I VAKANTIE-ZORGEN KERKDIENSTEN Heineken De geluidsmuur JONGE BUITENLANDS NIEUWS 565 AXEL Vakantie en Vierdaagse Concurrentie aan banden Nederlandse prestaties Gedeliberaliseerde dameskousen Voor de zondag Zaterdag 26 juli 1958 waarvoor hij hem een klinisch attribuut ter hand l it de heer Ramselaar hler- ad voldaan, zette de bonte zich weer in beweging in de ig van de recreatietuin, bij een feestverlichting en jrd door tientallen patlën- ie zich voor de ramen van ekenhuis verdrongen, deze iele openingsplechtigheid rolijke pick up klanken en ijnaronk werd besloten. Verbouwing St. Elizabeth ziekenhuis. verdiepingen-opbouw aan Elizabeth ziekenhuis wel- or de firma Spranger uit op het St. Elizabeth zie- iis wordt uitgevoerd is haar stadium, die van de yzer- •uctleultvoerlngen, gepas- grote montage-skelet geeft ite lijnen reeds te zien, hoe breiding in haar geheel en netingen van de vertrekken llng zal zijn. het metselwerk en het en van de grote stenen ischotten komt de St. Eli- stichting weer een flinke lichter bij haar streven tot lere outillage en uitbreiding et ziekenhuis, dat thans 43 jestaat. Diensttijd-verlichting, eerste Zeeuws-Vlaamse lbrlgade te Sluiskil, onlangs >t leven geroepen en be- ie uit een korps van acht zal na de vakantie een be- jke uitbreiding ondergaan aarmede enige verlichting en in de voor jeugdige bri es soms zo zwaar en moei- jpvoedende diensttaak. Er ;n nieuwe groep van acht nen aan worden toegevoegd, om beurten het korps met reces zal kunnen gaan. Een nder kwam tot stand in >g met het hoofd en onder- ïd personeel van de Anto- •hool en de jeugdige hoofd leren Hei-man Visser en de Doelder. Kermiskoers voor nieuwe lingen. zaterdag 16 augustus a s. aditie getrouw een kermis- worden verreden. Gingen e maanden terug de ama- op een zeer verruimd par- van start, voor het komend ium zullen de nieuwelingen od komen. animo blijkt ditmaal in deze wel bijzonder groot, gezien ubbel aantal inschrijvingen ontvangen dan maximaal een dergelijke koers regle- lir wordt tocgfesfaan. een zo aantrekkelijk moge- koers te waarborgen zal jestuur van de Slulskllse -supportersvereniging uit negentig kandidaten een »e selectie toepassen. ZUIDZANDE Geslaagd. het te Brede gehouden en voor de hoofdakte de de heer J. A. C. Smalle- onderwijzer aan de 3are lagere school te Zuld- )P. VRUCHTEN VEILING ICVVSCHVLA ANDEREN" TERNEUZEN. illng van vrijdag 28 juli. 2NTEN. 100 stuks: Sla 38. stuk: Bloemkool A II 38—46 II 18—34 ct, afw. 10—39 ct; komkommers C 13 ct; Wit- nkommers A 1015 ct, B 10 :t, C 10—11 ct. bos: Selderij 4—10 ct; Peen i ct; Kroten 4 ct; Uien 6— kg: Andijvie 7—14 ct; Kes- nen 90—93 ct; Stamsnijbonen ct; Saxa 23—27 ct; Kroten t; Rode kool 4G—6 ct; Spits- j ct; Savoye kool 4la18 ct; een 1012 ct; Prei 4047 :abarber 6—10 ct; Tomaten -42 ct, B 40 ct, C 28—33 Ct; 15 ct. JAPPELEN. 100 kg: Eerstelingen bon- ril—X2, I ƒ6,90—ƒ11. II —ƒ7, kriel ƒ3; Bintjes I 8, II 3,60. T. doosje: Rode bessen II 25 ct; bozen 4149 ct. kg: Aardbeien Jecunda II -ƒ 1,19; Witte bessen 1. bessen II 1,17—1,49, afw. 1 ct; Kruisbessen 4164 ct; en ƒ2,52—ƒ3; Pruimen Lax- 1,56—1,72, II 1,09—1,61, ,06; Appelen: Yellow Trans- t I 78—90 ct, K 65—75 ct, 1—52 ct. Zaterdag 26 juli 1958 DE VRIJE ZEEUW ÏERSTE APREUEN IN ZEELAND GEVEILD. t oogstseizoen 1958 voor ap- sn peren is in Zeeland weer inen. Op de fruitveilingen ze provincie werden dontier- roor het eerst de appels van as Yellow Transparant aan- :rd voor zover ze een mini- doorsnede hadden van 65 Het aanbod was de eerste jog niet groot. Op de veilin- van Goes, Kapellê en Krab- jke bij elkaar bedroeg het ►eer 4Ö00 kg. kwaliteit van de eerste ap- was overwegend zeer goed. >innenlandse handel toonde langstelling voor en verder en er ook verschillende par- gekocht voor export naar c. De prijs lag tussen en 1 per kg, al naar Sc' de kwaliteit. Het Nederlandse nieuws is de afgelopen week wel sterk op de achtergrond ko men te staan vanwege de ontstellende gebeurtenissen in en de alarmerende be richten uit het Nabije-Oos- ten. Overigens viel er van het binnenlandse front ook weinig te vermelden, want half Nederland was met va kantie. De Koningin, de Prins en de Prinsessen zijn voor enkele we ken naar Zuid-Frankrijk vertroK- ken, om daar tegaan „jagen" niet met buks of geweer, maar met de „Piet Hein" en „De Groe ne Draeck". Een slorige 15.000 wandel enthousiastelingen gingen ziah extra inspannen door deel te ne men aan de Vierdaagse, hetzij te Nijmegen (ruim 14.000) of te Apeldoorn ruim 1.000)opnieuw recordaantallen. De bouwvakarbeiders, die er gedurende tien dagen de brui aan hadden gegeven zijn intussen weer met het werk begonnen. Over het weer hadden zij dit jaar beslist geen klagen. De wegen zijn vol, ongelukken gebeuren bij tien- en bij hon derdtallen en gevallen van ver drinking moeten helaas dagelijks worden gemeld. Wees voorzichtig en leer zwemmen! Premie onvoldoende. De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering, die nu 4.4 ƒ8 van het loon bedraagt, zal voor de dekking van de kosten over 1958 onvoldoende blijken. Hierdoor zal opnieuw de reserve van het vereveningsfonds dalen en nog meer komen beneden het door de ziekenfondsraad vastge stelde minimum van 65 miljoen gulden". Aldus de voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, op de alge mene vergadering van de bond. De schooltandverzorging noem de de heer Van Lienden „een zor genkind". „In vele gevallen is de medewerking van de tandartsen te gering om de schooltandver zorging in volle omvang tot haar recht te doen komen". Voornaamse oorzaak: het te kort aan tandartsen. Maar er ko men er meer. Kamer houdt voet bij stuk. In 1956 is de wet op de econo mische mededinging tot stand gekomen, die de minister van Economische Zaken verschillen, de gelegenheden tot ingrijpen geeft, wanneer het er om gaat 'n gezonde concurrentie te handha ven en bepaalde ondernemersaf spraken (kartelvorming) te be teugelen. De Tweede Kamer heeft er destijds, sterk op aangedrongen, dat de wet pas in werking zou treden, wanneer een regeling was getroffen, waardoor de onderne mers in beroep zouden kunnen gaan tegen beslissingen van de minister. De regering heeft nu als be roepsinstantie aangewezen het college van beroep van het be drijfsleven, dat reeds functio neert in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In het belang van een deskundige beoordeling zullen echter, wanneer het kar telzaken betreft, gewone leden van dit college vervangen kun nen worden door bijzondere plaatsvervangende) Maar het college telt altijd toch al twee plaatsvervangende leden. En dus, zo redeneerde de Eerste Kamer, wanneer de mi nister zich het recht voorbehoudt nog eens twee extra plaatsver vangende leden aan te wijzen, waar blijven dan onze garanties? De Tweede Kamer had dit ge slikt, maar de Eerste Kamer wei gerde en gaf pas zijn fiat aan het wetsontwerp, nadat minister Samkalden beloofd had, dat hij hoogstens één gewoon lid zou vervangen door een bijzonder. En terwijl de Kamer al van zijn va kantie geniet, gaan de collega's uit de Senaat nog rustig door met vergaderen. Slepen en rijden. De Nederlandse zeeslepers heb ben weer nieuwe lauweren aan de oud-vaderlandse roem toege voegd door een groots karwei te OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 27 JULI. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Hontenisse: 9.30 uur de heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. (Viering H. Avondmaal.) Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. (Viering H. Avondmaal.) Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cu pédo (Jeugddienst); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Vic. Joh. Brezet. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht2.30 uur Eerw. heer C. H. Hey boer. Dient de Here met blijdschap. Ps. 100 2 De dienst des Heren en de dienst der zonde staan lijnrecht legenover elkander. Is de laatst genoemde een zware, drukkende dienstbaarheid, de dienst des He ren werkt niet allleen, maar is °°h blijdschap en geluk. ie de God zijns levens heeft ontmoet in het woord, waardoor Hij tot ons spreekt en in de echo, die zijn eigen ziel van dat woord weerkaatst, die wordt het leven wet al zijn schrikkelijke dissonan ten toch een wondere harmonie. Tot zijn ziel komt de Here an dermaal als weleer in Eden, in het suizen der zachte avondkoel te. Hem ziet hij in het sterren- heir. Hem in elke heerlijkheid der natuur. Hem in elke harteklop. Hem dus ook in storm en tegen spoed, evengoed als in de duizen den zegeningen, die zijn levens- part verhelderen. Daarom is het hart van een ttjtir] Gods blijde, omdat hij over- 41 z'jn Vader ontmoet. Daarom is geen werk hem drukkend en geen levenstaak hem te veel. Ook al vraagt hij al zijn geest- en al W)n lichaamskracht. Want Hem e dienen, Wie de liefde van ons ^.behoort, is enkel blijdschap, kent niets van deze blijdschap 7iin OI)derzoeke zichzelf ernstig, ziin L°of m°ge vast staan en TT(zinnigheid ongerept zijn, "t1 kan 2jjn ziel nog niet in aai held de vaste grond de Ie- w" grond' gevonden hebben, ann zijn anker eeuwig rust! Vergeten w' al onze aardse noden n groene plekje der woestijn, En laat Gods heilige geboden e grondwet van ons leven zijn. Niattw Bijbels Dagboekje.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3.00 uur Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur Leesdienst; 5 uur Ds C. M. Boerma, van Bergen op Zoom. Terneuzen: 11 uur en 4.30 uur Ds. D. Middelkoop, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. 8 (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Student A. Geelhoedt. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. J. Njjenhuis, van Overschie. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OLD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOM S-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur 9 uur en 10 uur H. H. Missen Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen Terneuzen: 7 uur, 8.3Ó uur 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 1015 uur en 17..00 uur H. H Missen Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 27 JULI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. A. K. Straatsma, van Den Haag. Breskens: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cale. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds, J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur en 7 uur Ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Schoondijke: 9.30 uur Ds. L. M. Brouwer, van Uithuizen. (Bed. Heilige Doop.) Sluis: 9.30 uur Kand. F. A. Panne- koek, van Gorinchem. St. Anna ter Muiden: 11 uur Kand. F. A. Pannekoek, van Gorin chem. Sint Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. C. van Evert, van IJzendtjke. IJzendöke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande; 9.30 uur Ds. H. Kuyl- maa. verrichten, weliswaar onder de Engelse kust, maar toch in volle zee. Er moest een enorme beton nen caisson van even 3% miljoen kilo uit het Kanaal van Bristol naar een plaats 800 meter uit de kust worden gesleept, om daar precies op de aangegeven plaats in zee te worden neergelaten. Het gevaarte was bedoeld als in- laatfilter voor een in aanbouw zijnde grote elektrische centrale. De kans van slagen van het kar wei werd door deskundigen op niet meer dan tien procent ge schat. Maar de „Hollandse jon gens" van L. Smit Co's Inter nationale sleepdienst en van Van der Tak's bergingsmaatschappij hebben het keurig geklaard. Bravo! Een andere Nederlandse pres tatie, de D. A. F.-personenauto, zal iets later op de weg komen dan oorspronkelijk was bedoeld. Het produktieschema is van 25.000 op 50.000 wagens per jaar gebracht, wat de nodige voorzie ningen met zich meebracht. Intussen is gebleken, dat het nieuwe D.A.F.-je zich in de ber gen ook bijzonder goed gedraagt En dus kan de stormloop op de 134 dealers, die zijn aangesteld, nu voor elke landsman beginnen (of worden voortgezet). Kruisers en handschoenen. Minister Staf heeft meegedeeld, dat de Nederlandse kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provin ciën" van afvuurinrichtingen voor geleide projectielen zullen worden voorzien. De modernise ring van de oorlogsbodems komt ons op 20 miljoen gulden per schip te staan. Maar het parle ment moet zijn toestemming nog geven en pas dan zal de verbou wing (in 1960) kunnen begin nen. De minister van Defensie heeft nu ook de medewerking gekre gen van prof. dr. P. P. van Ber- kum, hoogleraar aan de Katho lieke economische hogeschool te Tilburg en van dr. G. van der Wal, oud-directeur-generaal van de N. V. De Bijenkorf", thans o. m. voorzitter van de raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, „om te komen tot de meest ge wenste organisatievorm van de militaire aankoopdiensten, in 't bijzonder van het Directoraat Materieel Landmacht". Intussen is de Nederlandse le- derwarenindustrie boos op het D. M. L., omdat het de order van 18.400 paar handschoenen voor het leger niet bij Nederlandse fir ma's heeft ondergebracht, maar geplaatst heeft in het buitenland en dan nota-bene in Tsjecho- Slowakije, dus achter het ijzeren gordijn! Motief: de buitenlandse handschoenen zijn goedkoper. Als ze nu ook maar beter zijn! Anders krijgen we naast de hel men- en gasmaskeraffaire ook nog een handschoenenkwestie! Minister Zijlstra en de nylons. De Nederlandse kousenfabri kanten zijn ook al boos, althans bezorgd. Zij hebben een tele gram gestuurd aan de minister van économische Zaken met het verzoek, „ten behoeve van de Ne derlandse dameskousenindustrie de invoer van nylon-dameskousen te deliberaliseren". Dat woord eist verklaring. Li ber is vrij. Liberaliseren is dus vrijmaken en de-liberaliseren wil zo veel zeggen als: de vrijheid weer ongedaan maken. Met ande re woorden: de kouseninvoer moet weer aan banden worden gelegd. „Er dreigt een overstro ming van de Nederlandse markt met dit artikel, door aanzienlijke partijen uit Italië en West-Duits- land, welke geleverd worden tegen dumpingprijzen". Aldus het telegram. „Zouden deze partijen zonder meer worden toegelaten, dan dreigt niet alleen de markt te worden ontwricht, maar boven- Zoals het klokje bij U thuis tikt, tikt het nergens. Het is gezellig en behaaglijk in de vertrouwde omgeving van Uw huiskamer. Maar een enkele keer een afwisselingetje is niet te versmaden. Uw vrouw - die meer in huis is dan U - zal het zeker waarderen, wanneer U zegt: „Zuilen wij een uurtje de stad in gaan en ergens, in een plezierig café een biertje gaan pakken?" Moet U eens zien, hoe fijn zij dat vindt! Maar dan moet U er wèl erg goed op letten, dat U ddérheen gaat waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Alleen Heineken kent het geheim van de A-gist, een speciale gistreincultuur, die Heineken die speciale smaak en dat speciale aroma geeft. Heineken gunt zijn bier alie (rijpings-)tijd. Drink het: vers vart het vat of uit de met kroonkurken hermetisch afgesloten flesjes, de enige, snelle en hy giënische afsluiting, waardoor het bier véél langer goed blijft! DE ECONOMISCHE TOESTAND in JAPAN In een donderdag door de Japanse regering gepubliceerd witboek wordt opgemerkt, dat er aanzienlijke tijd mee ge moeid zal zijn voordat het Ja panse bedrijfsleven in staat zal zijn zich te herstellen van de huidige recessie. Volgens dit witboek is de huidige economische recessie, welke zich in mei 1957 begon te openbaren, vooral te wijten aan overproduktie en de hier uit voortvloeiende voorraad- vorming. Opgemerkt wordt dat het vraagstuk der over produktie het herstel van de nationale economie zal vertra. gen en voorspeld wordt dat het veel langer zal duren om de huidige recessie te over winnen dan tijdens de deflatie- periode van 1954. Volgens het witboek wordt de Japanse economie geken merkt door 3 belangrijke ont wikkelingen Er deden zich plotselinge wijzigingen in het bedrijfs leven en de financiële verhou dingen voor na de ongekende boom-periode van 1956 tot het begin van 1957. Deze wijzi gingen werden veroorzaakt door de krappe geldpolitiek welke door de Bank van Ja pan in mei 1957 werd inge voerd. Toen trad een defini tieve recessie in welke werd veroorzakt door liquidaties van voorraden en een daling van de totale vraag met 9 pro cent. De derde belangrijke ont wikkeling was echter gunstig. Het grootste vraagstuk waarvoor Japan zich tijdens de huidige economische inzin king gesteld ziet betreft dat der overproduktie. In het witboek wordt mede gedeeld, dat de investeringen in de industrie sedert het fis cale jaar 1956 de regerings programma's hadden over schreden met 20 a 30 procent, hetgeen heeft geleid tot een groot overschot aan produk- tiecapaciteit. Volgens het wit. boek heeft het Japanse be drijfsleven thans echter het laagste punt bereikt en zal de vraag toenemen naarmate de liquidatie der voorraden voort gang maakt. Het witboek ein digt echter met de waarschu wing dat er nog geruime tijd zal verlopen voordat de Japan se economie weer van een vol ledig herstel zal kunnen spre ken. De Japanse economie heeft naar in het witboek wordt medegedeeld in 1956 een groeipercentage van 12 te zien gegeven en van 8 in 1957. De uiteindelijke groei zal volgens het witboek een niveau bereikèn dat aanzien lijk het vooroorlogse niveau zal overtreffen. MET PORTEFEUILLE VAN PATROON OP STAP. Een 16-jarige leerling-mon teur uit Amsterdam is donder dagmiddag, nadat hij zich meester had gemaakt van de portefeuille met 1500 en het paspoort van zijn patroon, verdwenen. De knaap die ge kleed was in een overall liet zijn burgerkleren achter bij zijn benadeelde werkgever. Deze had de jongen, die onder toezicht van een voogdijver eniging staat, in zijn bedrijf genomen om hem een kans te geven een vak te leren. dien zal de werkgelegenheid in deze bedrijfstak ernstig worden aangetast". En zo zal minister Zijlstra zich in de nylons moeten begeven. Ais Zijne Excellentie de invoer be perkt of stopzet, is daarmee de kous niet af, want het is de vraag of onze vrije vrouwen wel in gedeliberaliseerde dameskou sen willen paraderen, als ze daarvoor meer geld moeten neer leggen dan anders nodig is (Nadruk verboden.) LIBANESE TEGENSPRAAK De Libanese regering heeft officieel krantenberichten tegen gesproken, dat zij zou hebben be sloten de waarnemersgroep der Verenigde Naties in het land te boycotten. Deze berichten zijn van elke grond ontbloot, aldus de regering. VER. STATEN De verkoop van Landbouwoverschotten Het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft woensdag een wetsvoorstel goedgekeurd, dat tot strekking heeft het pro gramma inzake de afzet van Naar de Engelse film The Sound Barrier" door C. BAUER 57) Nadruk verboden. Alleen die middag toen we daar in de tuinkamer zaten, had Tony met de „Prometheus" ge vlogen en hij maakte er enkele terloopse opmerkingen over tegen J. R. Het was toen dat Jess haar vraag stelde over de naam „Prometheus". Ik had me gedurende deze drie dagen in stilte geamuseerd met de con versatie tussen haar en J. R. Ik geloof niet dat zij hem ten volle doorgrondde, maar zij kon hem in ieder geval aan. Ze scheen op geen enkele manier door hem geïmponeerd te worden wat waarschijnlijk voortkwam uit haar principiële geringschatting van alles wat maar met de luchtvaart te maken had. Ze sprak luchtig over „schuurtjes" als ze de reusachtige hangars en werkplaatsen bedoelde. Ze liet in het gesprek het woord „vliegdingetjes" vallen alsof ze niet vlug genoeg op „vliegtui gen" kon komen. Ik kon er niet helemaal achter komen of ze het opzettelijk deed of dat al deze dingen inderdaad zo ver buiten haar belangstelling lagen. J. R. scheen er zich niets van aan te trekken, hij liet het al thans niet blijken. Alleen scheen hij meer dan anders op zijn hoede te zijn als hij met Jess sprak; hij wist waarschijnlijk ook niet goed wat hij aan haar had. Zo ook toen ze hem vroeg waarom hij zijn laatste schep ping Prometheus had genoemd. Hij keek haar even achterdoch tig aan en zei voorzichtig: „Dat heeft eigenlijk iets te maken met het doel waarvoor dit toe stel is gebouwd". „Is er nog een ander doel dan vliegen?" vroeg Jess verder. „In zekere zin. Het gaat na melijk om de snelheid waarmee gevlogen wordt. We staan op het punt om sneller te gaan vliegen dan het geluid. De ken nis van de gedragingen van een vliegtuig dat zich sneller voort beweegt dan het geluid kan van onschatbare waarde zijn. Niet alleen voor de vliegtulgbouw- kunde, maar voor de gehele wetenschap. Daarom hebben we dit vliegtuig „Prometheus" ge doopt. Prometheus was een Griekse God die het vuur uit de hemel roofde en het op aarde bracht. De naam Prometheus betekent: vooruitdenkend. Zijn daad heeft dan ook nooit hoog genoeg te schatten gevolgen ge had. Denk eens in wat de mens zou zijn zonder vuur. Onze „Pro metheus" is ook een bewijs van ons vooruitdenken. Ook déze „Prometheus" zal in de hoogte onbekende natuurkrachten ont dekken, die voor de mensheid van grote waarde Zullen blijken te zijn." Niemand zei iets. Het gesprek was op een terrein gekomen dat enkelen onder ons liever ont weken. Na enkele ogenblikken stond Jess op en liep naar de open tuindeuren. „Het regent bijna niet meer", zei ze omhoog kijkend, „ik heb zin om een wandeling te gaan maken. Wie gaat er mee?" Toen ze het ter ras opliep, draaide zij zich half om en zei terloops„Ach meneer Ridgefield, hoe ging dat ook weer verder met die Prometheus, ik bedoel de échte Griekse Pro metheus? Was het niet zo, dat hij voor zijn diefstal van dat vuur door Zeus zelf werd ge straft? Als ik me goed herinner liep het nogal beroerd met hem af: hij werd aan een rots ge klonken, waar een adelaar hem elke dag de lever uitrukte en dan 's nachts weer aangroeide". Zonder op zijn antwoord te wachten liep ze de tuin in. De anderen stonden zwijgend op en volgden haar. Philip en ik waren de laatsten die de kamer verlieten. Hij legde zijn hand op mijn schouder. „Heb je er be zwaar tegen om even rustig met jou te praten terwijl die ande ren hun wandeling maken?", zei hij zacht. „Laten we naar mijn kamer gaan", stelde ik hem voor. Toen we daar tegenover elkaar zaten, vroeg ik me af waarmee hij be ginnen zou: J. R. of Jess. Het laatste leek me waarschijnlijker. Omdat ik wist dat hij altijd moeilijkheden had met het be gin van een vertrouwelijk ge sprek, hielp ik hem een handje: „Wanneer gaan jij en Jess ein delijk eens trouwen?" „Wat mij betreft: morgen." Hij zuchtte moedeloos. „Wat haar betreft dan niet?" „Ik kom er niet achter. Waar achtig Dave, ik kom er niet ach ter. Soms denk ik dat alles ein delijk helemaal goed is en dan ineens staat ze weer zo onbe reikbaar ver van me af. Dan verwacht ik ieder ogenblik dat ze alles tussen ons zal afbreken. Ik begrijp nooit waarom ze het dan ook niet doet." „Ik begrijp dat bestomdat ze van je houdt", waagde ik een poging. Een blijvend goede ver houding tussen Jess en hem leek me de enige mogelijkheid om de plannen van J. R. te doorkruisen, hoewel ik niet de minste hoop had met één enkele opmerking een dergelijke ver houding tot stand te kunnen brengen. Hij scheen er dan ook niet in het minst door opge beurd te worden. „Als ze zoveel van mij hield als ik van haar, zou ze wel an ders doen", klaagde hij als een kleine jongen. Ik zocht naar argumenten om hem van het tegendeel te over tuigen, maar ik vond ze niet. Hoe zou ik Jess ook met hart en ziel kunnen verdedigen als ik zelf niet helemaal in haar ge loofde? „Maar daarover had ik eigen lijk niet met je willen praten", onderbrak hij mijn gedachten. „Dat was tenminste niet het be langrijkste op het ogenblik. Nee, de kwestie is dat J. R., zoals jullie hem noemen, me een baan heeft aangeboden als invlieger". Dus J. R. heeft toch al met hem gesproken, schoot het door me heen, zou hij soms vermoe den dat ik hem doorzie en heeft hij me een slag voor willen zijn?" (Wordt vervolgd.) produkten uit de Amerikaanse landbouwoverschotten voor een jaar te verlengen. Onder dit programma ging de regering landbouwprodukten uit de over schotten verkopen tegen bui tenlandse valuta. De Senaat had een wetsvoor stel goedgekeurd, dat voorzag in verlenging van het program ma voor de duur van twee jaar. De beide Huizen van het con gres zullen thans trachten tot een vergelijk te komen. FRANKRIJK Manifest van niet- communistische oppositie. Het „verbond van democrati sche krachten", opgericht door oud-minister Daniël Mayer, heeft woensdagavond in Parijs een manifest gepubliceerd. Het verbond is een bundeling van niet-communistische linkse oppositiegroepen. In het voor lopige bestuur hebben zitting oud-premier Mendes-France, de socialisten Edouard Depreux en Robert Verdiér, oud-minister Frangois Mitterand, de atoom geleerde Frangois Perrin en de links-socialistische journalist Gilles Martinet. In het manifest wordt gezegd dat de „huidige crisis" in Frankrijk voortvloeit uit de verdeeldheid in de linkse ge lederen en dat er een nieuw de mocratisch Frankrijk moet wor den opgebouwd door bundeling van de linkse krachten. Het manifest richt zich tegen de politiek van integratie in Al- gerië en zegt dat er gestreden moet worden tegen alle vormen van fascisme. In het manifest wordt een plan voor economi sche en sociale vooruitgang voorgesteld op basis van sa menwerking met de vakbonden, volledige werkgelegenheid en uitbreiding van de huidige so ciale wetgeving in Frankrijk. Het manifest keert zich tegen „een eng nationalisme" en spreekt zich uit voor pogingen om tot een algemene en gecon troleerde ontwapening te ko men.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3