HET KONINGSKALF en DE OLIEPUT 1 Eisenhower antwoord aan Chroesjtsef TERNEUZEN Frankrijk en de topconferentie ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER >oor ul >r elke dag ANDEL verkopen ZATERDAG 26 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4431 [WEKELIJKSE WERELDSCHOUW en de waardeloze ambaóóadeuró De ontspanning Een Iraakse diplomaat verlaat Groot-Brittannië !l1"' Jeei/lm hef besle bet oo'ii gemaakt .|||1 Topconferentie op 28 juli te vroeg Het Midden-Oosten het enige agendapunt DE GEBEURTENISSEN IN LIBANON. „Goddelijke staat Atjeh" uitgeroepen DE VEILIGHEIDSRAAD EN DE VOORGESTELDE TOPCONFERENTIE. Onbestendig. ogelijk ie Knorr- erlijk Cnorr-soep erlanü door Monda N V.. Brussel Te koop: Kleine Arbeiders woning, staande Klaassen- straat, Terneuzen. Direkt beschikbaar. Te bevragen: J. LEUNIS Boeregat C 1 ia, Hoek. 2011 MAANDAG 28 JULI 8 uur )ze verfilming van één ins aller tijden: van Alexander Dumas lie reeds miljoenen men- mis van Edmond Dantès, ïonieme beschuldigingen ngen zat, maar die hem ian ter wereld maakten, romantiek en avontuur. :ngte van deze flim zon- matinée, aanvang 3 uur, prijzen enigszins te ver- Toegang 14 jaar. WOENSDAG 3C JULI rig 8 uur. krijks grootste komiek ANBEL jong en oud: riger in stofzuigers. Een kostelijke situaties. FER- r een Argentijnse schone, dreigd. Een film waarbij :ier. Alle leeftijden. fr&nkering bH abonnement! rerneuaen Digecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; juiiiiuimn pn advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 et. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Ambassadeurs zijn niet altijd zo voorname personages geweest als zij thans zijn. Een keizer als Karei V, een koning als Hendrik VIII zagen ze liever niet aan hun hof, want zij verdachten hen van luisteren en spioneren. Zelfs Constantijn Huygens sprak nog in de XVIIe eeuw van een spie, die niet welkom was! Nu moet erkend worden, dat zij zelden oprecht waren, en dat zij inderdaad er op uit waren om nieuws te vernemen, dat in feite niet voor hun oren was bestemd. Engelse en Russische ambassadeurs, waaronder heel bekende, waren in de 19e en 20e eeuw op dit terrein specialisten. Franse ambassadeurs muntten uit door op het juiste ogenblik de juiste geste te maken. Nu is dat alles nauwelijks meer merkbaar. Tele graaf en telefoon hebben ambassadeurs tot overbrengers van berichten gemaakt, en niet meer. Onder hun ogen gebeuren belang rijke dingen, en zij weten er niets van. In 1948 kwam voor hen allen de breuk Moskou-Belgrado vol komen onverwacht. In 1950 moesten zij de inval in Korea uit de couranten lezen. In 1953 waren de Westelijke diplomaten niet op de dood van Stalin voorbereid. In 1955 kwam de verzoening Rusland- Joegoslavië even pnvoorzien ais de breuk. Zo zouden wij kunnen doorgaan. Maar de afgelopen week zette toch wel de kroon op hun dikwerf naïef aandoend werk. Het muis ie en het staartje mogelijk een extra-zitting van I de assemblee. Maar dit dient nog Voor iedere oningewijde moest het toch dadelijk wel vaststaan, dat het minder geschikt optreden van de Verenigde Naties en de waarnemers in de Libanon een naspel moest hebben. Zeker was dit na het rapport-Hammar- skjoeld. dat er nu werkelijk hele maal geen buitenlandse infiltra tie in de Libanon was! Inmiddels kwam de revolutie in Irak, gepaard gaande met de nu in bijzonderheden bekende moord op koning Feisal en zijn minister Nouri es Said. Eisenhower herinnerde zich plotseling, dat hij na de Suez- actie zelf een doctrine voor het Nabije Oosten had ontworpen. Misschien schoot hem dit te laat te binnen. Vandaar dus de over- i|lde landing aan het strand, In- plaats van in de havens van Li- hnnon, waarover gelijk te ver- v achten viel het Westen het niet geheel eens was! Vooral het En gelse parlement deed een minder vriendelijke duit in het zakje. Tegelijkertijd bleek er een soortgelijke samenzwering tegen koning Hoessein van Jordanië te zijn voorbereid, die zich in de ogen van Arabische nationalisten, of wat zich daarvoor uitgeeft, niet voldoende anti-Westers toonde. Een dag later waren de Engelsen in Jordanië en demon streerden de Amerikanen er bo ven in de lucht. Groot alarm. Eisenhower, nu ten volle door drongen van het gevaar in het Nabije Oosten, verlangde direkte bijeenkomst van de Veiligheids raad, naar het heette om verder te spreken over het agenda-punt Libanon. Had hij als nieuw agen dapunt het gebeuren in Irak aan hangig gemaakt, dan was er te veel tijd overheen gegaan. Terwijl in Bagdad de ambassa des zowel van Amerika als En geland werden belegerd en ten dele geplunderd, kwam de Veilig heidsraad bijeen. Harde woorden vielen er, en ondanks drang van Rusland werd een niet behoorlijk gelegitimeerd vertegenwoordiger van de nieuwe regering in Irak niet tot de zitting toegelaten. Ei- was onmiskenbaar alarm over geheel de wereld, en zelfs Zwe den vond het nodig een woordje mee te spreken. Tito zag zijn beide gasten op het eiland Brioni met spoed vertrekken. Nasser zelfs direkt naar Moskou. Voor een ieder die de toestand enigszins kende, stond tevoren vast, dat elk Amerikaans voor stel in de Veiligheidsraad door een Russisch veto zou worden getroffen. Het geschiedde ook prompt, d.w.z. na een gehele week van praten! Daarbij zeiden de Verenigde Staten en Jordanië harde woorden aan het adres van Egypte. Onvruchtbaar debat Rusland diende een resolutie "i. dat de Noordamerikaanse moepen uit de Libanon, de En gelse uit Jordanië zouden worden teruggetrokken. Alleen Rusland stemde voor, alle andere tegen, maar het voorzichtige Zweden onthield zich van stemming. Zweden zelf wilde de waarnemrs uit de Libanon, die reeds op een langdurig verblijf hadden gere kend, allemaal terugtrekken, om dat hun aanwezigheid niet ver enigbaar meer was met die van de Amerikaanse troepen, maar ook dit voorstel werd verworpen. Tegen de Amerikaanse resolu tie om een politieleger der Ver. Naties te vormen, stemde Zweden broederlijk met Rusland. En aan gezien de 5 vaste leden het recht van veto hebben, was het, on danks de grote meerderheid van zelf verworpen. Nu wilden Ame rika en Rusland beide zo spoedig even te wachten. Amerikaanse en andere diplo maten klaagden nu, dat door dit alle resoluties verwerpend spel een impasse in de Veiligheids raad is ontstaan. Maar wat had men dan anders verwacht? Soms, dat Rusland de Amerikanen in de Libanon hartelijk had welkom geheten? De Russen dachten er niet over. Zij vonden de waarne mers reeds onnodige bemoeials, en Rusland vond een nadere Ja panse resolutie om het korps der waarnemers uit te breiden zozeer rieken naar een politieleger, dat ook nu het beruchte „njet" over hun lippen kwam. Nasser, die nog wat zou blijven napraten bij Tito hsrstte zich na de moord in Irak naar Moskou. Wilde hij de hulp inroepen van het rode leger, of voorkomen, dat het Kremlin woorden zou spreken, die de toch reeds scher pe toestand zouden verscherpen? Nasser is evenals Tito begrijpe lijk neutralist en wil wel vrijheid van handelen, maar riskeert lie ver geen oorlog. De Egyptische kolonel vond een goed raadsman in Chroesjt- sjef, aan wie al deze spanning in het Nabije Oosten met het oog op zijn agrarische hervorming erg ongelegen kwam! Vandaar diens voorstel voor een direkte topconferentie, die reeds afgelo pen dinsdag in Genève moest bij eenkomen. Zijn voorstel was ook in die zin gematigd, omdat hij, teneinde de Aziatische volken te bevredigen, slechts India en niet China voor die topconferentie nodig achtte. Het voorstel werd met een zucht van opluchting ontvangen. Maar het Westen had geen haast. Eisenhower ging het bestuderen. MacMillan, die het parlement veel rustiger vond dan tevoren, wilde in overleg met Amerika werken. In Frankrijk is De Gaul le ook nu. als tijdens de oorlog, dadelijk klaar om te beweren, dat hij gepasseerd is. Bonn zweeg tot veler verbazing, maar begrij pelijk, want het maakt geen deel uit van de Verenigde Naties, slechts van de N.A.V.O. en deze is nog voor advies bijeengeroe pen. Zweden liet Hammarskjoeld in de steek om eigen neutraliteit te beklemtonen. Vice-president Nixon zeide openhartig, dat hem de situatie gekalmeerd leek. En inderdaad, het valt op, ook verge leken bij Suez in 1956, dat overal de grootst mogelijke voorzichtig heid wordt betracht. Zelfs Chroesjtsjef gebruikte noch grappen noch dreigementen. Een atoombom, in werking is toch nog iets anders dan een spoetnik rond de aarde te lanceren. Nasser ziet geen vacuum Wat is de moraal van dit alles, althans op dit ogenblik? De Eisenhower-doctrine werd opgesteld in de Amerikaanse ver onderstelling dat door het weg vallen van de Engelse macht in het Nabije Oosten, in dat gedeel te van de wereld een vacuum was ontstaan. Hij wilde dat va cuum opvullen, maar de Arabi sche nationalisten, die zich onder leiding van Nasser tot een school hebben gevormd, voelen zulk een vacuum in het geheel niet. Zij zien een nieuw Panarabisch rijk of een federatie van staten ont staan. Deze voelen zich met het Westen meer verbonden dan met het Oosten. Het Westen wil hen eigenlijk wel helpen, maar stelt zakelijke voorwaarden. Daarom wenden zij zich tot het Oosten, d.w.z. Rusland, dat tot elke prijs er op uit is zijn machtsgebied uit te breiden. Vandaar die zonder linge mengeling van nationalis ten en communisten in Azië. Nationalisten als Nasser en zijn vrienden in Irak en Syrië vergeten echter gelijk ook in het laatste deel der 18e eeuw de regenten in Nederland t.o. de de mocraten, die met hen tegen Oranje streden vergaten dat de kaarten wel eens spoedig an ders kunnen komen te liggen, en de communisten dan zullen han delen op de wijze als reeds nu Chroesjtjsef denkt. Wat een prachtig werk ware niet, ondanks alle recente fouten, voor de Westerse wereld tegen over het Nabije Oosten te doen, indien er onder hun staatslieden maar één werkelijke leider was. Men zou dan misschien ook be grijpen, dat het gebeuren in Irak weinig betekenis heeft voor de olie of omgekeerd. Het uitvallen van Irak in '56/'57 werd spoedig opgevangen. De wereld is rijker aan olie dan men dacht. Er zijn tankschepen te over, die zelfs het Suez-kanaal kunnen, ten dele moeten, ontlopen. De Westerse wereld kan het stellen zonder olie uit Irak. Maar kan Irak het stellen zonder de 50 van de oliewinsten? VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) (Advertentie)' De Iraakse zaakgelastigde te Londen. Tarik El Askari, heeft vrijdag te Londen meegedeeld, dat hij zijn officiële status te Londen als geëindigd be schouwt. Hij zei op een persconferen tie, dat hij na kennisneming van de debatten in het Lager huis en de perscommentaren over het Midden-Oosten tot de conclusie is gekomen, dat het voor hem niet mogelijk is lan ger een officiële status in Groot-Brittannië te hebben. (Een militaire attaché van de Iraakse ambassade, kolonel Ab- doel Kadir Feik, had eerder deze week bekendgemaakt, dat de republikeinse regering te Bagdad Abdoel Malik El Zei- bak, een derde secretaris van de ambassade te Londen, tot zaak gelastigde had benoemd). EI Askari zei, dat het Westen de fouten van het verleden in zijn politiek jegens de Arabie ren maar beter niet kan herha- len. De enige oorzaak van al het huidige menselijk lijden in het Midden-Oosten is, aldus El As kari, „de tragedie van de vor ming van de kunstmatige staat Israël". Het bestaan van deze BINNENVER1NGBED Bij gevechten tussen het Liba nese leger en opstandelingen in Tripoli zjjn donderdagavond drie opstandelingen gedood en zeven gewond. De artillerie van het leger heeft verscheidene huizen, waaruit op soldaten werd geschoten, ver woest. Het Italiaanse blad „Corriere Delia Sera" schrijft, dat de lei der van de opstandige Druzen, Djoemblatt, in een vraaggesprek met één van zijn verslaggevers heeft gezegd, dat Indien de Ame rikanen Libanon niet verlaten, de opstandelingen hen zullen aanvallen. „Wij zijn tegen de Amerikaanse inval zoals wij te gen elke buitenlandse inmenging zijn, ongeacht vanwaar zij komt". Aldus de opstandelingenleider. Het Libanese probleem dient volgens hem door de Libanezen zelf te worden opgelost. President Sjamoen moet aftre den, aldus Djoemblatt. Indien hij wordt herkozen, zullen de op standelingen een andere presi dent kiezen. Over de patriarch der Maro nieten in Libanon. Maoesji, zei de Druzenleider, dat hij en zijn aanhangers hem beschouwen als de geestelijke leider van het land en hem volledig ^cuncn, aldus de „Corriere Delia Sera". President Eisenhower heeft vrjjdag premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie voorgesteld, dat de permanente afgevaardigden naar de Veiligheidsraad der V. N, bijeenkomen om een besluit te nemen over voorwaarden en een tijdstip voor een topconferentie over het Midden-Oosten. Het voorstel was vervat in een brief van de president die aan de Russische ambassadeur Mens- jikof op het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken is overhandigd. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft gezegd, dat de president zeker van de partij zal zijn als de voorwaarden voor de topconfe rentie algemeen aanvaardbaar blijken te zijn. In zijn brief zegt de president der V S., dat de topconferentie niet beperkt dient te zijn tot lou ter een bespreking van de zaken Libanon en Jordanië, maar ook „veel breder vraagstukken" dient te behandelen. „Naar mijn mening", aldus Eisenhower, „is de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten aan het ge vaar waarin kleine landen zijn gebracht. Het zou de bedoeling van de Verenigde Staten zijn om de specifieke incidenten die gij ter sprake brengt in dat brede verband te behandelen. Als men anders te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de lessen van de geschiedenis." De president zegt, dat het nog niet zeker is, dat een topconfe rentie van de Veiligheidsraad werkelijk „algemeen gewenst" is, hoewel dit het geval zou kunnen zijn. Eisenhouwer begint zijn brief met te zeggen, dat hij in Chroesj- tsjefs boodschap van woensdag „klaarblijkelijk misvattingen" over de zienswijze van de presi dent heeft aangetroffen. Eisen hower verzoekt Chroesjtsjef zijn vorige brief nog eens en zorgvul diger te lezen. In zijn brief van woensdag stemde Chroesjtsjef in met een staat belet een miljoen Arabie ren terug te keren naar hun haardsteden. Over de rede van de leider van de Britse socialisten in het Lagerhuis, Gaitskell, zei El As kari, dat de Britse socialist zei, dat hij begrip en samenwerking tussen Groot-Brittannië en de Arabieren wil. De Iraki vroeg zich af wat Gaitskell hiermee bedoelde. „Wil hij het zionis me van de kaart vegen of wil hij het zionisme aanvaardbaar maken door zich uit te spreken voor het Arabische nationalis me?", zo vroeg El Askari. Hij zei, dat "er in het Midden- Oosten 90.000.000 Arabieren en 1.500.000 Israëliërs wonen. Tot dusver is de schaal kunstmatig doorgeslagen ten gunste van Israël. ,,De natuur zal onver mijdelijk werken in de richting van herstel van het natuurlijk evenwicht". El Askari zei niet te kunnen zeggen, waarom hij niet langer een officiële status in Groot- Brittannië kan hebben. Binnen kort zal hij Groot-Brittannië verlaten en dan eerst met va kantie naar Tyrol gaan. In antwoord op een vraag zei de diplomaat, dat hij een neef was van de bij de revolutie ver moorde minister-president, Noe- ri Es Said, maar dat deze bloedverwantschap in geen en kel opzicht zijn politieke over tuiging beïnvloedt. Het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" schrijft vrijdag, dat de Westelijke mogendheden klaarblijkelijk geen haast maken met het beginnen van een top conferentie waarvan zij niets goeds verwachten, als zij niet voldoende is voorbereid en in een sfeer van haast en opwinding wordt gehouden. Premier De Gaulle van Frankrijk zou de noodzaak van een „ernstige voor bereiding" van de conferentie onderstrepen. Volgens „Le Mon de" is het nog mogelijk, dat de conferentie in Genève of zelfs in Parijs gehouden wordt. Deze laaste mogelijkheid zou verband houden met het feit, dat de Vei ligheidsraad de volgende maand een Fransman als voorzitter heeft. Michel Gordey, de diploma tieke commentator van het veel gelezen blad France-Soir, schrijft, dat generaal De Gaulle werkt aan een tegenvoorstel volgens hetwelk een topconferentie in twee fasen moet worden gehou den. Na een besloten vergadering van de Russische, Britse, Ameri kaanse en Franse leiders met premier Nehroe van India te Genève. waar zij de kwestie van het Midden-Oosten kunnen aan pakken in een „passieloze sfeer", zou deze vijfmogendhedenconfe rentie haar bevindingen aan de Veiligheidsraad in New York moeten mededelen. Deze zou op het vlak van regeringsleiders of op dat van ministers van buiten landse zaken de meest betrokken landen moeten horen alvorens definitieve besluiten te nemen. De voorzitter van de commis sie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergade ring, Maurice Schumann, heeft vrijdag in een rapport aan de commissie verklaard, dat Frank rijk een topconferentie uiterst gewenst acht, al 7,011 deze confe rentie in New York gehouden worden. De Franse regering geeft echter de voorkeur aan een andere stad, buiten het felle licht van publiciteit en propaganda. De commissie verwierp met 15 tegen 12 stemmen bij 6 onthou- hingen een communistisch ver zoek om het parlement, dat tot oktober met reces is, onmiddel lijk te laten bijeenkomen ter be spreking van de toestand in het Midden-Oosten en de buitenland se politiek van de regering. Daar entegen heeft de commissie één- parig er bij generaal De Gaulle op aangedrongen terug te komen op zijn weigering, de minister topconferentie in de V. N. Hij zei echter, dat India, dat geen lid is van de Veiligheidsraad, en de Arabische landen vertegenwoor digd moesten zijn. Eisenhower zegt in zijn brief, dat het handvest van de V. N. de voorwaarden bepaalt waar onder landen die geen lid zijn van de raad aan zijn besprekingen kunnen deelnemen. De Verenig de Staten zullen, aldus Eisenho wer, zich in dit opzicht aan het handvest houden. Eisenhower schrijft, in zijn brief van 22 juli gezegd te heb ben, dat als ondanks de vastge stelde feiten in de jongste bijeen komsten van de Veiligheidsraad de Russische regering nog steeds wenst te verklaren, dat de toe stand in Libanon een groot ge vaar voor de vrede in het Mid den-Oosten is, de aangewezen plaats voor besprekingen de Vei ligheidsraad van de V. N. is. De Amerikaanse president zegt verheugd te zijn, dat Chroesjtsjef nu de verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties erkent en zijn oorspronkelijke voorstel, dat het aanzien en het gezag van de Verenigde Naties ernstig onder mijnd zou hebben, heeft terug genomen. Eisenhower schreef Chroesj tsjef vrijdag, in zijn brief van 22 juli er op gewezen te hebben, dat het handvest van de V. N. leden van regeringen en bijgevolg ook regeringsleiders en minis ters van buitenlandse zaken toe stemming geeft een lid-land in de Veiligheidsraad te vertegenwoor digen en dat als een dergelijke bijeenkomst algemeen gewenst werd, de Verenigde Staten van de partij zullen zijn. Wat de agenda aangaat zün de V. S. het ermee eens, dat deze beperkt moet blijven tot een be spreking van de vraagstukken van het Midden-Oosten, met in begrip van de oorzaken ervan. De Amerikaanse president spreekt de hoop uit, dat door middel van de Veiligheidsraad maatregelen t.a.v. het Midden- Oosten genomen kunnen worden die de vrede daar hechter maken en zodoende de vrede elders be vorderen. Aan het slot van zijn brief stelt Eisenhower dan voor, dat de per manente afgevaardigden van de leden van de Veiligheidsraad door secretaris-generaal Ham marskjoeld georganiseerde be sprekingen voeren om vast te stellen of een bijeenkomst van de aard als door Eisenhower be doeld en onder de door Eisen hower voorgestelde voorwaarden algemeen aanvaardbaar is. In dien dit het geval zou zijn, zou den de permanente afgevaardig den het ook eens moeten wor den over 'een tijdstip dat alge meen bevredigend zou zijn. 28 juli zou te vroeg voor ons zijn, zo zegt Eisenhower, die meedeelt, de Amerikaanse permanente af gevaardigde opdracht te zullen geven in bovenbedoelde zin to handelen. „De goddelijke staat Atjeh" is in het zuidelijk deel van het ge bied van Atjeh in noord-Sumatra ingesteld, zo is vrijdagavond be richt. De uitgeroepen staat had vol gens de berichten een eigen leger, een eigen politiemacht en eigen burgerlijke diensten. Tengku Sjech Muda Wali al Chalidy werd genoemd als hoofd van de staat en Lablhan Hadji als voorlopige ho' "dstad van de provincie. „De goddelijke staat" hangt de Mohammedaanse Sjafei-secte aan en heeft de fanatieke Darul- van Buitenlandse Zaken voor de commissie te laten verschijnen. Maurice Schumann zou nog gezegd hebben, dat de algemene gedachtengang van de regering over het Midden-Oosten geba seerd blijkt te zijn op drie begin selen: 1. waarborging van de terri toriale status quo; 2. geen wedijver van de grote mogendheden in het gebied, voor al wat de wapenleveranties aan gaat en 3. verzekering van de econo mische ontwikkeling van het Midden-Oosten zonder dat dit ge paard gaat met overbieden en propaganda. Schumann verklaarde, dat Frankrijk nimmer het denkbeeld van ernstige onderhandelingen tussen de grote mogendheden over alle hangende vraagstuk ken waaronder het Midden-Oos ten, van de hand gewezen heeft. Maar het doel van dergelijke on derhandelingen zou niet mogen zijn het opleggen van besluiten aan de landen van het gebied, doch het voorkomen, dat actie van buitenaf de onafhankelijk heid en territoriale onschend baarheid van de betrokken ge bieden in gevaar brengt. De Franse regering had niet de in druk, dat het Russische voorstel uit dergelijke overwegingen was voortgesproten. Het feit, dat Chroesjtsjefs brieven waren ge publiceerd vóór hun overhandi ging toonde aan, dat het hoofd doel was de internationale open bare mening in beroering te brengen. De Franse regering ziet, aldus Schumann, niet in, waarom zekere meningsverschil len over procedure tussen de Westelijke mogendheden niet openlijk aan het licht gesteld worden indien zij er zijn. De Ver- enigde Staten waren gekant tegen een speciale conferentie over het Midden-Oosten, zo zei Schumann, maar Engeland was er voor. Frankrijk, zo ging Schumann voort, is nooit van mening ge weest. dat de Verenigde Naties de enige weg zijn voor het op lossen van geschillen. De Ko reaanse en Indochinese conflic ten waren op een andere manier opgelost. In het rapport van Schu mann zou tenslotte gezegd zijn, dat Frankrijks enige voorwaar den zijn, dat er degelijke voor bereiding moet zijn zonder overhaasting als het om be langrijke kwesties gaat. Frank rijk wil een mogelijke topcon ferentie niet uitsluiten nadat internationale organisatie (be doeld worden de V. N.) al haar mogelijkheden zou hebben uit geput. De Veiligheidsraad zal „zeer waarschijnlijk" in het begin van de komende week bijeenkomen om de wijze te bespreken waarop de voorgenomen topconferentie in het raam van de V. N. kan worden gehouden, zo wordt in doorgaans welingelichte kringen te New York vernomen. Deze bijeenkomst zou worden gehouden op het niveau van de permanente vertegenwoordigers, waarbij voor de „grote vier" de V. S., de Sowjet-Unie, Frank rijk en Engeland resp. Cabot Lodge, Sobolef, Pierre Vaucelles en Sir Pierson Dixon zullen op treden. De vergadering kan zo wel in het openbaar als achter gesloten deuren worden gehou den. Maar men verwacht dat het eerste het geval zal zijn. Het doel is op de agenda een nieuw punt op te nemen, getiteld „het vraag stuk van het Midden-Oosten". Ook zal de raad zich bezig hou den met de vraag, welke niet- leden aan het debat moeten deel nemen. Men verwacht dat de diplomatieke besprekingen welke te New York en in de wereld hoofdsteden aan de gang zijn, te voren althans tot een gedeelte lijke overeenstemming over de deelnemers zullen leiden. De kwestie van de Iraakse ver tegenwoordiging zou al onder werp van bespreking uitmaken Zeer waarschijnlijk zouden de geloofsbrieven van het nieuwe regime worden erkend. Irak is het enige Arabische lid van de raad. Men mag echter aannemen dat ook de Verenigde Arabische Re publiek waarschijnlijk ver tegenwoordigd door president Nasser en Libanon en Jorda nië zullen worden uitgenodigd. Veie diplomaten hebben ver klaard dat zij niet zien hoe men Israël zou kunnCn passeren. Zij voegden hieraan toe dat, als Chroesjtsjef bereid is met gene raal Tsjiang Kai-Sjek aan één tafel plaats te nemen, wellicht Nasser en premier Ben Goerion hetzelfde zouden willen doen. De Veiligheidsraad moet in elk geval over de uitnodigingen be slissen daar dit een procedure kwestie is, geldt niet het recht van veto. Islam-beweging, die vijf jaar ge leden gewapend verzet tegen de centrale regering in Atjeh begon, buiten de wet gesteld. Ainal Mardia, lid van de pro vinciale raad van Atjeh, heeft in een schriftelijke verklaring de regering gevraagd, of zij reeds was ingelicht over de recente moordpartijen tussen volgelingen van de „goddelijke staat" en „an dere groepen". Intussen is vrijdag Wirjosepu- tro, lid van de afdeling defensie van het parlement, in Medan aangekomen na een inspectie tocht door Atjeh. Hij zei, dat het „volksverzet tegen opstandelin gen van de Darul Islam aan de winnende hand scheen te zijn in Atjeh omdat de bevolking niet langer de zware last, die door de volgelingen van de Darul Islam od hun schouders is gelegd, kan dragen. In gebieden zonder legerposten van de regering onderhouden de opstandelingen van de Darul Is lam eigen burgerlijke diensten en heffen zij belastingen. De legerwoordvoerder gaf vrij dagavond toe dat het hoofdkwar tier van het leger gedetailleerde berichten over de toestand in At jeh had ontvangen, maar hij wei gerde over de zaak uit te weiden. ZON op onder Juli 26 4.51 20.41 27 4.52 20.39 28 4.54 20.38 MAAN op onder 16.58 17.55 18.44 0.59 1.48 2.45 Het hogedrukgetoied dat ons vrijdag zonnig weer bracht trekt over Duitsland naar het noord oosten. Een Oceaandepressie, die aanvankelijk weinig activiteit vertoonde is nu boven Ierland aangekomen en trekt al dieper wordend in de richting van de Noordzee. Aan de zuid-oostflank ervan wordt warme vochtige lucht over Frankrijk aangevoerd, waarin zich een onweersstoring heeft ontwikkeld. Een gedeelte van deze warme lucht kan ons land overdag passeren, zodat de temperaturen plaatselijk tot bo ven 20 graden kunnen oplopen. Overigens zal het frontensys teem van de depressie, dat over de Britse eilanden naar het oos ten trekt vandaag veel bewol king met enige regen veroorza ken, terwijl de over Frankrijk meetrekkende storing ook plaat selijk tot onweer aanleiding kan geven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Enige regen Veel bewolking met enige re. gen en een kans op onweer. In het binnenland iets hogere tem peraturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 27 JULI v.m. 11.04 11.39 0.19 0.29 MAANDAG 28 JULI v.m. Breskens 11.31 Terneuzen 0.06 Hansweert 0.46 Walsoorden 056 n.m. 11.25 12A0 12.50 n.m. 12.08 12.43 1.23 153

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1