u Chroesjtsef wil een topconferentie morgen te Genève De toestand in het Midden-Oosten kunt niet alles weten de week Koning Hoessein verwacht Amerikaanse militairen in Jordanië Krachtige maatregelen op Cyprus afgekondigd Betogingen te Sjanghai HET WEER Eisenhowers defensie reorganisatievoorstel aanvaardt WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 'osgeklopte eieren op de in de paprika's gieten >at paneermeel erover 71. ■est van de boter in een iste schotel smelten, de a's er naast elkaar in- cn de schotel in de hete petten. De paprika's af en druipen, na 20 minuten oven halen en tot slot le fijngehakte peterselie oien. RECEPT: KNAKWORST NAPOLITAINE. knakworsten, enkele plak- mager gerookt spek, 2 Igekookte eieren, 5 toma- peper, peterselie, zout, erij, koffieroom, geraspte s, paneermeel boter, knakworsten, die in de doorgesneden zijn, in vuurvaste schotel op de en spek leggen. Daarover- schijven hardgekookt ei, en tomaat, peper, zout, :te selderij en peterselie, geheel bestrooien met een sel van kaas en paneer- Een paar kluitjes boter leggen en de schotel 20 in een warme oven zetten, het opdienen een scheut iroom erover gieten. livia's in de zomer. Clivia's ïoeten ook in de zomer vol- oende water en eenmaal in e week vloeimest hebben. De laderen regelmatig afspon- ;n. Uw oude plant behoeft ïeestal niet verplant te wor- en. Grote potten zijn niet oed. en plant heeft water nodig. ebruik hiervoor niet te koud ater. De wortels van de lanten kunnen dit niet op- emen, zodat een plant temid- sn van veel water nog kan erdrogen. De potgrond ver- uurt dan. ien blauwe mond door het ten van bosbessen maakt ren schoon met citroensap. langezien wijnranken langs e muren veel water gebrui- en, mogen in de omgeving an deze ranken geen plan- en gezet worden, die ook veel 'ater nodig hebben. Vorden de knoppen van uw reranium spoedig geel, dan is lit een teken, dat ze te warm taan. 'laats geen anjers of rozen in le nabijheid van een schaal vaarop appels liggen. De doemen zullen spoedig ver reiken. é'ruchtenvlekken: indien vers, vorden verwijderd door de ;tof te spannen over een em- ner, een kom, men giet dan auw water over de vlekken. Dok kan men de vlek met seep bestrijken en dit 'n paar jur laten intrekken, daarna *oed uitwassen met schoon .vater. Moet men planten wat aan binden, doe dit dan niet te strak, het touw dat u daar voor gebruikt mag vooral niet knellen. Geel geworden bloemkool kookt men met iets melk, dan zal deze groente weer wit worden. Citroen- en sinaasappelschil len zonder wit kan men raspen en bewaren in een potje met suiker. Deze gecon- fijte schillen smaken heerlijk in vla, pudding enz. Gebruik een beetje zout bij 't eiwit slaan, u krijgt mooier schuim. Koek brandt niet aan tijdens het bakken, als men de bodeni van de bakoven met wat zout bestrooit. Slagroom wordt vlugger stijf indien geklopt zonder vooraf gaande toevoeging van suiker. Het aanbranden van melk kan men voorkomen door eerst wat water, waarin een beetje suiker is opgelost, aan de kook te brengen en daarna «e melk te koken. Kalkspatten verdwijnen door ze af te nemen met water, waarin azijn is gedaan. Versuikerde bijenhoning kaJJ men weer vloeibaar krijg®' door het potje in warm wate te zetten en dit water zonotu» te vernieuwen als het te kou is geworden. (Nadruk verboden). Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal i O r\Av* iT'nAir A Q ni\n+ T neen etrr per Abonnemerubpnjs: j u,pei awch iddi, pci maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 21 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4426 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Nikita Chroesjtsjef, premier en eerste secretaris van de eommu- iistische partij in de Sowjet-Unle, heeft zaterdagavond in boodschap- en aan de regeringsleiders van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en India en aan secretaris-generaal Hammarskjoeld er op aange drongen morgen een topconferentie te openen „teneinde het begin nende militaire conflict te beteugelen". De Sowjet-leider zei dat de Amerikaanse landing in Libanon en de Britse intenentie in Jorda nië de wereld hebben gebracht tot „een van dè ernstigste momen ten in de geschiedenis van de mensheid". Hij stelde voor te Genève bij een te komen, doch \oegde hier aan toe, dat de Sowjet-regering b-reid is „overal, met inbegrip van Washington te vergaderen als de Westelijke mogendheden Genève niet geschikt zouden in- len. Het belangrijkste is dat men reen tijd verloren laat gaan „daar de kanonnen al beginnen te schie- ten". De toestand heeft zich zo danig ontwikkeld dat „elke on voorzichtige stap werelds grootste catastrofe kan veroorza ken". De boodschappen aan president Eisenhower, premier MacMillan e:i generaal De Gaulie verschil len onderling weinig. In de brie ven aan de Amerikaanse presi dent en de Britse eerste-minister liet Chroesjtsjef de waarschu wing horen dat ook de Sowjet- Unie over atoom- en waterstof- J bommen beschikt, alsmede over ballistische projectielen van alle tvpen, waaronder intercontinen tale. Óok in zijn boodschap aan premier De Gaulle maakte de Sowjet-leider melding van deze wapens. Op de voorgestelde topconfe rentie zouden concrete aanbeve lingen moeten worden opgesteld ter beëindiging van „het militai re conflict in het Midden-Oosten. Deze aanbevelingen zouden aan it Veiligheidsraad moeten wor- den voorgelegd, welke ze zou kunnen bestuderen met deelne ming aan vertegenwoordigers der Arabische landen. In de brief aan MacMillan ver klaarde Chroesjtsjef dat „de we reld zich op de rand van een mi- litaire ramp bevindt, waardoor ie geringste zorgeloze stap tot onherstelbare gevolgen kan lei den'. „U bent er zich wel van be rust dat de geschiedenis ons wei nig tijd heeft gegeven om de oor log af te wenden, om de vernieti- ging van vele miljoenen mensen en van geweldige materiële en culturele waarden te voorkomen. Het hangt nu van de regering die l u leidt en van de president van DE BESPREKINGEN VAN NASSER MET CHROESJTSJEF De New York Times bericht uit airo dat president Nasser van de \erenigde Arabische Repu bliek tijdens zijn onverwacht be zoek aan Moskou er bij premier Chroesjtsjef op aangedrongen zou hebben geen enkele actie in het Midden-Oosten te onderne men, die de wereldvrede be dreigt. Nasser zou volgens betrouw- oaie zegslieden der correspon dent van het blad in Cairo de Russische leider gevraagd héb- ten, wat voor steun hij van de ■jWiet-Uiiie kan verwachten als ae Westelijke mogendheden Syrië t Irak aanvallen. President Nas- T'Tl e™stie bezorgd zijn, dat vu ,B,rlts"Amenkaanse actie in 't .°.stei? een Sowjetrussi- vrirM n uk'°kt waardoor het worrit"",?08'611 het ëebied ZOU oorir ,n „aai derde wereld- vbe»lnt Nasser zou de foeht jLu ders clringend ver- j t hebben geen stappen te ten erom vragem bondgeno" ,S?M »LjyiL WAPENS IN HET WESTEN KOPEN dent, BeiTcoph* minister-presi- twee van beeft vrijdag ker* mar vv kotste medewer- h'nton gezond»! ropa en Was- te kopen orn <laar wapens de Ver. Staten af, of het conflict in het Midden-Oosten door middel van oorlog of door vrede wordt geregeld", aldus de Sowjet-pre- mier. In zijn boodschap aan De Gaul le zei hij, evenals trouwens in de brief aan MacMillan, dat de ge schiedenis heeft aangetoond dat militaire acties van plaatselijke aard zich altijd uitbreiden. In dit verband harinnerde hij aan Hitier die bij zijn aanval op Polen ver zekerde dat hij zich hiertoe zou beperken. Chroesjtsjef sprak er zijn ver bazing over uit dat vooraanstaan de vertegenwoordigers van Frankrijk zich gehaast hebben, hun solidariteit met ,,de aanval lers" te betuigen en dat de Fran se strijdkrachten „zelfs getracht hebben bij de kust van Libanon een oorlogszuchtige demonstra tie te geven". „Ik dacht dat de bijzondere harde ervaringen van Frankrijk in Algerië en in de tijd van de onuitgelokte Brits- Frans-Israëlische aanval op Egypte in de harten van alle Fransen een voldoende diepe in druk had achtergelaten om zich te realiseren, dat het Franse volk door deel te nemen aan een nieu we ooriogsavontuur zich rampza lige gevolgen op de hals zal ha len", aldus de Russische premier in zijn brief aan De Gaulle. PRESIDENT EISENHOWER CONFEREERT. President Eisenhower die zon dag in Washington is terugge keerd na een korte tijd rust geno ten te hebben te Gettysburg, heeft onmiddellijk een Ameri kaanse topconferentie belegd over de crisis in het Midden-Oos ten en de Russische uitnodiging tot een topconferentie in Genève, die dinsdag zou moeten beginnen. De deelnemers aan deze Ame rikaanse topconferentie waren o..m. de minister van Buitenland, se Zaken, Dulles, vice-president Nixon, de minister van Defensie, McElroy, gen. Twining, voorzit ter van de commissie van staf chefs en Herter, onderminister van Buitenlandse Zaken. Terwijl de conferentie aan de gang was gaf het Witte Huis een verklaring uit, waarin gezegd werd, dat de nota van Chroest- sjef zorgvuldig bestudeerd wordt en vlug beantwoord zal worden. Reeds in Gettysburg had Eisen, burg Dulles opgebeld over de nota van Chroestsjef. In de verklaring heet het ver der, dat het Amerikaanse ant woord rustig en opbouwend zal zijn en het werk van de Verenig de Naties zal steunen. ,,Wij ach ten het van groot belang, dat het werk van de Veiligheidsraad der V. N. met kracht wordt voortge- ZGt". BRITSE MINISTERRAAD CONFEREERT. Premier MacMillan van Enge land heeft zondagavond een bij komst van ministers belegd ter bespreking van de uitnodiging van de Russische premier tot een topconferentie over het Midden- Oosten. Aan de bijeenkomst namen o.m. deel de minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Noble en de minister van Defensie, Sandys. Het werd niet waarschijnlijk geacht, dat MacMillan het voltal lige kabinet bijeen zal roepen om de boodschap van Chroestsjef te bespreken vóórdat Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buiten landse Zaken, vandaag uit Was hington in Londen teruggekeerd is. NEHROE STEMT IN. Premier Nehroe van India heeft, naar in gezaghebbende kringen in Nieuw-Delhi verluidt, ingestemd met het voorstel van Chroestsjef voor een topconfe rentie in Genève op dinsdag a.s. NOG GEEN FRANS ANT WOORD. Het antwoord van premier De Gaulle van Frankrijk op het voorstel van Chroestsjef om dins dag in Genève een topconferen tie te beginnen zal niet worden verzonden vóórdat de Veilig heidsraad, die hedenavond in New York bijeen zal komen, een besluit heeft genomen, zo is zon dagavond door functionarissen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. De brief van Chroestsjef was I aandachtig bestudeerd, aldus het Franse ministerie van Buiten, landse Zaken, dat van mening was, dat niets in de crisis in het Midden-Oosten Chroestsjef s ..dramatische toon" rechtvaar digt. Het ministerie ontkent, dat Frankrijk een „militaire demon stratie" voor de Libanese kust had willen geven. De Franse re gering aldus het ministerie, had duidelijk verklaard, dat haar oor. logsschepen naar het gebied wa ren gezonden om zo nodig de le vens van Fransen te bescher men. DR. W. DREES EN C HROESTSJEFS VOOSTEL VOOR EEN TOPCONFERENTIE De Nederlandse premier Dr. W. Drees heeft zich onthouden van commentaar op het voorstel van Chroestsjef voor een topcon. ferentie over de crisis in het Mid- den-osten in Genève op dinsdag a-s. Dr. Drees zeide dat het voor Nederland, als een land dat niet direct bij de besprekingen is be trokken, nogal prematuur zou zijn op dit ogenblik commentaar te leveren op Chroestsjefs voor stel. (Advertentie). salons sobèrt" dt kapper aet ket oporfa codat morfa 16 krovwtnfsfroaf 9 t «muzen modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies IRAK NOG LID VAN BAGDAD-PACT Irak is nog steeds lid van het Bagdad-Pact. Wij zijn vastbeslo ten al onze politieke en economi sche verplichtingen, die Irak in het verleden op zich heeft geno men, na te komen en wij zullen olie blijven leveren aan liet Wes ten. Irak heeft niet het voorne men de olie-industrie te nationa liseren. Dit heeft Ilasjim Djawad, de vertegenwoordiger van de nieu we Iraakse regering bij de V. N„ vrijdag op een persconferentie te New York verklaard. Hij voegde eraan toe, dat Irak nog de vriend, schappelijkste gevoelens koestert ten opzichte van de Verenigde Staten en Engeland. Djawad, die vrijdag in New York is aangekomen, heeft geen toestemming gekregen zijn 'land in de Veiligheidsraad te verte genwoordigen. Hij zei verder, dat Irak met al zijn oude vrienden wil samenwerken. Zijn regering zou echter trachten haar ver plichtingen door economische en diplomatieke middelen aan te passen aan een veranderende wereld. De revolutionaire beweging heeft niets uit te staan met bui tenlandse krachten. Zij is zuiver nationalistisch. Haar leiders zijn „devote, religieuze mensen". Afgezien van het doden van koning Feisal, kroonprins Ab- doel Illah en oud-premier Noeri es Said was er geen bloed ver goten, aldus Djawad. Djawad verklaarde voorts, dat Irak niet het voornemen heeft hulp aan de Sowjet-Unie te vra gen, Het verwacht, dat het Wes ten zich aan zijn verplichtingen houdt. Irak heeft derhalve geen Russische hulp nodig, aldus de vertegenwoordiger van het nieu we regime. Zaterdag hebben Irak en de Verenigde Arabische Republiek een verdrag tot wederzijdse ver dediging gesloten, aldus is te Da mascus bekendgemaakt. Kolonel Aref, plaatsvervangen de minister-president van het nieuwe regime in Irak, deelde dit zaterdagavond mee op een massa bijeenkomst in de Syrische hoofd stad, zo meldde radio-Cairo. Aref was eerder te Damascus aangekomen voor besprekingen met president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek. Nasser die vóór Aref het woord tot de mengte richtte, zei, dat zijn land Irak alle wapens zal geven die het nodig mocht hebben voor de verdediging van Irak, de V.A. R. en het Arabische nationalisme. Eén bataljon Amerikaanse ma riniers, dat vrijdag per vliegtuig uit de Verenigde Staten te Bei roet was aangekomen, heeft de Libanese hoofdstad zaterdag weer verlaten en zich ingescheept op troepentransportschepen om als reserve voor de kust paraat te worden gehouden. In Libanon zouden opstandige Druzen zaterdag uit het zuiden in noordelijke richting oprukken naar de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus, die zij op één punt al tot op vijf kilometer genaderd zouden zijn. De Amerikanen zijn zondag be gonnen met het overbrengen van 1.400 Amerikaanse militairen van Turkije naar Beiroet. De to tale sterkte van (le Amerikaanse troepen in Libanon zal hiermee op circa 9.000 man worden ge bracht. Voorts worden nog een 1.500 tot 2.000 man in reserve gehouden op Amerikaanse sche pen die voor de Libanese kust liggen. Het nieuwe contingent bestaat uit ondersteuningstroepen voor de 1.600 man luchtlandingstroe pen die zaterdag in Libanon arri veerden. Ook is zondag zware uit rusting, waaronder 105 mm hou- witzers, overgevlogen. Voorts zijn de Amerikanen dit weekeinde begonnen met het overvliegen van olie voor Jordanië met grote Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdagavond op een pers conferentie te Amman gezegd, dat zijn land om Amerikaanse militairen had verzocht. Ver wacht wordt, dat de Amerikanen zullen komen, aldus de koning in antwoord op een vraag van een verslaggever. Toen men de vorst vroeg, of het om gevechtseenheden gaat, ant woordde hij op deze vraag geen antwoord te kunnen geven. In antwoord op de vraag, of hij en zijn regering stappen zullen doen tot herstel van orde en rust in het Iraakse gedeelte van de Arabische Unie, zei hij: „Wij zul len al het mogelijke doen om dit te bewerkstelligen". De Jordaanse vorst zei ervan teur-ge!!!?? ,twee 's de direc- ninkiijk paleis te Amman, waar van de inhoud door de Jordaanse radio werd bekendgemaakt, werd later medegedeeld dat de dood van koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en enige andere leden van de Hasjemitische ko ninklijke familie was bevestigd. De Jordaanse koninklijke fami lie zal een rouwtijd van veertig dagen in acht nemen. Voor het gehele land geldt een week rouw, zo is te Amman bekendgemaakt. Een omroeper van radio-Bag dad heeft zich zaterdagmiddag tot koning Hoessein gewend, dat deze het lot van Feisal, Abdoel Il lah en Noeri el-Said zal delen. „Onze afspraak geldt voor mor gen en morgen is dichtbij", aldus (leze Iraakse omroeper, In ambtelijke kringen te Wa- overtuigd te zijn dat „de tragi- shington is zaterdagavond verno- De Britse gouverneur van Cy prus heeft krachtige maatrege len afgekondigd om een einde te maken aan de gewelddaden op Cyprus, waarvan steeds meer Griekse en Turkse Cyprioten het slachtoffer worden. Met ingang van zondag, en voor de duur van een maand, geldt voor alle steden een nachtelijk uitgaansverbod, dat in geval dit nodig is onmid- delijk kan worden aangevuld met een uitgaansverbod over dag. Voorts is het wegverkeer buiten de steden des nachts ver boden. Gouverneur Foot heeft ver klaard dat de maatregelen zijn genomen omdat de oproepen om een einde aan het bloedvergieten te maken, zijn genegeerd. De afgelopen week is wat ge welddaden betreft de ernstigste tot op heden geweest. Bij elkaar zijn 29 mensen om het leven ge komen en 23 gewond. Hiermee is het totaal doden in deze maand gestegen tot 59. De laatste slachtoffers in dit weekeinde waren twee Grieken die in de Turkse wijk van Nicosia zijn neergeschoten, een Turkse poli tieman die in Kainakli, een voor stad van Nicosia, is vermoord en twee Turkse politiemannen die gewond werden toen hun auto bij Zylophagou, in het zuidoosten van Cyprus op een mijn reed. De leider van de Turkse ge meenschap op het eiland, Kut- chuk, heeft zondag telegrammen aan de Navo, de Veernigde Na ties en de Turkse regering ge zonden, waarin hij protesteerde tegen „Griekse wreedheden tegen de Turken". Verdeling van het eiland is de enige oplossing voor het vraagstuk, het bloedvergie ten kan alleen beëindigd worden „op het moment dat Turkse sol daten op Cyprus aan land gaan", zo verklaarde hij. Globemasters. Zaterdag en zon dag werden bij elkaar veertien olievluchten gemaakt. De speciale afgezant van pre sident Eisenhower, Murphy, zet zijn besprekingen met Libanese leiders voort. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden in Beiroet, Os- seiran, zijn pogingen gestaakt om het parlement in speciale zit ting bijeen te laten roepen ten einde terugtrekking van de Ame. rikaanse troepen te eisen. Mur phy heeft eind vorige week twee maal met Osseiran gesproken. Murphy heeft zondag verder 'n onderhoud gehad met de mario- nitische patriarch van Libanon, Paul Maotsji. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is vernomen, dat de Libane se regei'ing vermoedelijk binnen kort de ambassadeur van de Vere. Arabische Republiek in Beiroet, Galeb, tot ongewenst persoon zal verklaren. De rege ring zou evenwel niet van plan zijn de diplomatieke betrekkin gen te verbreken. Dit heeft Jor danië zondag wel gedaan, we gens de erkenning van de revolu tionaire regering in Bagdad door Cairo. Ten oosten van Beiroet is za terdag een straaljager van een Amerikaans vliegdekschip neer gestort. Volgens het eerste on derzoek zou dit een ongeluk zijn geweest en niet het gevolg van optreden van rebellen. Er deden zondag voorts onbe vestigde berichten in Beiroet de ronde, volgens welke Russische straaljagers in Syrië zijn aange komen. De mogelijkheid bestaat, dat deze berichten op een mis verstand berusten en dat het hier Mig-straaljagers betreft die reeds eerder door de Sowjet-Unie aan Syrië zijn geleverd. De Belgische consul-generaal Louis de San is zaterdag in Liba non ter dood veroordeeld wegens een poging om wapens uit Syrië naar Libanon te smokkelen. De San zal vermoedelijk in hoger be roep gaan. Duizenden betogers hebben zich zaterdag j.l. naar het Britse consulaat in Sjanghai begeven om te protesteren te gen „de imperialistische agres sie" van Engelsen en Amerika nen in het Midden-Oosten, al dus meldt Radio-Peking. Jonge betogers beukten za- sche gebeurtenissen in Irak wa ren aangesticht door „agenten Reneraa^/ar^, ,r> .alrec- v'an zekere Arabische staten die van Defensie p ministerie door het communistische imperi- Pai ijs is vei tmkues' d'e naar aksme worden beheerst". De is Efcan, amhass i tweede „barbaarse monsterachtigheden hington, die mine! in Was-te Bagdad" waren hiervan een na zijn aankomst t uur bewijs. Ook in-Jordanië was de hij zijn verlof 7o,!nj waar ene samenzwering na de andere al weer op vvo„ a d°orbrengen, door Egypte en Syrië op touw ge- pington. as naar Was.- zet, doch zonder succes. „Sinds de dood van mijn broeder, neef en speelkameraal uit mijn jeugd, koning Feisal, sta ik aan het hoofd van de Arabische federale staat", aldus koning Hoessein. Als zodanig was het zijn plicht om „beide delen van de staat naar veilige kusten te voeren en de vrede en orde in Irak te her stellen". In een communiqué van het ko- In kringen kingen met dé minU+UWe betrek- onderhouden u11 ,ster-President Ben Goerion' van „"ü°men. '-'at Israël zijn mis- dat °P korte termijn Ult™sting met het oog on Tl Verb®teren aanvoer van moderne°R<1Ur-emle wapens naar de Ve?e„- üsslsche bische Republiek g(ie Ara" men, dat er nog steeds geen plannen bestaan om Amerikaan se soldaten naar Jordanië te zen den. Russische troepenversterkingen in Hongarije? „Atlas"-raket na de start ontploft. Een intercontinentale raket van het typte „Atlas", het krachtigste wapen uit het Amerikaanse ra- kettenarsenaal, is zaterdag in de lucht ontploft kort nadat zij was gelanceerd van de hasis Cape Canaveral in Florida. Na een ogenschijnlijk goede start begon de raket een slinge rende beweging te maken. Even Het partijloze Oostenrijkse blad later ontplofte het wapen. De res- ,Die Presse" zegt vernomen te ten kwamen niet ver van de lan- hebben, dat vier Russische infan teriedivisies en ongeveer 400 tanks in West-Hongarije stellin gen ingenomen hebben. Op het grootste vliegveld in West-Hon garije zouden twee groepen Rus sische straalvliegtuigen aangeko men zijn. Hongaarse grenswach ten zouden onder Russisch bevel geplaatst zijn. ceerbaan neer. De „Atlas" was het eerste mo del van een nieuwe serie driemo- toiige raketten, die ontworpen zijn om een afstand van 10.000 kilometer af te leggen. De luchtmacht heeft later mee gedeeld, dat een fout van het con trolestelsel van de raket de ont ploffing heeft veroorzaakt. Amerikaanse militairen door Oostduitsers vrijgelaten. De negen Amerikaanse militai ren die sedert 7 juni in Oost- Duitsland werden vastgehouden nadat hun hefschroefvliegtuig over de grens was geraakt, zijn zaterdag plotseling vrijgelaten. Van Amerikaanse zijde wordt meegedeeld dat de mannen zijn vrijgelaten ingevolge een over eenkomst welke twee dagen ge leden door Amerikaanse en Oost- duitse Rode-Kruisautoriteiten is getekend. „Fedajien" naar Libanon? De Libanese regering heeft bekendgemaakt, dat Syrië „fe dajien" (commando's) naar Li banon zendt om daar sabotage te plegen en te moorden. De regering had van zeer be trouwbare zijde in Syrië verno men, dat de „fedajien" worden geworven op last van kolonel Abdel Hamid Serradj. Er zijn reeds zestig van deze commando's naar Libanon ge zonden en er zijn nog 150 in opleiding, aldus de Libanese regering. De regering te Beiroet deelde verder mee, dat ook de infiltra tie van mannen en de smokkel van wapens nog voortduren. Ernstig ongeluk in Servië. In een tunnel van een in aan bouw zijnde waterkrachtcentrale in Zuid-West-Servië zijn zaterdag 25 arbeiders om het leven geko men ten gevolge van een ontplof fing. Tien arbeiders werden ern stig gewond. De mannen waren aan het werk in een ondergrondse door gang van het krachtstation toen de ontploffing zich voordeed. Zij werden bedolven onder ste nen en aarde en de meeste van hen stierven een verstikkings dood. De meeste slachtoffers zijn boeren uit dorpen in de om geving, die aan het project werk ten. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Aankopen van goudstukken toegenomen. Westduitse banken hebben bekendgemaakt, dat hun verko pen van goudstukken de laat ste drie dagen aanzienlijk zijn gestegen en thans groter zijn dan tijdens de Suez-kanaalcri- sis. Medegedeeld werd, dat goudstukken van 20 mark, waarvan het goud 40 mark waard is, thans worden ver kocht tegen 51,50 D.M. Vóór de huidige crisis in het Midden- Oosten brachten deze goud stukken 47 D.M. op. terdagmorgen met de handen de auto van de Britse zaakge lastigde in Peking, toen deze van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken naar de Britse ambassade terugreed. De zaakgelastigde, Duncan Wilson, had een protest in ontvangst genomen van de Chinese rege ring tegen de landing van Brit se troepen in Jordanië. Personeel van de Britse am bassade dat bij de ingang van het gebouw stond werd door be togers met steentjes bekogeld. Een auto, die het terrein van de ambassade opreed was met biljetten volgeplakt, waarop de woorden „Blijf van Jordanië af" stonden. Tito zendt boodschappen uit. President Tito van Zuid-Slavië heeft, in verband met de toestand in het Midden-Oosten, persoon lijke boodschappen gezonden aan premier Karamanlis van Grie kenland, premier Erlander van Zweden, de keizer van Ethiopië, Haile Selassie, de Birmaanse mi nister-president Oe Noe en presi dent Soekarno van Indonesië. Karamanlis en OeNoe hebben de boodschap, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt, reeds beantwoord. De Amerikaanse Senaat heeft vrijdagavond, na een beraadsla ging van slechts enkele uren, Eisenhowers voorstel tot reorga nisatie van de leiding der Ame rikaanse strijdkrachten aan vaard. Het ontwerp werd teruggezon den naar het Huis van Afge vaardigden dat verschillende in grijpende wijzigingen in Eisen howers voorstel had aangebracht. De voornaamste twee van het Huis afkomstige wijzigingen, die thans door de Senaat ongedaan zijn gemaakt, waren: 1. De minister voor een der drie hoofdgroepen van de Ameri kaanse weermacht, namelijk 't leger, de vloot en de lucht macht, of de militaire bevel hebber van een dezer takken van dienst, kan rechtstreeks een beroep op 't congres doen. 2. De minister van Landsverde diging moet zijn nieuwe, uit gebreide gezag aanwenden via de ministers voor het leger, de vloot en de luchtmacht. Eisenhowers wetsontwerp, zo als het thans door de Senaat is aanvaard, voorziet in het volgen de: 1. De bevoegdheid van de rege ring tot het instellen van een verenigd opperbevel over meer dan een der drie hoofdgroepen van de strijdkrachten, wordt uitgebreid. 2. De bevoegdheden van de mi nister van Landsverdediging zijn scherper omschreven. 3. De bevoegdheden van de voor zitter van de verenigde com missie van stafchefs worden uitgebreid. 4. Er wordt een directeur voor wetenschappelijk militair on derzoek en hiermdee verband houdende technische vraag stukken aangesteld, die het toezicht krijgt op de program ma's voor de ontwikkeling van moderne wapens, die thans door leger, vloot en luchtmacht afzonderlijk worden uitge voerd. WISSELVALLIG Een actief koufront, zaterdag avond nog voor de Franse west kust gelegen, trok reeds zendag- voormiddag het zuidwesten van het land binnen en verdrong in de loop van de dag de warme lucht in geheel ons land, waarin in het oosten vooraf de tempera tuur nog tot omstreeks 26 graden opliep De buien die vooral na de frontpassage vielen, waren plaat selijk nogal geducht en leverden hier en daar een twintigtal mm regen op. Met zuidwestelijke tot westelijke wind is nu de koelere lucht binnengestroomd waarin we ons ook vandaag zullen be vinden. In deze lucht trekt over Enge land een zwakke rug van hoge druk die aanvankelijk opklarin gen zal brengen. Een nieuwe klei ne storing boven het zeegebied ten zuidwesten van Ierland even wel zal vermoedelijk later op de dag weer meer bewolking en mo gelijk plaatselijk wat regen bren gen. De temperatuur stijgt in de koelere lucht, met behulp van wat zonneschijn wel weer tot waarden even boven de twintig graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Onstandvastig Tijdelijk opklaringen maar later mogelijk hier en daar weer enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Gematigde temperatu ren. DINSDAG 22 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.34 6.09 6.49 6.59 n.m. 5.55 6.30 7.10 7.20 ZON MAAN op onder op onder Juli 21 4.44 20.47 10.50 22.42 22 4.46 20.46 12.08 23.10 23 4.47 20.45 13.25 23.41 24 4.48 20.44 14.40 25 4.50 20.42 15.52 o!l7

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1