De Gaulle niet naar New York? Diplomatieke activiteit in Djakarta over Midden-Oosten Amerikaans en Brits perscommentaar op Chroesjtsjefs antwoord Oostenrijk mag zijn olieleveranties aan de Sowjet-Unie halveren Fraude ontdekt Verzekeringsban bij de Sociale k te Amsterdam Tegenspraak van Amerikaanse ambassadeur te Bern HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 25 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4430 De Franse houding tegenover een topconferentie CHROESJTSJEF JONGSTE VOORSTEL WERVELSTORM EIST DODEN IN JAPAN Kritiek op Indonesische erkenning van nieuwe Iraakse regering. GEEN OPSTAND TE MARACAY OOK JONGSTE PRINSESSEN NAAR ZUID-FRANKRIJK DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS DULLES ZONDAG TE LONDEN. KOLOESI EL CHAIRI NOG IN LEVEN SABOTAGE AAN BOORD VAN BRITSE DUIKBOOT AMERIKAANSE SENATOREN OVER TOPCONFERENTIE. WEER EEN THOR ABLE MET MUIS GELANCEERD DE VOORGESTELDE TOPCONFERENTIE TE NEW YORK. DE RECHTSPRAAK IN TSJECHO-SLOWAKIJE De besprekingen tussen Spaak en Adenauer. JAPAN ZAL BINNENKORT DE NIEUWE IRAAKSE REGERING ERKENNEN VERKLARING VAN DE SJAH VAN PERZIE Frankering bij abonnement: ï'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Generaal De Gau'le is voor stander van het houden van een topconferentie van de grote mo gendheden, maar hij voelt er niet voor een „congres van Wenen" >ij te wonen, zo heeft de Franse ninister van Voorlichting Sou- stelle donderdag verklaard. Volgens hem is de premier be reid aan een topbijeenkomst deel te nemen, wanneer men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te nemen. Hij wil echter niet meedoen aan een vergadering die zich eindeloos voortsleept, aldus Sonstelle. De minister zei overigens dat er nog geen beslissing is geno- me», over de deelneming van De Gaulle aan een topconferentie in het raam van de V. N. Hij verklaarde dit naar aan leiding van een vraag over een bericht uit Washington, volgens hetwelk de premier niet zou deel nemen. De Franse ambasade gaf later een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat de ambassadeur nooit heeft gezegd, dat De Gaulle een topconferentie in de Veiligheids raad niet zal bijwonen. Hij had alleen gezegd, dat hij niet is in gelicht over een verandering in Alle Westelijke mogendheden schijnen het er over eens te zijn, lat de topconferentie in het ka ler van de Verenigde Naties niet maandag aanstaande kan wor den geopend, zoals door de Rus sische minister-president C hroesjtsjef. is voorgesteld. President Eisenhower en diens minister van Buitenlandse Za ten, Dulles, zijn donderdag be gonnen met het opstellen van en antwoord aan Chroesjtsjef. De woordvoerder van het Witte Huds, Hagerty, zei niets te we ten of het antwoord donderdag nog zou kunnen worden verzon den. Nadat de tekst van het ont- verp zal zijn opgesteld, zullen Groot-Brittannië en Frankrijk worden geraadpleegd, aldus Ha gerty. In regeringskringen te Am man is men van oordeel, dat een topconferentie in het kader van de Verenigde Naties op het ogen blik geen enkel nut heeft en -leclits tijdverspilling is. President Kubitschek van Bra zilië heeft er telegrafisch bij pre sident Eisenhower op aangedron gen, dat Zuid-Amerika vertegen woordigd is op een topconferen tie, ongeacht of deze in of bui en de Verenigde Naties zal wor den gehouden. Een wervelstorm, „Alice", die oensdag het gebied van Tokio teisterde, heeft donderdag Noord- Japan getroffen. Er kwamen 21 mensen om het leven, 18 worden vermist. 61 personen liepen ver wondingen op. Ongeveer 57 000 mensen zijn dakloos geworden door over stromingen. Ruim 100 bruggen werden weggespoeld en er deden zich 350 aardverschuivingen voor. De wervelstorm bevindt zich thans buiten Japan en verplaatst zich in noordelijke richting. het Franse standpunt, zoals dat uiteengezet was in de brief van De Gaulle aan Chroesjtsjef. Alphand zei te New York, dat Chroesjtsjef De Gaulles ant woord op het voorstel van de Russische premier tot een top conferentie niet goed begrepen of niet goed gelezen heeft, indien hij meent dat dit antwoord een aanvaarding van het voorstel in hield. „Het blijkt duidelijk uit ons antwoord, dat wij er niet voor zijn. Wij hebben ons stand punt niet gewijzigd", aldus de ambassadeur. De Franse minister van Voor lichting, Soustelle, heeft donder dagavond na een vergadering van het Franse kabinet gezegd, dat er nog geen beslissing is ge nomen over de deelneming van De Gaulle aan een topconferen tie in het kader van de Verenig de Naties. Soustelle zei dit in antwoord op een vraag over het bericht uit Washington volgens hetwelk De Gaulle niet zou deel nemen. Frankrijk wil, aldus Soustelle, dat een topconferentie over het Midden-Oosten in alle objectivi teit wordt gehouden. Een grondi ge voorbereiding, wat betreft sa menstelling, tijdstip en plaats, achtte hij noodzakelijk. De Franse minister deelde ten slotte mee dat de regering heden op een van haar voorgenomen 3 vergaderingen onder De Gaulle haar houding definitief zal bepa len. Hij verwachtte dat het Fran se antwoord zaterdag naar Chroestjsef zou worden gezon den. De erkenning door Indonesië van de Iraakse republiek „om een wereldoorlog te voorkomen en ter versterking van de be ginselen van de A.A.-conferen tie in Bandung van 1955" is ge volgd door aanzienlijke diplo matieke activiteit in de Indo nesische hoofdstad. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Suban- drio, heeft meegedeeld, dat pre mier Djuanda Kartawidjaja een nota heeft gezonden aan Nehroe, de premier van India, waarin hij „concrete aanbeve lingen" met betrekking tot de crisis in het Midden-Oosten heeft gedaan. Deze nota werd verzonden in antwoord op een boodschap van Nehroe. Kortgeleden had minister Su- bandrio reeds verklaard, dat naast het houden van een top conferentie ..het ook goed zou zijn een conferentie van landen bijeen te roepen, die hoewel zij niet over geweldige fysieke kracht beschikken, toch invloed op de wereldopinie zouden kun nen uitoefenen". Politieke kringen in Djakar ta wagen zich thans aan de veronderstelling, dat Indonesië het initiatief zou kunnen ne men om de neutrale Afro- Aziatische landen en neutrale Europese landen uit te nodigen bijeen te komen om de ontwik kelingen in het Midden-Oosten te bespreken. Kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarden gisteren de berichten in die geest ,.nog niet" te kun nen bevestigen, doch regerings kringen ontkenden niet, dat de Indonesische regering haar ge dachten zou kunnen laten gaan over het bijeenroepen van een conferentie van neutrale lan den. Volgens het invloedrijke en regeringsgezinde blad ..Suluh Indonesia" is het waarschijn lijk. dat Nieuw Dehli als plaats van samenkomst zal worden gekozen. Voorts zou het volgens dit blad de bedoeling zijn de minis ters van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen voor de conferentie uit te nodigen, daar het houden van een bij eenkomst van staatshoofden op De ..Washington Post" zegt in een commentaar op de jong ste ontwikkelingen met betrek king tot de topconferentie dat de regering van de V.S. ge dwongen word een feestje bij te wonen in haar eigen achter tuintje, dat zij van te voren al niet leuk vindt. Maar dit is de ergste houding die men kan aannemen tegenover een „over- nnusend" man als Chroesjt sjef. Laat ons daarom maken wat ervan te maken valt en de conferentie niet van te voren ajs een nederlaag beschouwen, aldus het blad. De ..Chicago Tribune" schrijft at het onjuist zou zijn veel te verwachten van deze conferen tie, zo zij gehouden mocht wor den. Het zou onjuist zijn omdat de vorige topconferentie tot niets heeft geleid en omdat de lang durige onderhandelingen in Moskou om tot een tweede te komen, niets hebben opgeleverd dat het houden van een derge lijke conferentie op dit ogen blik rechtvaardigen kan. Verscheidene Britse bladen juichen Chroesjtsjefs antwoord op MacMillans voorstel toe. Zo zegt de liberale ,.News Chronicle" dat dit antwoord nauwelijks gekritiseerd kan worden. De rechtsgeoriënteerde „Daily Express" schrijft „Chroesjtsjef heeft onmiddellijk gereageerd op MacMillans brief. Zijn snelle reactie verdient navolging. De westelijke mogendheden moeten zeker geen dwaze be zwaren opperen tegen punten van onderschikt belang. Zij moeten niet zeggen dat maan dag te vroeg is, aldus het blad. (Zoals bekend heeft Chroesjt sjef voorgesteld de topconferen tie in de veiligheidsraad maan dag a.s. te houden). het ogenblik niet mogelijk wordt geacht. Neutrale waarnemers hechten betekenis aan het feit, dat in de berichten over de Indonesi sche plannen voor een bijeen komst van neutrale mogendhe den die zij echter nog steeds als „speculaties" beschouwen ook gesproken wordt van neu trale Europese landen. Volgens hen is het duidelijk, dat hier mee in de eerste plaats Joego slavië wordt bedoeld. Zij her innerden in dit verband aan de brief, die president Tito vorige week vrijdag aan president Soekarno heeft gezonden, waar in, naar verluidt, zou zijn aan gedrongen op de erkenning, zonder uitstel, van de Iraakse republiek. Voorts wezen deze waarne mers op een ontkenning door de Indonesische regering, dap haar besluit om Irak te erken nen, zou zijn ingegeven door de houding van het communisti sche blok. In de verklaring, waarin deze tegenspraak was vervat, zeide de regering het „bemoedigend" te achten, dat de Iraakse regering had beloofd de olie-industrie te zullen be schermen en waarborgen, en dat zij niet van plan was eco nomisch en politieke overeen komsten met andere landen te verbreken. Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta heeft donderdag geschreven, dat de erkenning door Indone sië van de nieuwe Iraakse re gering in de Verenigde Naties afbreuk zou kunnen doen aan de aanspraken van Indonesië op westelijk Nieuw-Guinea. Vol gens dit blad heeft de spoed, waarmede deze erkenning tot stand kwam, Indonesië ge plaatst tussen de communisti sche landen, die niet minder snel zijn geweest in het erken nen van het nieuwe regime. Het is niet onmogelijk, aldus het blad verder, dat als Indo nesië de kwestie westelijk Nieuw-Guinea weer in de Ver enigde Naties opneemt, het minder steun zal krijgen. Jor danië, om maar één land te noemen, zal Indonesië niet steunen, omdat koning Hoes sein de Indonesische erkenning ongetwijfeld als een onvriende lijke daad tegenover zijn land zal beschouwen. Ook zal Indonesië enige steun van Latijns Amerika kunnen verliezen, waar het getij dei- democratie thans wassende is. Kritiek van I.P.K.I. De kleine partij „I.P.K.I.", welke in het kabinet wordt ver tegenwoordigd door de minis ter van Gezondheid Azis Saleh, heeft donderdag een verklaring uitgegeven, waarin de haastige erkenning van de Iraakse repu bliek wordt betreurd. „Tegenover het internationa le politieke schaakbord dient zodanige voorzichtigheid in acht te worden genomen, dat ons land niet in een van de twee machtsblokken wordt ge- trekken", aldus de I.P.K.I. Het bericht over de opstand van het garnizoen van de Vene zolaanse stad Maracay blijkt van elke grond ontbloot te zijn, aldus is donderdag uit Caracas 'gemeld. Donderdagmorgen om acht uur zijn de Prinsessen Margriet en Marijke met haar verzorgster en met enige vriendinnen van de Prinsessen Beatrix en Irene van Soesterberg per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Zij zullen zich daar bij de kon. fami lie voegen, die daar voor vaka- tie vertoeft. De Griekse Cyprioten zijn don derdagochtend een algemene sta king in de voornaamste steden begonnen. Uit Griekse bron wordt vernomen, dat de staking is uitgeroepen als protest tegen de arrestatie van Griekse Cyprio ten. Verwacht wordt, dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zondag te Londen besprekingen zal voeren met de Britse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan en Lloyd, al dus is donderdag van gezagheb bende zijde vernomen. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat de besprekingen waarschijnlijk zullen gaan over een topconfe rentie inzake het Midden-Oosten in de Veiligheidsraad en over het pact van Bagdad, waarvan de ministerraad maandag te Lon den bijeen zal komen. In een rapport aan de Jor daanse regering is medegedeeld dat de minister van Buitenland se Zaken van de Iraaks-Jordaan- se statenbond, Kolcesi El Chairi, die zich ten tijde van de revolu tie van Bagdad in de Iraakse hoofdstad bevond, niet cm het leven is gekomen, zoals aanvan kelijk was gemeld. EI Chairi werd door de menig te, die zijn twee ambtgenoten vermoordde, gewond: hij ligt te Ear,dad in een ziekenhuis. Generaal Sjara, de plaatsver vangende chef van de Iraaks- Jcrdaanse generale staf, en zeven andere Jordaanse officieren zijn donderdag Jordanië vanuit Irak binnengekomen. Er bevonden zich ten tijde van de opstand van Bagdad 'n twin tigtal hoge Jordaanse officieren en burgerlijke functionarissen in Irak. Aan boord van de Britse on derzeeboot „Talent", die thans in de Maltezer haven en hoofd stad La Valetta voor anker ligt, zijn elektriciteitskabels doorgesneden, aldus een woord voerder van de Britse marine. Er wordt een onderzoek naar deze sabotagedaad ingesteld. Bij onderhandelingen, die Oos tenrijk en de Sowjet-Unie te Moskou hebben gevoerd, heeft de Sowjet-Unie erin toegestemd, dat Oostenrijk zijn olieleveran- ties, waaronder dit land onder het in 1955 gesloten vredesver drag' verplicht is, halveert, zo heeft radio-Moskou donderdag bekendgemaakt. Oostenrijk moest nog 7 mil joen ton olie leveren en had de Sowjet-Unie verzocht deze hoe veelheid tot de helft terug te brengen. Volgens een communiqué van de regering der Sowjet-Unie is dit verzoek met het oog op de goede betrekkingen met Oosten rijk ingewilligd, met dien ver stande, dat de levering van de 7 miljoen ton olie wel zal door gaan, aangezien de Sowjet-Unie de volle hoeveelheid nodig heeft om haar verplichtingen inzake de levering van Oostenrijkse olie aan derde landen na te komen, maar dat de Sowjet-Unie van haar kant, 3,5 miljoen ton Rus sische olie zal leveren. Van 1 januari 1959 af moet Oostenrijk gedurende 7 jaar nog een miljoen ton olie per jaar aan de Sowjet-Unie leveren. Gedu rende deze periode zal Oosten rijk ieder jaar 500.000 ton olie uit de Sowjet-Unie ontvangen. Aangaande de kwestie van de repatriëring van Oostenrijkse burgers heeft de Sowjet-Unie verklaard, dat hun repatriëring uit de Sowjet-Unie is voltooid, aldus het communiqué. Wat be treft voormalige Oostenrijkse burgers en hun gezinnen, zullen verzoeken uit eigen beweging om naar Oostenrijk te mogen te rugkeren in welwillende overwe ging genomen worden. Daaren tegen zullen de Oostenrijkse autoriteiten toestemming geven tot de terugkeer naar de Sow jet-Unie van Russische of voor- Senator Humphrey, een in vloedrijk democratisch lid van de Amerikaanse Senaatscommis sie voor Buitenlandse Zaken, heeft donderdag als zijn mening te kennen gegeven dat men be halve vertegenwoordigers van de Arabische staten ook premier Ben Goerion voor een topconfe rentie over het Midden-Oosten in V. N.-verband moet uitnodi gen. Volgens hem bood een der gelijke conferentie de eerste ge legenheid om een oplossing te vinden voor het Arabisch-Isra- elisch conflict dat hij het broei nest voor problemen in het Mid den-Oosten" noemde. Senator Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, heeft verklaard dat de niet-communistische landen zich moeten verzetten tegen de voorwaarden, welke Chroesjtsjef voor een topconferentie in de Veiligheidsraad heeft gesteld. Volgens Knowland moet men verhinderen dat de Sowjet-rege- ring eenzijdig de procedure van de Ver. Naties wijzigt. VROUW INDE RUIM 21 MILLE OP VALS INGEVULDE CHEQUES Bij de Sociale Verzekerings bank (de vroeger Rijksverzeke ringsbank) te Amsterdam is vo rige week een omvangrijke frau de door middel van valselijk in gevulde echte cheques ontdekt, waarmede een bedrag van 21.812,64 gulden gemoeid is. Een onbekende vrouw, waar van de politie wel een signale ment bezit, heeft op 7 en 8 juli jl. op postkantoren in Amster dam, Leiden en Haarlem en om geving totaal 29 ehèques aange boden en geïncasseerd. Op elke chèque stond dezelfde naam doch de gefingeerde adressen waren in het rayon van het post kantoor waar de chèque ter uit betaling werd aangeboden. Op alle ehèques stond het bedrag van 752,16 gulden, als salaris plus vakantietoeslag van een ambtenaar van de bank. Op de postkantoren werd dus de indruk gewekt, dat een ambtenares haar salaris met vakantietoeslag kwam halen. De ehèques voor deze uitbeta ling worden in duplo gemaakt, de originele gaat naar de betrokke ne en de kopie naar het postkan toor waar de uitbetaling moet geschieden. Een merkwaardig heid aan dit soort ehèques is, dat zij niet ondertekend worden door degeen die ze uitschrijft voor de bank. malige Russische burgers die de wens hiertoe te kennen geven. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat gesproken is over internationale vraagstuk ken, in het bijzonder over de toe stand in het Midden-Oosten. Bei de partijen hadden te kennen ge geven belang te hebben bij een vermindering van de spanning in dat gebied. Ten slotte wordt medegedeeld, dat president Worosjilof van de Sowjet-Unie 't voornemen heeft president Adolf Schaerf van Oostenrijk uit te nodigen voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Van <le Amerikaanse proefba- sis te Cape Canaveral is woens dag «eer een „Thor-Able"-raket gelanceerd met een muis in de neuskegel De raket zou een af stand van 9-600 km moeten af leggen. De lancering is vlot verlopen. De witte muis in de neuskegel, „Wickie", is een zusje van „Mia 2", die de reis van 9 juli heeft meegemaakt en die niet terug gevonden is. Wickie" zit opgeslo ten in een speciale houder, met voldoende zuurstof, eten en wa ter voor zes weken. De hartslag van „Wickie" is tijdens de reis door speciale instrumenten ge meten; een radiozender in de ra ket heeft deze gegevens uitge- seind. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse zaken heeft donderdag op zijn dagelijkse persconferen tie verklaard dat de Engelse re gering de Russische aanvaar ding van het voorstel, om te New York, in het kader der Verenigde Naties, een topcon ferentie te houden, waardeert; doch dat het Russische denk beeld, om deze confcyentie reeds maandag a.s. te doen be ginnen, „onrealistisch" is. „De bijeenkomst te Londen van de regeringsleiders van en kele staten, leden van de Bag- dadse verdrags'organisatie. zal maandag a.s., in aanwezigheid van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, be ginnen, zoals was overeengeko men. De Britse regering is ten volle bereid deel te nemen aan een topconferentie, zodra de hier voor nodige speciale bijeen komst van de veiligheidsraad is vastgesteld", aldus de woord voerder. De Tsjeehoslowaakse minister van Justitie, Skoda, heeft er don derdag op aangedrongen geen. mildheid meer te betrachten bij het berechten van „klassevijan den", zoals enkele rechtbanken in Tsjecho-Slowakije nog steeds doen. Skoda keerde zich tegen voor waardelijke en te lichte straffen voor „klassevijanden". De Amerikaanse ambassadeur in Bern, Henry Taylor, heeft donderdag ontkend dat hij zou hebben gezegd dat de staats greep in Irak in Zwitserland zou zijn voorbereid en dat dit land het centrum van communisti sche spionagediensten voor Europa en het Midden-Oosten zou zijn. Taylor gaf toe dat hij een on derhoud had gehad met de schrij ver van het gewraakte artikel, dat in de Ver. Staten is gepubli ceerd, maar hij verklaarde geen voor Zwitserland beledigende uitlatingen te hebben gedaan. Het artikel had in Zwitserland veel stof doen opwaaien en er was in enkele bladen, waaronder de „Tribune de Genève", al ge zegd dat Taylor het land zou Op maandag 7 juli werden ehèques in Amsterdam aangebo den en op dinsdag 8 juli des mor gens in Leiden, 'Haarlem, Bloe- mendaal, Heemstede, Aerden- hout, Santpoort en in de middag nog twee in de hoofdstad. De af deling zwendel van de Amster damse centrale recherche neemt aan, dat een ambtenaar van de Sociale Verzekeringsbank zich de blanco ehèques heeft toegeëigend, uitgeschreven en ze daarna aan zijn medeplichtige heeft gegeven ter inning. De recherche heeft redenen om aan te nemen, dat de dader behoort tot de ambtenaren, die werkzaam zijn op een in het gebouw van de Raad van Arbeid aan het Rhijnspoorplein gehuis veste afdeling van de Sociale Ver zekeringsbank. Nadat de chèque is uitbetaald gaat deze met de kopie naar de bank terug. Toen ongeveer twee dagen na de 8ste juli cheques en duplo's terug kwamen, ontdekte een juffrouw dat er een paar bij waren op dezelfde naam maar met verschillende adressen en zo kwam de fraude direct aan het licht. Later kwamen er nog meer van deze valselijk ingevulde bescheiden bij de bank binnen. Dankzij loketambtenaren van postkantoren waar ehèques zijn geïnd beschikt de politie over het volgende signalement van de vrouw: Een knappe verschijning, lang ongeveer 1,80 m, slank, don kerblond haar, circa 28 jaar oud, spreekt beschaafd. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft donderdag te Bonn besprekingen gehad met de Duitse Bondskanselier, Ade nauer. In officiële kringen te Bonn bewaart men het stilzwijgen over het onderhoud. Men heeft alleen bekendgemaakt, dat Spaak op eigen initiatief naar Bonn is ge komen. Naar te Bonn verluidde, werd vooral gesproken over raadple ging in het kader van de perma nente NAVO-raad over actuele problemen, zoals de crisis in het Midden-Oosten, over de houding van de Westerse bondgenoten met het oog op de aanstaande topconferentie en over de Weste lijke defensie. Spaak en Adenauer zijn het, naar verluidde, er over eens, dat in het geval van belangrijke pro blemen, die de gehele Westelijke wereld raken, overleg in de NAVO noodzakelijk is. Japan zal binnenkort de nieu we regering van Irak erkennen, aldus is donderdag van welinge lichte zijde te Tokio vernomen. De sjah van Perzië heeft woens dag tegenover afgevaardigden en senatoren verklaard dat Perzië moet strijden tegen de kuipe rijen en propaganda van hen, die niet willen dat wij op eigen be nen staan". Hij voegde hieraan toe dat Perzië een groot succes had ge boekt bij het bevorderen van wederzijdse samenwerking met de Sowjet-Unie, hetgeen tot uiting was gekomen bij het rege len van financiële- en grens vraagstukken, terwijl het daar naast nauwe betrekkingen met het Westen onderhield. moeten verlaten als ongewenste persoon. Naar aanleiding van het Ame rikaanse artikel verklaarde een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van Justitie dat het niet juist was, dat men had op gemerkt dat zich de laatste tijd politieke vertegenwoordigers van de Verenigde Arabische Repu bliek en communistische agen ten per vliegtuig van Moskou via Praag naar Bern begaven. Wat de agenten van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront be treft die zich in Zwitserland be vinden, zei de woordvoerder dat de betrokkenen gewoonlijk in het bezit zijn van Franse pas poorten, hetgeen een optreden tegen hen moeilijk maakt. De Zwitserse regering is, blij kens een boodschap aan het par lement, voornemens de controle op buitenlanders en hun activi teit te versterken. Daartoe stelt zij voor de vreemdelingenpolitie meer vrijheid van handelen te geven. IETS WARMER Een depressie die enkele dagen boven de Noordzee heeft gelegen, verplaatste zich donderdagmor gen naar Denemarken en vulde daar op. Als gevolg van deze ont wikkeling nam de wind tijdelijk weer toe, vooral langs de Wad- denkust en ruimde later naar het noordwesten. Een zóne met buien trok hierbij over de noordweste lijke helft van het land. Op het vliegveld Eelde werd 19 mm neerslag afgetapt. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich nu uit over onze om geving, hierdoor neemt de wind af en komt er een einde aan hbt buiige weertype. De tempera turen zullen geleidelijk hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Vrij zonnig Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige noordweste lijke wind. Iets minder koud. ZATERDAG 26 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.51 10.26 11.06 11.16 n.m. 10.19 10.54 11.34 11.44 ZON op onder Juli 25 4.50 20.42 26 4.51 20.41 27 4.52 20.39 28 4.54 20.38 MAAN op onder 15.52 16.58 17.55 18.44 0.17 0.59 1.48 2.45

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1