GERRIT DE JONGE Uit de Provincie He TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening BEURSOVERZICHT Gesloti Gesloti Oostburgs nieuwe gemeentehuis geopend KERKDIENSTEN TERNEUZEN AXEL BIERVLIET BRUINISSE. OOSTBURG WATERLANDKERKJE. IJZENDIJKE RECHTSZAKEN Re MACHT E Stabi Wegens vakrJ Oranjestraat 2 - Tel. 565 DE TARIEVEN VOOR DE VEREN DP DE WESTERSCHEI.DE. Het- Statenlid Stemerding stelt vragen aan Gedep. Staten. De heer A. H, S. Stemerding te Oost. en West Souburg heeft aan het college van Gedep. Staten van Zeeland de volgende vragen ge steld: 11 Hebben Gedeputeerde Staten, na aanneming van de moties Westerhout en Van den Heuvel in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op woensdag 9 juli, zich nader beraden op de situ atie inzake de tarieven voor de veren op de Westerschelde? 2) Zo ja, geeft het resultaat van dit beraad het College aanlei ding aan de Provinciale Sta ten op korte termijn omtrent een en ander nadere medede lingen te doen? 3) Is het, wanneer deze vraag be vestigend wordt beantwoord, mogelijk deze medelingen zó tijdig te doen, dat zij kunnen worden betrokken in de dis cussies, welke in de openbare vergadering der Provinciale Staten op 30 juli a.s. zullen worden gehouden naar aan leiding van de nota inzake de veertarieven dato 7 juni 1.1.? MULO-EXAMENS. Bij de te Goes gehouden Mulo examens slaagden o.m, voor het A-diploma C. J. Mèeusen te Ter- neuzen en de dames P. Mieras tM) en A. Schieman (M) beiden te Axel; A. F. M. Marteijn (M) te Oostburg; A. M. E. Benjamins te Sluiskil. C. M, Gazan tM), E OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 20 JULI 1958. Axel' 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 UU1- Ds. J. P- N. Cupédo, van Sluiskil. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen. (Viering H. Avondmaal), 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Voorzetting H. Aovndmaal.) Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mel'S- - T-, TT T,] Philippine: 3.20 uur Ds. E. Eu. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Rel. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds„ J. G. N. Cu pédo; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten. 'Bed H. Avondmaal.); 3 uur Ds. J. Scholten. (Voortzetting H. Avondmaal.) Driewegen: 7 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9-30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Viering H. Avandmaal. 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Voortzetting H. Avondmaal.) Othene; 9.30 uur de heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel10 uur en 3.00 uur Ds. A. van Leeuwen. 3.30 oor D,. ZaSm^lag:m9n30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. Raven van Almelo. Terneuzen: 10^0 uur Ds. Rijten- burg, van Zaamslag, 4-30 uur Ds. Kuiper, van Axel. C'HK. GEREF. GEMEENTE. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds P. Zwier. GEREF GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek 9.30 uur en 2 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. BOOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur Cling'1 ^uut" 8.30 uur en 10 uur Moïi, 7.45 oor. 9 uo, en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur ^"n Gent"' 7 uur, 8.30 uur en Texneuzeniï'7Hum-:S|e3n0 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil- 6.45 uur, 8.30 uur, lO.lo uur en 17..00 uur HH. Missen Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en uur H. H. Missen. WEKT ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 20 JULI 1958. Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Met- SL Kruis"" 9* uur Ds. W. Metting Biervliet':" 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis. n Breskens: 9.30 uur Ds. C. van Evert, van IJzendtjke. Cadzand: 9.30 uur Wika R. Was- terval. T Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. (Bed. H. Avondmaal.) Hoofdplaat: 10 uur de heer P. de J&euwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaf f Oostburg 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. o Retranchement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. (Doopdienst Schoondijke: 9.30 uur Wika P. M. Riemens, van Amsterdam. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen- S^Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. W. Groenveld Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B Bergsma. I.Tzendijke11 uur Ds. C. van Ziddzande9.30 uur Ds. H. Kuyl- man. (Doopdienst.) S. van Kerkvoort en B. de Zeeuw iM), allen te Terneuzen. De geslaagden achter wier naam een M is geplaatst, hebben tevens het Middenstandsdiploma be haald. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt donderdag a.s. in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol onslag op eigen verzoek: a. aan P. C. Jansen als lid van de Commissie tot Wering van het Schoolverzuim in de kom.; b. aan mej. S. J. Schippers als onderwijzeres aan de openba re Zuidlandschool. Idem tot benoeming van T. van de Veen als lid van de Commissie tot Wering van het Schoolver. zuim in de kom. Idem a. tot wijziging van de salaris- en loonverordening personeel in dienst der ge meente Terneuzen; b. tot het van overeenkomstige toepassing verklaren voor het gemeentepersoneel van diver se rechtspositieregelingen voor de Rijksambtenaren voor 1958; c. inzake kledingtoelage ge meentepersoneel. Idem tot onbewoonbaarverkla. ring van de woning Dekkerstraat 56. Idem tot aankoop van een per ceel grond in de Zeven Trini- teitspolder. Idem tot het nemen van een besluit, waarbij bepaald wordt, dat de vaststelling van een uit. breidingsplan voor de Serlip- pens- en Nieuw Othehepolder en de omgeving van de de Feijter- straat in voorbereiding is. Idem tot de bouw en verhuur van een reg. werkplaats voor vakopleiding. Idem tot vaststelling van een Destructieverordening. Idem tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 en lOlbis der lager onderwijswet 1920: a. aan het bestuur van de R.K. Meisjesschool voor aanschaf fing van schoolbanken; b. aan de vereniging voor Chr. onderwijs voor aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen wegens uitbreiding van het leerlingenaantal voor de school voor u.l.o. aan de Gre- nulaan; c. aan de Chr. school te Drie. wegen voor vergoeding vak onderwijzeres. Idem tot het oninbaar verkla ren van posten dienstjaar 1956. Idem. inzake geldleningen. Idem tot wijziging van de be groting dienst 1958. Aanvaarden arbitrage aankoop e.a. gronden. Geslaagd Bij het te Den Haag gehouden examen slaagde voor de akte Middelbaar Onderwijs Nederland se Taal en Letterkunde onze stadgenoot de heer W. de Zeeuw. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor de on derwijzersakte de heer B. Sor- ber, alhier. Zeldzaam jubileum. Eén dezer dagen heeft burge meester rhr. P. Teilegen ter ge legenheid van het feit dat zij 50 jaar baker was, aan mevr. T. J. Herrebout—Versluijs de ere me daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge- Mevr. Herrebout werd die dag 70 jaar en niet alleen burgemees ter Teilegen maar ook verscheide. ne doktoren en ds. Scholten wa ren met vele anderen aanwezig om haar geluk te wensen. In vermoedelijk het oudste straatje van Terneuzen (Vissteeg 8) dat vroeger uitkwam op de alleroudste vestingwal (zie boek werk Dr. J. Wesseling „De Ge schiedenis van Terneuzen") in een klein net huisje, weggedoken achter de Amsterdamse Bank, slijt het echtpaar J. Herrebout 72 j.i en T. J. Herrebout-Ver- sluijs hopelijk nog vele jaren van hun welbesteed leven. Men zou mevr. Herrebout haar 70 jaren zeker niet geven; zij draagt ze nog trots en vol ener gie; een sterk geslacht dat vele jaren hard werkte en zeker met altijd overvloed had. Puttend uit haar rijke ervaring kan zij zelfs bij benadering met zeggen hoeveel baby's zij ter we reld heeft geholpen. Zij noemt nog namen van dokter Buyze, dokter Van Es en anderen wier naam voor velen reeds oude ge schiedenis is. Diploma's behoefde zij nooit te halen. Haar vele jaren praktijk overtrof alle theorie. Van ophou den wil mevr. Herrebout nog niet weten, daar voelt zij zich nog veel te energeik voor. Bij de uitrei king van deze onderscheiding is wel gebleken, dat de doktoren nog graag van haar assistentie gebruik maken. Ook de redactie van „De Vrije Zeeuw" voegt graag haar geluk wensen bij die welke mevr. Hei- rebout van vele zijden mocht ont vangen. Onderscheiding Bij Kon. Besluit is verleend, de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan de heer A. H. J. Sor- ber, grafdelver in dienst der ge meente Axel. Schoolreisjes. De laagste klasse der O. L. school A maakten vrijdag een reisje naar de Antwerpse Dieren tuin. De kinderen genoten geweldig, niet alleen van de prachtige bus tocht, maar vooral van het be zoek aan de diergaarde. Vorige week zijn ook de grote ren op reis geweest. Zij brachten een bezoek aan Tilburg en de Warande te Oosterhout. Na de kinderen komen thans de ouden van dagen aan de beurt, die het in België gaan zoeken. Een lijstcollecte wordt gehou den om een reisje naar De Pan ne mogelijk te maken. Knaapje verdronken. De 7-jarige Henk van den Berg uit Rotterdam, die met z'n ouders bij zijn grootouders te Bruinisse logeerde, is vrijdagmiddag op nog onverklaarbare wijze verdron ken. Het ventje was aan het spe len in het nog overgebleven ge deelte van de Spuikom en heeft zich waarschijnlijk bezeerd aan daar ter plaatse liggende ijzeren binten, die gebruikt worden om een damwand te slaan. Toen het knaapje, dat van deze ijzeren bin ten in het water sprong, niet meer boven kwam, gingen ande re kinderen ouderen waarschu wen. Hulp was betrekkelijk gauw ter plaatse en het lichaam werd bijna onmiddellijk gevonden. Het was toen echter al te laat. Kunst- matige ademhaling mocht niet meer baten. Een dergelijk ongeluk is ter plaatse nog nooit voorgekomen, riet water was maar anderhalve meter diep. Ook de Rijkspolitie heeft een nieuw gebouw. Kort na de openingsplechtig heid van het nieuw Gemeente huis bezocht een klein gezelschap het aan het raadhuis aangebouw- de gebouw der rijkspolitie, waar de manschappen o.l.v. van hun commandant Harriot stonden aangetreden. Uit handen van de burgemees ter ontving de Commissaris der Koningin de sleutel, waarmede hij de deur ontsloot, welke toegang gaf tot het bureau van politie. Kolonel De Gast uit Den Haag sprak zijn vreugde er over uit, dat ook de rijkspolitie te Oostburg een behoorlijk onderdak heeft ge kregen en bracht dank aan het gemeentebestuur voor de pretti ge medewerking. De Commissaris der Koningin feliciteerde de rijkspolitie met het fraaie gebouw en sprak de hart grondige hoop uit, dat het ge bruik der aanwezige cellen tot een minimum beperkt zou blijven. Hierna bezichtigde het gezel schap de dienstvertrekken. Herbenoeming hurgemeester. Bij Koninklijk Besluit is de heer M. J. Verbrugge met ingang van 16 juli j.I. herbenoemd tot burge meester dezer gemeente. Opening tentoonstelling wer ken Vincent van Gogh. In de werkkamer van de bur gemeester waren vele genodigden bijeen gekomen om de officiële opening bij te wonen van de in het raadhuis te houden tentoon stelling: „Wie was Vincent van Gogh?" De wnd.-burgemeester A. J. Termote wees er in zijn wel komstwoord op dat het gehalte van de tentoonstelling wel niet zo groot was, als men met het oog op de Expo had willen inrich ten maar dat zij toch alleszins leerzaam is. Hij sprak zijn waar dering uit voor oud-burgemeester Von Bönninghausen, die naar Vrijdagmiddag heeft de Com missaris der Koningin op symbo_ lische wijze het nieuwe Oostburg- se gemeentehuis in gebruik ge steld. Op symbolische wijze, om dat het gemeentehuis reeds ge ruime tijd in gebruik was geno. men en eigenlijk iedere kamer zo gauw mogelijk na het gereedko men werd afgewerkt, omdat er aan i werkruimte zo'n dringend gebrek was. In een begroetingstoespraak van burgemeester mr. K. Hoek- zema, had deze zijn verontschul. diging aangeboden voor het feit, dat er van een „opening" in de ware zin des woords, eigenlijk geen sprake kon zijn. Jhr. mr. A. F. C. de Casem- foroot antwoordde hierop, dat het beslist niet de eerste maal is, dat hem verzocht werd een gebouw of een weg open te stellen, welke reeds geruime tijd in gebruik was. Belangrijker oordeelde de Com missaris der Koningin de vraag, hoe het contact met de burgerij en de ambtenaren in het nieuwe gemeentehuis zou zijn. Hij noem de het zeer verheugend, dat de loketjes, waar men door moet hangen er niet bij zijn, doch dat er een rechtstreeks contact is tussen burgerij en Overheid. Het feit dat de werkkamer van de burgemeester ook gemakke lijk voor het publiek te bereiken is, is van eminent belang. Een feestelijk vlaggend Oost. burg, waarin vele kinderen met vlaggetjes de weg naar de scho len zochten, bood aan de Com missaris der Koningin, vergezeld van zijn echtgenote, mevr. S. S. de Casembroot-van derFeltz, als mede aan het lid van Gedepu. teerde Staten mr. dr. A. A. M. Mes, die gelijktijdig voor het ge meentehuis arriveerden, een on vergetelijke aanblik. Mevr. De Casembroot kreeg uit handen Van Daantje Hoekzema, het dochtertje van Oostburgs bur. gemeester, bijgestaan door het Cadzandse boertje (Leen Geuze), een prachtig bouquet rode rozen aangeboden. Ondertussen hadden zich in de burgerzaal van het gemeentehuis een groot aantal genodigden ver zameld, waardoor, haast vanzelf sprekend zouden we zeggen, de voltallige raad, vergezeld van echtgenoten, nagenoeg alle bur. gemeesters uit de omliggende gemeenten, hoofden van dienst uit de gemeente Oostburg, nota ris _J. J. Mijs, voorzitter van het burgerij comité Oostburg,'de ar chitect ir. Wentinck uit Baarn, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Directie Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de heer Van Glerum, mr. dr. A. A. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, mr. H. van den Belt, kantonrechter te Oostburg, een groot aantal poli. tie-autoriteiten onder leiding van kolonel L. A. de Gast, tert.-in specteur der Rijkspolitie te Den Haag. de aannemer, de heer R. Verstraete, kortom 'n zeer groot aantal prominente figuren was aanwezig, om mede getuige te zijn van de feestelijke ingebruik. neming van het gemeentehuis. In zijn openingstoespraak schetste de burgemeester de symboliek welke er schuilt in (ie schuin geplaatste zuilen aan de ingang van het gemeentehuis. Hij speelde even met de vrije verea- aetie, omdat de pilaren lijken op een V., doch kwam tenslotte op het woord Victorie, de overwin ning van de burgerij van vele moeilijkheden, na de grote ver. woesting in 1944, en het onver woestbaar doorzettingsvermogen. Namens de burgerij sprak de burgemeester er zijn vreugde over uit, dat de Commissaris der- Koningin na een zeer lange rust periode in staat is het gemeente huis te openen. In het kort schetste de burge meester de moeilijkheden, welke er waren alvorens men tot de bouw van het gemeentehuis kon komen Er moesl een monument geschept worden Oostburg waar dig, Oostburg dienstig, en uitslui tend in het belang der gemeente. Bijzondere dank bracht de bur gemeester aan de architect, ir Wentinck voor zijn schepping, en dg aannemer de heer R. Ver. straete, die zoveel vaart zette achter de uitvoering, dat men ver vóór het tijdschema aan de inge bruikname toe was. Dank bracht de burgemeester aan de vele autoriteiten, die het mogelijk hebben gemaakt dat het plan verwezenlijkt kon worden. Ingaande op de gedachte dat het gemeentehuis te luxieus zou zijn, vroeg burgemeester Hoekzema of het tegenwoordig luxe is, dat de burgerij een behoorlijk huis bezit, en de hen bedienende amb tenaren een fatsoenlijk onderdak en een behoorlijk bureau tot hun beschikking hebben. Wij leven, aldus de burgemees ter in de 2e helft van de 20ste eeuw. Een eeuw van vaart en techniek, waarin oudere begrip pen moeten wijken voor nieuwe, re inzichten. Bovendien zijn de kosten voor een groot gedeelte bestreden uit de rijksbijdrage der oorlogsschada Dank bracht de burgemeester tenslotte aan de rijkspolitie, die nu samen met de gemeente onder één dak is ondergebracht. Hij sprak de wens uit dat het pret tig samenwonen zal zijn. Grote dank ging uit naar de kanton rechter mr. H. van den Belt, die, evenals zijn voorganger, de grootste medewerking heeft ver leend bij de voltrekking der hu. welijken, welke in de mooie stijl volle strafzittingszaal van het kantongerecht plaats vonden. Vervolgens sprak de Commis saris der Koningin, die de ge meente feliciteerde met het nieu. we gemeentehuis. De Commissa ris vond het wel wat verdacht dat de burgemeester zo uitvoe rig was ingegaan op het kosten- vraagstuk. Dat het gemeentehuis echter dienst kan doen voor vele nuttige zaken, is van groot be. lang. De opmerking gemaakt dooi de burgemeester, het heeft wei lang geduurd eer we een nieuw gemeentehuis hadden, maar de woningbouw Was urgenter, had de Commissaris zeer getroffen. Na de bevrijding immers wa ren vele gemeenten verwoest en de problemen waren vele. Dat men. ondanks deze veelheid van problemen, in Oostburg is geko men tol deze moderne gedurfde bouwstijl, welke soms uiterst mo_ dern en dan weer „gewoon" is, is een dankwoord tot allen die hier aan medewerkten, beslist op zijn plaatst. Veelbelovend noemde spreker het huwelijk tussen de rijkspoli tie en de gemeente, die nu onder één dak gaan wonen. Ik hecht persoonlijk, aldus de Commissaris, zeer veel waarde aan een goed contact tussen bur gerij en Overheid. Ik hoop van ganser harte. dat. nu aan de we. deropbouw van dez.e gemeente 'n einde is gekomen, er in dit ge meentehuis besluiten genomen zullen worden, welke zullen lei den tot de bouw van vele wonin gen. Met een compliment aan de ambtenaren van Oostburg, dat er ondanks een zeer slechte huis vesting, toch goed en hard is ge. werkt in het belang der gemeen te, besloot de Commissaris dei- Koningin zijn toespraak. Vervolgens onthulde hij door het optrekken van de Oostburg- se vlag een maquette van het ge meentehuis, en verklaarde hier mede het gemeentehuis officieel voor geopend. Namens het comité Burgerij sprak de heer J. J. Mijs, die de toestand van Oostburg vlak na de rampdagen in 1944 schetste. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er nu een nieuw raadhuis is. en bood namens de burgerij 'n klok aan, welke, nadat de bur. gemeester op de knop had ge drukt, na een ogenblik wachten j begon te luiden. Voor de Technische School tyod de heer Mijs het Oostburgse wtjjen en 'h zwae-iCtaan, dat nog nfét gereed is, ddpijzo spoedig mogelijk boven de Rn gang zal worden geplaatst Tenslotte kwam er een per soonlijk geschenk voor de Oud heidkamer, nl. een oud.Hollandse asbak, pijpenstandaard en een vredespijp, waarmede de heer Mijs de wens uitsprak, dat de raad na hooglopende debatten de vredespijp zou gaan roken. Ir. Wentinck dankte het ge meentebestuur voor de hem ver strekte opdracht, doch nog meer voor het geloof hierin, hem bij gebracht door de burgemeester. Ir. Wentinck was het nl. aan. vankelijk niet eens met de ter reinkeuze van de stedebouwkun- dige, doch moest tenslotte zwich ten voor de argumenten van de burgemeester. Hij sprak zijn gro. te waardering uit voor de uit voerders, aannemer en dankte tenslotte de heer Hendriks uit Amsterdam voor de prachtige eiiswand, welke door hem werd ontworpen. Mr. H. van der Belt sprak na mens het kantongerecht zijn vreugde er over uit, dat de ge meente Oostburg weer een eigen huis heeft. Hij bracht de gemeen te dank voor het feit, dat zij, on danks dat men zelf met woning nood te kampen had, toch ook nog het kantongerecht gastvrij heid had aangeboden. Namens de ■minister van Justitie bood de heer Van der Belt een inmiddels reeds geplaatst borstbeeld van H. M. de Koningin aan voor de raadszaal. Burgemeester F. A. van Rose, velt van Schoondijke sprak na mens de vereniging voor B. S. en O. Ook hij dook bij zijn herinne ring naar het jaar 1944, toen de Zeeuws-Viaamse gemeenten een minister op bezoek kregen. Hij herinnerde zich, dat het toen bin! nen even hard sneeuwde als bui ten. Hij sprak de wens uit, dat er vrede en vreugde zal heersen in het mooie gebouw en bood een fraaie plant aan voor de burge meesterkamer. De heer J. B. Becu, dijkgraaf van het Waterschap „Het Vrije van Sluis", bood een zeer mo_ derne voorzittershamer aan, en roemde de prettige samenwer king, welke er is tussen de ge meente en het Waterschap. De heer D. A. van Glerum sprak namens het departement van Volkshuisvesting hartelijke gelukwensen nu de sluitsteen van de gemeente gelegd is. Hij noemde het gebouw zeer fraai. en sprak de verzekering uit dat er heel wat gemeenten jaloers zullen zijn op Oostburg om zijn fraaie gemeentehuis. Ds. Hugo van Dalen tenslotte sprak namens de geestelijkheid bij de intrede van de burgeliike gemeente in haar nieuwe woning zijn beste wensen uit. Hiermede was het officiële ge. deelte afgelopen, en was er ge legenheid ht gemeentehuis te be zichtigen. Ondertussen hadden zich bui. ten een 700 schoolkinderen opge steld. die de Commissaris der Ko ningin en zijn echtgenote een zanghulde brachten. De Oostburgse harmonie bege leidde de kinderen, die feesteiiik zwaaiden met hun vlaggetjes. De zon verhoogde de feestvreugde niet weinig. Het was een enorm leuk en prettig gezicht al die glunderende kinderen. De burgemeester bracht een driewerf hoera op de Commissa. ris der Koningin uit, waarmede dc jeugd luide instemde. De Commissaris liet zich niet onbetuigd en bood namens het Prov. Bestuur de kinderen en muzikanten een tractatie aan. In de burgerzaal werden ver frissingen aangeboden, terwijl de balletgroep van de Oostburgse muziekschool verschillende dans jes uitvoerden. Vooral de dans van de aller kleinste peuters van een jaar of zes, was allerliefst en char, mant. De aanwezigen genoten zeer van de fraaie aanblik, die het balletdnnsen bood. Na een gezellig samenzijn der genodigden werd de bijeenkomst gesloten. Oostburg zelf bood m°t zijn vele -versierde straten een fees telijke aanblik. Vandaag zullen de feestelijk heden wordën voortgezet. IJzendijke was gekomen om een en ander over deze grote schilder te vertellen. Nadat spreker de tentoonstel ling voor geopend had verklaard nam oud-burgemeester Von Bön ninghausen het woord. Spreker zei zeer gaarne aan de uitnodiging gevolg te hebben ge geven en vindt het verstandig van het gemeentebestuur de ten toonstelling niet te grooT te heb ben opgezet. Want door de Expo is het toerisme niet zoals op an dere jaren. Hierna hield hij een interessan- Ie causerie over het leven van deze grote schilder, die geduren de zijn leven in grote armoede heeft gewerkt en in 1890 door zelfmoord een einde aan zijn leven maakte. Hierna ging het gezelschap, waaronder wij ook aantroffen de directeur van de prov. V.V.V., de heer Oskamp, en burgemeester Kostense van Biervliet naar de trouwzaal waar de reproducties overzichtelijk waren opgesteld. De tentoonstelling is te be zichtigen van 18 juli tot 5 aug. ZAAMSLAG. Uitstapje Herv. Vrouwen vereniging „Martha". Woensdagmorgen werd door de Herv. Vrouwenvereniging „Martha" een uitstapje met een der geriefelijke Z.V.T.M.-bussen gemaakt naar Zuid-Limburg. Te 6 uur werd vanaf de halte op het Marktplein gestart en ging het via België naar Eindho ven als eerste pleisterplaats voor het gebruiken van een kopje koffie om vervolgens via Roer. mond en Sittard naar Valken burg te rijden voor het nuttigen van een koffiemaaltijd, om daar na een wandeling door Valken burg te maken en het fraaie na tuurbad met z'n vele attracties te bezichtigen. Op de hoogte van de ruïne werd genoten van het panorama over Zuid .Limburg. Het minia tuurtreintje voerde enige dames van het gezelschap door Valken, burgs straten en korte omgeving, waarna de bus naar Vaals reed om aldaar het drielandenpunt, zijnde het hoogste gelegen punt van Nederland. Jammer, dat de regen het uitzicht over klein Zwitserland belemmerde. Het was inmiddels tijd gewor den om de terugreis aan te van gen, via Sleenaken werd naar Margraten gereden, alwaar op de rustieke fraaie begraafplaats zovele militairen hun laatste rustplaats vonden. Te Maastricht werd nog een uurtje vertoefd om daarna de Belgische grens te overschrijden voor de rit naar Leuven, waar nogmaals een maaltijd werd gebruikt, alvorens de laatste étappe via St. Niklaas naar Zaamslag af te leggen, al waar te 11 uur de reis werd be. eindigd. Een goed voorbereid uit stapje, waarvan ondanks de min der gunstige weersgesteldheid, ten volle genoten is. ZIERIKZEE Gerestaureerde kerktoren houdt „Pisa-effect" De veertiende eeuwse kerk van Serooskerke, bij de watersnood van 1953 zwaar beschadigd, is donderdag aan de kerkelijke ge meente overgedragen. Namens het Rampenfonds deed dat de heer W. J. H. van Berkel. Ds Van der Grift aanvaardde de kerk na mens de kerkvoogdij. Vóór de verbouwing stond de teren van deze kerk scheef: ruim een meter uit het lood. Na de ver bouwing staat zij nog scheef: ze ventig centimeter uit het lood. „Monumentenzorg" heeft name lijk gevraagd, het „Pisa-effect" te handhaven. ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG. De botersmokkel te Koewacht. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie, mr T. Lc- bret, heeft de economische poli tierechter, mr P. van Empel, bij schriftelijke uitspraak de stro handelaar W. de V. te Aagteker- ke, die op 24 maart ruim 5 ton boter, welke des nachts door de gebroeders P. te Koewacht, on der het stro in zijn vrachtauto was opgeladen, naar België ver voerde, tot een maand voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en een boete van 150 ver oordeeld. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Een week celstraf voor Oost burgse chauffeur, die zijn hond liet hongeren. De politierechter te Middelburg, mr C. E. Coester, heeft donder dagmiddag de Oostburgse chauf feur P. J. B„ conform de eis ver oordeeld tot een week hechtenis onvoorwaardelijk, zulks omdat hij zijn hond in een duivenhok zo ongeveer had laten verhongeren. „Dit is veel erger dan dieren mishandeling," zeide de officier van justitie, mr J. L. Andreae, die sprak van „een mate van ge voelloosheid, die alle perken te buiten gaat." B. verklaarde, dat de hond drie maal per dag voedsel kreeg, maar dat het dier weinig at. „Het beest is erg kieskeurig," meende de chauffeur, al was dat niet geble ken, toen de politie het arme dier vond, want toen kinderen met doodgewoon oud brood kwamen aandragen was dit in een omme zien verdwenen. En een buur man had de politie verteld, dat hond alles at, wanneer hij bij hem op visite was. „Sterk vermagerd, tengevolge van totale ondervoeding," conclu deerde een dierenarts, toen deze op verzoek van de politie een onderzoek had ingesteld. (Zw.-Dgbld. 1 COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 18 juli GROENTEN Per 100 stuks: Sla ƒ3—7,60. Per stuk: Bloemkool A II 50 58 ct, B II 29—50 ct, C II 17—20 ct, afw. 1057 ct; Groene kom kommers C 19 ct; Witte kom kommers A 2426 ct, B 1824 ct, C 16—17 ct. Per bos: Selderij 56 ct; Peen 10:13 ct; Kroten 3"» ct; Uien 3 8 ct. Per kg: Andijvie 918 ct; Stamsnijbonen 4046 ct; Prin- cessebonen 5254 ct; Saxa 45 52 ct; Rode kool 9 et; Savoye kool 1214 ct; Waspeen 1018 ct; Rabarber 1315 ct; Tomaten A 35—42 ct, B 34—36 ct, C 27— 35 ct, CC 20 ct; Tuinbonen 816 ct; Uien 1314 ct; Wagenaars 18 —22 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Eerstelingen bon ken ƒ12—ƒ15, I ƒ9—ƒ11,10, II ƒ9- FRUIT Per doosje: Aardbeien 4055 ct; Frambozen 2335 ct; Rode bessen 31 ct. Per kg: Kruisbessen 3865 ct; Witte bessen 8393 ct, afw. 47 ct; Rode bessen ƒ1,01ƒ1.36; Kersen ƒ1,01; Aardbeien ƒ1.18— ƒ1,22; Druiven 3,14—3,74. FLINK MARKT HERSTEL ONDER LEIDING VAN KON. OLIES Gisteren was het de laatste beursdag van een week, die ge laden was met emoties in ver band met de politieke situatie in het Midden-Oosten, waar door de koersvorming van de aandelen nogal heeft gefluc tueerd. De koersen stelden zich gistermiddag boven die van het slot van donderdag. Er viel over de gehele markt een duidelijk herstel waar te nemen. De maatstaf hiervoor was de hou ding van de beurs in Wallstreet» die hogere koersen te zien gaf en maling had aan de flauwe tendentie die de Europese beur zen donderdag te zien hadden gegeven. Aandelen Kon. Olie, waarin de handel zeer levendig was, waren op 161.50 bij de opening, 5 gulden in herstel en lagen bovendien ƒ1.50 boven pariteit Amerika. De handel liet zich aanvankelijk kalm aanzien, doch plotseling ont plooide de arbitrage een grote activiteit in de oliehoek op be richten uit Londen, dat de olie pijpleidingen in Irak door de regering aldaar zouden worden beschermd. De koersen van de aandelen Kon. Olie liepen door aankopen voor Londense en later ook voor Parijse rekening op tot 163,In de morgen uren werd voor deze aandelen 160.30 tor f 160.90 betaald. In die tijd keek de arbitrage wer keloos toe in verband met het naderende lange weekeinde. Aandelen Philips konden een koerswinst van 5 punten op het bord brengen. Unilevers waren ruim 6 punten hoger, terwijl AKU's zich verder niets aan trokken van de produktiebeper- king van de technische garens. De kunstzijdeaandelen waren op 180'.2 vijf punten boven de vorige slotprijs. KLM kon niet meekomen en lag tegen de ge hele marktverhouding in een fractie lager. Voor de scheepvaarten bleef de goede belangstelling aan houden. De koersen liepen na een kalme opening op vooral i voor aandelen Scheepvaartunie die uiteindelijk ruim 3 punten hoger waren. De overige aai>,; delen in deze sector boekten tot 3 punten winst. Van de cul tures ondergingen certificate' - Deli etn belangrijk herstel waren circa 5,hoger verge leken bij donderdag. Amste'- dam Rubbers trokken goede be langstelling en avanceerdei ruim 5 punten. Senembah's 1 punten hoger. De handel in he algemeen was, behoudens die in aandelen Kon. Olie mati? men bleef in verband met he lange weekeinde aan de voor zichtige kant t.a.v. het aangas- van nieuwe posities. Ook voc de staatsfondsen bestond gi* termiddag goede vraag waai door de koersen zich t.o.v. vorige dagen behoorlijk herste den. HVA's op 104' 2, 4"2 punt be ter. Prolongatie 3' '2 procent. Na veerlig plotseling; in <!e pro-Weste wensten te ki eenheid wii v Vóór 1918 1 Turkije, op 3t stand van Mo die zij maar Smyrna, zo d< en Mesopotan had zich in 19 Man" resteert Is thans, na volwassenheid om geallieerde langzamerhan. De toekomst wat de waardt wac-hte orr.w Voorlopig is h gezicht van Er potamië in steunpunt wen te Bagdad eet uitroepen met van koning Ho. jazi aan het h. Brits mandaat, land in naarr bleef het leger tróle door coni ving van Brits het Iraakse leg De stafofficie ter-president ei zetten, hebben Ion van krijgsk staat huislioudk van de Engelse Het leger van gerust en danl nootschap met rium uitsteken bestaat uit dr onder één berg een goed geschi Deze sterke mat slagen van de land voor het W zou zich bij een ventie van het tégen de vroe; kunnen keren. Toch is het nieuwe bewind kan standhoui meer revoltes gt Op 29 oktober nieraal Bakr Si( van de macht er op als een dicta inging tegen de ning Ghazi, de 2 sfe vorst Feisal. 1937 werd de In plaats van Verloofd: ANKY SI en WALTER H. LU Vice-Cor Sonoystraat 15a, Rotterdam Amerikaans Con; Venetië HJf,00r de vele b deelneming ontv de ziekte en het \an onze Moeder, Groot, en Over POULINA DE F WAGEN A. betuigen wij aar Vrienden en Bun f' Elenbaas «bnk. an- «"ze F Fam. DE Zaamslag, juli 1 Wegens vaka van dinsdag 2 zaterdag 26 Bonthandel DE D.-Visserstr. 7b, I Telef. 2971, Tei Kapsalor ADRI VAN Znidlandstr. 70, 1 Telefoon 2: van 28 juli k'm 4 I REURSINDICP 16/7 17/7 I81. 276.54 267.74 276; 145.78 144.07 14a- 134.86 132.94 134" 123.21 122.72 Vï> 89.46 85.59 197.23 191.99 1*1 Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NAEEURSKOl.lt/' Kon. Olie: 159.00- 162.00 il/v Unilever: 348 3-/ Philips: 285*2 (2b A. K. U.: 197*2 5

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2