Binnenlands nieuws BUITENLANDS NIEUWS Wat brengt de radio? Veebless P. J.v. d.Sande \H DE SANDE Rapport: „Arrestatie van Nagy en de zijnen in strijd met de Hongaarse wet" Corrosie van zink wasmiddelen door synthetische Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen recorders 2361 (K 1150) Voorhanden Kritiek van Sjamoen op Hammarskjoeld Plan voor Duits-Russische samenwerking DE TUPOLEV-104 VAN AEROFLOT OP SCHIPHOL GELAND SOUSTELLE TOT MINISTER VAN VOORLICHTING BENOEMD RUSSISCH PROTEST De anonieme brief aan de Russische ambassade in Londen Kolenrantsoenering in Engeland eindigt volgende week Kind had capsule met uranium Nieuw incident in de zaak-Goldfine DE OPSTAND OP CELEBES Victor van Turenne" De zaak-Goldfine DE SCHADELOOS STELLING VAN DE KAMERLEDEN Raad voor de Scheepvaart SLEEPBOOT WAS SLECHT UITGERUST f op 25 op r-toestel ing is geldig voor t maand juli 1958. een TV over men demonstratie^ G/iVT-toestel te op een GRATIS r direct naar een grijp die kans! I sIDAARDPAK US ct. GROOT PAK 64 ct. tpiif °p Woensdag 9 juli 1958 VRIJE ZE 12e jaargang no. 4416 De arrestatie van ex-premier Nagy van Hongarije, zijn deelge noten en Fal Maleter is geschied „in strijd met de Hongaarse wet en met de gevestigde gebruiken van beschaafde landen", aldus stelt het dinsdag verschenen rap port dat de internationale com missie van juristen, gevestigd te 's-Gravcnhagc, over de recht spraak in Hongarije heeft opge steld. De commissie, die een raad gevende status heeft in de orga nisatie van de Verenigde Naties, deelt in het rapport mede, dat de berechting van Imre Nagy en Pal Maleter vermoedelijk eind mei of in het begin van juni heeft plaats gehad. Het wordt t :is waarschijnlijk geacht dat O tv. ee mannen en hun deelge noten onmiddellijk na het von nis zijn geëxecuteerd. (Men heeft tot nu echter geen zekerheid kunnen krijgen omtrent de juiste data van rechtzitting en execu ties.) Het rapport zegt: „Het is on vermijdelijk de conclusie te trek ken dat de arrestatie van Imre Nagy en Pal Maleter met hun vrienden een inbreuk is op het internationale recht, zowel als op Hongaarse recht". De com- President Sjamoen van Liba- n ;i heeft in een vraaggesprek n het Londense blad „Daily M il" ernstige kritiek geuit op secretaris-generaal van de Naties, Hammarskjoeld en de V.N.-waarnemers in Liba non. De V.N.-waarnemers hebben zich in Libanon als toeristen s*i dragen, aldus de president. De verklaring van Hammars en het rapport van de V waarnemers geven volgens he: aan president Nasser van erenigde Arabische Repu bliek een blanco volmacht ,,om ziel van het gehele Midden oosten meester te maken". Als wij voor de druk van nieu we infiltraties moeten wijken, aldus Sjamoen, zullen wij de veiligheidsraad vragen een po litiemacht te zenden om ons legen de agressie te verdedigen. missie is van mening, dat de Hongaarse regering de plechtige belofte, die zij aan de Joegosla vische regering heeft gegeven, het aan Imre Nagy en de zijnen in de Joegoslavische ambassade geschenken vrijgeleide te respec teren, duidelijk heeft gebroken. Het rapport verklaart dat het meest in het oog springende en verontrustende aspeot van het proces, de atmosfeer van bijzon dere geheimzinnigheid is waarin het is gehouden. Met betrekking tot de verkla ring van de Hongaarse opperste aanklager, van 20 juni jl., dat de beklaagden over verdedigers be schikken van hun eigen keuze, legt de commissie er de nadruk op dat dit niet noodzakelijk in houdt dat de beklaagden iedere raadsman konden kiezen die ze wilden hebben. Het rapport haalt artikel 31 aan van het Hongaarse wetsbesluit (decreet) van 15 juni 1957, waarin wordt gesteld dat „in de loop van een burgerlijk of militair strafproces indien de staatsveiligheid dit speciaal ver eist geen advocaat mag optre den als gevolmachtigd of aange wezen verdediger, wiens naam niet is vermeld op een door het ministerie van Justitie voor dit doel samengestelde lijst. De com missie zegt in aansluiting hierop dat de advocatuur in Hongarije gedurende de laatste maanden onderhevig is geweest aan een drastische zuivering en reorgani satie. De Hongaarse opperste officier van justitie, Szenasi, wei gerde ook in zijn verklaring van 20 juni de namen te noemen van de officier van justitie dii in het proces was opgetreden en de verdediger(s). Volgens met be vestigde informaties zou Nagy verdedigd zijn door een zekere Tibor Adam en Maleter door zekere Revai. Kort voor de ineenstorting van Duitsland in 1945 heeft een aantal hoge Duitse offi cieren samen met fabrikan ten op een conferentie in de Harz de Duitse strategie bepaald voor de periode tus sen overgave en een derde wereld. Het doel van dit plan is onderwerping van de gehele wereld door Duitsland in sa menwerking met de Sowjet- Unie. Dit heeft wijlen prof. Ernst Heinkel in 1952 ver klaard na een overvloedige lunch met de Britse vice- luchtmaarschalk Donald Bennett. In een zojuist gepubliceerd boek, getiteld „Pathfinder", verklaard Bennett, dat Hein kel na de lunch in een ver trouwelijke stemming kwam en hem zei: „De derde keer zullen we niet verslagen worden". Heinkel vertelde Bennett van de conferentie in 1945. Toen deze hem vroeg waarom aan het einde van de oorlog zoveel Duitse vlieg tuigbouwers liever naar Rusland gingen dan zich door de Amerikanen of Britten gevangen te laten nemen. Heinkel zei, dat dit een on derdeel was van het plan, dat op de conferentie in de Harz was opgesteld. Volgens dit plan zou Duits land direct na de oorlog met de geallieerden samenwer ken, om zo snel mogelijk de schade in het land te herstel len en weer een eigen leger en luchtmacht te kunnen op bouwen. Daarna moest Duits land onenigheid veroorzaken tussen Engeland en Amerika, een overheersende positie in Europa verwerven en dan een pact met de Sowjet-Unie sluiten, dat het grootste in dustriële en militaire bond genootschap ter wereld zou worden dat over de gehele aarde zou heersen. Daarom moesten ook aan 't eind van de oorlog veel vooraanstaan de Duitsers naar de Sowjet- Unie gaan om daar vooraan staande posities te verwer ven. De Russen zouden dan op de duur moeten doen wat de Duitsers wensten, aldus dit relaas van Heinkel vol gens vice-luchtmaarschalk Bennett. De was aan huis is voor de te huisvrouwen een noodza- kwaad. De wasmiddelen- fa rikanten doen hun best dit lad zo veel mogelijk te beper ken Moderne wasmiddelen zijn •••ia '"Or vaak ingewikkelde nu-ngsels waarvan elk der be delen een bepaalde rol in wasproces heeft (wassen, bleken, blauwen in één keer). Om allerlei redenen wordt daar bij 1 k de klassieke zeep vervan- vn iloor moderne synthetische ^middelen. riet bleek nu dat enige tijd na nu grote schaal invoeren van ynthetische wasmengsels er Om 11.16 uur maandagmorgen de Tupolef-104 van de Russi sche luchtvaartmij. Aeroflot, na een vlucht van drie uur vijftien minuter;, op baan negentien van ■Schiphol geland. Oorspronkelijk vus het voorstel gedaan om het autoverkeer over de Schiphol le". vlak voor baan 23, welke op h< t ogenblik voor het luchtver keer w ordt gebruikt, voor enkele i minuten stil te leggen in ver band met veiligheidsmaatregelen, Iriiaar uit Moskou was op Schip- I nol bericht gekomen, dat de ope- l'aUonele leiding van Aeroflot be- I 'ai maakte om op baan 23, (ue voor dit straalverkeersvlieg- 'U'K vrij kort is, te landen. Het j,e\ul„ was, dat alle obstakels bij aan negentien, die 2550 meter I if's. ,ot cbid augustus eigen- b'-iiten gebruik is gesteld in j band voor een nieuwe baan, ''uien opgeruimd, zodat de jueemotorige Tupolef, aan boord tv!v ',m zic'h twintig personen reL.„nC] de bemanning meege- L ld, na 'n direkte naderings- f'1' "'ure op baan negentien kon |,f' l, n-, Gezagvoerder Pjotr Sol- I kwam vrij hoog binnen, u|r had slechts 1600 meter no- 'g voor de uitloop. Toen het zil- r ?ri,ze vliegtuig op het plat- van de Amsterdamse lucht- I tn, verscheen, maakten de mo- u>n zeker niet meer geluid dan i \an een Ziekers Viscount. I vele duizenden belangstellen- n sloegen de aankomst gade. klachten kwamen over roesten van de gegalvaniseerde (dat is met een laagje zink bedekte) ijze ren wasketel. Naar aanleiding hiervan heeft de heer J. A. Wol- hoff 'n onderzoek ingesteld naar „Corrosie van zink door synthe tische wasmiddelen" op welk on derwerp hij maandagmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de wis- en natuur kunde is gepromoveerd. Uit dit onderzoek blijkt de roestvorming te berusten op een aantasting van de zinklaag, waar door na zekere tijd het ijzer bloot komt en kan roesten. De aantas ting van het zink berust op een samenstel van factoren. Zink is eigenlijk een onedel metaal en zou al in water oplossen als het niet door een dun aan de lucht ge vormd oxydhuidje beschermd werd. Bij wassen met gewone zeep ontstaat de zogenaamde zink- zeep, een dof witte aanslag in de wasketel, die het er onder liggen de zink goed tegen verdere aan tasting beschermt. Tevens slaat in het sop en op het goed de kalkzeep neer, gevormd uit de hardheid van het water met de gebruikte zeep. Vervangt men zeep door synthetisch wasmid del, dan wordt geen zinkzeep ge vormd en geen kalkzeep, maar wel koolzure kalle, die in het goed neerslaat en dat hard en stug maakt. Om dit te voorko men worden bepaalde fosfaten toegevoegd die de kalk in oplos sing houden maar tevens het be schermende huidje van zinkoxy- de oplossen, zodat het zink ver der aangetast kan worden. Het bleekmiddel dat een oxydatie- middel is, bevordert deze aantas ting dan nog meer. In het proefschrift wordt dit alles in bijzonderheden onder zocht en worden tenslotte twee practisch bruikbare oplossingen gegeven. Bij de ene oplossing wordt wat tinzout aan het was middel toegevoegd. Het tin slaat op het zink neer en is zoveel ede ler dat het verdere aantasting belemmert. Bij de andere oplos sing wordt een titaanzout ge bruikt. Het daaruit spontaan ge vormde totaanoxyd bedekt het zink en lost niet op in de fosfa ten, zodat de aantasting wordt geremd. Jacques Soustelle, voormalig gouverneur-generaal van Algerië en een vooraanstaande figuur in de Algerijnse beweging die tot het aan de macht komen van ge neraal De Gaulle leidde, is maan dag tot minister van Voorlichting in de Franse regering benoemd. Soustelle vervangt de schrijver André Malraux, die als minister, gedelegeerd bij het bureau van de premier, verantwoordelijk was voor de voorlichting. Deze laatste zal als minister, gedelegeerd bij het bureau van de premier onder meer verantwoordelijk blijven voor wetenschappelijke en jeugd zaken. Voorts werden twee niet-par- lementariers in regeringsfunc ties benoemd - André Boulloche, een hoge ambtenaar, tot minis ter, gedelegeerd bij het bureau van de premier en Bernard Che- not tot minister van openbare gezondheid. Chenot is lid van de Raad van State, het hoogste ge rechtelijk orgaan. De permanente Russische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Sobolef, heeft bij Ham marskjoeld geprotesteerd wegens de demonstraties die op 19, 21 en 22 juni bij de Russische afdeling in het V. N.-gebouw te New York zijn gehouden. Aanleiding tot de betogingen waren de terechtstellingen in Hongarije. Er is eveneens geprotesteerd bij de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. De Amerikanen wordt verweten dat zij niets heb ben gedaan om de Russen te be schermen. BUS GESTOLEN In de Jan Steenstraat te Gro ningen heeft de politie een auto bus gevonden die in de nacht van zondag op maandag in Ter Apel was gestolen. De chauffeur had de autobus voor zijn woning gezet, om daar die maandagmor gen in alle vroegte arbeiders mee naar IJmuiden te vervoeren. Maar toen hij op kwam, was de bus verdwenen. Van de dader is nog geen spoor gevonden. ZEVENTIEN MILLE VERDUISTERD De Amsterdamse recherche heeft maandag de 65-jarige H. W. aangehouden, die ervan wordt verdacht als kassier-boekhouder bij een importfirma van motor- (Advertentie) BINNENVERINGBED hel besie bed rijwielen, scooters en bromfiet sen in de laatste zeven jaar on geveer 17.000 te hebben verduis terd. De politie vertelde dat de man zelfstandig zijn werk ver richtte en niet werd gecontro leerd. Topn de bedrijfsleiding argwaan kreeg en een accoun tantsonderzoek liet instellen, kwam de fraude aan het licht. Van het geld dat W. besteedde voor uitgaan, is niets meer over. VLUCHTELING BIET ZEVENTIEN MILLE OPGESPOORD De 19-jarige Amsterdamse kan toorbediende J. R., die vorige week vrijdag door zijn werkgever naar de effectenbeurs aan het Damrak werd gestuurd om een bedrag van 17.300 op te halen en niet op het kantoor terugkeer de, is zondag door de Belgische rijkswacht bij Herstal even over de Nederlandse grens aangehou den. De jongeman zit op 't ogen blik opgesloten in Verviers. De officier van justitie te Amster dam zal zijn uitlevering vragen. De hoofdstedelijke politie deelde mee dat haar nog niet bekend is wat R. in die paar dagen met het geld heeft gedaan. VERDUISTERING De gemeentepolitie te Wolvega heeft aangehouden de 22-jarige W. de V., afkomstig uit Oldeber- koop, die er van verdacht wordt zijn patroon te hebben opgelicht en een vrij aanzienlijk geldsbe drag te hebben verduisterd. Ver dachte is voor de officier van Justitie te Leeuwarden geleid. De politie kon nog geen medede lingen doen over de grootte van het bedrag. ENGELAND Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Russi sche ambassade verzocht de Brit se autoriteiten het origineel te geven van de „anonieme" brief, die een Amerikaanse piloot aan de Russische ambassadeur, Ma- lik, zou gezonden hebben, aldus is maandag uit betrouwbare bron vernomen. Men deelde voorts mee dat de Russische ambassade het minis terie van Buitenlandse Zaken had meegedeeld, dat zij de volledige tekst van de bewuste brief zal publiceren. De Engelse paymaster-general, Reginald Maudling, heeft maan dag bekendgemaakt, dat de ko lenrantsoenering in Enge land de volgende week maandag zal eindigen. De vorige maand werd het eindigen van de kolen- rantsoenering in juli reeds aan gekondigd. WEST-DUITSLAND De politie van Hamburg be vindt zich in een moeilijk parket. Een hoogleraar in de mineralo gie had de politie van Hamburg zondagavond meegedeeld, dat de concierge van het instituut voor mineralogie van de universiteit van Hamburg ontdekt had dat zijn zoontje speelde met een cap sule, die een groenachtige glans uitstraalde. De concierge had hem de cap sule gegeven en na onderzoek was gebleken, dat er uranium in zat. De jongen had verklaard dat hij de capsule van zijn schoolka meraadjes had gekregen. Deze zoudèn het op hun beurt hebben gekregen van matrozen. De politie doet thans pogingen om de andere capsules, die in het bezit zouden zijn van de school jongens, in handen te krijgen. VER. STATEN. Twee vertegenwoordigers" van Goldfine, de schatrijke Ameri kaanse industrieel die er van be schuldigd wordt voordelige op drachten van de regering-Eisen- hower te hebben los gekregen door middel van „geschenken" aan Eisenhowers assistent Sherman Adams, hebben maan dag op een persconferentie ver klaard dat er in een vertrek grenzend aan hun hotelkamers, een verborgen microfoon is aan gebracht. De democraat Oren Harmrism, voorzitter van de subcommissie belast met het onderzoek naar de zaak-Adams, gaf later toe dat hij Volgens Radio-Makassar heb ben de troepen der centrale regering maandag een aanval ingezet tegen de laatste plaats, die de opstandelingen in Mid den-Celebes nog in handen hebben. In Benua werden twee opstandelingen gedood, terwijl een aantal wapens in beslag werd genomen. De regerings troepen rukken thans op naar Poso. Verdere bijzonderheden over het verloop van de strijd werden niet gegeven. In Noord-Celebes zijn de laatste twee bolwerken der op standelingen, Tomohon en Ton- dano, door de regeringstroepen omsingeld. De gevechten daar duren nog steeds voort. 61. Het is een vreugdevol weer zien, daar in de heuvels. Victor en Robert zien zich weldra door be kenden omringd, die hen allen de hand willen drukken. Hierdoor raken Bianca en de anderen wel even op de achter grond. Maar dan brengt Victor hen bü de hertog en vertelt hij in het kort wat er gebeurd is. Godfried heet ook hen welkom en geeft daarna bevel om een kor te marspauze te houden, ten einde Victor en Robert verslag uit te laten brengen. Dan vertelt Victor uitvoerig de belevenissen van de afgelopen maanden en ontvouwt tevens de plannen van keizer Alexis. Na dit verslag, zegt hertog God fried: „Gij beiden hebt het Kruis leger en mij onschatbare diensten bewezen, welke ik te zijner tijd naar waarde zal belonen. Op dit ogenblik wacht U een nieuwe taak. Gij, Victor, zult het bevel over één van onze legerafdelingen op U ne men, en Robert zal Uw onderbe velhebber zijn. Wü trekken nu op naar Byzantium, waar wij Bianca naar haar ouders zullen brengen. Ik zal met keizer Alexis onder handelen en ben door Uw verslag thans volledig ingelicht over de plannen van de keizer. Wat Uw Armeniërs betreft, die zullen wij gaarna in ons leger opnemen!!" En dan voegt hij er lachend aan toe: „Wat gij verder ten opzichte van Bianca van plan bent, laat ik geheel aan U over! Zo nodig wil ik als getuige bij Uw huwelijk op treden!" EINDE. een van de leden der. commissie opdracht had gegeven een micro foon in het desbetreffende ver trek te plaatsen, omdat hij de juistheid wilde controleren van de berichten dat zijn telefoon lijn werd afgetapt. Volgens de publiciteitsehef van Goldfine is er in de hotelkamer van Goldfines secretaris ingebro ken. Er worden bankbescheiden, brieven en andere stukken ver mist. De subcommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den, belast met het onderzoek in de zaak-Adams heeft maan dag eenstemmig het ontslag van haar hoofdonderzoeker, Shack- lette aanvaard. Shscklctte had bij zijn onderzoek gebruik ge maakt van verborgen micro foons. Er is een viertal wetsontwer pen ingediend tot vaststelling van de schadeloosstelling en vergoe ding van overige kosten van Kamerleden. Ingevolge dit wets ontwerp zullen leden van de Tweede Kamer een schadeloos stelling van 10.000 per jaar ont vangen met daarboven een ver goeding van 3.000, f 4.000, 5.000 of 5.500 per jaar al naar gelang het betrokken Kamerlid minder dan 10, tussen de 10 en 75, tussen de 75 en 150 of meer dan 150 kilometer van Den Haag woont. Voorts zullen de kosten voor een algemeen spoorweg abonnement eerste klasse en an dere noodzakelijke kosten van vervoer worden vergoed. Voor gesteld wordt de voorzitter van de Tweede Kamer een toelage van 10.000 per jaar te verlenen. Voor de leden van de Eerste Kamer wordt voorgesteld een vaste vergoeding van 1.000 per jaar en een vergoeding van 30, 20 of 10 te verlenen voor elke dag, dat zij in Den Haag moeten zijn, een en ander al naar gelang de betrokkene meer dan 75, tus sen de 75 en 10 of minder dan 10 km, van Den Haag woont. Voorts een vergoeding van 10 voor overnachting buiten de woon plaats en de reiskostenvergoe ding zoals voor leden van de Tweede Kamer. Voor de voorzit ter Van de Eerste Kamer wordt een toelage van 5.000 per jaar voorgesteld. De schadeloosstelling voor le den van de Tweede Kamer was het laatst geregeld bij een wets wijziging van december 1953, waarbij bedragen alles bijeen van resp. 10.000, 10.600 en 11.200 al naar gelang de afstand van Den Haag tot de woonplaats van het Kamerlid, werden toegekend. In de toelichting op het wetsont werp wordt gewezen op de geste gen kosten voor levensonderhoud de vele werkzaamheden, die aan het Kamerlidmaatschap verbon den zijn en de kosten die ge maakt moeten worden voor cou ranten- en tijdschriftenabonne menten, boeken enz. Leden van de Eerste Kamer krijgen op het ogenblik, behalve vergoeding van reiskosten, bedragen van 50, 40 en 30 per dag uitgekeerd voor verblijfskosten in Den Haag. 83 Het slechte weer heeft in de Oostenrijkse bergen vier slacht offers geëist. In het dal van Anthozalzer bij de Oostenrijks- Italiaanse grens zijn twee com miezen in een schuilhut om het leven gekomen door kolendamp vergiftiging. In het massief van de Tauern en de Grosslockner zijn twee Duitse Alpinisten do delijk verongelukt. DONDERDAG 10 JULI 1958. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Omroeporkest; 12.00 Orgel en piano; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Gram.; 12.45 Sport; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Me- tropole orkest; 13.55 Beursberich ten; 14.00 Sopraan en piano; 14.30 Cabaret; 15.15 Hoorspel; 15.15 Gram. en sport; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Tour de France; 18.25 Sport; 18.30 Lichte muziek; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Lichte muziek; 19.15 Promenade orkest; 19.45 Gram.; 20.00 Nws; 20.05 Ka mermuziek; 21.05 Tour de Fran co; 21.20 Klein koor; 21.45 Ach; 22.00 Theaterorkest; 22.50 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15 Koersen van New York; 23.16 Dansmuz.; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 VcflSr de huisvrouw; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Vocaal dubbelkwartet; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinbouwmed.; 12.38 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.30 Alt, hobo en piano; 14.00 Promenade orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Pianorecital; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Klarinet, viool en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Politiemuziek- korps; 18.05 Musettemuziek; 18.25 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. 19.30 Lichte muz.; 19.50 Pol. cau serie; 20.00 Radiokrant; 20.20 Spoorzoeken door Europa; 21.30 Intern, orgelconcours; 22.00 Pe riodieken-parade; 22.10 Intern, orgelconcours; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws; 23.15 Sport uitslagen; 23.20 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram. 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Symf. con cert; 15.45 Duitseies; 16.00 Koer sen; 16.02 Volksliederen en -dan sen; (Tussen 16.00 en 17.00 Ron de van Frankrijk); 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Vlaamse liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoon stelling; 20.00 Guldensporenfeest; 21.30 Symf. orkest en koor; 22.00 Nieuws; 22.30 Gram.; 22.55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. 20.00 Journaal en weerovefz.; 20.20 Sporpanorama; 21.2022.50 Perry Como Show. BRUSSEL (VI.): 17.30—19.30 Wereldtentoonstelling; 19.30 Nws; 20.10 TV-album; 20.15 Interview; 20.40 Speelfilm; 22.10 Toeristi sche rally; 22.40 Filmintermezzo; 22.45 Mil. en folkloristische pa rade. Ter zitting van de raad voor de scheepvaart heeft de hoofdin specteur J. Metz maandagmid dag kritiek uitgeoefend op de re derij van de stoomsieepboot „Ebro", die op 1 november j.l. in stromweer de haven van Vlissin- gen verliet om op zee assistentie te verlenen aan liet in nood ver kerend s.s. „Lindekerk" en kort na het vertrek op de zandbank Banjaard strandde. De „Ebro" is daarbij vergaan. De bemanning werd door een sleepboot uit Vee- re na veel moeilijkheden gered. De hoofdinspecteur was van mening, dat de „Ebro" over te weinig moderne navigatiemidde len beschikte, zo ontbraken een automatische peilinrichting, een echolood en een girokompas. De 32-jarige kapitein J. Bruins uit Maassluis, die ter zitting werd gehoord, achtte hij niet schuldig.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5