INDE I i en Bijbels Minister Algera opende nieuwe veerverbinding Slotcommuniqué na de besprekingen der Bagdad-Staten DERGOED 1 het weer weerbericht hoogwater Planta Planta Verzet van oppositie in Turkije Lagere boterprijs moet verbruik bevorderen ZON- en MAANSTANDEN i 2 2 2 2 2 2 2 2 I I VAN DAMME k DE SANDE Terneuzen WOENSDAG 30 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4434 Officiële ingebruikneming van de nieuwe veerhavens ie Vlissingen en Breskens Regering stelt I 380.000 voor aanvullende werken te Breskens beschikbaar NASSER WIL SPOEDBIJEENKOMST DER A.A.-LANDEN AMERIKAANSE BOMMENWERPER NEERGESTORT NIEUWE AMERIKAANSE „RUIMTEPILOOT" O. e. S.-RAAD landarbeider in de nieuwe tyd EISENHOWER EN EEN TOPCONFERENTIE OPSTANDIGE ACTIVITEIT OP HAÏTI latuurlijk voedsel e aan grapefruits, t! Jong, slank en ituurlijk dagelijks even zuiver, een verteerbaar. Even bij de eerste hap: t 15 - TERNEUZEN met en zonder mouw- rit TIMA-ondergoed (zit zonder mouwtje tot de 11e maten Kinderonder- Beleefd aanbevelend. Lakens, Sloopen, Bad-, Luiers en alle soorten mooie krimpvrije WOL, in de nieuwste kleuren. Y 2 2 2 2 2 2 v ager-Worstmaker OEN 3 TELEF. 2566 VAN ONZE ENSDAGRECLAME. \KT voor ƒ1,25 jorregen ERLAPPEN voor 1,80 ENSLAPPEN voor 1,90 VERSE HOOFDKAAS 250 gram ES 15 et. per 100 gram aiiiHiiiii 1111 Frankering bij abonnement: ï'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties hij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De modernste veerboot van West-Europa, de veerboot „Prinses Beatrix", bestemd voor het veer VlissingenBreskens, is dinsdag middag officieel in dienst gesteld door minister Algera. Tegelijker tijd had ook de officiële ingebruikneming plaats van de nieuwe veerhavens te Vlissingen en Breskens, alsmede van de toegangs wegen tot de veerhaven te Breskens. De Zeeuws-Vlamingen hebben op geen enkele wijze geprotesteerd tegen de indienststelling van deze veerboot. Slechts een jongen van een jaar of veertien stond bij de veerhaven te Breskens opge steld met een bord waarop vrije veren werden gevraagd. Precies om drie uur des mid dags vertrok de „Prinses Bea trix" uit de nieuwe veerfuik te Vlissingen, nadat de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot door een scheepstoeter het sein voor vertrek had aangekondigd. Aan boord bevonden zich tal van burgerlijke en militaire autori teiten. We bemerkten o.m. het voltallig college van G. S., een aantal Zeeuwse Kamerleden, een groot aantal autoriteiten op Wa- erstaatsgebied, waaronder de iirecteur-generaai van de Rijks waterstaat ir A. G. Maris, direc- :ies en hoofden van dienst van Rijks, en Provinciale Waterstaat, de commandant der maritieme middelen J. A. Agelink, de garni zoenscommandant van Vlissingen Kornet, de directie van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland, de directie van de werf Smit, waar de „Prinses Beatrix" verd gebouwd, de wethouders Vlissingen, het voltallig college van B. en W. van Breskens, de listriktscommandant der Rijks politie. alsmede een groot aantal personen die nauw bij het bedrijf van de Provinciale Stoomboot diensten zijn betrokken. Het hoge gezelschap was tij dens de eerste overtocht Vlissin genBreskens verzameld in de stuurhut van kapitein A. van Dijk. Er stond een stevige bries, die door vele passagiers maar matig werd gewaardeerd. Even voor het binnenvaren van de nieuwe veerhaven te Breskens heeft minister Algera persoonlijk het roer in handen genomen en met het doorvaren van een lint, extra gemarkeerd door rood-wit-hlauwe vlaggetjes, vond de symbolische ingebruik stelling van de „Prinses Beatrix" en van de nieuwe veerhavens plaats. Om tien minuten vóór half vier liep de „Prinses Beatrix" de veerhaven van Breskens binnen en, gadegeslagen door vele hon derden inwoners van Breskens, die stil toekeken, begaf het ge zelschap zich naar het begin van de toegangsweg. Opvallend was, dat in Bres kens zelf niet werd gevlagd voor de ingebruikneming van de nieuwe veerhaven. Wél wapper den bij de nieuwe haven vrolijk een groot aantal vlaggen. Na aankomst van de boot bood mej. Lida Heegstra, dochter van een hoofdambtenaar van de Rijks waterstaat, Zijne Excellentie een schaar aan, waarmede hij een lint doorknipte, dat hem scheid de van het Veerplein te Breskens. N'adat de laatste beletselen tot de toegang van het Veerplein waren weggenomen, werden de auto's van de boot gereden om een tochtje te maken over de fon kelnieuwe af- en aanvoerweg van de veerhaven. Over de Breskense Langeweg is een prachtig via duct aangelegd, zodat het lokale verkeer weinig hinder zal onder vinden van het verkeer van en naar de boot. Na een tochtje langs de nieuwe rijksweg werden de auto's op nieuw op de boot gezet. Ditmaal ?ing de tocht niet rechtstreeks naar Vlissingen, doch voer men eerst langs de Walcherse kust tot voorbij Westkapelle. TOESPRAAK ALGERA. MINISTER Tijdens deze vaart heeft minister Algera een korte toe spraak gehouden. Hierin sprak hij zijn vreugde uit over hetgeen tot stand is gekomen. Het ver keer over de Westerschelde nam na de tweede wereldoorlog snel toe. Hiervan is men uitgegaan bij de uitbreiding van de veerbo ten. Door de stormvloed van 1953 werden de besprekingen inzake de bouw van twee grote schepen, zogenaamde honderd meter sche pen, onderbroken, doch al spoe dig konden deze worden hervat en werd opdracht verstrekt voor de bouw van een veerboot met een lengte van honderd meter. Nieuwe aanleginrichtingen die 23 miljoen gulden vergden, moesten echter in Vlissingen en Breskens worden gebouwd. Spreker releveerde de tegen slagen, die ondervonden wer den en het feit, dat men graag deze verbetering in werking had gesteld vóór het drukke seizoen, doch sprak er zijn verheugenis over uit, dat men nog tijdens dit seizoen van deze verbetering der veerdiensten kan profiteren. Hij sprak tevens de hoop uit, dat men binnen zeer korte tijd een zusterschip van de „Prinses Beatrix" zal kunnen begroeten. Niet alleen de veerdienst Vlis singenBreskens behoefde en verkreeg verbetering, het veer KruiningenPerkpolder onder ging in 1954 eveneens een be langrijke verbetering door de aanleg van de nieuwe veerhaven met het opstelplein te Kruinin gen, terwijl de veerpont aanzien lijk werd verlengd. Bij de aanleg van de nieuwe veerhaven te Breskens zijn bepaalde belangen van deze gemeente in het ge drang gekomen, hetgeen de mi nister bijzonder betreurde, o.a. moest het badstrand, dat zich aan het ontwikkelen was, worden doorbroken. Voor Breskens zijn bepaalde aanpassingsproblemen ontstaan, die nooh voor Bres kens, noch voor de Overheid ge makkelijk zijn. De regering heeft echter oog voor de zeer bijzondere positie waarin Breskens door het ver leggen der veerhaven is geko men en heeft besloten aan de zeewering extra voorzieningen te treffen. Op een 38 m hoog, kunstmatig, duin zal een boule vard worden aangelegd, met een rijweg, rijwiel- en voetpad, terwijl op een profielplateau 2 hotels met restaurant en de be nodigde parkeerruimte ge bouwd zullen kunnen worden. Al deze werken zullen ruim ƒ380.000 kosten. De minister sprak de wens uit, dat de regering met de aanleg van een boulevard de bloei dei- gemeente Breskens als badplaats kan bevorderen. Bijzondere dank bracht hij aan de Commissaris der Koningin en Gedeputeerde Staten voor de volle medewer king. Hij wees op de vooruitgang die bij de veerdiensten werd ge boekt, een vooruitgang, die spre kend is, waneer men de nieuwe veerboot „Prinses Beatrinx" ver gelijkt met de „Koningin Wilhel- mina", die veertien jaar geleden in dienst werd gesteld en toen met haar koplading gold als het modernste schip. Vervolgens zeide de minister: „Ik ben blij dit mee te mogen ma ken, want een minister mag toch ook wel eens enige momenten van vreugde kennen", op welke woorden 'n hartelijk gelach volg de. Hij sprak de hoop uit, dat men gespaard moge blijven voor stormen, die zowel op de Wester schelde als in Zeeuws-Vlaanderen kunnen optreden. Hij besloot met de wens. dat men met Gedepu teerde Staten eendrachtig zal mogen samenwerken tot verwe zenlijking van de idealen. TOESPRAAK COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin beantwoordde deze toespraak. Hij begon met er op te wijzen, dat de sfeer voor het provinciaal be stuur niet zo helder is als de lucht welke thans boven ons is. Wanneer we dat zouden zeggen, en dit ondanks het feit. dat we hier zo prettig bij elkaar zijn, zouden we de waarheid willens en wetens geweld aandoen. Toch mogen we, aldus jhr De Casembroot, niet verhelen, dat het voor ons een belangrijke dag is. De moeilijkheden van de bin nenkomst van de veerboot te Breskens behoren nu tot het ver leden. We kunnen rustig doorva ren, als tenminste het loodswezen bij mist de schepen uit ons straat je houdt. De verbinding wordt hierdoor minder afhankelijk van de weersomstandigheden. Voor Breskens heeft dit alles een wrange bijsmaak, nu een groot gedeelte van de midden stand haar panden heeft her bouwd nabij de oude veerhaven. Hij was er echter verheugd over, dat er aanvullende werken komen, waardoor er een boule vard kan komen en ook hotels. Over twee dagen wordt de nieu we dienstregeling ingevoerd en zal de nieuwe veerboot op de nieuwe veerhavens varen. Het is een enorme verbetering, doch voor Ged. Staten zijn er zeer be langrijke schaduwen want de vreugde wordt getemperd door het feit, dat er een belangrijke tariefsverhoging moet plaats vinden, nodig voor het verkrijgen van een tweede nieuwe veerboot, en door de strijd, die hierom is gevoerd. Laten we hopen, aldus de Com missaris. dat de impasse, waarin wij en de Rijksoverheid zijn geko men op bevredigende wijze kan worden opgelost. Dank bracht hij aan minister Algera voor diens volle mede werking en aan allen, die bij deze bouw van de boot en de veer havens hebbep gewerkt. TOESPRAAK BURGEMEES TER J. A. EEKHOUT Hierna sprak de burgemeester van Breskens een kort woord, waarin hrj zeide er als Zeeuw en Nederlander trots op te zijn een moderne verkeersverbinding er bij gekregen te hebben. Het zal cngetwijfeld het Nederlandse be drijfsleven ten goede komen en het internationale toerisme be vorderen. De keerzijde der medaille is wel erg schrijnend. Hier aan boord is het gezellig, feestbetoon en feestvreugde, met als onder grond de bescheiden trots dat dit tot stand gebracht kon worden. Doch in Breskens heerst grote droefenis en Breskens rouwt. De aanwinst die Zeeland en Neder land kreeg, gaat ten koste van Breskens. Toen Rijkswaterstaat in 1950 besloot de rijksweg door Breskens aan te leggen, bouwde men daarlangs de bedrijfspan den; alle gebouwen, welke in 1944 door oorlogsgeweld werden verwoest. Zij en zij alleen, aldus Breskens burgemeester, hebben een offer moeten brengen. Erkentelijk was de burgemeester voor het feit, dat de minister toezegging had gedaan voor de aanleg van de boulevard het verlossende woord. „Ik ben," aldus besloot burgemeester Eekhout zijn toe spraak. „U dankbaar voor de toe zegging en spreek de wens uit, dat met voortvarendheid de toe gezegde werken uitgevoerd zul len worden". Ondertussen was de veerboot „Prinses Beatrix" bijna in Vlis singen teruggekeerd. Met vaar dige hand werd de grote boot weer in de gloednieuwe veerha ven gemeerd, waarna de gasten afscheid namen van hun gast- Haiti zal de Verenigde Staten verzoeken hun ambassadeur, Ge rald Drew, terug te roepen om dat hij zich gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van het land, zo heeft Jules Blan- chet, minister zonder portefeuille van Haiti gezegd. Blanchet heeft op een perscon ferentie in New York verklaard dat Haiti ook zal vragen om de terugroeping deze week van an dere leden van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging. heren de Commissaris der Konin gin en de minister van Verkeer en Waterstaat. De „Prinses Beatrix" is een belangrijke aanwinst voor de Zeeuwse provinciale vloot, maar de achtergrond van de ingebruik name werd toch wel beheerst door de door de Commissaris der 'Koningin vurig uitgesproken wens, dat men vandaag, tijdens de zitting van Provinciale Staten, begrip zal hebben voor de positie van Gedeputeerde Staten. De nieuwe veerboot is in ge bruik genomen. Ieder die het schip gezien heeft, is er van over tuigd, dat het een grote aanwinst is voor het steeds toenemend ver keer over de Westerschelde. De vreugde hierover zou dan ook groot zijn geweest als niet de dreigende tariefsverhoging de be volking van Zeeuws-Vlaanderen, haar machtige industrie en han del een nieuwe en zware belas ting gaat opleggen. Na afloop van de besprekingen die leiders der staten, die bij de Bagdadse verdragsorganisatie zijn aangesloten, te Londen ge houden hebben, is een commu niqué uitgegeven, waaraan het volgende is ontleend: „De regeringen van Groot-Brit- tannië, Turkije, Perzië en Paki stan uiten hun waardering voor de bereidverklaring der Ver. Sta ten. om met hen samen te wer ken bij het verzekeren van hun veiligheid en het organiseren van hun verdediging. Naar te Beiroet vernomen wordt, wenst president Nasser met het oog op de toestand in het Midden-Oosten een zo spoe dig mogelijke bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken der Afrikaans-Aziatische landen. De diplomatieke verte genwoordigers van de V.A.R. hebben opdracht gekregen de be trokken regeringen te polsen over plaats en datum. Bajar, de president van Tur kije, heeft maandag een minis terraad belegd. Vermoed wordt, dat dit geschied is om een ge dragslijn te bepalen met het oog op de heftige kritiek die de bui tenlandse politiek van de rege- ring-Menderes van de zijde van de oppositie ondervindt. Drie oppositiepartijen hebben enkele dagen geleden verklarin gen uitgegeven waarin felle kri tiek werd geuit. Maandag heeft de voorzitter van de republikein se volkspartij, oud-presdient Is- met Ineunu, op een persconfe rentie erkenning van de nieuwe Iraakse regering geëist en de re gering verweten zich door haar houding gemengd te hebben in de binnenlandse aangelegenhe den van Libanon. Hij zei, dat het hem verbaasd had, dat de rege ring geen enkele verklaring had gegeven aan de nationale verga- Een Amerikaanse bommen werper van het type B-52, dat gebruikt wordt voor het vervoer van kernbommen, is dinsdag in de buurt van de strategische luchtbasis Loring bij de Canade se grens neergestort en ver brand. Acht van de negen inzittenden vonden de dood. Radio-Moskou heeft gemeld, dat de noordelijke gebieden van de volksrepubliek Mongolië door ernstige overstromingen worden geteisterd. Uitgestrekte weilan den staan blank. Te Oelan Ba- tcr, de hoofdstad, is de indus triële wijk waar zich de geheel overstroomde elektrische centra le bevindt, van het centrum van de stad geïsoleerd. dering over de landing te Adana van Amerikaanse parachutisten. Ineunu legde er de nadruk op, dat de buitenlandse politiek van de regering aan de controle van het parlement onderworpen dient te zijn en kondigde aan, dat zijn partij nogmaals een buitengewo ne vergadering van de grote na tionale vergadering zal eisen. Een hoge functionaris van het T urkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft inmiddels een journalist medegedeeld dat Tur kije geen partij heeft gekozen tegen het nieuwe bewind in Irak. „Afgewacht dient te worden, wat de nieuwe Iraakse regering zal doen". Op de vraag of Turkije het nieuwe bewind in Bagdad zou erkennen, zei de functionaris, dat dit niet onmogelijk was. Er is van gedachten gewisseld over de internationale situatie, waarbij speciaal aandacht is ge schonken aan de toestand in het Midden-Oosten. De ministers, die aan de be sprekingen hebben deelgenomen, gaven uiting aan hun ongerust heid over de recente voorbeelden van indirecte agressie. Zij menen, dat dit een zich uitbreiden van een gevaarlijke bedreiging van de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van soevereine staten is, waartegen met alle ter beschikking staande wettige mid delen, een actie der Verenigde Naties inbegrepen, moet worden opgetreden. In dit verband maken de minis ters met voldoening gewag van de prompte wijze, waarop de Vei. Staten en Groot-Brittannië hebben gereageerd op de beroe pen om hulp van de wettige rege ringen van Libanon en Jordanië. De ministers kwamen overeen het bestaande nauwe contact tus sen hun regeringen te handha ven, teneinde hun gemeenschap pelijke doeleinden door onderlin ge samenwerking te verwezen lijken. Hun landen zullen hun vermo gen, om weerstand te bieden aan rechtstreekse of indirecte aanval len, vergroten", aldus het com muniqué, waarin voorts wordt verwezen naar de maandag j.l. afgelegde „belangrijke verkla- Kapitein Robert White is door de Amerikaanse luchtmacht aan gewezen om als eerste Ameri kaanse piloot de ruimte te ver kennen. Hij volgt Iven Kincheloe op, die zaterdag bij een ongeluk met een straaljager om het leven is gekomen. De 34-jarige White heeft in de oorlog 52 gevechtsvluchten ge maakt. Tezamen met drie man nen zal hij werken aan een ge heim project, dat door de lucht macht de eerste stap naar een bemande satelliet" wordt ge noemd. De raad van ministers der Deense boteruitvoer in een jaar O.E.E.S. heeft in zijn dinsdag te 1d met 30 procent in waarde is ook beraadslaagd over het vraag- j cent, eveneens in een jaar tijds, stuk der boteroverschotten. Bij hopen zich overal de boterover- een bespreking over een rapport schotten op. De boterprijzen heb- 1 ben thans het laagste peil sedert over deze kwestie, uitgebracht 32 iaar hpr„ikt door het uitvoerende comité der O.E.E.S., kwam de raad tot de slotsom, dat alleen een verhoging van het boterverbruik, te berei ken door verlaging van de bo terprijzen, een oplossing bieden voor de crisis, waardoor de boterproducerende landen thans worden getroffen. De Deense minister voor de buitenlandse economische be trekkingen, Jens Otto Krag, deelde de raad mede, dat de 32 jaar bereikt en er zijn nog steeds geen tekenen van verbe tering in de botersituatie. De bo teruitvoer van de vier traditio nele boterproducerende landen Denemarken, Nederland, Austra lië en Nieuw Zeeland is met kangemiddeld 15 procent gedaald, terwijl vijf andere landen der O.E.E.S. hun uitvoer hebben ver drievoudigd. Minister Krag weet de crisis aan de politiek van subsidies en prijssteun, die in vele landen wordt toegepast. Landen, die ef ficiënte boterproducenten waren, zijn van de botermarkt verdron- De Dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelij ke bureau van de Partij van de Arbeid, heeft een 52 pagina's tellend rapport uitgegeven over „de landarbeider in de nieuwe tijd". Daarin is getracht „een nader inzicht te geven in de landarbeidersproblemen en een bijdrage te leveren tot voor de landbouw passende methoden, om de noodzakelijke verbeterin gen te verwezenlijken". De ver wachting wordt uitgesproken dat van de zijde der overheid en het georganiseerde bedrijfsle ven, op basis van de verschenen studies, op korte termijn prak tische voorstellen zulen worden gedaan ter verbetering van de positie der landarbeiders in ons land. Sinds 1930 is een tendentie tot snelle daling van het aantal landarbeiders waar te nemen, aldus het rapport. Deze daling heeft zich in 1947 in versterkte mate voortgezet (van 1947-1956 gemiddeld met 2' '2 procent per jaar). Verwacht kan worden, dat zij zich ook in de toekomst zal voortzetten, zij het in enigs zins vertraagd tempo. Opval lend wordt genoemd dat het aandeel van de landarbeiders in het totaal der landbouwwerk- zaamheden sinds 1950 niet is veranderd. De daling van het aantal landarbeiders behoeft op zichzelf niet verontrustend te zijn. Dit wordt het eerst dan, wanneer de landarbeiders hun beroep de rug toekeren uit een duidelijke weerzin tegen de ar beidsomstandigheden in de landbouw. Zowel het bedrijfsle ven als de overheid zullen er voor moeten waken en er toe meewerken dat het beroep van landarbeider meer aantrekkelijk wordt gemaakt. In verband met het seizoen karakter van de landbouw is een organisatie van de arbeids voorziening noodzakelijk, die afwijkt van het overige bedrijfs leven. Het rapport geeft daar toe richtlijnen aan. Een pro gram van verbeteringen in de sociale positie der landarbeiders vraagt, aldus het rapport, een stuk vernieuwingsarbeid in grote delen van het platteland, waarbij niet alleen herverkave ling en vernieuwing van gebou wen en woningen een rol speelt, maar ook een vernieuwing van onderwijs en voorlichting, die evenzeer aan de landarbeiders ten goede zal moeten komen. In de hoeveelheid van maatre gelen, die genomen moeten worden ter verheffing van het platteland, zal de agrarisch so ciale voorlichting integraal moeten worden opgenomen als één van de activiteiten als een nieuwe methode van voor lichting. De boeren- en landar beidersorganisaties zullen aldus het rapport ook een belangrijke bijdrage verlenen aan de totstandkoming van deze voorlichting. ring" (de betrokken landen ver klaarden hierin, als gemeld, on der meer dat zij hun gemeen schappelijke veiligheid zullen handhaven en dat zij zich tegen rechtstreekse of indirecte agres sie zullen verzetten. De Verenigde Staten verklaar den hierin met de landen van de Bagdadse verdragsorganisaties te zullen samenwerken en spoedig overeenkomsten te zullen sluiten, om deze samenwerking te ver wezenlijken.) De Verenigde Staten zijn geen volledig lid der Bagdadse ver dragsorganisatie, doch zij nemen wel de verantwoordelijkheden van het lidmaatschap op zich. Een officieel toetreden der Ver enigde Staten wordt door moei lijkheden van parlementaire en praktische aard verhinderd. President Eisenhower zal Cliroesjtsjef voorstellen, in het raam van de V. N. tussen tien en vijftien augustus een topconfe rentie te houden, zo is dinsdag van gezaghebbende zijde te Wa shington vernomen. Volgens radio-New York heb ben opstandelingen dinsdag be zit genomen van een kazerne van het leger te Port au Prince op Haïti. I11 de straten werd ge schoten. De regering had een op roep tot de bevolking gericht om zich te wapenen tegen de opstan delingen, die aanhangers van de voormalige president Paul Mag- loire zouden zijn. Magloire vertoeft als banne ling in de Ver. Staten. De bevol king zou verder verzocht zijn president Francis Duvallier te verdedigen. Deze is negen maan den in functis en in die tijd zijn er reeds driemaal pogingen ge daan om zijn bewind omver te werpen. Magloire ging in december 1956 in ballingschap. Hij had de steun van een gedeelte van het leger gehad bij een mislukte po ging om zijn ambtstermijn ver lengd te krijgen. De New Yorkse radio meldde later, dat de regeringsstrijd- krachten de kazerne na een kort gevecht heroverden. IETS WARMER Een rug van hogedruk naderde dinsdagavond ons land. In Enge land bracht deze rug opklarin gen. Buien van betekenis kwa men daar niet meer voor. In ons land vielen er in de ochtenduren van dinsdag nog wel enkele, de laatste activiteit van een depres sie die sindsdien veel aan beteke nis heeft ingeboet. Dat was ook te merken aan de afneming van de windkracht. De richting bleef evenwei nog wes telijk. Zodoende wordt de lucht nog steeds over zee aangevoerd. Bovendien is zij nog van polaire oorsprong. Nergens kwamen dan ook temperaturen boven 21 gra den voor. Vandaag staat voor het groot ste deel van de dag het weer on der invloed van de rug van ho gedruk. We verwachten daarom perioden met zonneschijn in ver band waarmee de temperatuur enige stijging zal ondergaan, ver gen en hebben hun traditionele geleken met de voorafgaande da gen. De weg voor kleine storin gen van de oceaan naar Europa ligt evenwel nog open. Stabiel kan het weer daarom nog nie"t worden genoemd. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Perioden met zon. Op de meeste plaatsen droog weer en perioden met zonne schijn. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen west en zuidwest. Enige stijging van temperatuur. DONDERDAG 31 JULI afzetgebieden verloren, terwijl andere landen hun boteruitvoer hebben uitgebreid. Minister Krag noemde de nieu we boterexporteurs niet bij na me, maar verklaarde dat de Amerikaanse boteruitvoer in 1956 tot 80.000 ton is gestegen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, deelde de raad mede, dat de botermarkt zal worden ontwricht, indien de boterover schotten verder toenemen. De enige uitweg is volgens de minis ter Luns „het overschot op te eten" en de enige manier om dit te bereiken is een verdere ver laging van de prijzen. Uit erva ring sprekende, kunnen wij zeg gen. dat dit onmiddellijk het ver bruik op de binnenlandse mark ten der O.E.E.S.-landen zal doen stijgen, aldus minister Luns. De raad werd het eens over een, aanbeveling inzake de boter situatie aan de leden-staten der O.E.E.S. De tekst van deze aan beveling is nog niet bekendge maakt. Het gehele debat en de aanbeveling kunnen volgens de Belgische 'minister van Finan ciën, Jean van Houtte, worden samengevat met „Eet meer bo ter". v.m. n.m. Breskens 2.10 2.28 Terneuzen 2.45 3.03 Hans weert 3.25 3.43 Walsoorden 3.35 3.53 ZON Juli 30 31 op onder MAAN op onder 4.57 4.59 20.35 20.33 19.58 20.27 4.54 6.01

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1