Chroesjtsef wil topconferentie in de Veiligheidsraad Onrust in Venezuela De revolutie in Irak Conflict tussen Algerijnse Bevrijdingsfront en Tunesië De toestand in het Duitse Vakverbond HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 24 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4429 EERSTE BLAD De Sowjet-minister-presi- dent, Chroesjtsjef, heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan besprekingen op topniveau in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, mits de Indische mi nister-president, Nehroe, en vertegenwoordigers van de Arabische landen er ook aan deelnemen, aldus heeft radio-Moskou woensdag avond meegedeeld. Chroesjtsjef stelt voor op maandag 28 juli de confe rentie te openen. HET AMERIKAANSE 4 ANTWOORD OP CHROESJTSJEFS VOORSTEL. DE SCHEEPSVERZEKERING BIJ LLOYDS REACTIES OP CHROESJTSJEFS INSTEMMING. Knowland over eventuele deelneming van Chroesjtsjef aan een V. N.- topconferentie. De ambassadeur van de V.A.R. moet binnen 72 uur Libanon verlaten. BRITSE TROEPEN NAAR LIBIë. DE TOESTAND IN VENEZUELA. DE ..ISWESTIA"' TEGEN TOP-CONFERENTIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD VIER NEDERLANDERS OMGEKOMEN IN DUITSLAND DE AMERIKANEN IN LIBANON. GEVECHTEN IN IRAK? Prins Bertil van Zweden bezocht Nederlandse Koninklijke Familie. DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS. Verkiezing van nieuwe Libanese president op 31 juli a.s. SPAAK GAAT MET ADENAUER PRATEN. K.L.M.-VLIEGTUIG NAAR BAGDAD. DE GAULLE IS GEKANT TEGEN HET BRITSE VOORSTEL VOOR HET MIDDEN-OOSTEN. Deportatie van Hongaren naar Rusland en Mandsjoerije. Eyskens wint vertrouwensstemming in de Belgische Kamer. Frankering bij abonnement: ï'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 anr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De bereidverklaring van de Sow jet-premier, aldus radio-Mos kou, vervat in vier gelijke nota's, die woensdagavond op het minis terie van Buitenlandse Zaken te Moskou zijn overhandigd aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en India. Chroesjtsjef zegt in de nota's, dat het doel van de bespreking in de Veiligheidsraad het bereiken van overeenstemming moet zijn en niet het vaststellen van be staande meningsverschillen. Later is te Moskou vernomen, lat Chroesjtsjef als voorwaarde reeft gesteld, dat de „belangheb- «nde" Arabische landen verte genwoordigd zijn. Radio Moskou'had alleen ge sproken van „de Arabische lan den". In zijn nota's geeft Chroesjtsjef e verstaan, dat India moet wor den uitgenodigd de plaats van nationalistisch China in te ne men. De permanente vertegen woordiger van deze regering ver- De woordvoerder van het Wit te Huis te Washington, Hagerty, heeft woensdag op een perscon ferentie gezegd, dat president Eisenhowers brief aan de Sow- jet-minister-president, Chroesj tsjef, over een topconferentie in hoofdzaak gelijk is aan een ont werp, dat is voorgelegd aan de Westeijlke bondgenoten van de Verenigde Staten. In antwoord op de vraag of Eisenhower op aandringen van de Britse minister-president, MacMillan, had ingestemd met de idee van een topconferentie in het kader van de Verenigde Naties, antwoordde Hagerty, dat de verklaring van de president, dat de Veiligheidsraad kan bij eenkomen op het niveau van de regeringschefs, en zijn opmer king over een topconferentie ver vat waren in het oorspronkelijke ontwerp. In diplomatieke kringen te Washington meent men echter, de tegenspraak van Hagerty ten spijt, dat president Eisenhower en diens minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heel aar zelend hebben ingestemd met een topconferentie in het kader van de Verenigde Naties en zulks al leen onder druk van Groot-Brit tannië. Verder was de regering te Washington ook zeer onder de indruk van de openbare me ning in de wereld, die voor de één of andere vorm van topcon ferentie is. Van binnenlandse zijde is niet veel druk op de Amerikaanse regering geoefend ten gunste wan een topconferentie. De Ame rikaanse publieke opinie be schouwt een topconferentie ais pen hachelijke zaak. In Amerikaanse regerings kringen is dan ook te verstaan gegeven, dat indien Chroesj tsjef naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York komt en dan de bij eenkomst tot een propaganda- vertoning poogt te maken, pre sident Eisenhower de confe rentie zal verlaten. algemene scheepsverzeke- 'ng bij Lloyds in Londen dekt niet meer het oorlogsrisico voor schepen die havens in de Perzi- p'ii. in Syrië, Israël en de roa van -^kaba aandoen. De >iiiiers van dergehjke schepen l„"®? voor dekking van het oor- 100 aParte verzekerings- n"t,r,actf moeten afsluiten. >ds heeft deze maatregel de schè™ Wa6k reeds genomen voor noK n ?le,naar havens in Liba non en Irak varen. tegenwoordigt in feite niemand, aldus de premier. De Sowjet-regering is van oor deel, aldus Chroesjtsjef, dat naast de besprekingen in de Vei ligheidsraad niet-officiële bijeen komsten van de regeringsleiders dienen te worden gehouden om zo snel mogelijk tot opbouwende besluiten te komen ter verster king van de vrede. Volgens de nota's staat de Sow jet-regering, gezien het grote be lang van het nemen van maat regelen tot behoud van de vrede, op het standpunt, dat de vorm van de bijeenkomst in dit geval niet van beslissende betekenis mag zijn. Het belangrijkste is, dat de conferentie zo spoedig mogelijk wordt gehouden om een snelle en juiste oplossing te zoe ken, die zou bijdragen tot behoud en versterking van de vrede, rust en orde met zich zou brengen in het Midden-Oosten en zou helpen de spanning in de betrekkingen tussen de mogendheden te ver minderen. De mededeling van radio-Mos kou, dat minister-president Chroesjtsjef bereid is aan be sprekingen op het hoogste ni veau in de Veiligheidsraad deel te nemen, heeft een grote mate van diplomatieke activiteit in Washington ontketend. Men nam te Washington ais vaststaand aan, dat aan de door Chroesjtsjef gestelde voorwaar de, deelneming van minister president Nehroe en Arabische leiders, zal worden voldaan. In ambtelijke kringen te Lon den heeft men woensdag uitdruk king gegeven aan zijn voldoening over het radiobericht uit Moskou, dat Chroesjtsjef het voorstel van de Britse minister-president Mac Millan heeft aanvaard. Naar verluidt is de Britse re gering van oordeel, dat minister president Nehroe en vertegen woordigers van de Arabische sta ten aan de bijzondere vergade ring van de Veiligheidsraad moe ten deelnemen. Het schijnt, dat men er in Lon- dense ambtelijke kringen door verrast is, dat de conferentie a.s. maandag reeds zou moeten be ginnen. Er bestaan plannen voor besprekingen op maandag a.s. te Londen met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en de ministers-presiden ten van Turkije, Perzië en Pak- kistan, de drie overgebleven Mo hammedaanse landen van het Pact van Bagdad. William Knowland, leider der republikeinse fractie in de Ame rikaanse senaat, heeft woensdag in een toespraak in de senaat verklaard dat het Westen het vragstuk van de terugtrekking der Russische troepen uit Hon garije aan de orde moet stellen, wanneer de Sowjet-premier Chroesjtsjef een topconferentie, binnen de Verenigde Naties zou bijwonen. ..Er moet dan aan de Sowjet- Unie de vraag worden gesteld, waarom zij geen acht heeft gesla gen op toen door de Verenigde Naties aanvaarde resoluties, waarin de terugtrekking der Rus sische troepen uit Hongarije werd geëist", aldus Knowland. Hij verklaarde ook dat het Westen Chroesjtsjef niet moet toestaan uit te maken, welke lan den op een V. N.-topconferentie zullen worden vertegenwoordigd. De Libanese regering heeft woensdagavond de ambassadeur van de Verenigde Arabische Re publiek in Beiroet, Galeb, 72 uur de tijd gegeven het land te ver laten. Galeb was de vorige week tot persona non grata verklaard, omdat hij in verbinding zou heb ben gestaan met de leiders van de oppositie. Vorige maand heeft de Liba nese regering zeven leden van het personeel van de ambassade van de V. A. R. te Beiroet het land uitgewezen. De Britse kruiser ..Cumber land", die dinsdag Malta met onbekende bestemming verliet is woensdag in de Libische ha ven Bengazi aangekomen, aan boord bevindt zich een bataljon troepen. In Tripolis (Libië) heeft een Britse legerwoordvoerder ge zegd, dat de terugtrekking van Britse troepen uit Cyrenaica, die deze maand voltooid zou worden, is uitgesteld. Dinsdag is een aantal land- konvooien in Bengazi aangeko men en zijn 600 Britse mariniers te Tobroek aan lancl gegaan. Generaal Jesus Maria Castro Leon, de Venezolaanse minister van Defensie, die zich sinds dins dag letterlijk in zijn ministerie „verschanst" heeft als gevolg van een conflict met de rege ringsraad onder leiding van schout-bij-nacht Wolfgang Lar- rabazal, heeft zich woensdag, na verscheidene delegaties van politieke en militaire personen ontvangen te hebben, bereid ver klaard naar het regeringspaleis te gaan om met de junta te spre ken over mogelijkheden tot het beëindigen van de crisis „zonder bloedvergieten". Generaal Castro Leon had zich als woordvoerder van het leger opwerpend, van de regerings junta het aftreden geëist van mi nisters die lid zijn van de demo cratische actie en die volgens Leon communistische sympa thieën hebben. De Venezolaanse vakverenigin gen hebben voor dinsdag een sta king afgekondigd van 11 uur 's morgens tot 6 uur 's middags bij wijze van betoging voor pre sident Larrazabal. Hoewel de arrestatie is ge meld van enkele legerofficieren is officieel hiervan geen beves tiging te krijgen. Officiëel is bekendgemaakt dat kolonel José Pedro Quevedo, lid van de junta, tot opvolger van Castro Leon is benoemd. De voorzitter van de regerings junta in Venezuela, schout-bij nacht Larrazabal, en generaal Castro Leon die pas als minister van Defensie is afgetreden ais gevolg van een conflict met de andere leden van de junta, heb ben zich woensdag via de radio tot de bevolking gericht. De generaal verklaarde het te betreuren dat de bevolking twij felde aan zijn democratische ge zindheid en de zuiverheid van zijn bedoelingen. Hij vroeg het leger zijn eenheid te bewaren. Vervolgens gaf schout-bij-nacht Larrazabal de verzekering dat zijn regering haar taak om het land naar vrije verkiezingen te leiden, zal uitvoeren. Na hulde te hebben gebracht aan generaal Castro Leon die had deelgenomen aan het omverwerpen van de dictatuur van Perez Jimenez, deelde Larrazabal mee, dat de re geringsjunta de generaal van de luchtmacht Josue Lopez Henri- ques (en niet kolonel Jose Pedro Quavedo zoals aanvankelijk was bekendgemaakt) heeft aange wezen als opvolger van de afge treden minister van Defensie. Tenslotte verzocht Larrazabal de bevolking, met de autoriteiten samen te werken en de aange kondigde .sympathiestaking met te laten doorgaan. De „Izwestia" het regerings blad van de Sowjet-Unie, keert zich met grote nadruk tegen de Westelijke voorstellen om een topconferentie in de Veiligheids raad te houden. In een artikel, geciteerd door Tass, zegt het blad: De V. S„ die met alle middelen waarover zij beschikken trachten te ver hinderen dat er een werkelijke topconferentie op korte termijn wordt gehouden, stellen als plaats van bijeenkomst de Veilig heidsraad voor, waarin zij over een meerderheid beschikken. Geloven de Amerikanen werke lijk dat men over belangrijke in ternationale vraagstukken kan praten met iemand als Tsjan Kai Tsjek?, zo vraagt 't blad zich af. De „Izwestia" besluit dan: De aanvallers, die zich er geen re kenschap van geven dat elk uit stel bij het zoeken van een op lossing voor het Midden-Oosten kan leiden tot een catastrofe, dra gen een ontzettende verantwoor delijkheid. Bij een auto-ongeluk op de Autobahn bij Stuttgart in Duits land zijn dinsdagavond vier Ne derlanders om het leven geko men. Het zijn de heer Engelber- tus Nederlof, 29 jaar, Esbert Li- na, 43 jaar, Cornelia de Rijke 10 jaar en Hubertus de Rijke, 12 jaar, allen <iit Amsterdam. Zij waren inzittenden van een klein autobusje, waarin in totaal 10 personen van Sonthofen naar Nederland terugkeerden. Een vijfde Nederlandse inzittende van het busje, een dame wier naam nog niet bekend is, is zwaar ge wond. Voorts zijn bij het ongeluk twee Duitsers omgekomen, een 16-jarige jongen uit Sonthofen, die met de Nederlanders meereis de, en de bestuurder van een Duitse auto, waarmee het busje in botsing is gekomen. Het ongeluk gebeurde, nadat een van de banden van het busje, dat met zeer hoge snelheid reed, was gesprongen. Het voertuig raakte daardoor op de rijbaan voor het tegemoetkomende ver keer en botste daarbij tegen een personenauto, bestuurd door een fabrikant uit Stuttgart. Er was een verschrikkelijke ravage en in het begin was niet uit te ma ken uit welke wagens de slacht offers, die op de weg geslingerd waren, kwamen. Volgens de politie behoorden de Nederlanders in het busje tot drie families. De Duitse jongen, die meereisde, is klaarblijkelijk meegekomen uit Sonthofen in de Beierse Alpen, waar men de va kantie had doorgebracht. De bestuurder van de Duitse auto was nog in leven na het ongeluk, maar is in de loop van de nacht in het ziekenhuis over leden. De vijf inzittenden van het busje, die gewond zijn de politie kon de namen nog niet op geven zijn opgenomen in zie kenhuizen in Stuttgart. De in ziekenhuizen opgenomen gewonden zijn: de 37-jarige heer B. de Rijke. A-die het busje be stuurde, mevr. R. de Rijke, mevr. W. Nederlof, Blonie Nederlof en mevr. M. Lina. Twee Britse bladen melden, dat de revolutie in Irak volledig is geslaagd en dat de toestand in het land weer normaal is. De nieuwe regering heeft de macht volkomen in handen, zo zeggen de correspondenten van de bla den, die een reis hebben gemaakt van Damascus naar Bagdad. De revolutie zou volgens de cor respondent van de „Daily He rald" begonnen zijn toen een Iraakse legereenheid het bevel kreeg Jordanië en Libanon te he.'tpen. In plaats van op te ruk ken naar de Jordaanse grens, omsingelde de eenheid het paleis van koning Feisal. De rest van het leger trok daarna een kordon rond het huis van Noeri el Said en bezette het radio-station, al dus de correspondent. Hij voegt hieraan toe, dat de Groepen Amerikaanse vlieg tuigen hebben woensdag boven Libanon vriendschapsvluchten uitgevoerd om het Libanese volk namens het Amerikaanse te groe ten. De toestellen, w.o. Super- Sabres en Supersonische bom menwerpers, waren afkomstig van de Turkse basis Adana en Amerikaanse vliegdekschepen. Bij het vliegveld van Beiroet, dat door Amerikaanse mariniers wordt bewaakt, is het dinsdag nacht weer tot een korte schiet partij gekomen, die ontstond toen een paar rebellen een handgra naat in de richting der Ameri kaanse stellingen wierpen. Er vielen geen slachtoffers. De enige Amerikaan die woens dag in Libanon om het leven is gekomen, was een jonge marinier die bij het zwemmen verdronk. Op de Amerikaanse ambassade in Beiroet is men woensdagoch tend danig geschrokken. Een Libanese gendarme, die voor de deur van de cantine van de am bassade stond, wilde zijn ma chinepistool laden, doch als ge volg van een verkeerde hand greep loste hij per ongeluk een serie schoten. Er vielen geen slachtoffers. opstand in hoofdzaak een zaak is geweest van het Iraakse volk, dat het bewind van Noeri al Said anti-Arabisch en dictatoriaal vond. Nassers propagandama chine zou de revolutie echter hebben uitgelokt. De correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat de meeste Irakezen met wie hij gesproken heeft, opgetogen zijn over de revolutie en menen dat de revo lutie een geweldige overwinning is voor Nassers Arabisch natio nalisme." Volgens te Istanbul uit het Sy- risch-Iraaks grensgebied ontvan gen berichten zijn leden van Iraakse stammen, die koning Feisal waren toegedaan, tegen het nieuwe bewind in opstand ge komen. Zij zouden thans strijd leveren tegen regeringstroepen. Onder de in opstand gekomen stammen zou zich die der Ad- voens bevinden, een der grootste at am men in Irak. De opstandelingen hebben vier spoorwegwagons met ammunitie in de lucht doen vliegen. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Ire ne zijn woensdagmiddag met het jacht „De Groene Draeck" in Saint Tropez aangekomen. Prins Bertil van Zweden, die daar zijn vakantie doorbrengt, was gister morgen „De Groene Draeck" al tegemoet gevaren om de Ko ninklijke Familie aan boord te begroeten. Het aantal doden tengevolge van gewelddaden op Cyprus is woensdag weer met vier geste gen. In de omgeving van een Turks dorp in het Oosten van het eiland werden de lijken ge vonden van een oude Griekse Cyprioot en een Grieks-Cyprisch kind. Zij waren door messteken omgebracht. Verder overleden 2 Turkse Cyprioten aan verwondin gen, die zij bij aanslagen hadden opgelopen. Een bestuursambtenaar heeft woensdagmiddag te Nicosia mee gedeeld, dat reeds meer dan 1300 Griekse Cyprioten en ongeveer 50 Turkse Cyyprioten in hechte nis zijn genomen. Er is een scherp meningsver schil tussen het -Algerijnse natio nale tevrijdingsfront en de Tu nesische regering aan de dag ge treden naar aanleiding van het besluit van de regering-Bourgui- ba om de Fransen toe te staan een pijpleiding door Tunesië aan te ieggen voor het vervoer van olie van de Sahara naar de Mid dellandse Zee. Het bevrijdings front noemt deze maatregel in zijn twee-wekelijks tijdschritt „El Moedjahid" een „vijandig gebaar tegenover het strijdende Algerijn se volk" dat „ernstige gevolgen" voor het verloop van de oorlog in Algerië zal hebben. Het Bevrijdingsfront dringt er oi- aan, esn spoedbijeenkomst te beleggen van het permanente secretariaat, dat Marokko, Tune- sië en het Bevrijdingsfront on- langs op een conferentie te Tan- die te Tunis haar hoofdkwartier heeft, ziet met lede ogen hoe de betrekkingen tussen Tunesië en Frankrijk sinds het akkoord over de terugtrekking van de Franse troepen zijn verbeterd. De over eenkomst betreffende de aanleg van de pijpleiding is in beginsel door Tunesië bij decreet goedge keurd. De Franse regering moet het akkoord, dat door Franse particuliere maatschappijen is aangegaan, nog bekrachtigen. De verkiezing van een nieuwe president van Libanon zal op 31 juli worden gehouden. De president wordt door de ger ingesteld hebben, maar dat Kamer van Afgevaardigden ge- nog nooit heeft vergaderd. i kozen. De datum werd vastge- De Algerijnse verzetsbeweging steld na een onderhoud tussen I i president Sjamoen en de voorzit ter van de Kamer, Osseiran. In welingelichte kringen wor den als regeringskandidaten ge noemd: Djoawad Boelos, oud minister, en Alfred Naccasje, oud-president. De voorkeur van de oppositie gaat uit naar een niet-politiek persoon of anders Besjara El Choery, oud-president, of Charles Heloe, oud-minister van Buitenlandse Zaken. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Spaak, zal vandaag een onderhoud met de Duitse Bondskanselier, Adenauer, heb ben, aldus heeft een woordvoer der van de regering te Bonn woensdag meegedeeld. Het onderhoud wordt gehou den op Spaaks verzoek. Een functionaris van de NAVO te Parijs heeft woensdag gezegd, dat, naar verwacht wordt, Spaak en Adenauer over de internatio nale politieke toestand en over de crisis in het Midden-Oosten zuilen spreken. Hedenmorgen 5 uur is onder gezagvoerder Paap de Constel lation PHLDE, de „Utrecht" van Schiphol vertrokken voor een vlucht via Londen, Rome en Cairo naar Bagdad. In Cairo blijft het toestel in de nacht van donderdag op vrijdag staan. Vrijdagmorgen vroeg vliegt de „Utrecht" verder naar Bag dad. Op dezelfde dag nog zal de Constellation uit Bagdad ver trekken met 60 volwassenen en kinderen aan boord, alsmede 12 baby's. Deze passagiers zijn af komstig van de Nederlandse ko lonie in Irak. Vrijdag tegen mid dernacht wordt het K.L.M.-toe- 1 stel weer op Schiphol verwacht, j Het is niet mogelijk, passagiers met bestemming Bagdad op deze vlucht mee te nemen. Volgens het Franse dagblad „Le Monde" is de Franse minis ter-president, generaal De Gaul le, gekant tegen het Britse voor stel voor een topconferentie over het Midden-Oosten in het kader van de Ver. Naties. ,,Le Monde" schrijft woensdag, dat generaal De Gaulle er niets voor voelt achter de schermen allerlei besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van di verse landen. Generaal De Gaulle beschouwt het houden van een topconferen tie als een behandeling in laat ste instantie, als de Ver. Naties zouden falen. „Het is gevaarlijk deze twee dingen door elkaar te halen", aldus is volgens „Le Mon de" de mening van de Franse minister-president. Later is in kringen die nauwe betrekkingen met generaal De Gaulle onderhouden, bevestigd, dat de generaal tegen een top conferentie in de Veiligheidsraad is. Als de Russische minister president, Chroesjtsjef, echter met een dergelijke gang van za ken in de Veiligheidsraad zou instemmen en men algemeen een dergelijke topconferentie zou wil len, is de Franse regering bereid deze nieuwe omstandigheden te bestuderen. Er bestaat nog altijd de moge lijkheid, dat er elders een top conferentie onder auspiciën van de Ver. Naties wordt gehouden, zo meende men in bovengenoem de kringen. Dr. Bela Fabian, voorzitter van de vereniging van voormalige Hongaarse politieke gevangenen heeft woensdag te Genève mee gedeeld dat 5000 Hongaarse me taalbewerkers, die in 1956, na de Hongaarse opstand, naar de Sowjet-Unie waren overgebracht als „slavenarbeiders" in Mands joerije te werk zijn gesteld, waar zij moeten helpen bij het verho gen van de staalproduktie. Volgens Fabian zijn na de op stand 75.000 Hongaren, onder wie vele kinderen, naar de Sowjet- Unie weggevoerd. Dr. Fabian zei ook nog dat er een proces tegen 103 Hongaarse intellectuelen zou komen, „ten zij protesten der democratische machten dit wellicht weten te verhinderen". Hij wees in dit verband op het proces tegen de Hongaarse schrijver en journalist Gyula Obersovzky, dat woensdag in Boedapest zou beginnen. De Belgische minderheidsrege ring der Christ. (R.K.) Volks partij onder Gaston Eyskens heeft woensdag een vertrouwens stemming in de Belgische Kamer met 104 tegen 87 stemmen, bij 18 onthoudingen, gewonnen. De liberalen, die bij de vorige vertrouwensstemming tegen Tie regering hadden gestemd, ont hielden zich van stemming, met uitzondering van één afgevaar digde, die met de socialistische oppositie meestemde. In Belgische pailementaire kringen acht men het waar schijnlijk dat Eyskens een coali tieregering met de liberalen wil sluiten, om de positie van zijn re gering te versterken. Naar verluidt, onderhandelt hij hierover reeds niet de liberale leiders. De Christelijke Volkspartij be zit weliswaar met een verschil van twee zetels de absolute meer derheid in de Senaat, doch in de Kamer heeft zij drie afgevaardig den minder dan de andere par tijen tezamen. De voorzitter van het Duitse Vakverbond, Richter, heeft gis teren in een verklaring tegen over de pers geprotesteerd tegen „de herhaalde dreigementen" van de minister van Arbeid, Blank, dat hij de D. G. B. „tot neutraliteit zal dwingen of an ders zijn conclusies zai trekken". Dergelijke dreigementen hebben geen invloed op de houding van de D. G. B., aldus Richter. (Blank heeft eerder meegedeeld, dat de Christelijke vakbonds leden, „tijdens een laatste ge sprek", van de D. G. B. garan ties voor het behoud van de par tijpolitieke neutraliteit verlangen en bij een weigering van derge lijke verzekeringen een eigen organisatie naast de eenheids- bond zullen stichten.) Esn politieke neutraliteit, zoals deze kortgeleden tijdens een de bat in de bondsdag door Blank werd verlangd, leidt er naar Richters mening toe, dat de D. G. B. alle maatregelen van de partijen en regeringen kritiek loos moet slikken, ook wanneer deze nadelig zouden zijn voor de werknemers. Dat zou neer komen op een stilleggen van de vakbondsactiviteit, verklaarde hij. Een vakbeweging die de rege ringen of partijen dient, zal niet meer onafhankelijk zijn en in de vrije wereld geen erkenning of achting vinden. De vakbonds activiteit berust op de statuten, die in 1945 op het oprichtings congres te Miinchen eenstemmig zijn goedgekeurd. Daarin wor den de sociale zekerheid en de ontwikkeling der democratische rechten en vrijheden van de be volking, de strijd tegen nationa listische en militaristische invloe den en de bevordering van het begrip tussen de volkeren als bij zondere taken gesteld, aldus de voorzitter van de D. G. B. WEINIG VERANDERING In de luchtdrukverdeling boven onze omgeving is slechts weinig verandering gekomen. Een noor delijke luchtstroming boven de Britse eilanden, die boven het zuidelijke deel van de Noordzee naar het oosten ombuigt, trans porteert onstabiele polaire lucht naar het continent. In ons land bleef de buienactiviteit overdag hoofdzakelijk beperkt tot de Waa- denkust en de zuidoostelijke pro vincies. Een randstoring van een de pressie, die nu reeds enkele da gen boven de Noordzee ligt, na derde tegen de avond onze kust en gaf aanleiding tot onweersbui en. Een andere depressie bevindt zich bij de ingang van het Engel se Kanaal, deze trekt naar Frank rijk en zal het weer bij ons daar om niet in belangrijke mate be- invloeden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen, en on weersbuien, vooral in het noor den van het land. Matige, af en toe krachtige, westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 25 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.34 9.09 9.49 9.59 n.m. 9.02 9.37 10.17 10.27 ZON op onder Juli 24 4.48 20.44 14.40 25 4.50 20.42 15.52 26 4.51 20.41 16.58 MAAN op onder 0.17 0.59

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1