u BINNENLANDS NIEUWS De zaak Bang-Jensen BUITENLANDS NIEUWS De geluidsmuur Commentaar landbouwschap op nieuwe pachtnormen Generator van 120 ton wordt over de rails van Milaan naar Velsen vervoerd AG B Tegen de nieuwe pachtnormen voor grond en gebouwen van kracht geworden na de inwer kingtreding van de nieuwe pacht wet op 1 mei jl. bestaan, naar de zienswijze van het Landbouw schap, een aantal bezwaren. Het Landbouwschap acht het om twee redenen ongewenst, dat de correctie van de te hoge pacht normen van december 1957 is ge zocht in een facultatieve verlaging van de normen voor de grond. In de eerste plaats om dat hierdoor de vermogenspositie van de eigengeërfde boerenstand en daarmee de kredietbasis van het landbouwbedrijf wordt aan getast. In de tweede plaats, om dat een verlaging van de pacht waarde van de grond in de prak tijk. met name in de gebieden met kleinere bedrijven, niet kan worden doorgevoerd zonder de ontduiking van de pachtprijsbe- heersing ernstig in de hand te werken. Het staat daarom op het standpunt dat niet de normen voor de grond maar de pacht normen voor de bedrijfsgebou wen dienen te worden verlaagd, en wel met 15,per ha voor de gemengde en veeteeltbedrij ven en met 25,per ha voor de akkerbouwbedrijven. Het Landbouwschap is voorts van mening, dat de pachtnormen van december 1957 niet slechts voor de bedrijven, waarvan de uitkomsten sterk worden be ïnvloed door de minimumgaran tieprijzen te hoog zijn, doch voor alle bedrijfstypen, omdat de prij zen der niet-gegarandeerde pro- dukten in het algemeen niet of nauwelijks winstgevend zijn. Er is dan ook geen aanleiding om twee groepen van normen te on derscheiden, aldus het Landbouw schap. De rentabiliteit van de landbouw als geheel is zodanig, dat een pachtniveau dat hoger ligt dan de vergoeding voor grond en gebouwen in de garan tieprijzen voor geen enkel be- drijfstype gerechtvaardigd is. Onlogisch en onredelijk acht het Landbouwschap dat voor de normale en humusarme zand gronden geen lage b-norm is vastgesteld. Juist voor de boer derijen op deze grondsoorten leidden de normen van december 1957 tot een te hoge pachtprijs. Het Landbouwschap had speciaal met het oog op deze bedrijven geadviseerd om een bepaling op te nemen, dat de normen voor de bedrijfsgebouwen met een zeker bedrag worden gereduceerd, in dien deze gebouwen staan op gronden met een pachtwaarde lager dan 60,per ha. Dit ad vies is niet opgevolgd. Integen deel, de bedrijven op de zand gronden worden in het normen stelsel (door het ontbreken van een b-norm) zelfs relatief in pacht verhoogd. Dit is onaan vaardbaar, aldus het Landbouw schap, dat van mening is dat zich hier het feit wreekt, dat de verlaging van de normen gezocht is in de grond en niet in de ge bouwen Het Landbouwschap deelt mede, dat de minister het blijkbaar moeilijk vond om de toch al te lage gemiddelde norm voor zandgronden van 50 per ha nog verder te verlagen tot bijv. 40 per ha. Bij een gemid deld pachtniveau van plus minus ƒ70 per ha (dat bovendien nog met moeite kan worden gehand haafd) zou zulk een lage norm van al te weinig werkelijkheids zin getuigen. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 21 juli. GROENTEN: Per 100 stuks: Sla ƒ3—6. Per stuk: Bloemkool A II 38 60 ct, B II 11—35 ct, C II 11—14 ct, afw. 1040 ct; Groene kom kommers C 18 ct; Witte kom kommers A 2023 ct, B 1520 ct, C 15—16 ct. Per bos: Selderij 9 ct; Peen 1017 ct; Uien 512 ct; Peter selie 8 ct. Per kg: Andijvie 1328 et; Kassnijbonen 95104 ct; Saxa 40 ct; Stamsnijbonen II 3555 ct; Wagenaars 26 ct; Kroten 4% ct; Rode kool 4%6 ct; Spits kool 1012 ct; Savoye kool 11 20 ct; Waspeen 1015 ct; Rabar ber 1120 ct; Tomaten A 30 33 ct; B 32—35 et'; C 2S ct; Uien 13—17 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Doré bonken ƒ13, I 9; Eerstelingen bonken 12 13, I 6—12, II 3—5. FRUIT. Per kg: Appelen val 2849 ct; Kruisbessen afw. 4051 ct; Rode bessen 122144 ct. Per doosje: Frambozen 3238 ct; Aardbeien: Talisman I 59 ct, Mad. Moutot I 58 ct, II 4550 ct; Climax II 49 ct. VRAGEN AAN DE MINISTER. De Amerikaanse militairen in Nederland. Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Bakker betref fende legering van Amerikaanse militairen in Nederland heeft de Minister van Oorlog schriftelijk het volgende geantwoord: In Nederland zijn, behalve te Soesterberg, geen Amerikaanse leger- of luchtmachtonderdelen dan wel manschappen tijdelijk of voor een langere periode ge legerd of in de afgelopen tijd gelegerd geweest. Op verschillende plaatsen in ons land verblijven enkele Ame rikaanse militairen thans in totaal 55 man, verspreid over 17 plaatsen om toezicht te hou den bij het bouwen of bij de produktie van voor Amerikaanse rekening in uitvoering zijnde op drachten of om de keuringen uit te voeren van leveringen aan de Amerikaanse krijgsmacht. Een generator van 120 ton be stemd voor het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf van Noord-Hol- land zal dezer dagen van Milaan naar Velsen worden vervoerd. Dit transport wordt door de spoorwegen van Italië, Zwitser land, Duitsland en Nederland verzorgd. Gebruik wordt gemaakt van een enorme wagon, die eigen dom is van de Zwitserse spoor wegen en speciaal geconstrueerd werd voor zeer zwaar vervoer. De voorlopige kosten van dit vervoer zijn op 50.000,— ge raamd, terwijl voor elke dag, dat de wagon langer dan geconstrac- tueerd in gebruik is, 1000 moet worden betaald. Voor het transport hebben spoorwegdeskundigen van de bij het vervoer betrokken landen, uitvoerige berekeningen gemaakt met betrekking tot het zgn. vrije profiel, de toelaatbare asdruk en de toelaatbare snelheid. Het vrije ruimte profiel is bij het gebruik van normale geslo ten wagons steeds gewaarborgd. Bij open wagons, die beladen worden, is dit evenwel moeilij ker. Elke seinpaal, elk portaal van de bovenleiding, elke per- ronwand of obstakels in of bij bochten kan tot moeilijkheden aanleiding geven tijdens het transport. De omvang van dit transport is dusdanig, dat in ons land het naastliggend spoor moet worden vrijgehouden. Dit betekent, dat op dubbelsporige baanvakken het transport alleen mogelijk is als de dienst gestaakt is, zoals in de nacht van zondag op maan dag. Op elk ander tijdstip zal het transport tussen de normale DOOR TIJDIG INGRIJPEN GERED. Na een mededeling, dat er een jongen in het strandbad Olde- gaarde te Rotterdam niet meer boven was gekomen, begaf zich zondagmorgen de 19-jarige bad meester C. W. Scharff uit de Heinlantstraat onmiddellijk ge kleed te water. Na korte tijd bracht hij de jongen, de acht jarige H. J. Schreuders uit de Oleanderstraat in bewusteloze toestand op het droge. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling werd het ventje weer bij kennis gebracht en daarna opgenomen in het Zuider ziekenhuis. OUDE VETE MET MES BESLECHT. In de Zelhemstraat te Rotter dam ontmoette zaterdagnacht de 53-jarige schipper A. J. G. uit Rotterdam de 43-jarige zeeman A. Smit en de 48jarige tuinders knecht J. van Duivenvoorde, die beiden in de Eerbeekstraat te Rotterdam wonen. Daar er tussen de schipper en de andere twee een vete bestond ontstond er een vechtpartij. Alle drie verkeerden onder invloed van sterke^ drank. De twee gin gen de schipper met een stok te lijf. Hij kreeg een klap op zijn Povl Bang-Jensen, een voorma lig employé van het secretariaat- generaal der Verenigde Naties, die in het begin van deze maand door Hammarskjoeld werd ont slagen, omdat hij een lijst met namen van Hongaren, die voor de commissie voor Hongarije der Verenigde Naties verklaringen hadden afgelegd, niet aan zijn meerderen had willen afgeven, heeft tegenover een aantal bui tenlandse correspondenten bij de internationale organisatie ver klaard, dat zijn ontslag onrecht matig is geweest, daar hij uit drukkelijk, als waarborg tegen over de Hongaarse getuigen, ge machtigd was de lijst persoon lijk onder zijn beheer te houden. Bang-Jensen, die de Deense na tionaliteit bezit, verklaarde da hem in een memorandum van Hammarskjoelds voornaamste medewerker, gedateerd 8 febru ari 1957, was medegedeeld, dat hij verantwoordelijk zou zijn voor het in bewaring houden van een geheime lijst met de namen der Hongaarse getuigen. „In een stuk van latere datum In le helft '58 bij alg. spaarbanken 59 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald Volgens opgave van de Neder landse Spaarbankbond werd over het eerste halfjaar 1958 bij de algemene spaarbanken ingelegd ƒ585 miljoen en terugbetaald ƒ526 miljoen, zodat de totale be sparingen in de eerste helft van 1958 59 miljoen bedroegen. Dit resultaat is aanzienlijk beter dan in het eerste halfjaar 1957, in welke periode slechts 26 mil joen werd bespaard, terwijl over het gehele jaar 1957 59 miljoen meer werd terugbetaald dan in gelegd. Alleen in de maand januari was er nog een terugbetalings- excedent. Dit moet waarschijn lijk worden toegeschreven aan de toen nog bestaande mogelijkheid tot inschrijving op de 6 ren tende rentespaarbrieven van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten. In de overige maanden van dit jaar werd steeds meer inge legd dan terugbetaald; de maand mei wees zelfs een inlegexcedent van ƒ21 miljoen aan. Het totaal der inlagen bedraagt thans 2.06 miljard gulden. Óver de gehele linie lag het niveau der inleggingen iets ho ger dan in het voorafgaande jaar, terwijl de terugbetalingen sedert februari van het lopende jaar van maand tot maand be neden het peil van de overeen komstige periode van het jaar 1957 bleven. .Het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes nam in de eerste helft van dit jaar met niet minder dan 40.000 toe en be draagt thans 3.159.000. werd dit herhaald. De speciale commissie der Verenigde Naties, die een onderzoek naar mijn zaak heeft ingesteld, heeft in twee besprekingen met mij verzekerd, dat de twee memoranda te mijner beschikking zouden worden ge steld. Dit is nu een half jaar ge leden en het moet nog gebeuren," aldus Bang-Jensen. Hij vervolgde: „Een employé van de Verenigde Naties heeft de Hongaarse getuigen namens de internationale organisatie een be lofte gedaan. De getuigen had den geen enkele reden om te twij felen aan mijn bevoegdheid, om deze belofte te doen. Ik ben envan mening, dat onder deze omstandigheden alle juris ten het met mij eens zullen zijn, dat de Verenigde Naties en ikzelf door deze belofte wettelijk en moreel waren gebonden en dat deze, zonder instemming van de betrokken getuigen, niet onge daan kon worden gemaakt." Bang-Jensen sprak over de „on juiste beschuldigingen", die se cretaris-generaal Hammarskjoeld San zijn adres heeft geuit. Hij zei dat zijn verklaring van verschei dene duizenden woorden „slechts een gedeelte vermeldt van de vele en ernstige onregelmatig heden, die jegens de speciale commissie voor Hongarije der Verenigde Naties zijn begaan", waaraan hij toevoegde: „Ik ben bereid al deze feiten bekend te maken, wanneer er een werke lijk nauwkeurig en onpartijdig onderzoek wordt ingesteld". Omtrent het rapport, dat de disciplinaire commissie der V. N., na een onderzoek van zijn zaak, had uitgebracht en dat onder meer de aanbeveling bevatte hem te ontslaan, verklaarde Bang- Jensen: „Hammerskjoeld zelf weet, dat de tegen mij uitge brachte beschuldigingen onwaar zijn". Hij voegde hieraan toe: „Het kan de secretaris-generaal even min onbekend zijn, dat de rappor ten van de disciplinaire com missie en van haar voorgangster, de speciale commissie van onder zoek naar mijn zaak, vele verkla ringen bevatten, welke in strijd zijn met de u bekende feiten." De Deen Alsing Andersen, hoofd van de speciale commissie der Verenigde Naties voor Hon garije, heeft maandag de beschul digingen verworpen, die door zijn landgenoot Povl Bang-Jensen, voormalig secretaris dezer com missie, zijn geuit naar aanleiding van liet commissierapport over zijn zdak. Bang-Jensen werd, als bekend, zeven maanden geleden in zijn functie geschorst, omdat hij had geweigerd lijsten met namen van Hongaren, die voor de commissie hadden getuigd, aan zijn meer deren ter hand te stellen. Bang- Jensen stelde, dat deze getuigen volstrekte geheimhouding van hun identiteit hadden verlangd, daar velen hunner nog gezins- en/of familieleden in Hongarije bezaten. Hij had zich daarom niet gerechtigd geacht de lijsten uit handen te geven, ook al om dat hij persoonlijk tegenover de getuigen borg had gestaan voor het geheim houden hunner iden titeit. Twee weken geleden werd Bang-Jensen officieel uit de dienst der Verenigde Naties ont slagen. Hij schreef toen een brief aan secretaris-generaal Ham marskjoeld, waarin hij verklaar de dat 't door de speciale commis sie der Verenigde Naties voor Hongarije over hem uitgebrachte rapport „misleidend en onjuist" was. Naar aanleiding hiervan ver klaarde Andersen maandag: „Het is volkomen ongerechtvaar digd staande te houden dat de commissie, hetzij door haar eigen beslissing, hetzij als gevolg van sabotage door collega's en meer deren van Bang-Jensen, mislei dende inlichtingen of een valse voorsteling van zaken heeft ge geven". 'bovenlip en toen trok hij zijn mes. Hij bracht de zeeman met zijn knipmes zeven steken in de buik toe en de tuindersknecht kreeg drie steekwonden in zijn longen. Beiden moesten naar het ziekenhuis Bergweg worden vervoerd, waar bij Smit direct operatief moest worden ingegre pen. Zijn toestand is evenwel niet levensgevaarlijk. De wond aan de bovenlip van de schipper is in het ziekenhuis Coolsingel ge hecht. Hij werd daarna opge sloten. AMBTENAAR NAM STEEKPENNINGEN AAN. De recherche heeft zaterdag morgen op heterdaad betrapt, verdacht van omkoping, de 51- jarige ambtenaar van de dienst van Volkshuisvesting te Rotter dam C. O. C. G, uit Rotterdam. Hij zou een vrouw hebben be wogen tot afgifte van 400, Het geld is in beslag genomen en de ambtenaar opgesloten. De recherche stelt een verder onder zoek in. DODELIJK ONGEVAL IN MIJN „JULIA". In de wasserij van de mijn „Julia" te Eijgelshoven is zati-.r- dag bij montagewerkzaamheden de monteur G. F. Droshout van de Belgische montagefirma Savel- koul in een der bunkers geval len en daarbij dodelijk veronge lukt. Droshout was 37 jaar oud. Hij was woonachtig te Bocholt in België, gehuwd en vader van één kind. DUITSE MOTORRIJDER BIJ VERKEERSONGELUK GEDOOD. Zaterdagmiddag is ter hoogte van het kruispunt van de rijks weg ZutphenLochem en de Almense en Vordenseweg, onder de gemeente Warnsveld, een verkeersongeluk gebeurd, waar bij de 22-jarige motorrijder G. Wolff uit Hannover (Duitsland) vrijwel op slag werd gedood. De motorrijder kwam in botsing met een auto, bestuurd door de heer K uit Hengelo (Ov.). De heer en mevr. K. werden ernstig ge wond en naar het algemeen zie kenhuis overgebracht. GROTE PARTIJ KOSTBARE- SIERADEN GESTOLEN Tijdens afwezigheid van de be woners hebben inbrekers zondag- dienst gewrongen moeten wor den. waarbij de maximale toe laatbare snelheid weer een han dicap is. De wagon heeft achttien assen en per drie assen een draaistel, waardoor men ondanks de grote belasting toch nog vrij vlot in de bochten kan rijden. Door een in genieuze overbrugging van de draaistellen vormen zij toch één geheel zonder dat de soepele be weeglijkheid in de bochten er onder lijdt. Bovendien heeft men voor zeer scherpe bochten nog een extra voorziening getroffen. Men kan n.l. de verticale hoofdtappen, die de verbindingen vormen tussen de overbruggingen van de draai- stellingen met de last daarvan 35 centimeter naar links en naar rechts verschuiven. Dit bereikt men door middel van een pomp- aggregaat waarmee 'n druk van 150 atmosfeer wordt opgewekt. Op beide wagenhelften bevindt zich een dergelijk aggregaat. De wagon heeft voorts twee com mandobruggen vanwaaruit de gewenste druk geregeld wordt. Beide commandobruggen staan met elkaar in verbinding via een raden zaten in tassen, die de in brekers als het ware voor het meenemen hadden. Nietteminfolnsleutel waarmee morse-te heeft men de kamers nog terdege s gegeven worden. onderzocht. De in de kamers aan wezige zilveren voorwerpen en geldsbedragen liet men onaange roerd. De diefstal werd ontdekt door bovenbewoners, die zondagmid dag tegen zes uur thuis kwamen en bemerkten dat de deur van het traplokaal was ingetrapt. Men alarmeerde direct de poli tie, die 'n nauwkeurig onderzoek instelde. De benadeelde bewoners kwamen eerst laat in de avond thuis. De handelaar is tegen in braak verzekerd. De Amster damse recherche heeft de grens posten laten waarschuwen om eventueel te verhinderen dat de kapitale partij sieraden over de grens wordt gebracht. Later deelde de politie mede, dat volgens een voorlopige opga ve worden vermist: 136 gouden ringen, waarvan vele bezet met briljanten, circa 2000 karaat opaal, 400 karaat smaragd, pl.m. 650 karaat turmalijn, een hoe veelheid parels, granaten, bedels en slo*on alsmede talrijke opaal en turmalijnringen. De inbrekers hebben in de wo ning verscheidene deuren gefor- De onderkant van de te ver voeren generator ligt slechts 14 centimeter boven de rails. De gehele wagon in beladen toestand heeft een lengte van bijna 43 meter. De duur van het vervoer van Milaan naar Venlo zal onge veer tien dagen zijn. ceerd en kasten en laden omge keerd. In een kantoor van de wo ning lag de vloer bezaaid met gouden en zilveren sieraden. JONGEN VERDRONKEN. De 28-jarige zoon van de fa milie Fallon uit Scneldewindeke (België) is zondagmiddag bij een zeiltocht op de Loosdrechtse plassen om het leven gekomen. De jongeman probeerde een Bel gisch meisje, dat door een felle rukwind overboord geslagen was te redden. Op het ogenblik dat hij haar zwemmende bereikt had is hij vermoedelijk door een hart verlamming getroffen. Het stof felijk overschot was maandag ochtend nog niet teruggevonden. Het meisje werd gered. De opheffing van de controle op verkoop van Nederlandse eigendommen in Indonesië. In aansluiting op het bericht over de opheffing van controle op de verkoop van Nederlandse eigendommen in Indonesië wordt nader vernomen, dat het hier uit sluitend de roerende eigendom men van Nederlandse bedrijven en onderdanen geldt. Voor de verkoop van onroe rende goederen is voorzover het gronden betreft nog steeds de toestemming van het Indonesi sche ministerie van Landbouw vereist, en voorzover het huizen en andere onroerende zaken aan gaat, de toestemming van het ministerie van Justitie. De vorige week deelde het In donesische deviezeninstituut in een rondschrijven aan de banken mede, dat het besluit van de mili taire gezaghebber van 16 decem ber 1957 inzake „het verbod op vervreemding en bezwaring zon der vergunning van eigendoms rechten van Nederlandse bedrij ven en personen" niet langer van kracht is en dat dientengevolge het voorschrift van 22 jan. jl, tot het deponeren op een geblokkeer de rekening van de opbrengst van eventuele verkooptransac ties, kan worden ingetrokken. In de praktijk betekent dit slechts opheffing van het verbod voor roerende goederen, daar an dere, voor onroerende goederen afzonderlijk uitgevaardigde voor schriften nog steeds van kracht blijven. ONGELUK OI' DE MAAS IN BELGIË. Op de Maas te Profondeville is zondagmiddag een vaartuig ge zonken, dat aan de kop voer van een stoet vaartuigen, die mee deden aan een „rivierfeest". Op het bedoelde vaartuig zaten een 20-tal mensen. Volgens de eerste berichten zijn zes mensen, onder wie 4 kinderen, verdronken. Maandag ontving het Tsjecho- slowaakse paviljoen van de Brus selse wereldtentoonstelling zijn tweemiljoenste bezoeker: de Ne derlandse mej. Elizabeth van Dongen. De bezoekster werd met geschenken overladen, boeken en Boheems kristalwerk. INDONESIË Anti-Amerikaanse en -Britse verfcampagne in Indonesië Amerikaanse en Engelse ge bouwen in Djakarta, waaronder ook dat van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, bleken giste renmorgen te zijn besmeurd met slagzinnen, waarin het optreden van deze landen in het Midden- Oosten wordt veroordeeld. Op kantoorgebouwen en op woon huizen van Amerikaanse en En gelse ingezetenen waren met ro de verf leuzen geschilderd, zoals „Jaagt de Amerikanen uit Liba non", „Veroordeelt de Britse in terventie in Jordanië en „Han den af van Libanon". Een andere slagzin luidde: „Gooit de Amerikaanse bandie ten uit Libanon". Deze verfcampagne kwam overeen met die, welke in de- middag hun slag geslagen in een cember tegen dé Nederlanders woning aan de Dintelstraat hoek Rooseveltlaan in Amsterdam-Z, waarin een handelaar in gouden en zilveren voorwerpen woont. De inbrekers hebben grote aan tallen kostbare diamanten en gouden ringen en halve edelste nen meegenomen. De meeste sie- Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 53) Nadruk verboden. Er werd geklopt en J.R. kwam binnen. „Dag Susan", knikte hij en toen tegen mij„Zou ik even wat met je kunnen be spreken, Dave?" Ik stond op. „Vader," zei Susan, „zou ik eerst even vijf minuten met u kunnen praten? Blijf jij er maar bij. Dave". J.R. gromde wat en liet zijn zware lichaam op een stoel zakken. Er kwam een argwanende trek op zijn gezicht alsof hij niet helemaal gerust was op wat volgen zou. „Vader, is het werkelijk zo belangrijk als de mens sneller zou kunnen vliegen dan het ge luid?", vroef* Suzan hem zonder omwegen. „Wat weet jij allemaal?" J.R. keek haar scherp aan. „Alles", antwoordde ze kort. J.R. vroeg niet verder, hij ken de zijn dochter. „Och....", be gon hij toen nadenkend ,,Ik zou graag willen weten, vader", viel Susan hem scherp in de rede, „ik zou graag willen weten of het sneller vliegen dan het geluid een zegen voor de mensheid zou zijn?" „Dat zal aan de mensheid zelf liggen", ontweek J.R. „Er is dus een kans dat het van geen enkel nut zal zijn?" hield Susan vol. „Er is ook een kans dat het van zeer veel nut zal zijn", zei J.R. rustig'. „Al was die kans maar één procent, dan zouden wij het toch moeten proberen". „Het is allemaal nogal vaag", vond Susan. „Kunt u me zeg gen waaruit dat nut zou be staan?" J.R. sloeg bedachtzaam zijn benen over elkaar en bekeek nauwkeurig de nagels van zijn rechterhand. „Dat is niet in de eerste plaats een practisch punt nu", zei hij voorzichtig. „Natuurlijk zijn er wel direkte voordelen. We kunnen met ra zendsnelle jagers bijvoorbeeld vijandelijke atoombommenwer pers onderscheppen". „Tot die bommenwerpers even snel worden en dan zult u weer naar iets anders moeten zoe ken", merkte Susan droog op. J.R. reageerde niet op haar opmerking en ging verder..We zouden in de toekomst mis schien ook in staat zijn binnen twee uur van New York naar Londen te vliegen". „Ik wil er ook wel zes uur over doen", onderbrak Susan hem. „Ook als je met je zieke kind naar een dokter moest reizen, de enige die het misschien nog het leven kon redden?", vroeg J.R. haar. „Het oude smoesje", verwierp Susan dit argument. „Dat komt werd gevoerd, zij het dan op klei nere schaal. Door woordvoerders van de Amerikaanse en Engelse ambas sades werd medegedeeld, dat geen berichten zijn ontvangen over gewelddadig optreden. De verfactie is kennelijk meer zo sporadisch voor. En verder zullen er genoeg van dergelijke gevallen overblijven, waarvoor zelfs twee uur nog te lang is". „Je onderschat deze voorde len", zei J.R. kalm. „Als je er eens goed over nadenkt, zal je ontdekken van welk een gewel dig belang een sneller wijze van transport voor de mensheid in het algemeen kan zijn. Maar al deze voordelen, hoe belang rijk ook, vallen weg tegen de nieuwe mogelijkheden die zich voor de gehele wetenschap zou den kunnen openen. Achter de geluidsmuur ligt een nieuwe wereld, een onbekende wereld, waar ons onmetelijke schatten wachten. We zullen er mis schien de sleutel vinden voor nog steeds onopgeloste weten schappelijke raadsels. Met de ervaringen die we daar opdoen kan de wetenschap zich wel licht op allerlei gebieden ver rijken. Tot zegen van de mens heid, Susan, tot zegen van de mensheid. Maar er zullen man nen moeten zijn. die dit land willen verkennen. Mannen die beschikken over een helder ver stand en een groot doorzet tingsvermogen, mannen die daarbij in een uitstekende phy- sieke conditie verkeren en tot de beste vliegers ter wereld behoren, mannen bij wie de vervoering van een dichter be heerst wordt door de exactheid van een wiskundige. Er zijn niet veel van zulke mannen, Susan. Er zijn er maal heel weinig. Tony is een van hen". ,,Ik ben er niet zeker van of hij dit zelf ook allemaal zo ziet", zei Susan wanhopig. „Als tegen de Amerikanen, dan tegen de Engelsen gericht. De chef-staf van het leger, lui tenant-generaal Nasution, heeft inmiddels de waarschuwing uit gegeven, dat verklaringen van organisaties over de politiek van andere landen alleen door tus senkomst van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de be trokken ambassades kunnen worden aangeboden. Deze waar schuwing werd gedaan om rust en orde te bewaren. „De legerlei ding kan niet toestaan, dat in verklaringen bedreigingen wor den geuit, die nadeel zouden kun nen berokkenen aan het bezit, de eer en de levensvrijheid van leden van buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen", aldus de ch'ef-staf. GIA heeft tekort aan vliegers De Garuda Indonesian Air ways, de Indonesische lucht vaartmaatschappij, die geheel in handen is der regering, heeït gis teren medegedeeld, dat de beper king van de vliegdiensten, waar toe kortgeleden moest worden overgegaan, in hoofdzaak een ge volg is van het tekort aan vlie gers na de annulering in januari dat wél zo was, zou ik er mis schien tot op zekere hoogte vrede mee kunnen hebben, maar nu „Nu zal hij het doen, omdat hij niet anders kan", ging J.R. op haar woorden verder, „en dat is in wezen precies hetzelf de. Een man is anders dan een vrouw, Susan. Een vrouw heeft een taak in haar gezin, dat is bij haar het voornaamste, dat is haar natuur. Een man stelt zich een taak in de samenleving der mensen, dat is bij hém het voornaamste, dat is zijn natuur. De meeste mannen krijgen die taak meer of minder opgedron gen door de omstandigheden, maar sommigen worden er voor geboren. Zij bestaan bij de gratie van die opdracht. Ont neem je hun die opdracht dan bestaan zij niet meer. Het ver vullen van hun taak is hun een onbewuste levensbehoefte, zoals zij ook ademhalen om in leven te blijven. Ook daarna zijn zij zich niet iedere seconde bewust. Zij doen het omdat zij niet an ders kunnen". Susan keek uit het raam. Ze stond onbeweeglijk en haar handen bewogen zich even met een klein gebaar over haar buik. „Ik weet het nog niet", zei ze. en nog eens: „Ik weet het nog niet". J.R keek mij aan. Ik stond op en liep met hem de kamer uit. Zwijgend volgde ik zijn zware gestalte door de brede gangen van Madgeworth Court. j.l. van de tussen de G.I.A. en de K.L.M. bestaande overeenkomst. Op grond van deze overeenkomst waren ongeveer 300 vliegers en ander deskundig personeel van de K.L.M. bij de Garuda gedeta cheerd ten behoeve van de ex ploitatie der luchtlijnen van de Indonesische luchtvaartmaat schappij. Een andere oorzaak van de verminderde frequentie was het requireren door de Indonesische regering van vliegers en vliegtui gen. TONDANO GEVALLEN Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft maandag de verove ring van Tondano, ten zuiden van Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes, bekend gemaakt. Tondano, dat een der laatste bol werken van de opstandelingen was, werd op 17 juli, na een strijd van tien dagen, door de re geringstroepen bezet. Tijdens deze operaties werden de grond troepen door de luchtmacht ge steund. De opstandelingen vluchtten, met achterlating van tientallen doden, naar Tomohon, tussen Tondano en Menado. Volgens eerdere berichten zou den de opstandelingen in Tonda no onder commando hebben ge- staand van overste Ventje Su- mual, één der leiders van de op standige beweging in Noord- Celebes. Volgens het legercommuniqué hadden de regeringstroepen hef tige tegenstand te overwinnen. De legerleiding uitte in het com muniqué waardering voor de samenwerking tussen leger, vloot en luchtmacht. WEST-DUITSLAND (Wordt vervolgd.) Invloed van de verkorting der arbeidstijd Uit een in West-Duitsland in gestelde enquête naar de gevol gen van de kortere arbeidstijd op de produktie, blijkt dat ruim tweederde van de ondervraagde industriëlen van oordeel is dat de verkorte arbeidstijd geen nadeli ge gevolgen heeft gehad voor de arbeidsprestaties. Bijna een derde van de ondervraagden maakte zelfs melding van een verhoging der produktiviteit, terwijl deze slechts in uitzonderingsgevallen is gedaald. Het onderzoek is gehouden door het I.F.O.-instituut voor we tenschappelijk onderzoek te München en heeft zich uitge strekt over meer dan 7.000 in dustriële ondernemingen. Onge veer de helft hiervan heeft ant- de invloed van de kortere ar- woord gegeven op de vraag naai' beidstijd op de produktie. Geble ken is verder dat slechts een zeer gering percentage van de onder nemingen waar een verkorting van de werkweek is ingevoerd, ter compensatie nieuwe arbeids krachten heeft aangenomen. JAARVER! ZEEUWS-VL/ C. De heer 25 jaar l neer. Vorige week lljke afdeling (O. D.van jaar vergader terschap van ter. Op de gebru de vergaderin Een moeilij achter de rug ter, niet alleei treft, maar landbouwpolit lijke zaak te regelingen var ten we acceptc redelijk besta; Dit jaar is groeid laten ook goed geb< Als wij daar enkel dankbaa De secretar notulen en he De financiël werden zonde werkt. Het hoofd d K. Booij, gaf z uit bleek dat aantal leerlin diploma beha; op aan. dat po, gesteld zoude komen tot ee mende School, steld zou mo Lagere Techni De bestuurs' resultaat, dat stuursleden, d Kraker, Jac. D Hoeve, werden In de vacatu ter, de heer C. 25 jaar deze vervuld, meer moeten neerlej stuurslid geko heer Joh. de F De heer C. d< afscheidswoori moreerde in ei zijn begonnen, stond toen uit DINSD.' FERNEUZEI park, 7 uur bouwmijB' HKCSpade Luxor The meisjes en ei SAS VAN Theater, 8 u Steele Story. WOENSB TERNEUZE! ter, 8 uur: een millionai SAS VAN C Theater, 8 uu i ken. I Optimistis ter Het weekei rust gebracht eebeurtenisser den-Oosten. tie. ter bespr schilpunten, op korte term: den. Geen de partijen voelt iets voor een log, aldus h stemming op t zen was gister over het als werd de toest wat optimisti; kwam tot ui prijs die op betaald voor Olie. Het fon weliswaar no slotprijs van de aandelen boven pariteit seriand was gangmaker v; len en nam, z den schaal, d markt. De h: Dit was ook overige sector nationale aan van Unilever vrijwel cons ling over de De aandelen s de 354, na een 355, tegen 350 prijs. De kope wogen aardig waardoor de binnen nauwi Aandelen Ph van de gun, ming en wo Punten, AKU' pers, waartegi tegenpartij a a door bedroeg viertal punter Paar dubbeltj seerd. De cultures Poneerd in de £'as de affair koersen moch t'caten Deli W'isselden op ni76^ H 9 I AVrijdas r en Amsterdi noger. ^fiteepvaart cieelci. Het rr aancLien vert winst van cir hoging van h

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2