Ontstellende diplomatie Russische bezettingskosten aan Oostduitsland per 1 jan. 1958 kwijtgescholden Onrust op Cyprus 1 ffêebleis WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Persconferentie van Dr. Mansholt Manuel terechtgesteld HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Franfeerlng bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1 van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZATERDAG 12 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4419 Verschijnt dagelflks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum nr advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handelsadver tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer Er is dus te Genève toch een conferentie gekomen, waaraan naast de drie grote Westelijken ook Canada deelneemt, en naast Rusland ook Polen, Tsjechoslowakije en Roemenië. Het is een conferentie van deskundigen, die op degelijke gronden heeft uit te maken of een verbod van het verder houden van kernproeven gecontroleerd kan worden. Rusland heeft weinig succes gehad met zijn chantage poging want anders kan men het niet noemen die beoogde tevoren overeen te komen, dat, ook al zou het resultaat der besprekingen negatief zijn, toch tot een verbod van verdere kernproeven zou worden overgegaan De Westelijke mogendheden hebben geantwoord: wij zijn op de aangegeven datum van 1 juli te Genève; ziet gij dan maar wat gij doet! Op deze wijze zou dus het odium van het niet doorgaan der conferentie op Rusland alléén drukken, en dat heeft men blijkbaar in Moskou niet aangedurfd. Maar de conferentie blijft er een van deskundigen, die dus rapport uitbrengen aan de regeringen, en op grond van welk rapport deze in onderling overleg de verdere beslissing moeten nemen. Er zijn de meest vooraanstaande weten schappelijke mannen uit de ver schillende landen bijeen; maai de oostelijke staten brachten ook politieke adviseurs mede, en er zou toch ditmaal in Genève over politiek niet worden gepraatIn elk geval gaan de besprekingen over de top-conferentie, die Dul les door zijn scherpe woorden over de Russische onbetrouw baarheid voorlopig had helpen stopzetten, weer door. TOCH TOEZICHT UIT1 DE LUCHT? Chroesjtsjow heeft nu al een nieuwe nota aan president Eisen hower gezonden over een confe rentie van opnieuw deskundigen, maar dan om te beoordelen of eeu luchtinspectie mogelijk is om een onverhoedse aanval van een der partijen te voorkomen. Men weet, dat sedert 1955 Eisen hower's denkbeeld van toezicht uit de lucht niet meer geheel is losgelaten. Van westelijke zijde stelt men zich op het standpunt, dat een luchtinspectie, gelijk Rus land die voorstelde, onvoldoende was. en bovendien alleen kon die- nen als basis van uitgang voor verdere ontwapeningsbesprekin gen. Nu komt Chroesjtsjow, die on vermoeid is in het uitdenken van nieuwe initiatieven, met de ge dachte om deze luchtinspectie voorlopig te doen dienen tegen onverhoedse aanvallen, die bij de tegenwoordige stand van tech nische zaken voor een atoomoor log beslissend kunnen zijn. Het is begrijpelijk, dat dit nieuwe ini tiatief in de Westelijke hoofdste den zeer voorzichtig wordt be zien. Er zal dan, ook dienaan gaande zeker geen beslissing val len, voordat men in het Westen de gelegenheid heeft gehad om na te gaan hoe Rusland in de praktijk op de resultaten van de aan gang zijnde Geneefse con ferentie reageert. Wij leven dus opnieuw in een periode van af wachting, al staat het wel vast, dat ondanks de verwijten, die Moskou opnieuw naar de weste lijken uitzendt, deze laatsten toch een kleine schrede voorwaarts hebben bereikt. Het voornaamste is, dat in dit geval de Westelijken volkomen eenstemmig tegenover de Russi sche chantage optraden, hetgeen van temeer belang was, omdat het incident met de bemanning van de Amerikaanse helicopter i" Oost-Duitsland, wegens motor defect geland, een nieuw bewijs vormt van de Russische slechte manieren. Het is begrijpelijk, dat in de gegeven omstandigheden Amerika terzake van de toeia- 'mg van Alaska als 49e staat der mke, bijzondere aandacht heeft besteed aan datgene, wat terzake van tie verdediging van Alaska nodig DE ROL VAN GRIEKENLAND. Een verrassing vormde het be zoek van Nasser aan Tito, niet tegenstaande de „Prawda" dui delijk zijn ontevredenheid over o!L C0ntact met het nog steeds scherp aangevallen Joegoslavië Kenbaar maakte. Een tweede ver gassing vormde, althans voor de uitenwereld, de komst van de wiekse minister van Buiten- jmdse Zaken, op het eiland Brio- LJat tenslotte Nasser er in ge daagd is om Joegoslavië voor zijn wagentje van de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.) te ^Pannen, is begrijpelijk; Tito m'eft daarbij niets te verliezen en Kan goedkoop Nasser een bewijs van zijn goede wil geven. Dat echter Griekenland aan het z.g. neut,al'sme van beide staten wil tnedc» jjn, is niet alleen in strijd «oet zijn belangen als Navolid, maar verscherpt ook zijn conflict met Turkije inzake Cyprus. Nu staat het wel vast, dat Grie kenland en Turkije geen van bei de iets wil weten van het nieuwe Engelse plan, maar beiden willen wel met Engeland te Londen overleg plegen over Cyprus. Deze oplossing van het geval-Cyprus, waaraan Griekenland op binnen landse gronden een waarde hecht, onevenredig aan zijn bui tenlandse belangen, pleit niet voor het doorzicht der Griekse regering, die daardoor wel eens in ernstige moeilijkheden kan ge raken! GENERAAL OP GLIBBERPAD. Inmiddels gaat generaal De Gaulle voorzichtig verder op het pad, dat hij heeft betreden. Het „systeem", gelijk men het in Frankrijk heet, heeft in zoverre al concessies gedaan, doordat nieuwe groeperingen in wording zijn, die weliswaar nog in niets op een twee-partijenstelsel gelij ken, maar toch een zekere con centratie van de z.g. radicale en republikeinse krachten beteke nen. Bidault is tot zijn oude lief de voor De Gaulle teruggekeerd en bereidt een nieuwe vorming van de christelijk-sociale krach ten voor, terwijl aan de linkse kant zich gelijke verschijnselen voordoen. Slechts de communis ten veranderen niets aan hun or ganisatie; waarom zouden zij ook? De Gaulle heeft nu een nieuw bezoek aan Algiers gebracht. Dat hij met minder enthousiasme werd ontvangen, ook door de mi litairen, voor zoverre zij achter de Algerijnse Fransen staan, viel te verwachten. Hij heeft echter niet de terugtocht aanvaard, voor de dreigementen der extremen in Algiers, ook al zouden deze uit lopen op een vorming van natio nale comitees naar het type van de Algerijnse. Men krijgt de indruk, dat De Gaulle de toestand in Frankrijk en Algiers nog volkomen mees ter is. Zijn ervaring heeft hem geleerd geleidelijk voort te gaan. Hij wil niets forceren, maar hij zal ook niet toestaan, dat men bij zijn plannen ernstige hinder nissen opwerpt. Het bezoek dat minister Dulles hem bracht, moge, vooral inzake Frankrijks verlangen om grote atoommogendheid te worden, niet tot direkte overeenstemming en afspraken hebben geleid. Dul les toonde zich vol waardering voor wat De Gaulle reeds tot stand heeft getracht en waar mede hij verder zal voortgaan Zelfs ten opzichte van de vrijhan delszone, die naast de Euromarkt dient te worden opgericht, gaat Frankrijk nu vrijer uit dan tevo ren, omdat ook Engeland plotse ling minder haast schijnt te heb ben! RECHTSE OVERWINNING. Een nieuw resultaat heeft de door de socialisten vergeefs aan gevallen Adenauer bereikt bij de verkiezingen in Duitslands groot ste der Lander: Noordrijn-West- falen. De uitslag heeft de C. D. U. een volstrekte meerderheid gegeven boven de 3 partijen, die de rege ring vormden: socialisten, vrij zinnigen en centrum. Het laatste behaalde niet eens de voorge schreven kiesdeler; de socialisten gingen wel met 5 zetels vooruit, die zij dankten aan de val der communisten; de vrijzinnigen za gen hun aantal zetels bijna gehal veerd. Dat is de revanche voor de staatsgreep, die bepaalde elemen ten in de S.D.P. twee jaren gele den volbrachten, en waardoor de C. D. U. premier Arnold, die juist in de verkiezingsweek aan een hartaanval overleed, moest plaatsmaken voor een socialist. Daardoor hebben nu de rechtse christen-democraten ook in de Bondsraad de meerderheid. ONMOGELIJKE CONTROLE. Tenslotte is er het geschil in de Libanon. Deze week heeft te leurstelling gebracht aan de wet tige regering in Beiroet. Maar zij is een uitgesproken échèc gewor den voor de Verenigde Naties, die er een kleine 100 waarnemers heen heeft gezonden om vast te stellen of al dan niet uit Syrië, met medewerking van Nasser en Rusland hulp van mannen en wapens aan de opstandelingen wordt gezonden. De Verenigde Naties zijn tot de uitzending van deze waarnemers overgegaan, niettegenstaande een ieder, die ook maar iets van de Libanon kent, weet dat op de verbindin gen met Syrië praktisch geen controle kan worden uitgeoefend, en dat uiteraard de opstandelin gen aan de controle niet zouden medewerken. Men behoeft niet zover te gaan om met president Sjamoen te be weren, dat deze waarnemers zich meer hebben gevoeld als toeris ten dan als ernstige waarnemers. Voor een ieder, die maar iets van de toestanden in deze beide grenzende landen kent, staat vast, dat waarnemers in drie we ken tijds geen oordeel kunnen uitspreken als in het rapport van Hammarskjöld neergelegd. Wan. neer men, als wijzelf, ettelijke maanden voor politiek onderzoek in deze streken heeft doorge bracht en tot de slotsom kwam, dat men eigenlijk nog niets wist van de tegenstellingen, gedeelte lijke betrouwbaarheid enz. enz. kan men zulk een rapport moei lijk anders dan belachelijk noe men. Het is nog niet zo erg, dat de Verenigde Naties een paar mil joen met de uitzending van deze waarnemers, althans op deze ma nier, in het water hebben gewor pen, dan wel dat van het kleine politieke prestige der Verenigde Naties weer wat is afgegaan. Hammerskjöld heeft getoond, dat hij weer niet de figuur is, die boven de partijen een eigen plaats inneemt. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De zes van de Europese ge meenschap zijn gereed om een akkoord over de vrijhandelszone te sluiten. Zij zijn het eens en in dat opzicht zijn er geen moeilijk heden, heeft dr. S. L. Mansholt, voorzitter van de landbouwcon- ferentie in Stresa. In een gesprek met de pers verklaard. Maar, voegde hij hieraan toe, wij wil len niet dat de vrijhandelszo ie de werking van de gemeenschap pelijke markt schaadt. Dr. Mansholt zei dat het mo gelijk is een akkoord over de zóne te sluiten zonder de land- bouwprodukten daarin te be trekken. Hij is er persoonlijk van over tuigd dat een uitstel van de on derhandelingen over de aanslui ting van andere landen bij de gemeenschappelijke markt ge makkelijker voor de zes zou zijn geweest, omdat zij daardoor tijd zouden hebben eerst de zaak on der elkaar te organiseren, maar een dergelijk uitstel is politiek moeilijk gebleken. Dr. Mansholt is van oordeel, dat de landbouwconferentie, die gister eindigde, meer heeft opge leverd dan men verwacht had. Zij is overigens een begin en geen einde. De leiding van de gemeenschappelijke markt zou geen voorstellen op het gebied der landbouwpolitiek doen zon der tevoren de raad van alle ge- interesseerden te hebben inge wonnen. Dr. Mansholt zei dat de basis van de politiek der gemeenschap de handhaving zal zijn van het gezinsbedrijf in de landbouw. Om de toestand te verbeteren, zal worden geholpen om op grotere schaal te mechaniseren. De Brit Peter Manuel is vrij dagochtend in een gevangenis te Glasgow opgehangen wegens moord op zeven personen. MILITAIREN OP HERHALINGS OEFENINGEN EERDER NAAR HUIS Teneinde een inzicht te verkrij. gen in de mogelijkheid om. na afloop van de feitelijke herha- ïingsoefeningen het personeel dat na inlevering van de persoonlijke bewapening, uitrusting en der gelijke niet langer nodig is voor de verdere afwikkeling van de herhalingsoefeingen reeds voor de officiële groot-verlofdatum te doen vertrekken, heeft de chef van de generale staf beslist dat een en ander bij wijze van proef neming aan de praktijk zal wor den beproefd. Het gaat hier om een aantal militairen van verschillende on derdelen die van 12 juni jl tot 15 juli a.s. op herhaling zijn. Deze militairen zullen nu ten hoogste vier of vijf dagen eerder naar huis kunnen gaan. In dit geval zullen zij. zo heeft de chef van de generale staf medegedeeld, niet vóór 10 juli mogen afzwaaien. De betaling aan de militairen gaat door tot de officiële afmeldings datum. Deze proef geschiedt op basis van vrijwilligheid. Een militair, die de herhalings oefeningen tot de laatste dag wil uitdienen kan dat doen. De proefneming heeft een tweeërlei doel: het voorkomen van leeglopen in de laatste afwik- kelingsdagen en het geven van een stimulans voor een goed on derhoud van het materieel. De militairen moeten hun uit rusting goed ondernouden inle veren. Als ze een paar dagen eer der naar huis willen moeten zij er dus voor zorgen dat hun uitrus ting in uitstekende staat ver keert. Het ligt in de bedoeling dat deze proef wordt herhaald in ok- tober-november met nog, enkele andere onderdelen, waarbij een genie-bataljon, dat bijzonder ma- terieel-intensief is. Daarna zal beslist worden of er voor het vroeger afmelden na de feitelijke herhalingsoefeningen vaste richt lijnen te geven zijn. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft vrijdag op het partijcongres van de Oostduitse communisten in Oost-Berlijn mee gedeeld, dat Oost-Duitsland van I januari '59 af niets meer hoeft te betalen voor de legering van de Russische troepen op Oost- duits grondgebied. De Russische regering heeft hiertoe besloten, zo zei Chroesjt sjef. De legeringskosten die Oost- Duitsland voor de Sowjetrussi- sche troepen op zijn gebied moet betalen bedragen op het ogen blik 800 miljoen mark per jaar. De mededeling van Chroesjtsjef, dat deze kosten van 1 januari a.s. af niet meer betaald behoeven te worden, heeft grote verrassing gewekt. Nog op 24 juni j.l. was te Oost-Berlijn door de Oostduit se minister van Buitenlandse Za ken Lothar Boiz en de Sowjet- russische ambassadeur Perwoe- chin een protocol getekend waar bij die kosten met 350 miljoen mark voor de jaren 1958 en 1959 gezamenlijk werden verminderd. De algehele vrijstelling van be taling van legeringskosten schijnt dus een nader besluit van recen te datum te zijn. Het socialisme is nu volledig voltooid in de Sowjet-Unie; Bul garije is bijna klaar met de op bouw, Tsjecho-Slowakije is een eind op weg en communistisch China is bezig een groot indus trieel land op socialistische basis te worden, aldus de Russische premier. Chroesjtsjef verklaarde dat de Groot aantal moordaanslagen Op Cyprus neemt de spanning tussen de Griekse en de Turkse bevolkskingsgroep toe als gevolg van een groot aantal moordaan slagen. In de afgelopen 24 uur kwa men acht Griekse Cyprioten ge welddadig om het leven. Bij het postkantoor van Limassol werd vrijdagmiddag een politieman van Turkse afkomst doodgescho ten. Bij de woning van een Turks gezin in dezelfde stad werd een onontplofte bom. gevonden. Vele Griekse en Turkse amb tenaren gaan niet naar hun werk omdat zij vinden dat de Britten hen niet genoeg beschermen. Van officiële Britse zijde wordt ech ter verzekerd dat er „goede vor deringen" worden gemaakt bij de uitvoering van nieuwe veilig heidsmaatregelen. In te Limassol verspreide pamfletten van de Eoka wordt de Grieks-Cyprioten die in Turkse zónes van Cyprus wo nen bevolen hun huis of winkel niet te verlaten. „Wij zullen afwachten of de opper-misda- diger gouverneur Foot in staat VONNISSEN IN HONGARIJE Het weekblad van de Hon gaarse vluchtelingen in Oosten rijk ..Magyar Hirado" heeft vrijdag een lijst gepubliceerd van alle vonnissen, die in Hon garije bekend zijn gemaakt in de periode van november 1956 tot juni 1958. Het blad noemt 656 namen van mensen die veroordeeld zijn. Tachtig Hongaren kregen de doodstraf. DE ZAAK BANG-JENSEN De Deen Bang-Jensen, die de vorige week uit zijn functie bij het secretariaat der Verenigde Naties werd ontslagen, heeft donderdag te New York gezegd dat hij van plan is een brief van dertig kantjes te publice ren, die hij een maand geleden aan Hammarskjoeld over de kwestie had geschreven en die verscheidene verklaringen van de secretaris-generaal zou weer leggen, welke Hammarskjoeld in zijn ontslagaanzegging aan Bang-Jensen had neergelegd. De Deen sprak in een tele gram aan Hammarskjoeld er zijn verwondering over uit dat deze niet gelijk met de ontslag aanzegging ook Bang-Jensens lezing van 14 juni heeft gepu bliceerd. zal zijn de zwervers van Kut- chuk (de leider van de Turkse gemeenschap) in te tomen", al dus het pamflet. „Zo niet, dan zullen wij met alle beschikbare middelen de Griekse bevolking beschermen". De gouverneur van het eiland, sir Hugh Foot, vaardigde vrijdag avond een oproep tot de Griekse en Turkse Cyprioten uit om het verleden te vergeten en opnieuw te trachten een einde te maken aan de gewelddaden. Waarschuwing van Stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" tegen kettingbrief De Stichting „Hulp aan landge- noten in Indonesië" verzoekt ons, het volgende mede te delen: De Stichting „Hulp aan landge noten in Indonesië", gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulowna- straat 11, deelt mede, dat een kettingbrief in omloop werd ge bracht, waarin de mededeling wordt gedaan, dat de baten be stemd zijn voor de Stichting. Het bestuur van de Stichting wenst nadrukkelijk te verklaren, dat zij van dit ondernemen ge heel onkundig is en zich daarvan wenst te distanciëren. AAPMENSEN IN CENTR.-MONGOLIE De Russische geleerde prof. Porsjnei heeft in een artikel in de „Komsomolskaja" gezegd, dat er misschien in de woestijngebie den in Centraal-Mongolië aap mensen voorkomen. Porsjnei schreef van een Mon goolse geleerde te hebben ge hoord, dat deze aapmensen een laag voorhoofd en krachtige ka ken hebben en dat zij met half gebogen knieën lopen. De aapmensen of „Alma's" zijn op het niveau van de dieren blij ven staan, aldus Porsjnei. Indonesisch-Russisch akkoord over atoomenergie Indonesië en de Sowjet-Unie bereiden een akkoord voor over het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Dit is volgens Antara meegedeeld door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Su- bandrio. Het gebruik van kern energie is volgens de minister geen luxe voor Indonesië, maar noodzaak. industriële produktie van de Sow. jet-Unie in het eerste kwartaal van 1958 11 pet, hoger is geweest dan in dezelfde periode van 1957. De cijfers van de Ver. Staten over deze perioden tonen een terug gang aan met 11 pet., aldus Chroesjtsjef, die hierbij echter opmerkte dat dit niet mag leiden tot zelfgenoegzaamheid in de so cialistische landen. Chroesjtsjef verklaarde dat de reorganisatie van de leiding van de Russische economie, die kort geleden heeft plaatsgevonden, de vermeerdering van de produktie van verbruiksgoederen beoogt. DE TERECHTSTELLING VAN NAGY. Chroesjtsjef had het verder over de uitdagende houding van het Westen n.a.v. de terechtstel ling van Imre Nagy. Het doel hiervan is de opvoering van de internationale spanning, aldus de Russische premier, die hierbij op merkte dat het Westen geen nei ging toont de juiste sfeer te scheppen voor een topconferen tie. De bewapeningswedloop op atoomgebied, de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met wa terstofbommen, de weigering om een einde te maken aan de kern wapenproeven; dit alles maakt de voorbereiding tot een topcon ferentie moeilijker, aldus de Rus sische premier. Hij verklaarde voorts dat het plaatsen van de kwestie der Duitse hereniging op de agenda van de topconfe rentie betekent dat deze confe rentie van te voren getorpedeerd wordt. De door het Westduitse parlement voorgestelde vorming van een compromis van de grote vier, die zich dan moet beraden over de Duitse hereniging is slechts een poging om de aan dacht af te leiden van de metho den om tot hereniging van Duitsland te komen, die uitvoer baar zijn. AANVARING OP ZEE Het Britse vrachtschip „City of Karachi" is vrijdagmorgen voor de kust van Massachusetts in aanvaring gekomen met een Amerikaanse vissersboot. De „City of Karachi" slaagde er in vijf vissers te redden. De kapitein er de machinist van de vissersboot worden vermist. DE AARDBEVING IN HET GEBIED VAN ALASKA Volgens een radiozender te New York zijn tengevolge van de krachtige aardbeving, waar van het epicentrum in de omge ving van Alaska lag, drie men sen om het leven gekomen. Twee personen worden vermist. Een klein eiland nabij de kust van Alaska is door een vloedgolf overspoeld. ZUID-SLAVTË De Russische premier kwam daarna te spreken over Zuid-Sla- vië. De Zuidslavische leiders pro. beren het volk ervan te overtui gen dat het huidige conflict met de socialistische landen slechts een voortzetting is van het con flict met de Cominform uit 1948. Inderdaad zijn er in het verle den door beide partijen fouten gemaakt, aldus Chroesjtsjef. Wij hebben echter openlijk onze fou ten erkend; de Zuidslavische lei ders daarentegen lieten, na het herstel van de betrekkingen tus sen Zuid-Slavië en de Sowjet- Unie, geen geluid van zelfkritiek horen hoewel zij daartoe zeker wel reden hadden, aldus de Rus sische premier. Het conflict dat uit 1948 stam de, werd in 1955 uit de weg ge ruimd. Doch na de gebeurtenis sen in Hongarije weigerden de Zuidslaven de conferentie van communistische partijen, die in 1957 te Moskou werd gehouden, bij te wonen en een gemeen schappelijke verklaring te teke nen. Zo vervolgde Chroesjtsjef. Volgens hem weten de Zuid slavische leiders en partijtheore tici geen weg meer in hun eigen ideologie. Zij zijn overgegaan tot scherpere aanvallen op de Sow jet-Unie, die zij beschuldigen van machtspolitiek. PRIJSVERHOGING AARDOLIE PRODUCTEN Autobenzine 34 cent per liter; tractorpetrolcum 34 cent per liter Met ingang van 14 juli a.s. zal de verkoopprijs voor autobenzine inet 0,5 cent, en die voor trac- torpetroleum met 0,25 cent per liter worden verhoogd. Deze verhoging is naar Shell Nederland N.V. meldt een ge volg van de recente stijging van de wereldmarktprijs. Ook de dalingen die zich in die we reldmarkt gedurende de afge lopen maanden hebben voor gedaan, hebben toen hun weer spiegeling in de verkoopprij zen gevonden. (Advertentie)' BINNENVERINGBED hei besfe bed ooii gemaft VRIJ WARM MET KANS OP ONWEER. Opnieuw was het in geheel Westeuropa een warme en zonni ge zomerdag. Daarbij liep het kwik in ons land langs de Wad- denkust tot ruim 20 graden en in het binnenland tot omstreeks 25 graden op. Warmer was het in Frankrijk, waar in het westen en in het Rhonegebied 30 graden werd gemeten. Boven ons land strekte 'n front zich naar het oosten uit en ver anderde weinig van plaats. Mede onder invloed van een warmte- storing, die uit het zuiden nader de, ontwikkelden zich langs dit front in de middag boven België en ons land verscheidene on weersbuien, die zich in de avond verder over Nederland uitbreid den. Om 7 uur 's avonds was er op het vliegveld Zuid-Limburg medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Kans op onweer Drukkend en vrij warm weer met zonnige perioden, maar later weer meer bewolking met plaat selijk regen of onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Dit nummer bestaat uit 12 pagina s al 18 mm regen gevallen en in Vlissingen 7. Over de Golf van Biscaye zal een actieve depressie zaterdag naar Zuid-West-Engeland trek ken. Op het dichterbij komen zal er een zuidoostelijke wind opste ken, zodat opnieuw warm weer verwacht wordt. Daarbij bestaat er in de middag weer een kans op de ontwikkeling van onweers buien. De vooruitzichten voor zondag hangen samen met het dichterbij komen van een oceaan depressie. In dit licht bezien lijkt een weersverslechtering 't waar schijnlijkst. ZONDAG 13 JULI. Bieskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 040 0.50 n.m. 11.30 12.05 12.45 12.55 MAANDAG 14 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.48 0.23 1.03 1.13 n.m. 12.16 12.51 1.31 1.41 ZON MAAN op onder op onder Juli 12 4.33 20.57 1.17 16.49 13 4.34 20.56 1.54 17.47 14 4.35 20.55 2.39 18.42 15 4.37 20.54 3.33 19.30

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1