Nieuwe executies in Hongarije Zuid-Slavisch-Egyptisch communiqué Eisenhowers besp ekingen in Ottawa WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nota van Gromyko aan de V.S. over deskundigen conferentie te Genève VRIJDAG 11 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4418 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanue, Terneuzen EERSTE BLAD VERRUIMING IN- EN UITVOERBEPALINGEN NEDERLANDSE VALUTA ONGEVALLENWETTEN Verloving van koning Boudewijn HONGAARSE TEGENSPRAAK PROCESSEN IN HONGARIJE DE GROTE BRAND TE ALEXANDRIE DE PLANNEN VAN PRESIDENT SJAMOEN Mitchel gevat Regeringstroepen in het offensief in Noord-Celebes HET WEER DE „BUITENLANDSE INMENGING" IN DE INDONESISCHE OPSTAND HEVIGE AARDBEVING GEREGISTREERD Wellicht een der grootste in de geschiedenis Amerikaanse maatschappijen sluiten contracten voor verbetering van het Suezkanaal Twee vliegtuigen botsten EEN BESTUURDER VERONGELUKT Verklaring geëist over stopzetting kernproeven Commentaar op Gromyko's nota Frankerjr.g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsaóver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrai Bureau van dit Blad, 20 cent meer Blijkens de Staatscourant van 10 juli 1958 heeft de Nederland- sche Bank wijziging gebracht in de bepalingen terzake van de in- en uitvoer van binnenlandse be taalmiddelen in het reisverkeer. De hoofdzaken van deze wijzi ging, die een verruiming bete kent, zijn: 1Niet-ingezetenen kunnen in 't ervolg binnenlandse valuta invoeren tot een onbeperkt be drag, uitvoer is toegestaan tot ten hoogste 1.000,of, in dien blijkens gedane aangifte bij de invoer meer was inge voerd, tot ten hoogste het in gevoerde bedrag. 2. Ingezetenen kunnen bij terug keer uit het buitenland binnen landse betaalmiddelen invoeren tot ten hoogste het uitgevoer de bedrag, vermeerderd met de in het buitenland door omwis seling van reisdeviezen verkre gen binnenlandse valuta. de WIJZIGING VAN DE -« Er is een nota van wijziging in- .ediend op de al eerder voorge- -telde wijzigingen van de onge vallenwetten. De wijziging komt daarop neer lat in gevallen waarin het werk kortere tijd wordt hervat en daar na weer wordt gestaakt, in totaal over 52 weken een uitkering van 0 pet. wordt verleend. Die ,,kor- 'ere tijd" zou dan, naar analogie an de ziektewet op 6 maanden worden gesteld, zodat in totaal n een periode van 18 maanden, te rekenen van de eerste dag van de ongeschiktheid tot werken, ter zake van een ongeval over maxi maal 52 weken een uitkering van ■>0 pet. worden verleend. In het verslag van de Tweede Kamer over deze materie, waarin aanleiding is gevonden tot de nu voorgestelde wijziging, heeft de commissie van rapporteurs nog opleit voor een aanvulling van :e ziektewet op dergelijke wijze. De staatssecretaris van sociale zaken maakt hierbij nu de aan tekening dat hier wel enige pro blemen rijzen. Hij heeft deze kwestie daarom voorgelegd aan de sociale verzekeringsraad en de ziekenfondsraad na wier advie zen hij zich nader zal beraden. Volgens de Brusselse corres pondent van de Londense Daily Mail" zal binnenkort de verlo ving van koning Boudewijn en prinses Maria-Theresa van Bour- bon-Parma worden bekendge maakt. De correspondent heeft met de vader van de prinses, prins Xa- vier—Francois, telefonisch con tact gehad. De prins had gezegd, dat hij niets over de kwestie kon zeggen", doch dat hij „na tuurlijk zeer tevreden zou zijn als de verloving werd bekendge maakt". Prinses Maria-Theresa is 25 laar. Zij heeft in Parijs, Madrid en Oxford gestudeerd. Zij spreekt behalve Frans, ook vloeiend En- Kris, Spaans en Duits. Voorts^ be- z" zij een vliegbrevet. In de Zuidslavische hoofdstad gaat het gerucht dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de in 1949 als „Zuidslavische agent" opgehangen Lazlo Rajk, in Boe dapest is terechtgesteld, samen met enkele andere Hongaren die bij de opstand betrokken waren. Onder deze anderen zouden zich Sandor Haraszti, een jour nalist, Gabor Tanczos, secreta ris-generaal van de bekenoe „Pe- toefi-kring" en andere journalis ten bevinden. Mevr. Rajk werd in 1S49, ge lijk met haar man die later is terechtgesteld, gevangen geno men. In 1954 werd zij gerehabi liteerd. Zij werkte toen op de gemeentebibliotheek in Boeda pest. In 1956 eiste zij posthuum rechtsherstel voor haar echtge noot. Zij slaagde en op 6 oktober 1956 kreeg Rajk alsnog een staatsbegrafenis. Mevrouw Rajk nam geen deel aan de opstand die spoedig daarna uitbrak. Toen de Russen op 4 november ingre pen, vluchtte zij naar de Zuid slavische ambassade. Sandor Haraszti werd in 1951, samen met de huidige premier, Kadar gearresteerd wegens „Ti- toïsme". In 1954 werd hij vrij gelaten en gerehabiliteerd. Ook hij vluchtte na het ingrijpen van de Russen met Nagy naar de Zuidslavische ambassade. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft don derdag de berichten tegenge sproken dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de voor malige minister van Binnen- en Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk, na een geheim proces zou zijn terechtgesteld. Hij noemde deze berichten leugens. De woordvoerder weigerde te antwoorden op de vragen of mevrouw Rajk terecht heeft gestaan en zo ja of zij een an dere straf dan de doodstraf heeft gekregen. Wel zei hij dat de mensen die het bericht over de terechtstelling van mevrouw Rajk hadden verspreid, dit be richt eerst hadden moeten verifiëren. Van alle geruchten die over een proces tegen mevrouw Rajk en vier anderen de ronde heb ben gedaan, lijkt volgens wel ingelichte kringen te Boedapest het bericht dat mevrouw Rajk tot tien of twaalf jaar gevan genisstraf is veroordeeld, het meest aannemelijke. De vier mannen, die als aanhangers of naaste medewerkers van oud premier Naav tegelijk met me vrouw Rajk terecht zouden hebben gestaan, zouden de vol gende zijnSandor Haraszti, een voormalige journalist die de oproep van Hongaarse in tellectuelen in oktober 1956 te kende, Gabor Tanczos, oud-se cretaris en oprichter van de Petoefi-club, Gyoergy Fazzekas, oud-perschef van de hoofdcom missaris van politie van Boe dapest en Szillard Ujhelyi, voormalig hoofd van de Hon gaarse radio. Hongaarse kringen hebben ook de berichten tegengespro ken dat Bela Kovacs, die mi nister van Staat in het laatste kabinet-Nagy is geweest en leider was van de partij van kleingrondbezitters, gearresteerd zou zijn. Volgens genoemde kringen heeft Kovacs met een te hoge bloeddruk in een zie kenhuis gelegen, maar zijn toe stand zou nu wat beter zijn en hij zou zijn teruggekeerd naar zijn woning te Pecs in Zuid- Hongarije. In Gyoer zijn donderdag 14 per sonen, die ervan werden beschul digd dat zij tijdens de opstand van 1956 medeburgers over de grens gesmokkeld hebben, tot ge- vangenisstraf veroordeeld. Het State Department is ervan in kennis gesteld dat er kortge leden, in een periode van tien dagen, wel 100 Hongaren terecht hebben gestaan voor contra-revo lutionaire activiteit, zo heeft de woordvoerder van het State De partment Lincoln White donder dag meegedeeld. Lincoln White wist niet of de weduwe van Rajk al dan niet te recht is gesteld. Hij verklaarde voorts dat de uitgever Obersofszki volgens de berichten opnieuw terecht zal staan en dat Kosari, bekend Hon gaars schrijver en historicus, al in het geheim door een militaire rechtbank gevonnist zou zijn. White zei dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken de gegevens over deze pro cessen ter kennis zal brengen van de commissie voor Hongarije van de V. N. Door de grote brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag in een houtopslagplaats bij de ha ven van Alexandrië is uitgebro ken, zijn twintigduizend mensen dakloos geworden. De brand heeft zich uitgestrekt over een afstand van vier kilo meter. Kolen- en petroleumop- slagplaatsen werden een prooi van de vlammen. De Libanese president, Sja- moen, heeft woensdag in een vraaggesprek met een Ameri kaanse journalist gezegd, dat hij zcih in september aanstaande, na het aflopen van zijn ambtster mijn, beslist zal terugtrekken. Dit is de eerste maal, dat Sja- moen zo onomwonden heeft ge zegd, dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor een volgende ambtstermijn. Tot dusver had al leen de minister-president, Sami el-Solh, zich in deze zin uitge laten. Het parlement zal op 24 juli een nieuwe president kiezen. De voorzitter van het parlement, Osseriaan, zei na een onderhoud met Sjamoen, dat hij een volko men vertrouwen heeft in de plan nen van de president. Osseriaan had in een maand tijds geen on derhoud met Sjamoen. De 28-jarige Frank Mitchel, een krankzinnige misdadiger die uit het strafgesticht van Broadmoor was ontsnapt, is woensdagmid dag door de politie gevat toen hij van Bournemouth naar Londen onderweg was. Eenheden van de luchtlan dingstroepen van de Indonesi sche regering hebben, volgens een bericht van Radio-Djakarta van donderdag, een luchtlan ding uitgevoerd in het laatste gebied dat in Noord-Celebes nog in handen van de opstande lingen is, n.l. te Tondano, To- mohon en Sario. De troepen der regering werden naar de omgeving van het Meer van Tondano vervoerd in B-25 bom bardementsvliegtuigen en daar neergelaten. Vanuit het lan dingsterrein rukken zij thans op naar de drie genoemde plaatsen. Intussen hebben infanterie- eenheden, die vanuit Air Madi- dih opereerden, een dessa be reikt op 5 km afstand van Ton dano. President Tito en president Nasser hebben' aangedrongen op het doen van „de noodzake lijke stappen om eeh einde te maken aan de koude oorlog, de bewapeningswedloop en de ver deling van de wereld in twee tegenover elkaar staande blok ken". Zij veroordelen „buiten landse overheersing en de in menging van sommige landen jn de binnenlandse aangelegen heden van andere staten, als mede liet gebruik van druk, geweld of bedreigingen met ge weld" Dit wordt gezegd in een gemeenschappelijk communi- President Eisenhower en de Canadese premier, Diefenbaker, hebben tijdens hun besprekingen in Ottawa besloten samen te werken bij het zoeken van me thoden voor inspectie van het Noordpoolgebied ter verhinde ring van verrassingsaanvallen door de lucht. Zij zullen een aantal Ameri kaanse en Canadese deskundigen opdracht geven in samenwerking met vertegenwoordigers van an dere belanghebbende vrije landen de kwestie te bestuderen, zo is woensdag officieel in Ottawa be kendgemaakt. Eisenhowers perschef, Hager- ty, deelde nog mede, dat dit Amerikaans-Canadese initiatief een aanvulling is op het overleg binnen de Navo over 'n antwoord op de recente brief van Chroesjt- sjef, waarin de Sowjet-premier weinig verandering. in vrijwel geheel West-Europa uSpt nof? steeds zomerweer, zij dat de temperaturen, on- !iet zonnige weer, geen uit- •on T ,10ge waarden berei- n,"; fn verscheidene delen van ril" and werd het nog 27 gra- wr'r/s ,alleen langs de Rivièra "et nog iets warmer. Iaatft ho8edrukgebied dat ons de hm.'-sf paar daêen zonnig weer teken; Is fe'eidelijk verder in be- liik - a genomen- Waarschijn- hi *r'^n kleinere storingen West j?r gelegenheid tot over Eeii' iv ropa door te dringen, midda"eIVan tevond zich in de der i,L v!n sPanje en een an- e Golf van Biscaye. noslu. langzaam in noord- Bil r,n e richting optrekken, hi-hivüf 5al dit eerst tot gevolg naar s' ?at de wind gaat draaien r .ct oosten, zodat er aan- ain cen temperatuurstij- ng zal volgen. De kans op on- lmLinmemt da" het volgende medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Aanvankelijk nog warm en zonnig Aanvankelijk warm en vrij zon nig weer met weinig wind. Later vanuit het zuidwesten toenemen de bewolking, hier en daar regen of onweer en matige wind tussen zuid en oost. ZATERDAG 12 JULI. v.m. n.m. Breskens 10.30 10.34 Terneuzen 11.05 11.29 Hansweert 11.45 12.09 Walsoorden 11.55 12.19 ZON MAAN op onder op onder Juli 11 4.32 20.58 0.45 15.48 12 4.33 20.57 1.17 16.49 13 4.34 20.56 1.54 17.47 een conferentie van technici over middelen voor het verhinderen van verrassingsaanvallen voor stelde. Ondanks bepaalde onaanvaard bare punten van deze brief zijn Eisenhower en Diefenbaker toch „bemoedigd" door „zekere tege moetkomende elementen" ervan, zo wordt in de bekendmaking voorts gezegd. Eisenhower en Diefenbaker hebben voorts overeenstemming bereikt over de kwestie van de handel met communistisch China. De Canadese premier schijnt er in geslaagd te zijn Amerikaanse concessies op dit punt te verkrij gen, doch bij de interpretatie van de bereikte overeenstemming bleek woensdagavond reeds ver schil te bestaan tussen wat Ha- gerty verklaarde en wat de Ca nadese woordvoerder, Nelson, be kendmaakte. Volgens de overeenkomst zou den de Amerikaanse en de Cana dese regering „bevredigende op lossingen" zoeken voor „concrete vraagstukken" die ontstaan door de van elkaar verschillende Ame- Het Indonesische legerhoofd kwartier in Djakarta heeft don derdag verklaard, dat Indonesië nog steeds bedreigd wordt met buitenlandse inmenging. Op 6 juli werd boven Dong- gala, in Midden-Celebes, op ge ringe hoogte een vier-motorig vliegtuig waargenomen. Ge meend wordt, dat het een B-29 bommenwerper was, die militaire uitrusting heeft afgeworpen voor de opstandelingen, die nog steeds in de bossen nabij Donggala standhouden. De legerwoordvoerder voegde hier nog aan toe, dat het zeker is dat het niet-geïdentificeerde vliegtuig zijn basis buiten Indo nesië heeft, omdat alle luchtbases in Indonesië door de regerings troepen zijn bezet. rikaanse en Canadese wettelijke voorschriften inzake de uitvoer. Hagerty's uitleg hiervan hield in, dat onderling overleg zou worden gepleegd als Canada b.v. een klacht over een bepaalde kwestie had en dat dan een op lossing ervoor zou worden ge zocht. Doch Nelson zei, dat vol gens de overeenkomst alleen de Canadese wetten van toepassing zullen zijn op personen en onder nemingen die in Canada zaken doen. Seismologen in verscheidene delen van do wereld hebben don derdagochtend omstreeks 7.20 tNed. tijd) een hevige aardbol- ving geregistreerd. Volgens AFP heeft de aardbe ving zich in Alaska voorgedaan. Zij zou een der grootste in de ge schiedenis zijn. De Hawaiï-eilanden zijn ge waarschuwd voor de nadering van een vloedgolf die door de aardbeving veroorzaakt is. Het epicentrum van de beving lag in de Golf van Alaska, aldus werd uit Juneau in Alaska ver nomen. De schokken werden tot in Seattle in het noordwesten van de Verenigde Staten gevoeld. Deze stad ligt 2.000 kilometer van het epicentrum. Het opperbevel van de Ameri kaanse luchtmacht in de Stille Oceaan heeft meegedeeld, dat er als gevolg van de aardbeving een vloedgolf op weg is naar Japan waar zij vandaag wordt ver wacht. qué dat is uitgegeven na afloop van het overleg van de twee staatshoofden op het eiland Brioni. Nasser en Tito zijn het er over eens dat de produktie van en de proeven met kernwapens moeten worden gestopt en dat er een topconferentie moet wor den belegd. Zij zijn voorts van mening dat de verhouding tus sen de landen onderling een vreedzame coëxistentie, geba seerd op onafhankelijkheid en gelijkheid, moet zijn. Ook spre ken zij zich uit voor een volle dige inachtneming' van het handvest der V.N. Binnen enkele maanden zul len ministeriële delegaties van de twee landen elkaar weer ontmoeten om plannen voor de ontwikkeling van economische, wetenschappelijke en techni sche samenwerking uit te wer ken. Tito en Nasser zijn tevens overeengekomen, dat hun rege ringen zo nu en dan beraadsla gingen zullen houden over kwesties van gemeenschappelijk belang, welke voor de consoli datie van de wereldvrede en de bevordering van de internatio nale samenwerking belangrijk zijn. Volgens het in het Engels ge stelde communiqué namen de twee staatshofden ten aanzien van alle besproken vraagstuk ken gelijke standpunten in. Volgens hen is er na een pe riode van internationale ont-' spanning nu een tegengestelde stroming aan de gang. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van de voortgezette bewapeningswed loop en de „tendenties om an dere landen door middel van inmenging in hun binnenland se aangelegenheden en ver schillende vormen van druk te beïnvloeden en te overheersen". Dergelijke betreurenswaardige verschijnselen zijn de laatste tijd in verscheidene delen van de wereld, zoals Indonesië en Libanon, aan de dag getreden", aldus het communiqué. De Liga van Rode-Kruisver enigingen in Genève heeft opge roepen tot internationale hulpver lening aan 60.000 mensen in Zd- Polen, die door overstromingen dakloos zijn geworden. Uit het dépot in Genève zijn al verschei dene wagons met goederen naar Polen verstuurd. Stakingen in Argenimë Argentinië js donderdag getrof- fen door een nieuwe stakingsgolf. Ziekenhuisartsen en P.T.T.-perso- neel legden het werk neer. De artsen willen waarborgen tegen uitstoting uit hun vereni gingen, die de artsen zou bedrei gen, die na het afzetten van Pe- ron in 1955 zijn aangesteld. Zij zeggen dat de nieuwe leiders van de verenigingen aanhangers van Peron zijn. Het P.T.T.-personeel wil hogere Jonen. De rechtbanken in Argentinië kunnen nog steeds niet werken. Het hooggerechtshof heeft een verlof voor onbepaalde tijd afge kondigd, nadat vele magistraten en andere rechterlijke functiona rissen hun functie hadden neerge. legd tegen het door de regering I bevolen ontslag van een rechter. Drie Amerikaanse maatschap pijen hebben te Ismaila woens dag' contracten ondertekend voor de uitvoering van een tweejarig programma voor het dieper ma ken en verbreden van het Suez kanaal. Het zijn de Atlantic Gulf Pacific Company, de Standard Dredging Corporation en de Ha- waian Dredging and Construc tion Company. Zij waren de laagste inschrij vers bij een internationale in schrijving. Het programma houdt in het in bepaalde delen dieper maken van het kanaal om de doorvaart mogelijk te maken van schepen met een diepgang van 37 voet. Op het ogenblik kunnen schepen met meer dan 34 voet diepgang het kanaal niet passe ren. Er moeten hiervoor onge veer 35 miljoen kubieke meter zand verplaatst worden. Bepaal de gedeelten van het kanaal zul len ook breder worden gemaakt. De totale kosten der werk zaamheden bedragen 6.368.656 Egyptische ponden. De werkzaamheden zullen twee jaar duren. Dan zal het kanaal bevaarbaar zijn voor tanksche pen tot 45.000 ton. Het werk zelf zal door Egyptische arbeiders worden verricht. De directeur van de kanaal maatschappij, Joenes, verklaarde woensdag, dat in het eerste half jaar van 1958 8-650 schepen door het kanaal zijn gevaren. In het dienstjaar 1957-1958 heeft de ex ploitatie van het kanaal 40 mil joen pond opgebracht. Tien mil joen hiervan zal worden gebruikt voor verbetering van het kanaal. Tijdens het jaarlijkse kamp van de Amsterdamse club voor zweefvliegtuigen op het KNYVL- zweefvliegcentrum Teriet heeft zich woensdagmiddag j.l. te om streeks kwart over vijf een do delijk ongeval voorgedaan. Aldus deelt men ons mede van de zijde van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart. Cirkelend in een thermiekge- bied nabij het vliegveld kwam 'n Slingsby „Skylark II" prestatie zweefvliegtuig, bestuurd door de penningmeester van de club. de heer M. de Leeuw, op circa 1200 meter hoogte in aanraking met een Slingsby „Prefect" over gangstrainer, bestuurd door de heer Tj. Hoekstra, eveneens lid van de A. C. V. Z. Het toestel van de heer De Leeuw verloor daar bij één der vleugeluiteinden en geraakte in een vrille. Hoewel de bestuurder het stuurhutdak nog wist af te werpen, heeft hij zich niet meer tijdig met zijn val scherm kunnen redden. Zijn „Skylark" kwam terecht in een heideveld achter het tussen Arn hem en Teriet gelegen kampeer terrein Boshuizen en werd geheel vernield. De heer Hoekstra wist met zijn eveneens beschadigde „Prefect" veilig op Teriet te landen. De heer Max de Leeuw, een vijftigjarige directeur van een Amsterdamse lederwarenfabriek was een ervaren zweefvlieger en tevens in het bezit van een mo tor-vliegbrevet. Hij was houder van het zweefviiegbrevet C en van het zweefvliegbewijs. Ook de heer Tjabbe Hoekstra (29) is een geoefend zweefvlie ger en in het bezit van 't zweef viiegbrevet C. Hij is van beroep vliegtuighouwkundige en werk zaam bij het Nationaal Lucht vaart Laboratorium te Amster dam. Een dergelijk zweefvliegonge- val is in ons land tot dusverre nog niet voorgekomen. 4 Er zijn In veertien dagen tijds in twee districten van de Indi sche staat Madja Pradesj ruim 1780 mensen overleden aan cho lera, aldus heeft hel departement van volksgezondheid woensdag te Bhopal bekendgemaakt. In het gebied van Nagpoer in India ivoedt een hersenvliesont- stekings-epidemie, die woensdag reeds aan 46 personen het leven heeft gekost. 50.000 scholieren is aangereden tien dagen lang niet de school te bezoeken. De Russische minister van Bui- teniandse Zaken. Gromyko, heeft woensdag een nota gezonden aan de Verenigde Staten over 'de con ferentie van atoomdeskundigen, die op het ogenblik in Genève wordt gehouden. In de nota wordt gezegd, dat de Amerikaanse re gering een antwoord op de Rus sische boodschap van 25 juni uit de weg gaat. In deze boodschap vrceg de Sowjet-Unle een verkla ring van de regering van de Ver. Staten dat de conferentie van deskundigen in Genève in de eer ste plaats de stopzetting van de kernproeven ten doei had. In de nieuwe Russische nota wordt, volgens het persbureau Tass gezegd, dat de Ver. Staten hun weigering om de kernwapen proeven stop te zetten blijven rechtvaardigen door voor te wen den dat een doeltreffende con trole onmogelijk is, zelfs nu ge bleken is dat een dergelijke con trole zeker wel uitvoerbaar is. De regering van de Sowjet-Unie zegt nu een ondubbelzinnige verkla ring van de Amerikaanse te ver wachten waarin gesteld wordt, dat de conferentie van atoom experts in Genève erop gericht moet zijn dat een overeenkomst inzake het staken van proeven met kernwapens tot stand komt. De Russische nota besluit, vol gens Tass, met de woorden: „Zou de conferentie van deskundigen geen positieve resultaten opleve ren dan zou dit een grote teleur stelling zijn voor de gehele mens heid, die verwacht dat de Ver. Staten en Groot-Britannië het voorbeeld van de Sowjet-Unie volgen en onverwijld de kern wapenproeven zullen stopzetten. In dit geval zou de verantwoor delijkheid rusten op hen die het bereiken van deze positieve re sultaten onmogelijk maken.'' In Genève hebben de atoom experts woensdag gesproken over de mogelijkheid tot het ontdek ken van kernproeven door radio actieve neerslag. Waarnemers zeiden echter, dat het feit dat de algemene besprekingen over de akoestische methode zijn geëin digd niet hoeft te betekenen dat men over dat onderwerp reeds overeenstemming heeft bereikt. Van beide zeiden heeft men over dit onderwerp nog een aantal voorstellen in petto. Functionarissen in Washington verklaarden woensdagavond in commentaar op Gromyko's nota, dat de Ver. Staten er aan vast zullen houden dat de Geneefse besprekingen over de mogelijk heden om kernproeven te ontdek ken technische besprekingen zijn en geen politieke. Deelneming aan de conferentie betekent dus geen verplichting om de kern proeven te staken, aldus deze lunctionarissen. Het State Department bestu deert de nota nog. Britse militairen hebben giste ren een voorraad bommen tot ontploffing gebracht die zij in het gebouw van een Grieks-Cy prische sportvereniging te Farna- gusta hadden aangetroffen toen zij zochten naar de daders van de moordaanslag waarvan dezer dagen twee Britse militairen het slachtoffer zijn geworden. Het gebouw werd met de grond ge- lijk gemaakt en in de omgeving- sneuvelden vele ruiten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1