellijk een verdedigend verbond met Nas? ser's V. A. R-, en nodigt Nasser te Damascus. Klacht op klacht De Libanon heet voor een groot deel in handen der opstan delingen, maar gaat over tot stemmen in het gehele gebied vnor een nieuwe president, van viens candidatuur het heet, dat zij voor allen aannemelijk is. Tussen Rusland en Amerika be stond over de vorm, waarin de topconferentie zal plaatshebben, noch over de plaatsen waar, overeenstemming. Duitsland beklaagde zich aan vankelijk bij de NATO, dat het niet gekend was in de voorberei dende maatregelen en Frankrijk, waar hard gewerkt wordt aan 'n ingrijpende grondwetsherziening, beklaagt zich kon men van De Gaulle anders verwachten? over zijn positie. Slechts de neutralisten, in het bijzonder Tito, die hen op Brioni bijeen riep, beklagen zich voor lopig nog niet! Tito heeft alle reden om wat te zwijgen, want wat over zijn besprekingen met Rusland in de jaren '55 tot '58, door Rusland is openbaar ge maakt, maakt het voor het Wes ten vrijwel onmogelijk om hem nog eens weer als een betrouw bare „stille vennoot" te aanvaar den. Uiteenlopende antwoorden De topconferentie werd door sommigen, ons inziens wat snel, als een nieuw succes voor partij leider Chroesjtsjow beschouwd. Ondanks alle weerstand van Amerika, zo zeide men: 't komt er dus toch maar van! Dat wilde echter zeggen, binnen het raam van de Veiligheidsraad. Eisenhower heeft in de week, die achter ons ligt. en die met steeds veranderende geruchten was gevuld, een vaste koers ge stuurd en volledig zijn kalmte bewaard. Hij wil vrede, maar tot dusverre niet als Chamberlain in 1938, vrede tot elke prijs. In zijn brief aan Chroesjtsjow heeft hij eerlijk en openhartig zijn standpunt uiteengezet. Gij, Chro'sjtsjow, wilt alleen over Liba'tion en Jordanië praten, en ons daarbij vooraf op de beklaag denbank zetten. Wij echter willen over geheel het Nabije en Mid den-Oosten en de daarvoor te treffen regelingen praten. Het ongeluk is. dat de Engelse regering, onder druk der opposi tie, er wat te gauw en gemakke lijk toe is overgegaan om leider Er kan dus licht wat gebeuren en een zucht van verlichting zal zeker zijn opgegaan bij de poli- tie-autoriteiten van New York en Washington, nu deze zij het ook voorlopig weten, dat hij niet komt. Hij wilde naar New York gaan, maar onder het be ding, dat aan de besprekingen der topconferentie, gevormd door de Veiligheidsraad, alïe Arabi sche staten zouen deelnemen. Men voorzag dus reeds tweeër lei procedures, de ene van de Veiligheidsraad, de andere van de Grote Vier, vermeerderd met India en Hammarskjoeld. Maar de beslissing hoe het uiteindelijk zou lopen, bleef bij de Raad, waarin zonderling genoeg Irak juist nu zitting heeft. En deze beslissing, omdat zij de procedure betreft, moet met gewone stem- men-meerderheid worden geno men. Aan deze beslissingen kan een Russisch veto niets verhin deren. Koning Hoessein Wat nu, heeft Glubb Pasja, eens de krachtige aanvoerder van het Vreemdelingenlegioen in Jordanië, gevraagd? De waar schuwing van deze kenner van het Midden-Oosten wijst er op, dat overijlde stappen niet ge wenst zijn. Dit verhindert echter niet, dat koning Hoessein van Jordanië opnieuw om Amerikaanse hulp vraagt. Dit misschien te meer, nu de oude vijand van de Hasjemie- ten Saoedi-Arabië de tegen-rege ring in Irak ook al heeft erkend. Hoessein, die zich na zijn Euro pese opvoeding in Oxford bij uit- Immers, zo zeggen degenen, die zichzelf bang willen maken: Hij heeft daardoor in de ogen van de grote menigte, ook buiten Oos tenrijk, een nieuw bewijs gege ven van zijn vredelievendheid. Ja, als men zo redeneert, kan men het best zonder enige strijd het hoofd in de schoot leggen. De rekening wordt dan later, gelijk destijds door Hitier, gepresen teerd! En misschien gevoelt Irak de noodzakelijkheid om, althans voorlopig, olie te blijven leveren, die Europa met wat krachtsin spanning wel kan missen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). ITALIAANS VOORSTEL VOOR HET MIDDEN-OOSTEN De New York Times meldt dat premier Amintore Fanfani van Italië bij zijn bezoek aan de Ver. Staten het volgende voorstel heeft gedaan ter verbetering van de toestand in het Midden-Oos ten: 1. De grote mogendheden moe ten geen druk uitoefenen op de regeringen van het Midden-Oos ten. 2. De regeringen in het Mid den-Oosten moeten beloven zich niet met elkanders zaken te be moeien. 3. De levensstandaard in het midden-Oosten moet worden verhoogd door het verlenen van economische hulp, bij voorkeur onder auspiciën van de Verenig de Naties. EXPLOSIES IN OLIE-OPSLAGPLAATS TE BAGDAD In een olie-opslagplaats te Bagdad hebben zich donderdag twee ontploffingen voorgedaan waardoor brand uitbrak. Woens dag is hetzelfde depót na een ontploffing brand uitgebroken. Een menigte rende schreeu wend door de straten. Verslag gevers die zich naar de plaats van de brand wilden begeven, moesten terugkeren om moei lijkheden met de menigte te voorkomen. Sommige bewoners sloegen op auto's van Euro peanen en riepen: „De Britten hebben deze brand gesticht' Ook woensdag klonken kreten als „Weg met de imperialisten Radio-Bagdad maande de bevolking tot kalmte en drong er op aan geen geloof te hech ten aan geruchten daar men aannam dat de brand evenals die van de vorige dag aan een ongeluk te wijten was. In een officieel communiqué, uitgezonden door Radio-Bag dad, is later gezegd, dat de brand van woensdag de oorzaak is van de nieuwe ontploffingen. Er zal een onderzoek naar het ontstaan van de eerste brand worden ingesteld. De Iraakse minister van Voorlichting heeft bekendge maakt, dat enkele personen, die onder verdachte omstandighei den bij de plaats van de brand waren aangetroffen voor een verhoor zijn vastgehouden. Er zijn deskundigen ontboden uit het noordelijke Iraakse olie centrum Kirkoek om advies te geven over het bedwingen van de brand, die woedt over een oppervlakte van enkele honder den vierkante meter. Te Milwaukee zijn donderdag elf rijtuigen van de trein Chicago Seattle ontspoord. 25 personen liepen verwondingen op. De Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Arabische Repu bliek, Fajek Samirai, heeft in Damascus in een vraaggesprek met het voorlichtingsbureau van de V.A.R. gezegd, dat uit breiding van de oliewinning en vergroting van de olie-inkom- stek flink toont, heeft wel En- sten een van de taken is die de gelse troepen in het land, maar nieuwe Iraakse regering zich geen Amerikaanse. Hij weigerde destijds, uit politieke overwegin gen, om tot het Bagdad-pact toe te treden. Maar als dit zijn werk voortzet, dan zal hij bij die wei gering moeilijk kunnen blijven. Wie wordt winnaar? Is Chroesjtsjow nu winnaar van deze ronde, misschien zelfs van geheel de nieuwe fase? Wel licht naar het oordeel dergenen, die al een overwinning zagen in zijn concessie jegens Oostenrijk, dat voortaan slechts de helft van de bij het vredesverdrag afge sproken hoeveelheid aan Rusland heeft te leveren. heeft gesteld. De Iraakse rege ring denkt er niet aan, aldus de ambassadeur de buisleidingen van de Iraakse petroleummaat- schappij over Turks gebied, naar Alexandrette te laten lo pen. Zij wil de loop van deze leidingen over de noordelijke De afgelopen twee weken zijn in Oostenrijk 17 bergbeklim mers verongelukt. Donderdag verongelukten twee personen. Twee onvoldoende uitgeruste Duitse toeristen maakten een val waardoor zij ernstig gewond werden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les heeft donderdag te Washing ton op een persconferentie ver klaard dat een topconferentie binnen de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten zich in de eerste plaats met het gevaar van de indirecte aanval zou moeten bezig houden. Hij verklaarde dat, indien men dit gevaar liet bestaan, de wereld in ernstig oorlogsgevaar zou verkeren en hij meende dat dit op een topconferentie dui delijk zou moeten worden ge maakt. Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten instemmen met de door de Britse premier voorgestelde aanvangsdatum voor een topconferentie van 12 augustus. Foster Dulles merkte verder op dat de Verenigde Staten geen uitgesproken voorkeur hebben voor New York boven bepaalde Europese steden als plaats voor een topconferentie. Doch hij verklaarde nadruk- Chroesjtsjow met een volledig ja kelijk, dat de Verenigde Staten - - niet zouden instemmen met be sprekingen te Moskou, waarbij hij te kennen gaf hierbij te denken aan de „recente schan delijke betogingen voor het Amerikaanse ambassadegebouw te Moskou". „Verzoeken, om aan een top conferentie te mogen deelne men, stromen thans uit alle delen der wereld binnen", aldus Dulles. Dulles gaf te kennen, dat de Verenigde Staten de nieuwe Iraakse republiek vermoedelijk in de nabije toekomst zullen erkennen. Op de vraag of een topcon ferentie zou doorgaan als ge- te antwoorden. Frankrijk wil in de eerste plaats niets weten van de V. N., wat na Suez begrijpe lijk is. maar heeft ook een eigen oplossing, die nog nader te New York zou worden toegelicht. Zo doende zijn er verschillende ant woorden bij Chroesjtsjow bin nengekomen. Chroesjtsjow bereid Chroesjtsjow zeide, dat hij wel "aar New York wilde komen. Maar de grote Amerikaanse ste en zitten vol met slachtoffers het Stalin-regime, waarvan t z'jne een verlengstuk dreigt ,c x.orden. neraal De Gaulle er niet voor zou voelen deze bij te wonen, antwoordde de Amerikaanse minister dat z.i. de bijeenkomst zou doorgaan ais er enige van de regeringsleiders zouden ko men. Hij was er echter van overtuigd dat iedereen ongaar ne zou komen, als De Gaulle van oordeel was dat hij niet van de partij kon zijn. Aangaande de meningsver schillen tussen de V.S. en En geland enerzijds en Frankrijk anderzijds over de topconferen tie zei Dulles van mening te zijn dat deze niet de basis van de onderlinge betrekkingen ra ken. Uit overleg met de stedelijke autoriteiten van New York was hem gebleken dat er geen reden was om te denken, dat men daar de kwestie van de beveili ging der regeringsleiders niet zou kunnen oplossen ingeval de topconferentie in het hoofd kwartier van de V.N. zou wor den gehouden. provincie van de Verenigde Arabische Kepubiiiti handha ven. De ambassadeur zei verder, dat de betrekkingen tussen de Iraakse republiek en de V.A.R., met inbegrip van de economi sche en handelsbetrekkingen, zeker uitgebreid en versterkt zullen worden. De kwestie of de haven Attakia gebruikt zal wor den voor de aanvoer van goe deren die voor Irak bestemd zijn is volgens Samirai nog niet bestudeerd. Op de vraag of er een ont werp bestaat voor een unie of federatie van Irak met de V.A.R. antwoordde de ambas sadeur, dat alle Arabieren stre ven naar eenheid. De Iraakse regering zou een Arabische po litiek voeren. Wat de Arabische liga aangaat, zei hij. dat hoe wel deze niet altijd succes had, zij toch gesteund en ver sterkt diende te worden. De sa menwerking tussen de leden van de liga op economisch en cultureel terrein zou moeten worden uitgebreid. Hiertoe zou het sluiten van twee- of drie zijdige overeenkomsten dienstig zijn. De ambassadeur heeft Zich donderdag naar Cairo begeven om president Nasser zijn ge loofsbrieven aan te bieden. LIBANESE MINISTER VAN FINANCIEN AFGETREDEN De Libanese minister van Fi nanciën, Pierre Edde. is vrijdag afgetreden. Van officiële zijde is medegedeeld dat dit is geschied wegens gezondheidsredenen, doch het verluidt in Beiroet dat de minister zijn ontslag nam uit protest tegen de steun, die rege ringsafgevaardigden generaal Sjehab hebben gegeven bij de donderdag j.l. gehouden presi dentsverkiezing. Edde's broer Raymond was de enige tegenkandidaat van gene raal Sjehab. Ex-minister Edde is vrijdag avond in het Amerikaanse zie kenhuis te Beiroet opgenomen, waar hij een medisch onderzoek zal ondergaan. Evenals in 1956 hebben de lan den van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal beslo ten dat de Europa-zegels voor 1958 in alle zes landen dezelfde voorstelling zuilen dragen, ver tolkend de gedacht: „De Europe se postvereniging in dienst van de Europese gedachte". Daartoe is gekozen het ont werp van de kunstenaar André van der Vossen te Overveen. De zegel geeft als voorstelling de letter E met daarop een duif als postaal symbool, uitgespaard in een effen fond. Binnen het wit van dit zegelbeeld zijn de figuren van de E en de duif door middel van een lijn in andere kleur her haald. Deze zegels in de waarden 12 cent en 30 cent, zijn uitgevoerd in twee kleunen offset en wel de 12 cent met een scharlaken-rood fond en blauwe lijn en de 30 cent met blauw fond en rode lijn. De zegels zullen aan alle post- Inrich tingen verkrijgbaar zijn van 13 rr itember t/m 12 novem ber 1958. V >or frankering blijven zij geldig tot 31 december 1959. aulle voelt er nietó voor President Eisenhower heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie vrijdag schriftelijk meegedeeld, dat hij zijn vaste vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad opdracht zal geven om een speciale topconferentie op of omstreeks 12 augustus te ver zoeken. „Als een dergelijke vergade ring tot stand komt", aldus de brief, „hoop ik die bij te wonen en ik hoop dat u dat ook zuit doen". Amerika heeft geen bezwaar tegen een vergadering buiten New York, als het maar niet in Moskou is. Eisenhower zegt in zijn brief het zeer onjuist te vinden, dat Chroesjtsjef de indruk wil vesti gen, dat de Amerikaanse rege ring probeert een vertragings- politiek te voeren door moeilijk heden te maken over de proce dure. „De verschillen tussen ons betreffen niet de procedure, maar zij zijn van principiële aard". Zo is de Amerikaanse regering van oordeel, dat in de eerste plaats de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de instantie is, die verantwoordelijk is voor het behoud van de vrede. „Nu vol gens u de vrede in gevaar is, wilt u hem. terzijde schuiven. Wij wil len hem inschakelen", aldus Eisenhower aan Chroesjtsjef. Een ander principiëel punt is dat van de deelneming van klei ne landen aan een topconferentie. De geschiedenis heeft ruim schoots bewezen, dat het vermo gen van een land een bijdrage te leveren tot de vooruitgang van de mens niet afhankelijk is van het aantal divisies, dat het in het veld kan brengen, aldus Eisen hower. De president zegt, dat Chroesjtsjefs opmerking volgens welke de beslissingen van de vijf grote mogendheden graag door de kleine landen zullen wor den aanvaard, duidt op een hou ding, die èevaariijke gevolgen kan hebben voor die landen. De Russische houding zou inhouden, dat er geen rekening wordt ge houden met de wensen, de waar digheid en de veiligheid van de kleine landen. DE GAULLES HOUDING t.a.v. TOPCONFERENTIE Premier De Gaulle is voor het ogenblik niet voornemens een Veiligheidsraadbijeenkomst, zoals voorgesteld door Engeland en ge. steund door de Ver. Staten, bij te wonen, omdat een dergelijke ver gadering z.i. alleen het toneel voor propaganda-redevoeringen kan zijn. In zekere kringen in Frankrijk wordt echter druk op hem uitgeoefend om hem tot wij ziging van dit standpunt te bewe gen. Dit is vrijdag in kringen die in nauw contact van de premier staan, vernomen. In Istanbul zijn een man en een vrouw gearresteerd, die er van verdacht worden te behoren tot een organisatie voor het smokkelen van wapens naar Sy rië. De vrouw had patronen bij zich. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Parijs verklaarde dat de ge noemde bijeenkomst waarschijn lijk meer kwaad dan goed zou doen. Hij voegde hieraan toe dat een besloten bijeenkomst van regeringsleiders van de grote mogendheden wellicht zal leiden tot een akkoord over het Mid den-Oosten. Men moest het in elk geval proberen, ook al zou de kans op succes één op honderd zijn. Hoewel De Gaulle dus, naar verluidt, niet van plan is een speciale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad bij te wonen omdat z.i. de regeringsleiders hun tijd beter kunnen gebruiken, zal de Franse regering zich op een der gelijke vergadering wel door een gezaghebbende figuur laten ver tegenwoordigen. Ook zou hij zich nooit distanciëren van haar bond. genoten. De Gaulle is evenwel bereid aan een bijeenkomst van de rege ringsleiders van vier of vijf grote mogendheden de Sow.iet-Uie, de Ver. Staten, Engeland, Frank rijk en eventueel India deel te nemen. Zoals gemeld heeft hij voorge steld op 18 augustus te Genève een dergelijke conferentie te laten beginnen. BEZWAREN TEGEN HET HOUDEN VAN TOPCONFERENTIE IN GENEVE Een woordvoerder van secre taris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties heeft verklaard, dat een topconferentie in het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York verre te ver kiezen is boven een topconferen tie te Genève. Hij merkte hierbij op, dat op 1 september de tweede internatio nale wetenschappelijke conferen tie over het vreedzame gebruik van kernenergie in Genève zal beginnen. Deze conferentie had uitvoerige voorbereidingen ge vergd. Een topconferentie binnen het verband van de Veiligheids raad die omstreeks midden aug. in Genève zou moeten worden gehouden zou grote moeilijkhe den opwerpen. In dit vergevor derde stadium zou het moeilijk zijn de tijd en de plaats van de voorgenomen conferentie over kernenergie te wijzigen. Boven dien had de ervaring van 1955 geleerd, dat een topconferentie zorgvuldige en tijdrovende tech nische voorbereidingen vereist, aldus Hammarskjoelds woord voerder. BRITS VERZOEK AAN VOORZITTER VAN DE VEILIGHEIDSRAAD De Britse gedelegeerde bij de Ver. Naties Harold Beeley heeft een brief gezonden aan de Frans man Guillaume GeorgesPicot, die gedurende de maand augus tus voorzitter van de Veiligheids raad is. De Brit verzoekt Geor gesPicot een bijeenkomst van de Veiligheidsraad uit te schrij ven op 12 augustus. In de brief wordt voorts ge zegd, dat premier MacMillan van plan is de bijeenkomst bij te wo nen. Beeley stelt verder voor, van te voren besprekingen te houden om te trachten overeenstemming te bereiken over het onderwerp van de besprekingen in de Vei ligheidsraad en andere proce durekwesties. Deze inleidende besprekingen moeten dan ge voerd worden tussen de vertegen, woordigers van de 11 landen- leden van de Veiligheidsraad en Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal van de Ver. Naties. Naar in doorgaans betrouwba re kringen verluidt zijn de Ver. Staten en Groot-Brittannië het erover eens dat het aantal lan den dat aan een eventuele top conferentie over het Midden- Oosten moet deelnemen, zo klein mogelijk moet zijn. Een topconferentie in de Vei ligheidsraad betekent in de eer ste plaats een bijeenkomst van de 11 leden van deze raad, t.w. Groot-Brittannië, de V.S., de Sowjet-Unie, Frankrijk, Nationa listisch China, Canada, Colum bia, Irak, Japan, Panama en Zweden. Krachtens artikel 31 van het Handvest van de Ver. Naties kunnen landen, die geen lid zijn van de Veiligheidsraad, doch die rechtstreeks betrokken zijn bij de in bespreking zijnde vraagstukken, tot een bijeen komst van de raad worden toe gelaten. Zij kunnen echter niet stemmen. Volgens het Brits-Amerikaan se standpunt zullen Libanon Jordanië en wellicht ook de V.A.R. zich op dit artikel kunnen beroepen om een uitnodiging te krijgen voor deelneming aan topbesprekingen over het Mid den-Oosten. Moeilijker is echter de kwestie van de deelneming van India, waarop Chroesjtsjef zoals be kend heeft aangedrongen. Groot- Brittannië zou in dit verband een goed woordje voor Nehroe kun nen doen, omdat India lid is van het Britse Gemenebest. Dulles heeft echter donderdag op zijn persconferentie verklaard, dat, als India wordt uitgenodigd, vele andere landen ook aan spraak kunnen maken op een uitnodiging. En dit zou volgens hem betekenen dat de conferen tie de kans loopt een chaos te worden. Naar in Londen verluidt zou den circa 30 landen al bekend hebben gemaakt dat zij de con ferentie willen bijwonen. Dit zou de conferentie zo ingewikkeld maken, dat er maar weinig kans op overeenkomsten zou bestaan. AFNEMENDE BUIIGHEID De onweersstoring, die vrijdag morgen in zuid-Frankrijk lag, trok in noordoostelijke richting en bereikte in de middag ons land. In het oosten van het land viel de meeste neerslag; in Twen- the viel bijv. 16 mm. Op vele plaatsen kwam ook on weer voor. De wind is na het wegtrekken van de storing wes telijk geworden. Dit houdt ver band met twee druksystemen. Het ene is een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye, dat zich uitbreidt over Frankrijk. Het andere is een oude depressie bo ven de Britse eilanden, die zijn baan naar het oosten rustig ver volgt. Deze depressie is met onstabie le koele polaire lucht gevuld. De aanvoer van deze lucht betekent dus tevens, dat er een kans op buien blijft bestaan. Anderzijds zal de invloed van het hogedrukgebied merkbaar zijn in een geleidelijke afneming van de buiigheid. Beide systemen houden de luchtdrukverschillen boven onze omgeving vandaag aan de grote, en dus de windsnel heden aan de vrij hoge kant. Voor de temperatuur heeft dit tot gevolg, dat die lager zal zijn dan vrijdag, vooral in het binnen land. Hpni in. 1 iip-tjimnimim Veebless BINNENVERINGBED hei besie bed ooH gemaaki Jy medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Koeler Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige, af en toe krachtige, westelijke wind. In het binnenland lagere temperaturen. ZONDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.02 4.17 Terneuzen 4.37 4.52 Hansweert 5.17 5.32 Walsoorden 5.27 5.42 MAANDAG AUGUSTUS v,m. n.m. Breskens 4.37 4.51 Terneuzen 5.12 5.26 Hansweert 5.52 6.06 Walsoorden 6.02 6.16 ZON op onder Aug. 2 5.02 3 5.03 4 5.05 5 5.06 MAAN op onder 20.30 20.28 20.26 20.25 21.15 21.37 21.59 22.22 8.15 9.21 10.25 11.28 NIEUW CHINA MELDT GEVAL VAN SPIONAGE Duizenden Chinese boeren en studenten hebben eenheden van de veiligheidstroepen geholpen bij het opsporen van drie in de V. S. opgeleide agenten, die op 3 juli met valschermen in China waren geland. Dit is donderdag gemeld door het communistische persbureau „Nieuw China". De gevangenen alle drie Chi nezen waren in het bezit van Amerikaanse radio's, geweren en revolvers. Ook hadden zij geld bij zich voor spionagedoel- einden, aldus het persbureau. Een der agenten zou hebben ge zegd, dat de Amerikanen op For mosa de Chinese nationalisten helpen bij het opleiden van grote aantallen geheime agenten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1