Frans en Engels antwoord Chroesjtsjef aan HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Dr Kutchuk wil landingen van Turkse troepen in Cyprus Nasution over Nederlands Nieuw-Guinea Irak en het verdrag van Bagdad Verhoogde veertarieven worden op 1 augustus ingevoerd Amerikaanse kunstmaan gelanceerd •flag ST Töfl T958 Te koop WOONHUIS BOUWGROND •e Interlock GOEDKOOP LAATSTE KANS AUGUSTUS CORTING MAANDAG 28 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4432 <=Qond de topconferentie Engels-Amerikaanse meningsverschillen DE INTER PARLEMENTAIRE CONFERENTIE salms j'abèft" 25 DODEN BIJ HET OMSLAAN VAN EEN BOOT IN SÏBERIE Verklaring van Libanese opstandelingenleider Indien diplomatie faalt zal militaire weg worden gevolgd „INDONESIA RAYA" OPNIEUW GEBREIDELD Dockers doen beroep op prins Rainier Kamermoties op zij gelegd Regering staat achier minister Algera De Amerikaanse landsverdediging BRITSE EN AMERIKAANSE GELEERDEN WERKEN AAN MAANRAKET pO - TELEF. 2432 (met veel ruimte). Best9 stand. (Geschikt voor alle zaken.) Brieven onder No. 704, Bureau van dit blad. TE KOOP: perceeltje en een nieuwe Woning. Populierenstr. 2, Terneuzea •actisch alles Frankering bij abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maan dagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Premier MacMillan heeft pre mier Chroesjtsjef in een kort intwoord op diens jongste bood schap voorgesteld dat de Veilig heidsraad zelf regelingen treft voor een speciale bijeenkomst, welke door regeringsleiders kan worden bijgewoond. Met deze voorbereiding zou onverwijld in nauw overleg met secretaris-ge neraal Hammarskjoeld moeten worden begonnen. MacMillan herhaalt dat hij ze ker bereid is voor een dergelijke vergadering naar New York te komen. Genoemde regelingen zouden betrekking moeten hebben op de deelnemers aan de speciale bij eenkomst en het begin van dit overleg. Volgens diplomatieke waarne mers blijkt uit MacMillans brief, dat er, ondanks het intensieve overleg van de laatste paar da gen tussen Londen en Washing ton, verschillen zijn blijven be staan tussen de Britse en de Amerikaanse benadering van de kwestie van een topconferentie. De voornaamste verschillen zijn: 1. Eisenhower is helemaal niet enthousiast over het denk beeld van een topconferentie, terwijl MacMillan de vergade ring spoedig wenst, n.l. zodra de nodige voorbereidingen vol tooid kunnen zijn waar schijnlijk omstreeks 11 augus tus en hij verklaart in zijn brief aan Chroesjtsjef dat men onverwijld met die voorberei dingen moet beginnen. 2. Eisenhower wenst een bre de discussie van de problemen van het Midden-Oosten, doch MacMillan wil de topconferen tie beperken tot „bepaalde pro blemen", waarmee hij, naar verluidt, de crises in Libanon en Jordanië bedoelt. Premier I)e Gaulle van Frank rijk heeft zijn Sowjet-ambtgenoot Chroesjtsjef zaterdag laten we ten, dat hij aan een „conferentie van regeringschefs van de voor naamste belanghebbende landen" de voorkeur geeft boven een spe ciale bijeenkomst van de Veilig heidsraad. Voorts acht hij het be ter deze conferentie in Europa te MEER WIND Een in activiteit toenemende depressie trekt via de zuidwest punt van Ierland in de richting van cle Noordzee. Aan de zuid flank van deze depressie wordt vochtige van zuidelijke breedten afkomstige oceaanlucht in de richting van de Britse eilanden gestuwd. Het binnendringen van deze lucht gaat met veel regen gepaard. Ook in ons land zal van daag tijdelijk regen vallen. Na het passeren van een front van de depressie wordt lucht aange voerd waarin de temperaturen vooral in het binnenland tot iets hogere waarden dan zondag kun nen oplopen. Daar de depressie ons land op tamelijk korte af stand zal passeren zullen de windkrachten weer groter wor den. medegedeeld door het K.N.M.X. te i,e Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Tijdelijk regen Overwegend zwaar bewolkt •met tijdelijk regen en een kans 'P onweer. Matige tot krachtige W'md tussen zuid en zuidwest. warmer, vooral in het zuid oosten van het land. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden houden, bij voorkeur te Genève. Maar hij verklaart zich bereid naar welke andere stad van het Europese continent te komen. De Franse eerste-minister zegt in zijn boodschap, welke door de secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Joxe, aan de Sowjet-ambassa- deur Vinogradof werd overhan digd, „volledig bereid te zijn on verwijld mee te werken aan de voorbereiding van een topconfe rentie van regeringsleiders". Hij merkt op dat Chroesjtsjefs jong ste brief van 22 juli zeer ver schilt van diens voorstellen in het schrijven van 19 juli. Na aanvan kelijk het houden van een topcon ferentie te hebben aanbevolen, had de Russische regeringschef zich nu uitgesproken voor een speciale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad. „Ik geloof dat het de voorkeur verdient, ons te hou den aan ons eerste plan, d.w.z. een conferentie van regerings leiders der voornaamste belang hebbende landen", aldus De Gaulle. Terwijl Chroesjtsjef zich in zijn jongste boodschap heeft uit gesproken voor deelneming van India en de belanghebbende Ara bische landen aan een speciale bijeenkomst van de Veiligheids raad op het niveau van rege ringsleiders, acht De Gaulle het onmisbaar om ook andere staten van het Midden-Oosten uit te no digen. Zijn inziens komen hier voor zeker Turkije, Perzië en Is raël in aanmerking, die ook rechtstreeks geïnteresseerd zijn. De Franse premier zegt verder van oordeel te zijn, dat het be lang van de wereld en de verant woordelijkheden van de rege ringsleiders vroear of laat zullen leiden tot een topconferentie, „in rede en kalmte". Zij zou echter zorgvuldig moeten worden voor bereid. Met het oog hierop zou Frankrijk van nu af aan met an dere staten met name Euro pese landen die in het Midden- Oosten belangen hebben ten aanzien van de vraagstukken van dit gebied nauw samenwerken Op de interparlementaire con ferentie, die in Rio de Janeiro wordt gehouden, is met algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedron gen op het houden van een top conferentie. De debatten werden beheerst door de situatie in het Midden- Oosten. (Advertentie). 3» kapp«f «t bctoparti cocW iMrfct [6 br«»r»rj}s}roat 9 Lfwuzcn modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies onze vakantie is van 18 t/m 26 augustus Dr Kutchuk, de leider van de Turkse minderheid in Cyprus, heeft de Britse premier MacMil lan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles telegrafisch verzocht toe stemming te geven voor het „on verwijld landen van Turkse troe pen op Cyprus", die tot taak zou den moeten krijgen de „levens der Turken te beschermen en te verzekeren, dat communstische agenten niet de kans krijgen door te dringen in de bases van het eiland". Dr Kutchuk uitte de klacht, dat de Grieken op het eiland de Turken „blijven afslachten" on danks de buitengewone maatre gelen van gouverneur sir Hugh Foot. De Griekse verzetsorgani satie EOKA had opnieuw ver klaard, dat zij haar gewelddadi ge acties niet zou staken voor dat haar doel - vereniging met Griekenland is bereikt. Dit is een politiek, waarmee de Turken nooit akkoord zullen gaan, aldus de Turkse leider, die opnieuw •aandrong op deling van Cyprus JULI v.m. n.m. 0.34 1.01 1.09 1.36 1.49 2.16 1.59 2.26 ZON MAAN Juli 28 29 30 31 op onder op onder 4.54 20.38 18.44 2.45 4.56 20.36 19.25 3.47 4.57 20.35 19.58 4.54 4.59 20.33 20.27 6.01 Er zijn op 27 juni 23 kinderen, een verpleegster en een onderwij zer in de de rivier de Tara nabij Omsk in Siberië verdronken doordat hun motorboot, waarin zij een tochtje maakten, omsloeg en zonk, aldus heeft het Russi sche blad „Izwestia" zaterdag ge meld. Tien andere inzittemièn van het bootje hebben het onge luk overleefd. De „Izwestia" schrijft, dat de onderwijzer, die bij het ongeluk is omgekomen, de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde had. Hoewel hij geen verstand had van boten bouwen, was de boot onder zijn toezicht in elkaar ge zet. Bovendien had hij geen ver gunning voor het besturen van een vaartuig. Het blad verwijt verder de plaatselijke autoriteiten, dat zij op de Irtisj en haar zijrivieren honderden vaartuigen laten va ren. die niet voldoen aan de vei ligheidsbepalingen. omdat de gebeurtenissen hadden aangetoond, dat het onmogelijk is de Grieken en Turken onder één bewind te laten samenleven. Exemplaren van het telegram werden verzonden naar de Turk se premier, de Noordatlantische verdragsorganisatie en de Ver. Naties. De leider van de EOKA, Dighe- nis, heeft in Limassol pamfletten laten verspreiden, waarin in ant woord op de arrestaties van Griekse Cyprioten onder meer wordt gezegd: „Wij zullen tot het einde strijden met één leuze: Tref de tiran. Vrijheid of dood". Dighenis verklaarde, dat de EOKA verder zal strijden ook al zou „onze weg naar de vrijheid door stromen bloed worden be- spoeld". „Wij willen de politiek van vrij heid die Libanon altijd heeft ge volgd, voortzetten. Wij wensen een broederlijke vriendschap met de Arabieren, maar wij aanvaar den geen enkele vorm van asso ciatie of federatie met andere Arabische landen". Dit heeft Saeb Salam, de opstandelingen leider in Beiroet, in een vraagge sprek met een correspondent van het Italiaanse blad „Corriere della- Sera", verklaard. De politiek van president Nas ser is goed. maar een Egyptische landing in Libanon zou als agres sie worden beschouwd, aldus Sa- lam. „De Egyptenaren zullen Libanon echter nooit aanvallen. De Egyptenaren zijn onze broe ders, maar de Sowjets en Ameri kanen zijn voor ons vreemdelin gen", voegde hij eraan toe. De chef-staf van het Indonesi sche leger, generaal-majoor Na sution, heeft meegedeeld, dat in dien de diplomatie faalde in het geschil tussen Nederland en In- Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta heeft vrijdag op last van de mi litaire autoriteiten opnieuw de verschijning moeten staken. De militaire woordvoerder weigerde inlichtingen te verstrekken over de reden voor de toepassing van de breidel. Donderdag had het blad een felle aanval gedaan op de rege ring wegens de haastige erken ning tfan de Iraakse republiek. In de afgelopen jaren werd aan de „Indonesia Raya" reeds ver scheidene malen een verschij ningsverbod opgelegd. donesië inzake Westelijk Nieuw- Guinea, de militaire weg zou worden gevolgd, aldus heeft het Indonesische persbureau Antara bericht. Brigade-generaal Abdoel Ka- rim Kassem, de nieuwe premier van de Iraakse republiek, heeft zaterdag verklaard, dat er nog geen besluit is genomen over een mogelijke terugtrekking van zijn lafid uit de verdragsorganisatie van Bagdad. Over de betrekkin gen tot de leden van dit verdrag zei de premier dat hij bereid tot samenwerking was, speciaal met de Arabische staten. Als eerste doeleinden van zijn regering zag hij het opruimen van de „corruptie" van het oude regime en het invoeren van her vormingen om te komen tot een democratisch bewind. De 34-jarige generaal ver klaarde dit in een interview met een correspondent van Reuter in het zwaarbewaakte ministerie van Defensie in Bagdad. „Ik ben bereid samen te wer ken met de lidstaten (van het pact van Bagdad, in het bijzonder de Arabische staten", zei hij. „Ik wens vriendschappelijk te zijn voor alle landen, ook Engeland en de Verenigde Staten, op voor waarde dat zij het ook zijn". Op de vraag de politiek van zijn nieuwe regering samen te vatten, antwoordde Kassem, die er zeer vermoeid uitzag: „Wij zijn van plan onze plicht te doen in het belang van de Arabieren". Hij wilde hierover echter niet verder uitweiden. Na het gesprek met Kassem, waarbij de vice-premier en minis ter van Binnenlandse Zaken, ko lonel Abdoel Salem Arif en de minister van Voorlichting, Sadik Sjansjal, aanwezig waren, be zocht de correspondent van Reu ter het koninklijk paleis. De jon ge kapitein, die op 14 juli bevel gaf het vuur op het paleis te ope nen, was daar nog steeds gele gerd met zijn compagnie van 100 man en vier pantserwagens. Hij verklaarde, dat hij op 14 juli bevel had gekregen de ko ninklijke familie gevangen te ne men. 's Morgens om vijf uur was hij bij het paleis aangekomen, waar hij met de kapitein van de koninklijke garde had gesproken. De garde had echter het vuur ge opend, waarop de rebellen met hun anti-tankgeschut terugscho ten. „Koning Feisal, kroonprins Ab. doel Illah, de prinses-moeder en een lid van de garde werden ge dood toen zij probeerden te ont snappen", zo verklaarde de kapi tein. „De vrouw van de kroon prins en verscheidene anderen werden gewond. Zij vertoeven nog in een ziekenhuis". De kolonel die de correspon dent naar het paleis begeleidde, deelde mede, dat de lijken „in al le stilte" ergens buiten de stad waren begraven. Antara citeerde generaal Na sution aldus: „Op militair ter rein kan ik verklaren dat de re cente gebeurtenissen hebben be wezen dat wij in staat zijn moei lijkheden te overwinnen en dit heeft ons direct de gelegenheid verschaft onze strijd voor het op eisen van West-Irian te steunen". Volgens Antara zei generaal Nasution dat voorrang moest worden gegeven aan het onder drukken van de Indonesische op stand. „Dit onderdrukken van de op stand kan daarom niet losge maakt worden van de Indonesi sche strijd om West-Irian", aldus de generaal volgens Antara. „Noch kan het losgemaakt wor den van de huidige koude oorlog tussen de mogendhedenblokken, bij een waarvan onje tegenstan ders zich hebben aangesloten. Daarna zei hij dat de diploma tieke en politieke strijd om Wes telijk Nieuw-Guinea zou slagen indien deze door politieke, econo mische en militaire kracht thuis ..werd gerugsteund, aldus Antara. Het agentschap citeerde Nasu tion als volgt: „Indien wij in staat zijn dit tekort op te vullen met alles wat in de idealen van het nationale front voor de be vrijding van West Irian ligt, zul len alle geschillen tussen Indone sië en Nederland kunnen worden opgelost door politieke kanalen omdat indien de diplomatie faalt, de militaire weg zal worden ge volgd". De generaal zei dit in een rede tot burgerlijke en militaire functionarissen. Sir Bernard en lady Docker hebben een beroep op prins Rai nier van Monaco gedaan de maat regel ongedaan te maken, waar door het echtpaar de Rivièra niet meer mag betreden. De echt genote van de Britse industrieel heeft in april j.l. een papieren vlaggetje van Monaco ver scheurd. Met haar echtgenoot werd zij wegens belediging uit het vorstendom en, op grond van een verdrag tussen Monaco en Frankrijk, uit de Franse departe menten aan de Rivièra verban nen. De Dockers bevinden zich thans aan boord van hun jacht nabij de Rivièra. Het Amerikaanse leger heeft zaterdag weer een kunstmaan van het type ^Explorer" gelan ceerd. De kunstmaan was aange bracht in de neus van een „Jupi ter C"-raket. Om 16.00 uur Ne derlandse tijd verhief de grote raket zich van zijn lanceerinstal- latie te Cape Canaveral in Flori da. De nieuwe kunstmaan draagt de naam „Explorer 4". De „Jupiter C" is in noordoos telijke richting gelanceerd. Tot dusver zijn alle pogingen in zuid oostelijke richting ondernomen. Ambtenaren zeiden, dat zij Rus sisch gebied zal passeren. De an dere Amerikaanse kunstmanen zijn nooit boven de Sowjet-Unie geweest. De nieuwe „Explorer" is zwaarder dan de drie andere van de serie. Deze kunstmaan weegt namelijk bijna 17,5 kg. De andere drie wogen ongeveer 14,0 kg. Van deze drie wentelt er nog één om de aarde. Een ander heeft vele malen een baan om de aarde be schreven en is daarna in de dampkring verbrand, terwijl de derde kunstmaan van dit type niet in haar baan is gekomen. Ambtenaren deelden mee, dat de laatste twee trappen van de raket een groter vermogen aan vaste brandstof bij zich hebben dan de vorige raketten, waar mee de raket een grotere snel heid bereikt en de satelliet op grotere afstand van de aarde brengt. De „Explorer" is een buisvor mig apparaat van twee meter lang en met een doorsnede van vijftien centimeter. De kunstmaan is uitgerust met apparaten voor het meten van straling en twee radiozenders, waarvan er één op 108 megacy cles en de ander op 108,3 mega- cyycles uitzendt. Later werd meegedeeld, dat de nieuwe kunstmaan „Explorer 4" in haar baan is gekomen, aldus werd te Washington bekendge maakt. De afstand van de nieuwe Amerikaanse kunstmaan tot de aarde varieert van 281 km tot 2.197 km. Haar levensduur wordt geschat on vijf jaar. De snelheid is 22.400 tot 28.800 km per uur. In ongeveer 112 minuten be schrijft de vierde verkenner zijn baan om de aarde. Met het blote oog zal de kunst maan niet kunnen worden waar genomen. Er vliegen op het ogenblik vier satellieten om de aarde: de ver kenners één en vier van het Ame rikaanse leger, de Vanguard 1 van de Amerikaanse marine en de in vergelijking met de Ame rikaanse kunstmanen reus achtige derde Spoetnik van de Russen, die volgens radio-Mos kou gisteren zijn duizendste baan om de aarde beschreef INFILTRATIE VAN SYKIëRS IN JORDANIË Jordaanse militairen hebben 'n groep van acht bewapende Sy- riërs, die springstoffen bij zich hadden, opgevangen, toen zij poogden Jordanië heimelijk bin nen te komen, aldus een medede ling van een woordvoerder van het Jordaanse leger. De Syriërs werden na een ge vecht ontwapend en gevangen genomen. „De vrije veren over de Wes- terschelde" zullen per 1 augustus 1958 geschiedenis worden. Alle grootscheepse acties van het comité-Colsen en alle moties van de Tweede 'Kamer ten spijt heeft de regering aan Gedepu teerde Staten van Zeeland laten weten, dat zij ten aanzien van de nieuwe veertarieven voet bij stuk houdt en dat deze tarieven op 1 augustus zullen ingaan. Msn kent het hele verloop van deze min of meer onverkwikke lijke kwestie. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling de verhoogde veertarieven op de Westerschel- de te doen ingaan op 1 juli als gevolg van een accoord tussen de regering en het Zeeuwse college van G. S. Een uitvoerige behandeling de zer langzamerhand geruchtma kende attaire bij de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eer ste Kamer, gevolgd door een in terpellatie in de Tweede Kamer, dwongen de minister zijn reeds vaststaande plannen op te schor ten om de Kamer gelegenheid te geven zich over de toekomst der Schelde veren uit te spreken. Dit geschiedde in twee moties van de heren Van den Heuvel iK.V.P.) en Westerhout iP.v.d. A.), die met grote meerderheid werden aangenomen en waarbij de Kamer aandrong op verlaging dei voorgestelde tarieven. De regering' heeft thans de bei de moties naast zich neergelegd en besloten de nieuwe tarieven per 1 augustus in te voeren. Hieruit blijkt dat het kabinet het standpunt van minister Alge- ra heeft overgenomen. De rijks middelen kunnen de hoge kosten van de dure veerdiensten niet langer dragen en de tarieven worden drastisch verhoogd om de tekorten op de Westerschelde- veren althans gedeeltelijk te dek ken. Een en ander blijkt uit een schrijven dat Gedep. Staten op 17 juli van de minister hebben ontvangen, waarin deze mede deelt dat de veertarieven een on derwerp van gesprek in het kabi net hebben uitgemaakt, waar mee vast komt te staan dat hier sprake is van een duidelijk uit gesproken regeringsbeleid. IN 1959 NADER OVERLEG De minister wil blijkbaar eerst de ervaringen afwachten die men met de nieuwe veertarieven zal opdoen en dan in de loop van 1959 opnieuw overleg plegen met G. S. van Zeeland. Voor de Zeeuws-Vlamingen is dat een schrale troost, want nie mand zal er, na wat zich de laat ste maanden heeft afgespeeld, nog vertrouwen in hebben, dat de regering tot andere gedachten komt. Voor G. S. valt er onder de hui dige omstandigheden ook niet veel meer te bereiken, omdat dit college uiteraard geen enkele zeggenschap heeft over de rijks financiën, die hier een doorslag gevende rol spelen. DEZE WEEK DE PROV. STATEN Deze week komen de provin ciale staten van Zeeland bijeen om de zaak der Scheldeveren an dermaal te bespreken. Hun ge- dachtenwisseling, hoe interes sant die ook mag worden, komt weliswaar als mosterd na de maaltijd, maar de mogelijkheid blijft altijd open bepaalde deside rata ter kennis van de minister te brengen. Of in deze vergadering van de provinciale staten ook nog mo ties zullen worden ingediend, valt momenteel nog niet te zeg gen, Men kan het evengoed na laten, want als de regering zelfs .twee moties van de Tweede Ka mer naast zich neerlegt, valt het gemakkelijk na te gaan, wat het lot van een uitspraak der prov. staten zou zijn. Eén zaak zouden wij .gaarne nog in de aandacht van dit colle ge willen aanbevelen, en wel de volkomen ongemotiveerde ophei- fing der eerste klasse aan boord van de veerboten, waarmee men vele reizigers een slechte dienst bewijst. WEINIG EENSGEZINDHEID De beslissing van de regering om de nieuwe tarieven op 1 augustus in te voeren, zal voor velen in Zeeuws-Vlaanderen, na al wat er gebeurd is, geen verras sing meer hebben opgeleverd. Wie de zaken nuchter bekeek, had niets anders kunnen ver wachten. De minister wees er in de Tweede Kamer al op, dat er in Zeeland ten aanzien van de vrije veren wel iets veranderd was. De Zeeuws-Vlamingen waren het onderling over deze kwestie ook geen geld. lang niet eens en van een eens gezinde actie is vrijwel nimmer sprake geweest. Bovendien was het principe der vrije veren reeds in 1950 zon der veel verzet verlaten en de be volking had zich sindsdien nood gedwongen bij de matige tarie ven neergelegd. Daarna hebben de standpunten van de Kamer van Koophandel •en van G. S. de minister kenne lijk de indruk gegeven, dat de situatie in Zeeland zich had ge wijzigd. En dat is ook zo! Men stond in Zeeland nu eenmaal voor het har de feit, dat verbetering van boten en outillage afhankelijk werd ge steld van de verhoging der veer gelden. Ook de bouw van een tweede grote boot stond hier mede in verband. In de Tweede Kamer heeft de minister wel gezegd, dat van eni ge druk van de zijde der regering geen sprake is geweest, maar Ged. Staten stonden naar hun eigen gevoel ongetwijfeld met de rug tegen de muur. Zo wordt dan per 1 augustus 1958 de klok voor Zeeuws-Vlaan deren een stuk teruggedraaid en haar bevolking, industrie en han del een extra belasting opgelegd. Van de komende vergadering van de prov. staten, we zeiden het reeds, verwachten we niets meer. Hoogstens kunnen de leden van dit college nog aandringen op zo laag mogelijke tarieven. In 1959 gaan we opnieuw met de minister praten of de minister met ons Tot zolang zitten we met de dure Scheldeveren. En daarna? Och, dan verandert er weer niet veel, want dan heeft het rijk De Amerikaanse minister van Landsverdediging Neil Mcelroy, heeft in een besloten zitting van de Amerikaanse Senaat verslag uitgebracht over de vorderingen, die zijn gemaakt bij de uitvoering van bepaalde geheime projecten, die ten doel hebben de Amerikaanse mili taire kracht te verhogen. Na de bijeenkomst verklaarde Lyndon Johnson, leider van de democratische Senaatsfractie en voorzitter van de Senaats- ondercommissie voor de Ameri kaanse militaire voorbereiding, dat uit de mededelingen van Mcelroy was gebleken, dat „aanzienlijke vorderingen" zijn gemaakt. De senator achtte echter het tempo der vorderin gen nog niet bevredigend. Hij liet zich met lof uit over de „uitstekende plannen", die de minister had ontvouwd en hij verklaarde dat de Amerikaanse landsverdediging dank zij de inspanning van het betrokken ministerie, versterkt was. Niet temin achtte senator Johnson deze versterking nog niet vol doende. Britse en Amerikaanse geleer den werken te Jodrell Bank, in Engeland, aan een maanraket die waarschijnlijk te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida zal worden gelanceerd en waar van de loop zal worden gevolgd door middel van de reusachtige radiotelescoop te Jodrell Bank. Het bovenstaande is meege deeld door prof. Alfred Lovell, die het toezicht heeft op de wer king van de telescoop.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1