Binnenlands nieuws Luxe in de Lux van Benelux u gebeurtenissen in Irak Buitenlands nieuws AGENDA BEURSOVERZICHT der opLhe ,drie Iaag: Luxemburg geen onbelangrijke partner in het driemanschap tei groed nieuwvl Ofschoon dp omwenteling in Irak, v or/.over die uit de be richten van ritdio Bagdad bekend is geworden, door diplomatieke waarnemers in Londen als een grote tegenslag op korte termijn voor de Westerse belangen in het Midden-Oosten wordt be schouwd, vraagt men zich toch af of de gevolgen ervan op de lange duur bezien niet wat min der ernstig zullen blijken te zijn. Tegenstanders van het Pact van Bagdad zullen ongetwijfeld de omwenteling in Irak het be gin van het einde van het drie jaar geleden gesloten pact noe men. Irak was een van de op richters van het pact, tezamen met Turkije. De andere leden zijn Pakistan, Perzië en Groot- Brittannië. De Verenigde Staten hebben het bij de rol van waar nemer gehouden. Het staat thans te bezien of de vergadering van de raad van mi nisters van het pact, die op 28 juli te Londen gehouden zou worden, doorgang zal vinden. Ken andere vraag is wat de nieuwe leiding in Irak zal doen ten aanzien van de olie in dit land, die geëxploiteerd wordt door de Iraakse petroleummaat- schappij, onder degenen, die thans als leiders van (1e rebellen wor den genoemd zijn er, (lie in het verleden reeds nationalisatie van de olie-industrie hebben geëist. Men vraagt zich af of de nieu we regering de pas vorige week tussen de maatschappij en de re gering te Bagdad gesloten over eenkomst, volgens welke de f.P.C. de oroduktie zal verhogen en bepaalde nog niet in exploita tie gebrachte gebieden aan de regering afstaat voor prospectie door andere maatschappijen, zal nakomen. Zal deze revolutie een nieuwe aansporing voor het Arabische nationalisme blijken te zijn en de anti-Britse stemming onder an dere Arabische volken doen toe nemen? In de afgelopen weken is het Westen een voornemen tot in terventie in Libanon verweten en enkele dagen geleden heeft de Britse regering de nationalisti sche sultan van Lahej een pro lectoraat in het gebied van Aden, verbannen. Brief van Eisenhower aan Chroesjtsjef President Eisenhower heeft premier Chroesjtsjef in een brief laten weten, dat een uitbreiding van de handel tussen de Ver. Sta ten en de SoWjet-Unie onder zekere omstandigheden" de be trekkingen tussen de twee lan den zou kunnen verbeteren, maar dat Amerikaanse kredieten met lange looptijd ingewikkelde kwes ties zouden doen ontstaan. Het schrijven, dat maandag te Moskou werd overhandigd, vormt ieen antwoord op de brief van Chroesjtsjef van 2 juni, waarin de Sowjet-premier om een uit breiding van de Amerikaanse .Russische handel verzocht en te kennen gaf. dat de Sowjet-Unie vart de Ver. Staten langlopende exportkredieten wil hebben. Volgens Eisenhower zou de uitbreiding van de handel gun stige gevolgen hebben als zij ge paard ging met ruime contac ten tussen de twee volkeren en een bredere uitwisseling van ge gevens welke kunnen leiden tot een beter wederzijds begrip als basis voor een duurzame vrede". Aangezien de Amerikaanse bui tenlandse handel door particu liere maatschappijen wordt ge dreven, kunnen de Russische handelsondernemingen onmiddel lijk en zonder dat de Amerikaan se regering speciaal behoeft op te treden, de handel met de Ver. Staten uitbreiden, aldus Eisen hower. Hij was van oordeel, dat de Russen wellicht, niet alle be schikbare mogelijkheden gebrui ken, gezien het feit dat de Ame rikaanse maatschappijen veel meer van de Sowjet-Unie hebben .afgenomen dan omgekeerd. Daar om was de situatie meer geschikt voor een uitbreiding van de Sow- jet-aankopen in de Ver, Staten. Met het oog op de juridische en politieke complicaties, die lang lopende kredieten met zich mee zouden brengen, zou deze uitbrei ding het beste volgens de nor male betalingsregeling kunnen geschieden. Tenslotte deelde Eisenhower aan Chroesjtsjef mede, dat hij (fiens concrete voorstellen door het „State Department" liet be studeren en dat de Sowjet-rege- ling van het resultaat op de hoogte zal worden gesteld. SELMANN BEKENT SCHULD Fritz Selbmann, een plaatsver vangende Oostduitse premier, die in het begin van dit jaar van ..revisionistische denkbeelden" werd beschuldigd maar toch zijn post behield, neeft maandag op het congres van de Oostduitse communistische partij transpire rend en met een bleek gezient bekend, dat hij op de hoogte was geweest van de activiteit van „de revisionistische groep", maar niets hiervan had gezegd. Deze groep werd geleid door Karl Sehirdewan, de toenmalige leider van de afdeling partij-organisa tie en opleiding. Selbmann zei, dat hij zich in beraadslagingen tegen partij secretaris had gekeerd en dat hij te veel eer had opgeëist voor de industriële ontwikkeling. Inmid dels had hij echter een „wezen lijke les" geleerd en hij wilde niet anders meer dan strijden voor de overwinning van het socialisme. Volgens waarnemers zijn er echter tekenen geweest die er op wezen dat Groot-Brittannië haar politiek ten aanzien van zekere Arabische staten aan het herzien is om deze meer in overeenstem ming met de huidige situatie te brengen. Er bevinden zich talrij ke Arabische leiders in Londen voor besprekingen met Britse autoriteiten, namelijk uit Aden, Muskat en Oman en Bahrein. Toen de volgens de berichten vermoorde generaal Noeri el Said veertien dagen geleden uit Lon den vertrok werd gezegd dat de officiële Britse houding tegen over hem wat verkoeld was. Men vraagt zich thans af of, op de lan. ge duur gezien, de omwenteling in Irak misschien zal leiden tot een principiële heroriëntering van de Britse politiek tegenover het Midden-Oosten. De autori teiten te Londen zijn, zo wordt opgemerkt, bereid om op tech nisch niveau met de Verenigde Arabische Republiek in verstand houding te treden, ondanks de Suez-crisis in het verleden, in het afgelopen weekeinde is een overeenkomst tussen de V.A.R. en de (oude) Suez-kanaalmaat- schappij getekend en de bespre kingen tussen de V.A.R. en En geland over financiële kwesties zullen hervat worden. CYPRUS Gouverneur Foot heeft maan dagavond in een radiorede ver klaard, dat de autoriteiten niet zullen aarzelen af te rekenen met „iedereen die krankzinnig genoeg is om Cyprus in een bur geroorlog te willen storten". De Griekse burgemeesters ver zochten Foot de hulppolitie, die uit Turken bestaat, te ontbinden, omdat deze politiemannen ver antwoordelijk voor „terroristi sche acties tegen Grieken" zou den zijn. De burgemeesters pro testeerden tegen de „schandalige bevoorrechting" van de Turken door de Britse veiligheidstroepen. Zij deelden de gouverneur mee, dat het naar hun mening g;een zin zou hebben nog eens bijeen te komen, als hij niet op hun ver zoeken kon ingaan. Volgens waarnemers zouden er zonder de uitgebreide veilig heidsmaatregelen van de dertig duizend Britse militairen en po litiemannen op het eiland waar schijnlijk tientallen doden zijn gevallen door wraakoefeningen van de ene bevolkingsgroep te gen de andere. In Limassol brak brand uit in een houtopslagplaats van een Griek, terwijl in Lefka, ten wes ten van Nicosia een woning van een Griek afbrandde. In de afge lopen nacht werd brand gesticht in 25 Turkse huizen in het dorp Arnahi. BELGIË Premier Eyskens ziek- Premier Eyskens heeft maan dag een ontvangst op het konink lijk palies voor de leden van de drie weken geleden gevormde regering wegens ziekte moeten verlaten. Op advies van zijn art sen moet hij het bed houden. Donderdag staat de regering in de Kamer van volksvertegen woordigers een tweede vertrou- wenstemming te wachten. On danks het feit dat de homogeen R.K.-regering in de Kamer een minderheid van twee zetels heeft, won zij de eerste stemming door de onverwachte steun van twee liberalen. Het is echter mogelijk dat deze afgevaardigden dit don derdag niet zullen doen, waar door de regering ten val zou komen. Verklaring van Van Glabbeke Aan een correspondent van „Le Soir" heeft de liberale volksvertegenwoordiger Van Glabbeke, die tezamen met zijn fractiegenoot Lahaye in de Ka mer voor de regering-Eijskens stemde, o.m. verklaard dat hij tijdens de regeringscrisis in contact is geweest met twee po litieke persoonlijkheden, die hem persoonlijk geen enkele belofte hebben gedaan. Hij had hun ook niets gevraagd. Het enige wat ik gevraagd heb is, dat in geval de regering op bredere basis mocht worden uitgebreid met de hulp van de liberalen, de erkenning van de liberale vakbonden in het pro gram zou worden opgenomen, aldus Van Glabbeke. Hij zei nog dat indien premier Eyskens zijn regering niet uitbreidt en geen besprekingen in die zin begint, hij zijn volstrekte vrijheid van handelen zal hernemen. In dat geval zou Lahaye waarschijnlijk zijn voorbeeld volgen. FRANKRIJK Parade in Parijs President Coty en premier De Gaulle van Frankrijk hebben gistermorgen, naast elkaar staande in een open auto, een reusachtige militaire opstelling op de Champs Elysees, ter gele genheid van de herdenking van de bestorming van de Bastille in 1789, geïnspecteerd. Tienduizenden Parijzenaars riepen in koor „De Gaulle, De Gaulle". De Franse nationale feestdag wordt op last van de regering met ..extra luister" gevierd om de krachtige opwelling van „broederschap" tussen het Franse moederland en de Mo hammedanen van Algerië en de trouw van de regering-De Gaul le aan de republikeinse tradities uit te laten komen. Aan de parade werd deelge nomen door 6.000 Mohamme daanse oudstrijders en verte genwoordigers van jongerenor ganisaties, afdelingen van de Mohammedaanse strijdkrach ten en keurtroepen van de Franse strijdkrachten in to taal 20.000 man. De Gaulle is later vertrokken om zich per vliegtuig naar Toulon te begeven voor een in spectie van de Middellandse zeevloot. President Coty nam de pa rade af van een officiële tri bune waarop zich ook de gene raals Salan en Massu, de hoofdfiguren in de Algerijnse opstandige beweging, en leden van het Franse kabinet bevon den. De oudstrijders uit Algerië met witte tulbanden oogstten zeer veel applaus van het pu bliek. De parade had een sterk Algerijns accent. De parachu tisten ontlokten eveneens ge weldige bijval van de menigte, die door de politie op 300.000 man wordt geschat. Overigens wordt in geheel Frankrijk en in Algerië de dag van de Bastille gevierd. In Pa rijs is sinds zaterdag de gehele nacht door gedanst. Op straat zal het dansfeest tot het aan breken van de nieuwe dag voortgezet worden. Sjah van Perzië naar Istanbul De sjah van Perzië is gister morgen per vliegtuig uit Nice naar Istanbul vertrokken. Hij heeft het weekeinde aan de Franse Rivièra doorgebracht. Zijn komst aan de Rvièra had aanleiding gegeven tot geruch ten over een mogelijke samen komst van de sjah met zijn ge wezen gemalin prinses Soraya. De sjah zou de bijeenkomst van de Mohammedaanse leden- landen van het pact van Bag dad bijwonen alvorens naar Teheran terug te keren. Onderling beheerde ziekenfondsen gaan poliorisicofonds sluiten. Gezien de bij het Rijk en het Prinses Beatrix-poliofonds be staande plannen om hun bijdra ge in de verpleegkosten van po liopatiënten met ingang van 1959 aanzienlijk te verminderen, acht het bestuur van de Centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen (CBOZ) het noodzake lijk, dat ten aanzien van de ver pleegkosten voor poliopatiënten een groter draagvlak wordt ver kregen dan thans via de afzon derlijke aanvullingsfondsen der aangesloten ziekenfondsen moge lijk is. Het bondsbestuur van de CBOZ heeft nu de deelnemende fondsen voorgesteld tot stichting van een poliorisicofonds over te gaan. De desbetreffende stichting zal, volgens het bestuur, kunnen be rusten op hef z.g. omslagstelsel. De deelnemende fondsen die nen alle kosten, welke na de 70- ste verpleegdag voor poliopatiën ten worden gemaakt, op te ge ven, waarna deze kosten aan het eind van het jaar kunnen worden samengesteld en worden omge slagen over de deelnemers aan de stichting. I[|||!lllllllll!lllll!l!l!lllllllllilll!lll:lilil!l!nilllllll!lllll!i:illll!l!l!lllllll!l! dinsdag 15 juli. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De drie Rinaldo's. Zuidersportpark, 7 u. Druk- krij Van de SandeP.Z.E.M. 8 uur: Spadella—P.T.T. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Richard 3. Hotel „De la Bourse", 3 u.: Openbare aanbesteding bou wen van 4 woningwetwonin gen aan de Zeelandiastraat. woensdag 16 juli. TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: De drie Rinaldo's. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: The Kid. stal lasser ƒ1600? Aangehouden is een 34-jarige lasser uit Amsterdam, die er van wordt verdacht de vorige week 1600 te hebben gestolen uit een geldkistje in een woning aan de Utrechtsedwarsstraat. De man is een voormalige kostganger van de daar woonachtige familie. Bij zijn aanhouding was hij in het be zit van 450, waarvoor hij „geen redelijke verklaring van her komst" had, aldus de recherche van bureau Singel. De lasser ont kent schuldig te zijn aan de dief stal. bromfietser verongelukt Maandagmiddag is de 40-jari- ge bromfietser G. L., toen hij vanuit het Asserbos de straatweg AssenBeilen opreed, door een autobus gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij even na aan komst in het Wilhelminagasthuis is overleden. baby gestikt Toen mevrouw P. Mol te Buu ren haar zeven maanden oude baby, die in een wiegje te slapen lag, wilde helpen, bleek de kleine onder de dekens terechtgekomen te zijn en gestikt. brand in delft Omstreeks zes uur maandag avond is brand ontstaan aan het Westeinde te Delft, in de houten loods van de N. V. Van der Kuil te Leidsendam, die daar huizen bouwt. Toen de brandweer arriveerde, stond de loods aan één zijde in lichter laaie. Het vuur dat naar alle kanten uitsloeg. werd krachtig aangegrepen en daar door kon het grootste deel van de loods behouden blijven. In het afgebrande gedeelte be vonden zich diverse gereed schappen, o.a. een cirkelzaag, welke door de vlammen werden vernield. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duis ter, doch met de mogelijkheid dat er opzet in het spel is, wordt ernstig gehouden. Kinderen, die nabij de loods hadden gespeeld, BELGIË EN LUXEMBURG zijn sedert 1921, als gevolg van de veranderingen, die politiek en economisch het verdrag van Ver sailles met zich bracht, één unie gaan vormen, bij afkorting BLEU geheten. Luxemburg, ook wat de taal betreft, reeds ten tijde dat de achtereenvolgende koningen Wil lem I, II en III er groothertogen van waren, op Duitsland inge steld, was nauw met het Duitse Tolverbond verbonden geweest. Deze samenhang bleek niet meer houdbaar tegenover Frankrijk, waarvoor vele Luxemburgers grote sympathie koesterden, vooral nadat zij gedurende we reldoorlog I Duitse bezetting had den gezien. Het is Luxemburg niet slecht gegaan in de bijna 40 jaren, die thans reeds achter het Belgisch- Luxemburgs verbond liggen. Maar na wereldoorlog II zijn ook daar financiële moeilijkheden in getreden door de ontwaarding van het geld. Echter, Luxemburg heeft, zij het niet in gelijke mate als België, van de na-oorlog pro fijt getrokken, en reeds vóór 1953 kwam een welvaart, die uit enkele cijfers duidelijk blijkt. Het aantal televisie-apparaten, dat in 1953 nog 33 bedroeg, liep in 1957 op tot 1000, en het bezit aan eigen auto's vermeerderde van begin 1952 tot begin 1957 tot 24.300, hetgeen wil zeggen één auto per 13 inwoners. Luxem burg telde 314.000 inwoners, welk aantal vrijwel stationair is ge bleven. Tegenover één auto per 13 inwoners in Luxemburg, ston den er in België één per l i en in Nederland destijds één per 31 in woners. KOSTEN STEGEN 7 MAAR REEDS in 1954 begon zich een vermindering van de toe nemende welvaart merkbaar te maken. Midden 1956 werd deze duidelijk en uitte zich daarna ook in de verhoging van de prijzen, in het biezonder van de levens middelen. Eind 1957 lagen de levenskosten zodoende ruim 7 hoger dan midden 1956. Daarna gingen ze weer een beetje terug, maar toch kon men pas in janua ri en februari 1958 een merkbare daling van het indexcijfer waar nemen. Luxemburg is een sterk indus trieel ontwikkeld land. De pro- duktie-index, jn 1938 gesteld op 100, bedroeg 134 in 1954, 160 in 1956, 171 in het voorjaar van 1957, maar viel toen in het na jaar terug op 161. De belangrijk ste factor ligt ook hier in de staalindustrie, die van een pro- duktie van 2.8 miljoen in 1954 op 3.4 miljoen kwam in 1956. Onge veer 97 van deze Luxemburg se ijzer- en stualproduktic wordt geëxporteerd. Nu is deze verhoging van de produktie niet slechts aan bui tenlandse vraag toe te schrijven, maar voor een gedeelte ook aan aanzienlijke nieuwe investerin gen, die b.v. de laatste vier jaar ongeveer 6 miljard francs hebben bedragen. In 1954 en 1955 waren er 20.000 arbeiders, daarna zelfs over de 21.000, waardoor zij 55 '/c van het totaal aantal arbeiders in Luxemburg uitmaakten. gunstige resultaten. DAARNAAST is de metaal verwerkende industrie belangrijk. Weliswaar zijn er daarin slechts 3000 arbeiders werkzaam en zijn er vele gemiddèlde familiebedrij ven met 50 tot 150 arbeiders, maar niettemin kan men de metaalverwerkende bedrijven als de tweede rekenen na de ijzer industrie. Het bouwbedrijf heeft in grote mate geprofiteerd van de stijgende welvaart, en betrek kelijk weinig teruggang vertoond na najaar 1957; Minder goed is het de tabaks industrie en de bierbrouwerijen gegaan, die tot 75 terugvielen. De landbouw is naar beneden ge gaan tegelijk, dat de ijzerindus trie omhoog ging. Dit was te ver wachten, omdat de arbeiders van het land naai' de grotere plaat sen werden getrokken. Niette min maakt de totale landbouw- opbrengst nog altijd 10 van het nationale inkomen uit. Zowel de landbouw als de veeteelt lie pen echter meër terug dan men in dit eindcijfer zou vermoeden. Dit alles bij elkaar genomen kan men zeggen, dat Luxemburg niet slechts van de gunstige con junctuur behoorlijk heeft voor deel getrokken, maar dat daar van belangrijke resultaten zijn gebleven. Daarom is vooral Luxemburg, gelijk wij reeds zei den, geen onbelangrijke partner in het driemanschap. vergaande; .maat regelen. TOT NU TOE heeft men zich beperkt tot handelsovereenkom sten met de landen, die, evenals van de drie Benelux-landen teza men, zijn verbonden in de O.E.E.S. (gelijk men weet destijds in 1948 tot stand gekomen ter verdeling van de gelden van de Marshall-hulp i, maar voortgezet als een middel om de Europese integratie, waarbij allen zich goed bevonden, uit te breiden. De libe ralisatie van de invoer uit en de uitvoer naar de landen van de G.A.T.T. (algemene overeen komst voor tarieven en handel) maakte eveneens gedurende 1957 verdere uitbreiding Men kan voor de samenwer king wijzen óp de ontwikkeling van de douane-techniek in 1957, gedurende welk jaar de nieuwe nationale wetten inzake douane- en invoerrechten zijn voltooid, als mede de samenvoeging van douanebehandeling op bepaalde posten. Er zijn maatregelen in voorbereiding, die een vérgaande vergemakkelijking van het per sonenverkeer in het Beneluxge- bied voorstaan. Dan is er het werk van de com missie voor Industrie en Handel, die in 1957 speciale maatregelen nam teneinde de z.g. gevoelige sectoren te doen verdwijnen. Er is ook een ontwerp van een Bene- lux-regeling in/ai:? de mei ken in de drie linden tot stand ge komen. POSITIEF NIEUWS. ZELFS is het in 1957 niet nood zakelijk gebleken om een bijeen komst van de Commissie voor Aanbestedingen te houden, aan gezien het Protocol van 1956, dat ten doel had de discriminatie in deze sector op te heffen, een positieve conclusie heeft opge leverd. Er zijn dan nog de twee belang rijkste commissiën, enerzijds in zake voedselvoorziening en vis serij, waarbij de laatste kwantita tieve beperkingen in het onder linge handelsverkeer zijn verdwe nen, en daarnevens die tot har monisatie van de landbouwpoli tiek. die nog altijd in de totstand koming van de volledige Econo-, mische Unie een moeilijk punt vormt. Inzake vergoeding voor de ge- zinsarbeid en de bedrijfsleiding kan een zekere harmonisatie worden waargenomen, terwijl on derzoekingen naar bepaalde pro- duktiefactoren, b.v. pachten, stik stof-meststoffen, machines en betreffende de mogelijkheid van vrijmaking van het vrije handels verkeer in bepaalde produkten, een vèrgevorderd stadium heb ben bereikt. Er is ook een stelsel aanvaard van kostprijsberekenin gen, tot stand gebracht door de beperkte ministeriële groep, die daartoe eind 1957 bijeen kwam. wel woord, geen begrip? VELEN doen dikwerf de mening horen, dat Benelux wel een woord, maar slechts in be perkte mate een begrip vertegen woordigt. Geheel juist is dit niet. Korte tijd geleden kon men in één van de voortreffelijk geredi geerde organen van het perso neel van éen der grote interna tionale ondernemingen,, een arti kel aantreffen van de onver moeide Paul Henri Spaak, die hierin uiteenzette, wat op het ge bied van de Europese integratie reeds bereikt was, en in dit ver band ook cijfers noemde, die op de drie Benelux-landen betrek king hebben. Met aardige grafieken werd daarin te zien gegeven, dat deze drielanden in 1840 een gezamen lijke bevolking hadden van 71» miljoen, in 19u0 van 12 miljoen, in 1930 van 16 miljoen en thans, in 1958, van 2014 miljoen. Bene lux tezamen is een gebied, dat de grootste dichtheid van bevol king heeft, iets meer dan Japan, aanzienlijk meer dan Engeland of West-Duitsland of Italië, „een vrij groot veelvoud van China, en tegenover de twee poppetjes, aie de Verenigde Staten en het éne poppetje, dat Rusland weer geeft, er 31 kan stellen. Wat het percentage van de in dustrieel arbeidende bevolking betreft, staat Engeland niet II bovenaan, gevolgd door Benelux en West-Duitsland met een ge lijk cijfer. Wal de in de landbouw arbeidende bevolking betreft, wint Italië het niet 35 van Frankrijk met 30 West-Duits- i.ind met 35 en de Benelux met 10 En wat de arbeiders in handel, t erl.eer, algemene diensten enz. betreft, staat Ame rika met 52 bovenaan, gevolgd echter door de Benelux met 47 en Engeland met 45 Cijfers, die reeds bij eerste oogopslag voor velen toeli een verrassing zuilen zijn. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) hebben namelijk verklaard dat zij een man met een brandende fakkel naar binnen hadden zien gaan. KAPITALE BOERDERIJ UITGEBRAND Maandagmiddag is (waar schijnlijk door kortsluiting in de jacobsladder, waarmee hooi in de berg werd gebracht) brand uitgebroken jn de kapitale boer derij van de heer W. Bonestroo te Oosterwolde bij Oldenbroek. Aangewakkerd door de sterke wind. stond de berg spoedig in lichter laaie, waarbij het vuur oversloeg naar twee in de nabij heid gelegen schuren, een woon huis, nog een hooiberg en een kippenloods. De brandweer van Doornspijk was het eerst bij het vuur, maar riep de assistentie in van de brandweer van Oldnbroek. Men kon niet verhinderen, dat boerderij en bijgebouwen ge heel afbrandden. Een nabijgelegen nieuw woon huis kon behouden worden, zij het met brand- en waterschade. Enige kippen zijn in het vuur omgekomen. De verzekering dekt de schade. BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN Het afgelopen weekend is in de Kralingse Plas bij het strand bad het stoffelijk overschot op gehaald van de 24-jarige brieven besteller PI. K. van F. uit de Marnixstraat te Amsterdam. Het slachotffer, dat tijdelijk bij zijn ouders aan de Mariniersweg te Rotterdam verbleef, werd ver mist sinds hij woensdag j.l. was gaan zwemmen. 103-JARIGE REPATRIEERT NAAR NEDERLAND Zondag is in Soerabaja mevr. Portier aan boord van de „Siba- jak" gestapt. Hoewel zij reeds 103 jaar is wenst zij toch naar Nederland te repatriëren Zij werd aan de valreep officieel ont vangen door de gezagvoerder, kapitein J. C. Flach, en de staf officieren van het schip. De „Sibajak", die ook nog Djakarta zal aanlopen, wordt op 9 augus tus aan de Lloydkade te Rotter dam verwacht. BOERDERIJBRAND. Zondagavond omstreeks half acht is brand uitgebroken in de boerderij van de heer D. K. ge legen aan de nieuwe verbin dingsweg tussen rijksweg 4a en de provinciale weg Leiden— Oude Wetering. Aangewakkerd door een zuidwesterstorm stond het ge hele perceel binnen korte tijd in lichterlaaie. De gehele boer derij met rieten dak, de gehele inboedel, de stal en de overvolle hooiberg gingen verloren. De brandweer uit Woubrugge en HoogMade, die spoedig ter plaatse waren, bestreden het vuur met zeven stralen. De nablussing van de hooi berg zal nog wel heel wat uren vergen. Tegen middernacht rukte de Woubrugse brandweer in. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een elektrische leiding naar de kaasmakerij. BRAND IN' OPSLAGPLAATS ZUIDERZEEWERKEN Maandagavond omstreeks 6.30 uur werd alarm geslagen voor een brand op het opslagterreir. van de Zuiderzeewerken te Enk huizen. Dikke zwarte rookwol ken toornden omhoog en wezen de brandweer die ogenblikkelijk uitreed, de plaats van de brand. Het bleek dat een grote partij geteerde balken in brand stond vermoedelijk tengevolge van 't stoken van 'n vuurtje door jon gens. Met vier stralen werd het vuur aangepakt. Dank zij het feit dat er geen wind stond, konden een woonark en een woonwagen, alsmede grote sta pels drijfhout behouden blijven. De verzekering dekt de schade. .motorbootje overvaren. Het is vast komen te staan dat zich aan boord van het motorbootje „Jobi" dat door het uit Hamburg komende tankschip „Marion" op de Merwede bij Dordrecht is overvaren, niet twee, maar drie personen bevonden. Het waren Van T„ zijn broer, de 50-jarige M. van T. en de 47-jarige mon teur C. W. allen uit Dordrecht. Hun stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. De politie bevond bij haar onderzoek dat de heren J. van T. en C. W. met de „Jobi", een pasgebouwd plezierbootje, de rivier waren overgestoken om de heer M. van T., schippers knecht op de bij Papendrecht gelegen „Damco 24" af te ha len. Deze zou zijn vrouw bij zijn broer thuis ontmoeten. Het bootje voer terug naar de Dordrechtse wal en lag op een bepaald ogenblik parallel met de afkomende „Marion" uit Hamburg. Vermoedelijk is toen door het woelige water een defect aan de stuurinrichting van de „Jobi" ontstaan, waar door het schuin voor de „Ma rion" kwam te liggen en aan bakboordzijde van dit schip werd geramd. Het bootje moet tot splinters zijn geslagen. Van de drie mannen was niets meer te bespeuren. De kapitein van de „Marion" heeft verklaard eerst op het allerlaatste ogen blik iets van het ongeluk te hebben gemerkt. de bevolking van nederland Volgens opgave van het CBS is het aantal huwelijken in ons land gedaald van 35.710 in de eerste 5 maanden van 1957 tot 34.708 in de eerste 5 maanden van 1958. Het aantal levendgebo renen gaf in dezelfde periode een stijging te zien van 98.125 tot 99.389, terwijl het aantal over ledenen steeg van 34.249 tot 38.244. Het aantal immigranten steeg zeer scherp, nl. van 18.991 in de eerste 5 maanden van 1957 tot 39.835 in de eerste 5 maanden van dit jaar. als gevolg van het grote aantal repatriërenden uit Indonesië. Anderzijds daalde het aantal emigranten van 30.625 tot 23.829. FLAUWE BEURS OP POLITIEK MIDDEN-OOSTEN De beurs stond gistermiddag onder invloed van de politieke gebeurtenissen in het Midden- bosten. Aandelen Koninklijke Olie openden op 166,80 tegen 171,50 als slotkoers van vrijdag j.l. Het koersverlies bedroeg hier ea 4,70 en omgerekend op de oude basis ca 23 punten. Tevens lagen de aandelen ruim 7 (35 punten) onder pariteit Amerika. De wereld werd gistermorgen vroeg opgeschrikt door de politie ke gebeurtenissen in het Midden- Oosten. In Irak vond een staats greep plaats, waarvan het einde nog niet in zicht is. In interna tionale oliekringen heerste grote ongerustheid over de gebeurte nissen in het olierijke Irak. De Koninklijke Shellgroep heeft daar grote belangen. Een en an der had tot gevolg, dat aandelen Koninklijke Olie in de vroege morgenuren op de niet-officiële ochtendbeurs werden verhandeld op 169,80. Direct nadat het pu bliek van het wereldgebeuren op de hoogte was gebracht kwam er aanbod van deze zijde, speciaal in aandelen Koninklijke Olie. waar hoegenaamd geen vraag te genover stond. Hierdoor liep de koers snel achteruit en bereikte bij het sluiten van de ochtend- beurs een prijs van 165,50. De goede berichten uit Ameri ka, waar naar de mening van de adviseurs van president Eisenho wer een einde is gekomen aan de recessie aldaar, werden ook voor de overige internationale waar den op het Damrak volkomen ge negeerd. Aandelen Unilever die de vorige week een opwaartse tendentie te zien gaven, verloren gistermiddag bij opening op 361' 61 - punt t.o.v. de vorige slotprijs. Aandelen Philips hielden zich heel goed en waren slechts 2 pun ten lager op 2951::. AKU's min 3 op 193. In de morgenuren werd in Unilevers gedaan 357 tot 364. in Philips 293 tot 297. AKU's 190 tot 192, i esp. als laagste en hoog ste t rijs. an de cultuurwaarden opende HYA gistermiddag op 108 (min 31-1 en certificaten Deli op 118,50 of wel ruim zes gulden lager. Ook Senembahs leden bij opening een koersverlies van vijl punten. Het verdere beui sverloop had weinig om het lijf. De openings koersen waren geheel op de po litieke situatie in Irak afgestemd. Er kon eerder van een licht her stel gesproken worden. Aandelen Kon. Olie trokken aan van ƒ166,60 tot ƒ167,10. In Philips was het aanbod heel spoedig ver dwenen en de koers bleef om de 296 heendraaien, zodat het verlies hier zeer gering was. Unilevers trokken aan van 361 tot 363, ter wijl in de openingskoers van AKU van 193 niet veel verande ring kwam. Tegen het slot echter werden nog enige restjes opge ruimd waardoor Unies tot 360 te rugliepen en AKU's tot 190, ter wijl Kon. Olies werden verhan deld op 167. KLM werd tegen de gehele flauwe tendentie in iets hoger vernomen vergeleken bij de vorige slotprijs. Over het alge meen genomen was er van een paniekstemming, in welke hoek ook ter beurze, absoluut geen sprake. De handel had een zeer kalm karakter en was van gerin ge omvang. Ook in de scheep vaartsector kon men de vorige slotkoersen niet handhaven. De omzetten bleven klein en de koersverliezen bedroegen door elkaar 1 tot 3 punten. Certifica ten Deli stegen van 118 tot 120,50 om bij het sluiten van de beurs weer terug te vallen tot 119. Senembah's circa 86, Am sterdam Rubbers 72 74 li) en HVA's 107 (lil1/»). In staatsfondsen was niets te doe.n en de koersen weken hoege naamd niet af bij die van vrijdag. I Claims Bijenkorf werden door aanbod in verband met de uitgif te van 2.560.000 aandelen en/ol I certificaten, waarvan heden de inschrijving plaatsvindt, op 101 (ƒ12.50) vernomen. Aandelen Houthandel Van Wessem werden op 74 vrijwel on veranderd geadviseerd op het on-1 veranderde dividendvoorstel van 6 procent. Prolongatie 31» pet. BEURSINDICES-I 10/7 U/7 14/7 Int. concerns 289.57 290.92 284.151 Industrie 146.39 146.57 146.201 Scheepvaart 135.08 135.50 134.011 Banken 124.19 124.84 125.011 Ind. fondsen 93.70 93.14 90.931 Algemeen 204.15 204.84 201.1«| nabeurskoerseN Kon. Olie: 167.00—163.50 Unilever: 362 li— 360 Philips: 296—295 AKU: 191—189 Deli: 121—119 166.70 I (3611 (294V (189 Vl (119.601 Te Arnhe P. B. N. A.- struc-tie ban van der Est Te Nijmei doetoraalexa deel I: de h alhier. Begroi de Gei lp de vrijdi tingsavond hebben vele soonlijk kenn nieuwe pre( Leeuwen en De avond van ouderling Per telegrar J. Couvee, em Bennekom, d; Leeuwen en Het prograr zakelijk uit g( ziek, terwijl La Gasse de ters en de bonist J. Bak De voordrac geloofd", van nad een zeer De heer en brachten jn eet het beroepings naar voren. Ds. Van Leei eind van de een dankbaar School r houdschool De leerlingen bouwhuishoudschc prachtige schooirei als zovelen hebbe een bezoek hebben er nog gevoegd om te natuurschoon Ardennen. 's Morgens oir Axel gestart en was bereikt, werd plekje uitgestapt picknickken en Te 10 uur arri' schap op het te rein, waarna leiding enige van ste paviljoens were Nederlandse afdel eerst aan de het Russische kaanse. In de namidd overweldigend terrein verlaten voort te zetten. Te in een zwembad duik genomen, w de jeugdherberg bereikt. Hier deed staande warme aan en in de nog wat gewandeld in dit mooi geleger r De volgende mor Yperen gereden, toren van de lakei om te genieten van en de prachtige Nadat men weer grond was terug een wandeling stad, die in de loof veel geleden heeft geweld, brand en thans is er weinig innert aan de in de zo bloeiende lakenii Vervolgens w voortgezet naar waar natuurlijk zwommen. Des verpoosd bij de van het Melipark reden naar Brugf stad van Guido Ge: daar het Minnewate andere mooie plek deren. Toen men 's a\ was teruggekeerd, dat deze twee voorbij waren gegae Onder leiding ve der school, de heer Kranenburg, en de mej. K. M. Blok, he hngen van de C school dit jaar eei bracht aan Brugge Het eerst werd r prachtige stadhuis ''ld van Brugge bew Hierna werd een w maakt door de strati Brugge, waar de v®n de huizen getuif rijkdom en bloei var middeleeuwen zo m< delsstad. Vervolgen bezoek gebracht aan Kundig museum. Na een warme 'Od maakten de lee rondvaart door de gi Brugge, die volop D°°d om de oude Prachtige stadsgedee '-'chtigen. >if.uenslotte werd noj tiiH 8 door het hos leti!"S een rustP°°s lifs gespeeld. 1 in rii^0 thuisrit werd 'e? speeltuin van ki*n mooi zwemb dén 0ren naar ha v00u ri eken tot he de. e laatste étappe 'oolreis Openb: c'iool. Or i wijzenri'nieiding van dag j 1 Personeel ma Penb. lagere Jol

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2