L A lel Ik BINNENLANDS NIEUWS De geluidsmuur I R I Sociaal-economische Raad spreekt zich uit over eventuele verkorting van de arbeidstijd 1 BEURSOVERZICHT RECHTSZAKEN Eensluidende mening. Behoud van het reële inkomen. Geleidelijke invoering per bedrijfstak of on derneming. Bier goed9 al goed..! TERNEUZEN... IN BELGIë. Nabeurskoersen. DE BRITSE ARBEIDSMARKT IN 1957 RECORD WERKGELEGENHEID IN WEST-DUITSLAND VI' In november 1955 heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mede naar aan- leiding van 'n desbetreffend door de Stichting van den Arbeid tot de regering gericht verzoek, de Sociaal-Economische Raad ver zocht zich over het vraagstuk van de arbeidsverkorting te be raden en het resultaat van het beraad ter kennis van de rege ring te brengen. Bedoeld onder zoek en de voorbereiding van het uit te brengen advies heeft de raad opgedragen aan een commissie, onder voorzitterschap van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. De Sociaal-Economische Raad is over dit onderwerp tot een eensluidende mening gekomen, blijkens het aan de minister uit gebrachte advies. Het college heeft zich niet uit gesproken over de al of niet wenselijkheid van arbeidsverkor ting, maar wel over de vorm, waarin een dergelijke uiting van welvaartsvermeerdering zou kunnen worden gegoten. Het ad vies gaat clan ook niet over de spreiding van arbeidsgelegen heid, het geeft alleen de gevol gen van een eventuele arbeids tijdverkorting aan. Of deze ver korting er dient te komen en zo ja in welk tempo, laat de raad over aan de beleidsinstanties. Met het probleem der vrije-tijds- besteding heeft de raad zich niet bezig gehouden. Wij geven hier enkele punten uit het advies: De raad is van mening dat on der de huidige omstandigheden verreweg het voornaamste mo tief voor arbeidstijdverkorting is gelegen in het verlangen naar meer vrije tijd. Uitzonderingen wellicht daargelaten, acht hij het onwaarschijnlijk dat uit een oog punt van lichamelijke en geeste lijke gezondheid van de werkne mers een verkorting van de ar beidstijd noodzakelijk zou zijn. Van een arbeidstijdverkorting moet een vermindering van de produktie per manjaar worden verwacht. Bij een algemene vermindering van de wekelijkse arbeidstijd van 48 tot 45 uur verwacht de raad, afhankelijk van de vorm van de verkorting van de arbeidsduur en van de wijze van invoering, een vermindering van het pro- duktievolume van 3 bij een zesdaagse werkweek, tot 5 a 6 bij een vijfdaagse werkweek. Deze vermindering kan gunstig worden beïnvloed door enkele factoren die bij doorvoering van een arbeidstijdverkorting kun nen optreden, zoals de invloed op de bereidheid tot werken en een vermindering van het verzuim, en door enkele in de ondernemin gen te treffen maatregelen, zo als verbetering van de interne organisatie en wijziging in het beloningstelsel waartoe een ar beidstijdverkorting de aanleiding kan vormen. Vermindering van de produk tie per manjaar leidt tot een ver mindering van het reële inkomen per hoofd van de bevolking. Indien dit gevolg van een ar beidstijdverkorting zou worden aanvaard hetgeen betekent dat vermeerdering van vrije tijd hoger wordt gewaardeerd dan het daarmee gepaard gaande in komensverlies zou doorvoe ring van een arbeidstijdverkor ting op korte termijn kunnen vol- gen. Mede gelet op de inhoud van de adviesaanvrage heeft de raad zich beperkt tot een onder zoek van de mogelijkheid van arbeidstijdverkorting met be houd van het reële inkomen, uit gaande van een evenwichtige economische situatie, o.m. met betrekking tot de betalingsba lans, de werkgelegenheid, 't prijs peil en het investeringsniveau. Arbeidstijdsverkorting met de handhaving van het reële inko men zonder wijziging in de ver deling van het nationale inko men is slechts mogelijk voor zo ver de uit de arbeidstijdverkor ting voortvloeiende produktie- vermindering per hoofd ten min ste gecompenseerd wordt door stijging van de produktie per hoofd. Aangezien ook nog een aantal andere verlangens leven, welke uit de stijging van het na tionale inkomen per hoofd die nen te worden verwezenlijkt, hangt de omvang van de in een bepaald tijdsbestek mogelijke ar beidstijdverkorting af van de in die periode uit de stijging van het nationale inkomen beschik baar komende additionele mid delen die voor realisering van de arbeidstijdverkorting en van de overige verlangens nodig zijn, andeizijds. BEJAARDE DAME DODELIJK VERONGELUKT ONDER TRAM Dc 70-jarige mevr. A. Jobst Broeder ui'. Amsterdam is dins dagochtend op het Weteringcir cuit te Amsterdam onder een tram van lijn 7 gekomen, die zij vermoedelijk niet heeft zien of horen aankomen. Zij is zwaar gewond naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn over leden. Als „andere verlangens", waar van verwezenlijking in 1960 waarschijnlijk is, noemt het ad vies: Kinderbijslagverzekering (165 miljoen), weduwen- en we zenverzekering (155 min), inva liditeitsverzekering (175 min), vermindering gemeenteclassifi- catieverschillen (5 min), vermin dering beloningsverschillen tus sen mannen en vrouwen (90 min), onderwijs, cultuur, Delta plan (250 min), maatregelen ten behoeve van de landbouw (140 min), verplichtingen krachtens de E.E.G. (50 min). Als „overige verlangens" noemt het advies nog o.a. verdere huur verhoging (150 min). Op grond van een confrontatie van de middelen die bij verschil lende stijgingspercentages van het nationale inkomen in een pe riode van drie tot vijf jaar be schikbaar komen en van de mid delen die nodig zijn om de ar beidstijdverkorting en de overi ge verlangens te verwezenlijken, concludeert de raad dat een al gemene vermindering van de ar beidstijd van 48 tot 45 uur per week en volledige verwezenlij king van de overige verlangens in een periode van drie jaar niet het beleid erop gericht dient te zijn de uit deze maatregel voort vloeiende produktievermindering zo gering mogelijk te doen zijn. Te dien einde wordt een alge meen verplichte invoering van de arbeidstijdverkorting afgewe zen en gepleit voor een geleide lijke invoering per bedrijfstak of onderneming, aangezien dan de gunstige invloed van de niet- kwantificeerbare factoren het grootst kan zijn. Deze gunstige invloed kan naar het oordeel van de raad worden bevorderd indien de invoering van een ar beidstijdverkorting afhankelijk wordt gesteld van het vervuld zijn van een tweetal voorwaar den. De eerste is dat tot arbeids tijdverkorting slechts dient te worden overgegaan in de geval len waarin een produktiviteits- verhoging die niet tot een stij ging van de inkomens van de loontrekkenden heeft geleid, de nationale tredmatige stijging van deze grootheid overtreft, terwijl de produktievermindering welke uit de arbeidstijdverkor ting voortvloeit niet groter mag zijn dan dit verschil. De tweede voorwaarde houdt in dat uit hoofde van de arbeidstijdverkor ting geen prijsstijging mag op- mogelijk is en in een periode van treden. Omdat het toezicht op de vijf jaar slechts onder zeer gun stige omstandigheden. Uit het voorgaande heeft de raad twee grondslagen voor het t.a.v. de arbeidstijdverkorting te voeren beleid afgeleid. In de eer ste plaats is hij van mening dat naleving van deze voorwaarden soms zeer moeilijk zal kunnen zijn, is de raad voorts van me ning dat ter voorkoming van on gewenste repercussies in ieder geval slechts een étappegewijze vermindering van de werkweek tot 45 uur moet worden toegela ten. De tweede grondslag voor het beleid dient naar het oordeel van de raad te zijn dat het tijdstip van aanvang en het tempo van Gaat U daarheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier goed, al goedwaar ze zulk bier seryeren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! Ozzeèaé' /zeintééfó pe&zpë.' m invoering van de arbeidstijdver korting niet vooraf kunnen wor den vastgesteld maar moeten worden afgestemd op de omvang van de stijging van het nationale inkomen en van de eventueel optredende wijzigingen in het prioriteitsschema van verwezen lijking van de arbeidsverkorting en van de overige verlangens, en van de event, daaruit voort vloeiende wijzigingen in de mid delen welke voor de verwezenlij king van de verlangens nodig zijn. De raad heeft aandacht be steed aan verschillende ar beidstijdenschema's waarbij 'n gemiddelde wekelijkse werk tijd van 45 uur wordt verkre gen, zowel in zesdaagse als in vijfdaagse werkweken als bij combinaties daarvan. Even eens is onderzocht op welke wijze in elk van deze vormen een geleidelijke vermindering van de arbeidstijd tot 45 uur per week tot stand zou kunnen worden gebracht. NEDERLANDSE LEERLING- VLIEGER IN CANADA VERONGELUKT. De 22-jarige Nederlandse korpo raal-leerling-vlieger J. G. van Goor, die in Canada een opleiding genoot, is dinsdagavond te onge veer 11 uur plaatselijke tijd te Portage la Prairie in Manitoba verongelukt. Hij maakte met een T-33 Lockheed-straal-lesvliegtuig esn nacht-solovlucht. Het ongeluk gebeurde toen hij zich in het landingscircuit rond het vliegveld bevond. De verongelukte leerling-vlieger woonde te Antwerpen. POLITIE HIELP METTERDAAD IVnSDRIJF TE VOORKOMEN. De 80-jarige Amsterdammer, die aan geheugenstoornis lijdt en zich maandag aan het politiebu reau in de Spaarndammerstraat vervoegde omdat hij zijn woon adres had vergeten, meldde zich gelukkig aan het juiste adres. Want de politie keel: vreemd op, omdat uit het vestzakje van de man niet minder dan vijf bank biljetten van honderd gulden staken en uit zijn andere zakken nog meer biljetten. De politie vond bij het nazoeken van de zakken om zijn adres te weten te komen, biljetten tot een to taal bedrag van 5200,Zij gaf de oude baas de raad het geld op een bank te zetten om diefstal of verlies te voorkomen. Doch de oud-marineman, die lang in de tropen heeft vertoefd, zei niet veel vertrouwen te hebben in dergelijke instellingen. „Ik draag het geld bij me, omdat mijn kin deren erop azen" zo verklaarde hij oprecht. Na lang aandringen is de be jaarde man met een brigadier naar het postkantoor gegaan, waar hij een spaarbankboekje heeft genomen met een inschrij ving van 5000,-. Hiermee heeft de politie metterdaad een bij drage willen leveren tot het voor komen van misdaad. Haar eigenlijke taak, het vin den van 's mans adres, was gauw geklaard. Een telefoontje met het bevolkingsregister gaf de man zijn thuis terug. VIER PERSONEN WEGENS INBRAKEN GEARRESTEERD Na een onderzoek door de po litie te Rotterdam en te Slie- drecht zijn vier personen gear resteerd, die verdacht worden van het kraken van brandkas ten in verschillene plaatsen in Nederland. Het zijn de 23-jarige G. J. V., de gebroeders J. W. en E. van der V., respectievelijk 27 en 28 jaar en P. J. K., 31 jaar, allen te Rotterdam woonachtig. Dit viertal, dat onder meer ver dacht wordt van het kraken van brandkasten in Zutphen, Nijmegen, Groningen en Kin derdijk, is in het huis van be waring te Rotterdam gesloten. Het onderzoek wordt nog voort gezet. REIS MET VERBOUWDE REDDINGBOOT EINDIGDE VOORTIJDIG. De reis, die de Duitse ex-oor logsvlieger Willi Fröhlich, zijn Ierse vrouw Monica en hun twee kinderen met een verbouwde red dingboot van Engeland naar Duitsland wilden maken, is zon dag voor de Belgische kust ontij dig geëindigd. Het elf meter lange scheepje, genaamd „Friend of all nations", werd ter hoogte van Heist door een storm overvallen. De opva renden werden aan boord geno men van de Duitse kustvaarder „Hemelland", die hen via Terneu- zen naar Gent bracht, waar zij maandag aan de hoede van de Duitse consul zijn toevertrouwd. De „Friend of all nations" werd opgegeven. Fröhlich, thans 35 jaar oud, is veertien jaar geleden als krijgs gevangene in Engeland gekomen. Tien dagen geleden is hij met zijn gezin in het scheepje uit Enge land vertrokken, DOOR KANTELENDE TREKKER GEDOOD Te Hantum is gistermorgen omstreeks zeven uur de 30-ja- rige K. Meinsma uit Nes (W.D.) om het leven gekomen toen hij bekneld raakte onder een kan telende trekker. Hoe het onge val zich precies heeft toegedra gen is nog niet bekend, maar het schijnt dat de door de heer Meinsma bestuurde trekker is gekanteld toen hij een andere trekker weg wilde slepen. FELLE BRAND TE BEDUM. Een hevige brand heeft maan dagnacht twee grote schuren van een kapitale boerderij te Be- dum in de as gelegd. Van de boerderij kon slechts het voor huis, dat wordt bewoond door het echtpaar Oostinga, behouden blijven. Een personenwagen en een aantal landbouwwerktuigen gin gen verloren. De eigenaar, de vader van de bewoner, is tegen brandschade verzekerd. Omstreeks tien uur maandag avond ging het echtpaar O. naar bed, nadat de boer een voer hooi had binnengereden en de perso nenauto en een landbouwtractor had binnengezet. Twintig minu ten later moest de brandweer van Bedum reeds worden ge waarschuwd voor een felle brand in de grootste van de twee schu ren. Men vermoedt dat een vonk van de uitlaat van de trekker op het hooi is overgesprongen, dat droog ais het was, onmiddel lijk vlam vatte. De brandweer kon zelfs met vele waterstralen niets tegen het vuur in de schu ren uitrichten; beide schuren gingen verloren met alles wat er in was. Er was geen vee in aanwezig. iHet voorhuis kreeg veel waterschade. Omstreeks half één was men de brand, die half Bedum op dc been bracht, meester. FIN STAK NOOR MET MES De politie te Rotterdam heeft maandagavond de 52-jarige Finse matroos L. K. aangehou den. Hij zou in een café aan het Hudsonplein bij een ruzie een mes hebben getrokken en daarmee een Noorse zeeman, de 50-jarige H. S. uit Oslo, in de borst hebben gestoken. Een 33-jarige cafébezoekster, die de vechtenden wilde scheiden, liep een steekwond aan de rechter hand op. In het havenzieken huis bleek, dat de Noor niet le vensgevaarlijk gewond was. De Fin werd later aan boord van zijn schip gepakt. Hij bleek een diepe wond tussen duim en wijsvinger van zijn rechterhand te hebben, die in het ziekenhuis Coolsingel gehecht moest wor den. TREIN WERD TOT ONTSPORING GEBRACHT. Nabij Steenwijk hebben onbe kenden maandagavond een ijze ren afstandspaal van de spoor weg op de lijn gelegd. De goe derentrein LeeuwardenZwolle, die Steenwijk maandagavond om kwart voor elf passeerde, liep op deze versperring, waarbij de loco motief tamelijk zwaar werd be schadigd. De trein ontspoorde echter niet. Na een kort opont houd kon de trein zijn reis ver volgen. De spoorwegrecherche en de gemeentepolitie van Steen wijk stellen een onderzoek in. Naar de Engelse film The Sound Barrier" door C. BAUER 54) Nadruk verboden. HOOFDSTUK XX „Jij kent Tony al heel lang, is het niet Dave?", vroeg J.R. Hij bekeek nauwkeurig het eti ket van de whiskyfles, die hij in zijn hand hield. „Tamelijk", antwoordde ik neutraal. Ik was er nu wel achter gekomen dat hij nooit een vraag stelde zonder een be paalde opzet, en zeker niet als hij zijn aandacht quasi op iets anders concentreerde. „We woonden in hetzelfde dorp en we zijn samen opgegroeid". „Zo", zei J.R. nadenkend. Zijn hand met de geopende fles zweefde boven mijn glas. „Hoe veel?" „Weinig whisky en veel soda water", antwoordde ik en vroeg me af waar hij naar toe wilde. „Welke eigenschappen moet volgens jou de man bezitten die met de „Prometheus II" de ge luidsmuur zal doorbreken, ik bedoel in het algemeen?" Met deze sprong naar een ander onderwerp verraste hij mij. „Ja, dat is voor mij als niet ter zake deskundige moeilijk te bepalen", hield ik me op de vlakte. „Ik zou zo zeggen de eigenschappen die u straks te gen Susan noemde". ..Welke zijn dat dan. ik wilde ze graag nog eens uit jouw mond horen", hield hij aan. Ik werd er een beetje kregelig van omdat ik me ging voelen als een schooljongen die zijn les moet opzeggen. „Nou ja", zei ik onwillig, „hij moet een goed vlieger zijn en durf hebben, en doorzettingsvermogen. Hij moet een zeker geioof hebber, in het geen hij gaat doen, en mis schien moet hij ook wel een beetje roekeloos zijn, de bereid heid hebben alles op één kaart te zetten". „Juist". J.R. trok bedacht zaam aan zijn pijp. „Beschikt Tony over al de eigenschappen die je daar opnoemde?" „Ik geloof het wel", aarzelde ik. „Misschien...." „Nou....?", drong J.R. aan. „Misschien is hij niet zo roe keloos". Ik kon niet inzien dat ik Tony daarmee zou diskwali ficeren. „Heb jij ooit wel eens een vlieger ontmoet die wel roeke loos was?" Hij stelde de vraag op een toon alsof het antwoord hem eigenlijk niet interesseer de. Ik dachi; aan Philip. ..Mis schien", zei ik onzeker. „Koewr-1 ik het niet direkt roekeloosheid zou willen noemen. De man had vlagen van angst en soms ook ogenblikken dat hij niet bang was. Dan sloeg hij door naar de andere kant. Sommige lui noemden dat zijn roekeloos heid". „Goeie kennis van je?", in formeerde J.R. belangstellend. ONGEANIMEERD MARKT Aandelen Kon. Olie konden gisteren de opwaartse tenden tie van maandag niet voortzet ten. Bij de opening wei*d op 162.20 gehandeld, tegen een slotprijs van maandag 163. De pariteit Amerika bedroeg 164.30. Wall Street had maan dag de vaste stemming van het Damrak overgenomen en er was gistermorgen alle reden, dat de markt gisteren weer aan de vaste kant zou zijn. Geruchten uit Londen dat volgens de verwachting één van de olierijkste gebieden in de wereld, n.l. Kuwait, de zijde van de Arabische republiek zou gaan kiezen was aanleiding, dat de olieaandelen op het Damrak onder druk werden ge zet. Hierdoor verdween de vaste stemming, die in de morgen uren bij de opening aanwezig was op 163.50, als sneeuw voor de zon. Enige verkoopdruk in een kleine markt bracht een verdere koersdaling voor aan delen Kon. Olie tot 161.40. Bij het scheiden van de markt werden de aandelen op 162 verhandeld. De geruchten over Kuwait zorgden voor een zeer gereser veerde houding van de beurs en het publiek. De handel was over de gehele linie van geringe om vang. In Philips was midden koersaanbod van publieke zijde waartegenover stond dat de ar bitrage de stukken voor Ame- riaanse rekening uit de markt nam. De koers liep op van 293 295, tegen maandag 289V2. .,LE SOIR" (Brussel). Jeudi 17 juillet 1958. Un chateau d' eau moderne Le chateau d'eau de Ter- neuzen, qui mesure 45 mè- tres de haut, est un des plus modernes de Belgique. De sa terrasse supérieure, qui est accessible au public, l'on jouit d'une vue splendide sur l'Escaut et les paysa- ges cnvironnants. Uit Uit „LE SOIR" (Brussels dagblad). Donderdag 17 juli 1958. Een moderne watertoren De watertoren van Ter- neuzen, die 45 m hoog is, is één der modernste van België. Op zijn hoogste ter ras. hetwelk toegankelijk is voor 't publiek, geniet men er van een prachtig uit zicht over de Schelde en het omliggende landschap. Hier zullen de „extremis ten" uit de vrije veren actie toch niet achter zitten? Red.) Het fonds sloot op vrijwel de hoogste koers van de dag. Uni levers, waarvoor in de morgen uren 355' 2 was betaald, waren in de officiële beurs op 354 vrij wel onveranderd bij de vorige dag. AKU's bijna een punt ho ger. Aandelen KLM werden, ondanks de eerste vlucht naar Moskou, een paar dubbeltjes lager geadviseerd. In scheepvaarten ging be langrijk minder om dan de vo rige dag. De koersen konden zich in het algemeen goed handhaven. De stemming voor de certificaten Deli in de mor genuren, toen als hoogste prijs ƒ118.50 betaald werd, kon op de officiële beurs niet gehand haafd blijven. Het fonds zakte, na ƒ116.50 in tot ƒ114.30 om zich tegen het slot weer te her stellen tot 115.50, het verlies t.o.v. maandag bedroeg circa één gulden. HVA fractioneel lager en Amsterdam Rubber fractioneel hoger. Voor de staatsfondsen be stond wat meer belangstelling dan de laatste tijd het geval is geweest. De markt was hier prijshoudend tot eerder iets be ter. Aandelen en stocken Ko ninklijke Zout werden gisteren niet genoteerd. Prolongatie 312 procent. BEURSINDICES 18/7 21/7 22/7 Int. concerns 276.54 277.72 278.57 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 145.20 145.91 145.58 134.43 134.43 133.79 122.56 123.04 123.21 87.89 89.64 88.90 196.81 197.80 197.98 Kon. Olie: 162.00—164.80 162.30) Unilever: 355 ged. en laten (354%) Philips: 295 ged. en laten (294 U) In het witboek der Britse rege ring over de Britse arbeidsmarkt in 195" wordt medegedeeld dat in dat jaar 8.412.000 werkdagen ver loren zijn gegaan ais gevolg van loongesehillen, het grootste aan tal sedert 32 jaar. Tachtig procent van dit verlies aan werkdagen was het gevolg der nationale stakingen in de machine- en scheepsbouwindu- strie en bij de openbare vervoers middelen. In het witboek wordt medege deeld dat het gemiddelde week loon in het afgelopen jaar is ge stegen met ongeveer 5% procent. Het gemiddelde weekloon voor een handarbeider bedraagt in 1957 pond 12/11/7 of 13 shilling en 8 pence meer dan in 1956. Het totale aantal personen dat deelnam aan het arbeidsproces bedroeg in 1957 ruim 24 miljoen en gaf in vergelijking met 1956 een daling te zien met 61.000. HUYVELIJKSZYVENDELAAR. In Nederland: De 30-jarige bankwerker W. N. uit Rotter dam. In Duitsland: „Ir. Wilhelm Karl Nescher, Freiherr d'Achar- bourg, bezitter van grote tabaks plantages in Indonesië, enige erf genaam van een rijke grootva der". Onder dit mom heeft deze Rot terdammer twee vrouwen in Wasser (Duitsland) volledig ge dupeerd en hun leven verwoest. „Ik aarzel niet deze man een geslepen gemene huwelijkszwen delaar en een arbeidsschuwe avonturier te noemen", aldus dinsdagmorgen de officier van justitie bij de rechtbank te Rot terdam, mr. H. van Buuren, die een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden tegen de bank werker eiste. Verdachte was begin vorig jaar wat ik je nu ga zeggen, is min of meer vertrouwelijk; ik hoop dat je het ook als zodanig zult behandelen. Je hebt zelf zo juist opgemerkt dat Tony niet roekeloos is. Dat geloof ik ook en ik ben daar blij om. Als hij niet kunnen gebruiken. Nu is hij de beste vlieger die we hier hebben, verreweg de beste, Dave, daarop wil ik even bij zondere nadruk leggen. Maar er zijn soms omstandigheden waarin de roekeloosheid niet geheel en al verwerpelijk is, of laten we liever spreken van fantasie. Tony is een uitmun tend vlieger, ik ken geen be tere. Maar hij heeft één kleine onevenwichtigheid, als ik het zo noemen mag. Zijn nuchter heid, zijn unieke beheersing van het vak zegeviert altijd over zijn fantasie. Er zijn soms ogen blikken, niet vaak, maar ze ko men een heel enkele maal voor, waarop zelfs de meest geniale berekening tekort schiet. Dan wordt er een beroep gedaan op de fantasie, of eigenlijk op de min of meer roekeloze durf. In Tony hebben we alle belangrij ke kwaliteiten van een invlie- ger vertegenwoordigd; maar ik zou onder mijn medewerkers toch ook zo graag die ene ont brekende eigenschap, de fanta sie. de niet-berekende roeke vrouw?", vroeg hij belangstel- j loosheid zien. Misschien is 't lend. Ik aarze.lde; dat warenalleen maar een dwaze liefheb zaken die hem eigenlijk niets berij van me, misschien is het aangingen. „Nou ja. ongeluk- mijn overdreven zucht naar lcic-TI perfectionnering^ Maar zo ben „Nogal", antwoordde ik. „To ny kent hem ook. Hij was in de oorlog bij Fighter Command en vliegt nu op transportvliegtui gen bij een kleine maatschap pij. Aardige jongen. Philip Peel heet hij". „Heelt hij het nogal naar zijn zin, ik bedoel bij de maatschap pij waar hij op dit ogenblik werkt?" J.R. begon zorgvuldig zijn pijp schoon te maken. Ik begon langzaam een flauw ver moeden te krijgen wat zijn be doelingen waren, maar hele maal duidelijk was alles me nog niet. „Ik heb nooit gehoord dat hij het niet naar zijn zin zou hebben", zei ik voorzichtig, „maar aan de andere kant ge loof ik ook niet dat hij van plan is er zijn pensioen te halen". ,;Oh juist, ja", zei J.R. achte loos. „Waarom heeft die me neer zo nu en dan van die roe keloze buien, denk je?" ..Weet ik veelDie onder vraging ging op mijn zenuwen werken, omdat ik er van over tuigd was dat hij er een bedoe ling mee had maar ik er niet achter kon komen welke. „Mis schien heeft hij wel last van een gebroken hart, dan gaan sommige lui van die gekke din gen doen". J.R. lachte of ik hem een mop vertelde. „Heeft hij een ongelukkige affnire met een Hij knikte begrijpend, alsof dat voldoende was. „Je moet het maar niet vreemd vinden dat ik een paar dingen over die meneer, hoe heet hij ook weer... Peel gevraagd heb. Kijk Dave, ik nu eenmaal. En daarom zoek ik naar een goede invlieger. die beslist niet hoeft te beschikken over de kwaliteiten van Tony. (Wordt vervolgd.) terwijl hij nog getrouwd was, door middel van een advertentie in kennis gekomen met 't Duitse meisje A. S. uit Wasser. Hij deed haar trouwbeloften, ze kwam naar Nederland en na enige tijd ging hij mee naar haar moeder in Duitsland. Hij was toen slecht bij kas, maar zodra de erfenis van zijn grootvader los zou ko men, begon hij een hotel, vertel de hij. Aan de moeder van het meisje vroeg hij vast 6000 D.M. te leen. Zij gaf hem die en be middelde ook nog voor hem bij een lening van 2000 D.M. van een zekere C. H. uit Gössling. Ten slotte leende hij nog 3000 D.M. van H. H. uit Schieheim. Alle schuldbekentenissen schreef hij echter op de naam van de moe der, zodat de vrouw, toen hij verdween, voor alles op moest draaien en nu in haar onderhoud moet voorzien als huishoudster. Ook de dochter bleef gedesillu sioneerd achter, met een kindje. Van het geld had verdachte met de beide vrouwen een reis gemaakt naar Italië en verder had hij ervan in zijn onderhoud voorzien. Om zijn verhalen geloofwaar dig te maken had H. nog een zgn. grootvader in Duitsland ten tonele gevoerd, die gewoon een toevallige oude heer uit een ho tel was. Ook stuurde hij tele grammen aan zichzelf. Verdachte was al eerder ver oordeeld. Hij zei geen voorwaar delijke straf te willen, want dat zou hem aan Nederland binden en zijn toekomst lag elders. Hij zou het Duitse meisje nog willen trouwen, maar is nog steeds niet gescheiden. „Het is moeilijk nog sympathie voor deze man op te brengen' aldus zijn verdediger. Maar hij meende dat de feiten toch tegen de achtergrond van zijn trieste jeugd moeten werden gezien. Wegens moeilijke huiselijke om standigheden was hij in de Hii- lerjugend gevlucht. Op 15-jarige leeftijd verkeerde hij al aan het Oostfront. „Het is ie begrijpen, dat deze man volkomen mis vormd werd", aldus pleiter, die een kortere straf vroeg. Uitspraak over veertien dagen. ENGELSE ZEEMAN NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN Na een vechtpartij voor een bar op Katendrecht te Rotter dam is maandagavond de 30- jarige Engelse zeeman W. Y, opvarende van het in de twee- I petroleumhaven liggende Britse I tankschip „Zaphon", in elkaar gezakt. Hij werd naar het Zui* I derziekenhuis overgebracht I waar men constateerde, dat «e man was overleden. Einde juni j.l. bedroeg het totale aantal personen opgeno men in het arbeidsproces in West-Duitsland het record van 19,2 miljoen. Het centrale bureau voor ar beidsbemiddeling te Neurenberg ziet in deze ontwikkeling het bewijs dat op de arbeidsmarkt geen aanleiding voor grote be zorgdheid behoeft te bestaan en dat de arbeidsmarkt meer stabiliteit vertoont dan werd verwacht. Weliswaar valt er in enkele sectoren minder bedrij vigheid waar te nemen, doch hier staan toenemingen van activiteit in andere arbeidsin tensieve sectoren tegenover. Het totale aantal werkende personen omvat 12,7 miljoen mannen en 6,5 miljoen vrou wen. DE VB Naar w stuur vai a.s. maandai bespreking lege van in ver naar Mie secretariaa mede, dat van de woensdag zal aanvan SCHEI Te Gent gekomen tonnenmaat netto-Moorso pen met en 134 sch Mocrsomton de N.R.Crt In het zijn te zeeschepen van in totaa somton tegt 1.030.459 tijdvak v< mei 936.4 periode v De in schepen de vlaggen België Engeland Denemarken Duitsland Finland Frankrijk Italië Nederland Noorwegen Panama Roemenië Spanje Turkije Rusland Zweden Totaal Getrokki sleepboot dinsdagmiddaf Vlissingen namesé vr bouwd in brt. ton. I in West H weest en zi de binnen worden ver au DONDER HILVERSU: 7.10 Gym.; opening; 8.00 9 10 De Groe 9.35 Waterst ding; 10.00 kleuters; 11. Kamerork. ano; 12.30 L ded.; 12.33 Nws; 13.15 13.20 Theater ber.; 14.00 p- Hoorspel Varianten; 17.45 Gram Dansmuz. 18.55 Gesprol den19.00 Or te muz.; 19 45 21.00 Act te); 22.40 Opera (3e ak HILVERSU '15 Gram.; en liturg, ks Gram.8.50 Gr.; 10.30 M V- d. zieken 1^.00 Middag] -2.25 Voor he Land- en tu Gram.; 12.55 Nws en Kat] 13.30 Dansm ork. en solist 15.15 Lichte 15.45 Vrouwei bijbellezing 17.00 V. d ie 17-40 Beursbe bel recital; 18.30 Gram ber.; 19.10 G 19.30 Gevar. 20.00 Radioki zoeken door /-OO Tijdsei Grgelconc. Avondoverdei 23.1524.00 G BRUSSEL 2.30 W 13.00 Nws; SnS- les; 1- Symf.-ork. Duitse les; R

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2