t&cfenz&t de sande s»*yïfaigstóa Landingen van 6000 Amerikanen en 2000 Britten in Midden-Oosten voltooid Veiligheidsraad verwerpt Sowjet-resolutie Ook protestactie op Schouwen-Duiveland A kleuren: >d geel jen blauw kan z'n eigen kiezen. Vraag andaag nog aan vinkelier. ent tandpasta u toch nodig t bekertje komt !ke dag goed pas. je klok rond rima Rundvei kwartje i den Eeckhout J R SAS VAN GENI ■RBALL Steele Story ZATERDAG 19 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4425 EERSTE BLAB WEKELIJKSE WERELDSCHOUW t Ytctbye CANADA CONTRA VER. STATEN STOOMBOOT OP EEN RIVIER IN INDIA OMGESLAGEN Ongeveer honderd passagiers worden vermist SPOORWEGONGELUK IN VILVOORDE EIST SLACHTOFFERS HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER BETOGINGEN TEGEN AMERIKAANSE EN BRITSE AMBASSADE IN MOSKOU OFFICIËLE VERKLARING OVER DOOD VAN KONING FEISAL Vuurgevecht tussen Amerikaanse mariniers en Libanese scherpschutters VLIEGTUIG IN DE ATLANTISCHE OCEAAN GESTORT ZON- en MAANSTANDEN e, doch een eis vaa aarom uw drukwerk UNDVLEES 1 of FIJNE RIB 3 3^5 g EN LAPPEN a 2,— 1 RCARBONADE a 2 g »/Ut iRKENSLEVER 30 cent per 100 grun J Telefoon 2431 gj in de prachtige kleuren- Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maarid ƒ2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. nis met overbekende nifi* uur en dinsdag 22 juï* jsverhaal van de Engelse topsongs, door hem zelf jd.) uur en woensdag 23 juli JOWDEN en RICHARD geladen film over opge- hands auto's: KEN" (Elke leeftijd.) Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. m De toestand in het altijd woelige Nabije Oosten heeft weer eens een plotselinge verandering ondergaan. Nadat officieren van 't Iraakse leger de republiek hadden uitgeroepen en radio-Bagdad had omgeroepen, dat de premier Noeri es Said, die gericht was tegen Egyptische overheersing in het Nabije Oosten, was vermoord, kreeg de buitenwereld de indruk, dat zij het gezag inderdaad in handen hebben, maar aangezien betrouwbare gegevens over het lot èn van koning Feisal èn van zijn ministers in feite ontbraken, kon er nog van alles gebeuren. De toe stand is zodanig dat de regering, al heette het dat in Bagdad werd gedanst, BIJSTAND AAN LIBANON de staat van beleg heeft moeten afkon digen. Koning Feisal en de premier moesten op deze dag te Instanboel zijn voor een voorbespreking met de mede leden van het Bagdad-Pact, maar zijn niet verschenen. Niet slechts in 't Nabije Oosten zelf, maar ook in Washington en Londen heeft het gebeuren hevige consternatie gewekt. President Eisenhower verliet onmiddellijk de vergadering, die hij bijwoonde en zorgde voor een spoed vergadering van de Veiligheidsraad; in Londen nam men militaire maat regelen. omdat de Engelse ambassade in Bagdad is vernield. Dit alles ging gepaard met de mededeling van de waarnemers der /erenigde Naties in de Libanon, dat wapenvervoer is vastgesteld. Het was reeds de bedoeling van de president van Libanon hulp te vragen van het Bagdad-Pact, waartoe echter Jordanië, de deelge noot in de Arabische Unie van Irak, niet behoort. Gezien de toestand in Irak heeft Eisenhower dinsdag onmiddel lijk gehoor gegeven aan de bede om militaire bijstand en nog die zelfde dag 5000 mariniers van de Amerikaanse Middellandsezeevloot te Beiroet laten ontschepen. Begrijpelijk heeft deze actie waarvan het tijdstip door minis ter Luns zo treffend .,niet te elf der ure maar om kwart over twaalf" gekenschetst een fel protest van Moskou uitgelokt, waar de inmenging als regelrech te agressie wordt bestempeld. Waarschijnlijk terecht vreest Rusland, dat de Amerikaanse mariniers liet wettig gezag in de Libanon zullen heistellen en in het land definitieve steunpunten zullen verwerven, van waaruit eventueel ook opgetreden zou kunnen worden tegen de revolu tionairen in Irak. De strategische positie van Je Verenigde Staten in het Nabije Oosten is door een bezetting van Libanon aan zienlijk verstevigd. Syrië blijft er door gescheiden van Egypte, Jordanië be hoeft niet meer bevreesd te zijn voor een aanval in de rug door zijn voormalige Arabische wapenbroeders en Israël kan verlicht adem halen en het altoos geladen tieweer misschien spoedig aan de voet zetten. STILTE IN GENEVE Te Genève vergaderen de atoom-deskundigen nu in alle stilte en van hun conferentie lekt naar buiten weinig uit. Het blijkt nu, dat er tussen de weten schapsmensen een akkoord is verkregen over de z.g. acousti- sche controle en dat men zeker meent te zijn door geluidsgolven voldoende kernexplosies, zo die 'och mochten plaats hebben, te kunnen opvangen. Dat er ook aan de andere zijde gewerkt wordt in de kerninrieh- 'ing, blijkt wel uit het eerste ver- s,ag van Euratoom, dat spreekt oyer 7 Europese kernreactoren, 'n aanbouw zijn en door een te zal worden gevolgd, maar .Ms in 1967 de volledige kracht oie daarvoor is voorzien, zullen oereiken. Dit zijn dan reactoren, I >e voor vreedzame doeleinden !enen, maar vermoedelijk maar te gemakkelijk voor andere 1 0yle'nden kunnen worden om gebouwd. Hifer'waardig 's het hoe Frank- aa» "^'-inspeelt sedert De Gaulle "mt bewind is gekomen in de p Politiek der westelijke ur»pese mogendheden. E£N EUROPA-TANK AS* bezoek van De Gaulle aan EnprJ-j zÜn gevolgen voelen, de do°rdat de revolte van 7iin u .'ees voor algemeen wel- vloeo - zelf door zijn in- nmda(ls, bedwongen, anderzijds Worden u6 socialisten ongerust is dat .b°ewel het merkwaardig enkoio °h tegenover Mollet geen der t,manifestatie van de zijde VoorpeHanse A'gerijnen heeft "etw-f De Gaulle heeft on- wie d met ziin generaals, van Vflrrlnu.Salan en Massu zijn be- «terd, aan een nieuw aanvals- i gewerkt en zij hopen daar- meer afzijdigheid van de -vioslem.se bevolking dan tevoren. Gaulle is er echter wel toe die 0m Soustelle, de man ie in het z.g. Algerijnse complot de hand had, tot minister van In lichtingen te benoemen en men weet, dat dit tegenwoordig een uitermate belangrijke portefeuille is, zeker in Frankrijk. Het is juist daartegenover, dat 'n groep der socialisten zo afwijzend«staat. De Gaulle en Dulles blijken ook meer overeenstemming te hebben bereikt dan aanvankelijk uit hun onderhoud te Parijs werd afgeleid. Maar Oe Gaulie zoekt het nu in de richting, die zijn voorgangers in de regering reeds hadden ingeslagen en wel in dien zin, dat de wederzijdse wapen- samenwerking met Duitsland wordt versterkt. De Duitse mi nister Strauss is in Parijs ge weest en wat zeker niet min der belangrijk is er is een eerste Europa-tank voor Parijs en Bonn ontworpen. Bedenkt men daarbij, dat algemeen als vaststaand wordt aangenomen, dat de rustige invloed van Mac Millan in Engeland toeneemt, dan zal dit alles tezamen voor de Europese westelijke politiek van belang zijn. Een soortgelijke samenwer king wordt nu door Eisenhower, die naar Europa niet reizen kan met het oog op zijn gezondheids toestand, beproefd met Canada. Hij is in 1953 daar geweest en komt er nu voor de tweede keer terug. Men kan zeggen dat het voornaamste doel is om de mis verstanden, die van beide kan ten waren gerezen, op te lossen. Deze misverstanden zijn begon nen met de zelfmoord van de Ca nadese diplomaat Norman, die wegens de hetze tegen hem van MacCarthy zelfmoord pleegde. Daarbij komen nog moeilijkheden over de waterwegen, waarbij Ca nada er Amerika van verdenkt te veel water voor zich te nemen. Over de militaire verdediging, óók tegen Rusland, is men het in het algemen wel eens, hoewel ook hier de vriendschappelijke gevoe lens nog kunnen vermeerderen. Het moeilijkste zijn echter de economische problemen. Amerika heeft van zijn landbouwover schotten landen voorzien, die an ders tot de gewone afnemers van Canadees graan behoorden. Daar bij is Canadese invoer opzettelijk verminderd, al liggen de vèrrei- kende wetsontwerpen nog altijd ongetekend op Eisenhowers schrijftafel. Van een dergelijk be zoek verwacht men vooral, dat de Amerikanen overtuigd zullen worden van de groeiende bete kenis van Canada's positie in de wereld. ROOD BEWIND IN FINLAND Van de vele verkiezingen, die in de laatste weken plaats had den, is die in Finland minder ge lukkig uitgevallen. Ten gevolge vooral van de inwendige moei lijkheden, die zich eigenlijk reeds van 1945 af in de rijen der con servatieven (agrariërs en socia listen) voordoen, is nu een ver zwakking van beide partijen ge bleken, die aan de communisten ten goede is gekomen. Daaruit zou wel eens kunnen volgen, dat president Kekkonen, die pas in Moskou is geweest, een commu nistische formateur zou belasten met de samenstelling van een nieuw kabinet. Men hoopt nog altijd dat dit niet nodig zal zijn; dat bijvoor beeld een samengaan, hetzij van de socialisten, hetzij van de agra riërs met de kleine Zweedse par tij, mits met welwillende steun van de andere grote partij in de Rijksdag, voldoende regeerkracht kan verzekeren. Dit zou ook wel gaan, indien in deze partijen beide, althans grotendeels, over eenstemming heerste. Maar dit is juist niet het geval en vandaar dat men het niet uitgesloten acht, dat er steeds nieuws®- crises zul len komen, die reeds voor het Finse economische leven zo be denkelijk zijn gebleken. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). (Advertentie) Er is donderdag op de rivier de Roepharain, zestig kilometer van Calcutta, een. stoomboot omge slagen met ongeveer tweehon derd personen1, van wie de helft kon worden gered. De overige honderd worden vermist. Het ongeluk zou het gevolg zijn van een storm. President Nasser van Egypte heeft deze week, nadat hij uit Zuid-Slavië was vertrokken, een geheim bezoek aan Moskou ge. bracht voor overleg met premier Chroesjtsjef, zo is vrijdag be kendgemaakt. Nasser is vrijdag uit Moskou in Damascus aange komen, waai- hij na spoedover leg met Syrische autoriteiten een rede voor de radio uitsprak, waarin hij beloofde dat de „vlag van de vrijheid" ook in Jordanië en Libanon zal worden gehesen en dat ook liet volk van Jemen zou strijden en overwinnen^ Wij zijn nu sterker dan ooit tevoren, zo zei hij. Inmiddels hebben de Britten vrijdag het overbrengen van 2.000 man parachutisten van Cyprus naar Jordanië voltooid, waar deze mannen een omwen teling als in Irak moeten verhin deren. De Amerikaanse mari niers in Libanon zijn met een vierde bataljon versterkt. De Amerikanen hebben nu ruim 6.000 man over een front van 14 km, dat zich uitstrekt van Beiroet naar het vliegveld ten zuiden van de stad, met als bevoorradings. punt het havengebied van de hoofdstad. De Veiligheidsraad heeft vrij dag de Russische ontwerp-reso- lutie, waarin de onmiddellijke terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Libanon en de Britse strijdkrachten uit Jor. «lanië werd geëist, verworpen. Alleen de Rus Sobolef stemde vóór. Japan en Zweden onthiel den zich van stemming. De ove rige vertegenwoordigers, onder wie die van de Verenigde Staten, Vijf mensen zijn vrijdagmiddag om het leven gekomen en een twintigtal min of meer ernstig gewond bij een spoorwegongeluk op het station van Vilvoorde bij Brussel. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur ontspoorden op het station twee wagons van een elektrische sneltrein van Antwerpen via Brussel naar Charleroi, vermoe delijk door het breken van een koppeling. Een der wagons kan telde. Een ploeg wegwerkers die in de buurt bezig was, verleende de eerste hulp, in afwachting van ziekenauto's, politie en rijks wacht, die onmiddellijk gealar meerd werden. De doden en gewonden zijn naar het ziekenhuis van Vilvoor, de overgebracht. Engeland en Frankrijk, stemden tegen. Vervolgens bracht Sobolef zijn veto uit over een Amerikaans voorstel om de waarnemersgroep in Libanon tot een internationale politiemacht uit te breiden. Deze resolutie werd door negen landen gesteund. Zweden onthield zich van stemming. Tenslotte werd ook een Zweed se resolutie verworpen. Hierin werd voorgesteld het optreden van de waarnemers in Libanon met het oog op de aanwezigheid der Amerikaanse troepen tot na der order op te schorten. Alleen de Sowjet.Unie en Zweden stem den vóór. Hierop diende de Amerikaanse vertegenwoordiger Lodge onmid dellijk een resolutie in waarin wordt gevraagd om een spoedbij- eenkomst van de algemene ver gadering. Het ziet er naar uit, dat Schou wen-Duiveland bij Gedeputeerde Staten van de Provincie Zeeland zal protesteren tegen de wijze waarop de bootverbindingen van dit eiland met de rest van Zee- land worden onderhouden. De gemeente Zierikzee zai hierbij al initiatiefneemster fungeren en zij hoopt dat alle gemeenteraden op dit eiland met de te beginnen ac tie zullen instemmen. Schouwen-Duiveland zal deze actie beginnen in navolging van Zeeuws-Vlaanderen, echter met dien verstande, dat het Schou wen-Duiveland niet is begonnen om vrije veren doch om betere verbindingen met de rest van Zeeland. Men is van mening, dat deze verbindingen door de inge bruikneming van de nieuwe aan legplaats van de provinciale boot bij Zierikzee eerder slechter zijn geworden dan verbeterd, zoals aanvankelijk werd verwacht. Tot de protestactie werd don derdagavond besloten, tijdens de raadsvergadering van de gemeen te Zierikzee, toen de zaak van de verbindingen ter sprake kwam bij de behandeling van een schrij ven van burgemeester en wethou ders van de gemeente 's-Heeren- hoek om adhesie te betuigen met de actie tegen de verhoging van de veertarieven over de Wes- ter-Schelde. Het was in eerste instantie mevr. J. P. van der Werve- Sc-hould van de Partij van de Ar- beide, die zeide geen bezwaar te hebben tegen adhesiebetuiging, maar die van mening was dat Schouwen-Duiveland met even veel recht een actie zou kunnen beginnen voor betere verbindin gen. „Wij betalen reeds jarenlang voor verbinding met de rest van Zeeland en wij mogen daarvoor een goede verbinding verwach ten", aldus mevr. Van der Werve. Schouwen-Duiveland, zo werd in de raad van verschillende kan ten opgemerkt, heeft indertijd zeer ongaarne de provinciale boot van de oude aanlegplaats zien vertrekken. Men heeft zich daarin, min of meer in 'n dwang positie, geschikt. Toentertijd werd geschermd met de grote voordelen van de aanlegplaatsen van de „Val", waardoor de ver binding met Zuid-Beveland aan zienlijk verkort zou worden, zo dat meer diensten ingelegd zou den kunnen worden. Nu deze dienstregeling Zierikzee—Katse- veer ruim een maand in werking is blijkt, volgens de raadsleden, echter wel, dat de theoretische verbeteringen in de praktijk niet uit te voeren zijn. Vrijwel alle boten van de nieu we dienst naar Katseveer en te rug, zo werd in de Zierikzeese raad verder opgemerkt, kunnen niet binnen de gestelde tijd va ren, waardoor veel vertraging ontstaat en bus- en treinaanslui- tingen worden gemist. Bovendien is de reis naar de rest van Zee land, sinds de ingebruikneming van de nieuwe aanlegplaats aan de „Val" aanmerkelijk duurder geworden. Het veertarief is gelijk gebleven, terwijl de reisduur met vijftien minuten is verkort. De boot wordt enkele kilometers bui ten de stad Zierikzee afgemeerd, zodat men tussen Zierikzee en de aanlegplaats per bus moet reizen, hetgeen bij de oude toestand het afmeren aan de haven van Zierikzee niet nodig was. De buskosten zijn volgens de raadsleden in verhouding zeer hoog. De reis van Zierikzee naar Katseveer is thans ongeveer 40 tot 50 procent duurder, zo werd opgemerkt. Het voorstel van mevr. Van de Werve-Schouls om over te gaan tot een protestactie werd door de raadsleden met algemene stem men aangenomen, waarbij de be paling werd gemaakt, dat ge tracht zal worden alle achttien gemeenten op het.-eiland voor de ze protestactie te winnen. Zierik zee zal echter als initiatiefnemer blijven fungeren. WEER IETS WARMER Het weer van vrijdag stond on der invloed van een hogedrukge- bied waarvan het centrum boven West-Duitsland lag. De wind krachten waren gering en de tem peratuur steeg tot iets hogere waarden dan de voorafgegane da gen. Buien van betekenis kwa men niet meer voor maar de lucht bevatte nog wel veel vocht, 's Nachts kwam dit tot uiting in de vorming van mist die in de ochtenduren vrij snel verdween; overdag belemmerden overdrij vende wolkenpartijen nu en dan de zonneschijn. Het hogedrukge- bied verplaatst zich echter maar zeer langzaam. De komende da gen zal de julizon de lucht ver der verwarmen. Het wordt dus geleidelijk warmer. Daarbij komt nog dat er boven Frankrijk van een storing nog niets is te bespeuren hetgeen de kans op on weersbuien vooralsnog nihil maakt. De wind zal over het alge meen zwak zijn en neiging verto nen naar het oosten te draaien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. ZONDAG 20 JULI. v.m. Breskens 4.05 Terneuzen 4.40 Hansweert 5.20 Walsoorden 5.30 MAANDAG 21 JULI. v.m. Breskens 4.48 Terneuzen 5.23 Walsoorden 6.13 Hansweert 6.03 n.m. 4.22 4.57 5.37 5.47 n.m. 5.07 5.42 6.32 6.22 De Britten hebben voorts nog troepen uit Kenya naar Bahrein aan de Perzische Golf gevlogen en versterkingen naar Aden ge zonden. Het Britse vliegdekschip „Eagle" nadert nu de Libanese wateren, waar reeds 70 oorlogs schepen van de Amerikaanse zesde vloot kruisen en enige Franse oorlogsschepen. De Russen en Bulgaren zijn begonnen met grote legerma- noeuvres in het grensgebied van het Midden-Oosten. De Sowjet.Unie heeft vrijdag het Iraakse voorstel aanvaard om diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Er zullen ambas sadeurs worden uitgewisseld. De Iraakse radio heeft bekend gemaakt, dat alle verloven van het leger zijn ingetrokken. De radio gaf geer. verklaring voor deze maatregel. Radio-Cairo deelde over de reis van Nasser nog mede, dat de president maandag zijn be zoek aan president Tito van Zuid.Slavië had beëindigd. Twee dagen jia zijn vertrek. (Hij reisde met zijn jacht „Hoeria" uit Pola) vernam hij het nieuws van de Amerikaanse landing in Libanon en besloot hii terug te keren naar Zuid-Slavië. Daar voerde hij kor te aanvullende besprekingen met Tito, waarna hij naar Moskou vloog voor een „langdurig vriendschappelijk gesprek" met Chroesjtsjef. Een Britse woordvoerder op Cyprus heeft vrijdag ontkend, dat spoedig meer Britse troepen naar Amman zullen worden overge bracht. De eerste gardebrigade, die op Cyprus is, zal daar ver moedelijk in reserve blijven. Een Amerikaanse woordvoer, der heeft in Beiroet verklaard, dat met de aankomst van het vierde bataljon mariniers voor lopig de eerste plannen zijn vol tooid. Men verwacht evenwel vandaag de aankomst van nieuwe troepen, zo verluidt in de Liba nese hoofdstad. In Beiroet is het tweemaal tot een schietpartij tussen Amerika nen en sluipschutters van de Libanese rebellen gekomen. Bei. de keren waren de rebellen met het schieten begonnen. Er vielen geen doden of gewonden onder de Amerikanen. De Verenigde Staten hebben aan Jordanië beloofd, dat zij per dag duizend ton olieprodukten uit Bahrein zullen leveren. Hier voor wordt een luchtbrug met reusachtige tankvliegtuigen ge organiseerd. Ook zullen de Ame rikanen Jordanië met levensmid delen bevoorraden. Radio.Bagdad heeft voorts nog bekendgemaakt, dat de nieuwe regering alle verplichtingen ten aanzien van buitenlandse oliebe- langen zal nakomen. De nodige maatregelen zijn reeds genomen om de olie-installaties te be sehermen, zo werd hieraan toe gevoegd. De SOWJET VERKLARING. De Sowjet-regering heeft vrij dagavond in een verklaring mee gedeeld, dat zij niet „onverschil lig zal blijven voor daden van on- nitgelokte agTessie in een gebied dat dichtbij haar grenzen ligt". De Sowjet-regering zal „vast omlijnde maatregelen moeten ne men, welke worden voorgeschre ven door de belangen van de vei ligheid van de Sowjet-Unie en het behoud van de wereldvrede", aldus de verklaring. „De naties van het Arabische Oosten staan in hun strijd voor onafhankelijkheid en vrijheid tegen de misdadige acties van de Amerikaans-Britse kolonialisten niet alleen". Groepen opgewonden Russen hebben vrijdag in Moskou be. toogd voor de Amerikaanse en de. Britse ambassade. Bij de Ame rikaanse ambassade werden rui ten ingegooid, terwijl de Russi sche politie werkeloos toezag. Bij de Britse ambassade klommen betogers over de hekken. Naar schatting hebben 75-000 mensen, die op weg waren naar een protestbijeenkomst, aan de betogingen voor de ambassades deelgenomen. Honderden ruiten van de Ame rikaanse ambassade werden in. gegooid. Ook trachtte een aantal demonstranten door te dringen in het ambassadegebouw, dat werd beschermd door ongewa pende militairen. Met een wind buks werd door een raam ge schoten. Er werd niemand ge wond. Ongeveer honderd betogers bij de Britse ambassade betraden een bijgebouw, dat bewoond wordt door de arts van de am. bassade. De echtgenote van de arts en haar zoontje baanden zich een weg door de betogers naar het hoofdgebouw van de ambas sade, dat was gebarricadeerd. De pogingen in dit hoofdgebouw door te dringen mislukten. Er werden vellen papier met leuzen aan de muren van de ambassade geplakt. Het personeel van de ambassa de deelde pamfletten uit, waarin de Britse politiek in het Midden- Oosten wordt uiteengezet. De Britse ambassade werd niet beschadigd. (Advertentie) llllllllimi" BINNENVERINGBED '"'■lil, De nieuwe vertegenwoordiger van Irak bij de Verenigde Naties Hasjem Jawad, die door de re publikeinse regering van zijn land is benoemd, heeft vrijdag in Damascus verklaard, dat koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah. generaal Noeri al Said en diens zoon bij de opstand in Irak zijn gedood. Hij zei voorts dat de rust in zijn land is teruggekeerd en dat het leger de toestand volkomen in zijn macht heeft. De zoon van Noeri al Said, Sa- bah Bey, was directeur van de Iraakse luchtvaartmaatschappij. Amerikaanse mariniers hebben vrijdagmorgen vroeg in de om geving van het bruggehoofd bij het vliegveld van Beiroet het vuur beantwoord op Libanese scherpschutters. De Amerikanen leden geen verliezen. Intussen versterkten de mari niers hun posities bij het brugge hoofd. Vrijdagmorgen vroeg la. gen er circa 50 schepen van de Amerikaanse zesde vloot voor de kust van Libanon, waaronder twee vliegdekschepen, een zware kruiser en ongeveer 15 torpedo- bootjagers. De Amerikaanse vloot voor de Libanese kust is vrijdagmorgen versterkt met elf nieuwe eenhe den. Zij troffen voorbereidingen voor de ontscheping van troepen en materiëel. Het 17.786 ton metende Noor se tankschip „Vespasian" heeft donderdagavond geseind, dat het ten westen van Madeira een vliegtuig in de Atlantische Oceaan heeft zien storten. De „Vespasian" heeft sloepen uitgezet, die op de plaats van het ongeluk handboeken voor vliegers van de Amerikaanse marine en luchtmacht hebben gevonden. Er zijn geen overle venden aangetroffen. Een tactische bommenwerper van het type B-66 van de Ame rikaanse luchtmacht wordt, naar men in de nacht van don derdag op vrijdag te Londen aannam, vermist op een vlucht van een vliegveld in Zuid-Ca- rolina naar de Azorsn. Vermoe delijk zijn er drie man aan boord. ZON MAAN op onder op onder Juli 19 4.42 20.50 8.14 21.48 20 4.43 20.49 9.32 22.15 21 4.44 20.47 10.50 22.42 22 4.46 20.46 12.08 23.10

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1