Nü HERCULES Uw zware shag Eric de Noorman - Ingrid Zeeland krijgt een opleiding voor huishoudschool leraressen Middenstand in Yerseke ongerust Vervolg interpellatie nieuwe veerrechten Actie-comité Vrije veren: „WIJ GAAN VERDER" Schouwen-Duivelandse bank in het hart van Amsterdam. De heer P. H. Huyse: YERSEKE ONDERGAAT NU REEDS DE DREIGING VAN HET DELTAPLAN STORINGEN IN HET RADIOVERKEER De heer Van der Peijl vraagt of het mogelijk is de vorm van toezicht op cle verbindingen, zo als die vóór 1945 bestond, te her stellen. Hij verzoekt de minister de be langrijke aangelegenheid van een vaste verbinding van Zeeuws- Vlaanderen met overig Zeeland voortdurend in de aandacht te houden. Ook voor de verbindin gen in noordelijk Zeeland vraagt hij bijzondere aandacht. De heer Visser (VVD) betoogt, dat de Zeeuwse veren niet alleen een provinciale aangelegenheid zijn, maar een zaak van nationa le betekenis. De regering had z.i. moeten in zien, dat een snelle ontwikkeling zoals de veren vertoonden een snelle aanpassing meebracht. Het is spreker niet duidelijk waarom men zich in een groot deel vrij kan verplaatsen, terwijl in ande re delen een extra belasting wordt geheven, met name voor de veren. Met het oog op de in dustrialisatie heeft Zeeuws- Vlaanderen een extra injectie nodig. De nieuwe tarieven geven die niet. De motie-Westerhout gaat er van uit, dat de tarieven gehand haafd moeten worden. Spreker verklaart zich tegen die motie. De heer Borst (comm. groepe ring De Groot) herinnert aan de demonstraties van de Zeeuws vlamingen, welke z.i. niet onder schat mogen worden. Spreker keurt het gevoerde be leid af en zegt, dat misbruik is gemaakt van een noodtoestand, waarin de bevolking was geraakt door het toenemend verkeer. De heer Van den Heuvel (KVP) betoogt, dat de veerverbindingen in Zeeland van landelijk belang zijn. De Nederlandse gemeenschap heeft tot plicht er voor te zorgen dat het contact van Zeeuws- Vlaanderen met overig Neder land wordt opengesteld. Ver keerstechnisch en mogelijkheden bepalen dit contact grotendeels. Spreker herinnert er aan, dat de minister destijds als Kamerlid te kennen heeft gegeven, dat het behoud van vrije veren op prijs wordt gesteld. Hij vraagt zich af of men met het systeem van subsidiëring wel op de juiste weg is. Vordering van veergeld moet z.i. ongewenst worden geacht; verhoging der tarieven is althans niet gemotiveerd. Spreker ver klaart echter niet blind te zijn voor de financiële consequenties. Veergeld voor voetgangers, rij wielen en rijwielen met hulpmo tor acht hij zeker onjuist. Overi gens moet de verhoging van tij delijke aard zijn. De motie-Verkerk acht spr. niet voldoende. Met die van de heer Westerhout is hij het wel eens. Verhoging der tarieven mag slechts gezien worden als een maatregel van tijdelijke aard. Hij dient tenslotte een uitvoe rige motie in. MOTIE-VAN DEN HEUVEL De motie van de heer Van den Heuvel luidt aldus: „De Kamer, gehoord de verklaring van de minister van Verkeer en Water staat, afgelegd in de vergadering van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van 9 juli 1958, dat de provincie Zeeland tot verho ging van de veergelden op de veren over de Westerschelde dient over te gaan alvorens een tweede nieuwe boot kan worden aangeschaft; overwegende, dat het in dit verband het meest juiste zou zijn als basis voor de tarieven op de veren over de Westerschelde ten hoogste uit te gaan van de be sparing, welke de gebruikers van de veren door het vervoer op de veren op hun vervoerkosten ver krijgen; overwegende, dat echter 's lands financiën op het ogenbilk dwin gen tot beperking van het tekort op de exploitatie van de veren over de Westerschelde, zodat al thans tijdelijk noodzakelijk is voor een gedeelte van het ver voer hogere tarieven te stellen; overwegende, dat de integratie van Zeeuws-Vlaanderen met het overige deel van Nederland in geen geval gedoogt, dat de ver hoging van tarieven zal werken ten opzichte van voetgangers en de algemeen gebruikelijke ver voermiddelen n.i. rijwielen en rij wielen met hulpmotor; spreekt als haar oordeel uit; a. dat het huidige vrije ver voer van voetgangers, rijwielen en rijwielen met hulpmotor dient te worden gehandhaafd; b. dat overigens de voorgeno men verhoging van de tarieven uitdrukkelijk als een maximum en voorts slechts als een tijdelij ke maatregel behoort te worden beschouwd nodigt de minister uit, de voor- genomen tariefbepaling in bo venstaande zin te willen herzien en het daarheen te leiden, dat de lijdelijke maatregel van de over blijvende verhoging voor zo kort mogelijke duur zal gelden". De heer Van Dis (SG) zegt, dat het in het licht der voorge schiedenis te verwachten was, dat het tornen aan de tarieven de ge moederen in Zeeuws-Vlaanderen in beweging zou brengen. Er is reden om de band tussen Zeeuws- Vlaanderen en overig Nederland te versterken. Men moet die band zeker niet losser maken en dat geschiedt door verhoging der rechten. Ook de heer Van Dis herinnert cr aan, dat de heer Algera als Kamerlid zich vóór vrije veren heeft verklaard. Het is z.i. be vreemdend, dat minister Algera in plaats van terugkeer lol de vrije veren voor te stellen komt met de eis tot verhoging der ta rieven. De motie-Verkerk welke hij mede heeft ondertekend gaat ver der dan die van de heer Wester hout. Over de motie-Van den Heuvel wil hij zich nog beraden als hij de tekst in zijn bezit heeft. De heer Gortzak (comm.) is van mening, dat de onlangs ge houden protestdemonstratie van Zeeuwsvlamingen niet zonder uit werking is gebleven. Spreker is van oordeel, dat het onlogisch en onrechtvaardig is, dat in Zeeland veergeld moet worden betaald, terwijl de rijks pont bij de Hembrug gratis ver voert. Men moet z.i. eerder ob stakels wegnemen dan nieuwe aanbrengen. Hij dient een motie in, waarin vrije verbindingen in Zeeland worden gevraagd. De motie draagt slechts de on dertekening van vier leden, zo dat ze niet in behandeling kan komen. De heer Bakker (comm. groep De Groot) geeft te kennen, dat zijn politieke vrienden geen mo ties zullen ondertekenen van de heer Gortzak en diens politieke vrienden „die op ontvreemde stoelen" zitten. De minister zegt van oordeel te zijn, dat de waarde van de overeenstemming met Gedepu teerde Staten te zeer onderschat wordt. De overeenstemming is in vrijheid tot stand gekomen. De besprekingen zijn in goede har monie verlopen. De interventie van de Kamer betekent verhoging der uitgaven. Men zegt wel, dat het om gerin ge bedragen gaat, maar spreker voorziet heel wat moeilijkheden wil men niet komen te staan voor de noodzaak van belastingverho ging. Spreker verklaart rekening te hebben gehouden met de bijzon dere positie van Zeeuws-Vlaande ren. Het beeld van de massa te ber de gebracht door de heer Borst heeft niet veel weerklank gevon den in de Kamer. Daar voelt men meer voor argumenten. De kwestie der verhoging is niet aanhangig gemaakt door de minister. De zaak der tarifering is ter hand genomen op verzoek van Gedeputeerde Staten. Het centrale vraagstuk bij de tarifering is hoe men het veer beschouwt. Moet men het be schouwen als weg of als ver voermiddel? Wat in de Kamer is gezegd doet zien, dat men het hier beschouwt als weg. Maar het standpunt der regering was en is nog steeds, dat het veer een vervoermiddel is. In verband met wat er over sprekers uitlatingen als Kamer lid is gezegd verklaart hij, dat hij indertijd op het standpunt stond, dat een veer moet worden gelijkgesteld met een weg. Thans staat hij niet meer op dat stand punt. De minister herinnert er aan, dat hij in de Eerste Kamer al heeft verklaard, dat sinds de oorlog 53 miljoen is ten koste gelegd aan de verbindingen over de Westerschelde. KOSTEN VAN VASTE OEVER VERBINDING EEN HALF MILJARD Met betrekking tot een vaste oeververbinding zegt spreker, dat hij zich tot Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft gericht. Antwoord heeft hij nog niet ont vangen. Een vaste verbinding zou een half miljard vergen en de Kamer zal wel niet van hem verwachten dat hij op deze ach termiddag daartoe het voorstel doet. Er zit bovendien meer aan vast. Het is zo duidelijk mogelijk ge zegd, dat er een tweede veerboot zal komen. Gedeputeerde Staten hebben tóestemming gekregen om een tweede boot te bouwen. Het is de minister niet duidelijk, dat de heer Westerhout zijn des betreffende vraag kon stellen na hetgeen er in de stukken al over is verklaard. Er bestaan bezwaren tegen het doen herleven van de oude fi guur van het toezicht. Spreker zal zijn gedachten er echter nog eens over laten gaan. Naar sprekers oordeel moet de motie van de heer Verkerk niet worden aangenomen. Wat moet hij doen met een motie over kwesties, die niet tot zijn compe tentie behoren. Er zijn geen rijks veren. Slechts in enkele inciden tele gevallen is het rijk bij een veer betrokken. Overigens is het niet gemak kelijk uit te maken welke wegen vallen onder het begrip natuur lijke barrière. Nog moeilijker wordt het als het gaat om particuliere onder nemingen. Het zou een uitnodi ging zijn om dergelijke onderne mingen te nationaliseren. Wanneer spreker ingevolge de motie-Westerhout bemiddeling zou verlenen bij Gedeputeerde Staten zou dat betekenen, dat deze betrekking had op het hand haven van het vrije vervoer. Hij vreest ernstige consequenties voor andere veren. De motie- Westerhout zegt de minister ten sterkste te moeten ontraden, vooral om de financiële gevolgen. Tegen de motie-Van den Heu vel ontwikkelt de minister be zwaren. Hij dringt er ten sterk ste op aan de motie niet te aan vaarden. De heer Verkerk (AR) brengt een wijziging aan in zijn motie. De minister verklaart, dat dit zijn standpunt niet verandert. Hierna wordt gestemd. DE STEMMINGEN OVER DE MOTIES De motie-Verkerk wordt ver worpen met 75 tegen 23 stem men. Vóór: CH, VVD, AR, SG en Comm. groepering Gortzak. Tegen: P.v.d.A., KVP en Comm. groep De Groot. De motie-Westerhout wordt aangenomen bij zitten en op staan. Vóór: KVP, PvdA, SG en CH en de beide communistische groeperingen. Tegen: AR en VVD. De motie-Van den Heuvel wordt met dezelfde stemmenverhou ding aanvaard. „Wij zijn een stapje verder ge komen en daarbij hebben wij een goed ding bereikt: De negatieve gedachte: „Je kunt er toch niets aan doen", is overwonnen", zei de heer F. A. 'Kolijn, woordvoer der van liet actie-comité „Vrije Veren", gisteravond na afloop van de interpelatie-Verkerk in de Tweede Kamer. „Wij gaan door en hopen eens te bereiken, dat de veren vrij zul len zijn. Bij de debatten in de Ka mer is gistermiddag wel geble ken, dat de gedachte van vrije veren ook daar ligt. Het actie comité heeft nog geen vaste plan nen voor de toekomst. Het zal zich over de volgende stappen gaan beraden. Eén van deze stap pen zal zijn druk uit te oefenen op de leden van de Provinciale Staten van Zeeland voor de ko mende Statenvergadering van 30 juli a.s. in Middelburg." Tijdens de diploma-uitreiking van de Landbouwhuishoudschool te Schoondijke bracht mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen se cretaris der Z.L.M., de moeilijk heden ter sprake, waarmede het Zeeuws Landbouwhuishoud- onderwijs kampt, inzake de voor ziening van leraressen-vacatures. In de pi ktijk is gebleken, dat de meisjes van boven de rivieren niet graag naar Zeeland komen, om les te geven. Zeeland moet het in dit opzicht van de Zeeuw se meisjes hebben, doch hier stuit men op de moeilijkheid, dat Zeeland geen eigen opleiding voor lerares heeft, en de meisjes vaak van de studie worden afge schrikt, omdat de opleidingscen tra zo erg ver van Zeeland af liggen. Het wordt dan vaak een te dure studie, terwijl de ouders graag hun studerende dochter af en toe eens thuis willen hebben. Thans opent zich de mogelijk heid om in Zeeland een eigen opleiding te krijgen. Binnen twee jaar hoopt men deze plannen ge realiseerd te krijgen. Deze mededelingen, die mr. Schlingemann deed tijdens de di ploma-uitreiking, waren vooraf gegaan door begroetingswoorden tot de ouders, leerlingen en ge nodigden door de voorzitter van de commissie van toezicht burge meester Van Rosevelt van Schoondijke. Hij verwelkomde in het bijzon der mr. Schlingemann, die zich bereid verklaarde de diploma's uit te reiken als vertegenwoordi ger van de Z. L. M., mej. A. van der Leede, de consulente voor het landbouwhuishoudonderwijs, de leraressen en directrice der school, alsmede de ouders en leerlingen. Direct hierna kreeg mr. Schlin gemann het woord, die het nut van het landbouwhuishoudonder wijs ten overstaan van zovele moeders nogeens beklemtoonde. Ook de huishouding stelt steeds hogere eisen aan degeen, die haar beoefent. Daarom is voortduren de scholing en het onderhouden hiervan noodzakelijk. Met een voor ieder meiske toe passelijk en vriendelijk woord reikte mr Schlingemann tenslot te de diploma's uit. Onder grote spanning maakte de voorzitster van het ouderfonds mevrouw J. RammondtWeijns, bekend welke meisjes ditmaal de ereprijzen in de wacht sleepten. Groot was de voldoening onder de leerlingen, toen aan Rachel Latumeten uit Oostburg, een Ambonese leerlinge, de Marijke- beker werd uitgereikt als de leer linge met het hoogste cijfer-ge- middelde. Dankbaar glimlachend nam dit sympathieke meisje, na de lofwoorden van de voorzitter, weer haar plaats in, waarna het fraaie bekertje van hand tot hand ging. Mevrouw Ramondt dankte de leden van het ouderfonds voor hun bijdrage hierin, waardoor het ieder jaar weer opnieuw mo gelijk is fraaie prijzen voor de beste leerlingen uit te reiken. De boeken gingen voor de vor mingsklasse naar Marie Ris- seeuw uit Schoondijke, voor de assistente-klasse naar Mieke de Bruin uit Cadzand, Jenny Dhont uit Biervliet, en Sarry Wille uit Aardenburg. Voor de primaire-leerlingen ging de beker naar Rachel Latu meten, Ria Jansen uit Oostburg, Lenie Maliepaard uit Oostburg, en Marie de Bruin uit Sluis. Namens de vormingsklasse bracht Marie de Bruin de direc trice op rijm Jank voor het geno ten onderwijl. Zij bood voor de docenten-kamér een fraaie spie gel aan. Sarry Wille deed hetzelfde voor de primaire-leerlingen. Voor de docenten sprak de di rectrice aan ouders en geslaag den sympathieke woorden, waar in zij tevens afscheid nam van een gedeelte van haar leerlingen, die zij het volgend schooljaar niet meer terug zal zien. Zij dankte de docenten voor hun onmisbare medewerking en hoopte ook op de komende cur sus op even prettige wijze met hen te kunnen samenwerken. Burgemeester Van Rosevelt sloot de bijeenkomst met een toe passelijke felicitatie aan ouders en leerlingen. Tijdens de pauze lieten de jon ge dochters zien wat zij geleerd hadden. Op perfecte wijze wer den ouders en genodigden van de nodige lafenis voorzien, en kon- den deze de zelf gebakken koek jes proeven. Na de pauze was het woord aan de leerlingen zelf, die op1 vlotte wijze een aardig bont pro- gramma van zang, gymnastiek, rytmische dansen, muziek en to neelspel brachten. De geslaagden zijn: Diploma Vorniingsklasse ontvin-1 gen: Theuny Bril en Marie Risseeuw (boek), beiden te Schoondijke; Pia de Clerck te BiervlietHeieen Dees en Lidy Termote, beiden te Hoofdplaat; Tiny Dekker en Jan- nie Fondse, beiden te Oostburg; Ina van den Heuvel te Breskens en Tanny Rosseel te St. Kruis. Diploma Assistentcnklas ontvin gen: Lineke le Bleu, Bep Karreman, Nieke Maas en Sary Verduyn, al len te Breskens; Mieke de Bruij- ne (boek) en Annie van de Wal le, beiden te Cadzand; Corry Buij- ze, Adrie de Groote en Saar Lu- teijn. allen te Zuidzande; Jenny Hubrechtse en Bep Luteijn, bei den te Schoondijke; Saar van de Linde, Jenny Dhondt (boek) en Kaatje Verplanke, allen te Bier vliet; Nelly Meeuwsen en Lieske de Putter, beiden te Oostburg; Sarry Wille (boek) te Aarden burg; Marie Cappon te Sluis en Jessy Benjaminsz te Sluiskil. Diploma Primaire-Oplsiding ontvingen: Adrie van de Broeke, Jo de Feijter en Sary de Winde, allen te Breskens; Elly Cambier, Hen- ny Ririhena en Juliana Izaak, al len te Aardenburg; Rie Dinge- manse en Joke Martens, beiden te Biervliet; Hanny van der Hooft, Martha Latumeten (boek), Rachel Latumeten (be ker), Jennyy Avot, Maaike Boo ne, Ria van Hee, Ria Jansen (boek), Lenie Maliepaard (boek), Hannie Sehrier en Ina Simpelaar, allen te Oostburg; Ineke Steij- aert en Ria van de Walle, beiden te Schoondijke; Marie de Bruin (boek), Lenie Fliers, Annie de Potter en Willy Jansen, allen te Sluis; Hannie Buijze, Adrie Lu teijn en Suus Verhage, allen te Zuidzande; Gretha Dreve, IJzen- dijke; Marian Fielemon, Aarden burg, en Dina van de Plassche, St. Kruis. Geschenk uit dank voor de hulp tijdens de watersnoodramp. De Vilvoordse natuursteen, veel gebruikt voor de zeewering van het eiland Schouwen-Duive- land, schraagt thans ook de mo numentale houten bank, die dit Zeeuwse eiland aan de stad Am sterdam heeft geschonken uit dank voor de hulp, die de hoofd stad vlak na de beruchte waters noodramp in 1953 heeft geboden. De heren A. Hoogerheide en W. Okkerse en de dames W. de Waal en A. Jumelet, allen gekleed in het stemmige Bruinisser costuum hebben woensdagochtend voor de ogen van 18 burgemeesters van de gemeenten op het eiland, 16 wethouders, vele raadsleden en gemeentesecretarissen, als mede van de burgemeester van Amsterdam, enkele wethouders en vele ambtenaren, de langs het Weteringscircuit op een der drukste punten van de hoofdstad opgestelde bank onthuld, terwijl de Amsterdamse politiekapel voor de Schouwen-Duivelanders geen onbekende het Zeeuwse volkslied speelde. De burgemeester van Zierik- zee, mr. F. Th. Dijkmeester, bood de bank aan. Hij roemde in zijn toespraak de onbaatzuchtige en zeer efficiënte hulp, die Amster dam heeft geboden. Een stroom van experts en zeer veel mate riaal kwam naar het zwaar ge troffen eiland, waarvan de ge meenten nooit een verzoek kon den doen aan Amsterdam of het werd ingewilligd. Ook voor de ontspanning van de eilandbewo ners zorgde de hoofdstad. En dit alles heeft geleid tot een snel herstel, waarvoor Amsterdam dank toekomt. De bank, vervaardigd door de beeldhouwer Nico Onkenhout uit de gebeeldhouwde leeuw uit het Zeeuwse wapen en voorts uit de door natuursteen gedragen hou ten zitting en leuning, waarop de wapens en de namen van alle 18 gemeenten: Haamstede, Drei- schor, Brouwershaven, Ouwer- kerk, Ellemeet, Noordgouwe, Oosterland, Renesse, Zonnemai- re, Serooskerke, Noord welle, Nieuwerkerk, Kerkwerve, Eiker zee, Duivendijke, Burgh, Brui- nisse en Zierikzee. Burgemeester Van Hall dankte namens Amsterdam voor dit ge schenk en zei dat door'deze nau we samenwerking Amsterdam en dvertentie) Het hoofd van de hoofdafde ling middenstandspolitiek van 't ministerie van Economische Za ken, drs. A. W. H. J. Quadvlieg, en het hoofd directie visserij van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. G. J. Lienesch, zullen morgen een bezoek aan Verseke brengen om zich op de hoogte te stellen van de problemen in verband met het Deltaplan. Op het gemeentehuis zullen besprekingen worden gevoerd met de commissie van dertien en de middenstandsorganisaties te Yerseke. Op een persconferentie, die woensdagmorgen in hotel „De Oesterbeurs" te Yerseke werd gehouden in bijzijn van de rijks- middenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Korstanje, heeft de voorzitter van de midden standsorganisatie te Yerseke, de heer P. H. Huyse, medegedeeld, dat Yerseke reeds nu de dreiging van het Deltaplan ondergaat. Circa 200 personen zijn in de af gelopen twee jaar vertrokken uit deze gemeente, om elders een toekomstgevender bestaan op te bouwen. Yerseke drijft voor 75 procent op de oester- en mosselcultuur en voor 25 procent op de land bouw. De middenstand ziet der halve zeer weinig perspectieven het eiland elkaar hebben leren kennen en dat er vriendschaps banden zijn ontstaan die door deze bank tot in lengte van dagen worden gesymboliseerd. De Zeeuwse gemeente-autori teiten waren gisteren de gast van Amsterdam. Na de maltijd brach ten ze een bezoek aan de nieuwe woonwijken en maakten ze een rondvaart door de grachten en de havens. 1. Door hef vroege lentelandschap rijdt 'n kleine ruiterschare noordwaarts over de heirbaan. Voorop de rijzige gestalte van Eric de Noorman, op een koolzwart, glan zend ros, aan de ene zijde naast hem zijn zoon, aan de andere zijde Svein Langtand. Daarachter het kleine gevolg krijgsknechten met de jachtwapens. Eric heeft lang ge aarzeld, voor hij de uitnodiging van Olaf de Berenjager aan vaardde. De vrijwing tussen Olaf en Erwin ligt hem nog vers in het geheugen en al heeft zijn zoon nooit meer over Olaf's dochter Ingrid gerept, toch is de Noorman er niet zeker van, of Er- win het meisje inderdaad heeft kunnen vergeten. Hij probeert terluiks in Erwin's gebronsde gezicht iets van diens gedachten te kunnen ontdekken en als deze snel opkijkt zegt Eric achteloos: „Ik verheug mij op de beren jacht. De beren zijn pas uit hun slaap en dus vlug en lenig. Olaf had geen beter tijdstip kunnen kiezen voor zijn uitnodiging". Erwin knikt „En evenmin een beter moment om het huwelijk van zijn dochter wereldkundig te maken", vult hij aan. „Het be nieuwt mij de man te ontmoeten, die Olaf's goedkeuring heeft kun nen wegdragenMij vond hjj in dertijd niet goed genoeg, herinner ik mijWelnu, als het Ingrid's wens is, is het mij wel!". Ai, vriendje, denkt Eric, deze houding bevalt mij niet; het ware wellicht toch beter geweest deze uitnodiging af te slaan, las ik het zo bekijk „Je kan je beter interesseren voor de jacht op de beer", gromt Svein's stem, „ik ben ook nog nooit aan vrouwenrokken blijven han gen en ik voel me er lekker bij. Vrijheid, blijheid, zogezegd...hèhè". Erwin loert de lange Sakser even giftig aan en zwijgt- Svein begint een vals deuntje te neuriën en Eric staart peinzend voor zich uit Dat kan een gezellige berenjacht worden. Zij houden met een ruk hun ros in als een stofwolk de nadering van een troep ruiters aankondigt. „Olaf, die ons aan de rand van zijn gebied komt verwelkomen, kijk kijk, wat aardig", gromt Svein, die een zwak voor de geweldige berenjager heeft. Het ontgaat Eric niet. dat Er win's gezicht verstrakt. „Maakt u niet ongerust", zegt deze, ,.ik zal geen narigheid ma ken, daar kunt ge van op aan, zo lang heer Olaf zich weet te gedra gen. Maar wat dat betreft zijn mijn verwachtingen niet hoog gespan nen". in de toekomst en zij vreest bij de uitvoering van het Grevelin- genplan, waarheen de oester- en mosselcultuur verplaatst zou worden, een volkomen ontvolking van Yerseke. De waardevermin dering van bedrijfspanden, die reeds nu is ingetreden, gaat de middenstanders eveneens ter harte. Tijdens de dinsdag gehouden al gemene ledenvergadering heeft men besloten het standpunt van de commissie van dertien, om geen uitvoering te geven aan 't Grevelingenplan, waarmee 125 miljoen gulden gemoeid zal zijn, te verdedigen. De motivering van deze adhaesiebetuiging ligt in de te verwachten sterke ontvolking, waardoor in de eerste plaats de middenstand schade zou onder vinden. De middenstandsvereni- ging zal er voorts op aandringen dat het rijk de uitkeringsgelden aan de mossel- en oesterkwekers zal uitkeren met oplegging van een bepaling, die in zal houden dat een deel van deze gelden ge bruikt moet worden om de wel vaart in Yerseke te handhaven, bijvoorbeeld door industriever- ming. Men acht het wenselijk dat zo spoedig mogelijk een ontwikke lingsplan voor Yerseke wordt op gesteld eln men vertrouwt dat een samenbundeling van krachten in Yerseke zal kunnen worden be reikt, opdat de belangen van iedere groep sterker verdedigd zullen kunnen worden. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 9 juli GROENTEN Per 100 stuks: Sla 3—9. Per stuk: Bloemkool A II 40 51 ct. B II 2830 ct, C 16 ct, afw. 1631 ct; Witte komkommer A 26—29 ct, B 23—28 ct, C 16—2S ct. Per bos: Selderij 1118 ct; J Peen 1125 ct; Kroten 34L> ct; Uien 911 ct. Per kg: Andijvie 1020 ct; Frincessebonen 1,001.26; Sa- xa 1,211,25; Rode kool B 5— I 7 ct; Spitskool 5 ct; Doperwten 53 ct; Savoye kool 912 ct; Peen| 30 ct; Rabarber 1622 ct; Toma ten A II 78—80 ct, B 73—76 ct, CI 63 ct, CC 49 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Eerstelingen bo:i I ken 14—16, I 10—13,40, II 9,50. FRUIT Per doosje: Aardbeien. Mattel me Moutot II 3049 ct; ClimasJ II 39—45 ct; Regina II 43—45 ri l Talisman II 40 ct; Sengana Hl 4346 ct; Rode bessen 2S rij Frambozen II 1840 ct. Per kg: Aardbeien II 0.93-T ƒ1,01, afw. 7176 ct; Rode bri j sen ƒ0,74—ƒ1,09. Sedert dinsdag heeft men ovf'l de gehele wereld last van storin gen in het radioverkeer. Volgt'11' deskundigen kan de op het ogf1 blik/, optredende zonnevlek vsr middelbare grootte hier \vasr schijnlijk niet voor verantwoo' delijk worden gesteld. NO VAL De arro Middi Duss< doen in ge: gen gen. 11 uur v burg vindt De grond gin v onder; de no het verlof toor w kandit onjuis richt, een ven. De notari: Middel een op g Voor van he alhier Riet zen; Ja Kalle den te Mieghen jamin Stoffels Aan te Delft Voor machin de here neuzen Hoek. Gister; 8 reed nende jr zijn mol de 26-jai te Sluis straat Op I Van T. Haas de inrijden Grenulaan door de Westkaj Nieuwec Door delijk w duorijder recht, verwoncui Van Bred handeld. Zowel werden

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2