Chroesjtsjef beantwoordt Westerse nota's De conferentie van het pact van Bagdad begonnen Generaal Franco over het Midden-Oosten Dulles bezoek aan Bonn Groot-Brittannië waarschuwt de Sowjet-Unie en Egypte De opstand in Sumatra en Celebes DINSDAG 29 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4433 ,,Ver. Stalen en Engeland voeren vertragingspolitiek", aldus Russische premier Reacties op Chroesjtsjefs antwoord PRINS CHARLES PRINS VAN WALES NEDERLANDER IN LUXEMBURG VERONGELUKT DE TOESTAND IN ALGERIE TELEVISIESTICHTING KRIJGT MEER ZENDTIJD De Dockers mogen naar de Rivièra als zij excuus gevraagd hebben VERKLARING VAN BAGDAD-LANDEN DE SOWJET-UNIE EN DE AMERIKAANSE KERNPROEVEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: iërneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Radio-Moskou heeft maandag de tekst bekendgemaakt van het antwoord, dat de Sowjetrussische premier Nikita Chroesjtsjef heeft gegeven op de jongste nota's van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk betreffende liet houden van een topconferentie over het Midden- Oosten. In zijn antwoord op de Ame rikaanse nota verklaart Chroesjt sjef, dat de Amerikaanse rege ring een vertragingstactiek toe past. Volgens de Sowjet-premier zijn de Verenigde Staten afgeweken van hun oorspronkelijk ingeno men standpunt, zoals dat in Eisenhowers boodschap van 22 dezer tot uiting was gekomen. Ook de Britse regering wordt in Chroesjtsjefs antwoord van het volgen van een vertragings tactiek beschuldigd. De brief van ile Sowjet-premier aan zijn Brit se ambtgenoot MacMillan komt overeen met die aan president Eisenhower. Chroesjtsjef merkt in zijn ant woorden op dat de Veiligheids raad reeds over de crisis in het Midden-Oosten heeft gesproken, doch hij is er niet in geslaagd rok maar iets tot stand "te bren gen", waaraan hij toevoegt: „Dit gebied wordt meer en meer een kruitvat, dat de oorzaak kan worden van een wereldramp. Daarom is het noodzakelijk een door secretaris-generaal Ham- marskjoeld bijgewoonde vijf- mogendhedcnconferentie te be leggen. Indien wij werkelijk in ternationale ontspanning wensen moeten wij ermee instemmen dat de vijf mogendheden dit vraag stuk regelen. Het schijnt, dat thans gepoogd wordt het oorspronkelijke denk beeld van een dergelijke confe rentie te torpederen. Wij kunnen hier niet mee instemmen", aldus Chroesjtsjef. Volgens de Sowjet-premier was Eisenhowers antwoord „een stap achteruit, die de openbare mening in de wereld slechts kan verontrusten". „Wij staan erop, dat er een einde komt aan de agressie in het Midden-Oosten en dat de buitenlandse troepen in Libanon en Jordanië worden teruggetrok ken. De Sowjet-regering is het eens met het standpunt van de Franse premier, generaal De Gaulle. Wat hij zei, stemt overeen met hetgeen wij wensen", aldus Chroesjtsjef. Hij vervolgt dan zijn brief aan Eisenhower als volgt: •,U schrijft, dat er enig mis verstand is ontstaan over be paalde bewoordingen van uw schrijven. De vraag doet zich voor: Was deze brief niet zoda- nig opgesteld, dat het mogelijk was tot verschillende uitleggin gen te komen? Wij hebben uit uw brief opge maakt, dat u op korte termijn een topconferentie wenste, doch nu zegt u dat wij hem opnieuw moeten lezen". Chroesjtsjef beschuldigt in zijn brief aan Eisenhower koning Hoessein van Jordanië van „voorbereidingen voor een mars naar Bagdad", waaraan hij toe voegt: „Deze vorst heeft het ver trouwen van zijn volk verloren en vertrouwt nu op buitenlandse troepen". Ook aan het adres van Turkije wordt een soortgelijke beschuldi ging geuit. Volgens Chroesjtsjef pogen de Verenigde Staten de „voorgeno men topconferentie in een dool hof van besprekingen en proce dure-zaken te verwikkelen, ten einde oplossing van het drin gendste. aan de orde zijnde vraagstuk, namelijk het terug trekken der buitenlandse troepen in Libanon en Jordanië, te ver tragen. Chroesjtsjef verwijst vervol gens naar „Amerikaanse persbe richten, waarin tot uiting is ge komen dat het verzekeren van de veiligheid van deelnemers aan een topconferentie moeilijkheden zou kunnen veroorzaken", waar na hij opmerkt: „Wij wensen de Amerikaanse regering niet in een moeilijke positie te plaatsen. Terwijl wij er niets op tegen heb ben in New York bijeen te ko men, hebben wij er evenmin be zwaar tegen de voorgenomen besprekingen tussen regerings leiders te Genève, Wenen of Pa rijs te houden. Hij besluit zijn brief aan pre sident Eisenhower als volgt: „De Amerikaanse regering heeft de door de Sowjet-regering voor gestelde aanvangsdatum voor een topconferentie van 28 juli te vroeg gevonden. Ik zou thans gaarne rechtstreeks van u ver nemen, welke datum u dan het meest geschikt voorkomt en ik zou er prijs op stellen zo spoedig mogelijk een antwoord op mijn brief te ontvangen". In kringen van de Ver. Naties heeft Chroesjtsjefs antwoord op de Westerse nota's de hoop op een spoedige bijeenkomst van 's werelds voornaamste rege ringsleiders sterk doen verminde ren. Somige diplomaten vrezen dat de nadruk, die de Sowjet-pre mier heeft gelegd op de nood zaak van het uitschrijven van een vijfmogendhedenconferentie, om tot een regeling van de vraag stukken betreffende het Midden- Oosten te komen, de voorgestel de topconferentie mogelijk zal torpederen, daar het Westen juist gewezen heeft op de noodzake lijkheid, om de regeringsleiders in het kader van de Veiligheids raad bijeen te doen komen. Ook meent men dat hét op nieuw door Chroesjtsjef uiten van scherpe beschuldigingen aan het adres van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de kan sen, om de standpunten van En geland en de Verenigde Staten aan de ene en de Sowjet-Unie aan de andere kant nader tot el kander te brengen, niet heeft ver beterd. In de wandelgangen van het gebouw van de Verenigde Naties werd Chroesjtsjefs steun voor De Gaulle's denkbeeld, om een eventuele topconferentie in Euro pa te doen houden, niet bepaald als een concessie beschouwd. De meest optimistische waar nemers in kringen der Verenigde Naties voorzien op zijn best lang gerekte meningsuitwisselingen om de thans ontstane nieuwe im- pass© te doorbreken. AMERIKAAN SE REACTIE De eerste reactie in Washing ton was dat Chroesjtsjef het Amerikaanse denkbeeld voor het houden van een topconferentie over het Midden-Oosten heeft verworpen. Zijn overnemen van De Gaul le's denkbeeld, om de regerings leiders in Europa te doen beraad slagen, wordt te Washington be schouwd als een poging, om on enigheid tussen de „Westerse grote drie" te zaaien. Hetzelfde geldt voor vele van zijn opmer kingen, die als onverdiende be schimpingen aan het adres van de Verenigde Staten worden be schouwd. Het Spaahse staatshoofd, ge neraal Francisco Franco, heeft, in 'n persgesprek met het Spaan- 'c Katholieke dagblad „Ya", ver klaard dat de politiek van het Westen ingaat tegen de volks stromingen in het Midden-Oos ten. „En de tegenstanders van het Westen weten dit uit te bui- ton", aldus Franco in het eerste officiële Spaanse commentaar op de toestand in het Midden-Oos ten. Hij verklaarde verder dat het te betreuren was dat, terwijl het Westen poogde de volken van het Midden-Oosten te helpen bij het bewaren van hun vrijheid en on afhankelijkheid, de Westerse han delingen op grote delen van de openbare mening in het Midden- Oosten de indruk maakten met hun belangen in strijd te zijn. „Het is een paradoxale toe stand dat, terwijl de Sowjet-Unie de werkelijke belaagster is van de onafhankelijkheid der staten in het Midden-Oosten, het ge brek aan begrip van het Westen voor de waarlijke toestanden in dit gebied de staten aldaar tot gevaarlijke handelingen kan ver leiden. Het Westen moet rekening hou den met de binnenlandse toe stand der landen in het Midden- Oosten en de mening van het volk, dat vooral economische vooruitgang en een betere levens standaard wil", aldus generaal Franco. Hij besloot: „Een algemene her ziening van de Westerse politiek ten aanzien van het Midden- Oosten is noodzakelijk. Deze po litiek moet rekening houden met de wezenlijke wensen der volken van het Midden-Oosten. De overheersende mening in Washington is dat Chroesjtsjefs beantwoording der Westerse no ta's een slag heeft toegebracht aan de vooruitzichten op het spoedig houden van een topcon ferentie. ENGELSE REACTIE Chroesjtsjefs antwoord kwam als een slag voor Londense diplo matieke waarnemers. Ook te Londen was men van mening ge weest dat de Sowjet-Unie het voorstel van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, om een top conferentie binnen de Veilig heidsraad te houden, had aan vaard. Londense diplomatieke waarne mers achten het duidelijk dat het Brits-Amerikaans voorstel om tijd. plaats, werkwijze en samen stelling ener topconferentie in 'n normale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te doen vaststellen, Chroesjtsjef ertoe heeft gebracht terug te komen op zijn plan voor het houden van vijfmogendheden- besprekingen. Koningin Elizabeth van Enge land heeft zaterdag in een tevo ren opgenomen radioboodschap ter gelegenheid van de sluiting van de spelen van het Britse rijk te Cardiff meegedeeld dat haar zoon, prins Charles Philip Ar thur C-eorge, de titel Prins van Waies heelt gekregen. „Zodra hij groot is zal ik hem te Caernavon aan U voorstellen", aldus de vorstin. De prins, die vantevoren van het nieuws op de hoogte was ge steld, hoorde de rede van zijn moeder op de kostschool te Cheam in Berkshire, die hij be zoekt. Zijn titels luiden nu Prins van Wales, Markies van Chester, Hertog van Cornwall, Hertog van Rothesay en Graaf-grootinten- dant van Schotland. Hij wordt op 14 november tien jaar. Maandag is de 48-jarige Ne derlandse wijnhandelaar J. de H. uit Vught om het leven gekomen bij een autoongeval in Luxem burg nabij Roost. Hij was met zijn vrouw, F. de H.van T., zijn dochter en mevr. A. H. in zijn auto onderweg naar Ettelbrück, toen zijn wagen in een haarspeldbocht in botsing kwam met een slippende Luxem burgse auto. De heer De H. werd ernstig gewond en is een uur na het ongeval overleden. De overi ge inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. In de laatste 48 uur is het aan tal aanslagen in Algerië zeer toegenomen, aldus is maandag ochtend uit Algiers gemeld. De ernstige gevolgen had een aanslag op de weg Algiers—Con- stantine, waarbij een onderoffi cier en zijn uit drie personen be staand gezin om het leven kwa men. Te Algiers zijn bij de ontplof fing van twee handgranaten ne gentien personen gewond. Elders werden bij aanslagen achttien personen gewond en één gedood. In het gebied van Constantine werden twee Europeanen ont voerd. Bij monde van de Britse minis ter voor Gemenebest betrekkin gen, lord Home, heeft Groot-Brit tannië maandag in het Hoger huis een waarschuwing doen ho ren aan het adres van de Sowjet- Unie en Egypte. De Nederlandse televisiestieh- ting zal met ingang van 1 april 1959 meer zendtijd krijgen. De regering heeft namelijk medege deeld er geen bezwaar tegen te hebben dat met ingang van die datum de zendtijd van de NTS wordt uitgebreid van 12 tot 15 uur per week. Aldus wordt mede gedeeld door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Via zijn vertegenwoordiger heeft prins Rainier van Monaco maandag de Dockers doen weten dat zij weer naar Monaco en de Franse Rivièra kunnen komen ais zij hem persoonlijk excuus gevraagd hebben. Zoals bekend mag lady Docker niet meer in Monaco komen, omdat zij het vorstendom heeft beledigd. Zij verscheurde in april een papie ren Monegaskische vlag, omdat haar zoon niet was uitgenodigd voor de plechtigheid ter gelegen heid van de doop van erfprins Albert van Monaco. Krachtens een verdrag tussen Monaco en Frankrijk geldt het verbod ook voor de Franse Ri vièra. De Dockers zijn Britse miljo nairs. Mochten de Sowjet-Unie of Nasser 'n weloverwogen poging doen om Engeland en West- Europa te beroven van de olie voorraden in het Midden-Oosten, dan zal Engeland dit niet over zijn kant laten gaan, aldus lord Home. Hij zei voorts dat Groot-Brit tannië zijn goede betrekkingen met Irak wil handhaven. Het eerste doel van Éngeland is een doeltreffend stelsel in het leven te roepen om de onafhan kelijkheid van Jordanië en Liba non te waarborgen, aldus lord Home. Een mogelijkheid hiertoe is het legeren van een permanente politiemacht van de V. N. in dit gebied, zo vervolgde hij. Een tweede is de neutralisering van bepaalde landen. Sommige poli tici zijn echter voorstander van oprichting van een politieke com missie, die in het omstreden ge bied toezicht moet houden. En tenslotte is er nog de mogelijk heid van instelling van een eco nomische commissie, die de ont wikkeling in genoemde landen moet stimuleren en organiseren. Over de voorgestelde topconfe rentie merkte lord Home op, dat Engeland geen uitstel wil. De Britse minister-president, MacMillan, heeft maandagoch tend te Londen de vijfde minis tersconferentie van het Pact van Bagdad geopend. Aan de confe rentie wordt deelgenomen door de ministers-presidenten en de ministers van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië, Paki stan, Perzië en Turkije en de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Dulles. Irak is niet op de conferentie vertegenwoordigd. MacMillan zei in een openings toespraak, dat de conferentie wordt gehouden om de doelein den van het bondgenootschap te bevestigen en te overwegen hoe dit nu, na de revolutie in Irak, dient te geschieden. Alle aanwezigen hebben, aldus MacMillan, een zwaar verlies ge leden door de gewelddadige dood van koning Feisal en andere vrienden en bondgenoten. Achter de zetel van de voor zitter waren de vlaggen van Groot-Brittannië, Pakistan, Per zië, Turkije en de Verenigde Staten aangebracht. Die van Irak ontbrak. Na de openingsplechtigheid begonnen de ministers hun werk zaamheden achter gesloten deu ren. De ministers op de conferentie van het Pact van Bagdad te Lon den zijn maandagochtend over eengekomen, dat Turkije, Perzië en Pakistan dienen te worden versterkt, aldus is in conferen tiekringen vernomen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zei, dat de Verenigde Staten niet als volledig lid tot het bondgenoot schap kunnen toetreden. Verder zei men in conferentie kringen, dat maandagochtend overeenstemming is bereikt over de wenselijkheid van neutralise ring van Libanon en van het be houd van de onafhankelijkheid van Jordanië. Dulles heeft op de conferentie gezegd dat de aanwezige landen er niet in het minst bevreesd voor hoeven te zijn dat de Ver. Staten, niet zullen optreden als deze landen geplaatst worden voor een soortgelijke situatie ais zich in Jordanië en Libanon heeft voorgedaan, zo deelde men van conferentiezijde mee. De Verenigde Staten, zo zou Dulles gezegd hebben, zullen in dat geval ingrijpen om de onaf hankelijkheid van deze landen te waarborgen, zelfs als zij daarbij grote risico's zouden lopen. Dulles zou op de conferentie gezegd hebben dat de Ameri kaanse actie in Libanon niet uit sluitend gemotiveerd is geweest door de toestand in Libanon zelf. Alle feiten zijn nog niet bekend gemaakt, zo had Dulles volgens conferentiekringen verklaard. De gebeurtenissen in Libanon hadden niet alleen betrekking op de toestand in Libanon zelf, doch wezen erop dat hier veel meer achter stak, aldus Dulles. Hij zou voorts gezegd hebben dat Nasser niet het echte Arabi sche nationalisme vertegenwoor digt en dat Rusland hoopt dat 't via Nasser het Midden-Oosten kan beheersen. De Verenigde Staten willen echter de Sowjet-Unie geen spe ciale positie in het Midden-Oos ten geven, zo had Dulles ver klaard. Hij had er volgens conferentie kringen ook op gewezen dat Chroesjtsjef zich het recht had voorbehouden om uit te maken wie de topconferentie zal bijwo nen. In dit verband zou Dulles heb ben gezegd dat de Veiligheids raad een bepaalde procedure volgt en dat Chroesjtsjef dien tengevolge geen speciale positie zal innemen met betrekking tot het Midden-Oosten. De topconfe rentie in de Veiligheidsraad zal niet gehouden worden als daar op alleen aan de orde komt de kwestie of de Verenigde Staten en Groot-Brittannië juist hebben gehandeld toen zij troepen naar Libanon en Jordanië zonden, zo zou Dulles verklaard hebben. De premiers van Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan, als mede 'de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken hebben maandag aan het eind van de eerste dag van de conferentie van de Bagdad-raad een verkla ring ondertekend, waarin zij zeg gen vastbesloten te zijn hun col lectieve veiligheid te handhaven en zich te verzetten tegen directe of indirecte agressie. De Ver. Sta ten verklaren met de landen van de verdragsorganisatie waar van zij niet volledig lid zijn in deze te zullen samenwerken en „spoedig akkoorden te zullen aangaan om deze samenwerking te realiseren". De premiers MacMillan, Egh- bal en sir Firoz Chan Noon, als mede minister Dulles herinneren er aan, dat artikel 1 van het ver drag in de sluiting van derge lijke speciale overeenkomsten voorziet. Zij zijn met het oog op de recente gebeurtenisen tot de slotsom gekomen dat het bestaan van het verdrag meer dan ooit nodig is. De kwestie of er aan zienlijke veranderingen in het pact en zijn organen moeten wor den aangebracht of dat men de bestaande toestand moet hand haven, wordt door de betrokken regeringen onderzocht. Deze be vestigen echter opnieuw hun vastbeslotenheid om hun ver enigde defensie-inspanningen te versterken. Het besluit van de Ver. Staten om afzonderlijke defensieverdra gen met Turkije, Perzië, Paki stan en Engeland te sluiten, be tekent dat de Ver. Staten zonder volledig lid van de verdragsorga nisatie te worden, thans wel de verantwoordelijkheden van het lidmaatschap op zich nemen. Minister Dulles heeft verklaard, dat Amerika liever het risico zal lopen dan dat het zijn vrienden in de steek zal laten. Volgens de gemeenschappelijke verklaring heeft het Congres reeds machtiging verleend voor het sluiten der aparte defensie akkoorden. Moeilijkheden van parlementaire aard verhinderen de Amerikaanse regering volle dig tot het verdrag van Bagdad toe te treden. Russische waarnemingsposten hebben geconstateerd dat de Amerikanen tussen 28 april en 26 juli 32 kernexplosies hebben teweeggebracht in de Stille Oceaan, zo meldt Tass. De kracht van deze explosies overtrof die van alle voorgaande explosies van Amerikaanse kern- wapens, aldus Tass. I Zoals bekend hebben de Ame rikanen slechts melding gemaakt van 14 kernproeven in dit gebied tussen genoemde data. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zakenn Dulles heeft zaterdagmiddag te Bonn met Bondskanselier Adenauer van gedachten gewisseld over de internationale politieke toestand. Blijkens een communiqué dat na afloop van de conferentie van twee en een half uur werd uit gegeven, spraken zij o.a. uitvoe rig over kwesties betreffende de toestand in het Nabije Oosten en over de wijze waarop deze kwes ties het best zouden kunnen wor den opgelost. Hierbij waren dj motieven en bedoelingen, waar door de regeringen van de twee landen zich de laatste tijd heb ben laten leiden, geheel duidelijk geworden. Ook waren de twee staatslieden het volkomen eens, wat hun oordeel over de huidige situatie betreft. De legerwoordvoerder in Dja karta heeft maandag verklaard, dat in het binnenland van Mid- den-Sumatra nog vele mensen onder invloed der opstandelingen staan. De woordvoerder, die een reis door Sumatra heeft gemaakt, zeide, dat de bevolking in het al gemeen bevreesd is om naar de onder controle der regeringstroe pen gekomen steden terug te keren. Hij voegde er echter aan toe, dat de strijdkrachten der op standelingen van elkaar gesehei den zijn en dat er geen commu nicatiemogelijkheden meer zijn tussen de concentraties der op standelingen in het gebied van Pariaman, ten noorden van Pa- dang, en die in Kerintji in het zuiden. Voorts werd medegedeeld, dat tot dusver meer dan 2.000 op standelingen in Midden-Sumatra zich bij de regeringsstrijdkrach ten hebben aangesloten. Voorts werden in dit gebied 480 rebellen gedood en 238 gevangen ge nomen. Wat Celebes aangaat, vertelde kapitein Hamadji, dat de bevol king van het gebied van Ton- dano, in Noord-Celebes, geleide lijk aan naar haar haardsteden terugkeert, doch dat hierin ver traging wordt veroorzaakt door „provocaties" van de opstande lingen. Aan de conferentie werd o.a. deelgenomen door de Westduit se minister van Buitenlandse Za ken, Von Brentano, de Westduit- se ambassadeur te Washington. Wilhelm Grewe. en diens Ameri kaanse collega te Bonn, David Bruce. Tevoren hadden Dulles en Ade nauer elkaar gedurende een half uur onder vier ogen gesproken. Na de conferentie vertrok Dul les, die enige uren tevoren uit de Ver. Staten was aangekomen, naar Londen. Zondag is te Bonn van gewoon lijk welnigelichte zijde vernomen dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les en de Westduitse Bondskan selier dr. Adenauer bij hun za terdag j.l. gevoerde besprekingen zijn overeengekomen, dat het Westen met betrekking tot een erkenning van het nieuwe Iraak- se bewind een afwachtende hou ding zal aannemen. Dit is in overeenstemming met het eerder ingenomen Westduitse standpunt, dat dit vraagstuk eerst actueel wordt, wanneer Irak een nieuw staatshoofd zal heb ben. Van dezelfde zijde wordt ver nomen dat Foster Dulles er de nadruk op heeft gelegd dat de Brits-Amerikaanse militaire ac tie in het Midden-Oosten is on dernomen ter verhoging van het Westerse politieke gezag. Van Amerikaanse zijde is voorts ge wezen op de mogelijkheid van omsingeling van Israël, indien de pan-Arabische beweging verder aan kracht zou winnen. In tegenstelling tot hetgeen verwacht werd, is slechts even gesproken over het vraagstuk van een nauwer overleg in de N.A.V.O. Dit punt zal echter wel in de permanente NAVO-raad worden besproken. OPKLARINGEN Boven de Noordzee bevindt zich een lagedrukgebied, dat maandag vooral in Schotland zeer veel re gen bracht. Plaatselijk viel daar in 12 uur tijds omstreeks 50 mm. De kern beweegt in de richting van Zuid-Noorwegen. Een rand- scoring trok snel van de Golf van Biscaye naar zuidwest-Engeland. Deze zal vandaag reeds vroeg op de dag ons land gepasseerd zijn. Achter een front van deze sto ring wordt wat koelere en droge re lucht van polaire oorsprong aangevoerd, waardoor de maxi mumtemperaturen in het alge meen iets Jager zullen zijn dan maandag, vooral in het zuidoos ten van het land, waar het toen 25 graden werd. In deze koelere lucht komen flinke opklaringen voor en vrijwel geen buien. Er blijft vandaag nog veel wind. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Veel wind. Aanvankelijk enige buien, daar na opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, in de kustprovin cies af en toe harde wind tussen zuidwest en west. In het zuid oosten van het land iets koeler, elders ongeveer dezelfde tempe raturen als maandag. WOENSDAG 30 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.24 1.48 1.59 2.23 2.39 3.03 2.49 3.13 ZON MAAN op onder op onder Juli 29 4.56 20.36 19.25 3.47 30 4.57 20.35 19.58 4.54 31 4.59 20.33 20.27 6.01 Zondag zijn in Italië vijftien mensen bij het zwemmen ver dronken. Bij verkeersongelukken verloren twaalf mensen het leven en werden er twintig gewond. Dertien jaar na het einde van de tweede wereldoorlog zoeken nog 14.000 Duitse kinderen hun ouders, van wie zij door de oor log werden gescheiden. Verder zijn er nog 12.000 gevallen van ouders, die naar hun kinderen zoeken, aldus is maandag te Bonn bekendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1