IR VatermaR Geert bestendiging band tussen Nederland en Nieuw-Guinea Binnenlands nieuws De geluidsmuur rr icholel Gekleurde garnalen ln bootje afgedreven jongen weer gevonden Radio- en Televisieprogramma ikamers Dinsdag 15 juli 1958 12e jaargang no, 4421 WIARDI BECKMAN STICHTING: RECHTSZAKEN 1.25 Voorhanden bij'. FaPJ.vandeSande Tarneuz*n >t 50 °/o sneldrogende )8 voor 0,88 DEN, van de gemaakt, met 95 voor i 9,86 .OPEN 10% aat 80/190 cm 26,95 T, 140/200 cm ƒ43,65 n ook met de den. Zo weinig aar U alleen in meer dan 100 Je sortering in 0 breed 6,75 1148,50 1 1178,20 VRIJE ZEEUW Bestendiging van de band tussen Nederland en Nieuw-Gui nea moet noch in het belang van Nederland, noch in het belang van de Papoea's worden geacht", aldus de conclusie van een com missie van de dr. Wiardi Beek man Stichting over het vraag stuk Nieuw-Guinea. Deze com missie, die onder voorzitterschap stond van dr. P. J. A. Idenburg, heeft op verzoek van de Partij van de Arbeid een rapport over het vraagstuk uitgebracht. Volgens een door de stichting verstrekte samenvatting van het rapport zijn in het rapport de in ternationale aspecten van het probleem Nieuw-Guinea bewust in het volle licht gesteld, daar deze, naar de mening der com missie, de andere facetten van het vraagstuk in betekenis verre overtreffen. De onzekerheid van de toekomstige politieke ontwik keling van Indonesië heeft ech ter de mogelijkheden om ana- tionale aspecten onvermijdelijk verkleind. Om aan deze moeilijkheid te, ontkomen, aldus de samenvat ting, hebben de samenstellers van het rapport ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van Indonesië drie mogelijkheden on derscheiden: 1. De situatie in Indonesië blijft gekenmerkt door een grote mate van politieke instabiliteit en onzekerheid. 2. Een communistisch, of door communisten gedomineerd regi me weet zijn gezag over de Indo nesische Archipel te vestigen. 3. Een democratisch, niet door anti-Westerse ressentimenten be heerst regime ziet kans zijn ge zag in geheel Indonesië te doen gelden en de politieke stabiliteit in dit land te herstellen. Alleen in het laatstgenoemde geval kan naar de mening van de commissie overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië in overweging wor- den genomen. Uitvoerig gaat het rapport in op de verschillende mogelijkhe den ten aanzien van de toekom stige status van Nieuw-Guinea, aldus de samenvatting. Ten aanzien van de gedachte em het gebied onder het trust- schapstelsel van de Ver. Naties te plaatsen, wordt opgemerkt, bat nu na zoveel jaren van strijd in de Ver. Naties een groot aan tal mogendheden zich min of meer blijvend aan de zijde van de Indonesische souvereiniteitseis heeft geschaard, een oplossing in deze geest voor het ogenblik praktisch niet mogelijk zal blij ken te zijn. Als oplossing, die de commis sie zelf als niet meer dan een richtsnoer beschouwt, worden be sproken de mogelijkheid van een oriëntering op het gebied van de South Pacific. De weg daarheen zal moeten worden gebaand door samenwerking van de mogendhe den die bij dit gebied territoriaal betrokken zijn. Met deze samen werking is reeds in 1947 een be gin gemaakt door het scheppen van een permanent overlegor gaan: de South Pacific Commis sion, met voornamelijk consulta tieve en adviserende taken. De mogelijkheden om tot verster king en intensivering van deze samenwerking te geraken dienen stellig nader te worden onder zocht. Een Nederlands initiatief in deze richting zal bepaald niet kansloos zijn. Tot welke staat kundige structuur een dergelijke samenwerking uiteindelijk zou moeten leiden, valt uiteraard nog moeilijk te zeggen, aldus de sa menvatting. De mogelijkheid van een Melanesische staatsvorming dient stellig niet te worden uitge sloten. Wanneer Nederland besluit in deze richting de voltooiing van zijn taak ten opzichte van Nieuw- Guinea te zoeken is er, ook al is het einddoel nog betrekkelijk on bepaald en al is de gang daar heen in hoge mate afhankelijk van de samenwerking met andere mogendheden, in ieder geval een duidelijke, ook uit internationaal oogpunt geheel verdedigbare vorm gegeven aan onze Nieuw- Guinea-politiek. Aldus de samen vatting. Het beleid van de Nederlandse regering met betrekking tot Nw Guinea kenmerkt zich nu al ja renlang door een immobilisme, waardoor de Nieuw-Guineakwes- tie steeds meer een zieke plek is in onze nationale en internatio nale politiek. In het belang van Nederland en Nieuw-Guinea bei de zal de politiek van de rege ring gericht moeten zijn op liqui datie van het vraagstuk Nieuw- Guinea als Nederlands probleem. De commissie was als volgt sa mengesteld: dr P. J. A. Idenburg (voorzitter), mr M. v. d. Stoel (secretaris), prof. mr F M. baron Van Asbeck, mr S. C. graaf van Randwijck, mr A. M. Joekes, J. de Kadt, dr P. J. Koets, dr A. Mulder, dr C. L. Patijn, drs A. de Ruijter, prof. dr ir W. Schermer- horn, N. Stufkens, P. van 't Veer en W. Wierda. VER. STATEN Het achteruitlopen van de garnaalvangsten in de Neder landse en Belgische wateren gedurende de laatste jaren is aanleiding geweest voor het rijksinstituut voor Visserijon- derzoek te IJmuiden, een gar- naalonderzoek voor te bereiden in de Waddenzee, op de Zeeuw se stromen en langs de Neder landse kust. Een aparte bioloog zal door het instituut worden aangezocht om het onderzoek te verrichten. De garnaal is voor Nederland een belangrijk exportartikel met hoge waarde, aldus de bioloog. De verminderde vang sten zijn dit jaar enigszins ge compenseerd door de hoge no teringen, maar er zal toch ge zocht moeten worden naar we gen die met een minimum aan moeite en kosten een zo hoog mogelijke opbrengst geven, zon der dat de toekomst in gevaar wordt gebracht. Het antwoord op de vraag of de garnaal over- bevist wordt zal pas na een on- De 12-jarige Jappie Buwalda is ierecht. De reddingboot van Ameland bracht de volkomen uitgeputte jongen gistermorgen te 6.30 uur, samen met zijn twee redders aan de wal, waar hij door zijn ouders, die een bange avond en nacht hadden doorgemaakt, met wijd open armen werd ont vangen. Nagenoeg de gehele bevolking van Holwerd is in de nacht van zondag op maandag niet uit de kleren geweest. Jappie speelde zondag in de vooravond met enige vriendjes in een opblaasbare plastic boot bij de pier van Holwerd. Toen echter een van de vriendjes met een fik se sprong uit de boot op de pier sprong, kreeg het bootje een zo danige zet dat het een eindweegs •n zee dreef. Het werd door stroom en wind gegrepen en dreef met steeds groter wordende 'Snelheid verder. Enige mensen op de pier zagen bet gebeuren en riepen de jongen toe in de boot te blijven en de hulp af te wachten, die ze zouden gaan halen. Op het door hen ge slagen alarm gingen twee man nen, de heren Louw Duinen uit Holwerd en Kleinendorst uit Rot terdam, met een oude redding boot op de jongen aan. Ook van deze twee werd daarna niets meer vernomen. Inmiddels was ook de reddingboot ..Insulinde" van Oostmahorn half twee maan dagnacht gingen voorts een poli- tieboot en twee reddingsboten, uit Ameland en Schiermonnikoog op zoek, met als doel de omge ving van de Engelsmanplaat. De hulp van vliegtuigen bleek echter onontbeerlijk en tegen het morgengloren stegen dan twee „Avengers" op van het marine vliegkamp Valkenburg. De be manning van een van deze toe stellen ontdekte omstreeks zes uur de vlet waarin de twee man nen zaten met de jongen. Dit werd de menigte op de pier van Holwerd duidelijk, toen het vliegtuig gebaarde dat de verlo renen waren opgespoord en dat de jongen gered was. De vliegers leidden toen de „Dr. van Rietschoten" met on derschipper Botte Ney, naar de vlet, zodat een half uur later alle leed geleden was. derzoek dat zich over vele jaren uitstrekt, te geven zijn. Het on derzoek zal zich uitstrekken van Cadzand tot Delfzijl. Daar het niet mogelijk is de Nederlandse onderzoekingstreiler „Willem Beukelszoon" bij dit werk te betrekken zal de bioloog zoveel mogelijk waarnemingen moeten doen aan boord van garnalen- kotters uit verschillende ha venplaatsen. Het zal niet mo gelijk zijn de trek van de gar naal na te gaan aan de hand van gemerkte garnalen. Het diertje is te klein en vervelt te snel om. evenals haring of zandspiering, met een door de bioloog bevestigd merkplaatje rond te zwemmen. Men over weegt nu de merking van de garnalen met behulp van een kleurstof te verrichten. Nage gaan kan worden of er enige relatie bestaat tussen de garna len van de Waddenzee en die voor de Zeeuwse en Belgische kust. De vraag zal dan kunnen worden beantwoord of het weg vangen van jonge garnalen in de Waddenzee een ongunstige invloed heeft op de garnalen visserij in de Zeeuwse en Bel gische wateren, zoals vooral door de Belgische vissers al ja ren lang wordt beweerd. Goldfine weigert te antwoorden. Bernard Goldfine, de Boston- se industrieel wiens vriendschap met de voornaamste medewer ker van president Eisenhower, Sherman Adams, door het Con gres wordt onderzocht, heeft geweigerd voor een subcommis sie van onderzoek op 23 vragen te antwoorden, die volgens hem niets met de kwestie te maken hadden maar die volgens de voorzitter van de subcommissie, de democraat Oren Harris, wel terzake doende waren. Een ad vocaat van de subcommissie stelde daarop vast dat Goldfine zich schuldig maakte aan „min achting voor het Congres". De vragen hadden voorname lijk betrekking op financiële kwesties betreffende twee on dernemingen van Goldfine. yoor deze bijeenkomst was de industrieel officieel gedagvaard. Tot dusver was hij vrijwillig verschenen. De reden voor de dagvaarding was, dat de wet niet duideijk is op het punt of men een vrijwillig opgekomen getuige ook van „minachting voor het Congres" kan beschul digen. VER. STATEN De Packard uit de markt Dit jaar zal een der beroemd ste Amerikaanse automerken. Packard, van de markt verdwij nen. De producent van deze auto, de Studebaker-Packard Corporation, heeft bekend ge maakt dat de produktie zal worden stopgezet en dat de on derneming zal overschakelen op een kleiner model auto. Met het verdwijnen van de Packard zullen op de gehele Amerikaanse automarkt nog slechts 16 merken zijn overge bleven van de meer dan 2700 merken die zijn verschenen sinds het begin der automobiel industrie in 1895. Vorig jaar zijn reeds twee an dere bekende Amerikaanse mer ken de Hudson en de Nash, uit de produktie genomen. OOSTENRIJK Japanse vredesmars. Er hebben zich zaterdag te °ito drie buitenlanders ge- bij de ruim 10.000 Japan ss. die een vredesmars van h'rosjima naar Tokio onderne- /ten. De mars, die op 20 juni is ^°nnen, zal, naar verwacht Tv^t- °P 12 augustus eindigen. ,.De drie buitenlanders zijn de Ipdwiander dr. G. A. de Bock, Oostenrijker Andres en de eruaan dr. Garcia Rendon. Dit letal is lid van het interna- rti°nale comité van voorberei- eén b.voor wereldraad te- rh kernwapens, die volgende «and in Tokio bijeenkomt. AANTAL KIJKERS EN LUISTERAARS IN NEDERLAND Op 1 juli bedroeg het aantal geregistreerde TV-ontvangers 315.878 tegen 308.126 op-1 juni. In totaal werden in de loop van het eerste halfjaar '58 76.859 TV- toestellen aangegeven tegen 60.532 in dezelfde periode van '57, d.w.z. bijna 27 procent méér. Dit resultaat komt geheel voor reke ning van het eerste kwartaal van dit jaar, toen 52.312 TV-ontvan gers werden geregistreerd tegen 34.048 in het corresponderende tijdvak van '57, een relatieve stij ging van bijna 54 procent. Het tweede kwartaal vertoont een geheel ander beeld. Met 24.547 TV-apparaten bleef het re gistratietotaal ruim 7 procent ten achter bij de 26.484, die in dezelf de periode van het vorige jaar werden ingeschreven. Evenals in '56 en '57 heeft, al thans tot nu toe, ook dit jaar de maand juni weer de kleinste toe neming van het aantal geregis treerde TV-toestellen (7.752) op geleverd. Op 1 juli 1958 waren er 2.426.902 radiotoestellen aangege ven tegen 2.417.429 op 1 juni j.l. Het aantal aangeslotenen op 't draadomroepnet bedroeg op 1 juli 515.550 tegen 517.108 op 1 juni j.l. Incidenten in Tibet. Volgens Nepalese handelaren, die uit Tibet in Kalimpong zijn aangekomen, zouden incidenten en opstanden zijn uitgebroken als gevolg van plundering van kloos ters in Tibet door eenheden van het Chinese leger. Nepalese han delaren zouden hierdoor gedwon gen zijn naar hun land terug te keren. Bus met Engelse toeristen verongelukt ■Zes Britse toeristen zijn maandagnacht ernstig gewond en 18 licht gewond toen een bus bij Gloffnitz in Neder- Oostenrijk tegen een boom reed. De Oostenrijkse chauffeur van de bus liep eveneens ern stige verwondingen op. Slechts 3 van de 27 inzittenden van het voertuig zijn er zonder verwon dingen afgekomen. De Britse consul in Wenen heeft later medegedeeld, dat het ongeluk zondagochtend is geschied en dat geen van de Eritse toeristen in levensgevaar verkeert. WEST-DUITSLAND Ontslagen bij de Howaldt Werke De directie van de grootste Duitse scheepswerf, de Howaldt Werke te Kiel, heeft medege deeld dat gisteren 700 personen zijn ontslagen. Reeds eerder hebben 300 arbeiders ontslag gekregen. Als reden voor deze massa-ontslagen werd genoemd gebrek aan reparatiewerk als gevolg van de algemene econo mische recessie. De Howaldt werke zijn staatseigendom. KLEUTER VERDRONKEN Zondagavond omstreeks 19.00 uur is de 4-jarige A. V. uit Zoe- termeer bij het Paddegat te wa ter geraakt en verdronken. Zij was met haar ouders en twee zusjes op verjaardagvisite bij de familie Koek. Reeds na tien mi nuten werd de drenkelinge opge haald. Pogingen van enige E.H.B. O.-ers en een arts uit Roelof- arendsveen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, baatten niet meer. LIJK VAN VERDRONKEN JONGETJE AANGESPOELD Zaterdagmiddag is onder Noordwijk aangespoeld het lijk van de 12-jarige P. H. Bankeman, gewoond hebbend in de Jacobstr. in Den Haag. Het ventje was een week geleden met een vriendje op Scheveningen in zee gegaan, doch beiden keerden niet meer in de ouderlijke woning terug, zo dat het ergste werd gevreesd. Het lijkje van de andere jongen is eind vorige week uit de buiten haven op Scheveningen opge haald. VISSTROPERIJ Zondagnacht zag een agent dat twee mannen aan het vissen wa ren in de teeltvijver van het Zui derpark. De agent ging snel de sleutel van het hek halen, maar toen hij het park betrad, waren de mannen reeds op de vlucht geslagen. De agent loste een paar waarschuwingsschoten. Op de Troelstrakade werden de mannen door jeepagenten aange houden. Het waren de gebroeders P. K. en J. K„ beiden loswerk- man. De politie nam 10 kilo wit- vis in beslag. TWEE HONGERIGE ITALIANEN GEARRESTEERD Gedreven door de honger zou den twee Italianen, die in Neder land op zoek naar werk waren, zondagnacht een inbraak in Rotterdam gepleegd hebben. Sur veillerende politieagenten be merkten onraad in een kruide nierswinkel aan de Waalhaven. Ze troffen daar de Italianen aan, die een ontbijtkoek, een stuk rookworst en een fles Maggi- aroma bij zich gestoken hadden. Een van hen had uit een lade van de toonbank negen cent ge nomen Ze beweerden tegen de politie in dagen niet gegeten te hebben. De Italianen zijn de 30-jarige A. G. uit Montalbano en de 35- jarige A. C. uit Ussana. Ze wor den overgegeven aan de vreem delingenpolitie. VERKEERSONGEVAL In Loenen (Vel.) is zondag de 50-jarige H. J. Stoer uit Loenen in botsing gekomen met een hem achterop komende auto, toen hij plotseling linksaf sloeg. De man werd over de motorkap van de auto geslingerd en werd daarbij zwaar gewond. In het R.K. zie kenhuis te Apeldoorn is hij maan dagmorgen overleden. CHROESTSJEF TOT ZWEEDSE JEUGD „De Sowjet-Unie doet alles wat in haar macht ligt om met de Westelijke mogendheden tot een akkoord over het ontwape- ningsvraagstuk te komen, maar totnogtoe heeft geen enkel te ken erop gewezen, dat Amerika en Engeland inderdaad van plan zijn positief op het vredes initiatief van de Sowjet-Unie te reageren, die eenzijdig een eind aan haar atoomproeven maak te", aldus de Russische pre mier, Chroesjtsjef, in een brief aan de Zweedse sociaal-demo cratische jeugd. „De Rode Ster" over het in Armenië gelande Amerikaanse vliegtuig Sowjet-jachtvüegtuigen heb ben het Amerikaanse vliegtuig, dat op 27 juni het Sowjet-lucht- ruim in het gebied van de Kau- kasus schond, niet met mitrail leurs beschoten, aldus schrijft het blad „De Rode Ster" van het Russische ministerie van Defer- sie zaterdag. De mededeling< van het Amerikaanse minister) van Buitenlandse Zaken en va a Defensie over beschieting van het Amerikaanse toestel met mi trailleurs zijn leugens, aldus het blad. „De te Washington op touw gezette anti-Sowjet-campagne op dit punt is bedoeld als verweer tegen de beschuldigingen, dat het Amerikaanse vliegtuig met voorbedachte rade de Sowjet- grens heeft geschonden en even zeer als poging om voor de open bare mening de misdadige han delingen te verhullen, die de vertegenwoordigers van de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten je gens de Sowjet-Unie plegen". Uit het feit, dat het Ameri kaanse vliegtuig met alle midde len heeft getracht aan de Russi sche jagers te ontkomen mag men afleiden, dat het toestel bo ven Russisch grondgebied is ge komen voor een verkennings vlucht, aldus „De Rode Ster". Oude vondsten in Zuid-Afrika Dr John Robinson van het Transvaal-museum te Kaapstad gelooft, dat hij spoedig sporen zal ontdekken van de oudste mens in de geschiedenis, de Telanthropus Capensis. Dr. Robinson is al 12 jaar bezig met opgravingen in de Sterkfontein-grot, circa 65 km van Kaapstad. Deze week heeft hij daar stenen werktuigen ge vonden die 600.000 jaar oud moeten zijn. Volgens hem moe ten die werktuigen door het oudse echte mensenras naar de grot zijn gebracht. Of het de Telanthropus is, kan alleen de tijd leren, doch de vondsten van het afgelopen jaar hebben wel bewezen dat de Telanthro pus de nu gevonden werktuigen ook heeft gebruikt, aldus dr. Robinson. WOENSDAG 16 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de kinde ren; 9.05 Gym. v. d vrouw; 9.15 Gr. (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Boekbespreking10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Amu sements muz.; 13.45 Caus.; 14.00 Gr.; 14.45 Voor de jeugd; 16.00 Volksliedjes en -dansen. (Tussen 15.00 en 17.00 Reportage Tour de France); 16.15 Voor de zieken; 17.00 Vakantietips; 17.50 Rege- ringsuitz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Tour de France; 18.30 Cau serie; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Joods progr.; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Caus.; 20.15 Amus. muz.; 20.30 Buren, hoor spel; 21.40 Tour de France; 21.50 Marinierskapel; 22.15 Marimba; 22.50 Medische kron.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.30 Hammondor gelspel; 23.50 Socialistisch nws in Esperanto. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Lichte muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Vernuft en techniek; 9.35 en 10.00 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Radio Filharm. orkest; 12.00 Bariton en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Nieuwe muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Metropole ork. en klein koor; 14.00 L'Arlesiana, opera (gr.); 15.40 Lichte muz.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Inter- scholair jeugdtournooi; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Spec trum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven; 18.30 Kamerk.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. 19.30 Buitenl overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radi'okrant; 20.20 Radio Filharm. ork.; 21.20 Gr.; 21.25 Muz. luisterwedstrijd; 21.50 Gram.; 22.00 Caus.; 22.15 Vocaal kwartet en clavecimbel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Gr.; 13.30 Clavecimbelrecital; 15.00 Omroepork.; 15.50 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 17.00 Nws; 17.10 Zang en piano; 17.50 Boek- bespr.; 18.00 Gram.; 18.10 Leken- moraal en filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoonst.; 20.00 Hoorsp.; 20.45 Bariton en piano; 2.00 Nws; 22.15 Bariton en piano; 22.45 Gram.; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA. 17.00 Voor de kinderen; 20.00 Weekjourn.; 20.30 Luipaard op schoot, documentale film; 21.00 22.30 Het witte schaap van de familie, blijspel. BRUSSEL (V.)16.00—17:30 Wereldtentoonst.; 19.30 Nieuws; 20.10 Er is gebeurd bij de pastoor van Nijlen, klucht; 21.00 Over name van de A.V.R.O.: Het witte schaap van de familie, blijspel; 22.40 Nws en journaal. Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 47.) (Nadruk verboden.) „Kom op met die bekentenis", nodigde ik hem uit „het zij je bij voorbaat vergeven." „Je moet er geen grapje van maken", zei hij ernstig. „Toen ik jou vroeg om in mijn plaats met Jess naar de schouwburg te gaan was dat niet zo maar toevallig omdat ik plotseling weg moest. Ik heb die hele geschiedenis van te voren in scène gezet, omdat ik jullie twee de kans wilde geven, snap, je. Ik wist dat Jess jou wel mocht en daarom heb ik jullie opzettelijk een avond bij elkaar gebracht om te kijken wat er ge beuren zou. In jou had ik ten minste onder al die tientallen ke rels om haar heen één man op wie ik al mijn wantrouwen kon concentreren. Als er iets tussen jullie was gebeurd, zou ik dat óf openlijk van jullie hebben ge hoord óf ik zou het wel aan een van jullie tweeën gemerkt heb ben. Ik had natuurlijk kunnen weten dat jij zoiets niet zult doen, maar je weet hoe dat met wan trouwen gaat. Ik hoop dat je me het niet zo erg kwalijk zult ne men". Maar ik héb haar gekust, had ik hem wel willen toeschreeuwen. Ik heb haar gekust, idioot, je plan was zo stom nog niet. Het is niet te vertrouwen, daarvan kan ik je de bewijzen leveren. Maar het is niet alleen haar schuld, het is ook de mijne. Als je zin hebt tfm meop mijn ge zicht te slaan, ga dan gerust je gang. Je zei toch dat je mij ge meen behandeld hebt? Dat haalt nog niet bij de smerige streek die- ik met jou heb uitgehaald. Jij loopt daar maar rond mét dat wantrouwen dat je eeuwig aan je hart vreet. De angst, waarvan je me vertelde op die avond voor je weer wegging, én dat wan trouwen moeten geen aangename metgezellen zijn geweest in de eenzaamheid van je Spitfire. Je hebt me van beide verteld, Philip, omdat iedereen wel eens behoef te heeft om uit te praten. Mis schien heb je er nooit iemand zo uitvoerig van verteld, maar mij deed je het om dat je me ver trouwde. Waarachtig, je ver trouwde me. En niet alleen daar in. Je vertrouwde me zelfs zover, dat je mij uitzocht om Jess op de proef te stellen. Je was bang voor de uitslag van die test. Phi lip, en daarom wilde je de uitslag van te voren bepalen. Je wilde jezelf bedriegen. Maar je maakte een fout. Ik was niet te vertrou wen. Maar je moet dat ene geval niet te zwaar nemen; het was maar even Philip. Ze heeft me zelf weggestuurd en we denken er nu geen van beiden meer aan. Het had niets te betekenen. Maar of ze een ander ook zal wegstu ren, dat weet ik niet, Philip. Mis- is uitstekend geslaagd zelfs. Ze schien stuurde ze me alleen maar weg, juist omdat ik toch nog wel te vertrouwen ben. Trouwe man nen zijn niet aantrekkelijk voor vrouwen als Jess Al die dingen had ik willen zeggen, maar ik zei: „Is dat die hele bekentenis? Ik schrok al, ik was bang dat je ergens een bor rel gedronken had op mijn reke ning". Hij grinnikte opgelucht: „Nou ja", mompelde hij, „het heeft me al die tijd nogal dwars gezeten en dan ga je de dingen buiten hun normale proporties zien." „Weet je wat jij eens moet doen?" Ik stond op en klopte hem bemoedigend op de schouder. „Jij moet eens gaan proberen van dat wantrouwen af te komen, zo maar uit jezelf. Want de oorzaak van jouw wantrouwen ligt niet in de houding van Jess; ik geloof dat het juist omgekeerd is. Jij maakt Jess zo, en misschien zie je haar zelfs alleen maar zo, om dat je jullie hele verhouding ver pest met je eeuwige achter docht". Toen zag ik Jess. Ze stond in een hoek aan de andere kant van de grote kamer. Ze stond daar alleen, zwijgend, en ze hield haar ogen strak op ons gericht. Ik wist plotseling zeker dat ze daar al die tijd gestaan had. HOOFDSTUK XVII. Van heel ver begon een zacht brommen te groeien tot 'n zwak huilen. Ik stond op de omloop van de controletoren op het Rid- gefield-vliegveld en zocht met een kijker de horizon af in de rich ting waar ik meende dat het ge luid vandaan kwam. Het was een warme junidag. Er hingen een paar grote witte wolken bewe gingloos tegen de blauwe lucht. Achter mij, in de controletoren klonk door de open deuren, die uitkwamen op de omloop, Tony's stem, krakend vervormd door de microfoon. „Hier is Glassjar one zero. Passeer juist de kust bij Seaford Head. Daal tot tiendui zend voet Het geluid werd sterker. „Daar komt-ie", zei plotseling de stem van Will Sparks naast me. Zijn ogen vernauwden zich tot een spleet en zijn bruin verweerd ge zicht trok in duizend rimpels sa men tegen het scherpe licht van de zon. Met zijn hand wees hij naar een punt, hoog in het blauw. „Verroest", mopperde ik, „ik zat veel te laag. Hoe zie je dat zo gauw met het blote oog." „Nog geen last van aftakeling" grijnsde hij. We keken beiden omhoog naar de stip die nu tot een donkere vorm groeide en snel hoogte verloor. „Daal tot vijfhonderd voet", hoorde ik de stem van Tony achter me. Een paar seconden later schoot de zilverglanzende „Prometheus" od een hoogte van een paar hon derd voet over het vliegveld, maakte in de klim een rol en ver dween toen in een wolk. „De bes te man in het beste toestel", zei Will en hij deed geen moeite zijn trots te verbergen. „Ja", knikte ik nadenkend, „J.R. is ook helemaal weg van hem, van Tony bedoel ik." „Hoe gaat het nu tussen J.R. en Susan", informeerde Will. „Och", ik haalde mijn schou ders op. „Het gaat, maar daar is ook alles mee gezegd." Will knik te begrijpend. (Wordt vervolgd)maakt. MANNEQUIN HAB ZELF MINDER RUGGEGRAAT MOETEN TONEN. „Wanneer er eiseresse inder daad zoveel aan gelegen zou zijn geweest alleen haar schouders cf hoogstens het bovendeel van de ontklede rug op de foto's zicht baar te laten, dan had zij zelve door zich slechts gedeeltelijk te ontkleden de grens daarvan kun nen bepalen", aldus de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman. in het vonnis, dat hij in het door een Amsterdamse mannequin tegen een Utrechtse matrassenfabriek aanhangig gemaakt kort geding heeft geveld. Hij weigerde de gevraagde voorziening, die inhield, dat de fabriek alle showcards. die van de foto waren .vervaardigd, en die als zgn. blikvangers in di verse étalages van winkels staan opgesteld, terstond zou moeten vernietigen. De mannequin werd in de kosten van het geding 190,veroordeeld. Zij had zich beroepen op een overeenkomst met de fotograaf, die zij het vorig jaar toestond de foto te maken: Bij gebruik voor advertentiedoeleinden zou de ontklede rug met tekst bedrukt worden. Dat geschiedde inder daad met de eerste advertentie, die in een damesweekblad werd afgedrukt. Op de showcards is de rug ech ter zichbaar tot dat gedeelte waar hij ophoudt rug te zijn en er staat geen tekst op. De man nequin stelde, dat men haar nu zou kunnen herkennen en dat daarmede haar reputatie van ze delijkheid en haar positie van veel gevraagde mannequin in ge vaar zouden komen. De presi dent meende dat dit niet het ge val is, omdat men haar dan ook zou hebben kunnen herkennen van de eerste advertentie. Volgens het vonnis heeft de fotograaf, die evenals de; manne quin 50,ontving, afstand ge daan van de foto en bezit hij dus geen auteursrechten meer. Als dat al gedaan is op voorwaarde, dat de rug steeds met tekst be drukt zou worden dan heeft eiseresse dit in het geding niet aangetoond of aannemelijk ge-

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5