Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Axel BEURSOVERZICHT VOETBAL AGENDA Advertentiën t ERENIGDE STATEN VERWACHTEN GROTINGSTEKORT VAN 12 MILJARD DOLLAR RANSE DIPLOMAAT UIT rSJECHO-SLOWAKIJE GEWEZEN Russisch voorstel voor tunnelaanleg onder de Beringstraat Ondedhoud met Nederlandse verbindings ambtenaar in Australisch Nieuw-Guinea NEDERLANDSE ZEEMAN OP FRANS SCHIP GEOPEREERD SUZANNA BAART, e Amerikaanse minister van mciën, Clinton Anderson, ft in het congres meegedeeld, hij voor het lopende begro- :sjaar een tekort van 12 mil- I dollar verwacht, orige officiële ramingen stel- het tekort op omstreeks tien ard dollar. Tegenover de imissie voor wegen en midde- van het Huis van Afgevaar- len verklaarde de minister, het van essentieel belang is, het congres het verzoek van sident Eisenhower inwilligt verhoging van het plafond de nationale schuld van 280 288 miljard dollar. Het be- tingstekort van 2,8 miljard ar van het zo juist geëindig- begrotingsjaar werd veroor- kt door een vermindering van miljard dollar van de belas- 'ontvangsten. n het lopende begrotingsjaar wacht hij een verdere vermin- ing van de inkomsten van 2 jard dollar en een toeneming de uitgaven tot een totaal ongeveer 79 miljard dollar. )e Tsjechoslowaakse autoritei hebben de Franse ambassade ïgezegd, dat Daniel Oriez, ede secretaris en consul, het d moet verlaten wegens ,,het vettig uitvoeren van Tsjecho- yvaakse valuta". Dit is verno- n in Tsjechoslowaakse diplo- tieke kringen te Praag. Oriez vóór vrijdag a.s. uit Tsjecho- wakije moeten vertrekken, /olgens genoemde kringen is ;e uitwijzing een vergeldings- atregel naar aanleiding van besluit van de Franse rege- g om de Tsjechische tweede retaris te Parijs tot „onge- nst persoon" te verklaren, om- t hij zich aan spionnage zou bben schuldig gemaakt. Dit be- it, dat kort geleden werd ge- men, is tot dusver niet offi- el bekendgemaakt, fan de zijde der Franse am- ssade te Praag wilde men geen mmentaar leveren op de uit- jzing van Oriez. De Amerikaanse Senaatscom- issie voor handelsaangelegen- :den bestudeert thans een iwjetrussisch voorstel voor de ,nleg van een tunnel onder de ;ringstraat, tussen Alaska en berië. Warren Magnuson; de demo- atische voorzitter van de com- issie, deelde mede dat hij de )wjetrussische autoriteiten n nadere bijzonderheden had ivraagd van dit project, waar- ntrent kortgeleden op de We btentoonstelling te Brussel ededelingen zijn gedaan door rkady Markin, lid van de Dwjetrussische academie voor etenschappen. Magnuson verklaarde nog, ït een dergelijk voorstel aan et einde van de negentiende !uw reeds van Amerikaanse jde is gedaan. Het was afkom- ig van de „spoorwegkoning" H. Harriman, de vader van e huidige gouverneur van de ;aat New Lork, Averell Harri- an. Magnuson verklaarde, dat erwezenlijking van het Sow- ;trussische project „reusach- ge mogelijkheden" voor :uropa. Azië en Amerika zou penen. Hij wil het voorstel tot i bijzonderheden met autori tten van Alaska en Canada espreken In een der laatste nummers an het in Australisch Nieuw- luinea verschijnende twee- vekelijkse blad „South Pacifk 3ost" staat o.m. een vraagge- iprek van een der correspon- ienten met de heer R. den laan, de Nederlandse „Liaison )fficer" in Port Moresby. De reer Den Haan wees er o.a. op lat de verbindingen tussen het I Australische gebied en Neder I ands Nieuw-Guinea onbevredi-l gend zijn en hij thans de mogel lijkheden wil onderzoeken dez«l te verbeteren. De enige verbiU'l ding tot dusver, aldus de hee'l Den Haan, is door de luchfj eens in de veertien dagen, t'l bestaan geen scheepvaartver-l bindingen. .1 De heer Den Haan zeide daj een van de verschillen tussd-l beide delen van Nieuw-Guinf-I de benadering is van het Par,'j culier initiatief door de respe^I tievelijke gouvernementen I „Australisch Nieuw-Guinea", 21 merkte hij op, „is ons in d P opzicht ver vooruit. In het N '1 derlandse deel hebben wij I voornamelijk geconcentreerd een bestuursvoering, die j1 meest het autochtone volk goede kwam". In de vergadering van de ge meenteraad van dinsdag j.l. wa ren, met uitzondering van de heer E. Maas, die uitstedigheid was, alle leden aanwezig. De vergadering stond onder lei ding van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren. Nadat de voorzitter het ambts gebed had uitgesproken, werden de notulen van de vergadering van 24 juni jl. ongewijzigd vast gesteld. Bij de behandeling van de in gekomen stukken vroeg de heer Oggel naar aanleiding van een schrijven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten inzake de bouw van premiewoningen door de gemeenten, of hier voor de gemeente Axel iets inzit en of B. en W. deze zaak ook onder zoeken of onderzocht hadden. De Voorzitter antwoordde, dat natuurlijk getracht zal worden hier ons voordeel mee te doen. Als er een mogelijkheid inzit zal deze zeker benut worden. Voor alsnog is dit niet het geval. Er is hiervoor wel een plan opge maakt, maar de huur, die derge lijke woningen moeten opbren gen. vindt het college nogal aan de stijve kant. De ingekomen stukken werden hierna voor kennisgeving aange nomen. Mededelingen. De heer Oggel ging in op het antwoord van het college van B. en W. op zijn vraag, gedaan in de vorige vergadering, betreffen de het onderhoud van straten, welke op het stratenplan staan. B. en W„ wijzende op de finan ciële toestand der gemeente, deel. den mede, dat voor deze onder houdswerken op de normale wijze begrotingsposten zijn uitge trokken. Het stratenplan is om redenen van financiële aard her zien, maar de posten voor de stra ten w aar het om gaat, zijn op de begroting gebleven. De Voorzitter wees er op, dat de gemeente te weinig straat makers heeft. De heer Kesbeke waarschuwde tegen verschuiving der onder houdswerken naar een latere da tum, omdat straks de moeilijk heden nog groter zullen zijn. Wethouder De Putter: Voor deze werken staan inderdaad pos ten op de begroting, maar wij weten niet of wij deze ook kun nen benutten, omdat de begro ting nog niet is goedgekeurd. De heer Oggel: Zo geredeneerd zouden wij dus helemaal niets kunnen doen. Wethouder Van Bendegem: Als wij meer straatmakers hadden, zouden er zeker meer onder houdswerken aan de straten zijn uitgevoerd. De heer Kesbeke was niet be paald tevreden over het schrif telijk antwoord van B. en W. be- reffende de hinder van het staan in portieken en op de trottoirs. Indien de politie alleen hiertegen kan optreden op verzoek van de eigenaars der betreffende per- elen, dan is de politieverorde ning slechts een wassen neus. De Voorzitter: De politie kan zeker optreden bij overlast of als het verkeer in gevaar komt. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de electrificatie van 4 woningen aan de Polenstraat, werd z.h.s. goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling het voorstel tot het verlenen van een leerlingenbijdrage aan de Z.L.M. te Goes. De heer Oggel wees er op, dat bij allé tussentijdse verzoeken om een bijdrage is gezegd dat ge wacht moet worden tot bij de be groting. Waarom wordt nu hier van afgeweken? En ten tweede, waarom kan de Z.L.M. dit niet eerder vragen? De Voorzitter: Het gaat hier niet om een subsidie, maar om een bijdrage per leerling uit de gemeente. Hiervoor is door de Raad altijd geld gevoteerd. Dit wijkt dus niet af van de gewone regel. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Achtereenvolgens werden de volgende punten der agenda zon der dicussie en hoofdelijke stem ming aangenomen: het verlenen van een voorschot op de vergoeding, als bedoeld in artikel 126 der Kleuteronderwijs wet; het aangaan van een vaste geld lening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage tot een bedrag van 31.000, het verlenen van medewerking aan het bestuur der Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonder wijs te Axel, tot het verbeteren van de accoustiek in het gymnas tieklokaal dier vereniging; het betuigen van adhaesie aan de motie van de gemeenteraad van 's-Heerenhoek inzake verho ging der veertarieven op de Wes- terschelde; het vaststellen van de 10e en 11e wijziging van de „Salaris- en loonverordening 1955"; het vaststellen van de volgen de regelingen: a. tot toekenning van een loonbijslag en verhoging van de kindertoelage, in verband met de laatste huurverhoging, over het 2e halfjaar 1958; b. het verlenen van een duurtetoeslag op de kindertoelage over het 2e halfjaar 1958; en het verlenen van eervol ont slag aan de heer J. de Visser, als onderwijzer van bijstand aan de openbare lagere school te Axel; het benoemen van mej. L. Lau rens te Terneuzen als onderwijze res van bijstand aan de openbare lagere school te Axel. In behandeling kwam thans het voorstel van B. en W. tot in voering van werkclassificatie en prestatiebeloning voor gemeente werklieden, c.a. De heer Oggel zeide om ver schillende reden tegen dit voor stel te zijn. Alleen met het derde gedeelte van het voorstel wilde hij akkoord gaan, n.l. de 3 loonsverhoging. In de eerste plaats is hij er tegen dat de Raad maar klakkeloos doet wat te dien aanzien van bovenaf wordt opgelegd. Als hierop wordt inge gaan, geven wij onszelf een bre vet van onbekwaamheid om, onze mensen te beoordelen. Ten tweede zal het ons grote moeilijkheden brengen. Als iemand een zekere functie heeft zal het moeilijk zijn om hem an der werk te laten doen. Spreker vond, dat men meer en meer de Russische methoden gaat toepas sen en men enkel nog zal den ken aan prestatie, waardoor de arbeidsvrede in gevaar komt en aan arbeidsvreugde niemand meer denkt. En wie heeft de moed om eigen mensen te gaan beoordelen of te diskwalificeren Het derde bezwaar van spreker is, dat men de deur open zet voor een lieve vriendjespolitiek. Ook de autonomie van de Ge meente wordt er door aangetast. Laat ons enkel de 3 loons verhoging geven en de rest van 't voorstel verwerpen. Laat de Regering voelen, dat wij dit best op ons eigen wijze kunnen rege len. De heer Hamelink heeft, luis terende naar het betoog van de heer Oggel, de overtuiging gekre gen, dat deze niet veel van deze materie afweet. Wij krijgen nu een functie-omschrijving. Deze is ook bij de grootbedrijven in de kanaalzone ingevoerd en dit werkt bevredigend. Wij kunnen natuurlijk niet zelf beoordelen waaruit een functie bestaat. Hiervoor moet men deskundigen hebben. Maar als deze omschrij ving eenmaal id vastgesteld, heb ben zowel de Gemeente als de ar beider houvast. Laat men iemand in een beter geclassifeerde func tie arbeid verrichten, moet hij daar ook naar betaald worden. Dit was vroeger niet het geval. De arbeidsvrede wordt hierdoor niet zo vlug verstoord als wan neer twee arbeiders in dezelfde functie werken, maar toch ver schillend worden beloond. En de arbeidsvreugde wordt gediend door de mensen om hun presta tie ook juist te beoordelen. De heer Pijpelink: Ik sta niet zo optimistisch achter dit voor stel als de heer Hamelink. Er zijn verschillende dingen waarvan ik moeilijkheden verwacht, b.v. de basisionen bij de werkclassifica tie. Overigens wordt hier gere kend met een lange aanloop periode, dus zal vóórdat het in gevoerd wordt, nogal wat ge schaafd worden. De 3 verho ging kan echter bij het voorstel dadelijk ingaan. De heer Gerrits is het geheel eens met het betoog van de heer Hamelink. Overal waar de werk classificatie is ingevoerd, wordt de arbeidsvrede bevorderd. Als er een functie-omschrijving is en de beloning hiervoor geregeld, dan moet ook de leiding zich hieraan houden. De heer Oggel geeft toe, dat hij minder verstand van deze din. gen heeft als de heer Hamelink, maar deze bekijkt het z.i. te ma terialistisch. Men moet echter ook met geestelijke belangen der werknemer rekenen. Het standpunt van de heer Pijpelink begrijpt spreker echter niet. Deze geeft te kennen er ■eigenlijk alleen maar voor te zijn terwille van de 3 De heer Pijpelink verkoopt dus zijn prin cipe voor 3 Oe heer Pijpelink: Ware dit zo. dan zou ik er tegen zijn- De heer Hamelink: Arbeids vreugde in 't algemeen vordert een juiste waardering en een juiste beloning en arbeidsvrede vordert dat in dezelfde functie hetzelfde loon wordt betaald en dat niet naar willekeur gehan deld kan worden. In de bedrijven brengt het in 't algemeen geen moeilijkheden mee. De voorzitter: Dit voorstel is nogal ingewikkeld en zal in zijn geheel moeilijk te realiseren zijn. In gemeentedienst gaat dit alles niet zo gemakkelijk als in bedrij ven, maar daarom behoeven wij hiervoor niet die angst van de heer Oggel te hebben. Spreker zegt het eens te zijn met de heer Hamelink, dat werkclassificatie van de werkers geen moderne slaven maakt, maar dat juist hierdoor dit voorstel de arbeider in functie van de menselijke kant wordt bekeken en door een juis te beoordeling overeenkomstig zijn menselijke waardigheid be handeld. Wat betreft lieve vriendjes, die zijn er altijd geweest en zullen er, zolang het woord kruiwagens be staat, ook wel blijven. Het voorstel werd hierna zon der stemming aanvaard, nadat de heer Oggel verzocht had, te worden geacht niet aan de stem ming te hebben deelgenomen. Bij het aan de orde stellen van het voorstel tot het aanleggen van een gemeentelijk sportter rein en tot het aangaan van een vaste geldlening ter financiering van de kosten vroeg de heer Pij pelink of alle verenigingen van dit sportterrein kunnen gebruik maken. De voorzitter antwoordde be vestigend. De heer Pijpelink: De lasten zullen zwaar zijn en wij hebben nog andere verenigingen waar aan wij verplichtingen hebben. De heer Oggel: Komt door het uitvoeren van dit werk ander noodzakelijk werk, b.v. aan de straten, toch niet in gevaar. De voorzitter: Neen. De heer C. van Bendegem is het eens met de heer Pijpelink dat wij nog verplichtingen aan andere verenigingen hebben. Hoe staat het met het gereedkomen van een gemeentelijk sportter rein, waar men zich voor haast om. AZVV te helpen; wordt er nu toch ook aan gedacht, dat men de V.V. „Axel" terreinen heeft afgenomen terwille van de bosaanleg? Als het gemeentebestuur de belangen van de sport zo goed had gezien toen de V.V. „Axel" er nog maar alleen was, zouden de sportterreinen er nu anders bij liggen. Spreker is er natuurlijk voor stander van dat de gemeente zich bemoeit met de aanleg van terreinen met accomodatie, maar ook voor deze terreinen zal de V.V. „Axel" de eerste rechten moeten hebben als compensatie voor het niet realiseren van hun afgenomen terrein ten behoeve van het recreatieoord. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werden achtereenvol gens de volgende voorstellen van B. en W. aangenomen: het verhuren van de voormali ge openbare lagere school aan de vereniging voor Christelijk nij verheidsonderwijs te Axel en (Advertentie) omstreken; het verkopen van percelen bouwgrond gelegen aan de Ka naalkade, respectievelijk aan R. H. de Ridder, R. Fermont en P. Jansen; het doen van een beroep op verjaring ter verkrijging van de eigendom van het perceel sectie G, nr 1718, staande ten name van wijlen Antonie van Veldhoven, eertijds wonende Koestraat 45; het aankopen van perceel Ou- dewijk 52 ter uitvoering van het saneringsplan Oudewijk en om geving; het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de electrificatie van de woningen op de Steen ovens; vaststelling van diverse begro tingswijzigingen. In behandeling kwam thans het voorstel tot: a. het herzien van de jaarwedde van de administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf per 1 april 1958; b. het vaststellen van de le wij ziging van de begroting van het gemeentelijk woningbe drijf voor 1958. De heer Oggel merkt op, dat aan dit voorstel bepaalde aspec ten zitten. Aan deze zaak is een geschiedenis verbonden. Bij de benoeming van deze ambtenaar is van een bepaalde beloning uit gegaan en heeft zich juist om de totale beloning een sollicitant zich teruggetrokken. Na een paar jaar is dit echter vergeten en wordt een irgoureu- se verhoging voorgesteld. Een zekere verhoging vindt spreker billijk, maar niet een dusdanige als thans wordt voorgesteld. Wethouder De Putter heeft eveneens bedenkingen tegen dit voorstel. Aan deze beloning zit inderdaad een geschiedenis vast. Destijds is men uitgegaan van een zekere totale beloning en deze was toen dusdanig, dat een andere sollicitant zich hiervoor terugtrok. Men moet nu geen andere maatstaven gaan aanleg gen. De heer C. van Bendegem merkte op dat de praktijk heeft bewezen, dat de opzet ook fout is geweest. De Commissie van Toe zicht op het Woningbedrijf is unaniem tot dit advies gekomen. Wij hebben juist wegens haar geschiedenis van dit voorstel veel werk en studie gemaakt. Na kennisname van het vele werk en in verband met reorganisatie heeft de commissie zich afge vraagd met welke ambtenaar de betrokken ambtenaar gelijk kan worden gesteld. Een beloning als die van een hoofd-commissies vinden wij redelijk en, hiervan uitgaande, is de commissie tot de berekening gekomen als in 't advies wordt voorgesteld. Wethouder Van Bendegem is het geheel eens met de heer C. van Bendegem. Men dient dit voorstel los van de personen te zien. Het college van B. en W. heeft in overweging genomen, dat de administrateur niet ge deeld heeft in de gepasseerde loonronden. De heer Oggel vindt de rede nering der beide heren Van Ben degem niet juist en wil slechts meegaan met een verhoging tot 3,50 per woning. De heer Kesbeke vroeg of de betreffende ambtenaar met zijn salaris nu aan de top is en dit niet meer kan verhogen. De voorzitter: Als het aantal woningen de 500 overschrijdt (twee duplexen voor één gere kend) wordt de salariëring op nieuw bekeken. De heer Oggel wenste het voorstel van B. en W. te amen deren, maar werd hierin niet ge steund. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die van de heren Oggel en De Putter. RONDVRAAG. De heer Oggel vroeg of het stuk grond dat te Spui op de hoek van de Sparkstraat ligt, in gericht kan worden als speel hoek, en om aan de A.N.W B. ad vies te vragen om de juiste plaatsing van richtingsborden op de Zuidsingel. De heer Hamelink informeerde naar de realisering van het door trekken van het wandelpad van de Kinderdijk langs de Kanaal kade naar 't zwembad. De voorzitter zeide dat, onver wachte zaken voorbehouden, het de laatste vergadering van de gemeenteraad is in de huidige samenstelling. Hij wil de leden allen dankbetuigen voor de goe de samenwerking in de raad en in commissies. Natuurlijk zullen er fouten gemaakt zijn en moei lijkheden zijn er ook geweest, maar dit is een bewijs, dat er be langrijke beslissingen genomen moesten worden. Mevr. FolkersmaStaal en de heren Pijpelink, De Kraker, Ger rits en Hollebek komen niet meer terug. Hij wil de hoop uitspreken dat zij een aangename herinne ring aan deze periode zullen be houden. Wij hebben samen het gemeentebelang gediend, hetgeen allicht door ieder anders gezien kan worden. De heer Pijpelink dankte de voorzitter namens alle leden die niet terug komen voor zijn har telijke woorden van afscheid. De samenwerking en waardering voor elkaar was altijd prettig. Wij hebben mogen medewerken aan mooie dingen voor Axel. Spreker dankte het college van B. en W. voor de goede samen- werking. Ook wenste spreker een dankwoord te richten tot de ambtenaren voor de prettige ma nier waarop zij de leden van de I raad terzijde hebben gestaan. Wij hebben een ambtenarencorps waar Axel trots op m,ag zijn. De heer Pijpelink eindigde met de hoop uit te spreken dat ook de nieuwe raad in een sfeer van vertrouwen en waardering ge zamenlijk mag arbeiden aan de behartiging van de belangen van de gemeente Axel. De voorzitter sloot hierop de vergadering met dankzegging. SIERADEN UIT HOTELKAMER GESTOLEN Uit een niet afgesloten kast de sleutel zat in het slot in een hotel in de Nieuwe Doe lenstraat in het centrum van Amsterdam is een doosje met zilveren en gouden sieraden voor een waarde van circa 5.000 gld gestolen. De sieraden be hoorden toe aan de dochter van een Nederlands echtpaar, dat al meer dan een jaar in het hotel woont. De gedupeerde kon de politie niet opgeven wanneer zij het doosje voor het laatst heeft gezien, zodat niet vastge steld kon worden wanneer de diefstal moet zijn gepleegd. BEDRIJFSONGEVAL Gistermorgen is op de hout- warenfabriek Beeloe en Holwij te Loenen de 44-jarige G. Klomp onder een lijmbank terechtge komen en gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens de bedrijfsvakantie. De heer Klomp was met nog een collega belast met het schoonmaken van de fabriek. DOOR ADDER GEBETEN In Ugchelen is de heer J. van der Vinden uit Amsterdam tij dens het plukken van hei door een adder gebeten. Hij is in le vensgevaarlijke toestand naar het Julianaziekenhuis in Apel doorn overgebracht. AUTO TEGEN TREIN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op een onbewaakte overweg tussen de Friese plaatsen Mar ram en Ferwerd is woensdag morgen een vrachtwagen tegen een passerende goederentrein opgebotst en onherstelbaar be schadigd. Volgens de politie te Jerwerd was het ongeval te wijten aan onoplettendheid van de vracht wagenchauffeur, de 37-jarige D. D. die als door een wonder geen noemenswaardig letsel op liep. Minder goed kwam een der inzittenden, het vierjarig broertje van een meerijdend knechtje, er af. Het kind moest woensdagavond in het zieken- huis worden opgenomen, waar schijnlijk met een hersenschud ding. Na de botsing schoot de vrachtwagen naar de overzijde van de overweg, waar hij op twee fietsers inreed. De fietsen werden aanmerkelijk bescha digd, de fietsers kwamen er vanaf met lichte verwondingen. GEVAARLIJKE „TABAKSDOZEN" OP HET STRAND Langs de Nederlandse kust spoelen de laatste tijd nog al eens metalen busjes aan, welke cilindervormig en rood van kleur zijn. Op de zijkant staan twee zwarte hoofdletters T. De diameter van de busjes is 7 cm en de hoogte 9 cm. Aan de bo venkant staat in het Engels een instructie te lezen voor het openen en sluiten. Aan de on derkant is een papier geplakt, waarop in het Engels staat aangegeven, dat de inhoud be staat uit vijftien detonatoren. Dit papier kan er echter afge weekt zijn. De doosjes lijken bedriegelijk veel op tabaksdo zen, doch de inhoud is uiterst gevaarlijk. Bij aantreffen is het dan ook het beste de dichtstbijzijnde po litiepost of militaire autoriteit te waarschuwen. Dit materiaal blijkt niet afkomstig te zijn van de Koninklijke marine. EX-KONINGIN IN OVERIJSSEL De noordwesthoek van Overijs sel heeft in de afgelopen dagen weer vele vreemdelingen getrok ken. Tot hen behoorde deze week ook Marie José van Italië, de echtgenote van ex-koning Um- berto, die logeerde in hotel Sei- del in Vollenhove. Zij bracht een bezoek aan de Noordoostpolder en aan Urk. De ex-koningin reis de streng incognito, doch werd herkend aan de hand van een foto in enige geïllustreerde bla den, die juist een artikel aan het gezin van haar dochter Maria Pia hadden gewijd. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Bij een autobotsing ter hoogte van het viaduct over de rijks weg nr 4 en de Venneperweg in de Haarlemmermeer is woens dagmiddag dè 76-jarige heer A. J. van Oyen uit Vlissingen om het leven gekomen. De wa gen, waarin hij zat, die bestuurd werd door de heer H. H. uit Rotterdam, kwam de afrit van de rijksweg af en wilde links afslaan om de Venneperweg op te rijden. Er is op dat punt voor de auto's die de afrit afkomen een stopgebod en een vracht wagen die de wegkruising na derde reed door. De wagens botsten op elkaar. De heer Van Oyen overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Zijn echtgenote, die gewond werd moest in een ziekenhuis in Leiden worden opgenomen. De bestuurder en de vierde in zittende werden eveneens ge wond. Zij behoefden, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, niet te worden opgenomen. DUITS MEISJE BIJ PETTEN VERDRONKEN Te Petten heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag een tragisch verdrinkingsgeval voorgedaan. Het 18-jarigè Duit se meisje Herta Erika Grabert afkomstig uit Bergen am Dume, dat tezamen met een echtpaar in Petten logeerde en woensdag naar Duitsland had zullen te rugkeren, gaf te kennen nog even te willen baden. Samen met de man van het echtpaar en een Duitse dame uit het pension ging zij omstreeks mid dernacht naar het strand. Zij hebben zich daarbij waarschijn lijk te ver in zee gewaagd met het gevolg, dat het meisje door de stroom werd gegrepen en verdronk. De twee andere ba ders hebben nog geprobeerd het, iheisje te redden, doch zij moesten haar helaas loslaten. Daar er verder niemand op het strand aanwezig was. moest van verdere reddingspogingen wor den afgezien. Later op de och tend is het stoffelijk overschot aangespoeld. RONDVLUCHTPASSAGIER DOOR DRAAIENDE SCHROEF GEDOOD Donderdagmiddag is een man van middelbare leeftijd, die uit de Havilland DH 104 „Dove", waarmede Martins Air Charter sedert enkele maanden rond vluchten boven Amsterdam maakt, op het platform van Schiphol stapte, door tot nu toe onverklaarbare wijze in de nog draaiende schroef van de rechtermotor gelopen, waarbij hij op slag werd gedood. De „Dove" kwam juist terug van een der rondvluchten, maakte de gebruikelijke draai op het beton rechts naast de intercontinentale hal van de Amsterdamse luchthaven, waarna de linker „Gipsy Queen"-motor werd afgezet en de passagiers via het kleine trapje aan de staart konden uitstappen. Daar wachtte een stewardes in uniform de pas sagiers op om hen naar het kantoorgebouwtje van de Mar tins Air Charter te brengen. Het was de laatste tijd gebrui kelijk om de rechtermotor tij dens de stop te laten draaien, aangezien de ene rondvlucht onmiddellijk na de andere volg de en nadat de passagiers wa ren uitgestapt, anderen naar het vliegtuig werden gebracht om een kwartier tot 20 minuten boven Amsterdam te vliegen. Of het slachtoffer, die dus na het uitstappen de verkeerde weg insloeg, aan de aandacht van de stewardes van de M.A.C. ontsnapte of dat de man met opzet een andere weg koos ten einde het vliegtuig van voren te bekijken, is nog niet uitge maakt. De rijkspolitie op Schip hol heeft de zaak in onderzoek. Het slachtoffer was de 68-jarige C. H. uit Veenendaal. UNILEVERS VAST Er bestond gistermiddag, vooral bij de opening, grote be langstelling voor aandelen Uni lever. Een groot commissiehuis had nog eens uitvoerig de bo nusgeruchten van het marga rinefonds uit de doeken gedaan en hierop was mogelijk enige vraag gekomen. De opening op 366', 2, tegen woensdag als slot- prijs 361, was blijkbaar wat te hoog gegrepen en kon in het verdere beursverloop niet wor den gehandhaafd. Rond de 365 werden de aandelen verder ver handeld. Aandelen Philips trok ken ruim een punt aan tot 295' 2, terwijl AKU's de goede tendentie van de vorige dag voortzetten, hetgeen werd ge honoreerd met een koerswinst van bijna l'.a pet. KLM werden tegen de gehele marktverhou ding in een gulden lager ver nomen op 105. Tot de betere markttendentie droegen ongetwijfeld de hogere slotkoersen van New York bij, waar vooral de aandelen van de staalmaatschappijen konden profiteren van de verhoging van de staalprijzen aldaar. Ook de verkiezing van generaal Sjehab tot president van de Libanon, hetwelk in Londen gunstig werd geacht, omdat men van mening is dat nu spoedig een einde aan de bur geroorlog in de Libanon kan worden tegemoet gezien, droeg tot de betere tendentie op het Damrak bij. Ten slotte begin nen steeds meer landen de nieu we Iraakse republiek te erken nen hetgeen de internationale spanningen, i.v.m. het Midden- Oosten doen afnemen. Hiervan profiteerden aandelen Kon. Olie, die op circa 166.70, 2.40 hoger uit de bus kwamen en iets boven pariteit New York Het Franse passagiersschip „Ile de France" heeft midden op de Atlantische Oceaan zijn koers gewijzigd om een Nederlandse zeeman van de „Soestdijk", een vrachtschip van de H.A.L., op te pikken die aan blindedarmont steking leed. De patiënt, de veer tigjarige kabelgast W. van H. uit Dordrecht, is aan boord van de „Ile de France" door de Ame rikaanse chirurg dr. William F. Cotting, een passagier van het Franse schip, geopereerd. De scheepsdokter van de „Ile de France", dr. Michel Delafon, ver leende daarbij assistentie. Het Franse schip, dat op weg was naar Amerika, ontving in de namiddag van de 27ste juli een boodschap van de „Soestdijk" die geen dokter aan boord had. Het Nederlandse schip bevond zich op driehonderd mijl afstand. Kapitein René Leberre wijzigde de koers van de „Ile de France" met dertig graden en bereikte de „Soestdijk" om elf uur des avonds. De patiënt werd, op een draagbaar, met een bootje van het Nederlandse naar het Franse schip overgebracht. De patiënt werd toen dadelijk geopereerd en is na aankomst in New York, woensdag, naar een ziekenhuis aldaar overgebracht. Zijn toe stand is bevredigend, aldus werd verklaard. lagen. De handel was in deze hoek iets groter dan de vorige dag. De woensdag geleden verlie zen in de scheepvaartsector voor aandelen Van Nievelt, Scheepvaart Unie en KPM wer den bijna geheel ingelopen. Overigens was het in deze hoek wederom zeer stil. In de cultures zette het her stel voor Deli zich voort, bij een notering van 111.80 tegen de vorige dag 109.70. Amsterdam Rubbers plus 1. De staatsobligaties waren over het algemeen lager. Deze stonden onder invloed van de a.s. nieuwe lening ten laste van de Bank van Nederlandse Ge meenten groot 100 miljoen 4% pet a 99 Vi. Verder werden nog vernomen aandelen metaalbuizenfabriek Exelsior op 69 (66), Güntzel en Schumacher op 84 (88) op me dedelingen uit de jaarvergade ring, Entcomayer 82 (80) op het interimdividend van 3 procent (over 1956 en 1957 werd het di vidend gepasseerd). Verder stoomvaartmaatschappij Noord zee op 60 (68) op het passeren van het dividend (v.j. 4 pet). Aandelen cultuurmaatschappij Ngombezi werden gevoelig lager vernomen op 103 (119) op een verlaging van het dividend tot 6'2 pet (v.j. 11 pet). De obligatiemarkt was in haar geheel gevoelig lager i.v.m. de a.s. nieuwe lening van ƒ100 miljoen ten laste van de Bank van Nederlandse Gemeenten. Prolongatie 3'/2 procent. NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 167.40—168-80 167.00) Unilever: 367 366%) Pihilips: 295V2—296 (295%) BEURSINDICES 29/7 30/7 31/7 Int. concerns 282.63 281.78 285.34 Industre 148.11 148.24 148.37 Scheepvaart 13507 133.58 133.5S Banken 122.72 123.37 124.19 Ind. fondsen 86.69 86.14 86.51 Algemeen 200.27 199.77 2101.59 SURINAME—NEDERLAND (onder 23 jaar) 29 De lichtwedstrijd tussen de ploegen van Suriname en Neder land (onder 23 jaar), woensdag avond gespeeld, is met 92 door Nederland gewonnen. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Soldaten en Meisjes". Zuidersportpark, 7.30 uur: De HoopPZEM. SAS VAN GENT: Olympia- Tthater, 8 uur: „Die Fruhrei- fen". ZATERDAG 2 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Soldaten en Meisjes". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „In het Wilde Westen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De avonturen van Arsene Lupin". Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na voorzien te zijn van het H. Oliesel, onze innig geliefde Moeder, Behuwdmoeder, Grootmoe der en Overgrootmoeder Mevrouw Weduwe van de Heer Amatus A. E. Vermast, in de ouderdom van bijna 78 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe gebeden aan. Terneuzen: R. A. VERMAST H. VERMAST-DE VILDER Kind en Kleinkinderen TerneuzenWed. A. VERMAST-VAN KERKHOVEN, Kinderen en Kleinkind Terneuzen: C. VERMAST M. VERMAST-HEIJNSDIJK Den Helder: F. VERMAST M. VERMAST-VOLKRIJK Terneuzen: A. VERMAST M. VERMAST-BURKUNCK Terneuzen: R. VERMAST O. VERMAST-STOCKMAN en Kinderen Familie BAART Familie VERMAST Hulst, 31 juli 1958. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben op maandag 4 augustus a.s., om 9.30 uur, in de Kapel van het R.K. Liefdehuis te Hulst, waarna de teraardebestelling zal geschieden op de R.K. begraafplaats te Terneuzen om 11.30 uur. Vertrek conduiatie-adres: Stationsweg 49, Terneuzen. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de Fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: Maandag 4 augustus 1958: Yellow Transparant, alle maten; Perzikrode zomer- appel, mits voldoende ge kleurd; Earley Victoria 60 mm en op. Donderdag 7 augustus 1958: Précosa de Trevoux 60 mm en op. N.V. Fa P. J. t. d. SANDH

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3