GEEN SLIJTAGE Engeland stelt „topbespreking" in het kader van V. N. voor £sso De positie van Irak en Koeweit Deoli W.-E Nieuws van het Midden-Oosten in het kort Sowjet-Unie spreekt veto uit over Japanse resolutie in de Veiligheidsraad Noodmaatregelen op Cyprus WOENSDAG 23 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4428 In antwoord op Chroesjtsjefs voorstel: Gedacht wordt aan bijzondere zitting Veiligheidsraad levoorziening van uropa DE GEBEURTENISSEN IN HET MIDDEN-OOSTEN OVERSTROMING IN NEW DELHI GROTE OVERSTROMINGEN IN CHINA HET OVERVLIEGEN VAN ISRAËLISCH GEBIED DOOR BRITSE VLIEGTUIGEN RUSLAND VERWERPT AMERIKAANS PROTEST Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor d NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Roemeense diplomaat in Israël tot ongewenst persoon verklaard De Sowjet-Unie heeft dinsdag haar veto uitgespro ken over de Japanse resolu tie, die bedoeld was om de waarnemersgroep der V.N. in Libanon te versterken. Dit gebeurde in de Veilig heidsraad, die de crisis in 't Midden-Oosten bespreekt. NASSER SPREEKT OP BIJEENKOMST TE CAIRO. VONNISSEN IN PORTUGAL Iraakse vertegenwoordiger onder geleide naar V eiligheidsraad. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de'Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Britse minister van Buiten anilse Zaken Selwyn Lloyd, heeft dinsdag in hef Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef een „voorlopig ant woord'' heeft gezonden naar aan leiding van zijn voorstel, om gis- teren een topconferentie over het Midden-Oosten te doen aanvan gen. Lloyd, die sprak bij de opening van een debat over de buiten landse politiek, verklaarde dat Groot-Brittannië bereid was een bijeenkomst van regeringsleiders bij te wonen op voorwaarde dat alleen resoluties aan de orde zou den worden gesteld, waarom trent de zekerheid bestond, dat zij zouden worden aanvaard. Lloyd lichtte toe, dat hij dacht aan een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad. „De premier neeft mij gemachtigd mede te delen, dat, indien er een derge- -ijke bijeenkomst zou worden ge houden, hij deze zeker persoon lijk zou bijwonen." Hij voegde hieraan toe: „Het zou een bijeenkomst ter bespre king van zaken moeten zijn en liet om erover te stemmen. Het is niet onze bedoeling de Sowjet-Unie in een positie te manoeuvreren waarin zij, bij een stemming, steeds een minderheid an één zou vormen". Lloyd verklaarde verder dat celiswaar in eerste aanleg werd gestreefd naar een regeling be u-effende de toekomst van Liba- on en Jordanië, doch dat er doel- inden op langere termijn in het Midden-Oosten vielen te verwe- zelijken. Onder gejuich der regerings aanhangers verklaarde hij: „De politiek, die ik aanbeveel, is naar mijn mening een praktische werkwijze, aie mogelijk zal lei den tot veel verder gaande vor deringen in de richting van het ontstaan van vrede en veiligheid in het Midden-Oosten, dan som migen thans wel denkbaar ach ten'. Hij vervolgde: „Ik hoop dat het, als gevolg van ons geslaagde ingrijpen jn een noodtoestand, mogelijk zal zijn binnen het ka der der Verenigde Naties een oplossing te vinden. Dit zou niet mogelijk zijn geweest, indien Li banon en Jordanië geen onafhan kelijke landen meer waren ge weest". Omtrent Jordanië verklaarde hij dat daar alles thans vlot ver liep. „De toestand is er rustig, maar gespannen. Ik ben van mening, dat het voornaamste doel van het Britse ingrijpen, namelijk het verhinderen van een buiten de grenzen van Jordanië opgezette staatsgreep, is bereikt. Thans moeten wij Jordanië nog vrijwaren voor het binnen vallen van gewapende Syrische benden en wij moeten er zodanige voorwaarden scheppen, dat het n staat is zelf het hoofd te bie den aan een rechtstreekse of in directe aanval", aldus Lloyd. De Britse minister van Buiten landse Zaken besloot zijn toe spraak met de mededeling, dat de minister-presidenten van Per- zië, Turkije en Pakistan te Lon den zullen komen beraadslagen, evenals de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. „Het is van belang, dat wij in het Midden-Oosten in nauw over leg met onze bondgenoten han delen", verklaarde hij, hieraan toevoegend dat hij hoopte in het komende weekeinde met deze staatslieden te kunnen overleg gen. BE MENING VAN BEVAN. Aneurin Bevan, woordvoerder der socialistische oppositie voor buitenlandse aangelegenheden, verklaarde te nemen dat de poli tiek, die de regering nu wilde volgen, „door het gehele Lager huis zal worden gesteund". „Ik ben het er geheel mee eens, dat het organisme der Verenigde Naties uitmuntende gelegen heden biedt voor zowel officiële, als niet-officiële besprekingen", verklaarde hij. Onder gelach voegde hij hier aan toe: ..Ik hoop dat de heer Chroesjtsjef zich voor ogen zal stellen, dat hij in New York waarschijnlijk zeer welkom zal zijn en ik ben er zeker van, dat hij de Amerikaanse gastvrijheid zal weten te waarderen. Hij zal, met zijn opbruisend tempera ment, zeker reageren op het warme welkom, dat hem zou wor den bereid". Bevan vervolgde met op te merken, dat hij helemaal niet gerust was over de Jordaanse situatie. „Het grote probleem voor ons is om, nu wij er een maal in betrokken zijn geraakt, er weer uit te komen, zonder prestige verlies". Bevan achtte het „een zeer vreemde figuur", indien de Ver enigde Naties zouden worden uit genodigd als een soort lijfwacht voor Jordanië op te treden. „Het is nauw elijks mogelijk de interna tionale organisatie hierin te be trekken, daar zij er dan verant woordelijk voor zou zijn de Jor- daniërs te beletten uiting te geven aan hun politieke mening. Het ziet er dus naar uit dat wij waarschijnlijk nog enige tijd in Jordanië zullen moeten blijven, tenzij wij een andere uitweg kun nen vinden. Het is nu zo, dat wij ons ten zeerste zullen verheugen, indien de Verenigde Naties ons in Jordanië zouden willen aflos sen", aldus Bevan. In bevoegde kringen te Damas cus is dinsdag de verwachting uitgesproken, dat de Iraakse re publiek en het sjcikdom Koeweit zich bij de Verenigde Arabische staten Egypte, Syrië en Jemen zullen aansluiten. De besprekingen tussen presi dent Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, de nieuwe Iraakse machthebbers en prins Abdoellah Salem el Sabah van Koeweit te Damascus werden in de bevoegde kringen in verband gebracht met de bovengenoemde verwachting. Prins Abdoellah Salem el Sa bah, wiens onder Brits protecto raat staand vorstendom de helft van de oliebehoefte in Groot- Brittannië dekt, is erover ver heugd, dat er in Irak nieuwe mensen aan de macht zijn, zo zei men. DE TOESTAND IN KOEWEIT. De berichten dat sjeik Abdal- iah Salem El Sabbah, vorst van 'Koeweit, in Damascus besprekin gen heeft gevoerd met president Nasser van <!e Verenigde Arabi sche Republiek, hebben in Lon den ongerustheid verwekt. De belangrijkheid van dit sjeik- dom aan de Perzische Golf, dat de grootste olieproducent ter we reld is 60 miljoen ton per jaar) heeft de Britse regering de vorige week maandag, toen in Bagdad de staatsgreep gepleegd werd, onmiddellijk erkend door troepen te zenden naar Bahrein, waar sedert zondag het hoofd kwartier van de 24e onafhanke lijke infanteriebrigade is geves tigd. Irak maakt reeds lange tijd Deskundigen die zich reeds ge ruime tijd hebben bezig gehouden met de Europese energievoorzie ning, zijn van mening dat de ge beurtenissen in het Midden- Oosten voor de energievoorzie ning van de Europese gemeen schappen veel minder ernstig rijn dan tijdens de Suez-crisis van 1956. De economische bedrijvigheid en de energiebehoeften toonden toen een sterke expansie. Maar tnomenteel zijn er grote voorra den, niet alleen aan steenkool, maar ook aan ruwe olie (er is aan olie een voorraad die gelijk Maat aan het gebruik van 2 ■baanden). Er is veel seheeps- uimte beschikbaar en de vraag jaren* langzamer toe ^an vorige denen0lleproduktie in het Mid- gevè?r iS1bedr°eg in 1957 on" grootsto tniljoen ton. Het 57 3 min ee'te daarvan, nl. weit s™eü-ton' kwam uit Koe- 19 iriiHn J"Arabië volgde met milten t0n' Perzië 35,5 Wmn w env..Irak met 21 mil- kcn j1t'i valt °P te mer- verdc L j"1 1957 minder le" !jWn (d .°r de vernieling van criris fn'Tolotijdens de Suez- van Trav t zal de Pro<tuktie jwm ton zijn.S0n de 30 €n 35 mil" aanspraak op Koeweit en Lon den hield de vorige week reke ning met de mogelijkheid dat de rebellen een aanval op het sjeik- dom zouden doen. Volgens onbevestigde berich ten zou de bevelhebber van de veiligheidstroepen van Koeweit, sjeik Abdallah El-Moeboerak, een oom van sjeik El Sabbah, de vo rige week een aanbod voor mili taire hulp, dat de Britse politieke resident in Koeweit deed, hebben afgeslagen. Deskundigen achtten overi gens het gevaar van een volks beweging in Koeweit nog groter dan het gevaar van een buiten landse aanval. De meerderheid van de 200.000 inwoners van Koe weit zijn Iraki's, Syriërs en Pa lestijnse Arabieren, bekend om hun sympathie voor Nasser. De autoriteiten van Koeweit hebben besloten geen visa meer te verstrekken aan buitenlanders die naar Koeweit willen komen. Journalisten in het sjeikdom kun nen geen berichten meer naar het buitenland zenden Als men de oliebehoeften van West-Europa voor 1958 op on geveer 130 miljoen stelt, dan is het duidelijk dat de drie groot ste producenten (Koeweit, Saoe- di-Arabië en Perzië) aan die vraag ruimschoots zouden kun nen voldoen. Door de drie grote olieleidingen van het Midden-Oosten die uit komen in Tripoli, Sidon en Ba- nias stroomt ongeveer 40 miljoen ton olie per jaar. Zelfs als die leidingen tijdelijk onbruikbaar zouden worden, zou nog geen bij zonder gevaarlijke toestand ont staan, omdat immers vervoer mogelijk is via de Perzische Golf en het Suez-kanaal, die nu gebruikt worden voor van de produktie van het Midden-Oos ten. Alleen dus bij een algemeen ls „c conflict in het Midden-Oosten, overstroming sinds de commu- De Jordaanse autoriteiten heb ben in de nacht de Jordaans-Sy- rische grens gesloten, aldus heeft het Syrische blad „Al Ajam," dinsdag gemeld. Honderdvijftig vrachtauto's met graan werd de toegang tot Jordaans grondge bied verboden, aldus dit blad. Een koninklijk besluit, dat dinsdagochtend te Amman is ge publiceerd, stelt de doodstraf op samenzweringen tegen het leven van koning Hoessein van Jorda nië. Tot nu toe was de maxi mumstraf vijftien jaar gevange nis. Er zijn maandag bij overstro mingen in New Delhi veertien personen om het leven gekomen. De overstromingen zijn het ge volg van stortbuien. Er viel maandag in drie uur tijd bijna 18 centimeter regen. In enkele delen van de stad stond het water drie meter hoog. Het water is dinsdag snel gaan vallen. Een reusachtig deel van de Noord-Chinese vlakte is over spoeld door het water van de Gele Rivier. Dit is de grootste Te Tel Aviv is dinsdag van ge woonlijk welingelichte zijde ver nomen dat de Israëlische rege ring de autoriteiten te Londen heeft medegedeeld dat de vluch ten over Israëlisch gebied van Britse vliegtuigen, die oliepro- dukten naar Jordanië vervoeren, moeten worden opgeschort. De Israëlische regering meent, dat de overeenkomst met Enge land over het tijdelijk door Brit se vliegtuigen gebruiken van een luchtweg over Israël een be perkt karakter had en dat er reeds meer vluchten hebben plaats gevonden, dan hierin voor zien was. In diplomatieke kringen te Tel Aviv is men van mening, dat de Westerse vliegtuigen nog slechts één of twee dagen vluchten over Israëlisch gebied behoeven te maken, daar het verdere vervoer van olieprodukten naar Jordanië over zee zal geschieden. De eer ste, hiervoor gebruikte tank- boten, worden, als gemeld, dins dag in de haven van Akaba ver wacht. Het Russische persbureau Tass heeft het Russische antwoord be kendgemaakt op een Amerikaan se nota van 11 juli, waarin wordt geprotesteerd tegen het neer schieten door Mig-straaljagers van een Amerikaans militair vliegtuig boven Russisch Arme nië. Volgens de Amerikaanse no ta was het vliegtuig ongewapend en onopzettelijk het Russische luchtruim binnengevlogen. Volgens het Russische ant woord zoekt de Amerikaanse re gering uitvluchten, verdraait zij de feiten en heeft zij zelfs de vrijheid genomen een protest in te dienen alsof het niet een Ame rikaans vliegtuig was, dat het Russische luchtruim was binnen gedrongen maar een Russisch vliegtuig dat de Amerikaanse grens had geschonden. De Russische regering acht het Amerikaanse protest onge grond en niet ter zake doende. Ook de Amerikaanse beschuldi ging van mishandeling van leden van de bemanning van het Ame rikaanse vliegtuig door bewo ners van het gebied waar het toestel landde is volgens de Sowjet-Unie volkomen onge rechtvaardigd. jW '?1 4 - -. gag?. Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering KONINKLIJK GEZIN MET VAKANTIE. Dinsdagmorgen om 9 uur zijn de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken voor hun vakantie. De Israëlische regering heeft dinsdag de tweede secretaris van het Roemeense gezantschap, Par- tianu, wegens spionage tot „per sona non grata" verklaard. Partianu heeft drie dagen de tijd gekregen het land te verla ten. Onlangs is de tweede secreta ris van de Israëlische legatie te Boekarest uit Roemenië gezet. 0 In Washington is dinsdag bekendgemaakt, dat minis ter Foster Dulles het komen de weekeinde naar Londen zal reizen. Daar zal hij de bijeenkomst van de minister raad van het Pact van Bag dad bijwonen. (De Ver. Staten zijn geen volledig lid van het pact, dat Engeland, Turkije, Pakistan, Perzië en tot vorige week in ieder geval ook Irak omvat. Doch Amerika is vertegenwoordigd in ver scheidene commissies van de verdragsorganisatie en een Amerikaanse vertegenwoor diger woont de bijeenkom sten van de ministerraad bij als waarnemer.) 0 Da Navo-raad in Parijs heeft dinsdag de crisis in het Midden-Oosten bespro ken en besloten, dat de Ver. Naties de beste plaats zijn om dit probleem te behande len. 0 De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft dinsdag in het Lagerhuis in Londen bekend gemaakt, dat een voorlopig Brits antwoord is verzonden op Chroesjtsjefs voorstel voor een topconferentie over het Midden-Oosten, die gis teren in Genève had moeten beginnen. Na he) Russische veto deelde eetetaris-generaal Hammar- skjoeld mee, dat hij zou voort gaan met maatregelen om het vacuum op te vullen dat veroor- waardoor de hele produktie en afzet stil zouden komen te liggen, zou de olievoorziening van West- Europa in gevaar komen. De er varing met Perzië, aldus deskun dige Westeuropese waarnemers, leert evenwel en ook de ver klaringen van de zijde van Irak wijzen daarop dat de landen van het Midden-Oosten beseffen dat afzet naar West-Europa van wezenlijk belang is voor hun eigen economische ontwikkeling. nisten, negen jaar geleden, in China aan de macht kwamen, aldus is uit Peking gemeld. Volgens Chinese persberichten zijn ongeveer 3 miljoen arbeiders en boeren in allerijl uitgezonden om de dijken van de Gele Rivier en de rivier de Jangtse te herstel len. De 2.200 km lange spoorlijn van Peking naar Kanton is on derbroken doordat een brug over de Gele Rivier is beschadigd. „Wij danken Allah dat Irak een overwinning op het imperia lisme heeft behaald", zo heeft president Nasser dinsdag op een massabijeenkomst te Cairo ver klaard. Op het plein van de re publiek had zich naar schatting een half miljoen mensen verza meld. De rede van het staats hoofd werd ook door de radio uitgezonden. Nasser zei o.a. dat de Arabie ren om twee redenen feest vie ren, zowel ter herinnering van de revolutie in Egypte op 23 juli 1952 onder leiding van generaal- majoor Naguib als uit vreugde over de omwenteling in Irak op 14 juli j.l. Er was voor de gelegenheid een delegatie van het nieuwe be wind in Irak onder leiding van de minister van Justitie, Moes- tafa Ali, naar de Egyptische hoofdstad gekomen. De Iraakse ministers arriveerden tegelijk met president Nasser op het plein. Voordat de president van de V. A. R. sprak, verklaarde de Iraakse minister van Onderwijs, Jaber Omar, o.m.: „Het Arabi sche Bagdad brengt U zijn nieu we Arabische revolutie. Het im perialisme, Londen en Washing ton, mogen trachten Bagdad achter hun wagen te binden, maar dat zal op een mislukking uitlopen". Hij werd luid door de Egyptenaren toegejuicht. zaakt is door het feit, dat de V. N. niet in staat zijn te handelen. Hij zou „alle gelegenheden" ge bruiken om het werk van de V. N. in Libanon te ontwikkelen om een verdere verslechtering van de toestand te voorkomen. De tien andere leden van de raad stemden allen vóór de Ja panse resolutie. Deze zou Ham- marskjoeld hebben verzocht aan vullende maatregelen te nemen om Libanons territoriale on schendbaarheid en politieke on afhankelijkheid te verzekeren door de waarnemersgroep te ver sterken, teneinde deze in de ge legenheid te stellen infiltratie van mensen en wapensmokkel uit Syrië tegen te gaan. Tevoren waren Sowjet-amende- menten op de Japanse resolutie verworpen. Deze kwamen neer op een eis van de Sowjet-Unie, welke de vorige week reeds was verworpen, dat de Amerikaanse en Britse strijdkrachten in Liba non en Jordanië zouden worden teruggetrokken. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor de amendementen. Zweden en Japan onthielden zich van stemming. RAAD VOOR ONBEPAALDE TIJD UITEEN. De Veiligheidsraad is op voor stel van de voorzitter, de Colom biaan, dr Alfonso Araujo, voor onbepaalde tijd uiteengegaan. Wegens „ondermijnende acti viteit tegen de veiligheid van de staat" heeft een rechtbank te Oporto (Portugal) de advocaat Manuel de Andrade tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Tot een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld de arts Mario Morais Sarmento en de functionaris Jose Maria Gouveia. De beklaagden hebben boeten opgelegd gekregen. Bovendien verliest Andrade zijn politieke rechten voor de tijd van acht jaar. De beide andere beschuldig den zijn voor vijf jaar hun poli tieke rechten ontnomen. 0 Frankrijk neemt een ander standpunt in. Het geeft de voorkeur aan een topconfe rentie buiten de Ver. Naties, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren in Parijs verklaard. 0 Het Franse antwoord op Chroesjsjefs voorstel is, naar verluidt, nog niet ge reed. Generaal De Gaulle heeft dinsdag met zijn minis ters en hoge militaire leiders dc toestand besproken. 0 Het Amerikaanse stand punt gaat in de richting van het Britse. James Hagerty, perschef van pres. Eisen hower, verklaarde dinsdag in Washington, dat de Ver. Staten aan een topconferen tie in het kader van de V. N. zullen deelnemen als dit „al gemeen gewenst" wordt. Hij verwees daarbij naar Lloyds verklaring in het Lagerhuis. 0 De Russische radio heeft inmiddels dinsdag gewaar schuwd, dat spoedig een top conferentie gehouden moet worden, anders is het mis schien te laat om een ramp te verhinderen. De radio zond voorts een verklaring van Chroesjtsjef uit die de Sowjet-leider vóór de Iraakse revolutie heeft afgelegd. Chroesjtsjef zei daarin, dat Selwyn Lloyd en Anthony Eden hem in 1956 hadden meegedeeld, dat zij niet zouden terugschrikken voor oorlog als de olievoor ziening uit 't Midden-Oosten geblokkeerd werd. Chroesjt sjef had daarop geantwoord, dat de Sowjet-Unie in dat ge val geen toeschouwer zou kunnen blijven. 0 Libanese rebellen blijven schieten op Amerikaanse vliegtuigen in het gebied van Beiroet. Dinsdag werden 16 toestellen getroffen en ver scheidene zelfs zó ernstig beschadigd, dat zij aan de grond gehouden moeten wor den voor reparaties. In de nacht van maandag op dins dag zijn in de buurt van het vliegveld van Beiroet, dat in Amerikaanse handen is, schietpartijen gehoord. Robert Murphy, de speciale afgezant van president Eisen hower, zet zijn bemiddelings besprekingen in Libanon voort. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat hij erin geslaagd is de verschil lende partijen tot overeen stemming te brengen over een voor allen aanvaardbare presidentskandidaat. De verkiezing van een op volger van president Sja- moen, die donderdag zou plaats vinden, is intussen voor onbepaalde tijd uitge steld. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Amman heeft dinsdag verklaard, dat de Britse militairen in de Jordaanse hoofdstad, die in het begin ongewapend in de straten rondliepen, thans wa pens dragen „wegens de hou ding die de bevolking tegen over hen aanneemt". In Tyr in het zuiden van Libanon is het maandag en dinsdag tot hevige gevechten tussen opstandelingen en aanhangers van de regering gekomen. Het leger is tus senbeide gekomen om de strijdenden te scheiden. Aan beide zijden zouden talrijke slachtoffers zijn ge vallen. l)r. Madjid Abbas, die door het oude bewind in Irak tot verte genwoordiger bij de Ver. Naties was aangewezen maar door het nieuwe bewind niet wordt er kend, is dinsdag onder geleide van detectives naar de vergade ring van de Veiligheidsraad ge gaan. Hij bleef in zijn hotel, nadat iemand hem met de dood had bedreigd voor het geval hij op de bijeenkomst van de Veilig heidsraad als afgevaardigde van Irak zou optreden. De wachtposten van de Ver. Naties waren dinsdag in en ron dom de vergaderzaal van de Veiligheidsraad versterkt. worden. De maatregel hield geen verband met de toestand in het Midden-Oosten, zo zei de woord voerder. Later op de dag werd de censuur weer opgeheven, zo heeft de woordvoerder van het minis terie bekendgemaakt. De noodmaatregelen werden dinsdagochtend van kracht. Hon derden mensen zijn in de vroege ochtenduren door speciale pa trouilles van hun bed gelicht. Gouverneur sir Hugh Koot heeft dinsdag drastische nood maatregelen genomen om een einde te maken aan de golf van terreur op Cyprus, die deze maand reeds meer dan 50 doden heeft geëist. Een woordvoerder van het mi nisterie van Koloniën heeft in Londen bekendgemaakt, dat cen suur op alle uitgaande telegraaf- en radioberichten is ingesteld. Dit is gedaan om „operationele rede nen die verband houden met de binnenlandse veiligheid en het uitgaansverbod van 48 uur", dat dinsdagochtend van kracht is ge- NU EN DAN BUIEN Een depressie boven de Noord zee, die weinig van plaats veran dert, beheerst het weerbeeld in West-Europa. Aan de westflank hiervan stroomt koude polaire lucht over de Britse eilanden naar het continent en is reeds tot de Middellandse Zee doorgedron gen. Alleen in de Balkan en zuid- Rusland worden nog zomerse temperaturen gemeten. Op de oceaan strekt zich een rug van hoge luchtdruk uit van IJsland naar de Azoren en be weegt langzaam naar het oosten. De invloed hiervan zal evenwel vandaag nog niet tot onze omge ving doordringen. Het buiige weer blijft daarom nog voortdu ren. medegedeeld door het K. N. M. I.,' geldig tot woensdagavond. Nu en dan buieni Koud weer met nu en dan bui en, waarvan sommige met on weer. Matige, tijdelijk krachtige, wind tussen zuidwest en noord west. DONDERDAG 24 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.23 7.58 8.38 8.48 n.m. 7.47 8.22 9.02 9.12 ZON MAAN op onder op onder Juli 23 4.47 20.45 13.25 23.41 24 4.48 20.44 14.40 25 4.50 20.42 15.52 0.17 26 4.51 20.41 16.58 0.59

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1