Stopcontacten Hoe zit dat met jersey? Vruchteiiiiimaak: 97? Niet ziek woeden r Hei geliefde mantelpakje Peter verdient en Maarten vraagt een fiets rdag 26 juli 1958 Zaterdag 26 juli 1958 DE VRIJE ZEEUW JEE MEDISCH PROBLEEM op de reis naar uw vakantiedoel \J<hx> <U HANDIGE HANDEN Maak van gevaarlijke ongevaarlijke <"li kunt niet alleó weten Een beetje zon voor de winter enu van de week KIND EN KARAKTER Je kunt een kind niet in tweeën delen IN U3-3280F augustus jking van jrijsvraag augustus. augustus iking van erdag 23 rhoögt Sunilleve- jitnuliêrett ren vindt int. Deel enkclê feit van dit achine- winkel- t en geen cs alleen oordat j# spaar jé Veggelopen 1.1. zondag: een lein gestreept katje. Wie ezorgt ons dit terug? A. >E KOSTER, Chrysantstr. 3, Terneuzen. Voningruil. Wie ruilt mijn uime woning in de kom an Terneuzen voor woning iet tuin buiten de kom. rieven onder No. 705, Bu- ;au van dit blad. 'e koop: Woning. Van Bo- enstraat 32. Komt 1 aug. :eg. Adres: P. VERHAGF., rieuwediepstraat 33, Ter- euzen. 'e koop: Woonark, in g.»., asco ijzeren bolschip, afm. 2 X 4.30 m. Woonkamer, 3 slaapkamers, keuken, ouche cel, W.C. en werk- laatsruimte. Ledig te aan aarden. J. A. FAASSE, Jchuttershofweg 8, Terneu- en. Te koop of te huur: grote louwboerderij - 50 H.A., irima gebouwen, in de letuwe. Brieven onder No. 03, Bureau van dit blad. WAT KUNT U doen om te voorkomen, dat uw vakantiegenoe gen wordt bedorven door onpasselijkheid bij het reizen met trein, auto, vliegtuig en andere vervoermiddelen? Dan moet u er allereerst voor zorgen voldoende rust te hebben gehad, voordat de reis begint. Dus niet denkenik kan onderweg nog lang genoeg zitten en daarom tot het laatste ogenblik jach tig rondlopen om in te pakken en te redderen. Maak dat het merendeel van de bagage tijdig klaarstaat en slaap zo mogelijk de nacht voordat de reis begint een uurtje langer dan anders. Het zal u wél bekomen. Dus niet als een wildeman of als een dolle dame ook hier maar weer bij voorbaat tabletten in gaan nemen. Er worden in onze overbeschaafde samenleving veel te veel poeders en pillen geslikt voor ditjes en datjes. Het klakkeloos gebruik van medikamenten is langzamerhand een diepgeworteld euvel geworden. Ook op het gebied van de reisziekte geldt, dat men eerst alle maatregelen eens moet ne men, die een mens door zijn gezonde verstand worden ingegeven. 3Iet royale hand. Wanneer het werkelijk nodig is, zijn er tegenwoordig geluk kig heel goede geneesmiddelen ter voorkoming en ter genezing van de reisziekte. Ook de Ne derlandse farmaceutische indu strie brengt op dit gebied voor treffelijke preparaten aan de markt. Verschillende transportonder nemingen delen deze tabletten met royale hand aan de reizi gers. die bij hen geboekt heb ben. In de meeste gevallen blij ken deze middelen voortreffelijk te helpen. Er dient wel te worden ge waakt tegen een overdadig ge bruik, men ga de toegestane hoeveelheid, die op de verpak king is vermeld, vooral niet te boven, tenzij uw dokter daar voor uw geval geen bezwaar in ziet of het zelfs gewenst mocht achten. Anders dan gewoon. Iedereen weet zelf wel in hoe verre hij of zij vatbaar is voor de reisziekte. Sommige mensen konden als kind al niet tegen schommelen, anderen kunnen in het dagelijks leven beslist niet tegen de beweging van een lift. Het woord reisziekte is min- der treffend dan de Engelse uitdrukking „motion-sickness", want het gaat hier, zoals uit bovenstaande voorbeelden al blijkt, om een aandoening, die verband houdt met het onder gaan van bepaalde bewegingen. Ook bij het reizen maken we kleine of grote schommelende, schokkende of deinende bewe gingen, die we in het leven van alledag zo niet ondergaan. Mensen die daar niet tegen kunnen zijn kandidaten voor wagen-, zee- en luchtziekte. Decorumverlies. In samenhang met het in wendige oor bezitten we een orgaan waarmee we verande ringen in stand en houding van ons lichaam kunnen waarne men. Herhaling van draaiende, schommelende en wippende be wegingen veroorzaakt bij be paalde personen een dusdanige inwerking op dit evenwichtsor gaan, dat er ziekteverschijnse len optredenhoofdpijn, bra ken en een allerhevigst gevoel van malaise. Mensen die anders de keu righeid zelve zijn, verliezen tij dens een aanval van zeeziekte e.d. vaak alle gevoel voor de corum. Zij voelen zich zó ellen dig, dat alles hen onverschillig laat: liefst zouden ze maar dood zijn. Op de loopplank. Dat naast vermoeidheid ook emoties van invloed zijn bij het ontstaan dezer verschijnselen, komt soms op frappante wijze tot uiting. Reeds de herinnering aan een aanval van reisziekte ka» vol doende zijn om de afiVBking opnieuw uit te lokken: sommi gen worden al zeeziek bij het EEN STOPCONTACT is een nuttig ding, maar bij onoordeel kundig' gebruik niet zonder gevaar. Denk maar eens aan de kin deren, die zo graag hun kleine vingertjes overal instoppen, voor al in die geheimzinnige gaatjes in zo'n ding aan de muur. Ook stoppen ze er graag een spijkertje of een verloren haarpennetje van moeder in en de gevolgen kunnen zeer onaangenaam zijn. Daarom is het beter de stopcontacten niet te laag aan te laten leggen, bij voorkeur op een weinig in 't oog lopende plaats, ofwel ze af te schermen met beveiligers. Deze bestaan uit een draai bare schijf, die de openingen afsluit en die pas in gebruik ge steld kan worden als men met de stekker deze schijf verdraait tot de contactpoten precies voor de gaten komen. Pas dan kan de stekker er ingestoken worden. Zonder deze stekker kan een kind dus niets beginnen en is het veilig. Zo'n stopcontact is bestemd voor één stekker, dus niet voor dubbel- of driewegstekkers. In zo'n meerwegstekker" worden vaak permanent zoveel stekkers gestoken, dat er op deze wijze een vrij groot gewicht aan komt te hangen, met gevolg dat de verbindende schakel los gaat zitten. Een deel van de contactpoten komt dan bloot te liggen en dat is gevaarlijk. Er staat een sterke stroom op en al is deze nu niet altijd dode lijk. men kan er toch vonkvor- ming of.een behoorlijke schok door krijgen. Drie in één. Nu kunnen we natuurlijk zelf twee of drie stopcontacten on der elkaar zetten, maar dat is prutswerk, immers in twee stopcontacten moeten dan ver ligt. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) betreden van de loopplank dus schillende draadjes op hetzelfde als het schip nog in de haven' schroefje bevestigd worden en daarvoor zijn ze niet ingericht. Bovendien staat het slordig en is onvakkundig werken aan een electrische installatie niet toe- Beter kunnen wij het stop- gestaan. contact verwijderen (nadat de stroom is uitgeschakeld, door het omdraaien van de hoofd schakelaar of door de zekerin gen los te schroeven). In de plaats van dit stopcontact slui ten we dan een twee- of drie delige contactdoos aan. Als u de bakelieteh dop van (Advertentie) Altijd gaaf huidje POEDER -ZAL.F-OLIË-ZEËP Jersey is geen geweven, doch een gebreide stof, dit in tegen stelling met wat velen denken. Op grote breimachines wordt in de fabrieken Jersey ver vaardigd. De ene jersey is niet gelijk de andere; er bestaat een groot onderscheid in de samenstel ling van de grondstoffen en in de dikte van het eindprodukt. In haar lichtste vorm is jersey geschikt voor japonnen en blouses, ook voor cocktail- en avondjaponnen. In haar normale dikte ls jer sey te gebruiken voor tail leurs en in haar zwaarste vorm draagt men jersey als vederlichte mantel. Jersey heeft als voordeel bo ven geweven stoffen dat het in verband met de lusjes waar uit het bestaat, zeer elastisch is en prima pasvorm heeft. Jersey-kleding zit als gegoten en kreukt lang niet zo snel. Voorts zijn jersey-stoffen po reus en luchthoudend, wat in verband met de gezondheid 'n voordeel genoemd mag wor den Het lichaam wordt be schermd tegen een te snelle afkoeling en toch wordt de uitwaseming niet belet. B In het algemeen is jersey duurder al naar het breisel fij ner is. De beste kwaliteiten zijn de wollen kamgarens, jer sey-stoffen, die zowel warm als veerkrachtig zijn. Is het breisel heel erg fijn, dan is dat een bewijs dat er wolkwall- teiten in zijn verwerkt met ragfijne, uiterst dunne vezel tjes. I Terwille van de smalle beurs maakt men ook wollen jersey- stoffen van minder fijne ve zels. De stof maakt dan een iets grovere indruk en is wat minder kreukvrij. Toch kan het voorkomen, dat u een jer sey-stof vindt, die zeer fijn van breisel is en toch betrek kelijk goedkoop is. In dat ge val hebt u te doen met zoge naamde halfwollen-jersey, die gemaakt wordt uit een melan ge van wol en katoen of van wol met kunstzijde of iets der- gelijks. Deze kwaliteiten zijn niet zo kreukherstellend als zuiver wollen jersey, maar wel stevig en soepel. Het voor deel van halfwollen-jersey is bovendien, dat het in de was minder krimpt en beter te rei nigen is. (Nadruk verboden.). 0 Melk is een uitstekende voe dingsbodem voor bacteriën en virussen. Drink ze daarom nimmer „rauw". 9 Hebt u uien, haringen enz. schoongemaakt? Was uw handen dan in water waaraan een paar druppels ammoniak zijn toegevoegd. 0 l eg uw horloge niet op een televisietoestel. Het wordt ge magnetiseerd en gaat onregel matig lopen. 0 Vliegenvuil op hout kan ge makkelijk verwijderd worden met petroleum. 0 IJsvlekken ln gewone zijde worden gebet met lauw wa ter. Eventuele kleurstof be handelen met wat tetra. Het doekje niet te nat maken. (Liefst betten.) 0 Vliegen zijn niet gesteld op: tomatenplanten, azijn, creoli- ne, lavendel en pepermuntolie en wonderolie. 0 Ritssluitingen moeten af en toe ingesmeerd worden met vaseline. 0 Kleine gaatjes in rubber wa terslangen kan men dichtma ken met dikke terpentijn. Zonodig enige malen hiermede bestrijken. (Nadruk verboden.) dit drievoudige stopcontact losschroeft, ziet u hoe het ge val in elkaar zit, het is vrij een voudig. De 2 draden, waarmede het oude stopcontact was aan gesloten, zijn precies zo te ge bruiken bij het meervoudige stopcontact. De inrichting van dit meervoudige stopcontact is zodanig, dat gelijktijdig alle drie conacten kunnen worden gebruikt. Trein en transformator. Nog even willen wij de aan dacht vestigen op het kinder speelgoed, b.v. de electrische treintjes. Er zijn er bij die op een batterijtje werken en dus volkomen ongevaarlijk zijn, er zijn er echter ook die rijden op een transformator. De uit de transformator ko mende zwakstroom is ongevaar lijk, maar de sterkstroom die er inkomt is wel degelijk gevaar lijk voor uw peuter. Het is de zelfde stroom waarop ook uw lamp brandt. Schroef dagrdm dé transfor mator vast op de speeltafel en wel zodanig, dat de voedings draad buiten bereik blijft (liefst onder het tafelblad door). Deze sterkstroomleiding mag beslist niet worden vastgezet is er een verlengsnoer nodig, gebruik dan een contrastekker met overstekende rand, zodat de poten van de stekker niet zichtbaar zijn. Koop geen al te goedkope hulpmiddelen, maar goede kwaliteit gummikabel, dan bent u bij gewoon gebruik steeds veilig, want dat kan te gen een stootje. En leer uw kinderen om de stekker nooit aan het snoer uit het stopcontact te trekken, maar de stekker te gebruiken om de verbindihg te verwijde ren. (Nadruk verboden.) (Advertentie) VOORHANDEN IK KAN HET ZELF IK KAN KOKEN IK KAN TUINIEREN IK KAN HANDWERKEN Firm» P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55-57 Terneuzen ALS ER één dracht is die vrijwel door allé dames op prijs gesteld wordt, dan is dat wel het mantelpakje. Het mantelpakje is vrijwel klassiek te noemen, het kleedt voortreffelijk én correct en kan in alle jaargetijden ge dragen worden. Daarnaast heeft het nog andere voordelen, zoals het feit dat het uit twee delen bestaat, rok en jasje, zodat het jasje uitgetrokken kan worden en men kan verschijnen in blou se en rok. In ons land met zijn wisselvallig klimaat is dit ideaal. Men is in mantelpakje gekleed op alles voorbereid. Wordt het warmer, dan kan het jasje uit. Wordt het wat killer, dan gaat het jasje weer aan. Ook voor de zomer zijn dergelijk kos tuumpjes buitengewoon geschikt, zo ook voor de reis. Onze illustratie toont zo'n zomers mantels- pakje, vervaardigd van een lichtkleurige wollen stof, die wel is waar solide, toch luchtig tit. De rok is glad en het jasje recht, van voren sluitend met drie knopen. Een dergelijk keurig zomermantelpakje is voor iedere vrouw een kostelijk bezit, waarvan zij veel plezier beleeft, (Nadruk verboden) SS SS Iedere zomer zien vele huls vrouwen zich weer gesteld voor de keuze of zij wel dan niet fruit in zullen maken. En als zij besluiten om wèl in te ma ken, moet er nog beslist worden hoeveel en wat. Dit zal van vele faktoren af hangen: van de prijs van het fruit of de omvang van de oogst uit eigen tuin van de kwaliteit van de vruchtende tijd. die men aan het inmaken wil be steden, de hoeveelheid en toe stand van het inmaakmateriaal enz, enz. Zullen wü inmaken? In het algemeen verdient het aanbeveling om vruchten rauw te eten en bij voorkeur iedere dag. Het zou niet .iuist zijn om vruchten in te maken wanneer dit ten koste zou gaan van het geregeld gebruik van vers fruit. Heeft men zoveel fruit in de tuin, dat men het niet allemaal vers kan consumeren, dan is inmaken een goede manier om de overvloed te verwerken. Wie goedkoop een kist of mand met fruit kan krijgen, zal daarvan ook een deel willen inmaken. Daarbij moet wel be dacht worden, dat alleen gaaf, niet-aangestoken fruit voor de meeste inmaak gebruikt kan worden. Natuurlilk is het niet altijd nodig om eerste kwaliteit vruchten te nemen (vooral niet voor het inmaken van sap, jam. vruchtenmoes). Maar rotte, beurse vruchten, vruchten die We niet goed genoeg vinden om zo te eten, zijn er ongeschikt voor. De kans, dat deze inmaak bederft is namelijk niet gering. Onrijp fruit kunnen we ver- Werken tot jam, gelei of moes. Voor de jambereiding is het zelfs beter om niet al te rijpe vruchten te nemen, omdat deze slecht geleren. Hoevéél we zullen inmaken, hangt vanzelfsprekend onder meer af van de gewoonten in het gezin, de gezinsgrootte, de beschikbare ruimte in de kel der of voorraadkast. In het al gemeen zijn daar dan ook geen wenken voor te geven. Dat zal iedere huisvrouw zelf wel be kijken. Het is wel nuttig om aan het begin van het seizoen een lijst te maken van de soort en hoeveelheid inmaak, die men in huis wil hebben voor de win ter, en niet in het wilde weg aan het „wecken" en jam maken te slaan. Iets over inmaakmethoden. Wie over een diepvrieskist of -loket beschikt zal zeker een deel van de vruchtenrijkdom daarin willen bewaren. Het voordeel van diepvriezen is, dat het fruit meer van het oor spronkelijke aroma en gewoon lijk een betere kleur behoudt dan bij andere inmaakmetho den. Bovendien is kans op be derf vrijwel uitgesloten. Fruit kan rauw of als moes ingevro ren worden. Voor het inmaken van vruch ten op sap is wecken" veel be trouwbaarder dan inmaken met behulp van een stoom- of an der inmaakpompje. Bij gebruik van een pompje ls er altijd kans, dat tijdens het vullen en sluiten van de glazen bederf- kiemen in de vruchtenmassa terechtkomen, die zich dan la ter kunnen ontwikkelen en be derf kunnen veroorzaken. Zij, die jam wil maken, staat voor de keus of zij een geleer- middel zal gebruiken en de vruchtenmassa kort zal koken of dat zij de vruchtenmassa lang zal inkoken. Bij kort ko ken blenft het fruit geuriger en krijgt men meer potjes jam uit een bepaalde hoeveelheid fruit. Voor vruchten, die van nature veel geleerstof (pektine) bevat ten: kruisbessen, pruimen, ap pelen, kweeperen, is toevoegen van een geleermiddel niet no dig. ln de vakantie staat voor de hulsvrouw de maandag wel he lemaal in 't teken van: haast je, rep je! Want behalve dat ze de was heeft en de kinderen om haar heen lopen, zijn er dikwijls ook nog de nodige uit- gaansplannen of bestaat er de behoefte een ogenblik vrij te maken om te genieten van de zon die ons dit faar ook weer op rantsoen stelt zodat het pa rool wel moet zijn: het huis houden afstemmen op het weerbericht! Waarom dan op zo'n maandag niet eens een eenvoudige soep gemaakt van resten van de vorige dag! Al les kan door elkaar heen ge butst worden want zwezerik, tomaten, doperwten en rijst la ten zich prachtig combineren. Misschien moeten er nog wat gesmoorde soepgroenten extra toegevoegd worden, een rauw geraspt uitje, wat gehakte pe terselie en selderij en klaar zijn We alweer met een smakelijke voedzame hoofdschotel! Als er niet teveel zwezerik meer over was kan ln kleine dobbelsteen tjes gesneden kaas de nodige eiwitten verschaffen. Maar denk eraan: kaas nooit mee la ten koken, dus de soep, als de kaas erbij ls gedaan, meteen opdoen ZONDAG: Sardines op toast, zwezerik met tomatensaus, doperwten, rijst (wat extra nemen voor maandag) bes senvla, MAANDAGJulianasoep, gem- berpudding. DINSDAGChampignonragout, sla, aardappelen, pruimen. WOENSDAG: Gebakken kaas, gestoofde bleekselderij, aardappelpurée, meloen. DONDERDAG: Goulash, andij vie, aardappelen, yoghurt met cocosnoot, VRIJDAG: Mimosaeieren, prin- cessebonen, aardappelkoek jes, citroenvla. ZATERDAGOmelet, sla van princessebonen, tomaat, rauw gebakken aardappe len, komkommer, kruisbes sen. RECEPT: GEMBERPUD- DING. 200 g oud brood, 100 g ge- confijte gember, 2 3 eieren, 3': dl melk, 35 g suiker, schil van 1 citroen. Het brood in de kokende melk fijn maken, de geraspte citroenschil, de suiker, de ei dooiers en de fijn gesneden gember stroop erbij doen en het stijfgeslagen eiwit er daar na voorzichtig doorscheppen. Een beboterde en met paneer meel bestrooide warme pud dingvorm voor 2/3 hiermee vul len, goed afsluiten en VA uur au bain marie laten koken (het water moet daarbij steeds on der de rand v. d. vorm blijven). De pudding voor het opdoen zonder deksel even op laten drogen en met een vanillesaus presenteren. RECEPT: MIMOSA EIEREN. De eieren in ruim water 10 min. laten koken. Intussen van de bloem, boter en melk een dikke saus maken. De geraspte kaas en gesneden ham erdoor roeren en 't geheel zonodig met iets zout en peper op smaak af maken. De gekookte eieren in koud water onderdompelen en dan pellen. Het wit van het geel scheiden. Het wit met een vork fijnmaken, in een vuur vaste schotel leggen en de kaassaus erover gieten. De dooiers zeven en over de kaas saus strooien. Het schoteltje nu ongeveer 10 min. in een matig worme oven zetten. In die tijd uit de sneden brood driehoek jes snijden en deze in de koeke- van ln wat boter goudgeel bak ken. Wanneer het schoteltje Uit de oven komt, worden de broodcroutons langs de rand gelegd en wordt het geheel met wat fijngehakte peterselie be strooid. Vader en moeder weten, dat Peter, hun oudste, één grote wens heeft: de nieuwe fiets, die in de plaats zou moeten komen van het oude karretje, dat in dertijd al tweedehands gekocht ls en sindsdien door we.er en wind dienst heeft moeten doen. Peter is 12 jaar. Hij gaat bin nenkort naar de H.B.S. en va der en moeder hebben het er samen al over gehad, dat hij dan eigenlijk toch een nieuwe fiets moet hebben. Maar daar is Maarten, die op Peter volgt, ook nog. Hij wordt dezer dagen 10 jaar. Die heeft nog nooit een fiets gehad en droomt er nu van als verjaars cadeau. Maarten zou, zolang hij nog op de lagere school is, het ook met een tweedehands fiets kunnen doen. Dat komt vader en moeder natuurlijk goedkoper uit dan een nieuwe voor Peter. Ze weten bovendien, dat Pe ter zich overal bij neer zal leg gen en zeker geen poppenkast zal maken, als Maarten de fiets krijgt in plaats van mij. Peter is een zeldzaam tevreden kind, dat bijna geen eisen voor zich zelf stelt en veel voor zijn jon gere broertjes en zusjes over heeft. Nee, Peter zal zich be slist niet beklagen, als hij het nog wat langer met zijn oude fiets moet doen. Daarentegen zal Maarten, als er voor Peter een nieuwe fiets gekocht wordt, zeker diep verongelijkt zijn en zuchten, dat hij er ook altijd bij inschiet. Het is een moeilij ke beslissing voor de ouders. Wat te doen? Op een zaterdagmiddag wan delt vader met zijn oudste door de stad. Ze zullen in de étala ges vast eens naar een verjaars cadeau voor Maarten uitkijken. Terloops hebben ze het over een electrisch treintje gehad. „Als het eraf kan tenminste", heeft vader gezegd. Peter heeft er niet veel op geantwoord. Dan Passeren ze een rijwielzaak. Opeens blijft Peter stilstaan en trekt zijn vader opgewonden aan de mouw. „Nu zul je het hebben", denkt vader. Nu zal zelfs de bescheiden Peter het verlangen te machtig worden en zal hij om een nieuwe fiets gaan vragen, waar hij in zijn hart zo naar hunkert. Vader voelt zich in het nauw gedreven. Moeder en hij hebben nog altijd geen beslissing geno men. Nog steeds zijn ze het er niet over eens, of ze toch maar niet Maarten met zijn verjaar dag met een fiets zullen verras sen. Maar als Peter nu gaat aandringen Dan hoort hij Peter opgewon den zeggen: „Paps, kijk daar, die fiets, is dat geen pracht stuk. Maarten heeft veel liever een fiets dan een trein. Kun je die niet voor hem kopen? Als het te duur voor je is, mag je mijn hele spaarpot erbij heb- Eerlijk verdiend. Er komt een zonderlingebrok in vaders keel. Maar tegelijk is zijn besluit genomen. Hij hoeft zich er niet meer op te beden ken. Een warme golf van liefde en trots voor zijn oudste slaat door hem heen. „Kom meè, Peter", zegt hij. „We gaan die fiets meteen kopen. Een nieu we fiets voor jóü, Peter!" „Maarmaar ik ben toch niet jarig", stamelt de jongen. „Nee, maar jij bent geslaagd voor je examen. Jij hebt hem verdiend". Als ze naar huis lopen, kan Peter geen woorden vinden om zijn geluk en dankbaarheid uit te spreken. Nooit had hij hier op gerekend. Had er ook niet om Willen vragen. Waar hij het opeens aan verdiend heeft, weet hij helemaal niet. Alleen Maartendat is wel heel akelig. Maar vader troost: „We zullen zien wat er aan die oude van jou nog op te knappen ls. Daar moet Maarten het dan zo lang maar mee doen. En ver« der krijgt hij een mooie trein". De laatste last valt van Pe ter af. Hij is nu alleen nog maar een zielsgelukkig kind. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Meer levensvreugde voor de ieugd door minder huwelijksmoeilijkheden ln Wenen worden jaarlijks vierduizend huwelijken door echtscheiding ontbonden. Om de mensen aldaar tot nadenken te stemmen heeft men in die stad aanplakbiljetten opgehan gen met de navrante slagzin: ,,Je kunt een kind niet in twee- en delen". Ook bij ons te lande heeft het euvel van de echtscheiding langzamerhand angstwekkende vormen aangenomen. Men treedt in het huwelijk, men krijgt één of meer kinderen, men merkt dat men het niet goed met elkaar kan vinden en men gaat weer uit elkander, alsof dat een heel gewone zaak is. De omstandigheden mogen van geval tot geval telkens een beetje anders zijn, de grondoor zaak is altijd weer. dat de men sen zo vreemd en zo onwijs doen. In het z.g. slechte huwelijk ziet men steeds een lange aan eenschakeling van misverstan den dooreengeweven met mate loze slapheid, onredelijke zelf zucht en verregaande kortzich tigheid. Toch moeten volwassen men sen de weg kunnen vinden om verandering ten goede te bren gen in de ontstane verkeerde toestand. Het voortdurende kibbelen moet veranderd kun nen worden in een harmonisch samengaan. Let wel, waar er twee ruzie hebben, zijn er meestal ook twee fout! Beide partijen zul len in de moeilijke gesprekken, die gevoerd zullen worden, be reid moeten zijn om te geven. Wil de echtvereniging niet worden tot een vechtvereniging, dan moet er veel moeite en tijd aan worden besteed om elkaar ee leren begrijpen, te verdra gen en. lief te hebben. Veel echtelieden, die het niet gelukte de gerezen moeilijkhe den op eigen kracht te over bruggen, vonden reeds de weg naar de spreekkamer van de zenuwarts. Voor kerkelijke mensen heeft het zeker zin om hun narighe den voor te leggen aan priester of piedlkant. Ook deze herders van de ziel kunnen op dit ge bied veel nuttig werk doen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5