Verklaring van MacMillan in het Lagerhuis over Chroesjtsjefs voorstel Britse en Amerikaanse persstemmen over Chroesjtsjefs voorstellen De topconferentie De Veiligheidsraad bespreekt de crisis in het Midden-Oosten Ooggetuigeverslag van de dood van koning Feisal en kroonprins Abdoel illah >e/ :hine DINSDAG 22 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4427 DULLES KOMENDE WEEKEINDE NAAR LONDEN? RUSSISCHE VRIJWILLIGERS VOOR HET MIDDEN-OOSTEN WEER DOODVONNISSEN IN HONGARIJE FRANKRIJK EN HET VOORSTEL CHROESJTSJEF. 1 oestand in Sowjet-Turkse grensgebied rustig. Bondsraad verwerpt „Lex Soraja" VAKANTIE KONINKLIJK GEZIN. STRAALJAGER VERONGELUKT Geen Sowjet-steun voor Japanse resolutie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ONGELUK MET PONT IN INDIA. De vliegtuigongelukken in de Ver. Staten. De betrekkingen met Irak. Verklaring van Norstad Openingsvlucht K.L.M. naar Moskou. BROWN WILDE UIT „SCHADUWKABINET" VAN LABOUR TREDEN DE VERLOOFDE VAN KONING FEISAL. jm. en Ebrina Maria jd., won. te Zaamslag. 13 juli. Willem van echtg. van Johanna )ud. IER BEVOLKING. ERXEUZEN. Ivak van 11 tot en met Dn zich in deze gemeen. ister, Azaleastr. 6, van J. DielemanOppe- ïardstr. 34, van Oost- ieleman, Noordstr. 30, g; G. D. Kaan, Steen- 2 a/b, van Bazel (Zw.); ir, Grenulaan 48, van L. N. van Ejjk, Vinken- van Axel; A. J. M. Axelsestraat 229, van sn: J. Wesseling, Schel- naar Groningen; J. C. lsestr. 131, naar 's-Gra- ■ed. E. GuldenCorne- liumstr. 12, naar Vlis- d. H. L. J. Klaassen Scheldekade 35, naar J. A. Guequierre, Schel- naar De Bilt; J. P. de •rnestr. 7, naar Zierik- belangrijk als ondanks in de drukkerij •odukt jk zan de maker. jaar mulo of hbs) ebben,en op n 16 jaar waren. ïoolbezoek der n in het •nsterdam-Z 1 el 26 Frankering bij abonnement: i*erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Premier MacMillan van Enge land heeft maandag in het Lager huis gezegd, dat Engeland „drin gend overweegt" op welke ma nier het best een conferentie over het Midden-Oosten kan worden belegd, die door regeringsleiders kan worden bijgewoond- Premier Chroesjtsjefs brief met het voor- -tel om in Genève een topconfe rentie te houden bevatte vele „beweringen en verklaringen, die mijns inziens niet door ieder lid van het Lagerhuis zullen worden aanvaard." Hugh Gaitskell, de leider van de socialistische oppositie, zei, dat in Engeland zeer velen ern stig hopen, dat een conferentie van regeringsleiders zo spoedig mogelijk gehouden wordt. Hij vroeg of MacMillan vandaag zou zeggen wat zijn antwoord aan de Maandag is te Washington van gezaghebbende zijde verno men dat de mogelijkheid bestaat iat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, het komende weekeinde naar Londen zal vliegen, om al- Jaar te beraadslagen met ver tegenwoordigers van Groot-Brit- tannië, Turkije, Perzië en Paki stan. Of Dulles al dan niet naar Lon den zal gaan zal er vooral van afhangen wat er deze week bij de Verenigde Naties zal gebeu ren. Komt er een speciale bijeen komst van de algemene vergade- ing, dan bestaat de mogelijkheid at Dulles zelf de Amerikaanse afvaardiging zal leiden. De New York Times weet te meiden dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie tijdens het onderhoud dat hij donderdag met president Nasser van de Ver. Arabische Republiek heeft ge had, tegen Nasser gezegd heeft dat er op de Russische vliegvel den „vrijwilligers" klaar staan om naar het Midden-Oosten te gaan zodra president Nasser er om zou vragen. Het bericht in de „New York Times" is afkomstig uit Cairo. In Egyptische kringen had men verklaard dat dit het antwoord is geweest van Chroesjtsjef op de vraag van Nasser welke hulp hij van Rusland kon verwachten in geval de Westelijke mogend heden Syrië of Irak zouden aan vallen. Van betrouwbare zijde in Boe dapest is vernomen dat zes jonge mannen en vrouwen in Boeda pest ter dood zijn veroordeeld voor hun aandeel in de opstand van 1956. Russische premier zou inhouden. MacMillan zei te hopen, vandaag een verklaring te kunnen afleg gen. Er was geen verschil van mening over de kwestie tussen Engeland en de Verenigde Staten, aldus de Britse eerste minister. MacMillan verklaarde letterlijk: „Ik verlang er naar een geschik te manier te vinden om te pogen de ernstige vraagstukken waar voor wij geplaatst zijn door mid del van een bijeenkomst van de regeringshoofden op te lossen. De Britse regering overweegt dringend, in overleg met onze bondgenoten, de beste manier om een bijeenkomst te organise ren, die de regeringshoofden kunnen bijwonen. Wij houden ook nauw voeling met andere re geringen van het gemenebest". Toen een Labour-lid, Hender son, de premier verzocht de mo gelijkheid in gedachten te hou den om gebruik te maken van het apparaat der Verenigde Na ties voor het beleggen van een topconferentie, zei MacMillan, dat deze mogelijkheid zeer zorg vuldig overwogen diende te wor den, te meer daar de Verenigde Naties reeds van de zaak op de hoogte zijn. MacMillan zei later, dat het nog niet mogelijk geweest was met alle betrokken landen tot overeenstemming te komen over een antwoord aan premier Chroesjtsjef. Ormsby-Gore, een minister van staat verbonden aan het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken, antwoordde desgevraagd, dat Engeland niet van plan is zich te mengen in de binnenland se aangelegenheden van Irak. Wat Jordanië aangaat, had de Britse regering de Veiligheids raad van haar optreden op de hoogte gesteld. De Britse rege ring zou. uiteraard, zich schikken naar „elk geldig besluit van de raad.". De Franse regering staat in beginsel welwillend tegenover het voorstel van Chroesjtsjef tot het houden van een topcon ferentie over het Midden-Oosten, maar zij kan niet akkooTd gaan met de voorwaarden en de in leiding van de brief van de Sow- jet-premier, die niet van dien aard zijn dat zij de spanning ver minderen. Dit is maandag na af loop van een kabinetsvergade ring onder leiding van De Gaulle te Parijs bekendgemaakt. De Franse premier zal zijn antwoord op het Russische voor stel versturen zodra het resul taat van het debat in de Veilig heidsraad over het Midden-Oos ten bekend zal zijn, zo werd ver der meegedeeld. De Franse regering voert over de kwestie nog overleg met de Ver. Staten en Engeland. Vol gens de minister van Voorlich ting Soustelle, die dit bekend maakte, is de regering zo nodig bereid tezamen met de andere belanghebbende regeringen mee te delen welke landen aan de conferentie moeten deelnemen en waar en wanneer zij precies zij het beste kan worden gehou den. De Britse pers is over het al gemeen van mening dat het Rus sische voorstel om. onmiddellijk een topconferentie te houden, niet verworpen kan worden. Wat Chroesjtsjefs bedoelingen ook mogen zijn, de Westelijke landen kunnen het zich en wel in de eer ste plaats uit propaganda-over- wegingen, niet veroorloven Chroesjtsjefs voorstellen te ver werpen, zo is de strekking van de artikelen over het Russische aanbod in de Britse pers. Sommige bladen zijn echter van mening, dat het Westen tegen voorstellen moet doen. De „Times" schrijft dat een categorisch verwerpen van het Russische voorstel of het be mantelen van de afwijzing door holle frasen en tegenvoorstellen wel het ergste is wat het Westen doen kan. Het blad wijst in dit verband op het gevaar dat de neutrale Aziatische landen in dat geval hun achterdocht tegen het Wes ten bevestigd zouden zien en op de mogelijkheid van een scher pere tegenstelling in het Britse parlement. ld: H BUREAU 5S, Telef. 01100 3087 De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Charles Malik, heeft maandag in Washington verklaard, dat Libanon en andere Arabische landen zullen moeten deelnemen aan elke topconferen tie waarop de kwesties van de Arabische wereld aan de orde zullen komen. Hij zei dit na een gesprek met minister Foster Dulles op het —State Department". De onafhankelijke Franse „Le Jonde" schreef maandag, dat veel waarnemers zich afvragen of president Eisenhower zal voor- Hellen dat de regeringsleiders min afvaardigingen bij de Ver. Naties leiden bij een debat over net -Midden-Oosten. Dan zou een topconferentie tot een later tijd- s,ip kunnen worden verschoven. Dr Canade.se premier, John Die- vin.i,;?kGr' heeft naar hij maandag «klaarde, in het weekeinde 1 ringende boodschappen aan de 'itse premier, MacMillan, aan gebied isRhSisch"Turkse êrens" eeen rJiLh,et rustiS en er is heeft ni ongerustheid, zo! Turksp v,J.0Uverneur van de eerippid PJ,°vlncie Kars mede- ön Pn! l zei dat hij zondag de Sowfet' u'tn°diging met stanH o j lte'ten de toe ken tw grens had bespro- ontmnpHriJaS een '.hartelijkd gouverneur. g6WeeSt' aldus de| premier Nehroe van Indida en aan president Eisenhower gezon den waarin hij hun voorstelde snel een positief antwoord op het voorstel van de Sowjet-premier, Chroesjtsjef, te geven. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft maandag bekendgemaakt, dat hij Chroesjtsjefs voorstel aanvaardt. Als de vier regeringsleiders die door Chroesjtsjef benaderd zijn tot een conferentie besluiten, zal hij gaarne tegenwoordig zijn zo heeft hij verklaard in een brief aan Sobolef, de Sówjet-afgevaar- digde bij de Ver. Naties. De Westduitse Bondsraad (de Eerste Kamer) heeft eenstemmig het wetsontwerp van de regering om een einde te maken aan deni_ grerende verhalen in de pers over buitenlandse staatshoofden, verworpen. Het ontwerp heeft de bijnaam Lex Soraja gekregen, omdat de regering tot haar voor stel is gekomen na sensatiever halen in de Westduitse pers over de echtscheiding van de sjah van Perzië met keizerin Soraja. De mogelijkheid bestaat dat de regering het ontwerp nu nog naar de Bondsdag (Tweede Ka mer) zal zenden, doch volgens waarnemers zal het daar geen meerderheid kunnen verwerven tenzij het ingrijpend wordt gewij zigd. Het Westelijke antwoord moet uit twee delen bestaan, aldus de „Times", in de eerste plaats moe ten wij ons eigen standpunt uit eenzetten en daarbij te kennen geven dat wij gaarne nader in gelicht willen worden over Chroesjtsjefs plannen. En ver der moeten wij zeggen dat de conferentie in New York gehou den zou kunnen worden, omdat een topconferentie van rege ringsleiders de voorbereiding kan vormen voor een bespreking in de Ver. Naties. De liberale „Manchester Guar dian" is van mening dat het voorstel onmiddellijk aanvaard moet worden en dat het Westen moet trachten met de Russen tot overeenstemming te komen over de volgende punten: 1. De grote mogendheden zul len geen troepen naar Irak zen den. 2- De Amerikaanse eenheden in Libanon en de Britse troepen in Jordanië zullen vervangen worden door een strijdmacht van de Ver. Naties. 3. Er moet een modus worden gevonden oen de levering van wapens aan het Midden-Oosten in de toekomst te beperken en gezamenlijk de grenzen van Is raël te waarborgen. De „Daily Express" weet te melden dat de Britse en Ameri kaanse regering van plan zijn de uitnodiging van Chroesjtsjef niet aan te nemen. De „New York Times" zegt van Chroesjtsjefs nieuwe voor stellen, dat de daarin vervatte eisen niet ingewilligd kunnen worden. „Wij zullen onze troe pen uit Libanon terugtrekken als de Russen akkoord gaan met de vorming van een politieleger van de Ver. Naties, dat de taak van onze troepen kan overne men, en niet vanwege het Russi sche dreigement met raketten", aldus het blad, dat hieraan toe voegt dat de Ver. Staten en En geland wel genegen zijn een top conferentie te houden, maar dan na het debat over het conflict in het Midden-Oosten in de Ver. j Naties. De „New York Herald Tribu ne" noemt het voorstel van de Russische premier „arrogant" zowel wat de vorm als de inhoud betreft. Het blad meent dat een I topconferentie in de zin van Chroesjtsjef tot gevolg zal heb ben dat erkend wordt dat de Sowjet-Unie dezelfde rechten in het Midden-Oosten heeft als de Ver. Staten of Groot-Brittannië. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en H. H. K. K. H. H. de Prinsessen Beatrix en Irene heden per vliegtuig te vertrek ken naar Zuid-Frankrijk voor de zomervakantie. Gedurende deze vakantie zal een tocht van ongeveer 3 weken langs de Zuid-Franse kust wor den gemaakt aan boord van het koninklijke jacht „Piet Hein" en „De Groene Draeck" van H. K. H. Prinses Beatrix. Hr. Ms. mijnenveger „Breuke- len" verblijft in de buurt ten einde zonodig de verbindingen met Nederland te onderhouden. Het vrachtschip „Weltevreden" dat het koninklijk jacht „Piet Hein" vervoert heeft buiten de schuld van de rederij enige ver traging op het vaarschema en zal vermoedelijk 23 juli in Mar seille aankomen. In verband daarmede zullen H. H. K. K. H. H. de Prinsessen Margriet en Marijke met de ver zorgster der jongste Prinsessen en enige vriendinnen der Prin sessen enkele dagen later uit Ne derland vertrekken. Een RF-84f Thuiiderflash één persoons fotoverkenner van het Nederlandse 306 squadron is gis termorgen te 11.40 uur tijdens 'n oefenvlucht boven West-Duits- land in de buurt van de Möhne- dam verongelukt. De vlieger is omgekomen. Over de oorzaak van het onge val is nog niets bekend. De ver ongelukte Thunderflash was het achterste van twee toestellen, die gezamenlijk een oefenvlucht maakten. De vlieger van de voor ste Thunderflash hoorde plotse ling een noodsignaal van zijn col lega, maar heeft nadien niets meer van het toestel vernomen. Nader blijkt, dat de vliegers in slecht weer verzeild raakten, waarop de leider opdracht gaf boven de wolken te klimmen. Nummer twee bevestigde de opdracht, maar liet daarna niets meer van zich horen. De leider is vervolgens op onderzoek uit gegaan en heeft tenslotte wrak stukken van de andere Thunder flash tegen een heuvelrug nabij Oberkirchen waargenomen. De omgekomen vlieger is de 23-jarige ongehuwde reserve 2e- luitenant-vlieger J. M. Helsloot uit Amsterdam. In Buenos Aires zijn maan dag voor de tweede maal enige duizenden ziekenfondsartsen in staking gegaan uit protest tegen de benoeming van collega's die zij van Peronistische sympathiën betichten. ENKELE BUIEN Het warme zomerweer in Euro pa is thans weer teruggedrongen ten zuiden van de Pyreneën, de Alpen en de Karpaten. In Span je, Italië en op de Balkan kwa men temperaturen voor van om streeks 30 graden, maar ten noor den van de bergen kwam het kwik nergens boven 24 graden. In ons land waren de middag- temperaturen ongeveer 17 graden langs de kust tot 21 graden in 't binnenland. Met vrij krachtige zuidwestelijke wind wordt koele lucht aangevoerd, waarin tegen het einde van de middag buien tot ontwikkeling kwamen. Boven zuid-Engeland bevindt zich een randstoring van een lagedrukgebied, dat zich uitstrekt over Scandinavië en de Noord zee. Deze storing trekt vergezeld van buien naar het zuidelijke deel van de Noordzee. Het onstandvastige weer blijft daardoor voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. 'Koel weer Koel weer met veel bewolking en enkele buien. Matige, nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. WOENSDAG 23 JULI v.m. n.m. Breskens 6.26 6.47 Terneuzen 7.01 7.22 Hansweert 7.41 8.02 Walsoorden 7.51 8.12 ZON MAAN op onder op onder Juli 22 4.46 20.46 12.08 23.10 23 4.47 20.45 13.25 23.41 24 4.48 20.44 14.40 25 4.50 20.42 15.52 0.17 De Veiligheidsraad der Ver. Na- ties heeft maandag het debat over de crisis in het Midden-Oos ten voortgezet. De zetel van Irak was niet be zet. De voorzitter, dr Alfonso Arau- jo van Columbia, deelde mee, dat een compromis-resolutie welke zaterdag door Japan was inge diend, gewijzigd werd en later zou worden bekendgemaakt. De Japanse afgevaardigde, tlr Koto Matsoedaira, zei dat de be doeling van de Japanse resolutie is de waarnemersgroep van de Ver. Naties in Libanon te verster ken. Hij verklaarde, dat de secre taris-generaal der V. N. op grond van zijn resolutie niet gemach tigd is om zonder uitdrukkelijke toestemming van de raad inter nationale strijdkrachten te vor men, zoals die welke naar Korea werden gezonden, of een politie macht zoals die welke in Gaza is gelegerd. Zoals bekend werd in de zater dag ingediende Japanse resolutie de waarnemersgroep der V. N. in Libanon uitgenodigd haar werk overeenkomstig de resoluties van elf juni j.l. voort te zetten. Voorts werd secretaris-generaal Ham marskjoeld gevraagd daarnaast die. regelingen te treffen welke hij met het oog op de huidige om standigheden nodig acht ter ver zekering van de onschendbaar heid en politieke onafhankelijk heid van Libanon, opdat de Ame rikaanse troepen uit dat land kunnen worden teruggetrokken). Hammarskjoeld sprak over de draagwijdte die de resolutie naar zijn mening heeft. Hij verklaarde dat de waarnemersgroep der V. N., versterkt door militair perso neel en uitgebreid, naar zijn me ning, de Libanese onafhankelijk heid zou kunnen garanderen door het verhinderen van het ille gaal binnenkomen van mensen en materiaal. Hij sloot de moge lijkheid van de vorming van in ternationale strijdkrachten of een politiemacht van de Ver. Naties uit. In de gewijzigde Japanse reso lutie wordt de secretaris-generaal der Ver. Naties verzocht onmid dellijk regelingen te treffen voor die maatregelen naast die waarin de resolutie van elf juni j.l. voorziet welke hij in de hui dige omstandigheden nodig acht voor het bereiken van de door de resolutie gestelde doelen en wel ke, in overeenstemming met het handvest der Ver. Naties, de ter ritoriale onschendbaarheid en po litieke onafhankelijkheid van Li banon zullen verzekeren, waar door de terugtrekking der Ame rikaanse troepen uit Libanon mo gelijk wordt. Ir; de nieuwe resolutie is weg gelaten het gedeelte van de oor spronkelijke waarin de waarne mersgroep der Ver. Naties werd uitgenodigd haar activiteit op grond van de resolutie van elf juni „te blijven uitbreiden". Hammarskjoeld zei verder, dat door aanv aarding van de Japanse resolutie de spoedige terugtrek king der Amerikaanse strijd krachten uit Libanon mogelijk wordt. Hij herinnerde eraan, dat hij het rapport der waarnemers had gesteund waarin uitbreiding van de groep en het zenden van extra vliegtuigen voor verken ning werden voorgesteld. De secretaris-generaal deelde mee, dat hij binnen de grenzen van zijn 48 mensen, van wie 42 vrou wen, zijn vermoedelijk verdron ken doordat maandag een pont op een meer 65 km van Coim- liatore in Madras omsloeg. 12 mensen werden gered. bevoegdheid verdere maatregelen die hij in deze richting nodig acht, zal nemen. De Amerikaanse, Britse en Franse afgevaardigden spraken zich vóór de Japanse resolutie uit. De Sowjet-afgevaardigde, Sobo lef, verklaarde dat hij de Japanse resolutie niet kon steunen. Hij zei niet onmiddellijk, of hij zijn veto zou uitspreken of zich van stemming zou onthouden. DREIGDE MEN DR ABBAS TE ZULLEN VERMOOR DEN? Maandag is te New York van gewoonlijk betrouwbare Arabi sche zijde waarbij als bron vertegenwoordigingen der Arabi sche landen bij de Verenigde Na ties worden genoemd verno men dat dr Abdoel Madjid Abbas, de permanente vertegenwoordi ger van Irak bij de Verenigde Na ties, met de dood bedreigd is, voor het geval hij in de zitting van gisteren van de Veiligheids raad als afgevaardigde van Irak zou optreden. De bedreiging zou zijn geuit door een thans in de Verenigde Staten vertoevende Iraakse offi cier. Toen de raad maandag zijn de bat over het Midden-Oosten her vatte, bleef de zetel van de Iraak se vertegenwoordiger onbezet. Dr Abbas is ook na de staats greep van Bagdad Irak in de Vei ligheidsraad blijven vertegen woordigen. Hij voerde aan, dat hij handelde in opdracht van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken der Arabische Unie te Amman. De nieuwe Iraakse regering heeft gepoogd Hasjim Djawad, een vroegere permanente verte genwoordiger van Irak bij de V. N-, de functie van dr Abbas te doen overnemen. Deze poging is evenwel door de Veiligheidsraad verijdeld. Volgens het tijdschrift „Look' hebben de V. S. in de afgelopen vijf jaar negentien maal zoveel vliegtuigen tengevolge van on gelukken verloren als de V. N in drie jaar tijdens de oorlog in Korea. In de laatste vijf jaar gingen 19.000 vliegtuigen verloren, of on geveer tien per dag. Ondanks de voorzorgsmaatregelen welke het vorige jaar werden genomen, is dit gemiddelde thans nog ruim acht per dag. Tengevolge van de ongelukken kwamen 6.300 personen om het leven, terwijl er bijna 12.000 wer den gewond. Het vraagstuk van de diploma tieke betrekkingen met Irak is, naar van bevoegde zijde desge vraagd werd medegedeeld, onder werp van zorgvuldige studie, niet alleen in Nederland doch even eens in andere landen', die het nieuwe bewind in Bagdad nog niet hebben erkend. De Iraakse- gezant in Neder land, de heer Ali Haider Sulai- man, die tevens ambassadeur is bij de Duitse bondsregering en die in Bonn is gevestigd, heeft zoals reeds werd gemeld met het gehele personeel van de ambas sade in Bonn de zijde van de re volutionaire regering gekozen. De opperbevelhebber van de Navo-strijdivrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft zondag voor de televisie in New York verklaard dat het Westen, ondanks de successen die de Russen op het gebied van de in tercontinentale ballistische pro jectielen hebben geboekt, militair sterker blijft dan de landen van het Oostelijke blok. De televisie-uitzending was op 10 juli, dus voor het uitbreken van de crisis in het Midden- Oosten, in Parijs opgenomen. Norstad geeft daarin antwoor den op vragen, gesteld door ver tegenwoordigers van de Britse, Franse, Noorse, Canadese en Amerikaanse jeugd. Met bijna anderhalf uur ver traging is gisteren de Dc6b van de K. L. M., de „Olivier van Noort" onder gezagvoerder Fo- gelberg naar Moskou vertrokken. Het betrof hier de openings vlucht van de lijn Amsterdam Moskou. De vliegtijd was be paald op 4 uur en 40 minuten. Van Russische zijde was verzocht het toestel later van Amsterdam te laten vertrekken, omdat het vliegveld van Moskou anders ge sloten zou zijn in verband met de aankomst van de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, die maan dag van Wenen naar Moskou is gevlogen. Aan boord van de Dc6fc be vonden zich 32 genodigden van de K. L. M., alsmede twee beta lende passagiers, een Indonesisch echtpaar. De president-directeur van de K. L. M., de heer I. A. Aler, heeft het gezelschap op Schiphol uitgeleide gedaan. Het vliegtuig is op het Mos- kouse vliegveld Wnoekowo aan gekomen. Het toestel werd op het vlieg veld verwelkomd dooi de Neder landse ambassadeur in de Sow- jet-hoofdstad, D. J. von Ballu- sueck, en een der directeuren van de Russische luchtvaartmaat schappij „Aeroflot", N. A. Zak- harof. Het toestel heeft vijf uur over de vlucht gedaan. Kef ver trekt vandaag weer naar Amster dam. George Brown, de woordvoer der van de Britse Labourpartij voor defensieaangelegenheden, heeft maandag de wens te ken nen gegeven, uit het „schaduw kabinet" van de partij te treden, omdat hij donderdag geweigerd had met de oppositie mee te stemmen tegen het besluit van de regering, troepen naar Jorda nië te zenden. Het „schaduw kabinet" van Labour heeft het ontslag van Brown niet aan vaard. In een na een bijeenkomst van het „schaduwkabinet" uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat Brown vele personen, die bij de jongste gebeurtenissen in Irak zijn gedood, persoonlijk gekend heeft. Brown had besloten geen stappen te doen na kennis ge nomen te hebben van de opvat tingen van zijn collega's. Reuter heeft een ooggetuige- verslag ontvangen van de dood van koning Feisal en kroonprins Abdoel Illah. Het verslag is af komstig van een paleisdienaar. Uit het verhaal blijkt dat ko ning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en andere leden van de ko ninklijke familie van Irak ge dood zijn door een salvo met een machinepistool. De 22-jarige koning werd het eerst getroffen. Daarna viel de kroonprins, dwars over het lijk van zijn neef. Het derde slachtof fer was de bejaarde moeder van de kroonprins. Zij viel met de Ko ran vastgeklemd in haar armen. Volgens de ooggetuige kwamen daarna de dienstmeisjes van het paleis aan de beurt. Men liet alle lijken liggen in 'n reusachtige poel bloed. De oogge tuige wist te ontsnappen. Zijn overhemd was doorboord door een kogel. De ooggetuige verklaarde dat iedereen op het koninklijk paleis nog sliep toen de opstand maan dagochtend vroeg uitbrak. Kroonprins Abdoel Illah ontdek te bij het verlaten van zijn slaap kamer in pyama dat het paleis omsingeld was door opstandelin gen. Hij bleef rustig tot men hem had meegedeeld dat er een op stand was uitgebroken. Hij rende toen naar de radio en stemde het toestel af op radio-Bagdad. Het radiotoestel zond mededelingen van de rebellen uit. Toen Abdoel Illah deze hoorde, sloeg hij met zijn hand tegen zijn hoofd. Hij gaf zijn dienaren onmiddellijk op dracht de witte vlag uit te han gen op het paleis. Toen men hiermee bezig was, werd koning Feisal wakker en ging naar beneden. Granaten uit mortieren troffen het paleis. Plotseling kwam. een kapitein van het opstandelingenleger binnen en ging naar de jonge koning. In de algemene verwarring liepen de andere leden van de konink lijke familie, onder wie de echt genote en zuster van de kroon prins en een achttal Arabische dienstmeisjes op hen toe. De kapitein beval het gezel schap zich buiten het paleis op te stellen en vroeg de slachtof fers of zij nog een of andere wens hadden. De kroonprins ant woordde ontkennend. Hierop vuurde de kapitein met zijn ma chinepistool en doodde hen allen. De ooggetuige verklaarde dat alle verhalen over een vechtende of tegenstand biedende kroon prins onjuist zijn. Prinses Fazilet, de 17-jarige verloofde van de in Bagdad vermoorde 23-jarige koning Feisal van Irak, heeft besloten haar studie in Heathfield (En geland) af te breken. Zij gaat deze week terug naar Turkije, waar haar familie woont. Volgens de aanvankelijke plannen zou zij afgelopen week einde haar verloofde in Enge land ontmoet hebben. De ko ning zou, na de vergadering van het pact van Bagdad in Istanbul naar Engeland zijn gereisd. Men had reeds voor bereidingen getroffen voor een verblijf in het kasteel dat de Iraakse koninklijke familie in Surrey bezit.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1