Provinciale Staten berusten in verhoogde veertarieven (die morgen ingaan) De aanstaande presidents-verkiezingen in Libanon 1 Kleine Advertentiëo En wensen zo spoedig mogelijk hernieuwd overleg met minister Algera Een zittend leven? Indonesische ministerie van buitenlandse zaken over Nieuw-Guinea HET WEER De erkenning van het nieuwe bewind in Irak WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN nette Woning ruime Woning cleTkzqe' Langdurige beraadslaging over de Verenkwestie T-d'i iar moeten Uw eel vitamine A en dagelijks nodig? vitamine A Carol een 1155 I.E. 1225 /ig 1265 I.E. 1375 /ig 1375 I.E. 1525 pg 1485 I.E. 1675 //g treft U de cijfers aan ;ze cijfers zijn natuur- TE HUUR GEVRAAGD: (Terneuzen of omgeving) Brieven onder No. 707, Bu reau van dit blad. TE KOOP op goede stand in Terneu zen (Beatrixstraat 2). Direct te aanvaarden Te bevragen: A. RAES, Wit- helminastr. 117, St. Jansteen Profiteer.van onze speciale gehaktdag op WOENSDAG. Lekker vers GEHAKT 500 gram voor I 1,50 Fijne BOTERHAMWORST 150 gram voor 38 cent SLAGERIJ AXELSESTRAAT - TELEF. 253« Van 15 regels 1,-; iedere regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Verloren in Terneuzen: een kijk- en leesbril. Tegen be loning terug te bezorgen: Scheldekade 7, Terneuzen. Frankering bij abonnement: l'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSm idswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE Verschijnt dagelijks DONDERDAG 31 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4435 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. „Provinciale Staten van Zeeland, op 30 juli 1958 In vergadering bijeen, met grote teleurstelling kennis genomen hebbende van het schrijven van de minister van Verkeer en Waterstaat d.d. 17 juli 1958, waarbij aan Gedeputeerde Staten wordt bericht, dat de uit spraak van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het standpunt der regering met betrekking tot de op 1 augustus in te voeren tarieven geen wijziging heeft gebracht, van oordeel zijnde, dat nood gedwongen hierin zal moeten worden berust, omdat de provinciale financiën niet toelaten een ander standpunt in te nemen, verzoeken ele regering zo spoedig mogelijk gelden beschikbaar te stellen, die nodig zijn om de per 1 augustus ingaande verhoging der tarieven van de veren over de Westerschelde ongedaan te maken, verzoeken Gedeputeerde Staten deze motie ter kennis te brengen van de minister van Verkeer en Waterstaat, de regering, de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal en met de minister van Ver keer en Waterstaat zo spoedig mogelijk in overleg te treden". Ged. Staten van Zeeland zijn er an overtuigd, dat de verhoogde arieven remmend zullen werken op het verkeer tussen Zeeuws- Vlaanderen en overig Zeeland en op de ontwikkeling van de streek. Men is er tevens van overtuigd, lat handhaving van de nu aanwe zige te geringe vervoerscapaciteit nog funester zou werken. Ged. Staten verkeren echter in een dwangpositie en kunnen ïiets anders doen dan de tarieven .nvoeren, doch daarnaast zal men naar rechtsgronden moeten zoe ven om de verhogingen ongedaan te maken. Gezien de financiële ■nsequenties, die er aan verbon- 'len zijn, kunnen Ged. Staten zich niet veroorloven de outillage der eerdiensten in de waagschaal te stellen. Dit is de mening van Ged. Sta ten, die onder woorden werd ge bracht door de heer M. J. van Poelje, zodat op 1 augustus, wan neer jn Antwerpen het tolgeld voor de tunnel wordt afgeschaft, de verhoogde tarieven voor de veerdiensten over de Wester schelde zullen worden ingevoerd. Ged. Staten van Zeeland ont vingen van de Prov. Staten leden echter opdracht om opnieuw in overleg met minister Algera te treden en deze opdracht kreeg men in de vorm van bovenstaan de motie. Deze motie werd ingediend aan het eind van een langdurige en bewogen Statenzitting. Een talrijk publiek woonde deze Statenzitting bij. In de zaal zelf was een extra tribune ge plaatst en hierop waren 15 ge reserveerde plaatsen ingenomen door de leden van het actie-comi té „Vrije Veren", onder leiding van hun voorzitter de heer H. J. Colsen uit Sluiskil. Rond het gebouw stonden tal rijke politie-agenten gepost en in het gebouw zelf bevonden zich rechercheurs, doch doordat er vrijwel geen enkele Zeeuws-Vla ming naar Middelburg was ge komen, en op geen enkele wijze werd geprotesteerd tegen invoe ring van de verhoogde tarieven, hadden zij een gemakkelijke dienst. Voorzitter Colsen was de enige die het ,,Vrije-Verenteken" op zijn revers droeg, doch kort na het begin van de vergadering from melde hij dit teken weg „omdat hij maar alleen was", zoals hij ons verklaarde. Aan de Commissaris der Ko ningin en aan enkele Statenleden, onder wie de burgemeester van Aardenburg, de heer Sjef van Dongen, bood men „Vrije Veren tegels" aan. Van het actie-comité „Vrije veren op Schouwen-Duiveland" was een telegram ontvangen w aarin van harte succes werd ge wenst en waarin werd medege deeld, dat de actie op Schouwen- Duiveland als een sneeuwbal groeit. De eerste spreker, de heer L. P. v. Oorschot, fractie-voorzitter van de P. v. d. A., gaf uitvoerig een overzicht van de ontwikke ling van de veren en de tarieven na de bevrijding. In feite werd in 1952 het principe der vrije veren losgelaten, zodat het actie-comi té feitelijk 6 jaar achteraan komt. Zeer ernstige bezwaren heeft zijn fractie tegen de invoering van de verhoogde tarieven. In 1952 was de invloed van de Prov. Staten nihil en ook nu heeft men maar te aanvaarden wat van bo venaf wordt opgelegd. In de mo ties. welke door de Tweede Ka mer zijn aangenomen, klinkt het protest tegen de opheffing van het restant der vrije veren. De Regering heeft deze motie naast zich neergelegd en de heer Van Oorschot achtte het een ern stige miskenning door minister Algera van hetgeen er in Zeeland leeft. Hij vond het on-democra- tisch om deze sterk levende ge dachten naast zich neer te leggen en sprak als zijn mening uit, dat de beide moties dienen te worden uitgevoerd met de consequenties dat de invoering der hogere tarie ven wordt uitgesteld. Aan het college van Ged. Sta ten vroeg hij rrvde te delen wel ke consequenties er zijn wanneer de Staten besluiten de nieuwe ta rieven niet te doen invoeren. „Wij staan tegen de muur, want, even als in het verleden, moeten wij slikken, wat hogerhand ons op legt." „Ged. Staten hebben geen vrij heid, want bij de uitvoering van onze wensen, gaan de koorden van de beurs dicht en staan we voor grote financiële consequen ties. Hiertegen uitten wij ons pro test. Wij dringen er op aan. dat het gesprek met de minister niet in het voorjaar van 1959 zal plaatsvinden, doch zo spoedig mogelijk, vóórdat de Kamer haar uitspraak heeft gedaan ten aan zien van de begroting van Ver keer en Waterstaat, want vóór dat deze begroting aanvaard wordt wensen wij dat er klare wijn wordt geschonken. Als P. v. d. A.-fractie in de Sta ten staan wij ten volle achter de moties in de Tweede Kamer", al dus de heer Van Oorschot. Ook de. K V. P.-fractie-voorzit- ter P. V. M. Vereauteren was zeer geschrokken van de brief van minister Algera, waarin deze verklaarde dat de moties der Ka mer terzijde werden gelegd en merkte op dat de outillage dei- veerdiensten in de afgelopen ja ren van dien aard was, dat zij vervoerafstotend werkte. Hier door is Ged. Staten in een dwang positie gekomen. Door de ver hoogde tarieven komt er weder om een barrière tussen Zeeuws- Vlaanderen en overig Zeeland. Men moet streven, bezien in het kader van het Deltaplan, dat Zeeuws-Vlaanderen een vaste verbinding krijgt. De heer Vereauteren sprak zijn verwondering uit over de hou ding van de Kamers van Koop handel, die eerst volledig akkoord gingen met een hoog tarief, wan neer de outillage werd verbeterd, doch nu terugkomen op hun woorden. Vreemd getroffen was hij bo vendien door het feit, dat de nieu- maakt. Doch ook dit Statenlid sprak er zijn teleurstelling over uit, dat men in feite weinig in vloed kon doen gelden, omdat men te kiezen had tussen óf een betere outillage der veerdiensten óf hogere tarieven. „We zullen dus de bittere pil, die hogerhand ons geeft, dus maar moeten slikken". De moties der Tweede Kamer wenste hij te beschouwen als een afkeuring van het beleid van minister Alge ra en stelde eveneens een motie in uitzicht. Opheldering verzocht hij over de houding van een lid van Ged. Staten (mr dr Mes) die én volle dig achter het voorstel van G. S. staat én op een KVP-vergadering te Hulst handhaving van de be staande tarieven verdedigde, Ontstemd over de tijdens de protestactie verschenen leuzen en tekeningen toonde zich, even als de heer Stemerding, de A.R.- afgevaardigde de heer J. Hom mes. Verheugd toonde hij zich over de uitspraak van het actie-comité, dat zich hiervan distantieerde en herhaling zal trachten te voorko men. Persoonlijk had hij geen behoefte aan het indienen van moties, doch zou deze na ernstige overweging kunnen steunen. De burgemeester van Zoutelan- de, de heer 0. Kodde, die zitting heeft voor de Staatk. Ger. Partij) hield een langdur ig betoog, waar in hij de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken aan de orde stelde en het probleem van de zeggenschap der Provincie bij de veerdiensten. Hij achtte het wenselijk, dat men zal zoeken naar rechtsgronden om deze bij de onderhandeling met de minis ter naar voren te brengen. Per soonlijk heeft hij reeds gezocht, maar nog niets kunnen vinden. Mogelijk zijn er rechtsgronden te vinden in de z.g. „verplaatsings kosten". Ook de heer Kodde had per soonlijk geen behoefte aan mo ties, doch zou eventueel zijn stem hieraan wel verlenen. De exploi tatiekosten der veerdiensten zou den, volgens de heer Kodde, be perkt kunnen worden door des zondags de veerdiensten stop te leggen. Uitvoerig werd voorts gespro ken door mr J. F. G. Schlinge- mann, fractievoorzitter der V.V.D., die van Ged. Staten ant woord wenste op de vraag, wel ke consequenties er zouden vol gen, wanneer de nieuwe tarieven niet zouden worden ingevoerd. Wanneer de enige consequentie zou zijn: tweede boot niet bestel len, dan zou hij persoonlijk deze consequentie willen aanvaarden. Door de interpellatie-Verkerk is duidelijk gebleken, dat de gro^e[van dit percentage verlaagd, meerderheid van onze volksverte- jjeze verlaging heeft alleen be- genwoordiging sympathiek staattrekking op de premies tegen tegenover het streven v&nhet risico van oorlog, staking, on- Zeeuws-Vlaanderen om de tane- jus^Gn en 5urgel-opstund. De bij - en met te verhogen en dat dith0men(je premie van 1 11 o voor o.a. tot uiting is gekomen dooi bestemmnigen in het binnenland De middagzitting Des middags werd de zitting voortgezet waarbij de fractie voorzitters opnieuw het woord kregen en waar inplaats van de heer Vereauteren nu de heer J. M. A. C. van Dongen namens de K.V.P.-fractie het woord voerde. „De invoering van de nieuwe veertarieven betekent voor iede re Zeeuw-Vlaming een extra be lasting. Zeeuws-Vlaanderen krijgt hier door een tientje belasting per jaar per inwoner extra te beta len", riep de heer Van Dongen uit en hij merkte vervolgens o.p, dat het op een dag als deze goed is, de balans eens op te maken. „De bedragen die nu betaald moeten worden, gaan ver boven de exploitatie van de boot, zodat bij het gereedkomen van de twee de boot een belangrijk deel reeds is bijeengebracht door de bevolking". Aldus de heer Van Dongen, die voorts het belang naar voren bracht van een goed contact en uitwisseling in het verenigingsleven en hieraan de vraag vastknoopte of Ged. Staten bereid zijn een subsidie voor het verenigingsleven beschikbaar te stellen? „Ik wil sluiten met de wens, dat de onderhandelingen opnieuw geopend zullen worden, daarbij, overwegende, dat we reeds een grote steun hebben gehad van de Tweede Kamer. De verhoging der veertarieven is een groot nadeel voor Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. Ik spreek de hoop uit, dat de verhoogde ta rieven van korte duur zullen zijn en dat we ze spoedig kunnen be graven in een feestelijke Staten zitting", aldus het K. V. P.-Sta- tenlid de heer Van Dongen. Tijdens deze middagvergade ring deelden de fractie-voorzitters wederom mee, dat zij met een motie zouden komen en evenals de C. H. U.-fractievoorzitter de heer Stemerding, wilde de P. v. d. A.-fractieleider L. P. van Oor schot zijn motie bekend maken, doch per abuis las hij een motie voor, die niet de zijne was, maai de K. V. P.-motie, die te zijner kennis was gekomen, waarop een homerisch gelach losbarstte en bij de K.V.P.-leden de opmer king ontlokte: ..Ga maar ver der..." Opdat de Staten zouden komen tot één motie werd de vergade ring omstreeks half vier ge schorst en gingen de fractie-voor zitters in beraad, waaruit ten slotte de in de aanhef gestelde motie werd geboren, die in de daarop voortgezette vergadering werd aangenomen, Om 6 uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen, waarop de nor male agenda zal worden behan deld PRIJSVERHOGING VAN ENKELE AARDOLIE- PRODUKTEN Benzine 0,3 cent per liter duurder Met ingang van vrijdag 1 augus tus a.s. zullen de verkoopprij zen van enkele aardolieproduk- ten worden verhoogd. Autobenzine wordt 0,3 cent per liter duurder. Voor tractorpe- troleum zal 0,15 per 100 liter meer moeten worden betaald. De prijzen voor huisbrandolie, autogasolie en andere gasoliën worden verhoogd met 0,30 per 100 liter en die voor dunne stookolie met 0,25 per 100 1. Deze verhogingen zijn een gevolg van de stijging van de wereld marktnoteringen, welke reeds plaats vond vóór het Begin van de recente ontwikkeling in het Midden-Oosten. (Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or* ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar* door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, eambelen enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende^voor maanden. Uit het feit, dat eenheden van het Libanese leger woensdag avond een cordon om het parle mentsgebouw te Beiroet trokken, maakt men op dat de regering voornemens is de presidentsver kiezingen op de vastgestelde da tum van heden te doen doorgaan. Vermoedelijk zal generaal Foead Tsjehab, de chef van de Libanese generale staf, de enige kandidaat zijn; zijn verkiezing wordt vrijwel zeker geacht. Generaal Tsjehab had, naar aanleiding van bepaalde, door de oppositie gestelde eisen (die on der meer inhielden dat alle kan didaten tevoren de door hen te FINSE TOPFUNCTIONARIS ONTSLAGEN President Kekkonen van Fin land heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, kolonel Lehnus, ontslagen „we gens activiteit die onverenigbaar is met zijn functie". Een nadere verklaring werd niet gegeven. Kolonel Lehnus is van novem ber 1957 tot april 1958 minister van Defensie geweest in het ka binet van Von Fienadt. ..Als de Hollanders prioriteit geven aan het militaire aspect van de kwestie Westelijk Nieuw- Guinea, zal Indonesië zich er op moeten voorbereiden daaraan het hoofd te bieden", aldus ver klaarde Suwito Kusomowidagdo, de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken woensdag te genover journalisten. „Doch dat is niet ons streven", zo vervolgde hij. De secretaris-generaal ver klaarde dit naar aanleiding van De verzekeringspremies voor de scheepvaart naar havens in Irak en Libanon, die twee weken geleden met 0.25 'o werden ver hoogd, zijn weer met de helft de aanvaarding van twee moties, j van jra){ Zijn fractie staat nü op het stand punt, dat natuurlijk de eis van goede verbindingen nummer één moet staan, maar dat met de eventuele invoering van de ho gere tarieven in ieder geval dient te worden gewacht tot de behan deling van de begroting 1959 van het departement van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. Namens het college van Ged. Staten verstrekte de heer M. J. verlaagd tot 0,10 "o. BONN VOOR TOPCONFERENTIE IN KADER VAN V.N. De regering van West-Duits- land blijft voorstander van een topconferentie over het Midden oosten in het kader van de Ver. Naties. Ondanks het verzet van Frankrijk hiertegen, zo hebben diplomaten in Bonn meegedeeld. Zij staan echter sympathiek tegenover De Gaulles voorstel de topconferentie in Genève en niet in New York te houden. Zoals bekend is De Gaulle er bang voor dat een topconferentie in New York uitdraait op propa- gandavertoon. Men is in Bonn van mening dat het definitieve standpunt van de Westduitse regering in deze waarschijnlijk sterk beïnvloed za] worden door de houding van de Ver. Staten. de berichten van de correspon dent in Europa van het Indonesi sche persbureau „Antara", die had gemeld, dat Indonesiërs in Nederland, die de opstandige be weging in de Molukken hadden gesteund, door Nederland wor den geregistreerd voor dienstne ming bij de Nederlandse strijd krachten in Westelijk Nieuw- Guinea. Suwito zeide: „Wij moeten de berichten nauwkeurig blijven volgen en zien of zij werkelijk heid worden. Daarom, moeten wij waakzaam blijven. Als het geschil tussen Neder land en Indonesië over de kwes tie Nieuw-Guinea erger wordt, volgen politiek zouden bekend maken en dat een nieuwe presi dent zou moeten staan op de on verwijlde terugtrekking der Amerikaanse troepen), aanvan kelijk bezwaar gemaakt tegen een kandidaatstelling. Dooh ge matigde politici schenen er woensdagavond in geslaagd te zijn Tsjehab te overreden hier toch mee in te stemmen en men meent, dat de oppositie haar eisen heeft gematigd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat vijf af gevaardigden der oppositie, die aan de zijde der opstandelingen vechten, voor de verkiezing een vrijgeleide verkrijgen. President Sjamoen schijnt een aantal regeringsgezinde Volks vertegenwoordigers, die er aan vankelijk niet veel voor gevoel den op Tsjehab te stemmen, te hebben overgehaald hun stand punt te wijzigen. Tsjehab en Sjamoen zijn bei den Christenen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, die als Eisenhowers speciale vertegenwoordiger in Beiroet vertoeft, had Woensdag in de Amerikaanse ambassade een onderhoud met de Libanese stafchef. Sommige regeringsgezinde af gevaardigde schijnen te hebben aangevoerd dat het niet getuigt van een democratische geest, om tevoren overeenkomsten te be reiken over één enkele kandidaat bij presidentsverkiezingen. De Libanese premier, Sami Solh, was, als gemeld, voorstan der van een uitstel der presi dentsverkiezingen, omdat deze z.i. thans niet onder normale om standigheden kunnen worden ge houden (er zijn in de laatste tijd verschillende terroristische aan slagen gepleegd, waaronder een op het leven van de minister president zelf). WESTELIJKE WIND In de polaire lucht waarin wij ons ook gisteren bevonden kwa men nog enkele verspreide buien voor. Dat ze plaatselijk nog wel wat te betekenen hadden bleek b.v. uit de waarneming van het vliegveld Soesterberg waar 4 mm regen werd afgetapt. Al met al toch overheersten de omdat het een militair karakterzonnige perioden en op vele krijgt, berust de gehele verant- plaatsen kwam het kwik in de woordelijkheid daardoor bij Ne-middag ,dan ook iets hoger dan derland", aldus Suwito verder. de afgelopen dagen liet geval In antwoord op vragen over de was. Er bleef evenwel nog vrij mogelijkheid, dat de kwestie Nieuw-Guinea nogmaals bij de algemene vergadering der Ver. Naties zal worden voorgebracht, zeide Suwito: „Wij aanvaarden ■het feit, dat in de huidige om standigheden de Verenigde Na ties niet in staat zijn de proble men van het kolonialisme op te lossen". Sinds 1957 heeft Indone- veel wind. Dit was het gevolg van de aanwezigheid van een trog van lagedruk boven de Britse eilanden. Met een rug van hoge- druk boven Frankrijk veroor zaakte deze een groot drukver- val en daardoor tamelijk hoge windsnelheden. De trog boven Engeland ver oorzaakte daar nog onweers- we veertarieven ingaan op het- van Poelje no„ tijdens de mor- zelfde tijdstip, dat in België de genzittinc tol voor de Antwerpse tunnel - wordt opgeheven. Ook hij vroeg aan Ged. Staten welke consequen ties er ontstaan, wanneer de ta rieven niet ingevoerd worden. Hij bracht de dank over van Zeeuws-Vlaanderen aan de Eer ste en Tweede Kamer, omdat zij voor Zeeuws-Vlaanderen op de bres stonden. Spreker hoopte, dat in deze historische vergadering de Staten zich duidelijk zouden uitspreken en stelde een motie der K. V. P. in uitzicht. een uitvoerig ant woord. Hij gaf de consequenties weer. I die verbonden zijn aan het niet I invoeren der nieuwe tarieven, vermeld in het begin van ons artikel. Fractievoorzitter Stemerding van de C. H. U., toonde zijn waardering voor Ged. Staten en merkte op, dat de motieven, die in 1945 golden om de veren vrij te maken, nu nog even sterk gel den, zelfs nog sterker, nu de tun nel in Antwerpen tolvrij is ge- DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS Acht Turken en een Griek zij.i wcensdag gewond bij een be schieting van een autobus op Cyprus. De daders van de aan slag namen de bus woensdagoch tend 50 km ten westen van Nico sia onder vuur en wierpen met handgranaten. Het merendeel van de inzitten den behoorde tot het personeel van een kopermijn van een Ame rikaanse maatschappij. De kwestie van eventuele er kenning van de nieuwe regering in Irak door de Verenigde Sta ten wordt nog bestudeerd, al dus heeft een woordvoerder van het State Department in antwoord op gestelde vragen gezegd. Er werd niet over ge dacht de Iraakse tegoeden in de Verenigde Staten te bevriezen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dat Frankrijk misschien het initia tief zou nemen om de diploma tieke betrekkingen met Irak, die ten tijde van de Suez-crisis in 1956 werden verbroken, te her stellen. Frankrijk heeft geen ernstige meningsverschillen met Irak, aldus de woordvoerder. De regering van Pakistan heeft de nieuwe Iraakse regering er kend, aldus is officiëel in Karat- sji meegedeeld. De erkenning gaat vandaag in. De Birmaanse regering heeft de nieuwe regering van Irak of ficieel erkend. Het nieuwe regime is reeds door twintig landen erkend, waaronder de communistische landen, de Arabische staten en neutrale landen. Onder de laat ste landen zijn India en Indo nesië. De Britse houding ten gunste van erkenning van het regime is, naar diplomatieke waarne mers te Londen menen, inge geven door de volgende omstan digheden. De levens en eigen dommen van Britten zijn, met uitzondering van de aanval op de Britse ambassade in het be gin van de revolutie, beschermd. In de tweede plaats schijnt de regering de toestand in het land vast in handen te hebben. Tenslotte kan niet-erkennen tot gevolg hebben, dat de nieuwe regering onder Russische in vloed komt. sië besloten, dat het vraagstuk buien. Tengevolge van het op- van het betwiste Westelijk Nw- dringen van een rug van hoge- Guinea, dat op het ogenblik on der Nederlands bewind staat, buiten de Verenigde Naties moet worden opgelost. druk op het oostelijk deel van de I r Oceaan beweegt ook deze trog zich naar het oosten. Hij zal van daag ten noorden van ons land passeren. Dat de invloed van de trog zich nog enigszins over ons land zal uitstrekken moet niet uitgesloten worden geacht. Er ONDERHANDELINGEN bestaat dus nog een kans op hier OVER DE AANLEG VAN EEN OLIEBUISI.EIDIN G DOOR ISRAEL Israël heeft met Europese on dernemingen onderhandelingen geopend over de aanleg van een oliebuisleiding met een middel lijn van 32 duirn de haven Eilath en daar een bui. De wind wordt westelijk, in de temperatuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K. M. N. I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot donderdagavond. Wisselende bewolking, aan de Golf van Akaba en de j Wisselende bewolking met Middellandse Zee. 1 slechts ihier en daar een bui. Na in politieke en industriële Overwegend matige wind tussen kringen in Europa de mening te hebben gepeild, is Israël in het licht van de recente gebeurtenis sen in het Midden-Oosten een campagne begonnen voor het aanleggen van een „alternatieve olieweg" naar Europa voor het geval de traditionele oliewegen worden afgesneden. De Israëlische regering legt de nadruk op het nut van een buis leiding van Eilath naar de Mid dellandse Zee, langs welke route Israël na de campagne in de Sinai en het openstellen van de Golf van Akaba voor de vrije scheepvaart reeds een buisleiding van 8 duim heeft gelegd. De voorgestelde buisleiding van 32 duim zal 25 miljoen ton olie per jaar kunnen vervoeren. Israël heeft nog geen concrete antwoorden op zijn voorstellen ontvangen. west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS v.m. mm. Breskens 2.52 3.04 Terneuzen 3.27 3.39 Hansweert 4.07 4.19 Walsoorden 4.17 4.29 ZON MAAN op onder op onder Aug. I 5.00 20.31 20.52 7.09 2 5.02 20.30 21.15 8.15 3 5.03 20.28 21.37 9.21 4 5.05 20.26 21.59 10.25 5 5-06 20.25 22.22 11.28

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1