Veiligheidsraad over Libanon Wapenstilstand in Beiroet Boodschap van Eisenhower aan Congres Oppositie in Engelse Lagerhuis tegen Amerikaanse interventie in Libanon HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 17 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4423 EERSTE BLAD Amerikaanse oniwerp-resoluiie stelt Internationaal politieleger voor Rusland: Tegen I I PRINS BERNHARD IN ENGELAND Prinsessen Beatrix en Irene naar Londen De toestand in Midden-Oosten Radio-Bagdad: KONING FEISAL GEDOOD Lloyd naar Washington De leider der rebellen in Beiroet, Saeb Salem, heeft woensdag bekendgemaakt, dat hij zijn mannen bevel heeft gegeven het vuren te staken.' ALLE VERLOVEN BIJ TURKSE LEGER INGETROKKEN JORDANIË EN AMERIKAANSE MILITAIRE HULP Anti-Amerikaanse betogingen in Gaza VERKLARING VAN NEHROE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnum.mer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Secretaris-generaal Hamniar skjoeld heeft woensdag bij de l.enJting van het debat in de Veiligheidsraad over de Libane- se-kwestie meegedeeld, dat de waarnemersgroep van de Ver enigde Naties thans de gehele Libanese grens kan inspecteren. I>at zij dit had weten te bereiken op de dag van de landing der Amerikaanse mariniers noemde Hammarskjoeld volkomen toe vallig, daar haar succes het lo gische gevolg was van vroegere stappen. De secretaris-generaal was van oordeel dat de waarnemers nu geheel de hun toebedeelde rol in het streven van de Verenigde Naties kunnen vervullen. Hij hoopte dat „latere ontwikkelin gen" geen terugslag zullen geven en dat de waarnemersgroep, „hoewel zij noch in het verleden noch waarschijnlijk in de toe komst het enige werktuig van de Verenigde Naties ter bereiking van het algemene doel voor koming van het binnenkomen van manschappen en wapens zal zijn, haar sleutelpositie zal behouden". Henry Cabot Lodge diende na mens de Verenigde Staten een 'int werp-resolutie in, waarin wordt voorgesteld de waarne mersgroep uit te breiden tot een internationale politiemacht. Het zenden van Amerikaanse troepen noemde hij „een aanvulling op de krachtsinspanningen van de Ver. Naties". De waarnemers van de Verenigde Naties konden er van verzekerd zijn dat de Amerikaan se troepen op alle mogelijke ma nieren met hen zouden samen werken. De Amerikanen hadden opdracht gekregen met de waar nemers contact op te nemen. Lodge zei dat de Verenigde Staten geenszins de moeilijkhe den voor de waarnemers onder schatten en dat zij alles zullen doen om te helpen, deze moeilijk heden op te lossen. Hij was van oordeel dat Hammarskjoeld het best in staat was om met de Li banese autoriteiten aanvullende maatregelen uit te werken die het werk van de waarnemers zouden kunnen verbeteren. De Verenigde Staten waren van oordeel, dat de middelen welke de waarnemers ten dienste staan ontoereikend zijn, gezien de ern stige situatie. Dit gold vooral in het licht van de ernstige gebeurtenissen in Irak en het kortelings ontdekte komplot tegen de wettige rege ring van Jordanië. Deze ontwik kelingen hadden de Verenigde Staten aangespoord de door de Libanese regering gevraagde bij stand te verlenen. De Amerikaanse vertegen woordiger voegde hieraan toe, dat volgens zijn ontwerp-resolu- tie Hammarskjoeld wordt ge machtigd in overleg met de leden der Verenigde Naties regelingen voor de kwestie uit te werken, met inbegrip van het gebruik van militaire eenheden. „Wij twijfelen er niet aan dat militai re eenheden nodig zijn en wel spoedig", aldus Lodge. Arkadi Sobolef van de Sowjet- Unie verklaarde dat aanvaarding van de Amerikaanse ontwerp resolutie zou betekenen dat de Veiligheidsraad mede de verant woordelijkheid draagt voor „een verergering van de internationa le toestand ep het nemen van een nieuwe srap in de richting van een derde wereldoorlog, waarvoor op het ogenblik de Verenigde Staten alleen verant woordelijk zijn". Waarnemers za gen hierin een aanwijzing dat de Rus zijn veto over het Ameri kaanse voorstel zou uitspreken. Sobolef herhaalde dat de raad noch de waarnemersgroep ooit tot de slotsom is gekomen dat er infiltraties in Libanon zijn. Hoe wel Lodge had gezegd dat de Amerikaanse mariniers niet in Libanon waren om met een ge wapend optreden te dreigen, zou den deze militairen zich geplaatst kunnen zien voor het feit dat zij „het Libanese volk zouden moe ten bestrijden". De Russische afgevaardigde drong er bij de leden van de raad op aan, hun houding zeer zorgvuldig te over wegen. Het Amerikaanse optre den noemde hij een aanvalsdaad tegen de Arabische volkeren in het algemeen en tegen het Liba nese volk in het bijzonder. Hierop zei Lodge dat het hem verbaasde dat de Rus over „Ame rikaanse schijnheiligheid" tegen over de Verenigde Naties had gesproken, hoewel de Sowjet- regering in het afgelopen jaar drie maal door de volkerenorga nisatie is veroordeeld wegens haar optreden in Hongarije, in de laatste acht jaar ruim dertig maal in strijd met de uitgespro ken wensen van de Verenigde Naties heeft gehandeld en 82 maal het vetorecht heeft mis bruikt. De Verenigde Staten had den daartegenover steeds de be sluiten van de Verenigde Naties uitgevoerd. De Japanse vertegenwoordiger deelde mee, dat hij het Ameri kaanse voorste! zou steunen, zij het met reserves. Volgens hem zou men over de Amerikaanse landing in Libanon lang kunnen twisten. Hij was van oordeel dat de raad het beste een stap kan nemen, die tot een spoedige terugtrekking van de Amerika nen kan bijdragen. Na een korte onderbreking van het debat las Omar Loefti van de Verenigde Arabische Repu bliek een telegram voor, dat vol gens hem door de voorzitter van de Libanese Kamer van Afge vaardigden aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld en de voor zitter van de Veiligheidsraad was gericht. In dit telegram verzocht de parlementsvoorzitter om een onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten. Prins Bernhard is gisteren met de regerings-Dakota, die hij zelf bestuurde, naar de ba sis Benson van de Britse lucht macht gevlogen. Hij werd door de commandant van de basis verwelkomd. De Prins vertrok vervolgens per auto naar Har well voor een bezoek aan het Britse centrum voor kernon derzoek. (Harwell ligt in de buurt van Benson). De Prins maakt een tournee van drie dagen langs Britse centra voor kernenergie. Gistermorgen bezichtigde hij de „zwembadreactor" ,,Lido" en een zwaarwaterreactor ,,Dido"\ Hij heeft ook gezien hoe ge werkt wordt met radioactieve isotopen. Later zal Prins Bern hard de „Zeta" getoond wor den, een toestel waarin tempe raturen tot vijf miljoen graden Celsius zijn opgewekt door een ploeg die de mogelijkheden van kernfusie voor vreedzame doel einden bestudeert. Prins Bernhard is gisteravond naar Londen gevlogen waar hij de nacht heeft doorgebracht. Vandaag gaat hij naar Cum berland voor een bezoek aan Calder Hall en van daar vliegt hij naar Noord-Schotland waar hij vrijdag het atoomproefinsti- tuut te Dounreay in ogen schouw zal nemen. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn woensdag in gezelschap van enkele vriendinnen naar Londen vertrokken voor een privé- bezoek. President Eisenhower heeft dinsdagavond in een speciale boodschap aan het Congres ver klaard, dat er meer militairen dan de 5000 mariniers naar Liba non zullen worden gezonden, in dien dit nodig blijkt. De president zegt in de bood schap, dat hij gemeend heeft troepen naar Libanon te moeten zenden ter ondersteuning van de beginselen van gerechtigheid en volkenrecht, ondanks de gevaren die aan deze maatregel verbon den zijn. De maatregel kan zeer ernstige gevolgen hebben. De opstand die twee maanden geleden in Libanon uitbrak, werd krachtig gesteund door zenders in Egypte, Syrië en de Sowjet- Unie. De Amerikaanse regering is van oordeel, dat de steun aan de opstandelingen met mensen en regering willen De Britse minister van Buiten- indse Zaken, Selwyn Lloyd, is "isteren naar Washington ge vlogen op uitnodiging van zijn Amerikaanse collega, Foster Dulles. Volgens Britse functionarissen 'n Washington zal Lloyd tot vrij dagochtend blijven. Hij deelde dit woensdagmiddag aan het begin van het debat iU u Lagerhuis over de crisis -d Midden-Oosten. Het over- s is nodig, zei hij, omdat wij zo "auw mogel Amerikaanse «ouden. Wat de Amerikaanse inmen- g 1,1 Libanon betreft zei hij te .yen' dat een land het recht it om hulp van andere landen ragen, als het meent in ge- t ,'ar, 'e ?.''n als gevolg van direc- te of indirecte agressie. Ra„a j u ltse ambassadeur in -dad heeft vertegenwoordigers an het nieuwe regime gespro- en, die hem de verzekering heb ei gegeven dat de Britse onder- m .Zij herm(l zullen worden, n, f1 L'oyd verder mede. infiltraties in Libanon lnnnit ,rfe minister, dat co- inoü trJ°er--uigen zÜn waargeno- r„l0erv,-'lr,cle Syrisch- Libane- e grens bij Tripoli overschreden. De V N.-waarnemors zouden ge aarzeld hebben hiervan melding te maken, gezien de binnenland se toestand in Libanon Lloyd deelde voorts mede, dat Engeland in de Veiligheidsraad voor de Amerikaanse resolutie zal stemmen. Snel optreden is nodig geweest om de integriteit van Libanon te verzekeren, zei hij. Wij moeten het hoofd bieden aan een nieuwe soort agressie, zo betoogde de Britse minister. De techniek van die agressie is eenvoudig: infiltratie van wa pens en agenten, samenzwerin gen en tenslotte omverwerping van wettige regering. Wij hebben helaas nog geen bevredigend ant woord hierop. Dit antwoord moet gevonden worden, als wij willen verhinderen dat de kleine landen een voor een hun onafhankelijk heid verliezen. Volgens Lloyd zijn de regering van president Nasser van Egypte en haar militaire attaché in het buitenland verantwoordelijk voor de samenzweringen in de landen van het Midden-Oosten. Lloyd was ervan overtuigd dat in de sfeer die is ontstaan na de staatsgreep in Bagdad en de mis lukte samenzwering tegen Jor danië de V.N—waarnemers zoals zij nu optreden, niet de onafhan kelijkheid van Libanon kunnen verzekeren. De labourleider Hugh Gaits- kell waarschuwde daarna, dat de regering niet kan rekenen op steun van de oppositie voor Brit se militaire hulp aan -Jordanië ter onderdrukking van de opstand in Irak. De mogelijkheid van Rus sische interventie mag niet wor den genegeerd. Gaitskell zei dat het Westen misschien nog tot overeenstem materiaal werd beperkt door de bemoeienis van de Ver. Naties met de toestand in Libanon. De toestand werd plotseling in grijpend gewijzigd door de revo lutie die op 14 juli in het nabij gelegen Irak uiTbrak. „Wij zijn het met de regering van Libanon eens, dat deze gebeurtenissen in Irak blijk geven van een meedo genloze agressieve gezindheid, waartegen het kleine Libanon niet kan strijden zonder meer blijken van steun van andere be vriende landen." In de boodschap wordt gezegd, dat de president na ampele over wegingen tot de conclusie is ge komen, dat de door de Veilig heidsraad van de Ver. Naties ge nomen maatregelen niet voldoen de zijn om de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Liba non te waarborgen. Verder had de president de kwestie van de veiligheid van de 2500 Ameri kaanse staatsburgers in Libanon in aanmerking genomen. Later heeft president Eisenho wer in een door radio en televi sie uitgezonden toespraak tot het AmeriKaanse volk gezegd te ho pen, dat de AmeriKaanse strijd krachten binnenkort uit Libanon kunnen worden teruggetrokken. „Wij moeten echter bereid zijn het hoofd te bieden aan deze toe stand, wat de gevolgen ervan ook mogen zijn", aldus de president. Hij deelde o.m. mee, dat op het ogenDlik, waarop de revolutie in j Irak uitbrak, in Jordanië een sa menzwering is ontdekt tot om-1 verwerping van de regering. Salem nam zijn besluit minder dan twaalf uur na de landing der Amerikaanse mariniers bij Bei roet en na de eerste nacht in ne gen weken tijds waarin in Bei roet niet geschoten is. Het Reuter-bericht uit Beiroet waarin dit wordt gemeld, was door de Libanese censuur aan zienlijk bewerkt. Aanhangers van de Libanese regering zien in het besluit van de rebellenleider een overwinning voor president Sjamoens politiek. De mogelijkheid bestaat dat de oppositie nu bereid is een poli tieke regeling te treffen en zo doende de directe aanleiding voor de Amerikaanse inmenging weg te nemen. Een woordvoerder van de Li banese oppositie heeft verklaard, dat de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen wellicht een ver mindering van de spanning tus sen het Libanese leger en de op positie tot gevolg zal hebben. In parlementskringen in Bei roet verluidt, dat sommige af gevaardigden proberen de Kamer van Afgevaardigden, die op re ces is, in spoedzitting te laten bijeenkomen voor een debat over de Amerikaanse landing. De voorzitter van de Kamer, Adel Osseiran, die een neutrale posi tie inneemt, zou in telegrammen aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammar skjoeld, aan president Eisenho wer en aan het Amerikaanse con gres tegen de Amerikaanse in terventie geprotesteerd hebben. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, deelde woensdagmiddag in het Lagerhuis mede, dat berichten zijn ontvangen volgens welke de barricades in Beiroet worden op geruimd. De toestand in Tripoli is rustiger en in bepaalde gebie den hebben de rebellenleiders be vel gegeven het vuren te staken, zo voegde hij hieraan toe. Het Syrische blad „Alrai Alaam" meldde woensdag, dat de opperbevelhebber van de Libane se strijdkrachten, generaal Sje de Verenigde Staten heeft ge waarschuwd hun troepen binnen 24 uur uit Libanon terug te trek ken. De generaal zond zijn waar schuwing na een spoedconferen- tie, dinsdagavond, met hoogge plaatste Libanese officieren, al dus het blad. weken lang zorgvuldig was voor bereid. Toen de operatie begon werden bliksemsnel post- en tele graafkantoren, het radiostation en bruggen bezet. Toen werd het paleis aangevallen, dat binnen enkele minuten in handen van de opstandelingen viel. De correspondent meldt voors, dat de opstandelingentroepen in Bagdad thans weer in de kazer nes zijn teruggetrokken, afgezien van wachtposten die onder meer ambassades beschermen. De re geringsbureaus hebben het werk hervat en de winkels zijn weer geopend, nadat zij dinsdag we gens een openbare vrije dag wa ren gesloten. Woensdag zijn nog 1800 Ame rikaanse mariniers met tanks bij Beiroet aan land gegaan, waar door de sterkte der Amerikaanse troepen, op 3600 man is gebracht. Britse en Franse oorlogsche pen stomen door de Middelland se Zee op in de richting van het Midden-Oosten en op Cyprus worden Britse transportvliegtui gen gereed gehouden voor even tuele verdere acties. De Ameri kaanse Atlantische en Paeific- vloot zijn paraat. Turkije heeft alle verloven ingetrokken. De Ver. Staten weten, aldus de president, dat evenwicht en wel- ming met het Arabisch nationa- zijn nie{ alleen met militaire mid. iisme zou kunnen komen als de Verenigde Naties politiebevoegd- heden in Libanon op zich nemen en de Amerikanen zich terug trekken. Maar als wij proberen met geweld onze wil in het Mid den-Oosten op te leggen en een regime herstellen dat mogelijk in de 19e eeuw gerechtvaardigd delen kunnen worden tot stand gebracht. De economie van Liba non lijdt zeer onder de opstand. De buitenlandse hande] en het vreemdelingenverkeer zijn bijna geheel tot stilstand gekomen. De Ver. Staten zijn bereid op grond van het program tot wederzijdse beveiliging samen te werken met was maar dat onder cle huidige Libanon tot herstel van zljn eco omstandigheden volslagen on- nomje toereikend en zelfs gevaarlijk is, „moge God ons dan bijstaan". Het Amerikaanse optreden in Libanon was volgens Gaitskell „zeker in strijd met de procedu re die de Verenigde Staten ge woonlijk in dergelijke gevallen aanbevelen". De labourleider vroeg zich af of het Amerikaan se optreden wijs was gezien van uit het standpunt der Westelijke belangen in het Midden-Oosten, zelfs al zou de landing der Ame rikaanse mariniers op korte ter mijn een stabiliserende uitwer king hebben. Gaitskell gaf de voorkeur aan een V.N.-troepen- macht voor bewaking van de Sy- risch-Libanese grens. Voor het Westen ligt de enige uiteindelijke oplossing van de vraagstukken in het Midden- Oosten in een vergelijk met de Pan-Arabische beweging, meende hij. Hij voegde hieraan toe, dat zijn partij niet zal aandringen op een stemming aan het einde van het debat, tenzij er nieuwe ontwikke lingen zouden zijn. OPKLARINGEN. Een depressie die van Frank rijk afkomstig is trok gisteren over het oosten van het land naar Noord-Duitsland. Tegelij kertijd steeg in Frankrijk en En- land de luchtdruk belangrijk op de nadering van een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum ten westen van Spanje was gelegen. Als gevolg van deze ontwikke lingen nam de wind bij ons tot krachtig toe uit richtingen tus sen noordoost en noord en werd tamelijk koude lucht van de Noordzee aangevoerd, waarbij op de meeste plaatsen langdurige regen viel. Na het wegtrekken van de de pressie neemt de wind af en draait naar het noordwesten waarna opklaringen kunnen wor den verwacht. De temperaturen blijven vrij laag. Radio-Bagdad heeft woensdag officieel meegedeeld, dat koning FeisaI en kroonprins Abdoel Illah gedood zijn. Dit gebeurde toen de lijfwacht in het paleis verzet trachtte te bieden tegen het „be vrijdingsleger" dat het paleis wilde bezetten en beide mannen wilde arresteren. In het eerste telegram dat se dert de opstand rechtstreeks van Reuters correspondent in Bagdad is ontvangen, wordt verklaard dat de „bevrijdingsbeweging" binnen enkele uren slaagde, na dat de beweging verscheidene medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. Opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer en van het zuidwesten uit opklaringen. Overwegend matige noordwestelijke wind. Koel weer. VRIJDAG 18 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.49 3.24 4.04 4.14 n.m. 3.05 3.40 4.20 4.30 ZON MAAN op onder op onder Juli 17 4.39 20.52 5.44 20.48 18 4.40 20.51 6.58 21.20 19 4.42 20.50 8.14 21.48 20 4.43 20.49 9.32 22.15 21 4.44 20.47 10.50 22.42 Volgens berichten die woens dag in Teheran zijn ontvangen, is de 23-jarige koning FeisaI van Irak door een opstandige offi cier in zijn paleis in Bagdad doodgeschoten. In eerdere be richten was gezegd, dat de ko ning gewond en in arrest was. Radio-Bagdad, in handen van de opstandelingen, meldde woensdag, dat het in het gehele land rustig is, ondanks Jordaan se berichten volgens welke trouw gebleven troepen naar Bagdad oprukken. Radio-Bagdad meldde voorts, dat de 12.000 man Iraakse troe pen die in Jordanië gelegerd wa ren, zijn teruggetrokken. De Sowjet-Unie en communis tische China hebben woensdag de nieuwe Iraakse republiek erkend. Radio-Moskou heeft voorts een verklaring van de Sowjet-rege- ring uitgezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen de Ameri kaanse inmenging in Libanon. De verklaring waarschuwt, dat die inmenging een gevaar voor de wereldvrede is en dat de Sowjet Unie niet als toeschouwer werke loos kan blijven toezien. De Sow jet-Unie behoudt zich het recht voor de nodige maatregelen te nemen om vrede en veiligheid te beschermen. De Sowjet-Unie wenst afdoende maatregelen van de Verenigde Naties. De Amerikaanse deskundigen voor het Midden-Oosten, Robert Murphy, vertrok woensdag uit Washington naar Beiroet, als speciale afgezant van president Eisenhower, om president Sja- moten te helpen bij het herstellen van orde en rust. De leiders van de drie reste rende Mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad, de sjah van Perzië en de presidenten van Turkije en Pakistan, hebben woensdag in een telegram Eisen hower geprezen voor zijn „moe dige besluit" om in Libanon in te grijpen. Zij zouden voorts in een telegram koning Hoessein van Jordanië aangeraden hebben Amerikaanse hulp te vragen ter bescherming van de onafhanke lijkheid van zijn land. De Jordaanse radio verklaarde woensdag, dat de Iraakse opstan- Israël grenzende gebied waar delingenleiders „misdadigers zijn ongeveer 200.000 Arabische die voor hun misdaden zullen j vluchtelingen uit Palestina zijn boeten". Irak kan vertrouwen op gevestigd, zijn woensdag anti zijn Jordaanse broeders, aldus Amerikaanse betogingen gehou- deze boodschap. j den. De betogers riepen „Weg Paus Pius de Twaalfde heeftmet het Amerikaanse imperialis met het oog op de toestand zijn me" en „Geen militaire interven- reis naar zijn zomerverblijf te tie". van zelfbeschikkingsrecht voor de volken en met eerbiediging van de gerechtvaardigde nationa ie verlangens van het Iraakse volk. de Iraakse republiek haar officiële erkenning zendt. De Sowjet-regering hoopt, dat de instelling van de Iraakse repu bliek zal bijdragen aan het ver stevigen van de wereldvrede en het bevorderen van vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Irak, aldus het telegram van Chroesjtsjef, dal woensdagmiddag door het offi ciële Sowjet-persbureau „Ttass" werd gepubliceerd. SOWJET-VERKLARING OVER AMERIKAANSE LANDING Radio-Moskou heeft woensdag een verklaring van de Sowjet-re gering over de landing der Ame rikaanse troepen in Libanon om geroepen, waarin gezegd wordt, dat de toestand in het Midden- Oosten een bedreiging van de we reldvrede is. De verklaring doet een beroep op de Amerikaanse regering om onmiddellijk de troepen terug Ie trekken. De Sowjet-Unie kan niet als toeschouwer aan de kant blijven staan. Zij behoudt zich hef recht voor de nodige maatregelen te nemen om vrede en veiligheid te beschermen. De verklaring doet een beroep op de Verenigde Naties „dringen de en vastbesloten maatregelen te nemen om de agressie te be ëindigen". Niemand bedreigt de integri teit en onafhankelijkheid van Libanon, aldus de verklaring. Er zijn overvloedige bewijzen hier voor, zoals de verklaring van de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Hammarskjoeld, en het verslag van de V.N.-waarne mers. De gebeurtenissen in Irak zijn een nieuw bewijs dat de Arabi sche volken vastbesloten zijn zich van koloniale afhankelijkheid te bevrijden en hun lot in eigen hand te nemen. Het spreekt van zelf dat de beleidsverklaringen van de rege ring der republiek Irak die in overeenstemming zijn met het streven van het Iraakse en alle andere Arabische volken in de Arabische en alle vredelievende landen eenstemmige steun vin den. De instelling van een repu bliek is een zuiver binnenlandse aangelegenheid van het Iraakse volk. Alle verloven voor het Turkse leger zijn gisteren ingetrokken. Officieren met verlof hebben op dracht gekregen naar hun een heden terug te keren. Volgens onbevestigde berich ten zouden Amerikaanse straal vliegtuigen op de Turkse basis Adana in Zuid-Turkije zijn ge land. In kringen (lie nauwe betrek kingen onderhouden met het pa leis van de Turkse president is woensdag gezegd, dat de staats hoofden! van Pakistan, Perzië en Turkije, die in Ankara een bij eenkomst hebben besloten, er bij koning Hoessein van Jordanië op hebben aangedrongen om Ame rikaanse militaire hulp te vragen ter bescherming van de onafhan kelijkheid van Jordanië. In de strook van Gaza, het aan Castelgandolfo enige dagen uit gesteld. Premier Nehroe van India ver oordeelde woensdag het Ameri kaanse ingrijpen. Premier Nehroe van India I heeft woensdag verklaard dat, „De spanning neemt toe en als buitenstaanders zich mengen in de binnenlandse aangelegen heden van Irak en Libanon, er een groot gevaar voor een we reldoorlog bestaat. „De spanning neemt toe en niemand weet waar het zal eindigen", aldus premier in een toespraak tot studenten te Allahabad. In Nieuw Delhi zijn persoonlij ke boodschappen voor Nehroe van de Britse en de Canadese eerste-minister, resp. MacMillan niemand weet waar we naar toe gaan", meende hij. SOWJET-UNIE ERKENT NIEUWE IRAAKSE REGERING De Sowjet-Unie heeft woens dag de nieuwe Iraakse regering erkend. Premier Chroesjtsjef heeft een telegram gezonden aan de nieuwe Iraakse premier, Ab-1 del Krim Kasem, waarin hij ver-en Diefentaaker, ontvangen. De klaart dat de Sowjet-regering, als Indiase premier keert vandaag steeds geleid door het beginsel in de hoofdstad terug.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1