Britse parachutisten van Cyprus naar Jordanië Veiligheidsraad over Libanon en Jordanië K.L.M.-vlieger terug Beiroet uit Reacties op ontwikkelingen in Midden-Oosten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN m jSWIJK- VRIJDAG 18 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4424 EERSTE BLAD De spanning in Midden-Oosten Meerderheid voor Britse regering in Lagerhuis Verklaring van MacMillan LABOUR en LIBERALEN GAAN TEGENSTEMMEN HET BRITSE INGRIJPEN IN JORDANIË DE AANKOMST VAN BRITSE TROEPEN IN JORDANIË ISRAEL EN DE TOESTAND IN HET MIDDEN-OOSTEN NEDERLAND EN HET MIDDEN-OOSTEN Twee Amerikaanse mariniers ontvoerd en weer vrijgelaten DJAMALI LEEFT EN ZAL TERECHT STAAN BEPERKING VAN DEENSE VERLOVEN FRANS PERSCOMMENTAAR INZAKE LIBANON BRITTEN UIT MIDDEN-OOSTEN IN LONDEN ADENAUER BEREID OM TE BEMIDDELEN LLOYD IN WASHINGTON bii het neerkomen echter /aarbij hij met het hooUzo op de grond terecht kwam, lij een hersenschudding op- [Ter herinnering aan d® imse componist LodewiJ* telmans wordt een „compo- prijs" onder zijn naam ge- t bestaande uit een gelu- 'van 25.000 Belgische franK- prijs wordt om de vier jaa ekeerd aan de componist de beste liederenbundel- Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2873 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuaen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—Iediere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Affl"es Bureau van dit blad, 20 cent meer. Grote Britse transportvliegtui gen hebben donderdagochtend Britse parachutisten naar Am man overgebracht als antwoord op een verzoek van koning Hoes- sein van Jordanië om hulp. Deze Arabische vorst zei zich bedreigd te voelen door de revolutionaire beweging in Irak. De Amerikanen hebben 1.600 soldaten per vliegtuig overge bracht naar Adana in Turkije. Deze troepen zijn kennelijk be stemd voor Libanon. De Amerikaanse mariniers, die reeds eerder in Libanon wa ren geland, werden donderdag in het havengebied van Beiroet be schoten. Geen van hen werd ech ter getroffen. De Russen hebben bekend ge maakt, dat land-, zee- en lucht strijdkrachten vandaag zullen be ginnen met manoeuvres aan de grenzen met Perzië en Turkije. Eén van de eerste Britse mili tairen, die te Amman uit een van Cyprus opgestegen trans portvliegtuigen stapten, was bri gadegeneraal Pearson, de bevel hebber van een parachutistenbri gade. De Jordaniërs hebben rustig gereageerd op de aankomst van de Britse soldaten. De Jordaanse strijdkrachten werden paraat ge houden in de kazernes. Koning Hoessein riep de hulp van de Britten in op grond van artikel 51 van het Handvest van de Verenigde Naties, waarbij in dividuele of collectieve 'verdedi ging wordt toegestaan in het ge val van een gewapende aanval totdat de Veiligheidsraad maat regelen zal hebben genomen tot handhaving van de vrede. Er is per vliegtuig aardolie van Bahrein aan de Perzische Golf naar Jordanië overgebracht, dat tot dusver de olie uit Irak ontving. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldde, dat een woordvoerder van de nieuwe Iraakse regering heeft gezegd, dat de landing van de Amerikanen in Libanon het ge loof van de Irakezen in hun re volutie heeft versterkt. De opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Verenigde Arabische Republiek, maarschalk Amer, heeft te Cairo gesproken met de stafchef van de Russische luchtmacht, maarschalk Roeden- ko. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Murphy is donderdag te Beiroet aange komen. Verder ziin donderdag voor Beiroet vijf schepen van de "ranse marine aangekomen, de kruiser De Grasse, drie torpedo- bootjagers en een bevoorradings schip. Premier Harold MacMillan heeft donderdagmiddag in het Weihuis bekendgemaakt, dat britse troqpen van Cyprus naar 'ordanië worden gezonden om ('e regering van koning Hoessein te helpen tegen agressie en be dreiging van de Jordaanse inte- rriteit en onafhankelijkheid. Ook 'ullen de Britse troepen hielpen 'oestand in Jordanië te stabi- Useren. hrrtlanië heeft aan Engeland de Ver. Staten hulp gevraagd, verzeek aan Amerika wordt 10- °verwogen. Het Britse op- n Wordt volledig door Amc- r,ka gesteund, zo zei hij. rerfV Z''n uiteenzetting van de f"en voor het Britse ingrijpen eidc de premier mede, dat woensdagavond laat een tele- rnm van koning Hoessein was rm j ngen' waarin gewezen werd I P de mogelijkheid dat donder- ^f.n door de Ver. Arabische republiek georganiseerde staats greep in zijn land zou worden ge pleegd. De berichten die wij zelf hadden ontvangen, bevestigden de Jordaanse vrees, zo zei Mac Millan. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse actie zal worden beëin digd als de Veiligheidsraad maat regelen neemt om de wettige Jor daanse regering te beschermen en vrede en veiligheid in Jorda nië te handhaven. Het Britse be sluit om te hulp te snellen is meegedeeld aan de Amerikaanse regering, aan de landen van het Gemenebest en aan de NAVO- raad. MacMillan deelde voorts mede, dat de Britse troepen in Jordanië onder bevel staan van de plaat selijke Britse commandant en det zij voor koning Hoessein en diens regering zouden optreden. Op vragen die de Labourieider Hugh Gaitskell steldeantwoordde de premier, dat de oproep van koning Hoessein en de Britse re geringsverklaring donderdagmid dag aan de Veiligheidsraad zou den worden gezonden. Voorts zei hij desgevraagd dat Hoessein als koning van Jordanië en niet als staatshoofd van de federatie van Jordanië en Irak om hulp had gevraagd. Een vraag van Amunuel Shin- well, een vroegere Labourminis- ter van Defensie, wat zou gebeu ren als de Ver. Naties de Britse en Jordaanse verklaringen zou den verwerpen, noemde MacMil lan een academische vraag. Er ontstond enig gelach toen een Labourafgevaardigde vroeg naar een officiële interpretatie van berichten over Russische troepenverplaatsingen aan de Perzische en de Turkse grens Meent de regering dat de Sow- jet-Unie bluft? zo vroeg hij. MacMillan antwoordde, dat men er het beste aan deed ge woon nota van de feit.-n te ne men en niet te interpreteren. Op nadere vragen van Gaits kell over de dreigende opstand in Jordanië antwoordde de pre mini, dat er revolutionaire be wegingen waren aan de linker oever van de Jordaan en in de hoofdstad, Amman, samen met Syrische troepenbewegingen in de richting van de Jordaanse grens. In goedingelichte Franse krin gen verluidt, dat ook Duitsland en Italië zich ongerust toonden over de mogelijke gevolgen van het Westelijke ingrijpen. Zowel de socialistische als de liberale fractie in het Britse La gerhuis hebben besloten aan het einde van het debat over het Britse ingrijpen in Jordanië tegen de regering te stemmen. Om procedure-redenen zal de stemming gaan over het verdra gen van de zitting. Door tegen de verdaging te stemmen zullen de socialisten en de liberalen te ken nen gaven dat zij het regerings beleid afkeuren. De zetelverdeling in het Lager huis is thans: conservatieven 335 zetels, socialisten 281 zetels, liberalen zes zetels en onafhan- kelijken acht zetels. De Britse regering heeft don derdagavond in het Lagerhuis een vertrouwensstemming; over haar besluit om parachutisten naar Jordanië te zenden, met 314 tegen 251 stemmen (een meerder heid van 63 stemmen) gewonnen. De Britse afgevaardigde in de permanente Navoraad, sir Frank Roberts, heeft donderdagmiddag in de raad een uiteenzetting ge geven van de toestand in het Midden-Oosten. De perschef van president Eisenhower, Hagerty, wilde don derdagmiddag geen commentaar op de Britse actie leveren. Hij noemde berichten dat ook Ame rikaanse troepen naar Jordanië zullen worden gezonden, „on juist". De vereniging van Iraakse stu denten in Engeland heeft don derdagmiddag het Britse volk opgeroepen het nieuwe regime in Bagdad te steunen. De oproep vraagt om verzet tegen interven tie in de binnenlandse aangele genheden van Irak. Radio-Moskou noemde donder dag het Britse optreden „het beste bewijs" van de bedoelingen van het Westen, nl. bezetting van de landen van het Midden-Oos ten. „Niemand viel Jordanië aan of wilde Jordanië aanvallen", al dus de radio, „het doel van de Britse troepenzending is ver stikking van het republikeinse regime in Irak, waar het volk de monarchie omver heeft gewor pen". Sommige landen in de Navo raad, w.o. Noorwegen, Denemar ken en Griekenland, zouden be zorgdheid geuit hebben over mo gelijke gevolgen van het Weste lijke ingrijpen in het Midden- Oosten, doch over het algemeen genomen had men begrip voor het Amerikaanse en Britse op treden. zo is in Navo-kringen in Parijs vernomen. Donderdagmorgen zijn, 12 uur nadat de twee Kamers van het Jordaanse parlement het besluit van de regering om militaire hulp te vragen van bevriende staten, op grond van artikel 51 van het Handvest der Verenigde Naties hadden goedgekeurd, Britse troepen in Jordanië aan gekomen. Het besluit van de Jordaanse regering had ook de goedkeuring van koning Hoessein. Het besluit tot het zenden van troepen naar Jordanië was gis ternacht door de Britse regering genomen op een buitengewone vergadering van het kabinet, aldus is uit betrouwbare bron vernomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering of ficieel niet op de hoogte is ge steld van de aankondiging van koning Hoessein, dat „bevriende strijdkrachten" in Jordanië zijn aangekomen. De woordvoerder weigerde commentaar te leveren. De Franse regering was inge licht over het besluit van de Britse regering door Gladwyn Jebb, de Engelse ambassadeur in Parijs, aldus is uit dezelfde bron vernomen. Waarnemers vragen zich af waarom het besluit tot het zen den van Britse troepen naar Jor danië zo plotseling is genomen en welke nieuwe gebeurtenis in het Midden-Oosten het Britse kabinet, dat woensdag nog ge neigd scheen een afwachtende houding aan te nemen, tot han delen genoopt heeft. In een gisteren gehouden spoedvergadering van het Israë lische kabinet zou het stormach tig toegegaan zijn. Volgens be richten uit Jeruzalem zouden de twee linkse partijen in de coali tie-regering aangedrongen heb ben op een politiek van afzijdig heid t.a.v. het optreden van de Verenigde Staten en Engeland in het Midden-Oosten. Premier Ben Goerion echter zou een minder passieve houding de voorkeur ge ven. Daar de nationale godsdiensti ge partij onlangs uit de coalitie is getreden is de meerderheid van de regering Ben Goerion in het parlement thans aanzienlijk kleiner. Ben Goerion behoeft nu de steun van de twee linkse par tijen in zijn kabinet de ver enigde arbeiderspartij (Mapam) en de verenigde partij van de ar beid (Achdoet Haavoda). 19 van de 64 zetels van de regerings coalitie in het 120 zetels tellende parlement worden door verte genwoordigers van de beide link se partijen bezet. Nederlandse regeringskringen volgen met de grootste aandacht de ontwikkeling der gebeurte nissen in het Midden-Oosten. De landing van Britse troepen in Jordanië wordt door deze krin gen na bestudering van hetgeen premier MacMillan daarover ter toelichting in het Lagerhuis heeft gezegd, ten volle gebillijkt. Het dringende beroep van koning Hoessein, mede gezien hetgeen is geschied in Irak, kon, aldus deze kringen, bezwaarlijk onbe antwoord blijven. Libanese opstandelingen heb ben donderdag twee Amerikaan se mariniers ontvoerd, doch hen later weer vrijgelaten. Dr. Fadil Djamali, een vroe gere premier en vertegenwoor diger van Irak bij de Ver. Na ties, is niet gelyncht, zoals de Amerikaanse afgevaardigde deze week in de veiligheidsraad ver klaarde, aldus Bagdad-radio. Hij zal donderdagavond per soonlijk voor de Iraakse televi sie verschijnen om te bewijzen dat zijn lijk niet door de stra ten van Bagdad is gesleurd, zoals in „leugenachtige" berich ten was gezegd. Volgens de radio zit Djamali in de gevangenis van Bagdad en zal hij spoedig terecht staan. De radio deelde niet mede welke beschuldigingen tegen hem zijn uitgebracht. De Deense premier, Hansen, heeft donderdag verklaard, dat met het oog r.ry de crisis in het Midden-Oosten de verloven van de Deense dienstplichtigen in het komende weekeinde zullen wor den beperkt. Voorts is het alarm systeem van de Deense defensie in staat van paraatheid gebracht, doch verder worden voor het ogenblik geen maatregelen over wogen. Het Franse rechts-radicale blad „l'Aurore" voorspelt dat Rusland niet verder zal gaan dan te protesteren tegen de landing van Amerikanen in Li banon. Volgens het blad was deze tussenkomst van de Ame rikanen onvermijdelijk en be grijpen de Russen dat volko men. De Sowjets zouden het risico van een atoomoorlog niet aandurven en nog deze zomer zou het volgens het blad tot het begin van onderhandelingen komen. De gematigde linkse „Paris Journal" schrijft dat er verschil is tussen pogingen om Enge land vrees aan te jagen door met atoomwapens te dreigen, zoals ten tijde van de Suez-cri sis geschiedde en partij kiezen tegenover de Verenigde Staten op een bijzonder ontvlambaar punt van de wereld. Ook dit blad meent dat de Russen wel zullen pogen tot onderhande lingen te komen. In Londen zijn donderdag de eerste Britten, die in het Mid den-Oosten woonden, aangeko men. Het zijn employé's van de ..British Overseas Airways" en andere luchtvaartmaatschap pijen plus vrouwen en kinde ren. Eén van de geëvacueerden verklaarde dat de toestand in Beiroet voor de landing van de Amerikanen zeer gespannen was. Een ander zei, dat de Li- banezen goede zaken doen met de Amerikanen. Zij verkopen de mariniers alles, van souve nirs tot cocosnoten toe, zo zei hij. In goedingelichte kringen in Bonn verluidt, dat bondskanse lier Adenauer bereid is als be middelaar in het conflict in het Midden-Oosfen op te treden, als men hem hierom zou vragen. De Westduitse ambassadeur in Bagdad heeft in een telegram aan Bonn verklaard, dat de nieu we Iraakse regering wel de unie met Jordanië, doch niet het Pact van Bagdad heeft opgezegd. De ambassadeur bevestigde in zijn telegram, dat koning Feisal en verscheidene andere leden van de Iraakse koninklijke familie om het leven zijn gekomen. De Veiligheidsraad heeft don derdag bij de hervatting van het debat over Libanon besloten ook de Jordaanse klacht over inmen ging in zijn binnenlandse aange legenheden van de zijde der Ver enigde Arabische republiek op zijn agenda te plaatsen. De Rus sische afgevaardigde Sobolef, die hiertegen geen bezwaar maakte, was van oordeel dat de raad de twee kwesties tegelijk moest behandelen. Jordanië heeft donderdag bij de Veiligheidsraad geklaagd over inmenging in de Jordaanse bin nenlandse aangelegenheden door de Ver. Arabische Republiek, zo is in kringen van de Jordaanse missie bij de Verenigde Naties vernomen. De Britse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, sir Pier- son Dixon, heeft donderdagmid dag een bezoek gebracht aan secretaris-generaal Hammar- skoeld. Hij heeft hem op de hoogte gebracht van de Britse actie in Jordanië. Het is nog niet bekend of En geland in de Veiligheidsraad een resolutie zal indienen waarin ge vraagd wordt om het zenden van een V.N.-politiemacht naar Jor danië. In diplomatieke kringen verwacht men wel een dergelijk voorstel, als de Jordaanse klacht in behandeling komt. Dat zou een logisch voortvloeisel uit Mac- Millans verklaring in het Lager huis zijn. Later werd officieel bekend, dat de Jordaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Toekan, verzocht heeft om plaat sing van de Jordaanse klacht te gen de V.A.R. op de agenda van de Veiligheidsraad. Mogelijk zal de klacht donder dag nog worden besproken als de Veiligheidsraad bijeen is voor be spreking van de Libanese kwes tie. Sobolef diende een ontwerpre solutie in, waarin de terugtrek king van de Britse troepen uit Jordanië wordt geëist. Deze eis werd door de Rus ge koppeld aan een eerdere eis be treffende een spoedige terugtrek king van de Amerikaanse troe pen uit Libanon. Hij verklaarde dat hij onmiddellijk om een spoedbijeenkomst van de algeme-i ne vergadering zou verzoeken, als de Veiligheidsraad deze ont werpresolutie zou verwerpen. Sobolef drong er bij de raad op aan, nog dezelfde dag over zijn voorstel te stemmen. De Jordaanse vertegenwoordi ger, dr. Baha Oed-Din Toekan, had tevoren verklaard dat zijn land zich voor een „onmiddellijke bedreiging" van zijn veiligheid en onschendbaarheid van een zoda nige omvang ziet geplaatst dat het er alleen niet tegen is op gewassen. Op grond van deze bedreiging met gewapende agressie en een poging van de Verenigde Arabi sche Republiek om in Jordanië wanorde te scheppen en het be staande bewind omver te werpen, had de Jordaanse regering met goedkeuring van koning Hoes sein, op grond van een éénstem mig besluit van de nationale ver gadering en overeenkomstig ar tikel 51 van het Handvest dei- Verenigde Naties Engeland en de Verenigde Staten gevraagd on middellijk te hulp te komen. De Amerikaan Lodge steunde het Britse optreden. Hij diende 'n gewijzigde resolutie in, waarin wordt gevraagd de waarnemers- groep in Libanon tot een feite lijke internationale politiemacht uit te breiden. De wijzigingen wa ren, naar hij zei, een gevolg van de mededeling van waarnemers dat zij nu toegang hebben tot ge bieden, waar zij tevoren niet kon den komen. In een verklaring die hij „de ernstigste en gewichtigste" Ame rikaanse uitlating sinds hij vijf en half jaar geleden voor de Ver enigde Staten in de raad zitting kreeg noemde, zei Lodge naar aanleiding van de staatsgreep in Irak, dat er in het Midden-Oos ten een samenspanning bestaat om overal tegelijk de macht over te nemen. Deze actie werd geleid vanuit één bron. „U kunt er in de te Cairo verschijnende bladen al les over lezen, of er alles over horen in de voortdurende radio uitzendingen uit Cairo naar ande re landen", aldus de Amerikaan se vertegenwoordiger. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, is donderdagmiddag voor bespre kingen in Washington aangeko men. Hij werd op het vliegveld begroet door zijn Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles, met wie hij direct naar het „State Department" vertrok. In de loop van de dag zou Lloyd een onder houd met president Eisenhower hebben. Gezagvoerder A. J. Andriessen van de K. L. M. is woensdag avond met een lijntoestel uit Bei roet op Schiphol teruggekeerd. Hij vertelde bij zijn aankomst dat hij maandagochtend in de Liba nese hoofdstad was aangekomen en twee dagen later, dus woens dagochtend vroeg, om vijf uur was vertrokken. Aanvankelijk zou hij dinsdag middag om half vier naar Ne derland terugvliegen doch toen was het vliegveld, dat zojuist door Amerikaanse militairen was bereikt, gesloten. Van de aan komst voor de kust van de Ame rikaanse vloot had hij zelf niets gezien, doch destemeer gehoord. Hij vertelde o.a. dat een jeep in de branding terecht kwam en het strand niet kon bereiken. Een aantal enthousiaste Libanese ba ders hadden het vehikel met ver eende krachten op het droge ge sleept. Niemand had in Beiroet de indruk van een oorlogshande ling. De landing van de Ameri kaanse militairen in de felle zon aan het overvolle strand mocht dan spectaculair zijn, sensatio neel vond men het niet. Gedurende de twee dagen, dat de heer Andriessen in Beiroet is geweest, was alles er zover hij dat had gezien volkomen rus tig. Hij kon gaan waar hij wilde, de taxi's reden normaal en ieder- Verschillende vooraanstaande Westduitse bladen, zijn er bang voor dat een poging van de Ver enigde Staten of Groot-Brittan- nië om de monarchie in Irak te herstellen door middel van ge weld de crisis in het Midden- Oosten erger zal maken. De regeringsgezinde „Gene- ral-Anzeiger" zegt dat de toe stand bijzonder ernstig zal wor den, als de Westelijke mogend heden zouden proberen de nieu we regering in Bagdad die zo juist door de Russen is erkend, omver te werpen. „Die Welt", een onafhankelijk blad, zegt dat het Westen zijn gezicht volkomen zal verliezen in Afrika en Azië, als de Britse troepen Irak zouden binnenruk ken. Richard Casev. de Australische minister van Buitenlandse Zaken, vond het zeer bemoedigend dat de Verenigde Staten als grote mogendheid, een kleine staat als Libanon te hulp zijn gesneld om de onafhankelijkheid van dit land te helpen bewaren. Hij was van mening dat de Verenigde Staten gehandeld heb ben in overeenstemming met hun verplichtingen als lid van de Verenigde Staten. George Kennan, die ambassa deur van de Verenigde Staten in Moskou is geweest en op het ogenblik met vakantie in Noor wegen vertoeft, heeft verklaard dat de Verenigde Staten juist hebben gehandeld toen zij ingre pen in Libanon. Hij zei er zeker van te zijn dat de Russische re gering begrijpen zal dat de Ame rikaanse actie niet gericht is te gen de Sowjet-Unie. Het blad van de Zweedse so cialistische partij „Arbeiderbla- det" oefent scherpe kritiek uit on het Amerikaanse ingrijpen in Libanon. „De legering van Ame rikaanse troepen in het Midden- Oosten, lost geen enkel probleem op", aldus het blad. Het orgaan van de Deense so cialisten „Soeial-Demokraten" denkt daar echter anders over. Het schrijft dat het niet te be twisten valt dat de Verenigde Staten hun actie kunnen recht vaardigen met een beroep op het Handvest van de Verenigde Naties. Het blad voegt hier aan toe, dat de Amerikaanse inter ventie vervangen moet worden door een collectieve actie, die de situatie onder controle van de Verenigde Naties kan brengen. Het communistisch Chinese „Volksdagblad" zegt dat een nieuwe wereldoorlog onvermij delijk is als de Verenigde Staten de „vrije hand" in het Midden- Oosten zouden krijgen. een kon in het land normaal te lefoneren. Nadat het vliegveld korte tijd voor het luchtverkeer gesloten was geweest, werd het weer vrij gegeven. „Bij mijn vertrek woens dagochtend heb ik inderdaad aan de randen van het vliegveld en kele Amerikaanse soldaten opge merkt, maar overigens was alles normaal. Het luchtverkeer werd gewoon door Libanese leden van de luchthaven geregeld", zo be sloot hij. IETS WAEMEK. Op de depressie die met regen en wind woensdag ons land pas seerde volgde een rug van hoge- druk die donderdag een weers- verbetering bracht. Hier en daar steeg het kwik tot 20 graden en slechts op enkele plaatsen viel er nog wat regen. De genoemde rug van hogedruk is een uitloper van een hogedruk- gebied, waarvan de kern donder dagavond boven Frankrijk lag en dat in zijn geheel in ongeveer noordoostelijke richting trok. Zo wel de snelheid van de depressie die inmiddels boven Zuid-Scandi- navië is aangekomen, als die van het hogedrukgebied is niet groot zodat vandaag het weer in ons land geheel onder invloed van het hogedrukgebied zal staan. We verwachten dan ook zonnige pe rioden, droog weer en iets hoge re middagtemperaturen. De wind, aanvankelijk noordwest tot west. gaat geleidelijk krimpen naar zuidwest. Dit houdt verband met een storing boven het zeegebied ten westen van Ierland die lang zaam eveneens naar het noord oosten beweegt. Directe invloed op het weer in ons land zal die echter nog niet kunnen uitoefe nen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdagmor- gen tot vrijdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. ZATERDAG 19 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.27 3.43 Terneuzen 4.02 4.18 Hansweert 4.42 4.58 Walsoorden 4.52 5.08 ZON MAAN op onder op onder Juli. 18 4.40 20.51 6.58 21.20 19 4.42 20.50 8.14 21.48 20 4.43 20.49 9.32 22.15 21 4.44 20.47 10.50 22.42 22 4.46 20.46 12.08 23.10 23 4.47 20.45 13.25 23.41

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1