De stand van zaken bij de bescherming bevolking De geluidsmuur Wat brengt de radio en televisie Tegenspraak van Indonesische minister van voorlichting ilONTEUR(S) otel-restaurant exploitanten in conflict met gemeente Utrecht Vrijdag 1 1 juli 1958 12e jaargang no. 4418 J. L. KERCKHAERT (v/h Moggré) OORDSTRAAT 68 Zuiveringsacties in West-Sumatra GENERAAL DE GAULLE VOORLOPIG NIET NAAR DE V. S. LUGANO is voorwaar een KONING'S sigaar De dikste man ter wereld is ziek SCHILDERSAVONTUUR IJE ZE Op 3 juni j.l. is een monde ling overleg gehouden tussen de vaste commissie voor de Be scherming van de Burgerbevol king uit de Tweede Kamer enerzijds, en de minister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struijcken, de directeur-ge neraal voor openbare orde en veiligheid, mr. F. R. Mijnlieff, alsmede de heer G. J. D. Fran ken, directeur-organisatie B.B. anderzijds. De voornaamste plaats werd in dit mondeling overleg, dat de ontwikkeling van de orga- nisatie-B.B. betrof, ingenomen door de discussie over het in voeren van de noodwachtplicht, waartoe de minister zoals is ge meld, heeft besloten. Op de vraag of het geen aan beveling zou verdienen, in A- kringen samengebrachte ge- l meenten in de gelegenheid te .tellen een zelfstandige kring te vormen, indien blijkt dat de gang van zaken in deze kring te wensen overlaat, antwoordde I de minister geen reden te zien de huidige opzet, die uit orga- I nisatorisch en operationeel oog- I punt als de meest juiste wordt I beschouwd, te verlaten. De mi- I nister vestigde er de aandacht I op dat A-gemeenten tot een I A kring zijn samengevoegd, I wanneer zij een nagenoeg aan- I eengesloten bebouwingscomplex I met gevaaraantrekkende ob- I jecten vormen. Uit rampbe- I striidingsoogpunt gezien verva- gen in dat geval gemeentegren- I zen. Afzonderlijke B.B.-organi- I sa ties in elk der gemeenten zou I volgens de minister verspeling I van krachten en een inefficiën- I ie rampbestrijding betekenen, I en ook uit financiële overwe- I .in. n zou dit inefficiënt zijn. Aan het einde van de bespre- I kingen verstrekte de minister I volledige gedetailleerde gege- I vens omtrent de stand van za- I ken bij de B.B. op 1 januari 1958 met betrekking tot de nood- I ziekenhuizen. De medische mo- k bieie eenheden, de artsen, de I bemanning van de bedrijfszelf- I be herming en de noodwach- ten. Hieruit blijkt dat de perso neelssterkte der lokale nood- wachten per 1 januari 1958 to taal rond 165.700 man bedroeg, ongeveer 65,8 pet van de ver eiste formatie, ad 251.598. Van deze totaalsterkte zijn 113.872 volledig opgeleid. De perso neelssterkte is in het laatste kwartaal van 1957 met 642 man teruggelopen, een teruggang die wordt toegeschreven aan het A-gebied, omdat de bezetting in het B-gebied is gestegen. Het aantal volledig individueel op geleiden nam tegelijkertijd af met 1373 man. Zowel de kwan titeit als de individuele paraat heid liep dus terug. De drie belangrijkste opera tionele diensten brandweer, geneeskundige dienst en red dingsdienst verloren vrijwil ligers en boetten aan paraat heid in. Hoewel bij de overige overheidsdiensten geen terug gang plaats had, was de situatie er evenmin rooskleurig. Noodziekenhuizen: noodzie kenhuizen behoren, aldus de minister, niet tot zijn verant woordelijkheid, maar tot die van zijn ambtgenoot van So ciale Zaken en Volksgezond heid, die zich op het standpunt stelt, de uitbreiding van bed- sterkte niet primair te denken in de vorm van noodziekenhui zen, aangezien dit een te grote, zoal niet een nooit te honoreren wissel zou trekken op de be schikbare specialistische medi sche mankracht. Men wil pri mair door concentrische uit breiding van bestaande specia listencentra de opnamecapaci teit (de bedsterkte) opvoeren. Eerst in gevallen van verwacht- baar isolement zal het oprich ten van noodziekenhuizen ge- entemeerd worden. Mobiele medische eenheden en artsen. Voor de mobiele ge neeskundige groepen in het A- gebied is 49,1 pet van de nodige sterkte, 6817, geworven; voor de mobiele geneeskundige teams in het B-gebied is dit cijfer 47,5 pet van de vereiste 8287. Nog niet zo lang geleden is de for matie van de geneeskundige eenheden echter gewijzigd (uit gebreid), waarvan het nodige personeel nog niet geheel ge worven is kunnen worden. Van de nodige artsen (incl. de com mandanten g.d. en hun plaats vervangers) is geworven: in het A-gebied 50,4 pet van de ver eiste 537 en in het B-gebied 62,8 pet (formatie 914). In verband met het artsen- vraagstuk zal bij invoering van noodwachtplicht mede onder ogen worden gezien reserve- plichtige artsen en tandartsen zonder mobilisatiebestemming op te roepen. Bemanning van de bedrijfs zelfbescherming. (Per 1 januari 1958). In totaal vallen 7542 onder nemingen onder de werking van het besluit bedrijfszelfbescher ming. Hiervan hebben 5217 be drijven of ruim 69 pet een be schermingsplan ingediend. Voor het volledig bemannen van de bedrijfszelfbeschermingsploe|gen zullen in totaal 180.000 tot 200.000 man nodig zijn. Hiervan zijn reeds aanwezig ruim 130.000 man, hetgeen neerkomt op 65 k 72 pet. Van deze 130.000 man waren op 1 januari 1958 volle dig opgeleid 77.235 man en nog in opleiding 20.000 tot 25.000 man, waarvan thans de oplei ding inmiddels reeds is voltooid dan wel in de eerstvolgende maanden zal zijn voltooid, het geen betekent, dat dan ruim 77 pet van de beschikbare man kracht volledig zal zijn opgeleid (of 50 tot 55 pet van de nodige mankracht). In het algemeen kan worden opgemerkt, dat de organisatie van de B.Z.B. in de grote be drijven dus de bedrijven, die ook het meest kwetsbaar zijn het verst is gevorderd. Vooral in de kleinste bedrijven met een personeelsbezetting van juist iets meer dan 30 man is de be reidheid tot medewerking zeer gering. Procentueel genomen kan uit de beschikbare ge gevens worden afgeleid, dat de activiteiten op dit gebied in de provincie Overijssel het grootst zijn. op de voet gevolgd door resp. Zuid-Holland. Limburg en Noord-Brabant. Terneuzen RAAT 31 TERNEUZEN Er is een conflict gerezen tussen de hotel- en restaurant exploitanten op het Vredenburg te Utrecht en het gemeentebe stuur van de Domstad. Het ge schil. dat ernstige vormen dr< aan te nemen, gaat over hi erpachten van het Vreden- ou: olein aan kermis- en cir- cusexploitanten. Utrecht heeft een schrijnend tekort aan parkeerruimte en de ruimte die er voor auto's op het f V" ennurg is gecreëerd is meer 0 nodig voor de talrijken, die in Utrecht congresseren en vergaderen, of die na een der- i gelijke bijeenkomst in de eta- blissementen op het Vreden- I burg de lunch of het diner ge- I bruiken. Ondanks de toezeggingen van de zijde der gemeente Utrecht, dat het Vredenburg niet meer beschikbaar zou komen voor c 'cussen en kermissen neemt 1 aantal vermakelijkheden e enwel toe. zeer tot ontstem- jbting van de hotel- en restau- r bedrijven, die zich in hun lexploitatie bedreigd zien. De cacafonie van klanken, de I dra orgels en toeterende rups- banen maken het vergaderen IP "e ruim 40 vergaderzalen op net Vredenburg onmogelijk. Tal i verenigingen hebben dan h i n vergaderingen onder broken en zijn vaak elders bui len utrecht terecht gekomen hun agenda af te werken. I n°hes en diners die reeds Ijnnanden tevoren waren ge- I T1, worden geannuleerd, om- |dat men er niets voor voelt te midden van al dit lawaai ver- i npn Vs te zoeken na een inspan- ~>e tt. con§res °f vergadering, ■rei' rechtse politie gaat rigo- rtao te werk, wanneer reeds 'Jgen tevoren het Vredenburg i vnp5e,reectlleid wordt gebracht 1" komende kermis- en cir- yisv,-agens. Ihn,?,recht, zo zeggen de hotel- iKt-ju Pretendeert de vierde ItreV' cles lands te zijn, maar Iho. ,een dorpsvermaak aan op liw drukste plein van de stad. T?n heeft in Utrecht, aldus hip i exPl°itanten. weinig te oen en waarvan 't leven moet F?Jn de congressen en vergade- lio n' Door thans dergelijke pwaannstituten aan te trekken Ir! i et parkeren onmogelijk te ■maken dwingt men verschillen de verenigingen hun congressen en vergaderingen elders in het land te houden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om als protest enkele avonden van deze week de ho tels-restaurants en cafés op het Vredenburg te sluiten, maar omdat een der restaurants hier weinig voor voelde werd deze maatregel voorlopig opgeschort. Vast staat in ieder geval, dat wanneer de gemeente weer overgaat tot verpachting van het Vredenburg voor circussen of kermissen alle horecabedrij ven gedurende die periode hun zaken zullen sluiten. De Indonesische minister van voorlichting-, Sudibjo, heeft gis teren verklaard, dat de berich ten in de Nedrelandse pers, als zou Indonesië voorbereidingen treffen voor een infiltratie in Nederlands Nieuw-Guinea, lou ter verzinsels zijn. Letterlijk Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft woensdag mede gedeeld, dat de regeringstroepen in West-Sumatra het plaatsje Bukit Tjegek, in het gebied van Padang Pandjang, van opstan delingen hebben gezuiverd. Dit plaatsje werd door de opstan delingen als schuilplaats ge bruikt. Na de operaties maakten de regeringstroepen 131 kisten met mortiergranaten en twee radio apparaten buit. In het gebied tussen het meer van Singarak en Solok, even eens in West-Sumatra, werden vier ton munitie in beslag ge nomen, aldus het legercommu niqué. Generaal De Gaulle heeft president Eisenhower laten weten, dat het voor hem zeer moeilijk zal zijn om in de ko mende paar maanden een be zoek aan de V.S. te brengen. In de desbetreffende brief, waar van de inhoud woensdag werd bekendgemaakt, zegt, de Franse premier er op te vertrouwen, dat er in de toekomst een weg zal worden gevonden voor een ontmoeting. De brief vormt een antwoord op de uitnodiging van de Ame rikaanse president om naar Washington te komen. Deze in vitatie was door minister Dul les bij zijn recente bezoek aan Parijs overgebracht. De Gaulle zegt dat zijn be sprekingen met de Amerikaan se minister zeer nuttig zijn ge weest. Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 44) Nadruk verboden. „En waarom vond ze het dan goed dat ik toch in deze kwestie gemengd word?" vroeg ik. Jess aarzelde even. „Omdat ze wil dat jij Tony aan zijn ver stand brengt dat dit de beste op lossing is." Ik knikte, want ik kon dat be grijpen, zoals ik ook al het an dere begreep. Het lag voor de hand; ik had die dingen reeds bij mijzelf overwogen op het mo ment dat J. R. zijn onzalige voor stel aan Tony deed. Waarschijn lijk had ook Tony toen al iets ge voeld van de komende moeilijk heden. Maar wat we beiden niet hadden voorzien was dat Susan intuïtief wist wat er gebeuren ging en sneller dan wij haar con sequenties had getrokken. Mis schien hadden we dat niet voor zien en achteraf zelfs die moge lijkheid niet overwogen, omdat we inderdaad zo stom waren te denken dat een vrouw van na ture niet meer is dan een onno zel kind. „Mag ik even alleen met haar praten?" vroeg ik. „Als je haar niet met een of andere preek nog dieper in de put helpt", zei Jess grof. Maar ik kon er niet boos om worden. Haar felle reacties waren van een eerlijkheid, die me haar steeds meer deden waarderen. Een waardering die dieper ging en kameraadschappelijker was dan vroeger wel eens het geval was geweest. „Maak je geen zorg, ik zal niet prekenbeloofde ik. Ze ging me voor naar een andere kamer, waarvan ze de deur opende en achter mij weer sloot. Ik luister de naar het zich verwijderende geluid van haar voetstappen, ter wijl ik doodstil bij de deur bleef staan. Bij het zachte, indirecte licht zag ik Susans blonde haar op het kussen. Ze sliep met het gezicht van mij afgewend, maar toen ik even kuchte draaide zij zich om. „Dave", zei ze. Ze richtte zich op en stak een hand naar me uit. In die paar weken was ze mager geworden. „Hallo Susan", zei ik. „Je wil de even met me praten, geloof ik?" „Ja'weifelde ze, „of eigenlijk nu niet meer. Kort vóór jij kwam heb ik een lang liggen denken, weet je." Ze hield even op en keek me aan. Haar hand greep de mijne en hield die stevig vast alsof ze steun zocht. noemde hij deze berichten het re sultaat van „duimzuigerij". Minister Sudibjo legde zijn verklaring af, nadat hem om commentaar was gevraagd op een bericht in een Neder lands blad, waarin werd gezegd dat het mogelijk was, dat de infiltratiecampagne op 17 augustus, de Indonesische na tionale onafhankelijkheidsdag, zou worden ingezet. Hieraan werd nog toegevoegd, dat het Nederlandse besluit om troepen naar Nieuw-Guinea te zenden, hiermede iets uitstaande zou hebben gehad. De Indonesische minister her innerde aan de recente rege ringsverklaring in het parle ment, waarin werd medege deeld dat, nu het leger is ge slaagd in het herstel van de veiligheid in de door de opstan delingen bezette gebieden, ge streefd zal worden naar norma lisatie van de toestanden op het gebied van het burgerlijk bestuur, en voorts aan de ver-, klaring van de chef-staf, dat met het opruimen van de re stanten der opstandelingen nog enige tijd gemoeid zal zijn. „Mogelijk worden deze po gingen opgevat als voorberei dingen voor een infiltratiecam pagne in West-Irian", aldus minister Sudibjo. Intussen heeft volgens een bericht in een Djakartaans blad, de nieuwe resident van Noord-Celebes, Nani Wartabo- ne, aan journalisten gezegd: „Wij zullen te allen tijde klaar zijn, als de Nederanders geweld tegen ons gebruiken". Intussen heeft de secretaris generaal van het ministerie van Voorlichting, Harjoto, gisteren het door Indonesië betwiste Ne derlandse bewind over westelijk Nieuw-Guinea vergeleken met een op de bevolking van de grensgebieden gericht kanon". Hij trok deze vergelijking in een toespraak tot een delegatie van de, tusen Nieuw-Guinea en Ce lebes gelegen, Molukken. Hij prees de inwoners van de Mo lukken voor hun vastberaden heid in hun verzet tegen het opstandelingenregiem in Noord- Celebes, doch voegde er aan toe: „De trouw en vastbera denheid van de bevolking van de grensgebieden zullen verder op de proef worden gesteld zo lang vanuit Hollandia een ka non op haar is gericht". „Ja?" zei ik en ik probeerde een lichte uitnodiging om verder te spreken in dat ene woord te leggen, terwijl ik moeite moest doen mijn spanning te verber gen. „Wil je toch iets voor me doen, Dave?" Haar ogen waren groot en helder en heel rustig in haar vermagerde gezicht. „Natuurlijk", beloofde ik. „Wil je naar Tony gaan en hem vragen of hij mij komt halen. Zeg hem dat ik op hem wacht. Zeg hem dat ik van hem houd en dat ik bij hem wil blijven waar hij ook heengaat. Vertel hem dat ik een paar weken lang over spannen ben geweest en niet wist wat ik deed. Dat zal hij be grijpen na het ongeluk met Chris. En zeg hem dat ik zijn vrouw ben, voor altijd! Wil je hem dat allemaal nu direct gaan zeggen, Dave? Ze lachte tegen me. Ik trok mijn hand uit de hare en liep zonder een woord te zeggen de kamer uit. Ik liep door de lange gang naar de trap. Aan het eind van de gang zag ik Jess op een bank zitten. Toen ze me zag, stond ze op, maar ik keek niet naar haar. Ik ging steeds vlugger lopen. „Dave", hoorde ik haar zeggen. Ik duwde haar opzij en rende de trap af. „Dave", riep ze me ach terna, „Dave, wat is er aan de hand?" Onder aan de trap draaide ik me nog even om en schreeuwde naar boven: „Ik heb nu geen tijd. Spoedopdracht!" Roept de naam Lugano bi) U ook een beeld van waarlijk genieten od? Maar weet U, dat U reeds direct volop kunt genietan en dat nog wel, terwijl U rustig in een luie stoel zit? Steek dan maar eens zo'n nieuwe LUGANO-SIGAAR op en U hebt waarlijk rookgenot.! U rookt er goed van voor slechts 20 cl VER. STATEN. Robert Hugnes, vermoedelijk de dikste man ter wereld, die 472 kg weegt, is ernstig ziek. Hij is met zijn woonauto, waarin hij leeft, naar het ziekenhuis van Bremen in de Amerikaanse staat Indiana overgebracht. Hij moet echter buiten het ziekenhuis blij ven, omdat hij met zijn omvang van ruim drie meter niet door de deur kan. Bovendien is er geen enkel bed in het ziekenhuis dat zijn gewicht kan torsen. De 32-jarige Hughes, die aan de kost komt door zich op kermis sen te laten bekijken, lijdt aan een hartkwaal. HOOFDSTUK XVI. Nou, ik was net aan het bijkomen van een lachstuip om die dorpsveldwachter, die ze daar Hamlet noemden, toen Ophelia ook een duit in het zakje kwam doen; hét succes van de avond, zoiets als een kostschoolmeisje, dat twintig keer is blijven zitten, was het niet zo Dave?" Ik knikte grinnikend. Philip was een paar dagen met verlof en Jess had links en rechts ken nissen uitgenodigd. Haar kamers waren vol mensen die in groep jes stonden te praten en te lachen. Jess zat op de leuning van een fauteuil, waarin Philip met een vergenoegde grijns zat weggedoken, haar ene arm om zijn hoofd geslagen en met haar andere zwaaiend om haar woor den kracht bij te zetten. Ze ver telde op haar eigen wijze het verhaal van de Hamlet-voorstel- ling die we samen hadden bijge woond. Toen ze er aan begon, had ik even een onaangenaam ge voel. Het leek me niet fijnge- voeld die avond op te halen in het bijzijn van Philip. Maar het was alsof ze aan de rest van die avond geen herinnering meer had en toen kon het mij ook niet meer schelen. De anderen die er omheen stonden genoten ten minste kostelijk. Terwijl Jess in geuren en kleuren de zoals zij het noemde „dubbele moord van Hamlet" beschreef, voelde ik een arm door de mijne glijden. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 12 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. v. d. vrouw; 9.15 Gr. (9.35—9.40 Waterstan den); 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Orgelsp.; 11.20 Buitenlands weekoverz.; 11.35 Pianorecital; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gr.; 12.55 Sport; 13.00 Nws; 13.15 Vara-va- ria; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Swingmuz.; 14.25 Voor de jeugd; 15.00 Koor zang; 15.15 Boekbespr.; 15.35 Omroepork.; 16.25 Caus.; 16.40 Gram.; 16.55 Vakantietips; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Rogeringsuitz.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Ge sproken portret; 19.55 Causerie; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. muziek; 20.35 Promenade ork.; 21.15 In terpol, klankbeeld; 21.50 Socia listisch comm.; 22.05 Cabaret; 22.35 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.30 Ballroom ork. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Koorconc.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Middag klok; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gr.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Gram.; 13.30 Dansmuz.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Gram.; 14.40 Kron. v. lette ren en kunsten; 15.05 De schoon heid v. h. Gregoriaans. Tussen 15.35 en 17.30 Tour de France; 15.35 Voor de jeugd; 16.25 Fan fare ork.; 16.45 Vocaal ens.; 17.05 Boekbespr.; 17.15 Lichte muziek; 17.30 De Springplank; 17.45 Gr.; 18.00 Journalistiek overz.; 18.10 Gram.; 18.15 Van het Binnenhof; 18.25 Strijkork.; 18.45 Vragenbe- antw.; 19.00 Nws; 19.10 Tour de France; 19.25 Filharm. ork.; 20.15 Caus.; 20.30 Nationaal Maria- congres; 20.50 Luchtmachtkapel; 21.25 Gram.; 21.55 Tour de Fran ce; 22.05 Lichte muz.; 22.35 Gr.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Espe ranto; 23.22 Gram.; 23.30—1.30 Nachtwake voor de Zwijgende Kerk en Plechtige Nachtmis vol gens de Slavisch-Byzantijnse ri tus. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Caus.; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Gram.; 15.15 Lichte muz.; 15.45 Gram. Tussen 16.00 en 17.00 Ronde v. Frank rijk); 16.35 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en liturg, kal.; 17.20 Liturg, ge zangen; 17.30 Schlagers; 18.00 Gevar. muz.; 18.30 Voor de sool- daten; 19.00 Nws; 19.30 Wereld tentoonstelling; 20.00 Omroepor kest; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoek- progr. 23.00 Nws; 23.05 Gram.; 23.45 Zigeunerorkest. TELEVISIEPROGRAMMA. 17.00 Voor de kinderen; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Vragenspel; 20.50 Op zoek naar een draak, filmrep.; 21.20 Dan is dat zo in orde, TV-spel m. muz. BRUSSEL (VI.): 17.00 Docu mentaire film; 17.30 Wereldten toonstelling; 19.00 TV-album; 19.05 Int. jeugdkron.; 19.20 Ve detten uit de dierenwereld; 19.35 Nws; 20.10 De week in beeld; 20.40 Zigeunermuziek; 21.10 Int. congres van goochelkunst; 22.10 Feuill.; 22.35 Nieuws. FRANKRIJK Do Franse schilder Boris Smir noff, bekend door zijn portretten van beroemdheden als koning Faroek, Grace Kelly president Kubitchek van Brazilië en ande ren, heeft een vreemd avontuur achter de rug. Drie dagen geleden is hij ont voerd naar een jacht dat bij Cag- nes voor de Franse kust lag. Daar moest hij het portret van een jonge vrouw schilderen. Toen het portret gereed was werd hij, evenals op de reis naar het schip geblinddoekt, weer naar Cagnes teruggebracht. Smirnoff weet niet wie de jon ge vrouw is. Men vermoedt, dat zij de dochter van een rijke Ita liaan is.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5