Arrestaties op Cyprus m Radio en Televisie De geluidsmuur 8 Amerikaans en Brits perscommentaar op Westelijke voorstellen Rapport over de zaak-Putten Bolletje eierbeschuit ARRESTATIES IN KENIA BELGISCHE HOUDING TEN AANZIEN VAN HET MIDDEN-OOSTEN Export maatjesharing goed, s'arnalenvangst zeer slecht. Staatsexamen akte van bekwaamheid onderwijzer NU WEER BIJ ELKE BAKKER VERKRIJGBAAR GRATIS NAAMPLAATJES verrassend lekker t m Binnenlands Nieuws Stopzetting invoer bonen door België Donderdag 24 juii 1958 DE VRIJE ZEEUW 12e jaargang no. 4429 De „Washington Post" meent te weten dat de regcring-Eisen- hower slechts met tegenzin heeft toegestemd in een ontmoeting met de Russische leiders nadat er een tegenstelling tussen Groot- Erittannië en de Ver. Staten over deze kwestie aan het licht was getreden. De „New York Herald Tribune" zegt, dat Chroesjtsjef nu de ge legenheid heeft met de leiders van het Westen te praten in de Veiligheidsraad. Maar de Ver. Na ties moeten er voor zorgen, dat Croesjttsjefs propaganda-ma. noeuvre niet leiden tot verder uitstel van de actie* die slechts tegengewerkt wordt door de Rus sische veto. Als men zover niet kan komen in de Veiligheidsraad, kan en moet goedkeuring van deze actie verkregen worden in de alge mene vergadering, aldus het blad. De „New York Times" schrijft dat, hoe de uitslag van de onder handelingen over een topconfe rentie ook zal zijn, er tenminste een ding duidelijk is geworden: de crisis in het Midden-Oosten heeft de vorm aangenomen van brieven, boodschappen en rede voeringen. De „Times" zegt in een com mentaar op het door de Ver. Sta ten gesteunde Britse voorstel om topbesprekingcn te hebben in de Veiligheidsraad over de crisis in het Midden-Oosten, dat het een kwestie van minder belang is of de regeringsleiders vóór of tij dens het debat in de Veiligheids raad bijeenkomen. Hoofdzaak is dat zij met enig kans cp succes de kans krijgen de zaak te be preken, aldus het blad. De „Manchester Guardian" meent dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië, door aan te tonen dat zij hun troepen niet in het Midden-Oosten willen laten en te trachten waarborgen te krijgen van de Sowjet-Unie, de onderhandelingen op gang kun nen brengen. Daarna moeten er wegen ge vonden worden om de controle in Jordanië en Libanon aan de Ver. Naties te kunnen overlaten. Het zou echter tragisch zijn, aldus het blad, als er geen pogin gen worden gedaan om een zeer permanente regeling voor het Midden-Oosten te vinden. Het waarborgen van Israëls grenzen door de grote mogendheden en een overeenkomst tot beperking van de wapenleveringen aan de landen van het Midden-Oosten, zou dan van het grootste belang zijn, zo meent het blad. De politie van Kenia heeft 36 leden van het geheime Kikoejoe- genootschap Kiama Kia Moeingi in verzekerde bewaring gesteld, aldus is dinsdag te Nairobi be kendgemaakt. Deze organisatie was in januari van dit jaar ver boden, omdat zij zich schuldig maakte aan activiteit in de geest van die van de Mau Mau. De politie heeft nu in totaal 400 leden van het genootschap gearresteerd, van wie de meeste nog in hechtenis worden gehou den. De Belgische radio heeft dins dagavond een verklaring van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken omge roepen, waarin wordt gezegd dat de regering het Brits-Ameri kaanse optreden in het Midden- Oosten goedkeurt. De maatregelen werden geno men, aldus de woordvoerder, op verzoek van de betrokken wetti ge regeringen die zich van bui tenaf bedreigd voelden. De Brit se en de Amerikaanse regering zijn bereid haar strijdkrachten terug te trekken, zodra de vrede in het betrokken gebied verze kerd is. Volgens de woordvoerder moe ten de aangelegenheden van het Midden-Oosten in de Verenigde Naties geregeld worden en niet op een top-conferentie. De zaak is bij de Verenigde Naties aan hangig gemaakt en de V.N. zijn in deze bevoegd. Hij zei nog dat de Belgische regering zich niet kant tegen een „topconferentie" op een latere datum. De uitgebreide en verstrekken de maatregelen, die genomen zijn toen in Putten de woning van de familie Haanschoten radio-actief besmet raakte, zijn zonder twij fel gerechtvaardigd geweest. De omstandigheid, dat een half mil joen maximaal toelaatbare doses van een uitermate gevaarlijke stof in het huis en zijn directe omgeving waren verspreid, eiste van degenen, die met de verant woordelijkheid voor de verwijde ring daarvan waren belast, de grootst denkbare zorg en voor zichtigheid. Er mocht geen mo gelijkheid tot twijfel worden opengelaten over de grondigheid van de ontsmetting. Daarvoor Sis Hugh Foot, de gouverneur au Cyprus, heeft woensdag be- -dgemaakt, dat 1200 Griekse yprioten en 50 Turken op Cy- ■>us zijn gearresteerd ,,om een burgeroorlog te voorkomen". Hij had last gegeven tot de ar restatie van een groot aantal Grieken en Turken „van wie be kend is of van wie aangenomen wordt, dat zij plannen beraamd hebben tot moord, brandstichting en andere gewelddaden". In Grieks-Cyprische kringen is gezegd, dat ten minste twee le den van de etnarchie (het be stuurslichaam van de orthodoxe kerk op Cyprus) zich onder de arrestanten bevinden. In Athene heeft aartsbisschop Makarios verklaard, dat de Brit se troepen Grieken „terrorise ren". AFP meldt, dat Koetsjoek, de leider van de Turkse gemeen schap op Cyprus dinsdag in An kara is aangekomen. Hij zei, dat de aanvallen tegen de Turken op Cyprus de laatste 25 dagen „on rustbarende afmetingen" hebben aangenomen. Het Britse bestuur had zich onmachtig getoond om de orde te handhaven. Koetsjoek wil besprekingen voeren met leden van de Turkse regering. Poot zei, dat in de afgelopen twee weken inlichtingen waren ''vangen, dat de Griekse onder- ise beweging Eoka bevel ge- .1 had tot meer aanvallen op Dirken. Deze inlichtingen waren door de gebeurtenissen ondub- De voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten. drs D. J. van Dijk heeft gistermiddag in een openbare vergadering van dit produkt- schap in Den Haag medege deeld dat de export van maat jesharing naar Duitsland, Bel- he en Noorwegen goed is. De uitvoer van verse zeevis, vooral België (de Congo), Enge- dd 1 en Italië is bevredigend, rot 12 juii j bedroeg de aan- ,!°®r..vari zoute haring 120.539 u jes, tot dezelfde datum het n,™ tJaar ""1-019 en tot die da- twee jaar geleden 117.776 njes. De garnalen vangst is ..!^n<^r s'echt. Tot 12 juli j.l. -;erd 1.013.000 kg gevangen, vo- 'g jaar 2.645.000 kg en twee J^ar geleden ruim 3.500.000 kg. Dndanks deze slechte aanvoer waren de besommingen verge- met vorige jaren hoog ornaat de prijzen enorm geste gen zijn. belzinnig bevestigd. Volgens an dere betrouwbare inlichtingen stond de Eoka op het punt over te gaan tot sabotage op grote schaal en aanvallen op veilig heidstroepen. Aan Turkse kant waren drei gementen met meer aanvallen op Grieken gepaard gegaan met het verspreiden van vlugschrif ten, waarin hevig tegen de Grie ken en het bestuur op Cyprus werd uitgevaren. Foot zei nog, dat de acties van de afgelopen 36 uur gevolgd zouden worden door de arrestatie van een ieder die zijn toevlucht neemt tot geweld en door alle nodige maatregelen tot herstel van de orde. Reuter meldt nader, dat de gouverneur de Turkse onder grondse beweging T.M.T. verbo den heeft. Het bestuur van de Britse so cialistische partij heeft gisteren een beroep gedaan op Grieken en Turken op Cyprus „onmiddellijk een einde te maken aan deze golf van verwoesting." In het Staatsblad is een Ko ninklijk Besluit gepubliceerd, waarin de instelling van het staatsexamen voor de akte van bekwaamheid als volledig be voegd onderwijzer wordt gere geld. Dit staatsexamen komt over een met het kweekschoolexamen derde leerkring. aldus wordt van officiële zijde toegelicht. Beide examens omvatten vier vakken: opvoedkunde en haar hulpwetenschappen, Nederland se culturele en maatschappelij ke leven, en didactiek en be spreking der beschrijving van de door de kandidaat gevolgde werkmethode. In het jaar dat de examens voorafgaat, moet de kandidaat ten minste 200 schooltijden hospiteren in div verse soorten van scholen. Indien een kandidaat bij het examen niet voldoet aan de ge stelde eisen, kan hij tot her examen in een of meer vakken worden toegelaten. Kandidaten die, al of niet na herexamen, zijn afgewezen, hebben in het volgende of daaropvolgende jaar na het examen voor een maal vriistelling van het onder zoek in die vakken, waarvoor zij in het examen tenminste 7 als eindcijfer hadden. Boven dien bestaat de mogelijkheid dat zij ontheffing krijgen van de eis om opnieuw 200 school tijden te hospiteren. kon niet worden volstaan met het reduceren van de besmetting tot een toelaatbaar geachte om vang, dA:h men moest met recht kunnen stellen, dat de besmet ting was weggenomen. Dit wordt meegedeeld in een rapport over het „geval-Putten", dat de directeur-generaal van de Volsgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, heeft aangeboden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G Suurhoff. De toestand van Joke Haanschoten. Het rapport van prof. dr. P. Muntendam over de radio-actieve besmetting van de woning van de familie Haanschoten in Put ten geeft geen inlichtingen over de tegenwoordige toestand van Joke Haanschoten. Daarom heeft het A.N.P. zich gewend tot prof. dr. A. A. J, van Egmond, die als neus-, keel- en oorspecialist, ver bonden aan het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht, het meisje enige tijd onder observa tie heeft gehad. Prof. Van Egmond verklaarde, dat het meisje het thans uitste kend maakt en dat zij 2 maan den geleden uit zijn observatie is ontslagen. Het meisje heeft vrij wel niet aan straling blootge staan, daar de naald met radium, zolang zij die bij zich droeg, in een loden omhulsel zat. Het ge vaar ontstond voor haar pas tegelijk met dat voor de anderen, namelijk toen het omhulsel in de kachel vernietigd werd en het huis aan straling werd blootge steld, aldus prof. Van Egmond. De wervelstorm „Winnie" die vorige week Formosa heeft ge teisterd, heeft aan 49 mensen het leven gekost, aldus is officieel bekendgemaakt. Er zijn 81 ge wonden en de schade beloopt 13 miljoen dollar. prachtige luxe gedecoreerde Als U straks meer van deze bussen hebt, zal het gemakkelijk zijn wan neer U ze uit elkaar kunt houden Daarom komt Bolletje nu met een extra service. Tegen inlevering van slechts 5 bus zegels krijgt U van Uw bakker Deze naamtransfers (plakplaatjes) zijn gemakkelijk op de bussen aan te brengen en dragen de namen van de volgende artikelen: Suiker - Koffie Thee - Cacao - Bolletje - Meel - Rijst - Haver mout - Griesmeel - Macaroni - Vermicelli en Maizena. Nu ziet U in één oogopslag waar de bus staat die U nodig hebt. Profi teer van deze aanbieding. Spaar de zegels die U vindt op elk pak. GRAUWE GANZEN (uit Duitsland) IN ONS LAND In de omgeving van Baarn, en mogelijk ook op andere plaatsen in Nederland zijn de laatste dagen jonge grauwe ganzen gesignaleerd, die zich opmerkelijk vertrouwelijk ten opzichte van de mens gedra gen. Het zijn vogels, afkomstig van het Institut für Verhal- tungsfysiologie in Beieren, aan de poten geringd met een alu minium ring van de Vogelwarte Radolfzell. Enige van deze vo gels zijn reeds opgevangen door het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de nar tuur. De Ned. ver. tot bescherming van vogels vestigt er de aan dacht op, dat het hier vogels betreft, die bescherming genie ten krachtens bepalingen van de jachtwet en die derhalve niet mogen worden gevangen. Temeer niet, waar het hier een proefneming betreft, van belang voor het wetenschappelijk on derzoek van de vogeltrek. Wanneer dergelijke vogels worden gesignaleerd, wordt men verzocht bericht te zenden aan het I.T.B.O.N., Kempenberger- weg 11 te Beekbergen (tel. K 8300—25748). NIEUWE APPELOOGST GAAT BEGINNEN. Op de fruitveilingen zal deze week de aanvoer van appels van de nieuwe oogst een aanvang nemen. Het is het ras Yellow Transparant waarvan de vruch ten thans dermate groot zijn dat ze plukrijp en eetrijp zijn. Op de Zeeuwse veilingen zal de aan voer van deze appels a.s. donder dag beginnen en ook elders in het land zullen ze weldra ver schijnen. Na de Yellow Transpa rant komt het perenras Ooms- kinderenpeer, dat ook weldra plukrijp is. Men verwacht dat de volgende week de aanvoer hier van zal beginnen. Er wordt dit jaar een ruime oogst van appel en peren in ons land verwacht. Volgens schat tingen aan de hand van de stand- cijfers van de rijkstuinbouwcon- sulenten verwacht men zelfs een oogst welke groter zal zijn dan de gemiddelde appel- en peren- oogst van de afgelopen tien jaar in ons land. VRIJDAG 25 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.50 V. d. jeugd; 9.05 Gym. v. d. vrouw; 9.15 Gram.; (9.359.40 Waterst.); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding10.20 Voor de vrouw; 11.00 V. d. kleuters; 11.15 Gram.12.00 Lichte muz.12.20 Regeringsuitz.12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beurs- ber.14.00 Kamermuziek14.30 Litt. progr.14.50 Gevar. progr. 16.00 Muzikale caus.; 16.40 V. d. jeugd; 17.05 Gr.; 17.30 VARA's versierde vakantietips18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Dans- muz.18.50 Caus.19.00 Voor de kind.; 19.10 Meisjeskoor en kin derkoor; 19.30 Caus.; 19.45 ld.; 20.00 Nws; 20.05 Toneelbeschou wing; 20.15 Koorzang; 20.30 Caus.; 20.40 Strijktrio; 20.45 Caus.; 21.00 Gram.; 21.55 Bui- tenl. weekoverz.22.10 Jazzmu ziek; 22.40 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. Naar de Engelse film The Sound Barrier" door C. BAUER 55) Nadruk verboden. „We mogen niet van iedereen die aan het volmaakte grenzende eigenschappen verlangen. Maar de man die ik zoek moet wél fantasie hebben. Begrijp je Dave? Dan heb ik alles compleet. Noem het gerust een gril van een oud man." Hij trok even aan zijn pijp en keek peinzend voor zich uit. „Ik heb natuurlijk al met Tony over deze kwestie gespro ken. Hij heeft er het meeste recht op te weten dat er een ander komt, hoewel die zijn positie niet zal aantasten. Tony blijft chef- invlieger. Maar ik dacht dat Tony me misschien Iemand kon noemen. Natuurlijk heb ik hem niet precies verteld, waarom ik die ander wil hebben. Dat kon niet, hoe voorzichtig ik het ook uitgelegd zou hebben Tony zou misschien tóch gedacht heb ben dat ik hem van een tekort koming beschuldigde; je weet dat hij nogal lichtgeraakt is. Ik zei hem dus dat ik er in verband met de toenemende hoeveelheid werk een man bij wilde hebben en dat is ook geheel volgens de waarheid. Hij noemde me de naam van die Peel als een goed vlieger, hoewel hij er uit zichzelf bij vertelde dat Peel soms wel eens een beetje roekeloos kon zijn. Verder zei hij terloops dat het een gemeenschappelijke ken nis van jullie was. En daarom dacht ik dat het geen kwaad kon ook eens even met jou over hem te spreken. Je kunt hem wel niet beoordelen op zijn capaciteiten als vlieger, maar daarentegen misschien beter op zijn mense lijke hoedanigheden en die zijn van minstens even groot belang. Ik heb je al deze dingen niet van te voren verteld om je oordeel niet te beïnvloeden. Je zou je antwoorden onbewust afgestemd hebben op mijn bedoeling en dat wilde ik juist vermijden. Natuur lijk wil ik eerst eens persoonlijk met Peel kennismaken, maar ik geloof dat ik door dit gesprek met jou toch al een heel stuk wijzer geworden ben." Het was allemaal erg knap op gezet, zó-knap dat er geen speld tussen te krijgen was. Maar het was niet alleen knap, het was ook monsterachtig. J. R. kende Tony's spottende houding ten op zicht van de verschrikkingen van de geluidsmuur; een spot die ten dele voorkwam uit bescheiden heid: hoe gevaarlijker zijn werk nü werd afgeschilderd des te groter zou later zijn glorie zijn. Maar voor een belangrijk deel steunde die spot ook op de vaste overtuiging dat alles vooraf te berekenen valt. De consequentie ligt voor de hand: wat niet be rekend kan worden, is niet mo gelijk. En over die opvatting maakte J. R. zich ongerust. Hij geloofde in het ongerijmde. Hij geloofde dat het experiment be wijzen kan leveren die nog niet door de rekenliniaal van Will Sparks geleverd waren. Maar de man die dat experiment uitvoer de, zou eveneens in het onge rijmde moeten geloven. Of en dat was een grovere methode met hetzelfde resultaat die man zou roekeloos moeten zijn; hij zou bereid moeten zijn zon der nadenken zich te storten in het avontuur. Tony zou met de „Prometheus II" een aanval doen op de ge luidsmuur. Hij zou ongetwijfeld tot de uiterste grens gaan. Als hij zonder grote moeilijkheden de snelheid van het geluid zou overtreffen, dan zou hem dat een intens plezier doen, maar het zou hem niet verbazen, want daar mee zou slechts zijn opvatting bevestigd zijn, dat er geen spo ken bestaan. Maar als er zich wél grote moeilijkheden zouden voordoen, in welke vorm dan ook, en zijn verstand zou hem zeggen dat het waanzin zou zijn om door te gaan, dan zou hij zijn pogingen opgeven in de overtui ging dat sneller vliegen dan het geluid, in ieder geval onder deze omstandigheden, tot de onmoge lijkheden behoorde. En dan had J. R. een man nodig als Philip: roekeloos en desnoods bereid zijn leqen op het spel te zetten. En hij maakte een mooie kans het te verspelen ook. want ik had een onbegrensd vertrouwen in Tony: wat hij waanzin achtte, was volgens mij waanzinnig. En ik was er volkomen zeker van dat ook J. R. een onderneming, die volgens Tony onuitvoerbaar was, niet meer dan één procent kans van slagen zou geven. Maar met dat éne procent kans zou hij Philip de lucht in sturen. Ik was te verontwaardigd om op de verklaring van J. R. ant woord te geven. Ik zou ook niet goed geweten hebben wat te zeg gen. Als ik J. R. beschuldigde van zijn demonische opzet zou hij het vierkant ontkennen. Bij Tony hoefde ik ook niet aan te komen; hij zou me uitlachen en vragen of ik niet goed snik was. Philip waarschuwen? Hem zeg gen dat hij een aanbod van J. R. afslaan, in ieder geval weigeren moest met de „Prometheus II" de geluidsmuur te doorbreken? Hij zou mij niet geloven; er be stond zelfs een kans op een tegengestelde uitwerking: dat ik hem zou prikkelen het juist te doen. Misschien dat Jess.. Maar die mogelijkheid verwierp ik on middellijk. Jess, die nooit enige interesse getoond had in alles wat vloog en er alleen met een kleinerende minachting over kon spreken; Jess, die ik eens had horen zeggen: „Mannen zijn nooit zo onuitstaanbaar gewichtig en dramatisch als wanneer zij over hun werk spreken." Bij die Jess zou ik zeker geen begrip vinden. (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 V. d. vrouw; 10.05 Gram.; 10.30 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Mid dagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.12.55 De zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.13.45 V. d. vrouw 14.00 Gevar. muz.; 14.40 Gram.; 15.00 Gram.; 15.30 Idem; 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Chansons; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Lichte muz.; 18.05 Ritm. muz.; 18.20 Gram.; 18.30 Lichte muz.; 19.00 Nws; 19.10 Comm. op het nws; 19.15 Rege ringsuitz.; 19.35 Verz. progr. v. d. mil.; 20.05 Roulette; 20.30 Act.; 20.45 Dansmuziek; 21.10 Hoorspel; 22.10 Pianorecital; 22.30 Klein koor; 22.50 Caus.; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Jazzmu ziek. BRUSSEL (VI): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel; 14.00 Symf.-ork., koor en sol.; 15.20 Operettemuz.16.00 Koersen 16.02 Omr. ork.; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Filharm. sex tet; 18.30 V. d. sold., 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoonst.; 20.00 Symf.-ork. en solist; 21.30 Gr.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. 15.3016.30 Aankomst vier daagse te Nijmegen. BELGIË (VI.): 17.30—19.00 Wereldtentoonst.; 19.30 Nws; 20.00 Feuilleton; 20.05 Schipper naast Mathilde; 20.45 Nieuwe films; 21.15 Spaanse dansgroep; 21.45 Wetensch. progr.; 22.30 Nws en journ. Het Produktschap voor Groen ten en Fruit heeft bekend ge maakt, dat de invoer van Neder landse bonen in België met in gang van 24 juli a.s. zal worden stopgezet. Het invoerverbod geld niet voor tuinbonen. Hoe lang dit verbod voor Nederlandse bo nen zal gelden, valt niet te zeg gen. Het zal afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling voor bonen op de Belgische markt. De aanvoeren van bonen be ginnen in ons land nu sterk toe te nemen en zullen in de loop van deze en de komende week een hoogtepunt bereiken. Tijdens de eerste aanvoerdagen van bonen in ons land was België de belang, rijkste buitenlandse afnemer In de tweede week van juli bedroeg de totale bonenexport van ons land 59 ton en hiervan nam Bel gië 42 ton af.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5