Engeland stelt topconferentie der Veiligheidsraad op 12 augustus voor Beroep op bevolking van Cyprus Sjehab tot president van Libanon gekozen De kwestie-Jordanië HhT WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 12e Jaargang Nr 4436 EERSTE BLAD DE PRODUKTIE PER WERKNEMER IN DE NEDERLANDSE INDUSTRIE PERMANENTE NAVO-RAAD OVER TOPCONFERENTIE ONGELUK IN EEN MIJN IN NOORD-RIJNLAND- WESTFALEN GEEN OVEREENSTEMMING IN DE PERMANENTE NAVO-RAAD DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET IRAK Verenigde Staten stellen Rusland onderhandelingen voor over waarborgen tegen verrassings-aanvallen SYRISCH-TURKS GRENSINCIDENT MACMILLAN DOET BEROEP OP CYPRISCHE BEVOLKING De Scheldetunnel ISRAEL EN DE LUCHTWEG NAAR JORDANIË OPSTAND IN TIBET? KOEWEIT NIET BIJ V.A.R. NIEUWE LENING DER BANK VOOR NEDERLANDSE GEMEENTEN Frankering bij abonnement: i'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Frankrijk wil 18 augustus in Genève beginnen Premier MacMillan van Groot- Brittannië stelt in zijn antwoord an Chroesjtsjef voor, op 12 augustus een speciale topconfe rentie van de Veiligheidsraad te houden. Het Iaat hem onverschillig of deze conferentie in New York, Genève of ergens anders wordt gehouden. MacMillan, die dit antwoord donderdag voorlas in het Lager huis, zegt dan in zijn brief dat de pei manente afgec aardigden in de Veiligheidsraad intussen de regelingen moeten bespreken voor de speciale bijeenkomst en vast moeten stellen waar deze gehouden moet worden. MacMillan verklaarde in het Lagerhuis dat hij geen reden had te veronderstellen dat Eisenho- .ver niet bereid is naar Genève of New York te komen. Labouroppositieleider Gaitskell zei, dat zijn partij het antwoord van MacMillan toejuicht. MACMILLANS BRIEF ..Ik heb uw brief van 28 juli ntvangen. Ik zal niet anlwoor- en op de vele beschuldigingen, lie hij bevat inzake de politiek an de geallieerden in het Mid- en-Oosten. Aan deze beschuldi gingen ontbreekt in feite elke rond," aldus MacMillans brief. ..In mijn brief van 22 juli heb ik voorgesteld een speciale bij enkomst van de Veiligheidsraad •e houden, waarop dan de rege- ingsleiders aanwezig moeten :ujn. Op 26 juli heb ik dit voor del uitgewerkt. Ik zei toen dat blij was dat het voorstel aan- aarcibaar voor U was en ik stei- e voor direct de nodige schik kingen te laten treffen door de permanente vertegenwoordigers van de leden van de Veiligheids raad. Ik hoop, dat U het er mee eens bent. dat dit de beste manier is. Ik word versterkt in die hoop door een passage in uw laatste brief, waarin U mij vraagt mijn eerste voorstel aan te houden. Ik heb dit voorstel echter nooit laten varen". MacMillan zegt dan, dat hij er bij blijft dat het niet zijn bedoe ling is, dat er op deze speciale bijeenkomst resoluties worden in gediend, tenzij deze voortvloeien uit een bepaald, van tevoren tot stand gekomen akkoord. En tenslotte zegt hij, dat deze speciale bijeenkomst in de Veilig heidsraad de topconferentie, waarvoor ,,wij al enige tijd bezig zijn voorbereidingen te treffen, niet van te voren uitsluit". Op een desbetreffende vraag van Gaitskell antwoordde Mac Millan, dat hij niet wil dat de Veiligheidsraad in zijn normale samenstelling iets anders be spreekt dan de datum waarop en de plaats waar de topconferentie gehouden moet worden. MacMillan verklaarde voorts lat Groot-Brittannië geen top- onferentie wenst die een paar dagen duurt, waarvan men dan aeel veel verwacht en die ten -lotte op niets uitdraait. Als wij binnen het kader van de Ver. Na ties blijven, is het veel gemakke lijker tot overeenstemming te ko men en het werk voort te zetten, aldus MacMillan. Waarnemers zijn van me ning, dat het antwoord van MacMillan een concessie aan Chroesjtsjef betekent voor wat de mogelijkheid van een top- Bij een- onderzoek van de ont wikkeling der produktie per werknemer in een aantal be drijfstakken is het centrale bu reau voor de statistiek tot de slotsom gekomen, dat de stij gingsgraad van de produktie sterk uiteenloopt. De procentuele stijging van de produktie per werknemer bedraagt nl. per jaar gemiddeld 3,1 procent in de bak steenindustrie, 2,9 procent in de dakpannenindustrie, 3,0 procent in de papierfabrieken, 8.0 pro cent in de zeep industrie, 7,7 pro cent in de scheepsbouw, 2,2 pro cent in de katoen-, rayon- en linnenindustrie en 4,0 procent in de gehele industrie. conferentie in Europa betreft. Groot-Brittannië blijft er ech ter bij dat bepaalde voorberei dingen voor een topconferen tie getroffen moeten worden door de permanente vertegen woordigers van de Veiligheids raad. Zoals bekend heeft de Sowjet-Unie dit standpunt be streden. Uit de brief van MacMillan en diens toelichting hierop me nen waarnemers voorts te kun nen opmaken, dat de Britse premier bereid is het aan de topconferentie zelf over te la ten wie deze conferentie moet bijwonen en waarover gespro ken zal worden. De Gaulle heeft Chroesjtsjef donderdag voorgesteld, op 18 augustus te Genève een topcon ferentie over het Midden-Oosten te beginnen. Hangende een beslissing van de betrokken rgeringen ten aan zien van een topconferentie heeft de Franse regering geen bezwaar tegen een nieuwe vergadering van de Veiligheidsraad, zoals voorgesteld door de regeringen van de Verenigde Staten en En geland. Volgens De Gaulle kan een dergelijke vergadering, gezien de samenstelling van de raad, het aantal uit te nodigen landen, de aard van haar agenda en het ka rakter van de debatten, evenwel niet worden verward met een conferentie van regeringsleiders. De Franse premier is van oor deel dat de agenda van de voor gestelde topconferentie niet be perkt mag zijn tot het vraagstuk voortvloeiende ui. de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in Libanon en Britse militairen in Jordanië, omdat deze feiten slechts consequenties van een al- De permanente Navo-raad is te Parijs twee maal bijeenge weest om te trachten een com promis tussen de opvattingen van de V.S. en Engeland ener zijds en het standpunt van Frankrijk anderzijds ten aan zien van een topconferentie te vinden. Volgens kringen die in nauw contact tot de Navo staan, zijn de standpunten enigszins tot elkaar gebracht, maar van aan zienlijke concessies zou geen sprake zijn. Engeland diende een ontwerp- antwoord op de jongste bood schap van Chroesjtsjef in en van Amerikaanse zijde werd de strekking van Eisenhowers reactie bekendgemaakt. De Franse afgevaardigde gaf de opvattingen van zijn re gering weer. Frankrijk is van oordeel dat men een topconfe rentie niet met een bijeen komst van de veiligheidsraad moet verwarren. De Gaulle voelt niets voor een topconfe rentie in de veiligheidsraad om dat hij vreest dat een dergelijke vergadering tot eindedoos ge praat zal leiden, hoofdzakelijk op propagandadoeleinden ge richt. gemene toestand zijn. Daarom zou het gehele vraagstuk van het Midden-Oosten op een openharti ge en grondige manier moeten worden aangepakt. Zoals de Franse minister van Voorlichting, Soustelle, op een persconferentie meedeelde, heeft de regernig te Parijs „duidelijk omlijnde voorstellen" gereed om op een topconferentie over het gehele Midden-Oosten aan de orde te stellen. Hij zei dat de voorbereidingen voor een top conferentie via diplomatieke ka nalen zouden kunnen gescheden. Op de vraag of de secretaris generaal Hammarskjoeld, naar de mening van de Franse rege ring, de conferentie moet bijwo nen. antwoordde Soustelle. dat de secretaris-generaal wellicht aanwezig kan zijn bij vergaderin gen van de Veiligheidsraad, maar dat „een conferentie van rege ringsleiders een conferentie van regeringsleiders is". Er zijn donderdagochtend in een mijn in het gebied van Gel- senkirchen in Noord-Rijnland- Westfalen vijf arbeiders bedol ven. Het lijk van één van hen heeft men kunnen bergen. De reddingsploeg heeft nog niet kunnen vaststellen of de andere vier mijnwerkers nog in leven zijn. Pogingen in de permanente Navo-raad om Frankrijks hou ding ten aanzien van een topcon ferentie in overeenstemming te brengen met die van de Verenig de Staten en Groot-Brittannië zijn donderdag mislukt. Ook woensdag was de raad reeds tweemaal bijeengeweest om hier over te spreken. In kringen die nauwe betrek kingen met de Navo onderhou den, werd donderdag gezegd, dat men donderdag na anderhalf uur uiteen is gegaan zonder overeen stemming. Frankrijk is nog altijd gekant tegen een topconferentie in het kader van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, zo zei men in de genoemde kringen. Een woordvoerder van de Navo heeft gezegd geen commentaar op de besprekingen te kunnen geven. Naar verluidde, betreffen de meningsverschillen voornamelijk de procedure. Over de noodzaak van het houden van een topcon ferentie en over de te behande len kwesties bestaat geen diep gaand meningsverschil. Naar van bevoegde zijde wordt verklaard, pleegt de Nederlandse regering thans op de gebruike lijke wijze overleg met andere Navo-landen over de kwestie van de diplomatieke betrekkingen met het nieuwe bewind in Irak. De Griekse premier, Karaman- lis, heeft woensdagavond een beroep op de Griekse Cyprioten gedaan om te helpen bij het her stel van de vrede en orde op het eiland. Hij deed dit in antwoord op een verzoek van de Britse re gering. In politieke kringen te Londen is meegedeeld, dat premier Mac Millan aan zijn ambtgenoten van Turkije en Griekenland had ver zocht met hem een beroep op de bevolking van Cyprus te doen om een einde te maken aan de geweldpleging. Aartsbisschop Makarios, de leider der Griekse Cyprioten die in ballingschap te Athene ver blijft, verzocht woensdagavond de Britse regering een parlemen taire commissie naar Cyprus te zenden voor een onderzoek naar de jongste geweldpleging en „ter vaststelling van de verantwoor delijkheid der Turkse Cyprioten die deze zijn begonnen". Hij antwoordde hiermee op een verklaring van de Britse minis ter van Koloniën die dinsdag in het Lagerhuis de bewering van de aartsbisschop dat de geweld daden door de Turken waren uitgelokt, weersprak. Het voornaamste is thans ech ter een einde te maken aan het bloedvergieten, aldus de aarts bisschop die de Turken verzocht duidelijk te verklaren dat zij hun aanvallen op Grieken zullen sta- De Ver. Staten hebben de Sow jet-Unie donderdag schriftelijk voorgesteld deskundigen van beide landen in de eerste «eek van oktober in Genève te laten vergaderen ter bestudering van de „technische aspecten van «aarborgen tegen mogelijke ver rassingsaanvallen". De Ver. Staten stellen voor, dat de besprekingen zullen worden gewijd aan de voor dergelijke waarborgen nodige „controlemid delen, de doeleinden die men hiermede wil verwezenlijken, en de resultaten, die van het in het leven roepen dezer waarborgen kunnen worden verwacht". „Dergelijke technische bespre kingen zouden een toessteen kun nen zijn om uit te maken, of een bijeenkomst van de regerings leiders der grote mogendheden de gelegenheid zou bieden tot een ernstige bespreking van de voornaamste internationale vraagstukken. Ook zou hieruit kunnen blijken, of een dergelijke bijeenkomst zich zou lenen om overeenstemming over deze pro blemen te bereiken", aldus de Amerikaanse nota. De betrokken deskundigen zouden, naar wordt aangeno men, van gedachten moeten wis selen over onderwerpen als het Amerikaanse voorstel voor een internationale luchtinspectie en het Russische denkbeeld, om in- spectiegroepen te stationeren op vliegvelden en eindpunten van weg. en spoorwegverbindingen. Bij de onderhandelingen, die de Westerse grote mogendheden en de Sowjet-Unie over internatio nale ontwapening hebben ge voerd, hebben beide partijen bij verscheidene gelegenheden er kend dat het noodzakelijk is, waarborgen tegen verrassings aanvallen te scheppen. ken. Hij was ervan overtuigd, dat de Griekse Cyprioten onmid dellijk hun acties zouden beëin digen, omdat hun „zelfverdedi ging" niet meer nodig zou zijn. Karamanlis heeft in een ver klaring o.m. gezegd, het Britse verzoek niet onbeantwoord te willen laten, „hoewel het welbe kend is, dat het van Griekse zijde (op Cyprus) eenzijdig nageleefde bestand pas onderbroken werd toen georganiseerde aanvallen werden gedaan op de levens en eigendommen van Griekse Cy prioten". „Ik geloof de gevoelens te ver tolken van de Griekse bevolking van Cyprus, die in de lange pe riode van haar strijd voor de vrijheid nimmer aanvallen heeft gedaan op de minderheid op het eiland, door uitdrukking te ge ven aan de wens, dat het Cypri sche volk de vrede en de een dracht mag hervinden waarin het honderden jaren geleefd heeft," aldus de Griekse premier. Britse troepen zijn woensdag avond in het dorp Akhertiou bij Famagusta aangevallen door 300 Cyprioten. Militairen openden het vuur. Eén Griek werd gedood en een andere zo ernstig, dat hij later overleed. De Britten waren het dorp bin nengekomen om een jongeman te arresteren. Syrische en Turkse militairen hebben woensdag nabij de Sy rische grenspost Bad Elhawa gedurende ongeveer een kwar tier schoten gewisseld, aldus een mededeling van een Syri sche militaire woordvoerder. Volgens de woordvoerder had een jeep, waarin zich Turkse militairen bevonden de Syri sche grens tot op vijftig meter overschreden. Syrische grenswachten gelast ten de jeep te stoppen, doch het voertuig reed door, om tenslotte naar Turks gebied terug te ke ren. De Syrische woordvoerder be sloot met de mededeling dat Turkse militairen ongeveer een uur na het incident stellingen innamen in heuvels nabij de grens. Premier MacMillan van Enge land heeft via pers en radio de bevolking van Cyprus opgewekt de gewelddaden te staken. Een dergelijke oproep is al eerder uitgegaan van de Griekse pre mier Karamanlis. Generaal Sjehab is donderdag tot president van Libanon geko zen. De opperbevelhebber kreeg de steun van 48 parlementsleden. Een andere kandidaat, Edde, kreeg zeven stemmen. Eén par lementslid stemde blanco. Toen de verkiezing van gene raal Sjehab bekend werd, werden in alle wijken van Beiroet vreug deschoten gelost met revolvers, geweren en machinegeweren. In de door de opstandelingen bezet te wijk, Basta, was de vreugde niet minder dan in de andere de len van de stad. De opperbevelhebber werd bij de tweede stemming gekozen. Bij de eerste stemming, waar voor een meerderheid van twee derde van het aantal leden ver eist is, kreeg Sjehab 43 stemmen, dat is één te weinig. Zijn tegen kandidaat, Edde. kreeg toen tien stemmen en drie leden onthielden zich. Voor de tweede stemming was een enkelvoudige meerderheid voldoende. GENERAAL SJEHAB Generaal Sjehab. die donderdag tot president van Libanon werd gekozen, is in 1903 geboren. Op 19-jarige leeftijd werd Sje hab, die behoort tot de christelij ke gemeenschap der Maronieten, militair. Hij kreeg zijn opleiding aan militaire scholen in Syrië en Frankrijk. IN 1939 heeft hij aan de hoge re krijgsschool te Parijs gestu deerd. In 1945 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van het Liba nese leger. Generaal Sjehab heeft zich al tijd verre gehouden van de poli tiek en zich uitsluitend aan zijn militaire werkzaamheden gewijd. Dit heeft ertoe geleid, dat hij te allen tijde in alle politieke krin gen een volledig vertrouwen heeft genoten. Verscheidene ma len heeft men dan ook een be roep op deze neutrale figuur ge daan om het land uit de moeilijk heden te brengen, waarin het van tijd tot tijd is geraakt. VOOR DE PRESIDENTS VERKIEZING DOOR HET LIBANESE PARLEMENT. De Libanese minister-presi dent, Sami Solh, heeft donderdag in het parlementsgebouw te Bei roet gezegd, dat hij generaal Sjehab niet als president van Libanon zal aanvaarden. Tegen verkiezing van generaal Sjehab, opperbevelhebber van het leger, voerde Sami Solh be zwaren aan. De grondwet be paalt namelijk, zo zei hij, dat mi litairen geen president kunnen worden. Oud-militairen kunnen zes maanden nadat zij hun mili taire functie hebben neergelegd tot president worden gekozen, aldus Sami Solh. Rondom het parlementsge bouw was een militair kordon gelegd. In de nacht is een prik keldraadversperring aange bracht. Alle toegangswegen wer den bestreken door machinege weren. In de omringende straten stonden pantserwagens opge steld. Allen die het parlementsge bouw betraden, werden gefouil leerd. Zelfs vulpennen werden onderzocht. Politieke waarnemers te Bei roet geloven echter, dat de ware reden voor het verzet van de premier tegen Sjehabs presi dentschap is gelegen in de „ge matigde politiek", die de opper bevelhebber tegenover de op standelingen heeft gevoerd. Een der afgevaardigden van de oppositie heeft donderdag te Beiroet tegenover een correspon dent van „Reuter" verklaard dat de opstandelingen thans moge lijk een of andere vorm van een bestand in acht zullen nemen, doch dat zij de wapens niet zullen neerleggen, voordat Sjehab zijn functie officiëel heeft aanvaard (Sjamoens ambtstermijn loopt eerst op 24 september a.s. af). Afgevaardigden der oppositie hebben ook duidelijk gemaakt dat zij een vertrek der Ameri kaanse troepen als een eerste voorwaarde beschouwen voor een officiële staking van het ge wapend verzet. En van Amerikaanse zijde is herhaald dat de Amerikaanse troepen zullen worden terugge trokken, zodra de „onschend baarheid en onafhankelijkheid van Libanon zijn gewaarborgd". Men meent te Beiroet, dat ook generaal Sjehab de buitenlandse De afschaffing van de tol voor de voertuigentunnel onder de Schelde was donderdag aanlei ding tot een bijzondere plechtig heid, die aanving ten gemeente huize van Sint Niklaas. Daar ont ving burgemeester Vidts de ge nodigden, onder wie de ministers Segers en Meyers, de gouver neurs der provincies Oost-Vlaan- deren en Antw-erpen, de burge meester van de Scheldestad en vele anderen. In de toespraken werd gewe zen op de betekenis van de af schaffing van het tolgeld voor de bewoners van beide Schelde- oevers en voor de verdere econo mische ont«'ikkeling van de Vlaamse gewesten. Het gezel schap vertrok dan naar Antwer pen. Bij de tocht door de tunnels knipte minister van Verkeers wezen Segers een symbolisch lint door dat de afgedankte tolhuis jes verbond. Op een ontvangst door 't schepen-college van Ant werpen ten stadhuize werd nog gesproken over de noodzaak de Antwerpse haven steeds beter uit te rusten in het belang van de ganse natie. Van welingelichte zijde is ver nomen, dat in diplomatieke krin- gen der Ver. Naties wordt ge zocht naar een mogelijkheid om Jordanië te neutraliseren. Aan het overleg neemt secretaris-ge- iaM Hammarskjoeld deel. Het geschikste instrument voor een eventuele neutralisatie waar over de Ver. Naties beschikken is de internationale politiemacht. Deze bewaakt echter al de Is- raëlisch-Egyptische grens te Ga za en de Veiligheidsraad heeft reeds geweigerd een tweede po litiemacht te vormen om de Li banese grenzen te bewaken. Niettemin zijn vele landen van de Ver. Naties, waaronder Cana da en Noorwegen en Hammars kjoeld zelf, voorstanders van de oprichting van een internationa le politiemacht waarvan delen naar „gevoelige punten" gezon den zouden kunnen worden in geval van een crisis. Wat het politieke aspect van een neutralisatie van Jordanië aangaat, is gedacht aan de mo gelijkheid om Jordanië onder een soort „beheer" van de Ver. Naties te stellen of onder een soort waarborg van de Ver. Na ties waaraan de belanghebbende mogendheden hun goedkeuring hebben gehecht, aldus Is in door gaans welingelichte kringen ge zegd. Er is woensdag een transport vliegtuig met dertig tot veertig Britse militairen op het vliegveld van Akaba in Jordanië geland, aldus wordt gemeld uit het op enige kilometers van deze Jor daanse stad gelegen Israëlische Eilath. Waarnemers te Tel Aviv heb ben hieruit afgeleid, dat de Brit ten een nieuwe luchtweg voor troepen en voorraden naar Jor danië in gebruik hebben geno men, nadat zij Israël hadden toe gezegd geen gebruik meer te zullen maken van de luchtweg over Israëlisch grondgebied. Uit Eilath wordt voorts ge meld, dat te Akaba een Ameri kaans transportschip van 15.000 ton en een Brits van 10.000 ton zijn aangekamen. Fen speciale correspondent van liet Britse blad „Daily Telegraph" in India zegt van Tibetaanse ver zetsleiders, die naar India zijn gekomen n hulp, te hebben ver nomen, dat n:en in het oostelijk deel van Tibet in opstand is ge komen tegen de Chinese bezet ters. „Meer dan 50.000 Chinezen en 15.000 Tibetanen" zouden nanv sehatting al zijn gesneuveld. Het conflict zou zich steeds verder uitbreiden. Er zouden gemiddeld 300 doden per dag vallen. De correspondent trekt de juistheid van de cijfers in twijfel, maar meent, dat zij een goed beeld geven van de omvang van de opstand. De Tibetanen hadden de India se regering herhaaldelijk om hulp gevraagd, maar er zou op deze verzoeken niet zijn gereageerd. troepen gaarne spoedig zou zien vertrekken, en niet slechts uit Libanon, doch ook uit andere de len van het Midden-Oosten. REACTIES OP DE VER KIEZING VAN SJEHAB. In diplomatieke kring te Lon den wordt de hoop uitgesproken, dat de verkiezing van generaal Foead Sjehab tot president van Libanon een eind zal maken aan de burgeroorlog. Ook in Parijs hoopt men op een vermindering van de spanning in het Midden- Oosten. Koe«'eit, het rijke Arabische vorstendom aan de Perzische Golf, dat de meeste olie in het Midden-Oosten produceert, zal zich niet aansluiten bij de Ver enigde Arabische Republiek. De vorst van dit Britse protectoraat, sjeik sir Abdoellah as Salim as Sabali, heeft de Britse regering op dit punt gerustgesteld, aldus verneemt men uit welingelichte bron te Londen. De sjeik zou zijn besluit ook hebben meegedeeld aan presi dent Nasser, toen hij deze on langs in Damascus sprak. Dit on derhoud had in Engeland onge rustheid verwekt, daar dit land 52 procent van zijn invoer van ruwe olie uit Koeweit betrekt. Talrijke waarnemers te Lon den zijn van mening, dat Nasser zijn politieke offensief zal voort zetten. Zoals bekend is, zal Egyp te behalve de 400 in Koeweit aanwezige onderwijzers, nog 100 leerkrachten naar het vorsten dom sturen, op grond van een te Cairo gesloten akkoord. Men ziet hierin een der middelen van de Egyptische propaganda om de bevolkingen aan de Perzische Golf te „bewerken". De N.V. Bank voor Neder landse gemeenten deelt mede, dat zij op korte termijn de in schrijving zal open stellen op een 4% pet dertigjarige obliga tielening, groot 100 miljoen, tot de koers van 99' 2 procent. REGENKANS WORDT GROTER Donderdag lag er boven Noord- Frankrijk en België een klein ho- gedrukgebied. Het was er de oor zaak van dat overdag de zonnige perioden overheersten, de tem peratuur weer wat hogar gewor den was dan de voorafgegane da gen en de wind minder krachtig, zij het nog altijd in de zuidwest hoek. Boven de Britse eilanden en omgeving namelijk bevond zich nog een gebied met lage ba rometerstanden. Tussen de hoge en lagedruk bevond zich een lang gerekte zuidwestelijke luchtstro ming. Boven de Golf van Biscaye ontwikkelde zich in deze stroming een kleine storing. Deze gaat naar het noordoosten bewegen. Ook het lagedrukgebied ten wes ten van ons is in beweging, en wel in oostelijke richting. Voor het weer in ons land heeft dit consequenties. Beide systemen gaan vergezeld van wolkenpartijen met zones met regen. Vandaag zal er dan ook wel geleidelijk meer bewolking boven ons land gaan komen en neemt tegen de avond de kans op regen vanuit het zuidwesten toe. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Kans op regen wordt groter Aanvankelijk vrij zonnig. Later toenemende bewolking en tegen de avond mogelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Iets hogere temperaturen. ZATERDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.29 3.42 Terneuzen 4.02 4.17 Hansweert 4.42 4.57 Walsoorden 4.52 5.07 ZON MAAN op onder op onder Aug. 1 5.00 20.31 20.52 7.09 2 5.02 20.30 21.15 8.15 3 5.03 20.28 21.37 9.21 4 5.05 20.26 21.59 10.25 5 5-06 20.25 22.22 11.28

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1